'Schaalvergroting als redder in de nood' Statenleden: snelle aanleg rijksweg 11 Touwtrekken om grensgebied Hazerswoude-Boskoop Rijn Veenstreek Aardappelles Alphen valt in de smaak Kasteel Keukenhof beschermd monument Lcj Q 17 NOVEMBER 1998 L bedrijven dingen naar prijs De Ondernemersvereniging Alkemade heeft drie be- genomineerd voor de Ondernemersprijs 1998. Het gaat >ru Wesselman Schilders, Keurslagerij Kees van der Meer het Landbouwmechanisatiebedrijf Hans van der Poel. De ider voorzitterschap van burgemeester A. Meerburg volgende week donderdag in Tropical Inn te Oude Wete- kend wie de winnaar is. shal in gebruik hide-dorp» De Stichting Beurshal heeft de nieuwe op het ITC-terrein in gebruik genomen. Volgens voor van Bockel is het gebouw volgens planning opgeleverd, je beursactiviteiten, worden er ook weer vlooienmarkten len. Vrijdag is de eerste. De oude hal in Boskoop wordt it. Op die plek gaat de plaatselijke Rabobank er bouwen. i over kosten opening aquaduct •n den run» De Alphense SP wil alsnog weten hoe duur jtën zijn rond de opening van het NI 1-aquaduct. De partij □ch nu tot de voorzitter van het college van B en W ge- lurgemeester Schoof. Behalve de exacte hoogte van het (dat wethouder Groen in 't Wout van verkeer vorige week anderen dan raadsleden wilde verklappen), wil de SP •ten uit welk budget de festiviteiten worden betaald. Ten- agen de socialisten zich af waarom de gemeenteraad te stemmen met de uitgaven. I-Nicolaaskoopochtend in Alkemade ide» Algemene Burenhulp Alkemade houdt vrijdagoch- december een Sint-Nicolaaskoopochtend in Roelo- sveen voor ouderen en mensen die aan huis gebonden •interesseerden kunnen zich voor 27 november opgeven 317967). Er wordt tussen half tien en tien uur verzameld Noordplein in Roelofarendsveen. gen bedreigd met pistool ^an den run» Een 12-jarige Alphenaar is gisteren door ludere jongens bedreigd met een pistool. De jongen was Ine uur 's middags in het Alphense Bospark, toen twee is van ongeveer 17 jaar oud op hem afkwamen en met rilden vechten. Ze bleven hem op crossfietsen achtervol- en hij doorliep. Een van de jongens liet daarbij een pistool richtte dat op het slachtoffer. De jongen ontkwam en angifte bij de politie. omobilist schept brommer aan den run. Een bromfietser is gisteren op de Australië- Alphen aan den Rijn gewond geraakt na een aanrijding in auto. De 16-jarige Alphenaar is met letsel aan zijn enkel et Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. De ge Alphense automobilist gaf bij de kruising met de Azië- Dlgens de politie geen voorrang aan de bromfietser en ehem. i met hand in machine n den run Tijdens zijn werk is een 44-jarige Alphenaar jn hand in een machine terechtgekomen. De man liep j ernstig letsel op en werd naar het LUMC in Leiden ge- Het ongeval gebeurde bij een bedrijf aan De Hoorn in Al- jan den Rijn. ra rommelmarkt vanwege sint aan den run» Het Alphense buurthuis Westerhaven orga- t speciaal ter ere van Sint Nicolaas een extra rommel- .Op zaterdag 21 november, als de goedheiligman Alphen :n Rijn met een bezoek vereert, opent het buurthuis (Em- n 45) zijn deuren van 10.00 tot 15.00 uur. De tafelhuur :n tientje. Snuffelaars kunnen gratis terecht in Westerha- andhouders kunnen vanaf 9.00 uur hun spulletjes uitstal lichtingen: 0172-475744. rtdag voor 50-plussers aan den run» Activiteitencentrujn Wielewaal past zijn jden aan het jaargetijde aan. Op zaterdag 12 december iom 12.00 uur erwtensoep op het menu voor 50-plussers. a volgt een spelletjesmiddag. De kosten bedragen 7,50 rsoon. Het adres van Wielewaal is Kwartelstraat 66. Opge- jAnneke Wegener (0172-474966). CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071 -5356417. PLV CHEF MARIETA KROFT. 0/1 5356411 Politiek Rijnwoude: ITC-terrein is van ons hazerswoude-dorp marieta kroft Vraag een leek in welke ge meente het ITC-terrein ligt en de kans is groot dat hij Boskoop zegt. De Boskoopse invloeden op het in het begin van de jaren negentig uit de grond gestamp te Hazerswoudse bedrijventer rein zijn groot. „Nogal wiedes", zegt de persvoorlichter van de gemeente Boskoop. „Het terrein ligt pal tegen Boskoop aan. Het International Trade Centre is er bovendien gekomen voor be drijven die verwant zijn aan de sierteelt. Boskoop en sierteelt horen bij elkaar. De enige op lossing die ik kan bedenken is dat Boskoop het terrein an nexeert. Maar dat mag je alleen in de krant zetten als je erbij zegt dat het een grapje is." Dat Boskoopse imago steekt bij een groot aantal politici in Rijnwoude, waar Hazerswoude onder valt. Met name het CDA in Rijnwoude riep burgemeester en wethouders onlangs op om actie te ondernemen om die beeldvorming te veranderen. „Neem nu laatst die bedrijven- beurs in het Plantariumgebouw. Op aankondigingsposters, die in de wijde omgeving waren aan geplakt, stond het ITC-terrein te Boskoop als plaats van hande ling vermeld", mopperde CDA- fractievoorzitter H. Démoed. „Dat klopt", erkent I. Vijfschaft van de beursorganisatie Utec uit Doorn. „We moeten niet te veel tekst op de aankondigingen hebben. Dus hebben we Ha zerswoude weggelaten. Directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel onder steunt de actie van het CDA van harte. „Ik herken dit helemaal, ledereen die het ITC-terrein betreedt, passeert het bord 'Hazerswoude-Dorp, gemeente Rijnwoude'. Toch denken velen, tot verdriet van de ge meente Rijnwoude, dat het bedrijventerrein bij Boskoop hoort. foto henk bouwman maar ik denk dat Rijnwoude in het verleden met zijn PR-beleid niet goed is omgesprongen. De gemeente heeft er onvoldoende energie ingestopt om te promo ten dat het hier om Hazerswou de gaat. Maar het is nog niet te laat om er alsnog wat aan te bestaat er begrip voor het ver- ITC Boskoop/Hazerswoude. Die doen. Wij zijn er zelf altijd alert driet van Rijnwoude. „Het ter- naam gebruiken wij altijd, ook op." rein heeft het etiket Boskoop.", met Hazerswoude erbij. Aan Bij het Plantarium (het multi- zegt F. van Suchtelen die de PR ons ligt het dus niet." Om Bos- functionele gebouw voor de na- verzorgt voor de jaarlijkse vak- koop helemaal weg te laten, tionale en internationale sier- beurs in het Plantarium. „De of- vindt hij echter te ver gaan. teelt) en de Stichting Beurshal ficiële naam van het terrein is „Naar internationale contacten alphen aan den run* De aanhoudende regenval van de afgelopen tijd heeft de aardappellessen op Alphense basisscholen razend populair gemaakt. Ongeveer vierhon derd leerlingen van groep 7 hebben zich ingeschreven voor het zogenoemde pieper practicum waarbij zij op ini tiatief van de gemeente Al phen les krijgen in de rol van de aardappel in de Nederland se akkerbouw. De gemeente moest zelfs ze ven groepen van dertig leerlin gen afwijzen omdat er geen plek meer was. Zo'n 25 tot 30 procent van de aardappel oogst zit volgens de land bouworganisatie LTO nog in de grond en dreigt verloren te gaan. Volgens een woordvoer ster van de gemeente Alphen is de animo vanwege de actua liteit zo groot. Het pieperpracticum heeft nog tot en met deze week plaats in het Scala College. Na een alge mene inleiding, gaan de leer lingen vanuit verschillende in valshoeken aan de slag met de aardappel. Zo komen het telen van aardappelen, de fabrieks matige verwerking en de win ning van aardappelzetmeel aan de orde. Het aardappel zetmeel is vervolgens één van de belangrijkste ingrediënten bij de kookles. En aan tafel in het schoolres- taurant krijgen de 'aardap peleters' via een quiz onder richt in de toepassingen van aardappelzetmeel in onder meer drop, medicijnen en zoutjes. De gemeente Alphen herhaalt de aardappellessen volgend jaar. D66 wil weg voorfinancieren den haag/alphen Van een vlotte voltooiing van rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven tonen de meeste fracties in provinciale staten van Zuid-Holland zich een warm voor stander. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de politieke partijen. D66 oppert zelfs om de aanleg van het laatste deel van de weg voor te financieren. van uit te stellen tot na 2010. De Tweede Kamer moet nog met die beslissing instemmen. D66 dringt het meest aan op voltooiing van de weg. De partij wil de zogenoemde provinciale opcenten op de motorrijtuigen belasting verhogen. Omdat die niet zijn gekoppeld aan de infla tie, is er volgens D66 sprake van een 'sluipende lastenverlich ting'. Met het extra geld willen de democraten projecten zoals robbert minkhorst Van de negen fracties hechten de WD, CDA, D66, SP, RP F/GPV, AOV/Unie 55+ en de SGP groot belang aan de Nil. Alleen de PvdA en de gecombi neerde fractie van Groen Links en De Groenen laten de weg in hun beschouwingen onver meld. Het kabinet besloot eind vorige maand om de aanleg er- de Nil voorfinancieren. De partij kondigt aan over de op centen een motie in te dienen. De WD vindt dat gedepu teerde staten de extra gelden voor de Nil (130 miljoen gul den) bij het Rijk moeten beplei ten. „De mobiliteit en de ver keersveiligheid zijn daar sterk bij gebaat", aldus de liberalen. Ook de fractie van RPF en GPV en het CDA en de SGP vinden dat GS alle mogelijke moeite moeten doen om de weg snel aan te leggen. De SP blijft welis waar voorstander van beter openbaar vervoer tussen Utrecht en Leiden, maar acht het daarnaast noodzakelijk dat er op korte termijn aan de Nil wordt gewerkt. zou het niet goed zijn als alleen ITC Hazerswoude zou worden gebruikt. Immers, Boskoop is internationaal bekend om zijn sierteelt en niet Hazerswoude." Bedrijfsleider R. Baerwaldt van Plantarium en tevens con tactpersoon namens de Vereni ging van Eigenaren van het ITC- terrein vindt net als de Kamer van Koophandel dat de ge meente Rijnwoude meer actie kan ondernemen om hun eigen ITC te promoten. „Geef het aan op de plattegrondsborden die op de toegangswegen staan. Ik heb Rijnwoude daarover al een paar keer een brief geschreven. Op 1 oktober nog. Maar ik heb nog niets gehoord." Navraag bij de gemeente Rijnwoude leert dat de brief als gevolg van personeelsmutaties is blijven liggen. „Maar met één tot anderhalve week overleggen we met de eigenaar van de bor den over het up to date maken van de plattegronden", belooft ambtenaar W. van Gent. Intussen lijkt burgemeester M. Boelen van Rijnwoude zich al neer te leggen bij de Bos koopse invloeden op het ITC- terrein. „Ik heb een keer een brief geschreven naar het huis- aan-huisblad van Boskoop. Dat heb ik geweten. Ik kreeg een storm van kritiek over me heen. Als ik nu weer actie onderneem, zullen ze wel zeggen: daar heb je hem weer." Het Rijnwoudse SGP/RPF-raadslid I. Matze be kijkt het van een zonnige kant. „Wat heb je eraan als je mensen naar het ITC-terrein te Hazers- woude-Dorp stuurt. Dan krijgen we al dat vrachtverkeer in het dorp." lisse marian krijgsman Kasteel 'De Keukenhof wordt in zijn geheel aangewezen als Rijksmonument. Dat advies heeft het Lissese college van B en W van de Rijksdienst voor Monumentenzorg (RDMZ) overgenomen. Op deze manier kan de buitenplaats optimaal worden beschermd. Zowel de gebouwen als de bijbehorende tuin en park worden aangewe zen als beschermd monument. De Rijksdienst voor Monu mentenzorg (RDMZ) werkt al enige tijd aan een inventarisatie van historische buitenplaatsen. Daaruit blijkt 'De Keukenhof een aantal onderdelen bevat dat nog niet als monument is aan gemerkt. Al eerder werd het kasteel zelf als Rijksmonument aangewezen. Gedeputeerde Van der Goot bespeurt beweging in 'knelpunt' Ter Aar bestuurlijk Ter Aar in beweging komt, kan het nog goed »pen met de gemeente. Dat is de stellige overtuiging van eputeerde H. van der Goot, die op zijn werkkamer in het ivinciehuis in Den Haag met spanning uitkijkt naar het lan van aanpak dat de gemeenteraad onder leiding het we Ter Aarse college opstelt. Van der Goot legt meteen uit hij als een 'happy end' beschouwt: „Het gaat mij primair joede dienstverlening aan de bevolking. Schaalvergroting kan daarbij een redder in de nood zijn." TIM BROUWER DE KONING er Aar is in de ogen van Van der Goot (WD) rijp voor herindeling. Alleen als alles in goede harmo- °opt, betoogt de oud-burgemeester Knburg, kan een kleine zelfstandige "e het lang uitzingen. Maar o wee niet het geval is, dan produceert een (emeente onmiddellijk valse tonen. 1 Ter Aar, waar de mensen volgens lrder met de pers dan met elkaar 1 ik dat signaleerde, was ik meteen P'oen van de stille diplomatie", zegt ir Goot een tikkeltje verongelijkt, zo bedoelde ik het niet. Ik heb 27 net bedrijfsleven gewerkt. Ook daar meningsverschillen voor, maar daar ensen er anders mee om. Je hoeft de hele wereld geen kond te doen, 8eruit te flappen." vindt de gedeputeerde het te simpel problemen van Ter Aar terug te voe ren tot het laatste roerige halfjaar, waarin met name de wethouders E. Kraak en I. Rie del botsten met gedeputeerde staten. „Ik houd me nu drieëneenhalf jaar bezig met Ter Aar. Al die tijd heb ik er een hoop zien gebeuren. Zo is het vertrek van burgemees ter Vroegindeweij met alle vraagtekens van dien mij niet ontgaan. Ook weet ik dat er onder haar voorganger (Verhoef, red.) al eens sprake is geweest van gemeentelijke herindeling. Ter Aar beschouw ik als een knelpunt. Dat kun je oplossen door middel van gemeentelijke herindeling, maar dat is nooit het enige middel. Er kunnen meer wegen naar Rome leiden. Maar naijver en achterdocht komen de dienstverlening aan de burger niet ten goede." Van der Goot geeft toe dat het provinciale ingrijpen in Ter Aarse aangelegenheden door een onderzoek te gelasten naar de be stuurlijke toekomst van de gemeente een paardenmiddel is. „Dat was een ongebrui kelijke activiteit van de provincie in een on gebruikelijke situatie. Het rapport (de zoge heten 'quick scan') van het onderzoeksbu reau Van Naem en Partners was niet vrolijk: er ligt in mijn ogen een cultuur-probleem in Ter Aar dat structurele trekjes heeft ge kregen. Ik deel de mening van de onderzoe kers dat Ter Aar als zelfstandige gemeente geen slaagkans heeft." Met die opmerking lijkt van der Goot de deur in het slot te gooien. Maar als ervaren bestuurder weet hij dat iedereen ruimte in rapporten en brieven probeert te vinden. „Zeg nooit nooit in de politiek. Een politiek bestuurder die meteen alle deuren dichtslaat, komt nooit verder. Het belang- Gedeputeerde H. van der Goot: „Zeg nooit nooit in de politiek. Een po litiek bestuurder die meteen alle deuren dichtslaat komt nooit verder. FOTO LOEK ZUY DERDUIN rijkste is dat het gemeentebestuur van Ter Aar in beweging komt. De bal ligt bij Ter Aar. Ik constateer dat er met het nieuwe college beweging is ontstaan. Het klinkt goed." Onder de bezielende leiding van waarne mend burgemeester Lyklema moet Ter Aar nog dit jaar een plan van aanpak bij de pro vincie neerleggen. „Daarbij moeten de her indelingsopties een stevige rol spelen. Er zit haast bij. De provincie wil de zaak onder druk houden. Wel krijgt Lyklema, die voor onbepaalde tijd is aangesteld, de kans om in een be paalde richting aan de oplossing van het probleem te werken. Dat de commissaris van de koningin (Leemhuis-Stout) met de minister van binnenlandse zaken is over eengekomen dat de burgemeestersvacature in Ter Aar niet voor 1 juli 1999 wordt open gesteld, is volgens Van der Goot geen be lemmering. Elders in het Groene Hart gaat het leven gewoon verder. Zo krijgt Nieuw koop, een mogelijke herindelingspartner van Ter Aar, rond maart een nieuwe burge meester. Dat de eerste burger van Ter Aar, net als diens voorganger A. van den Berge, een partijgenoot is, noemt Van der Goot puur toeval. „Ik kende Lyklema niet persoonlijk. Hij heeft zijn sporen verdiend in herinde lingsgemeenten." Dat de Fries Lyklema in Ter Aar een buitenstaander is, noemt de ge deputeerde een voordeel. „Dan kan hij wat afstand bewaren. Ook ik waak ervoor om partij te kiezen in gemeentelijke aangele genheden. De provincie kan maar in be perkte mate ingrijpen. Zo kunnen wij bij voorbeeld niet treden in de verkiezingen van gemeenteraden. Dat zou ik ook niet willen." Sterker, Van der Goot wil eigenlijk liever niet dat de provincie mede-ondernemer is van her in te delen gemeenten. De rechter floot het provinciebestuur onlangs terug toen het de nieuwe wet bij de op handen zijnde grenscorrecties van Den Haag vergat toe te passen. „Daarover was nog geen ju risprudentie. Ik leer nog iedere dag. Maar ik neem de brief van de ondernemingsraad van Ter Aar ter harte. Voor 1 januari buigen wij ons niet over de toekomst van Ter Aar. En als de wet dat voorschrijft, krijgt de on dernemingsraad daarna adviesrecht."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17