Leidsch Dagblad 10 15 Midden-Amerika wil schuld kwijt 1.00 FEI3D Jltmans laat zich door iemand gek maken cylla ontsnapt alsnog eel ouderen vrezen JHT.CPD voering van euro Terug in Vimy I>ii<:kwekhi\ Jan Nico Scholten in opspraak BEL: 071-5128030 Een verbazingwekkend afscheid van Oxford TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 Deze week: 1273 PV •tisdeDieze Huizen InDAG 9 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Newt Gingrich eerste slachtoffer bij Republikeinen Mama Cash 'geeft' vrouwen al vijftien jaargeld Lutheranen 'passen' voor nieuwe naam SoW-kerk De 'comeback' van Maarten 't Hart 'lec< Jazet tilt Roelant Oltmans op. De Oegstgeestenaar is de suc- i m folste hockeycoach aller tijden. foto anp n) ITV *E»anp nje heeft op uiterst koele a toegeslagen in Pakistan, ikzij een 1-3 zege op het m land. pakten de mannen de Oegstgeestse bonds- ch Roelant Oltmans de stigieuze Champions Tro- Nederland liet zich niet maken. Niet door de 00 uitzinnige Pakistani op imvolle tribunes. Niet irde eerdere nederlaag (5- lie de ploeg in het toernooi tegen het gasdand. En al •maal niet door de 'koude log' die bondscoach Olt- is moest voeren met de itaanse officials vooraf- ide aan de finale. spelletjes, waarmee ng niet meer kun- jnif verrassen", zei Oltmans lend over de keiharde varlgen. De pesterijtjes begonnen zaterdag al. Oranje moest trainen op een kurk droog veld en pas na het no dige getier en gevloek van Oltmans gingen alsnog de sproeiers aan. Een uur voor de finale kreeg Oltmans te horen dat zijn ploeg de Pakistaanse presi dent Tarar een handje diende te geven. Voor dat ceremo nieel op het veld was liefst 25 minuten uitgetrokken. „Ik ben vreselijk tekeer gegaan", liet Oltmans weten. „Ik dreig de aan die hele poppenkast niet mee te doen omdat ik onze warming up niet wilde verstoren. Uiteindelijk hoef den we maar vijf minuten in een rijtje te staan. Ach, ik ken die bobo's langer dan van- Pagina 17: Unieke trilogie voor Oranje ningen/le1den jan van geen afeltennissers van Scylla jen zich op het nippertje aatst voor de play-offs, iet verlies tegen lands- apioen FVT (6-1) vorige k in eigen huis, gaf nie- g een stuiver voor de Ise kansen op de herfstti- Door de knappe winst in ningen tegen titelkandi- Ankerstars (4-3) en het lerwachte verlies van Cos- tegen GKB/Salamanders tt), bleef Scylla Cosmos een lit voor in de eindstand, tg jende week openen de enaars de play-offs in ei- hal tegen 'angstgegner' ongeloof hoorden De lwe id en consorten de uitslag Salamanders tegen Cos- aan. Cosmos, dat in de rterfcpetitie van zowel Scylla, i j bij conducteur FVT als Amsterdam had ge wonnen, maakte de misstap door de met een tennisarm tobbende Jurgen Pastoors op te stellen. Hij verloor twee keer. „Ik wilde het toch nog wel even dubbelchecken om het zeker te weten", aldus De Vqnd. „Dit is een aardige ont snapping, die veel voldoening geeft. We hebben toch het he le seizoen op kop gestaan en door een slechte wedstrijd te gen FVT de zaak uit handen gegeven." De Vrind wilde niet over geluk spreken. „Uiteindelijk hebben we terecht de play-offs ge haald. We hebben nu gewoon een goede wedstrijd gespeeld. En Ankerstars ligt ons wel. Ik zal niet snel van hun nummer twee of drie verliezen." Pagina 27: Scylla hoopt weer op kampioenschap Presidenten getroffen landen overleggen vandaag Donderdag tv-actie van publieke omroep De Midden-Amerikaanse landen die zijn getroffen door de orkaan Mitch hopen op kwijtschelding van hun schul den en veel hulp bij de wederopbouw. De presidenten van de vijf republieken overleggen vandaag in El Sal vador over de ongekend grote gevolgen van de orkaan. Volgens kranten zullen ze de internationale gemeen schap vragen om kwijtschelding van de schulden van in elk geval de zwaarst getroffen landen. san salvador-managua anp-afp-dpa oorzaakt. Dat aantal kan nog verder oplopen. Verreweg de meeste slachtoffers vielen in Ni caragua en Honduras. De scha de aan de infrastructuur en de De buitensporige neerslag in het kielzog van Mitch heeft vol gens de laatste schattingen gewassen is gigantisch. 30.000 doden en vermisten ver- In Nicaragua is eenvijfde van de bevolking van vier miljoen mensen zwaar getroffen. In Honduras zijn de woningen van zeker 600.000 mensen volledig verwoest. Bijna twee miljoen overlevenden hebben er grote schade geleden. De verwoesting van de gewassen betekent voor tallozen dat ze voorlopig geen werk meer hebben. De bana- nenconcerns Chiquita en Dole hebben in Honduras 18.000 werknemers ontslagen, omdat de plantages volledig zijn ver woest. Spanje lobbiet intussen in de Europese Unie voor schulden verlichting en hulpverlening in de vorm van een Marshall-plan. De Duitse regering heeft al laten weten kwijtschelding van schul den te overwegen. Ook Jimmy Carter en George Bush, twee Amerikaanse ex-presidenten die de regio hebben bezocht, vin den dat de schuldenlast moet worden verlicht. Nicagarua en Honduras hebben gezien hun inwonertal enorme schulden, respectievelijk 6,5 miljard en 4,1 miljard dollar. Artsen en andere gezond heidsdeskundigen in de getrof fen landen waarschuwen voor een golf epidemieën van tyfus, cholera, hepatitis, malaria en vimy» De 102-jarige Laurence Morton (links), een Canadese veteraan van de Eerste We reldoorlog, woonde gisteren met twee collega's in het Franse Vimy de tachtigste verjaar dag van de wapenstilstand van 1918 bij. Het einde van de 'Grote Oorlog' wordt deze week ook op hoog niveau gevierd. Zo zal de Britse vorstin Elizabeth II woensdag een bezoek aan Parijs en Vlaanderen brengen. In Parijs zal de koningin samen met president Chirac bloe men leggen op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. Later woont ze in het West-Vlaamse leper een herdenkingsceremonie bij. Bij leper had een van de bloedigste veldslagen van de Eerste Wereldoorlog plaats. Er bevindt zich dan ook een gro te begraafplaats. Ook de Belgische koning Albert II en de Ierse president Mary McAleese zijn aanwezig. In West-Vlaanderen vochten voor het eerst katholieke leren zij aan zij met Noord-Ierse protestanten. Gisteren herdacht Elizabeth de Britse geneuvelden al bij de Ce notaph In Londen. foto »ap» phiuppe huguen NS versoepelen kaartverkoop bami voor slechts :p„er ivoering van de euro, de eul 'e Europese munt, veront- fveel ouderen. De ANBO, voor 50-plussers, heeft de •en maanden tientallen in ontvangen van onge- bejaarden. De bond, die >0 leden telt, gaat daarom cursussen organiseren in door ouderen, aarden zijn vooral bang b euro hun pensioen aan- aldus een woordvoerster e ANBO. „Het inflatiege- :omt in alle brieven terug, aige schrijvers overwegen al een claim in te dienen de overheid, als de euro pensioen daadwerkelijk I deze maand begint de ANBO (in samenwerking met de Rabobank) met de opleiding van 250 ouderen tot cursuslei der. De bezorgdheid van ouderen heeft ook het Nationale Forum, overlegorgaan voor de euro, be reikt. „De zorg voor de kwetsba re groepen staat hoog op onze lijst", meldt R. Florisson. Hij wijst erop dat behalve aan ou deren ook aan geestelijk gehan dicapten aandacht moet wor den besteed. Voor deze groep komt extra voorlichting op tele visie. Florisson wijst er wel op dat er nog voldoende tijd is, omdat de euro pas in 2002 de gulden vervangt. Pagina 7: Detailhandel boycot overleg over euro Conducteurs krijgen meer vrij heid bij het verkopen van een kaartje in de trein. Als reizigers een geldige reden aangeven waarom ze niet in het bezit zijn van een vervoersbewijs, hoeven ze geen hoger tarief in rekening te brengen. Volgens woordvoerder Hage- man van de Nederlandse Spoorwegen is de versoepeling geen gevolg van groeiende agressie tegen conducteurs: „Het hogere tarief wordt ook niet afgeschaft. Als mensen zich agressief opstellen of geweld ge bruiken, kunnen ze erop reke nen dat ze bij de volgende halte door de Spoorwegpolitie wor den opgepakt." Per stuk Gebakken of ongebakken Geldig van 9 t/m 15 november I998 PvdA-senator beschuldigd van wanbeheer den haag gpd Het Eerste-Kamerlid Jan Nico Scholten (PvdA) is in opspraak geraakt. Bij twee hulporganisa ties waarvan hij voorzitter is zou een onduidelijk financieel be heer worden gevoerd. Dit staat in een rapport dat is opgesteld in opdracht van een aantal Eu ropese donorlanden, zo meldde NRC Handelsblad zaterdag. Volgens het rapport krijgen de leden van de organisaties van Scholten (die zelf anderhal ve ton aan inkomsten zou ont vangen via de stichtingen) geen inzage in de boeken. Er zou ge brek zijn aan professioneel management. Ook zijn de doel stellingen van de stichtingen onduidelijk. De PvdA-senator krijgt het advies zich terug te trekken. Scholten erkent dat een reor ganisatie nodig is. Hij zou wil len opstappen. Hij vindt echter dat het financieel beheer wel duidelijk is. Het gaat om de stichtingen Europese parlementariërs voor Afrika (AWEPA) en het Afrika- Europa Instituut (AEI). Zij krij gen vooral geld uit Ierland, Zweden, Denemarken, Noorwe gen en Finland. Vanaf 1985 kre gen de twee organisaties samen ongeveer 30 miljoen gulden. Scholten zal zijn collega's uit de Eerste-Kamerfractie morgen tekst en uitleg geven. PvdA-frac tievoorzitter Jaarsma vindt de feiten in het NRC-artikel niet zo schokkend. „Het gaat meer om de sfeer in het stuk; er wordt vooral gesuggereerd dat er iets niet klopt. Maar de toestand is voor de fractie niet aange naam." Scholten is sinds vorige maand Eerste Kamerlid voor de PvdA. Tot die tijd was hij voor zitter van de vereniging Vluch telingenwerk Nederland. Hij zat vanaf 1971 in de Tweede Ka mer. In 1984 vertrok hij uit het parlement. Daartoe werd hij min of meer gedwongen door het CDA, zijn toenmalige partij, omdat die zijn radicale stand punten, zoals een olieboycot te gen de apartheid in Zuid-Afrika, niet deelde. LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Carla Pols Als liefde verblind is, gaat ze op de tast af. knokkelkoorts. De belangrijkste oorzaak is het feit dat nog lang niet alle doden zijn geborgen, en dat veel mensen bij gebrek aan drinkwater besmet rivier water drinken. In Nederland brengt de NOS donderdagavond op TV2 een bijna avondvullend program ma, met als doel zoveel moge lijk geld in te zamelen voor het rampgebied. De avond wordt gepresenteerd door Linda de Mol en Aad van den Heuvel. Minister Herfkens van ontwik kelingssamenwerking heeft een startbijdrage van vijf miljoen gulden toegezegd. SEfTmlK 5710# <710° 578° 30% 60% 60% SS£S$S? 40% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 3Q VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 13,14,15 6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's29 Sport17 t/m 27 Strips28 Uitgaan8 Zuld-lndiase zang en dans in Cultureel Centrum de x in Leiden, waarvooreen kor tingsbon. 'Voor iedereen eigen voorraad reserve-weefsel' londen anp Britse en Amerikaanse weten schappers hebben methoden ontwikkeld om elk nieuw gebo ren kind te voorzien van een ei gen 'doos met onderdelen'. Met kloontechniek moet weefsel be schikbaar komen dat op een la ter tijdstip kan worden gebruikt bij transplantaties. Daardoor wordt het probleem van afsto ting bij transplantaties opgelost. De Britse onderzoekers heb ben de regering op de hoogte gesteld van de plannen. Daarin blikken ze vooruit naar een tijd dat elk kind dat wordt geboren over een eigen vooraad li chaamscellen kan beschikken, die in bevroren toestand wordt bewaard in een nationale weef- selbank. Op dit moment zijn dergelijke experimenten in Groot-Brittanniënog verboden. Het team, waarin ook weten schappers zitten die het schaap Dolly kloonden, probeert dit kloonexperiment samen te voe gen met het onderzoek naar embryonale cellen waaruit bloed-, bot-, spier- en uiteinde lijk zelfs hersencellen zijn te kweken. Het Roslin-instituut in Edin burgh, waar Dolly werd ge maakt uit een cel van een vol wassen schaap, bevestigde dit weekeinde dat er wordt gespro ken met collega's in de VS, die een doorbraak bereikten met het gebruik van embryonale cellen. Naar verluidt gaat het om de wetenschappers van de Universiteit van Wisconsin. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. NATIONALE POSTCODE ■LOTERIJ! oxford caroline van overseeke Het werd een wonderbaarlijk afscheids- weekendje Oxford van 'the burgomaster' van Leiden, Cees-Goekoop. 'Goe' realiseer de zich maar al te goed dat hij bezig was aan zijn allerlaatste speeches en dat hij zijn geliefde Oxonians anders dan met veel Leidenaars het geval is morgen niet meteen weer op straat tegenkomt. De groep van 36 meegereisde Leidenaars (vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur, brandweer, politie, 3 October-Veree- niging, Comité Leiden-Oxford, winkeliers en ondernemers) realiseerde zich dat ook. Toch verliep het grootste deel van het weekeinde op onceremoniële wijze. Zo wa ren veel Leidenaars tot in de kleine uurtjes nog aan de bar van het Cotswold Hotel te vinden, waar ze de andere gasten verbaas den met liedjes zoals: Brand in Mokum... of ander on-Brits gedrag. Kabinetschef Hein van Woerden'zou zelfs en public op zijn hoofd hebben gestaan om te demonstreren dat een Zen-cursus voor ambtenaren nog zo gek nog niet is. En Rens Heruer van de 3 October-Vereeniging zette op de vreemdste momenten ineens een badmuts op. Zelfs de Britten waren 'amused'. Ook overdag gebeurden er allerlei zaken die niets met ceremonie te maken hadden. Zo fouilleerde politiechef Hanneke Brouwer van Hollands-Midden in eigen persoon een man die haar portefeuille had gerold in de pub waar Inspector Morse wel eens een biertje drinkt. De zakkenroller had haar ei gendom snel op de grond gegooid, maar Brouwer had hem vlug in de peiling. Toen ze haar geld weer veilig op zak had, liet ze de dief gaan, en nam ze nog een drankje. En natuurlijk werd er druk gespeculeerd over de nieuwe burgemeester. „Zou het Ro bin Linschoten zijn", werd er gefluisterd. Anderen waren overtuigd van de komst van Neelie Smit-Kroes naar Leiden. Maar dat wist 'the burgomaster himself te ontzenu wen: „Dat peper zoutstelletje heeft laten weten nog niet klaar te zijn voor Leiden". Pagina Lelden: 'Ontzet-sextet' in Oxford: Please Cees, stay If you can! Ti. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: lO Per maand Per kwartaal Qautomatlsch (f. 94.15) i automatisch (f. 32,70) Gacceptglro (f. 95.15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon In een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1