erkleinen lassen niet r discussie len eerstejaars heeft het niet makkelijk Leiden Regio 'Alsje ouder bent kom je door een hoge stoeprand echt in de problemen Fietsen voor asielzoekers Brommende scooteraars op de Hooigracht t$ieMatic bedenkt het: keukens van kastanje SieMatic GOEDHART ^^BOUWHUIS chef *wim wegman. 071-5356414. plv-chef* herman joustra. 071-5356430 e Vi isser 't Hooft voor Honduras Op het schoolplein van het Visser 't Hooft Lyceum aan Vstraat in Leiden staat sinds afgelopen zaterdag een con- "tearin mensen spullen kwijt kunnen voor de Hondurese ïfers van de orkaan Mitch. Kleding, dekens, gereedschap, "Rniiddelen maar ook levensmiddelen als rijst, spaghetti ktenketchup zijn welkom. De container wordt later deze (verscheept naar de Noordwijkse ontwikkelingswerkster 3jvan Stein, die in Honduras woont. Spullen kunnen tus- |)en 16.30 uur worden afgeleverd op het schoolterrein. e leveren aan de transportkosten kan ook via giro ten name van het Visser 't Hooft Lyceum Leiden onder Jingvan Honduras. gclcui ulll mjiiste Katwijkse aan kou bezweken teieggen erw/katwuk. De 40-jarige Katwijkse Joke Ouwehand is chtoffer geworden van een misdrijf, maar waarschijnlijk ji gevallen aan extreem lage nachttemperaturen. Dat leert de recherche na onderzoek. De politie sluit de zaak uid met deze vaststelling af. De Katwijkse werd op 27 z jet dood aangetroffen op een braakliggend terrein aan c teweg in Noordwijk. Zij werd al sinds 15 juli vermist. De le he vermoedt dat de doodsoorzaak een combinatie van ite lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de vrouw 1(j itreem lage nachttemperaturen is geweest. De nachtelij- ieraturen waren vanaf juli extreem laag voor de tijd van Het kwik steeg niet verder dan vijf tot zeven graden. De vaie vrouw is waarschijnlijk door de kou bevangen geraakt afgelegen plaats in hulpeloze toestand blijven liggen. Inventarisatie obstakels Leiden Zuid-Oost werpt vruchten af leiden thus den otter Een groep senioren uit Leiden Zuid-Oost is de afgelopen maanden gewapend met een fotocamera door de Professorenwijk, de Burgemeesterswijk en de Rijndijkbuurt ge gaan om hinderlijke obstakels op straat vast In het kader van het project Leid- se Senioren Zelfstandig werden de foto's van grote containers, hoge stoepranden, vervelende paaltjes en onduidelijke over steekplaatsen gebundeld tot een boek en in juni overhandigd aan H. Schreuder van Wijkbeheer. Gisteren hielden de deelne mers samen met projectleider C. van Soest een evaluatieronde. ,,De resultaten mogen er zijn. Van de 58 situaties die we hebben vastgelegd zijn er 25 opgelost. Daarnaast hebben we 18 toe zeggingen van de Dienst Milieu en Beheer. Die problemen zijn, als het goed is, voor Pa sen opgelost. Het is goed om te zien dat er ook wat met de kritiek gedaan wordt. Ook over de situaties die niet worden veranderd krijgen we een reactie. Als de gemeente bij voorbeeld vindt dat paaltjes op een kruis punt moeten blijven staan, lichten ze dat uitgebreid toe. Want als er in plaats van een paaltje een geparkeerde auto staat, kunnen we er helemaal niet meer langs", zegt deel nemer E. Meyer. Ook R. Evers van de groep senioren vindt het project geslaagd. „Het is echt niet zo dat we spijkers op laag water zoeken. Als je ouder bent, of slecht ter been, dan kom je door een hoge stoeprand echt in de problemen. Toch worden niet alle problemen waarop de groep stuitte op korte termijn aangepakt. „Sommige zaken zitten vast in het beleids plan. Daar is op korte termijn niets aan te doen. We pleiten bijvoorbeeld ook voor be tere verlichting bij het speelveld aan de Roomburgerlaan, maar daar kan de ge meente vooralsnog niet aan beginnen. Als de gemeente, omdat wij dat willen, lan taarnpalen gaat plaatsen kunnen ze als ie mand anders om een dergelijke ingreep vraagt ook niet weigeren. En zo'n ingreep kost een hoop geld. Maar klagen doen we niet", aldus Meyer. Net als Meyer en Evers reageerden rea geerden A. van den Berg en W. Bik op de oproep van projectleider C. van Soest, die in december vorig jaar ouderen uit Leiden Zuid-Oost verzocht mee te helpen. Bik:Als je kritisch gaat kijken schrik je wel een beetje van wat er allemaal mis kan gaan. Aan de andere kant is het wel een leuke be zigheid. Met drie of vier mensen zijn we een paar ochtenden door de wijken getrokken om vervelende punten te fotograferen. Daarna hebben we het boek samengesteld. Als je dan op zo'n bijeenkomst als deze hoort en ziet dat er ook wat mee gedaan wordt, is dat fijn. Binnenkort gaan we de buurt weer in om af te vinken wat er wel en niet gedaan is." Projectleider van Soest is voorlopig niet van plan met het project op te houden. „In het kader van het project Leidse Senioren Zelfstandig is dit project natuurlijk heel be langrijk. Als senioren in hun buurt goed over straat kunnen zullen ze langer zelf standig kunnen wonen." i™, nider Baaijens houdt vast aan plan ndl ider H. Baaijens (PvdA/onderwijs) piekert er niet in navolging van collega's de klassenverkleining Jasisonderwijs ter discussie te stellen. Wethouders 2d ote steden vinden dat de 1,2 miljard gulden, die listerie van onderwijs over heeft voor kleinere beter besteed kan worden aan leerlingen met li ii Grote steden maken een andere keuze wel voorstellen, dat zijn colle ga's in de grote steden een an dere keuze willen maken dan irwijswethouders in de hij. „Op Rotterdamse scholen teden zijn allemaal zitten ze soms met twintig na- - partijgenoten dus tionaliteiten in een klas. In de reelijens. En daarom begon Schilderswijk en Transvaal in E. Snelders van D66 Den Haag is veertig tot vijftig procent van de bewoners al lochtoon. Dat is wel even wat anders dan de problemen in Leiden. Ik kan me voorstellen dat je vanuit die optiek zegt: het is alle hens aan dek." De klassenverkleining is dit schooljaar zijn eerste fase inge gaan. Het verschil met vorig jaar ngirkleining een goeie* is, zegt Baaijens, nog marginaal. di ls je met dertig/vijfen- r vcferlingen in een klas zit „Op het bijzonder onderwijs ad i s leerkracht nauwelijks heb ik weinig zicht, maar het is 3 bi rijn. De kwaliteit van in ieder geval in het openbbaar It herwijs komt in het ge- onderwijs nog niet zo dat we er we het geld voor klei- al behoefte is aan extra lokalen, ostfssen niet aan dat doel Maar als we een volgende fase ingaan zal dat wel het geval int is kan zich overigens zijn." tin :n nis- itij| ook nere wil- )ffe- ders een briefje, de Democraat hoeft mo orgd te zijn, zegt de stra er. „Ik denk dat de leiden De asielzoekers op de stadscamping in polderpark Cronesteyn zijn gisteren ver blijd met circa 25 fietsen. De tweewielers komen uit het Bra bantse Tilburg waar zij fout 'geparkeerd' stonden. In Til burg is een soortgelijk project opgezet als in Leiden: Fiets fout fiets weg. Tweewielers die op de verkeerde plek zijn gestald, worden door de ge meente verwijderd en na een maand of zes naar Leiden ge bracht. Als 'tegenprestatie' le vert Leiden zijn overtollige fiet sen af in Brabant. De in Leiden afgeleverde fietsen krijgen eerst een op knapbeurt in de werkplaats van het opvangcentrum aan de Willem van der Madeweg. Dat gebeurt door asielzoekers zelf. Als de karretjes weer toonbaar zijn, gaan ze naar de bewoners van de tent op de stadscam- ping. De vrachtauto met de 25 fietsen uit Tilburg ging gisteren niet leeg terug naar Brabant. Ruim 125 tweewielers uit Lei den gingen retour. Dat zijn fietsen die door medewerkers van Wijkbeheer zijn wegge haald in de omgeving van Lei den Centraal. Na zes maanden en een zorgvuldige vergelijking met de framenummers op de lijst van gestolen fietsen op het politiebureau verwisselen de fietsen dan van eigenaar. Ove rigens is de Leidse Welzijnsor ganisatie nog op zoek naar vrij- wiligers die asielzoekers de kunst van het fietsen willen bijbrengen. FOTO HIELCO KUIPERS uizend nieuwe studenten zijn dit jaar in Leiden e slag gegaan. Ze gaan op voor de academische te gaan aan de Leidse Hogeschool studeren. Veel :|fl deze studenten komen van heinde en verre en i t)or het eerst van hun leven op eigen benen. Het h Dagblad volgt vier studenten van deze nieuwe Stefanie Kooijman (18), Mischa van Sluis (19), ke Knol (18) en Marijke Wijers (23). Zij doen verslag van hun prille maar o zo drukke atenleven in het Leidse. Vandaag deel twee: Hoe te de eerste maanden van hun studentenleven doorgekomen? Wijers heeft nog niet k lajwe vrienden in Leiden •Het is een nadeel dat met een vriendin voor lie heb gekozen", aldus Leraars gezinspedagogie, 1 elkaar toch altijd op. °°?j r komen anderen ook 'er' je toe." Marijke is nog amers in Leiden gaan «Nee, ik ga samenwo- irtelt ze. „Ik heb met nd een huis gekocht in nog gevolgen heeft r studie? „Tsja, ik ben twintig. Een verkeerde tfe heb ik niet ge- jnit Qaar de studie is wel erg eerste tentamen heb gehaald. Maar ik krijg 5 om te zeggen dat ik tan andere dingen dan En nu we dat huis hebben gekocht ben ik eigenlijk verplicht om te gaan werken." In deeltijd studeren noemt Ma rijke een optie, alhoewel ze be seft dat ze dan weinig vrije tijd meer overhoudt. Mischa van Sluis heeft het evenmin makkelijk. Zijn studie Japanse taal en cultuur is dan ook erg zwaar. „Ik heb het ge voel dat ik het best aankan", zegt hij. „Desondanks was mijn eerste tentamen buitengewoon slecht. Ik had de pech dat het tentamen in een voor mij slech te week viel." Een groot nadeel noemt hij het op en neer reizen vanuit zijn kamer in Den Haag naar Leiden. „Als ik ergens lang wil blijven moet ik bij vrienden logeren. Het voordeel is dat je doordeweeks daardoor naar huis gaat. Zo doe je nog eens Stefanie Kooijman. Mischa van Sluis. wat aan je studie." Van de Stichting Leidse studentenhuis vesting kreeg Mischa laatst wel een kamer aangeboden. „Bleek het een kamer op de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest te zijn en die zijn allemaal be stemd voor 'asielzoekers. Daar was ik best een beetje pissig over." Als het verenigingsleven bij Catena ter sprake komt montert de aan slapeloosheid lijdende eerstejaars weer wat op. „Ik ben erg actief. Ik sta ach ter de bar, draai muziek en zit in de redactie van het vereni gingsblad. Het is er erg gezel- iig" Bouke Knol heeft sinds 1 ok tober het Gelderse Dieren voor een kamer in de Pelikaanhof verruild. Het op kamers wonen zou een eitje worden, zo vertel de hij de vorige keen. „Ik kook elke dag", vertelt Bouke. „Nou ja, bijna elke dag. Ik ga ieder weekeinde naar mijn ouders te rug, onder meer voor de was." De studie fysiotherapie aan de Leidse Hogeschool noemt hij erg zwaar. „Er wordt veel van je verwacht, zowel thuis als op school. Het ligt vaak aan het schoolrooster of ik kan uitgaan. Dan ga ik meestal naar Annies Verjaardag." Bouke kan het fi nancieel aardig rooien, maar hij is wel op zoek naar een baantje. Stefanie Kooijman voelt zich al helemaal thuis op haar ka mer. „Maar ik voel me ook hele maal thuis als ik bij mijn ouders ben", zegt ze. De komende week heeft de psychologiestu dente veel tentamens en daar om heeft ze toevlucht genomen tot het huis van haar ouders: „Tsja, dan kan ik me toch wat beter concentreren. In Leiden word je toch wat meer afge leid." De meeste tijd in Leiden brengt ze immers door op stu dentenvereniging Quintus. „Ik heb me vooral met mijn dispuut Stèamè bezig gehouden. Daar door heb ik veel leuke mensen leren kennen." Buiten Quintus is er van het uitgaan in Leiden nog niet veel gekomen. „Maar dat komt nog wel", aldus Stefa- tekst: pieter van schie Fietsers en automobilisten hebben het in Lei den door vele onoverzichtelijke situaties niet altijd even gemakkelijk. Die problemen wor den versterkt door het feit dat zij elkaar nog wel eens in de wielen rijden. In een aantal co lumns beschrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waarmee beide groepen worden geconfronteerd. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Auto's, fietsen en bussen rijden constant door deze co lumn. „Maar waar blijven de scooters? Het is net of wij niet meetellen." In zekere zin is dat ook zo. Bij auto's horen normaal gesproken automobilisten u en geen piloten, op fietsen zitten fietsers, 2 enzovoort, maar wie horen bij scooters? jjj „Uuuuh. Nooit bij stilgestaan. Ik ga altijd gewoon op die scooter zitten. Uuuh, noem me maar bromfietser'zegt een man die 2 graag ook serieus genomen wil worden. O De identiteitsproblemen zijn illustratief voor de wijze waarop deze naamlozen zich in het verkeer plegen te bewegen. Ze wor den vaak geweerd van het fietspad en als ze zich op de rijbaan vertonen, inspireert dat automobilisten meestal tot gymnastische UJ oefeningen van de middelvinger. „Ze bla zen je gewoon van de weg. Alsof je er niet bijhoort. Automobilisten kennen geen an- m£m dere weggebruikers." Steeds vaker wordt 'bromfietsers' duidelijk gemaakt dat zij niets te zoeken hebben op fietspaden: 'Fietspad, dus niet brommen'. Ze moeten uitwijken naar de rijbaan waar vervolgens in dubbel opzicht wordt ge bromd. „Die automobilisten zijn helemaal niet aan ons gewend. Die denken dat je maar wat doet. Er hangt wel een bordje dat ze moeten opletten, maar dat is zo onoog lijk, dat ziet niemand." Als voorbeeld noemt hij de Hooigracht ter hoogte van de Nieuwstraat. Brommende scooteraars, die vanaf het Le vendaal en de Sint Jorissteeg komen, wordt plotseling duidelijk gemaakt dat ze niet langer gewenst zijn op het fietspad. Ze moeten een slinger maken naar links, waar door veel automobilisten worden verrast. „Vaak begin nen ze meteen te toeteren. Draaien ze het raampje open en schreeuwen ze naar je: hé brommertje, ga eens gauw op het fietspad, wat doe je hier?". De verongelijkte scooterist geeft toe dat hij zelf ook niet helemaal consequent is.Als ik een file zie en de auto's zo dicht tegen elkaar staan dat je er niet meer tussen door kan, schiet ik gauw weer het fietspad op. Eerlijk ge zegd heb ik er zelf ook aan moeten wennen dat ik van het fietspad werd gestuurd." De scooterfietser heeft er ook wel enig begrip voor dat hij niet overal meer terecht kan. „Je gaat toch sneller dan fietsers. Dat levert voor die mensen weer gevaarlijke si tuaties op. Ik zeg ook niet dat wij overal terug moeten op het fietspad. Beslist niet. Maar er zou meer voorlichting moeten worden gegeven, zodat automobilisten weten wat er kan gebeuren. En laten ze alsjeblieft die waar schuwingsbordjes wat groter maken." De scooterrijder geeft vervolgens enkele demonstraties om te laten zien dat hij tot de minima onder de wegge bruikers behoort. Eén automobilist gaat zo snel dat het erop lijkt dat hij als een piloot laag overvliegt. „Dat be doel ik nou. Zo iemand heeft me echt niet gezien." foto's: hielco kuipers In onze showroom presenteren wij de nieuwste SieMatic keukens, gemaakt van mooi, warm, fijn generfd kastanje. Ook prachtig te combineren met andere materialen uit de rijke SieMatic collectie. Kom en zie met eigen ogen waarom SieMatic keukens mooier zijn. Het SieMatic Keukenideeènboek ligt t i Hoorn 126a, (Lo. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 42 21 00

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15