Leidsch Dagblad 'Asielbeleid CDA deugt niet' mm»!" 16 19 Alternatieve mensa 'stiekem' al open ingifte diefstal hennep iiropa trekt geld uit r Midden-Amerika iidse fracties willen mille voor Juigalpa u - Actie voor Tweede Coentunnel Rotterdamse docenten gaan leerlingen fouilleren Straks verbouwen. Eerst QP_: ruimen! DAG 10 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 AAAART 1860 Besprek van de Dag Economie Cultuur en Kunst Martin Simek gaat op televisie op zoek naar nieuw gevaar Forum wil invoering euro binnen vier weken De oerkracht van Kandinsky in Haags Gemeentemuseum Sport Commerciële schaatsteams naar rechter LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gratis juridisch advies Tijdens hel inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van 19.00 uur lol ao.jo uur aan de Rijnstraat \y Ie Katwijk ik» eric de jager igenaar van een garage- an de Boshuysenstraat in jjk heeft gisteren zelf de tr' e naar zijn illegale hen- wekerij geleid, man meldde 's ochtends nbraak in zijn garagebox. 8® erbazing van de agenten ter plekke poolshoogte jen nemen, bleek een van de box ingericht als epkwekerij. Die verba- nam alleen maar toe, toen de Katwijker doodleuk aangifte deed van diefstal van de hele oogst van afgelopen week. De agenten hebben de aan gifte keurig opgenomen, maar namen ook lampen, kweek- bakken en de resterende voor raad hennepbladeren in be slag. De Katwijkse thuiskweker heeft vermoedelijk ook nog il legaal stroom afgetapt voor zijn teelt. Het energiebedrijf EWR en politie stellen daar een onderzoek naar in. Ernstige kritiek De Milliano na 'ommezwaai' van eigen fractietop: P SPOI paul koopman Ppese Unie trekt 220 mil- den uit voor hulp aan prde orkaan Mitch getrof- pden in Midden-Amerika. i voor de getroffen lan- |du bestaan uit 66 miljoen noodhulp uit 'Brussel' I miljoen gulden hulp van pen lidstaten, de langere termijn wil de Unie zich buigen over fcntuele herziening van de nlandse schuldenlast voor Troffen landen. Nederland Honduras gisteren al 2,2 i gulden schuld kwijt, leiders van de vier door de 1 Mitch verwoeste landen, _ua, Honduras, Guate- jen El Salvador, hebben (vond in een gezamenlijke raagd om een 're- atie- en reconstructie- 1 moet meer geld geven hulpverlening aan de juaanse zusterstad )a, die twee weken gele- lerd getroffen door de or- Mitch. Dat standpunt ver- t een ruime raadsmeer- d van PvdA, GroenLinks, 1 CDA in een motie die en morgen op tafel CDA-Kamerlid De Milliano heeft 'ernstige bezwaren' tegen het terugsturen van Bosniërs met een permanente ver blijfsvergunning. In een brandbrief protesteert het Heem- steedse Kamerlid tegen deze 'beleidsommezwaai' van zijn partij, die naar zijn zeggen haaks staat op zijn eigen idea len en het verkiezingsprogramma. Milliano. Tijdens een Kamer overleg vorige week bleek de asielwoordvoerder van het CDA, Verhagen, vóór het terugsturen van mensen die in Nederland de hoogste vluchtelingenstatus (de A-status) hebben. Die opstelling, schrijft De Milliano, gaat lijn recht in tegen het verkiezings- den haag anp-gpd plan' dat moet worden opge steld door het Internationaal Monetair Fonds, de Wereld bank, de Interamerikaanse Ont wikkelingsbank en de Centraal- Amerikaanse Bank voor Econo mische Integratie. Hulporganisaties spannen zich inmiddels tot het uiterste in om de tienduizenden men sen te voeden en te helpen die door de verwoestingen van de orkaan geisoleerd zijn geraakt. Het door de orkaan Mitch ver woeste Nicaragua wacht inmid dels een nieuw gevaar. De actie ve vulkaan San Cristobal, onge veer 160 kilometer ten noord westen van Managua in de pro vincie-Chinandega, stootte gis teren rook en as uit. Even daar voor werden lichte aardschok ken geregistreerd. De San Cristobal staat bekend als één van de gevaarlijkste vulkanen van Nicaragua. De Milliano, het voormalige ge zicht van Artsen zonder Grenzen, wil niet zeggen of hij opstapt als de fractie de huidige koers aan houdt. ,,Ik wil eerst het fractiebe- raad afwachten." Vandaag be spreekt de fractie de brief van De programma. Bovendien „heeft deze beleidsommezwaai geen enkele formele legitimiteit gekre gen in de fractie". De Milliano doet met die constatering ook een aanval op de top van de CDA-fractie, die zonder de rest van de fractie erin te kennen voor dit standpunt heeft geko zen. De Milliano en verschillende andere CDA'ers vinden dat de fractietop en Verhagen zich heb ben bediend van een 'overval- tactiek'. De voltallige fractie heeft drie weken geleden een speciale bijeenkomst gehouden over het thema asiel, waarbij volgens De Milliano en andere CDA'ers de rechten van de A-statushouders niet ter discussie zijn gesteld. De Milliano betitelt de huidige CDA- opstelling inzake asiel als 'niet- humaan', 'onrechtvaardig' en 'opportunistisch'. CDA-asielwoordvoerder Ver hagen zegt niet van plan te zijn standpunt te herzien. Volgens hem was De Milliano op de hoogte van het standpunt dat hij zou innemen. komt tijdens de tweede ronde van de algemene beschouwin gen over de gemeentebegroting 1999. De vier collegepartijen willen het al eerder toegezegde bedrag van 25.000 gulden verhogen met één gulden per inwoner van de stad Leiden. Het totale bedrag dat Leiden overmaakt aan haar zustergemeente komt dan op ruim 140.000 gulden. zaandam De gemeente Zaanstad heeft zich, na Limburg, Zeeland en de noordelijke provincies in de rij geschaard van regio's die meer geld van de regering willen voor de wegenbouw. In het Zaanse gaat het om de Tweede Coentunnel, waarvan de aanleg door minister Netelenbos van verkeer en waterstaat is uitgesteld tot na 2010. Burgemeester Ruud Vreeman van Zaanstad deed vanochtend, in politiepak, mee aan een gele kaarten-actie ten gunste van de Tweede Coentunnel. De au tomobilisten moeten de kaarten, met het verzoek alsnog haast te ma ken met de tunnel, naar de bewindsvrouw sturen. Het plan voor de Tweede Coentunnel is al jaren omstreden. Volgens sommigen had de tunnel er al lang moeten liggen, maar het comité 'Tweede Coen, Niet Doen' vindt dat nog meer autotunnels alleen maar leiden tot nog meer autoverkeer dat dan opnieuw komt vast te staan. FOTO ANP» PAUL VREEKER rotterdam anp Docenten van middelbare scholen in Rot terdam mogen leerlingen op school gaan fouilleren op het bezit van wapens. Dit hebben de politie, justitie en de gemeente Rotterdam besloten. Naast het 'aan de kleding controleren' krijgen docenten ook de bevoegdheid 'door leerlingen meegevoerde voorwerpen en kasten op de aanwezigheid van verbo den voorwerpen te controleren'. De con trole wordt door ten minste twee personen uitgevoerd, in aanwezigheid van de betrok ken leerlingen. Politie, justitie en de gemeente Rotter dam denken al enige tijd in de werkgroep wapenbezit na over de vraag hoe het wa penbezit onder scholieren vanl terug te dringen. Uit onderzoek blijkt dat bijna een op drie jonge Rotterdammers wel eens een wapen bij zich draagt. Volgens de Rotterdamse persofficier van justitie mr. C. de Kimpe is het fouilleren van leerlingen door docenten te vergelijken met wat er met bezoekers van een disco theek of een voetbalstadion gebeurt. Er is volgens haar sprake van een soort civiel rechtelijke overeenkomst tussen in dit ge val de school en de leerling. Als in het schoolreglement staat dat docenten de scholieren mogen fouilleren, hebben zij zich daar volgens De Kimpe aan te hou den. rval op gentschap e herman joustra ïstagentschap in de Leid- jöbokstraat is vanochtend na acht uur overvallen, pij is een nog onbekend jdrag buitgemaakt. De laders drongen de winkel P en bonden de aanwezi- Bewerkster onder bedrei- Igetuige, die de twee met putsen getooide mannen Ihet postkantoortje had Ppen, waarschuwde de Toen de agenten arri- fn. waren de twee echter [verdwenen. Volgens dé F waren ze in de richting lAtjehstraat gehold. I postagentschap in de de afgelopen jaren pre keren doelwit geweest «Toverval. Vooruitlopend op bijdrage van gemeente Leiden leiden ruud sep Terwijl er in de commissie welzijn vorige week dinsdag kritische noten werden ge kraakt over de subsidie voor een eetgele genheid in Rijn en Vliet, werden in het verzorgingshuis de tafels afgeruimd. Vooruitlopend op de verwachte bijdrage van de gemeente, was directeur F. van Oosten al vast begonnen met het vier avonden openstellen van zijn restaurant. „Ja, het is een beetje brutaal natuurlijk, maar we hadden eigenlijk al in september open willen gaan. Van Oosten had eigenlijk geen publici teit willen geven aan de voortijdige ope ning van de eetgelegenheid. „We waren van plan om de zaak over ongeveer twee weken officieel te openen. Maar we zijn een beetje geschrokken van de manier waarop ons initiatief de afgelopen week in het nieuws is gekomen.Vandaar de uitnodiging om aan te schuiven bij de hutspot die gisteren op het menu stond. Rijn en Vliet heeft inmiddels drie jaar ervaring met de openstelling van het res taurant op maandagavond. Terwijl de be woners 's avonds op hun kamers brood eten, kunnen buurtbewoners tussen vijf en half zeven voor zes gulden een warme maaltijd krijgen. Het restaurant heeft in de loop der jaren een vaste klantenkring opgebouwd van zo'n vijftig bezoekers. Sinds de sluiting van de universiteitsmen sa zijn daar enkele tientallen bijgekomen. Gisteravond werden zeventig maaltijden uitgeserveerd. Tot vorige week werd het maandagse restaurant gedraaid door vrijwilligers. „Maar dat is niet te doen als je vier avon den in de week open gaat. Dat wordt te zwaar voor vrijwilligers", vertelt de direc teur. „De dames die het eten uitserveren hebben daarom carrière gemaakt. Zij wa ren vrijwilliger en worden nu betaald. Ge woon, netjes wit. Er gaat hier niets zwart." Ondanks de ligging buiten het centrum loopt het restaurant goed. „Het is een yuppenidee dat altijd alles in het centrum moet zijn", klaagt Van Oosten. „Dat is be slist niet zo. Dat wordt hier maar weer eens aangetoond." De directeur mikt op negentig klanten per avond. „Als we dat niet halen, moeten we ermee stoppen. Dan redden we het niet met 40.000 gul den subsidie." Tijdens het eten op maandag ligt de ge middelde leeftijd ruim bpven de zestig. Pas na zessen, als de meeste klanten het toetje (1,25 gulden) al achter de kiezen hebben, komen er ook nog wat jongere klanten binnen. „Kijk", wijst de directeur. „Die man met die pet lijkt me zogezegd een misdeelde. We hoeven echt niet met een busje door de stad te rijden om onze klanten hierheen te krijgen." HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Wie te veel aandacht geeft aan kleine dingen, wordt ge woonlijk te zwak voor de grote. Riedel toch weg als wethouder van Ter Aar ter aar tim brouwer de koning Wethouder I. Riedel van Ter Aar stapt op. Zij diende gisteren haar ontslag in, omdat zij op grond van nieuwe informatie vreest dat zij een blokkade op werpt om de gemeente zelfstan dig te houden Het provinciebe stuur van Zuid-Holland deelde de ondernemingsraad namelijk mee dat het pas na 1 januari een standpunt inneemt over de bestuurlijke toekomst van Ter Aar. Eerder liet de provincie we ten dat zij het voortbestaan van de zelfstandige gemeente Ter Aar uitsluit. Riedel (WD) verklaart haar beslissing uit de verwarring die deze tegenstrijdige berichten bij haar veroorzaken. Toen zij net als haar collega E. Kraak (Pro gressief Akkoord) tijdens de ge meenteraadsvergadering van 27 oktober een motie van wan trouwen aan haar broek kreeg, vroeg zij bedenktijd. Ze zag aanvankelijk niet in hoe haar ontslag zou kunnen bijdragen tot het zelfstandig voortbestaan van de gemeente. Riedel is de tweede wethouder die nu op stapt. J. Bom maakte zijn aftre den op 27 oktober al bekend. Wethouder Kraak weigert voor alsnog op te stappen. «79° 578° «77° 50% 70% 70% 10% 10% 10% Ui tgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regiol 13.15,17,18 RTV/programma's11 Sport19 Strips10 Uitgaan De kortingsbon betreft de jeugdvoorstelling 'Stamppot een sprookjesmix' in De Schelft in Noordwijkerhout. Leeftijdgrens 'kampementen' jeugd lager D€N HAAG ANP Minister Korthals (justitie) ver laagt de minimumleeftijd voor criminele jongeren om in 'jeugdkampementen' terecht te kunnen van 18 naar 16 jaar. Jongeren tussen de 16 en 18 jaar kunnen nu hun detentie nog in jeugdwerkinrichtingen uitzitten. Dit schrijft Korthals in een brief naar de Tweede Ka- Dat scholieren leerplichtig zijn en niet net als disco- of voetbalstadionbezoekers vrijwillig een contract aangaan, doet vol gens De Kimpe niets af aan de zaak. Scho len mogen zelf beslissen of zij de veilig heidsbepalingen opnemen in het schoolre glement. Het staat volgens haar de leerling of zijn ouders vrij een school te kiezen waar niet wordt gefouilleerd. Het Landelijk Actie Komitee Scholieren (LAKS) heeft niet al te grote problemen met de Rotterdamse maatregel. Maar de leerlingen moeten er wel mee akkoord gaan, vindt het LAKS. De oudervereniging Ouders en COO ziet fouilleren als een tij delijke oplossing voor het toenemende wa penbezit op scholen. Om ruimte te maken voor ome verbouwing en de nieuwe collectie van 1999 gaan wi| flink opruimen. Tot en met zaterdag 14 november krijgt u tot 60% korting op vele showroom modellen: zitgroepen, dressoirs, eethoeken en slaapkamers. Alle pri|zen zijn meeneempri|zen. Direct meenemen, direct genieten! Kom snel, want op is op! Lange file A44 door storing aan Kaagbrug Een storing in het elektrische systeem van de Kaagbrug, op de rijksweg A44 ter hoogte van Sassenheim, heeft vanmorgen voor kilometerslange files ge zorgd. De problemen ontstonden om kwart over zes. Op dat mo ment kon de brug niet meer dicht. Twee storingsmonteurs wisten na een half uur een deel van de problemen te verhelpen, waardoor de brugklep op het weggedeelte Amsterdam-Was senaar weer omlaag kon. Pas om kwart over zeven was het andere deel van de brug her steld. Inmiddels was op de weg Wassenaar-Amsterdam een file ontstaan van negen kilometer. KATWIJK AMBACHTSWEG I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Q P*r kwartaal Oautomatl l automatisch II 12.70) 0«-X<*ptRirn it 'I',. I S| W iNr. bank/giro:Handtekening:iJ Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag tlm vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1