Trends 'Wij verkopen alles watje niet nodig hebt' DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 REDACTIE SASKIA STOELINGA» Max Havelaar viert tien jaar met boek Zuivere koffie lekker INGE VAN DEN BLINK Op een morgen kwam Jona's oom hem opzoeken in de stad. Hij vertelde hem over een groep Nederlanders die met een goed idee gekomen waren. Ze wilden koffie kopen van kleine boeren in coöperaties. 'Hoe heten ze? vroeg Jona achterdochtig. 'Max Havelaar. Max Havelaar? Dat klinkt als de naam van een of andere waardeloze jazzband. 'Ze menen het.' 'Hoe weet u dat, oom? Het wemelt in de stad van de malafide zakenlui.' 'Luister. Max is een keurmerk. Fragment uit het verhaal Kof- fiestrijd van de Oegandees-Ne- derlandse schrijver Moses Ise- gawa. Het staat in een boek, ge maakt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Max Ha velaar koffie. Deze 'zuivere kof fie' heeft als belangrijkste uit gangspunt dat er wordt inge kocht bij kleine boeren en boerinnen in het land zelf, te gen een vaste prijs, zodat zij er rechtstreeks baat bij hebben. In tien jaar tijd is er 27.000 ton Max Havelaar koffie ('iets duurder', maar dat doen ze 'es presso') verkocht in Nederland. Dat lijkt veel, maar het markt aandeel bedraagt nog slechts 2,7 procent. Heel bescheiden. Het is een wonder dat de for mule van Max Havelaar, ge noemd naar Multatuli's mees terwerk, zo goed aangeslagen is. De idealistische initiatiefne mers van het keurmerk hadden flinke hobbels te nemen, vertelt Kees Schaepman in een bijdra ge waarin hij de moeizame start van Max Havelaar uit de doe ken doet. Het hoofdstuk leest als een spannend jongensboek. Hoe Jan Fokkinga, directeur van branderij Neuteboom, bereid was commercieel gezien zijn nek uit te steken voor Havelaar. Hoe een hoge meneer van Dou- we Egberts zich er persoonlijk tegenaan bemoeide om het jonge keurmerk, nog voor het eerste wankele stapje gezet was, te laten struikelen. Zodat Albert Heijn, waarmee zulke prettige banden waren aangeknoopt, bijna afhaakte. Waarop Fokkinga dacht 'als D.E. zo bang is voor zo'n klein bedrijfje, moet er wel toekomst in zitten.' Vervolgens kwam er nog tegenwerking van de we reldwinkels en van de (inmid dels ter ziele gegane) Stichting Ideële Import. Van Jan Brokken een reporta ge over een reis door Guatema la. waar hij verschillende kleine koffieboeren en hun gezinnen opzocht. Arnon Grunberg le verde een stuk dat minder over koffie of arme boeren dan over Amon Grunberg zelf gaat, maar dat wel lekker weg leest. Jan Pronk schreef een schou derklopje vooraf waarin hij Max Havelaar oproept de komende In tien jaar tijd is er 27.000 ton Max Havelaar koffie verkocht in Nederland. foto pr tien jaar flink uit te breiden en verder te professionaliseren. Zeer professioneel is alvast dit boek. Het ziet er goed uit - mooie lay-out, heldere belette ring - en de inhoud is afwisse lend en informatief. Al te zoete koekjes worden bij tien jaar verantwoorde koffie gelukkig niet gebakken. Schaepman vermeldt eerlijk dat de boeren in onder meer Gua temala en Costa Rica in het be gin soms slechte koffie lever den, omdat ze toch hun vaste prijs wel kregen. Dat er sinds de tijden van Multatuli niet zo heel veel is veranderd in koffieproduceren- de landen, blijkt uit een geesti ge, korte en léachtige bijdrage van Peter Faber. Hij speelde de hoofdrol in de film Max Have laar en moest bij de opnamen 'de hoofden van Lebak' oprui end toespreken, in hun eigen taal. De opgetrommelde figuran ten reageerden echter niet 'on bewogen, met ogen vol haat', zoals de regisseur dat wilde, maar met luide bijval. Faber: „Film zei ze helemaal niks. Ze luisterden naar mijn toespraak en namen hem letterlijk. Voor hen was ik een soort verlosser die was gekomen om hun be narde bestaan te verlichten. Jui chend hadden ze de hele opna me verpest." In een bijdrage over de ad vertenties voor Max Havelaar legt Jan Peter van Doorn, voor heen reclamestrateeg, uit waar om ideële koffie marketing technisch een moeilijk produkt is. Qmdat we leven in een ver wentijdperk, daarom. En omdat 'verantwoord' uit is. Dus moet Max Havelaar - ook in bananen en cacao - vooral adverteren met lekker, lekker en nog eens lekker. Nieuwe Oogst. Tien jaar Max Havelaar, prijs f 24,95. Uitg. Stichting Max Havelaar. Te koop vanaf 16 november. 123456789 10 Anagram Op elke verticale regel dient een zes letters te wor den ingevuld. Het woord van Hjf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters beslaat uit de vijf plus 1. Als de hele puzzel juist Ls inge- vuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Echtgenoot - voor het gerecht roepen - afgelopen: 2. bolvormig - wielerwedstrijd - opbergmap; 3. tijdperk - gaap - altijd durend; 4. mikpunt - soort stof - schietbaan; 5. strafwerktuig - lijfwacht - handelwijze; 6. insecteneter - jam - dooier; 7. suikerpalm - gesponnen draad - vocalist; 8. wreedaard - stelen - import; 9. verfstof - duivel - medemens; 10. kleine kajuit - gave - mannetjesduif. Oplossing van maandag; Horizontaal: 1. Fut; 5. nog; 7. negatie; 8. pin; 9. era; 11. teder; 14. si; 16. va; 17. ecu; 18. sul; 19. Ur; 20. om; 22. stere; 25. lot; 27. tap; 29. riester; 30. vel; 31. ree. Verticaal: 2. Uni; 3. tent; 4. gard; 5. nier; 6. oer; 8. pas; 10. ara; 12. eruit; 13. eiser; 15. Ier; 16. vlo; 19. uil; 21. mop; 22. stil; 23. eest; 24. eter; 26. ore; 28. are. Droombeeldjes voor verzamelaars EVELIEN BAKS Tekenfilms hebben zo hun ei gen magie. Ze slepen de kijker (tje)s mee in een wereld van fantasie en avontuur. Niet voor niets zijn de helden uit de Disney-koker over de hele we reld beroemd geworden. Zo be roemd dat er mensen zijn die alles verzamelen wat ze maar kunnen vinden van hun gelief de tekenheld. Of het nu om Winnie de Pooh gaat of om Bambi. Voor die groep heeft The Collectors Company zo'n 2500 producten verzameld. Droombeeldjes voor de echte verzamelaar. Zeg Disney en we hebben het over Bambi, de Lion King, Sneeuwwitje, Cinderella, Goofy, Winnie de Pooh en nog heel veel andere beroemde figuur tjes. Kinderen zijn gek op te kenfilms, speelgoed, sokken en wat al niet meer waarop hun fa voriete tekenheid staat afge beeld. Volwassenen net zo goed, maar die zoeken het eer der in de duurdere producten. Voor sommigen is niets te gek, want als je twaalfduizend gul den neertelt voor een 'cell' uit de Disney-studio's dan behoor je wel tot de echte verzame laars. Echte verzamelaars, dat is waar de nieuwe The Collectors Company in Rotterdam zich op richt. Verzamelaars van Disney- spul, maar ook verzamelaars van heel veel andere beroemde collecties. De winkel aan het Weena-Zuid heeft zo'n 2500 ar tikelen in huis, waaronder de Disney-'cells'. Elke seconde film die in de Disney-studio's wordt gemaakt omvat 24 beel den. Eén daarvan wordt uitein delijk uitgebeeld. Van alle ande ren kunnen 'cells' worden ge maakt. Dat worden dus illustra ties van scènes uit de betreffen de tekenfilms. Ze worden met de hand ingekleurd, voorzien van een certificaat en verschij nen in gelimiteerde oplage. „Een heel bijzonder pro duct," zegt Harm Holleman, ei genaar van The Collectors Company. „Vooral ook, omdat Disney heel selectief is in het uitzetten ervan. Disney heeft in de Verenigde Staten zo'n 55 dealers. De gelimiteerde exem plaren zijn daar vaak in één dag al verkocht, omdat mensen er gewoon op zitten te wachten. Voor verzamelaars is dit het echte werk. Je hebt cells van vijfhonderd gulden, maar ook van twaalfduizend gulden. Vooral die laatste worden nogal eens als beleggingsobject aan geschaft." Holleman heeft zo'n 35 cells naar Rotterdam ge haald. Het betreft scènes uit films van onder meer Sneeuw witje, Winnie de Pooh, de Lion King en Bambi. De winkel van The Collectors Company herbergt enkele tien tallen verzamelobjecten. De collectie omvat Suske en Wiske, Kuifje, Little Miss Piggy en Joop Klepzeiker om maar wat te noe men. Net zo bijzonder als de Disney-cells zijn volgens Harm Holleman de beeldjes van Har mony Kingdom. Een Engels product, bestaande uit doosjes die elk een beeldverhaal weer geven. De handgemaakte doos jes worden vervaardigd van een mengsel van marmer, graniet en kunsthars. Wat ze bijzonder maakt zijn de geheimen die er in schuilgaan. Ooit geweten dat er ook men sen zijn die varkentjes verzame len van het Engelse Holland Studio Craft Collectibles? Er is zelfs een 'Pigtails Collectors Club' met leden over de gehele wereld. Zo worden ze op de hoogte gehouden van alle nieu we varkentjes. Ook van de Har mony Kingdom-familie kun je overigens lid worden. Deze club heeft zelfs een eigen tijd schrift. Hetzelfde geldt voor de Noorse trollenclub. „Met dit soort verzamelobjecten richten we ons dus niet op kinderen. Hoewel je daar bij Disney in eerste instantie wel aan denkt," zegt Holleman. „Onze doel groep hebben we ingeschat op vijftien tot zestig jaar." The Collectors Company heeft, zo zegt de eigenaar, van alle verzamelobjecten alles in huis wat er op dit moment is uitgebracht. Hij wijst op de gro te verzameling trollen die ach terin de winkel in een aparte vi trine is ondergebracht. „Ook trollen worden op dit moment hevig verzameld." Met een ver zameling kun je volgens Holle man bijna oneindig doorgaan. Met grote regelmaat verschij nen er nieuwe exemplaren die de verzamelaars graag aan hun collecties willen toevoegen. „We hebben in ons bestand nu al zo'n duizend adressen van verzamelaars," zegt hij. „Die mensen verwachten in een winkel als deze ook wel dat je tijd voor ze neemt. Ze willen vertellen over hun collecties, dat is duidelijk. Om de vele priegelige beeld jes te beschermen staat bijna alles achter glas uitgestald. Ie dere verzameling heeft zijn ei gen vitrinekast waarin de vele sprookjesfiguren staan te schit teren. „Eigenlijk komt het erop neer dat wij alles verkopen wat je niet nodig hebt," aldus Hol leman. MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm HEINZ SHHHHHHHHHHI TOM POES Heer Bommel en de Liefdadiger De lichtmatroos Kornelis Waaikant had in de beslotenheid van de grot gewacht, totdat het monster romme lend en dreunend in de verte ver dwenen was. Pas geruime tijd daar na had hij genoeg moed verzameld om zich naar de stad te begeven, waar de Albatros aan de kade lag. Kapitein Wal Rus luisterde slechts half naar zijn verhaal, toen hij zich meldde. Het was duidelijk, dat de ge zagvoerder gestoord werd door het gedrag van de bootwerkers. Geen wonder, in plaats van ijverig voort te gaan met laden, wierpen de ventjes eensgezind het werk neer en verlie ten op een drafje het terrein. ,,Dat loopt de spuigaten uit!" riep Wal Rus verbolgen. „Ja", gaf de matroos toe. „Zo is het maar net, kapitein! Alle snaren van mijn banjo zijn gespron gen. Van de zenuwen, weet u? En dat monster is ook op mijn stem gesla gen. Helemaal schor van de emotie, kapitein!" „Zever niet!" loeide de ge zagvoerder. „Wat kan mij jouw over gehaalde zenuwenstem schelen, me neer? Eerst heeft die worm de helft van de lading verpieterd en nu hol len die trottige landkrabben ertus senuit. Maar ik zal ze! Ik moet mijn trottelnoten aan boord hebben voor het avond is!" Zo sprekende rolde hij zijn mouwen op en spoedde zich achter de voortjachtende trotten aan om ze op hun plicht te wijzen. Hij hoefde niet ver te lopen, want even buiten de stad trof hij de menigte aan, die om heer Ollie en Tom Poes samendromde. „Ik heb jullie veld wachter niet aangevallen", hoorde hij de eerstgenoemde reeds van ver re roepen. Kristal en glas Het subtiele cocktailglas 3000. Industrieel ontwerper Maar ten Vrolijk heeft voor Royal Leerdam Cristal de kristallijn Arum bedacht, die op be proefde, ambachtelijke wijze - met de hand gevormd en met de mond geblazen - wordt vervaardigd. De collectie om vat drie vazen (Fontana, Calla en Julia), een schaal (Rosas) met het karakteristieke Vro- lijk-rozenmotief en de kristal len 'doos' (Pom pom) voor bonbons en sieraden. De handgreep op het deksel is ook weer zo'n onmiskenbare Vrolijk-bloem, die in verschei dene kleuren (fuchsia, geel, paars, oranje en blauw) is uit gevoerd. De prijs van dit ob ject is ƒ249. Interieurarchitect Adam T. Tihany ontwierp voor Chri- stofle een cocktailglas dat on der de naam 'Collectie 3000' wordt gepresenteerd. Het in een genummerde se brachte glas bestaai kristallen coupe uitli een saffierblauwe bi een zilveren steun kunt er inderdaad uit maar of dat raadzaan glas kan breken. Eet zien dit glazen dit ruim duizend guld lijkt tentoonstellen t een vitrine bij voorb beter idee. Behalve dit kostb werp introduceert een serie subtiel cocktailglazen in dri ringen: de modelle Scottish en Facettes. er behalve cocktails goed champagne uil Ze worden per twee leverd in een geschi voor prijzen die liggi 175 en 195 gulden pei Deze kristallen dozen zijn 'Pom Pom' gedoopt. Hondendeken op achterbank Voor nette baasjes die de hond graag in de auto mee nemen, maar niet willen dat het diertje hondenharen en andere viezigheid in de wa gen achterlaat, is een speciale deken ontwikkeld. De van vochtabsorberende en zware stof gemaakte deken beslaat vrijwel de gehele achterbank en moet met afstelbare band jes worden vastgemaakt aan de hoofdsteunen van de voorste twee stoelen. Keramische kolen_ Een gewone gaskachel heeft niet zo'n romantische uitstra ling als een open haard, maar gaat wel zuiniger met energie om. Bij de open haard'ver dwijnt veel warmte via de schoorsteen. Vandaar dat fa brikanten steeds weer zoeken naar mogelijkheden om het energiezuinige aspect van de gashaard te combineren met het sfeereffect van de open haard. Gasblokkenvuren die bedrieglijk veel op een hout vuur lijken, kennen we al ge ruime tijd. Manor House in troduceert met de Ceramica gaskachels uit Engeland het gasgestookte kolenvuur. De keramische kolen - waartus sen de gasvlammetjes vrolijk en levensecht branden - vor men een sfeervol vuurbeeld. Men kan het vlammenspel naar wens hoger en lager zet ten. De kachel heeft een elektri- Voegkit verwijderen Verkleurde of vervuilde silico- nenvoegen langs badranden en raamkozijnen zijn met in- weekpasta weg te werken, maar dit is een tijdrovend karwei. Veel sneller gaat deze klus met de zogenoemde Sis- ta Silicone Cutter, zo belooft de fabrikant. Dit handzame gereedschap heeft een met glasvezel versterkte spitse punt waarmee zonder noe menswaardige beschadiging van de ondergrond hele ran den siliconen kunnen wor den losgemaakt. Doordat de vierv omsingeld door de d( hij bij plotseling remi naar voren schieten dens het rijden niet baasje op de schoot De deken is te wassen tig graden en is veil voor-zowel een twee- deursauto. De prijze nen vanaf tweehond den. Voor meer ini Altranet, Beesd, td 683.804 sche vonkontsteking automatische beveüi de gastoevoer. Zo kan fout gaan als de h onverhoeds uitfloept ramica kachels heb! noodzakelijke keuren twee uitvoeringen: tan (eigentijds mei belijning en fraaie roi en Mayfair (tijdloos! De mantels van beide len zijn in drie kleun baar. Manhattan ii blauw en antiekrood in antiek groen, ant blauw en antiek b rood. Met het oog nieuwe witte golf die afkomt, zijn beide bo in wit verkrijgbaar. I kan zowel hoofd- warming zijn. Adviesi prijs ƒ5.495. Info: Manor House dam, 010-2202212 Aan de andere kant gereedschap zit eei met scherpe randen' hardnekkig vastzittd ten zijn los te krijge deze schoonmaakkk klaard, kan vervolgel het materiaal opnit den afgedicht. De Sis ne Cutter is geschikt soorten voegkitten. koop in de doe-het-i voor bijna vijf guide matie: Henkei Nede Nieuwegein, tel 607.3438. 1'OrXjM ^(IDARID^ V Helden uit de Disneykoker geliefde objecten voor de verzamelaar. foto gpd/cees kuiper TS/PW/JL OP JANJAP/É D£

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10