Nederlands-gereformeerden zwarte schaap kleine oecumene 'Prekenbundel biedt in mijn ogen één en al troo: Kerk Samenleving Eed statenlid Feddei niet in strijd met de i DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 Gemeenteavond Maranathacentrum katwijk De gemeenteavond van de hervormde wijkgemeente Rehoboth in Katwijk staat komende donderdag in het teken van de Nieuwe Bijbelvertelling. Dr. Lieuwe van Kampen vertelt over het vertaalwerk in het algemeen en het werk aan deze nieuwste vertaling in het bijzonder. De eerste deeluitgave van de Nieuwe Bijbelvertaling - verschenen onder de titel 'Werk in uitvoering' - was binnen een week uitverkocht. Binnenkort verschijnt een tweede druk. De gemeenteavond wordt gehouden in het Mara nathacentrum aan de Poolster en begint om 20.00 uur. Dominee B.H. Weegink leidt het programma meditatief in. Iedereen is welkom. Kruis op Posthoornkerk Amsterdam De renovatie van de torens van de Posthoornkerk aan de Haarlemmerstraat in Amsterdam nadert haar voltooiing. Met groot materieel werden gisteren de torenkruizen en het haantje uit 1877 weer geplaatst. De kerktorens zijn de afgelopen periode voorzien van nieuwe leien en loden daken. De kerk is ei gendom van het Amsterdamse monumentenfonds. foto paul van weel Lezing Ouweneel in Leiden leiden» Prof. dr. W.J. Ouweneel houdt komende vrijdag (20 no vember) zijn derde lezing in de reeks Heiligmaking. Het thema is dit keer 'Hij die heiligt en zij die geheiligd worden'. Het doel van de lezingen van Ouweneel is 'om mensen die op zoek zijn naar God, vanuit de bijbel de weg te wijzen en om christenen op te bouwen'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehou den in de Streekschool voor BBO, Lammenschanspark 1 in Lei den. Vanaf 19.45 uur is er samenzang, na de toespraak volgt een vragenronde. De toegang is gratis. Lezing Genootschap Nederland-Israël leiden Liesbeth van der Sluis houdt morgenavond voor de afde ling Leiden van het Genootschap Nederland-Israël een voor dracht met verhalen van Maurits Wertheim, Meyer Sluyser, Her man Heyermans, Marga Minco en Simon Carmiggelt. De bijeen komst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de bovenzaal van de synagoge, Levendaal 14/hoek Korevaarstraat in Leiden. Introducées en niet-leden zijn welkom. Van hen wordt een bij drage van vijf gulden in de kosten gevraagd. De zaal is open om 19.30 uur. Nederlandse vrouwen onder heldinnen bennebroek» Twee Nederlandse vrouwen behoren tot 'honderd heldinnen' die het Congres voor Vrouwenrechten in het Ameri kaanse Rochester wegens hun inzet voor de vrijheid en rechten van vrouwen heeft onderscheiden. Voorzitter Michel Keesen van de Werkgroep Religieuzen tegen Vrouwenhandel en voorzitter Lyda Verstegen van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwen- belangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap hebben de bijbehorende onderscheiding onlangs in ontvangst genomen. Daarbij hoort een geldbedrag van duizend dollar (1880 gulden). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Mastenbroek: drs. L P Blom. kandidaat uit Elburg; te Reeuwijk: L Wüllschlegerte Mid delburg (Buitengewone wijkgem); te Sprmgford (Ontario, Canada) (Reformed Church in America): W. van Vlastuin te Opheusden; te Enter (toez A. Groeneveld te Lunteren, te Doetinchem (SoW): T.J. Jansen Schoonhoven te Zeist; te Overdinkel (parttime): mw. M. Schoonderbeek, kandidaat uit Leusden. die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Landsmeer (SoW, parttime): mw. T.H.M. Alle- wijn te Andijk-Wervershoof-Onder- dijk en Stede Broec. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: H G. Gols, Fio- ringras 25, 8935 BN Leeuwarden; R. Huyzer, Kerkstraat 70, 5261 CS Vught; J.W. Verwijs, Kaagwerf 50, 2804 MT Gouda; G. Westra. Willi- broduslaan 160, 1216 PE Hilver sum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Middelburg (ouderen- pastoraat): C van der Zanden te Hoogeveen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Noardburgum: P.G. Boon, kandidaat uit Zwolle. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Boskoop: B. Witzier te Utrecht-Centrum; voor Nijkerk. E.J. van der Linde te Drogeham. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Schevemngen: A.J. Gunst te Benthuizen. Bedankt: voor Alblasserdam: A.J Gunst te Benthuizen. redactie dick van der plas Weg naar eenheid gaat niet over rozen De weg naar eenheid in de ge reformeerde gezindte gaat niet over rozen. De synode van de Christelijke Gereformeerde Ker ken (CGK) besloot gisteren om de landelijke contacten met de Nederlands Gereformeerde Ker ken (NGK) voorlopig stop te zetten. Vrouwelijke diakenen en een te vrije opvatting van de be lijdenis bij de NGK zijn de voor naamste hinderpalen. Aangezien de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt in 1996 al de landelijke contacten met de Nederlands Gereformeerde Ker ken opschortten, zijn de laatsten nu in een geïsoleerde positie terechtgekomen. In de 'kleine oecumene', zoals de toenadering tussen de drie or thodox-gereformeerde kerkge nootschappen wel wordt ge noemd, staan zij buitenspel. De banden tussen christelijk-gere- formeerden en vrijgemaakten worden juist steeds hartelijker. „Broeders, we doen een be roep op u: breek niet met ons", smeekte ds. W. Smouter namens de NGK in een toespraak tot de christelijk- gereformeerde synode. Om dat de NGK niet van hun dwaalwegen zijn terugge keerd, zag de kerkvergade ring echter geen heil in verdere 'samensprekingen'. De NGK nemen het met de belijde nis niet nauw genoeg en de toe lating van vrouwen tot het di akenambt was de synode al lan ger een doorn in het oog. De christelijk-gereformeerde hoogleraar dr. J.W. Maris beti telde het besluit als een 'stap te rug' in de relatie met de NGK. Landelijke contacten met de NGK blijven 'Broeders, we doen een beroep op u: breek niet met ons' mogelijk maar ze zullen niet langer op ker kelijke een wording ge richt zijn. Ma- ris zei te ho pen dat een meer vrijblij vend contact de verstand houding tus sen de twee kerken zal ver beteren. De synode beraadt zich nog op de positie van plaatselijke kerken die soms innig met hun nederlands-gereformeerde broeders en zusters samenwer ken. De christelijk-gereformeer de deputaten (deskundigen) voor de eenheid van de gerefor meerde belijders geven in hun rapport de samenwerkingsge- meenten een veeg uit de pan. Die identificeren zich soms zo met hun nederlands-gerefor meerde partnergemeente dat ze de loyaliteit aan het eigen kerk verband uit het oog verliezen. De CGK ontstonden in 1892 nadat een groep gereformeer den had geweigerd met de in hetzelfde jaar gevormde Gere formeerde Kerken in Nederland in zee te gaan. De vrijgemaakt- gereformeerden braken in 1944 met de Gereformeerde Kerken na een conflict over doop en verbond. In 1967 leidde een rel in vrijgemaakte kring over de contacten met de gereformeer den en afwijkende theologische opvattingen van enkele predi kanten tot een scheuring waar uit de NGK ontstonden. De drie kerken hebben samen ongeveer 225.000 leden. alphen aan den run robbert minkhorst De alternatieve eed van sta tenlid Hans Feddema uit Woubrugge was niet in strijd met enig wetsartikel. De wet biedt voldoende ruimte om af te wijken van de vaste tekst. Dat laten de ministers Peper (binnenlandse zaken) en Kort hals (justitie) de Tweede Ka mer weten. Feddema trad op 16 oktober toe tot de fractie van Groen links /De Groenen in Provin ciale Staten. Hij legde daar voor de eed af, maar sprak niet de woorden 'Zo waarlijk helpe mij God, de Almachtige'. Fed dema koos bewust voor 'God, de Krachtige'. De formulering 'Almachtige' vindt de Woubruggenaar ach terhaald en militaristisch. Dat is in strijd met het Evangelie, vindt de politicus. Bovendien is de term na de holocaust niet meer houdbaar. .Anders zou Hij wel hebben ingegrepen", motiveerde hij zijn keus voor een andere eed vorige maand. Na overleg met de commissa ris van de Koningin van Zuid- Holland mocht Feddema van de gangbare tekst afwi De andere eed schot de SGP'ers Van der Van der Staaij (Benthi de Tweede Kamer in keerde keelgat. Ze vrc twee ministers om t ring. Volgens de Kan zou de afwijkende strijd kunnen zijn i wetsartikel uit 1911. dien wilden ze weten i geval van een overtrei sluiten waarover Fedd gestemd nog wel red waren. Dat zijn ze vem niet, antwoorden Korthals, maar dat gaa voor Feddema. Volg wetsartikel waarnaar P'ers verwijzen moge sen van de tekst afw ze vinden dat hun god heid hen daartoe Voor Feddema was da reden om een andere te spreken. De SGP'ers vroege en Korthals ook om ri< op te stellen, omdat v politici zijn afgewekei gangbare formulering windslieden zien daar ter geen aanleiding. Omstreden positie predikant Boerakker deert uitgeverij niet Hoe 'troostvol' zijn de preken van gereformeerd vrijgemaakt predikant R.H. Keegstra uit het Groningse Boerakker? Een breed publiek krijgt de komende tijd de gelegenheid zich hierover een oordeel te vellen. Want door een samenloop van omstandigheden is dezer dagen, vrijwel gelijktijdig met zijn officiële 'losmaking' van de plaatselijke gemeente in zijn woonplaats, bij uitgeverij Oosterbaan Le Cointre in Goes een boek verschenen van de hand van de omstreden predikant. De uitgave, 'De sporen van de wederkomst van Jezus Christus' getiteld, is een bundel van veertig preken die hij de afgelopen tien jaar heeft gegeven over het laatste bijbelboekopenbaringen. Predikant R.H. Keegstra: „Want allen, dat betreft ook mijzelf, zijn we afgedwaald.' boerakker koos bulsma Met name op grond van de inhoud van zijn prediking is ds. Keegstra vorig jaar in conflict geraakt met zijn kerkenraad. Een aantal gemeenteleden had enkele preken van de voorganger verzameld en overgelegd als bewijs aan de kerkenraad dat de inhoud ervan 'niet troostvol genoeg' zou zijn. Keegstra vond dat zo'n vergaande conclusie niet mogelijk is op basis van enkele willekeurig gekozen preken. Dat was voor hem reden het manuscript van de inmiddels in drukvorm verschenen prekenbundel te overhandigen aan eerst de kerkenraad in Boerakker en later aan de classis Grootegast. De inhoud van dit manuscript was geen aanleiding voor de beide kerkelijke vergaderingen om op hun standpunt terug te komen. „Ik kreeg te verstaan dat zij in het manuscript de bevestiging zagen dat mijn preken inderdaad niet troostvol genoeg zijn", meldt ds. Keegstra. Nog voordat de predikant uit Boerakker een jaar geleden in opspraak kwam, had de uitgeverij uit Goes al besloten de serie preken over Openbaringen in gebundelde vorm uit te geven. Oosterbaan Le Cointre heeft in de loop der jaren een zekere faam opgebouwd als het gaat om de uitgave van 'vrijgemaakte' geschriften. Toch ligt directeur J. Smit van de Zeeuwse uitgeverij naar eigen zeggen niet wakker van het feit dat de Groningse auteur in vrijgemaakte kring nu omstreden is geraakt. Behalve hijzelfheeft ook een theolopg, van wie hij de naam liever niet noemt, het manuscr beoordeeld. „Ons beider oordeel was da goed manuscript is, dat den volke getoo: worden. De prekenbundel biedt in mijn en al troost. Maar de vraag of ds. K troostvol genoeg preekt, is natuurlijk uiti een zaak van de synode. Daar mengen w niet in", zegt uitgever Smit. Sinds enkele het boek, dat in een oplage van duizend verschenen (prijs: 17,50 gulden), in de boekhandel verkrijgbaar. Voor velen gaat van het boek Openbarin dreiging uit, meent ds. Keegstra. „Dat go hij, „ook voor mezelf. Jarenlang ben ikir preken voorbij gegaan aan de noden en die in het laatste bijbelboek worden vooi Door mij er meer in te verdiepen, kwam een ander licht te schijnen op deze profi Met name over de positie en ontwikkelii de staat Israël zijn in het boek Openbarii dingen voorzegd, die in deze tijd haarfijn uitkomen." Volgens Keegstra is de mensheid in deze de verkeerde weg. „Tot zeg maar de Twe Wereldoorlog werd God vooral gezien als oordelende God en zat de mens in de beklaagdenbank. Gedurende de laatste d zijn de rollen omgedraaid. In deze tijd is mensheid die God verantwoordelijk stelt leed in de wereld, zoals de holocaust tijd 2. Het bijbelboek Openbaringen heeft m dat God en Jezus als middelaar tussen God inderdaad volop betrokken zijnt wereldgebeuren. Ik ben ervan doordronj geraakt dat Jezus dingen toelaat in de ws in ieders persoonlijk leven om zodoende mensheid ervan te overtuigen dat wij Gfl hebben. De noden en weeën in de eindti waarin wij leven en die beschreven staai Openbaringen van Johannes, zijn bedoe mens bij het evangelie terug te brengen, allen, dat betreft ook mijzelf, zijn we a" Liever dan van een 'straffende' God, spre Keegstra van een God die kastijdt. „Bij dt kastijding heeft God het heil van de men voor ogen. Hij wil ons allen redden. Alsd troost van uitgaat...." Zijn persoonlijke si die hij betitelt als 'ballingschap', zegt de predikant ook in dit licht te plaatsen. Kei door enthousiaste toehoorders aangespo laat hij weten, om de veertig preken in gebundelde vorm te publiceren. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54. 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 Donderdag 17 November NOORDWIJK Ons bericht aangaande de mislukte inbraak bij de firma H. en Zn. eischt eenige verbeteringen aanvulling. Niet de poli tie, doch de firmanten zelve (die zich met nog eenige vrienden in de bollenschuur verborgen hadden) betrapten de twee jeugdige inbrekers, waarna de politie, onmiddellijk verwittigd, hen in verzekerde bewaring bracht. Maandag wer den behalve deze twee nog verschillende ande ren door den burgemeester in verhoor geno men, die het bovengenoemde tweetal gisteren ter beschikking van de officier van justitie stel de en deed wegvoeren. LONDEN Een brand door bier gebluscht is zeker geen alledaagsch geval. Het is verleden week te Londen voorgekomen, waar een brand was ontstaan in de kelders onder het Ludgate- Hillstation, die verhuurd zijn aan een firma, handelende in wijn, bier en spiritualiën. Het vuur woekerde ongemerkt 30 uren lang voort, tot het vanzelf gebluscht werd door het bier, stroomende uit de opgestapelde fles- schen, die door de hitte sprongen. Gelukkig bleven de vaten met spiritus gespaard, die in een hoeveelheid van 15,000 gallons mede in deze kelder voorhanden was. Want waren die vaten door het vuur bereikt, dan was er van het geheele station niet meer overgebleven dan een puinhoop en eventueel aanwezigen treinen met reizigers zouden evenzeer groot gevaar ge- loopen hebben. ANN01973 Zaterdag 17 november LEIDEN Burgemeester en Wet houders hebben een aantal maatre gelen genomen ter beperking van het energieverbruik bij de gemeen te, gemeentelijke bedrijven en in stellingen in het onderwijs. De 'maatregelen omvatten beperkingen op het gebied van verlichting en verwarming. De straatverlichting zal zodanig worden beperkt, dat - met uitzon dering van belangrijke verkeers knooppunten - één op elke twee lichtmasten wordt uitgeschakeld. Met dit werk, dat ongeveer twee weken in beslag neemt, is inmid dels begonnen. Op de concessiege meenten en de engrosgemeenten in het verzorgingsgebied van de S.L.F. is een beroep gedaan deze gedragslijn te volgen. Als daaraan wordt voldaan levert dit een ener giebesparing op van plm. 2 miljoen ki lowatt uur per jaar op; dat staat gelijk aan het gemiddeld jaarver bruik van 1.000 woningen. Op het totale energieverbruik in het verzor gingsgebied betekent dit een be sparing van 1%. De verlichting van openbare ge- Robbin van Ommeren is de 7000-ste inwoner van Zoeterwoude. Gistermiddag werd hij door burgemeester Detmers in het zonnetje gezet Robbin kreeg een spaarbankboekje en de nodige cadeaucheques. foto archief leidsch dagblad bouwen (o.a. stadhuis) met flood light is reeds vorig weekend uitge schakeld. In het stadhuis is de ver lichting in gangen en hallen tot de helft teruggebracht door uitschake- graden. ling van lichtbakken e.d. De gemid delde verwarmingsgraad overdag wordt gebracht op maximaal 20 graden; 's nachts op maximaal 15 DEN HAAG Op eerste en tweede kerstdag en op oud- en nieuwjaars dag zal het zondagsrijverbod niet van toepassing zijn. Het kabinet heeft hiertoe besloten. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel adjunct) L F Klein Schiphorst (adjunct) Redactie Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30C REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. ftegio Leiden ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* het automatisch afschrijven va geld, ontvangen 1,- korting perM VERZENDING PER POT per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPCASS Voor mensen die moeilijk lezen! hebben of blind zijn (oteen anör hebben), is een samenvatting vant* nieuws uit het Leidsch Dagblad op| beschikbaar Voor informatie 0486- (Centrum voor Gesproken Ledum;i Auteursrechten voorbehm K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderd Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14