Massagesalon moet weg VERBIJSTEREND' 'Minimaal vier hangplekken in Oegstgeest' ibliotheek Oegstgeest ekelt centrumplannen 4 es woningen oor meervoudig handicapten Ik zie alleen maar autowegen t rovinciaal pleidooi )or bouw Yalkerhout Regio Wethouder bereid tot schrappen parkeerveld ld voor jongeren Voorschoten ichoien.1 Voorschoten geeft drie jaar lang tienduizend gul- an jongeren en -organisaties die daarmee nieuwe activitei ten opzetten. Per aanvraag geeft de gemeente maximaal duizend gulden, om zodoende zo veel mogelijk organisaties te laten profiteren. Voor het potje van dit jaar zijn op dit tent vijf aanmeldingen binnengekomen. Alle aanvragen de eerste tienduizend gulden, die de gemeente dit jaar nog •eft, moeten voor december binnen zijn. Een werkgroep die at uit vier onafhankelijke jongeren, niet gebonden aan of buurthuizen, en de nieuwe jeugdambtenaar adviseren ouder P. den Hartog over de aanvragen. Voor de kerstva- e hoopt de gemeente de eerste pot te verdelen. jraak in nieuwbouwwoningen In een drietal nog niet opgeleverde huizen aan de tolaan in Leiderdorp is gisteren ingebroken. Uit de wonin- verden elektriciteitsschakelaars, thermostaten, en een groe- ast gestolen. Ook twee bouwcontainers werden opengebro- im een aantal cv-ketels en verwarmingsradiatoren weg te en. De woningen waren in de laatste fase van de bouw en iaal voorzien van verwarming en elektriciteit. Bij de huizen de voordeur of een bovenlicht geforceerd. rstop-stoelen' voor Swetterhage I/70ETERWOUDEWoon- en leefgemeenschap Swetterhage in erwoude heeft van de Sleutelloge nr. 57 voor Leiden en om en een cheque ontvangen voor de aankoop van twee zoge- i verstop-stoelen voor autistische kinderen. In deze zachte en met hoge leuningen kunnen autistische kinderen op terhage zich letterlijk terugtrekken en de leuningen over heen buigen. Het geld voor de stoelen is door de Sleutelloge ngebracht tijdens een liefdadigheidsconcert in het Leidse thuis Op Eigen Wieken. Dit jaar verzamelt de Sleutelloge en goederen voor een computer en speelgoed voor het 'Blijf nijn lijf-huis in Leiden en de stoelen voor Swetterhage. 1oelgeest les meezit, verhuizen vol- jaar tweeënveertig meer- g gehandicapte bewoners iet Willem van den Bergh entrum in Noordwijk naar euwe Oegstgeestse wijk ;est. Ze gaan - onder be ing - wonen in zes huizen jn verdeeld over twee ge en. „Vanwege hun ronde worden de gebouwen stoelen genoemd", zegt Ivoerster Lucie Boone- „Ze zijn oorspronkelijk ld s luxe woningen, en imgeven door groen. Ze in aan het stadspark", te de voordelen op. ministerie moet nog iuring geven voor de en gaat daarbij af op het van het college van zie- lisvoorzieningen. Alles erop dat deze positief zal iren. „We wachten met zegt Boonekamp, die vroeg wil juichen, de toekomst krijgt Poel een dagcentrum, de meervoudig gehandi- bewoners overdag een- te werkzaamheden ver- HAAG ROBBERT MINKHORST provincie Zuid-Holland zich meer inspannen woningbouw op marine- [kamp Valkenburg. Dat ijft de statenfractie van de in haar algemene be- luwingen. Ook D66 vindt en stelt voor om de Grote !r in Zoeterwoude te 'be en' als bouwlocatie. De dat het gebied tussen enburg, Katwijk en Wasse- de nieuwe woonwijk 'Val kerhout' wordt, is aanmerke lijk toegenomen en daar moet Zuid-Holland van profiteren, zegt de PvdA. Valkerhout moet de voorkeur krijgen, juist door het nieuwe standpunt van mi nister Pronk. De Grote Polder komt wat D66 betreft pas na 2005 in beeld en dan hooguit nog als 'studielocatie' voor woningbouw. Gedeputeerde staten hebben zich altijd uit gesproken voor bebouwing van de Grote Polder in plaats van Valkerhout. Draadbaan Leiderdorp slechts voor 'grootschalige detailhandel' De Thaise Massage Salon (TMSA) op de Draadbaan in Leiderdorp moet weg. Het bedrijf, dat ruim twee maan den geleden open ging, past niet in het bestemmings plan. Alleen 'grootschalige detailhandel' is mogelijk op het pas geopende bedrijventerrein. gehouden in het bedrijfspand. Na dat onderzoek besloot de gemeente om in actie te komen tegen het bedrijf. Bedrijfsleider H. de Tombe van TMSA is zich van geen kwaad bewust. Hij heeft nooit contact met de gemeente gehad over de vestiging van zijn be drijf. „Nee, want het is gewoon 'vrije dienstverlening', daar heb je geen vergunning voor nodig." Dat op de Draadbaan alleen 'grootschalige detailhandel' is toegestaan verbaast De Tombe. „Naast ons zit ook een weedcor- LEIDERDORP ERNA STRAATSMA „En dit is dienstverlening", zegt een woordvoerster van de ge meente. „Dus het college is van plan op te treden tegen dit be drijf. Binnenkort gaat een brief de deur uit. Dan wordt de eige naar uitgenodigd voor een hoorzitting." Gisteren kwamen ambtena ren van de afdeling bouw- en woningtoezicht pas achter de aanwezigheid van de Thaise Massage Salon. Er werd 's mid dags direct een kort onderzoek tier, een bedrijf waar je hennep planten kunt kopen." Bij de ge meente is niemand op de hoog te van het bestaan van een der gelijk bedrijf. „We zitten hier ruim twee maanden. Daarvoor had ik op deze plek een jaar lang een zon nehemelstudio. Maar dat liep niet zo goed en daarom is de zaak veranderd in een massage salon. Dat loopt nu wel goed", zegt De Tombe, die het bedrij venterrein een uitstekende plek vindt voor zijn bedrijf. „Als je midden in de stad zit, hebt je al tijd parkeerproblemen. Hier is dat niet het geval. Er is parkeer ruimte zat." De Tombe vindt het 'heel vreemd' dat de gemeente in eens in actie komt. „Ze kwamen gistermiddag kijken wat TMSA voor bedrijf is. Ze hadden wat vragen. Daarna zijn ze weer weg gegaan." Bij TMSA kunnen klanten on der meer terecht voor een body- to-body massage (kosten: 150 gulden per uur). „Het is geen sekshuis", zegt De Tombe. „Het gaat hier puur om massages." TMSA zit pal naast BBC Lunchtime, waar de gemeente ook 'illegale' activiteiten heeft geconstateerd. Het is een van de vier bedrijven op het bedrij venterrein De Baanderij die vol gens een rechterlijke uitspraak niet geheel in het bestemmings plan passen. De andere drie be drijven zijn: De Timmerman, autospeciaalzaak Brezan en ho venier Hans Korenhof. richten of kunnen doen aan handvaardigheid. Dit dagcen trum komt in de buurt van de winkels en het gezondheidscen trum. Volgens Boonekamp is onder de bewoners van het Willem van den Bergh Zorgcentrum veel belangstelling voor een ver huizing naar Poelgeest, dat te gen Leiden aan ligt. Vorig jaar heeft de instelling een onder zoek gehouden naar de woon wensen van bewoners. „Veel van onze cliënten komen oor spronkelijk uit Leiden. Het aan tal aanmeldingen voor Poel geest groeit nog steeds", zegt Boonekamp. Het wonen in een kleine groep in gewone huizen in woonwijken is volgens haar niet voor iedere meervoudig gehan dicapte weggelegd. Niet voor mensen met ernstige gedrags problemen bijvoorbeeld. Een project zoals dat in Oegstgeest moet komen, heeft het Willem van den Bergh Zorgcentrum op dit moment nog niet. „We heb ben wel socio-woningen, maar dat zijn projecten voor mensen met een zekere mate van zelf standigheid." Tjeerd van Rij, burgemeester Amy Koopmanschap, voorzitter Grote Polder Groen Hart Oscar Langezaal en minister Pronk (vlnr) gezamenlijk, in het donker, op onderzoek in de Grote Polder. foto henk bouwman ZOETERWOUDE DIMITRI.WALBEEK VERVOLG VAN VOORPAGINA Minister Jan Pronk (vrom) lijkt maandag niet onder de indruk van de 'natuurwaarden' van de Grote Polder in Zoeterwoude. Als burgemeester Amy Koop manschap vertelt dat de Grote Polder rijk is aan kaasboerderij en, recreatiegebieden en kam peerboerderijen is hij verbaasd: „Allemaal in dit gebied? Hmm. Ik zie alleen maar autowegen." En ogenschijnlijk heeft Pronk gelijk. Het is maandagavond te gen zessen en de groene pol ders lijken één groot zwart gat, terwijl in de verte de felle lam pen boven de A4 gloeien. Pronk is anderhalf uur te laat aangeko men voor een werkbezoek aan de Grote Polder. Het is donker. Het had allemaal veel mooier moeten zijn. 'Een Pronkdag voor Zoeterwouwde', zoals wet houder Sjaak Stuijt het ver woordde. Prachtig weer is het 's middags om half vijf. De Grote Polder staat er op zijn mooist bij. Maar Koopmanschap en Stuijt staan er te blauwbekken, omdat de minister maar niet komt opdagen. Hij reist op deze maandag zo n beetje het hele Groene Hart door. Een lange dag, terwijl hij koud terug is van de klimaatconferentie in Buenos Aires. Als de Leidse wethouder Tjeerd van Rij arriveert begint het al te schemeren rond de Grote Molen in de Grote Polder. Maar ook hij moet nog een half uur wachten voordat Pronk met de touringcar aankomt. Het is dan al pikkedonker in polder. En koud. Toch begint het gezel schap aan een wandeling over het fietspad Molenpad, de don kere polder in. Onder hen ook enkele vrom-ambtenaren en Oscar Langezaal. voorzitter van de stichting Grote Polder Groe ne Hart. En hoewel burgemeester Koopmanschap en de Leidse wethouder Van Rij proberen om en om de aandacht van Pronk te trekken, vormt zich op het donkere fietspad toch ook een historische coalitie tussen hen. Van Rij, met zijn Leidse bouw plannen toch jarenlang de grootste vijand van Zoeterwou de, strijdt opeens vóór het groen houden van de Grote Pol der. Schouder aan schouder met de Zoeterwoudse burge meester. ïn de Grote Polder. Want vliegkamp Valkenburg moet er van hem aan geloven. In de donkere Grote Polder lijkt Van Rij soms zelfs een be schermheer van Zoeterwoude. En dat is toch wel eens anders geweest. Als minister Pronk bij voorbeeld naar de natuurwaar den van Valkenburg en omge ving vraagt, antwoordt Van Rij dat die waarden in Zoeterwou de 'vele malen hoger liggen.' „De Duitsers hebben er in de oorlog voor gezorgd dat het grondwater in Valkenburg flink is gezakt. Het is daarom hun schuld dat de natuurwaarden daar veel lager zijn." Aan het eind van het bezoek aan de Grote Polder maakt Pronk duidelijk dat er van hem geen uitspraken over het Groe ne Hart te verwachten zijn: „Ik ben hier gekomen om me te oriënteren op eventuele, latere beslissingen." En met zijn ar men vol Zoeterwoudse boeren kazen, cadeau van de gemeen te, neemt hij weer plaats in de bus. DEN HAAG/OEGSTGEEST CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 Eis van negen maanden voor strooptocht door Oestgeest Leiden gereisd, met een vrouw die ook behoefte aan geld had. Tijdens hun wandeling naar Oestgeest zocht het duo wo ningen uit waarvan zij dachten dat er een rijke buit te halen viel. De getructe dief wist bin nen te komen met een specia le plastic kaart, waarmee hij onafgesloten voordeuren heel makkelijk openkreeg. De Rotterdammer vroeg gis teren de rechtbank of hij een beperkte celstraf kon krijgen, zodat hij snel kan meedoen aan een werkproject voor ba jesklanten in Rotterdam. De officier van justitie voelde daar niets voor. Hij geloofde weinig van de goede voornemens van de vaste klant van justitie. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Het openbaar ministerie gaat ervan uit dat een serie inbra ken in Oestgeest medio okto ber allemaal op het conto van een 41-jarige Rotterdammer te schrijven zijn. Gisteren eiste de officier van justitie tegen de man een celstraf van negen maanden. Op de dagvaarding stonden drie inbraken, in woningen aan de Spaargarenstraat, de Nassaulaan en de Geverstraat. Onderzoek heeft uitgewezen dat de man ook andere huizen in de omgeving heeft bezocht, zo verklaarde de aanklager gis teren bij de rechtbank. De in breker was speciaal om inbra ken te doen met de trein naar OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Er komen minimaal vier hang plekken voor jongeren in Oegst geest. En wethouder H. Steens (Leefbaar Oegstgeest) voert een 'jongerenspreekuur' in. Verder onderzoekt de gemeente of er een jongerencentrum of een an dere uitgaansgelegenheid kan komen op de Lange Voort. Met deze maatregelen, die zijn op genomen in de beleidsnota 'in tegraal jeugdbeleid Oegstgeest', hoopt de gemeente de overlast van op straat rondhangende jongeren te verhelpen. Er moeten volgens de wet houder minimaal twee overdek te en twee onoverdekte 'ont moetingsplaatsen' komen. „Nu worden jongeren regelmatig van hot naar her gestuurd, om dat ze overlast voor omwonen den veroorzaken", zegt Steens. „En er zijn verschillende groe pen jongeren, dus er moeten meerdere hangplekken ko men." De eerste overdekte hangplek wordt waarschijnlijk al volgende maand in gebruik genomen in het Irispark. Vlak naast de Lan ge Voort komt een zeecontai ner, als ontmoetingsplek voor de jeugd. „Ik heb daarover on langs een tweede gesprek ge voerd met de jongeren, de om wonenden van het Irispark en de winkeliers van de Lange Voort. Daar is uit gekomen dat de zeecontainer iets opschuift, dichter bij de huizen komt. Dat gebeurt op verzoek van de om wonenden, die anders bang zijn voor jongeren die op scooters door het park gaan rijden. De hangplek komt nu naast het hondentoilet te liggen. Als alles meezit staat die zeecontainer er eind december." Een andere locatie voor een hangplek is mogelijk de Morse bel. „Je zou je kunnen voorstel len dat we daar speelvoorzie- ningen realiseren bij een even tuele skatebaan. Als je daar een dak opzet heb je ook een hang plek." Steens houdt volgende maand haar eerste 'jongeren- spreekuur', zoals ook de ge meente Voorschoten dat on langs heeft ingevoerd. De wet houder zal regelmatig op plek ken waar veel jongeren komen, zoals scholen, haar oor te luister leggen. Zowel jongeren als vol wassenen mogen van het spreekuur gebruik maken. „De mensen kunnen zelf met onder werpen komen. Zowel jongeren als volwassenen, want die heb ben misschien ook iets over jongeren te zeggen." Het onderzoek naar een nieu we uitgaansgelegenheid gebeurt op verzoek van de jongeren zelf. Steens: „Dat was een van de twee wensen die naar voren kwamen in ons jongerenpanel. Ze wilden een hangplek en een uitgaansgelegenheid. Daarbij kwamen ze met twee voorbeel den: jongerencentrum Ut Sloe- pie in Warmond en jongeren centrum Het Kraaiennest in Rijnsburg. Dat vinden ze leuk, daar gaan ze regelmatig naar toe. Dus het is mijn taak om daar eens te gaan kijken." Behalve aan een jongeren centrum denkt Steens ook aan de mogelijkheid van een com mercieel gerund jongerencafé op de Ixinge Voort. „Je zou kun nen kijken of je dat kunt inpas sen in de herinrichtingsplannen voor het centrum van Oegst geest." Steens houdt ook de moge lijkheid open dat de kelder in 't Groot Proffijt weer opengaat als jongerencentrum. „Toevallig hebben we daar in de herfstva kantie een feest gehouden voor jongeren, op verzoek van de jongerenwerker en dat was een groot succes. We moeten kijken of we zoiets vaker gaan doen, of het geen klachten van de buurt oplevert. De afgelopen keer was dat overigens niet het geval." GEEST MAARTEN KEULEMANS inbare bibliotheek van est is niet blij met haar 'e onderkomen aan de Voort. De nieuwbouw die 'meente voor de biblio- in gedachten heeft is te en klant-onvriendelijk, het bestuur van de Oegst- iebieb. gens ruwe schetsen die de ente onlangs openbaar Ce> krijgt de bibliotheek na ivvwisseling onderdak in 'at van vijf verdiepingen die ongeveer op de plek waar nu de winkelpassage De boekenuitleen zou drie etages worden 'uitge- td'. En daar voelt de bi- 'eek niets voor, meldde trder F. van der Reek gis- )nd op een door de WD aniseerde avond over de Lange Voort. „Een openbare functie hoort op de begane grond, en niet bo venin een gebouw. Bovendien is het niet gebruiksvriendelijk als je de bibliotheek verspreidt over meerdere verdiepingen. En het zal kostenverhogend werken: je hebt nu eenmaal minder men sen nodig om toezicht te hou den op één verdieping." Ook zou te veel ruimte op gaan aan trappen, toiletten en andere voorzieningen. De bi bliotheek heeft becijferd dat er 'belangrijk minder ruimte over blijft' dan het vloeroppervlak dat de bibliotheek volgens on derzoek nodig heeft. „En dan hebben we het nog niet eens over nieuwe functies die de bi bliotheek in de toekomst zou kunnen vervullen", aldus Van der Reek. De bibliotheek is niet de eni ge met klachten over de schet sen. Diverse groepen omwo nenden van de Lange Voort zijn woedend over de verbouwings plannen, die het uitzicht zou den verpesten, de verkeersover last zouden verergeren en het groen zouden aantasten. „Straks wordt er op zestien me ter afstand van mijn balkon een flat geplant", verwoordde Lange Voort-bewoner W. Rus gister avond een aantal klachten. „Dat betekent dat ik geen daglicht meer krijg. En wel altijd wind." Ook bewoners van de Aert van Nes-flat hebben zich achter de klagers geschaard. De hon derddertig kopers stappen vol gens zegspersoon A. van der Mark desnoods naar de rechter om te verhinderen dat de rij baan van de Lange Voort zoda nig wordt verlegd dat hij pal langs de flat komt te lopen. Wethouder M. Smitsloo (WD) is bereid een omstreden on derdeel van de centrumplan nen voor Oegstgeest te schrap pen. De uitbreiding van het parkeerveld achter het winkel centrum Lange Voort kan wat hem betreft vervallen. Daarmee komt hij tegemoet aan de wens van bewoners in de Papaverlaan, die woedend zijn over de centrumplannen. Door de voorgestelde uitbrei ding van het parkeervqld ach ter het winkelcentrum zou de Papaverlaan nagenoeg geheel van de kaart verdwijnen. Het aantal parkeerplaatsten gaat volgens plan van 68 naar 88 en dat betekent volgens de buurt dat de Papaverlaan verandert in een 'Papaverpad'. De buurtbewoners voelden zich door dit voorstel 'overval len'. In een onlangs gestuurde brandbrief aan de gemeente omschreef de buurt de plan nen als 'asociaal', 'onaanvaardbaar' en 'achter lijk'. Smitsloo trekt zich die kri tiek aan. „Ik zou het echt vre selijk vinden als u dingen als een overval beschouwt", zei de wethouder gisteravond. Hij benadrukte dat er nog van al les aan de plannen kan veran deren. „We zijn er nog lang niet." Smitsloo wil zijn plannen nog deze maand bespreken met de politiek. Volgens de wethouder kan de verbouwing 'als alles meezit en goed gaat' nog voor de eeuwwisseling be ginnen. Dekbed 'Excellent', vulling 95% witte ganzendons, tijk van 100% ruitkatoen, verpakt in een rolzak. Verkrijgbaar in 5 maten vanaf 140 x 200 cm. Van 698.- voor 499,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15