Leidsch Dagblad Politie schiet n Jakarta )p betogers lalbergen Meisjes steeds jonger op dieet «Ei Scholen boos om afblazen computerplannen minister TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. I Actie brengt 16,4 miljoen op Militaire opbouw in Golf gaat door Straks rbouwen. oorschoten vreest erlast van Mexx Eerst pruimen! Ook Frankrijk vraagt om uitlevering Pinochet Opgestapte wethouder terug in college Ter Aar Prijstrpffer BRISTOL LAC 13 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Economie Cultuur en Kunst Sport De Milliano verlaat Kamer DEN HAAG GPD HET WOORD IS AAN Joe Greene Opstaan is menselijk, uitsla pen goddelijk. Jacques de Milliano geeft zijn kamerzetel op. Dit heeft hij van ochtend bekendgemaakt op een persconferentie. Overstappen naar een andere partij nu hij uit het CDA is vertrokken is volgens hem niet geloofwaardig. „Ik ben gekozen op basis van het ver kiezingsprogramma van het CDA." In zijn eentje in de Ka mer blijven was volgens hem een nauwelijks serieus te ne men optie. „Als eenling mis je de noodzakelijke slagvaardig heid om politiek effectief te opereren." De Milliano maakte dinsdag avond bekend dat hij uit de CDA-fractie stapt. De voormalig directeur van de hulporganisa tie Artsen zonder Grenzen werd in mei in de Tweede Kamer ge kozen als een van de christen democratische nieuwelingen. Hij kon zich echter niet vereni gen met het fractiestandpunt over het terugsturen van Bosni sche vluchtelingen. In een brief aan zijn collega's eiste hij afge lopen weekeinde dat zij dat standpunt zouden herzien. Hij wilde niet leven met een partij die 'bereid is om duizenden Gü- müssen te laten ontstaan'. Operatie Toon goed verlopen utrecht anp De hersenoperatie van Toon Hermans, gisteren in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, is goed verlopen. De eerste dagen zullen echter nog kritisch zijn voor de bejaarde showman (82). Hermans had een goedaardig gezwel aan de hersenvliezen. De operatie duurde acht uur. Het ziekenhuis noemt de in greep achteraf 'risicovol', omdat Hermans al oud is en de plek van het gezwel zeer kwetsbaar. Hermans heeft ook een inten sieve nabehandeling nodig, maar de behandelend artsen hebben goede hoop op een voorspoedig herstel. De cabare tier zelf was voor de operatie opgewekt en vol vertrouwen, al dus een woordvoerster. Inbrekers ruimen cd-winkel leeg oegstgeest maarten keulemans De Oegstgeestse cd-winkel Ja ne's en John's aan de Lange Voort is compleet leeg gestolen. Bij aankomst in zijn winkel ont dekte eigenaar J. Zwarter gister morgen dat de inbrekers onge veer drieduizend cd's hadden weggehaald. Slechts een hand vol muziekschijfjes was achter gelaten. „Ze moeten uren bezig zijn geweest", zegt een verbijs terde Zwarter. De inbrekers kwamen binnen door een zware achterdeur te forceren. De politie vermoedt dat de inbrekers een bestelwa gen of een vrachtwagen hebben gebruikt om de duizenden vi deo-banden en cd's in te laden. De Oegstgeestse Jane's en John's-vestiging was pas enkele maanden open. Zwarter piekert er echter niet over weer weg te gaan uit Oegstgeest. „Al moet ik wel zeggen dat ik nooit had ge dacht dat er in Oegstgeest zoiets afschuwelijks kon gebeuren." 1SS7SSS. 4*/8° 377° 176° SSMSi 50% 40% 20% te8$ 20% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 5 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland5 Cultuur20,21 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport23,24,25 Strips Uitgaan .18 De kortingsbon betreft authentieke Hongaarse volksmuziek door Téka in Cultureel Centrum de X in Leiden. De gróótste selectie wrj kantoormeubelen MB 2000 m2 SHOWROOM! -rv-sCieba Kaïtoormeubelen LEIDEN: Longegracht 5 (naast DIGROS) ALPHEN A/D RIJN: Hohichtslraal 7 9 VALKENBURG (Z.H): Voorschoterweg 45a Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: lOPermaand Per kwartaal Qautomju»'h (f. 9 1.1 i automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f 95.15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM IE HEEN. Deze bon In een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag Prins Charles blijft in training voor het koningsschap Bloeiende scheepsbouw ontbeert subsidie MTV-awards voor Rijkaard roept Madonna en Robbie debutant Van Nistelrooy op Madonna en Robbie - - Williams De presentatoren Linda de Mol en Aad van den Heuvel vroegen hen kijkers vijftig gulden per persoon te storten. „Minder mag ook, maar van vijftig gul den kun je basismedicijnen voor een gezin kopen, een voedselpakket voor twee weken of zuiver water voor duizend mensen", aldus De Mol. De nationale actie loopt nog tot 1 december. Naar schatting zal het eindbedrag tot ongeveer vijftig miljoen oplopen. Ter ver gelijking: de actie voor Rwanda in 1994 leverde uiteindelijk 73 miljoen op, en die voor de wa teroverlast in 1995 82 miljoen. Eén voor Afrika (1984) was goed voor 97 miljoen. leiden wim koevoet Onderwijswethouders en scho len in de regio zijn in mineur nu de computerplannen van de rijksoverheid zijn afgeblazen. Zij zagen reikhalzend uit naar sub sidie waarmee voor elke tien leerlingen pc's konden worden aangeschaft, maar minister Hermans is niet van plan de toezeggingen van zijn voorgan ger, Ritzen, gestand te doen. Een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs bevestig de vanmorgen dat de streefge tallen niet worden gehaald. Hij wilde het bericht in de Volks krant van vandaag, dat de mi nister helemaal geen geld geeft voor computers op school, be vestigen noch ontkennen. Wel komt er een computer netwerk voor scholen, het zoge naamde Kennisnet. De Leidse wethouder H. Baaijens (PvdA) vindt dat onbegrijpelijk. „Het is alsof je een prachtig net van rijkswegen aanlegt waarover vervolgens niet één auto rijdt." Directeur P. Bosman van de Leidse openbare basisschool Woutertje Pieterse stelt vast dat 'we weer eens met een dooie mus zijn blij gemaakt'. „Leerlin gen moeten een computer net als een pen gebruiken, maar dat is onmogelijk als je er in elke klas maar twee hebt staan." Baaijens is niet van plan zich neer te leggen bij Hermans' be sluit. Zijn collega P. Kolman van Leiderdorp ziet mogelijkheden om in samenwerking met ande re gemeenten en het bedrijfsle ven het aantal computers op scholen op te schroeven. Kol man: „De scholen zitten te springen om computers. Af en toe krijgen ze afgedankte en sterk verouderde exemplaren van het bedrijfsleven. Een enorm verschil met wat kinde ren thuis hebben staan." lens een betoging bij het parlementsgebouw in Jakar- rijn vandaag vier doden gevallen toen de politie het ïr opende op de demonstranten. Enkelen raakten ge- 1. De Indonesische opperbevelhebber, generaal Wi- to, heeft de inwoners van lakarta opgeroepen van- ig thuis te blijven en de deuren gesloten te houden. i manschappen zullen har- optreden tegen demon- nten tijdens de laatste zit- ?dag van de Indonesische dgevende Volksvergadering 'R). Gisteren kwam het ook >t ernstige botsingen tussen lenten en oproertroepen, irbij twee doden vielen en a honderd mensen gewond ren. e MPR vergadert al vier da- over beperking van de pre- ntiële ambtstermijn, verkie- en in juni en het terugdrin- van de rol van het leger. De 1 besloot dat volgend jaar op zijn laatst in juni, in inesië vervroegde algemene lezingen worden gehouden. parlementsverkiezingen den van 2002 naar 1999 ver- igd. Ook besloot de vergade- de presidentiële ambtspe- te beperken tot twee ter- ïen van vijf jaar, om een loonlijkheidscultus rond het tshoofd te vermijden. Er it een onderzoek naar de lommen van de vroegere president Soeharto. De zetels in de MPR die voor het leger zijn gereserveerd, zullen haar wor den afgenomen, maar dit zal geleidelijk gebeuren. Ondanks de oproep van ge neraal Wiranto zijn tienduizen den studenten in Jakarta op de been. Honderden inwoners van Jakarta gooiden stenen naar aanhangers van de regering. Ook de politie, die het parle mentsgebouw afgrendelt, werd bekogeld. De demonstranten vinden de MPR een relikwie van het regime van Soeharto en daarom ongeschikt om het post-Soeharto-tijdperk te ont werpen. De protesten in de Indonesische hoofdstad zijn de ernstige sinds president Soehar to in mei tot aftreden werd ge dwongen. De toestand in Indonesië is volgens analisten verslechterd en instabiel. De teleurstelling over de diepe economische cri sis en de weinige concrete her vormingen dragen bij aan grote onvrede, waarin zij de komende maanden nog geen verbetering verwachten. Voorschotense politiek st veel overlast voor bewo- ners van de Dobbewijk, door de komst van een nieuw distribu tiecentrum voor Europa en het Midden-Oosten van kledinggi- gant Mexx. Met name CDA en PvdA hebben hun bedenkingen bij de grote stroom vrachtwa gens die via een weggetje van en naar het internationale con cern rijden. Dat bleek gister avond tijdens de raadsvergade ring. Eind 2000 moet het 25.000 vierkante meter grote distribu tiecentrum van Mexx klaar zijn. De bouwkosten bedragen vijftig miljoen gulden. Mexx combi neert de magazijnen in Leiden, Zoeterwoude en Den Haag in een grote hal aan de Industrie weg in Voorschoten. In totaal komen er 350 mensen in de Dobbewijk te werken. Volgens wethouder P. Ver schoor (WD) is het kruispunt van de Dobbewijk met de Pape laan 'inderdaad niet ideaal met de komst van al die vrachtwa gens'. Vrachtwagens moeten daar over een smal weggetje rij den .willen ze de bedrijven be reiken. „Oplossingen daarvoor zijn op dat kruispunt ook lastig te vinden." Op korte termijn wordt over leg gepleegd over de problemen in de Dobbewijk. koning op vele showroommodellen, ttnemen. direct genieten! V J»- koeweit De VS werkten in verband met de crisis rond Irak gisteren rustig verder aan het onderhoud van materieel, zoals hier in Koeweit, en de uit breiding van hun troepenmacht in de Golfregio. Volgens de 'Washington Post' kan het nog wel een dag of tien duren voor de Amerikanen in actie komen. De krant leidt dat af uit het feit dat president Clinton volgende week op reis gaat naar Azië. Bovendien kost het op sterkte brengen van de troepenmacht tijd en belijden de VS nog steeds dat zij de diplomatie een laatste kans willen geven. Als de Amerikanen in actie komen tegen Irak, houdt dat volgens het ministerie van buitenlandse zaken Talbott ook een vervolgactie in om de greep van Saddam Hussein op het land te breken. Pagina 7: Irak raakt steeds meer geïsoleerd. foto »ap» bob jordan Meisjes gaan op steeds jon gere leeftijd op dieet. Dat schrijven de Leuvense hoog leraar Walter Vandereycken en Greta Noordenbos, ver bonden aan de het departe ment Vrouwenstudies van de universiteit Leiden, in hun nieuwe boek The Prevention of Eating Disorders. Noor denbos: „Er zijn meisjes die al als ze elf of twaalf zijn aan lijnen gaan denken. Leraren worden er al op de lagere school mee geconfronteerd. Maar die durven het vaak niet bespreekbaar te maken, omdat ze geen idee hebben wat ze daarmee teweeg bren gen." Volgens Noorderbos ls het van het grootste belang om eetproblemen zo vroeg mo gelijk in de gaten te krijgen en te bespreken. Hoe later er hulp wordt gezocht, hoe lan ger het herstel duurt. „En het herstelproces is toch al zeer langdurig." Met projecten in het on derwijs ter voorkoming van annorexia en boulimea wor den in de VS, Canada, Enge land, Noorwegen en Neder land hoopvolle resultaten behaald. Met speciale les pakketten wordt meisjes ge leerd kritisch te kijken naar het schoonheidsideaal dat door de media wordt ver spreid. Noordenbos: „Op scholen wordt verteld hoe die foto's In bladen met al lerlei trucjes mooi worden gemaakt. Leerlingen leren daar veel kritischer naar te kijken." Frankrijk heeft gisteren officieel aan Groot-Brittannië om uitle vering van de voormalige Chi leense dictator Augusto Pino chet gevraagd. Eerder vroeg Spanje al om zijn uitlevering. Het verzoek van het Franse mi nisterie van justitie viel samen met de laatste zittingsdag van het Britse Hogerhuis, dat zich in hoger beroep over de uitspraak van het Hooggerechtshof buigt. Het hof oordeelde eerder dat de arrestatie van Pinochet onwet tig was. Op de laatste dag van het ho ger beroep benadrukten zijn ad vocaten dat Pinochet niets an ders heeft gedaan dan het 'uit oefenen van gouvernementele macht' en dat hij daarom on schendbaar is voor gerechtelijke vervolging. De vijf leden tellende jury van het Britse Hogerhuis, die uit spraak zal moeten doen, noem de de zaak gisteren 'belangrijk en zeer ingewikkeld'. De uit spraak wordt binnen nu en twee weken verwacht. Pinochet werd op 16 oktober in Londen gearresteerd op ver zoek van de Spaanse rechter Baltasar Garzon. In het uitleve ringsverzoek dat Garzon eerder indiende wordt Pinochet be schuldigd van genocide, marte ling en ontvoering. De Franse rechter die om uitlevering had gevraagd doet onderzoek naar de zaak van drie Franse burgers die in Chili verdwenen toen Pi nochet aan de macht kwam. De Chileense onderminister van buitenlandse zaken Maria no Fernandez zei gisteren dat hem is verzekerd dat Groot- Brittannië geen uideveringsver- zoeken meer zal accepteren als het Hogerhuis besluit dat Pino chet niet aangehouden had mo gen worden. In dat geval kan Pi nochet naar Chili vertrekken, zei- Fernandez op het vliegveld van Santiago, waar hij aangeko men was uit Londen. tim brouwer de koning De eerder opgestapte wethou der J. Born heeft een sleutelrol gespeeld bij de vorming van het nieuwe college van Ter Aar. Na dat de gemeenteraad wethou der E. Kraak naar huis stuurde, nam het voormalig collegelid van Gemeente Belangen met F. Hoogervorst (WD) en N. Jon ker (CDA) zitting in het nieuwe college. De gisteren voor aan vang van de gemeenteraadsver gadering geïnstalleerde waarne mend burgemeester L. Lyklema - die de zware portefeuille fi nanciën voor zich opeiste - completeert het college. De terugkeer van Born, die ruim twee weken geleden als wethouder ontslag nam om de weg vrij te maken voor een nieuw college, wekte verwonde ring. De ontslagen wethouder Kraak (Progressief Akkoord) sprak zelfs van een ordinaire coup van haar voormalige coali tiegenoot. Haar partijgenoot T. van Deudekom vergeleek Borns optreden met een toneel stukje. „Hij kruipt even in een donkere kast en komt vervol gens doodleuk weer terug op het toneel." Born, tevens loco-burgemees ter, stelde daarentegen dat hij deel uitmaakt van een in meer derheid nieuw college. Daar mee voldoet Ter Aar zijns in ziens aan de eis van de door de provincie ingehuurde onder zoekers van Van Naem en Part ners, die een nieuw college noodzakelijk achten voor de toekomst van Ter Aar. Daar naast hadden de onderzoekers volgens Borns fractievoorzitter L. van Doom geen moeite met het functioneren van de wet houder. „Op mij was volgens haar niets aan te merken", al dus Bom. „Drie partijen wilden mij als wethouder. Bovendien moet Ter Aar bestuurbaar blij ven. Zonder de vier zetels van Gemeente Belangen zouden WD en CDA een minderheids college vormen." Door de vorming van het nieuwe college staat het PAK, dat zijn wethouder Kraak on voorwaardelijk steunde, als eni ge buitenspel. „Ik ben boos en teleurgesteld", zei de wegge stuurde- wethouder, die haar ontslag gaat aanvechten. „Ik weet dat ik weinig kans maak, maar ik wil graag weten of de motie van wantrouwen klopt. Zo niet, dan heeft de gemeente raad een probleem." haalde tijdens zijn 7.000 gulden op. foto anp martin hollering De nationale televisieactie voor de slachtoffers van de orkaan Mitch in Midden-Amerika heeft gisteren 16,4 miljoen gulden opgeleverd. Minister Herfkens van ontwikkelingssamenwer king zal de opbrengst verdub belen. Ze weet overigens nog niet waar ze dat geld vandaan gaat halen. Herfkens had aan vankelijk vijf miljoen toegezegd. Via het telefoonummer 0900- 1380 kwamen vanochtend nog altijd giften binnen. „De tele foon staat opnieuw roodgloei end", zegt een medewerkster desgevraagd. Zo'n 1.165.000 mensen keken gisteravond naar de uitzending. Vksvergadering beperkt macht leger G-ldio 1/m 14 nov*mb»i IW8

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1