Leidsch Dagblad c 13 25 ak wil tijd winnen conflict met VS Echtpaar voelt zich klemgezet in sloopwoning Alphense prins Cascar opent aquaduct in rijksweg 11 vast laa»ï!f jen krijgt voorlopig n 'Steeg Zonder Naam' Scepsis over plan voor donortanden en -kiezen Vermiste Nicaraguanen levend teruggevonden Straks verbouwen. Eerst opruimen! TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. RDAG 12 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 PREK VAN DE DAG Boek van Hummie van derTonnekreek maakt iedereen beroemd Economie Cultuur en Kunst Shell schrapt 9 duizenden banen in Europa Bariton Tyrone Vincent in Hooglandse Kerk Sport Grillig Ajax mist frisheid tegen Roda rvaes krijgt voorlo pen eigen straat in joortestad. Cultuur lef A. Pechtold (D66) iteren tijdens de ai- beschouwingen tspraak doen over lument of een straat [nering aan de over- jningin van het le- Groenen heeft bid om de naamloze steeg naast bruidshuis Sloos aan de Haarlemmerstraat te vernoemen naar de Zangeres Zonder Naam. De wethouder liep daar niet direct warm voor, met name doordat er in het college wat verwarring was over de vraag of de steeg nu echt wel naamloos is. Burgemeester C. Goekoop gaf nog een hint: „We moe ten misschien het Aalmarkt project afwachten. Je weet nooit wat voor stegen daar nog komen". 'We gaan maar kamperen op het Stadhuisplein leiden herman joustra Roy en Annelies van Sprang zijn ten ein de raad. Op 14 januari moeten ze 'hun' huis in de Bakker Korffstraat uit. Het huis dat ze twintig jaar geleden hebben gekocht en waar ze altijd met veel ple zier hebben gewoond. En een nieuw on derkomen hebben ze nog niet gevon den. Daarom hebben ze de gemeente Leiden, aan wie ze vier jaar geleden het pand noodgedwongen verkochten voor 185.000 gulden, gevraagd de ontruiming nog even uit te stellen. .Anders weet ik ook niet meer wat we moeten doen", zegt Roy van Sprang. „Ik denk dat we dan maar gaan kamperen op het Stad huisplein. Of voor het Stadsbouwhuis. Uit protest." Leiden kocht het pand destijds om het, samen met een aantal andere hui zen in de straat, te slopen en te vervan gen door nieuwbouw. Als het tot een ontruiming komt, is dat de schuld van de gemeente, zegt het echtpaar. Met een beetje medewerking hadden zij allang in een ander, vergelijk baar huis gezeten. „Maar toen wij einde lijk een woning wilden kopen, heeft de gemeente de boel getorpedeerd", stelt Annelies van Sprang vast. De betrokken ambtenaar zou de ma kelaar hebben medegedeeld dat ze te weinig geld hadden om het huis te ko pen. De ambtenaar zegt zich echter van geen kwaad bewust te zijn. „Ik kan me de details niet goed meer voor de geest halen, maar ik weet wel dat alles in goed overleg is gebeurd." Hoe dan ook, de Van Sprangs zeggen dat de huizenprijzen inmiddels zo zijn gestegen dat ze voor 185.000 gulden geen gelijkwaardig pand meer op de kop kunnen tikken. Het echtpaar is daar zo boos over dat het onlangs een klacht bij de gemeente heeft ingediend over de ge wraakte ambtenaar. Inmiddels is toege zegd dat de klacht wordt onderzocht. Dat neemt volgens verantwoordelijk wethouder Tj. van Rij van volkshuisves ting niet weg dat de familie hoogstwaar- natieke oplossing nog steeds mogelijk' Ie Verenigde Staten afstevenen op een militaire ttie met Saddam Hussein, probeert Bagdad tijd |n. Vandaag zei de Iraakse VN-ambassadeur dat latieke oplossing nog steeds mogelijk is. Des gaan de VN op aanraden van de VS door met ialen van personeel uit Irak. Gisteren vertrokken ionderd Unscom-wapeninspecteurs en ander meel. >d«al is gestationeerd. „We hebben op dit moment troepen in de Golf die volkomen klaar en in eidsraad in New York staat zijn om in te grijpen", al- isteravond op de VN- dus generaal Shelton. s onmiddellijk hun Irak reageert met een be en hervatten. Als Irak proefd recept op de toenemen- irzaamt is volgens di- de dreiging: tijd rekken. Van bronnen begin vol- ochtend zei de Iraakse VN-am- ;k al een aanval te bassadeur Nizar Hamdoon in Londen dat een diplomatieke Serikaanse ministerie oplossing nog steeds mogelijk p dirigeerde gisteren is. Hij nodigde Kofi Anan indi- sterkingen (driedui- reet uit om in Bagdad te komen Schappen en 129 ge- onderhandelen, tuigen) naar de Golf, De Verenigde Staten vinden fe voegen bij de aan- dat een heilloze weg. De Ameri- jepenmacht die daar kaanse woordvoerder van bui tenlandse zaken Rubin meldde dat onderhandelingen met Sad dam Hussein 'in ieder geval niet nodig zijn' en dus niet op de agenda staan. Opvallend in het Amerikaan se optreden is het ontbreken van een ultimatum, of een laatste oproep aan het adres van het regime in Bagdad om Unscom haar werk te laten doen. Volgens generaal Shelton is Irak inmiddels ruim voldoen de gewaarschuwd voor de ge volgen van een weigering te vol doen aan de eisen van de VN. Rusland blijft zich in de Vei ligheidsraad verzetten tegen het gebruik van geweld. China en Frankrijk zijn ook geen voor standers van aanvallen. De Egyptische president Mubarak, die gisteren zei dat er niet één Arabisch land is dat een aanval tegen Irak steunt, riep Saddam Hussein vandaag op tot een 'flexibele, rationele en redelijke opstelling'. phol wil terhuizen Noordzee op termijn wel naar de Noordzee, ilk geval moet de de komende tien ilemmerd kunnen op de huidige |e Haarlemmermeer, de vijfde baan 'met mogelijke spoed' en er een itsysteem voor ge- komt 'dat aansluit iek van de lucht- :r de sloop van wo- oet daarbij 'gepraat orden', vindt Schip- nCerfontaine. KLM, Transavia, en Luchtverkeerslei- gf erland hebben daar- porgen gezamenlijk iunt ingenomen in tdiscussie. :sector eist van in elk geval een (iperspectief en ir aan bij een be- van het Centraal die voorziet in een iet aantal landingen op Schiphol tot •00.000 in 2025. de luchthaven zelf hol in de Haarlem- boeien tot ongeveer vliegbewegingen te- i huidige 400.000. Als Jij 600.000 vluchten Ween' voelen Schip- naatschappijen niets verhuizing naar de KLM-topman Van le daarbij vanmor- at er dan bovendien baan moet komen, n de huidige Kaag- ar wil dat op zijn [end jaar duide- en luchthaven voor chnisch en planolo- taar is. Als dan de >cedures in werking Jzet kan omstreeks 'efinitief besluit wor den. In 2010 moeten vliegtuigen dan 'in n landen. den en -kiezen beschikbaar", zegt De By. Volgens Tjaarda is de metho de die de Nijmeegse onderzoe kers hebben ontwikkeld 'overbodig'. De kunststofmate rialen die tandartsen gebruiken bij het repareren van gebitten zijn volgens hem een enorm succes. „Ik vraag me dus af of het beter kan. Vooral ook als je bedenkt dat je weer gaatjes kunt krijgen in donortanden en -kie zen. Daar komt nog bij dat de kans dat menselijk materiaal wordt afgestoten vrij groot is." Professor N. Creugers van de Katholieke Universiteit kan zich de scepsis van tandartsen en Eurotransplant goed voorstel len. Volgens hem komt het idee van een tanden- en kiezenbank niet uit de koker van de onder zoekers maar hebben de media voor een Babylonische spraak verwarring gezorgd. leiden/nijmegen wim koevoet De methode die de faculteit tandheelkunde van de Katholie ke Universiteit Nijmegen heeft ontwikkeld om gebitsdelen op nieuw te gebruiken, krijgt wei nig bijval. Zowel tandartsen als .Eurotransplant, de Leidse orga nisatie die bemiddelt in orga nen en weefsel, reageren scep tisch. Directeur T. de By ziet niet in waarom Eurotransplant voor het hergebruik van gebits delen een tanden- en een kie zenbank zou moeten opzetten. Net als de Leidse tandarts W. Tjaarda, die deel uitmaakt van het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Tandartsen, denkt De By dat de gebitten van overledenen niet nodig .zijn. „Als tandartsen niet langer ge- bitsresten afkomstig uit de monden van levenden weggooi en, zijn er voldoende donortan- Prins Cascar XXXIII verricht met het doorknippen van een lint de opening van het aquaduct. FOTO LOEK ZUYDERDUIN alphen aan den run november willen aanDakken. zo de eerste snade in de ern LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 MER&SEHVTCE Deze week in lezersservice 3 of 4 dagen Lissabon vanaf slechts 350,- Orgelfeestweek Pieterskerk Leiden Zie aanbieding elders in de krant schijnlijk toch uiterlijk op 14 januari het huis uit moet. „Ik weet niet of er nog al te veel mogelijkheden tot uitstel zijn. Zij hebben hun huis verkocht en ze moeten het leeg opleveren. De gemeente heeft hen ook een huurwoning aangeboden, alleen stelt meneer Van Sprang vrij spe cifieke eisen aan een nieuwe woning. Dat de prijzen van onroerend goed de afgelopen jaren zo drastisch zijn geste gen dat Van Sprang voor zijn 185.000 gulden geen gelijkwaardig huis meer kan aanschaffen, is volgens Van Rij iets dat de gemeente niet kan helpen. Pagina 21: 'Eigenlijk hebben we onszelf om zeep geholpen' HET WOORD IS AAN Joseph H. Peck Hoe hoger iemand klimt, hoe meer er van zijn achter ste te zien komt en dan wordt de verleiding om erte gen te schoppen onweer staanbaar. Van Egmond Verpakkingen terecht winnaar van de Innovatieprijs '98! -Felicitaties van- Brainwork communicatie bv Sassenheim Klerk's Plastic Industrie bv Noordwijkerhout Jan, we zijn trots op je! alphen aan den run» robbert minkhorst Als beschermheer van rijksweg 11 moet een Alphense carnaval sprins iets ondernemen als de aanleg van het oostelijke deel weer niet door lijkt te gaan. Met een complete delegatie van ver eniging De Cascarvieten stond hij daarom gistermiddag bij het aquaduct in Alphen. Om het op de elfde van de elfde te openen. Twee weken en twee dagen eer der dan de officiële plechtig heid. „Lekker püh", luidde het plagerige commentaar van Cas car XXXIII na zijn handeling. Zo groots als Rijkswaterstaat en de gemeente het op 27 en 28 november willen aanpakken, zo eenvoudig hielden de Cascar vieten de openingsplechtigheid. Op het wegdek stond een select gezelschap van de vereniging, de prins en zijn page vanzelf sprekend inbegrepen. Andere Cascarvïèten en een aantal an dere belangstellenden keken van bovenaf toe. Cascar was toegerust met een schaar, waar mee hij het roodwitte lint even na vieren doorknipte. Onder de naam Alphen-aquaduct op één van de wanden hangt sinds gis termiddag het opschrift 'Prins Cascar-aquaduct „Het is een ludiek verhaal", zei pr-man Cees Kroon na de plichtpleging. „We hebben ooit Chiquita blijft actiefin Honduras managua anp-afp-efe Reddingswerkers hebben gisteren 142 Ni caraguanen, die werden vermist sinds de orkaan Mitch het land verwoestte, levend teruggevonden. Een vertegenwoordiger van het Nationale Noodcomité van Nicara gua vertelde dat de overlevenden naar de bergen waren gevlucht voor de vloedgol ven die Mitch veroorzaakte. Toen het wa ter zakte wisten zij in contact met de red dingswerkers te komen. In Nicaragua wor den nog steeds 952 mensen vermist. Chiquita is niet van plan om uit Hondur as te vertrekken. Directeur Warshaw van Chiquita's dochterbedrijf Tele Railroad Company Land, zei gisteren dat de door Mitch verwoeste plantages worden her steld en dat zijn bedrijf in Honduras actief blijft. Warshaw kon niet zeggen wanneer zijn bedrijf weer gaat draaien. De 24 plan tages van Chiquita beslaan zevenduizend hectare en liggen op 220 kilometer ten noorden van de hoofdstad. De bijna 7.800 werknemers zijn tijdelijk op non-actief ge steld. Eerder waren er berichten dat ze zouden zijn ontslagen, net als de arbeiders van Dole, een andere grote bananenprodu- cent. Mitch heeft de bananenoogst van Hon duras voor tachtig procent vernield. Bana nen zijn na koffie het belangrijkste export product van het land. BTW op water verdeelt Paars Het kabinet is verdeeld over de invoering van het hoge BTW-ta- rief op drinkwater. De WD vindt water een eerste levensbe hoefte. Daarom moet het lage tarief blijven gelden, vinden de liberalen. PvdA en D66 onder steunen voorlopig nog de ver hoging, die deel uitmaakt van het Belastingplan 1999 van staatssecretaris Vermeend (PvdA). Volgens Vermeend moet het BTW-tarief op water per 1 janu ari van 6 naar 17,5 procent wor den opgetrokken. Dat levert de overheid naar schatting 230 miljoen gulden op. Het kabinet wil die extra inkomsten gebrui ken om de tarieven voor de loon- en inkomstenbelasting te verlagen. Verduistering van 174 miljoen bij ABN Amro amsterdam anp De politie Amsterdam-Amstel- land heeft maandag op verschil lende plaatsen in Nederland vier ex-werknemers van de ABN Amro gearresteerd op ver denking van verduistering en oplichting op miljoenenschaal. De vier zouden 174 miljoen gul den hebben verduisterd. In totaal hebben er mogelijk zeshonderd frauduleuze trans acties plaatsgehad. De verdach ten boekten de bedragen jaren lang weg op rekeningen in heel Europa. Daarbij zou misbruik zijn gemaakt van ongeveer der tig nummerrekeningen van cliënten van het bankfiliaal in de Amsterdamse Sarphatistraat. Daar werden onder meer bank rekeningen van cliënten uit het buitenland beheerd. Justitie wilde vanmorgen ver der geen mededelingen doen over de zaak. 7° 376° 376° JSSj?, 70% 30% 30% Jonn«cil)|n 10% 20% 40% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina g VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur13,14,15,17 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving20 Regio19,21,23,24 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport25,27,29 Strips10 Uitgaan In het LAKtheater speelt de Toneelschuur de tragi-kome- die 'Het Misverstand', waar vooreen kortingsbon. Tot 60% korting op vele show roommodellen. Direct meenemen, direct genieten! DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21.00 UUR. iuuiiiiiiuueiii'ii. u de eerste spade in de grond ge zet bij de aanleg van rijksweg 11. Dat deed Cascar de XIV, on ze Zonneprins. Nu doet zich het, probleem voor dat de rijksweg na het aquaduct niet verder gaat tot aan Bodegraven. Met deze actie wilden we nog een keer de aandacht vestigen op het belang van de aanleg van de weg voor Alphen." De opening was één van de laatste officiële daden van Jos Verkerk als carnavalsprins. Later op de middag nam hij in Avifauna de sleutel van de stad over van burgemeester N. Schoof. Verkerk en page Sas- kia van Leeuwen treden zater dag af. Ja, ik wil een abonnement op het Leid&ch Dagblad. Postcode: - Plaat»; - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oau'ow'isch (1. 94.15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95.15) I Nr. bank/girc - Handtekening: Leidsch sDagblad DE WERELD OM JE HEEN. relop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1