Leidsch Dagblad Kok dreigt met crisis over asiel 25 WILDE WIJNDAGEN 7 november a.s. Open Huis CMG Finance 4orré neemt revanche op Olsen Kok: zorgen over Priem BEL: 071-5128030 Autobom voor poort Kremlin Strijd over eren van Zangeres zonder Naam Elke tweede fles wijn voor de halve prijs* TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X JDERDAC 5 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 jesprek van de Dag Economie Kerk en Samenleving 'L Blufpoker en dure maatkostuums in Amsterdam Siemens stoot bij sanering zestigduizend banen af Billy Graham preekt zolang hij adem heeft Oegstgeest Nog geen abonnee? Plan voor facelift winkelcentrum Lange Voort W-voorzitter razend over rode kaart doelman Lodewijks 9: terdam/kaiserslautern cpd lekende Dean Gorré vol- pdig, hij zat vol rancune te- Siver zijn trainer Morten 01- De middenvelder komt bij i zelden aan spelen toe, ir gisteravond in de Cham- is-Leaguewedstrijd tegen mpiakos Piraeus schoot hij ploeg prachtig naar de zege 2-0. W legde alle frustraties in het ot, bekende Gorré. ,,Ik ben [tevreden, omdat ik haast dt speel", zei hij verongelijkt, larom is er nu ook geen ju- m belstemming bij mij. Dit is fan tastisch, zeker ook voor de ploeg. Het is een eer bij Ajax te spelen en na zo'n goal te wor den toegezongen. Maar als je nooit speelt, tja, dan is de lol er een keer afhoor." „Ik stond eigenlijk op het punt opheldering te vragen aan Ol sen, totdat ik vorige week op eens in de bekerwedstrijd tegen UDI '19 mocht spelen en zon dag mocht invallen tegen NEC. Daarom is deze treffer voor mij heel belangrijk. Ik heb Olsen la ten zien dat ik er nog ben. Ik heb even revanche genomen." PSV-voorzitterVan Raaij rea geerde gisteren des duivels op de rode kaart die doelman Lo dewijks kreeg. De doelman, die speelde omdat eerste keeper Waterreus in de vorige wed strijd rood kreeg, sloeg de bal op de rand van het strafschop gebied weg. Volgens de scheids rechter gebeurde dat net buiten dat gebied. Van Raaij wil de kaart aanvechten bij de Europe se voetbalbond UEFA. Hij vindt dat er absoluut iets aan de arbi trage moet gebeuren. „Na de discutabele treffer van Kai- serslautern van twee weken ge leden is dit de tweede keer op rij dat we worden genaaid. Het is Dean Gorré juicht na zijn doelpunt. 5 naar rechts) doen met hem mee. een schande en een aanfluiting dat dit kan. We zullen alles doen wat in onze mogelijkhe den ligt om deze beslissing van de scheidsrechter aan te vech ten. We zijn weer bestolen." Pagina 27: Scorende reserve Dean Gor ré gevierde man in de Arena PSVers huilen vooral kroko dillentranen den haag gpd Premier Kok heeft zijn Franse collega Jospin laten weten be zorgd te zijn over de situatie van wielerploegleider Cees Priem, die al maanden in Frankrijk vastzit. Jospin, die gisteren bij Kok op bezoek was, zei helaas niets voor Priem te kunnen doen. De Franse rechterlijke macht is onafhankelijk en Jospin kan die als premier niet beïnvloeden. De Franse onderzoeksrechter be sloot deze week dat Priem nog langer in Frankrijk moet blijven, waar hij zich elke dag bij de politie moet melden in verband met het onderzoek naar dopinggebruik van 'zijn' wielerploeg tijdens de Tour de France. Het is lange tijd stil geweest rond Priem, maar vorige week trok zijn zaak de aandacht van Haagse politici. SP-leider Marijnissen verklaarde toen dat Priem zo langzamerhand lang genoeg heeft vastgezeten. In Frankrijk is het niet ongebruikelijk dat een ge rechtelijk vooronderzoek maanden vergt, waarbij de betrokke nen zich al die tijd ter beschikking van justitie moeten houden. HET WOORD IS AAN John O'Mill Het leuke van kluiten is dat je er zo fijn uit kunt wassen. idse politie -It netwerk _jderporno op i/aardenburg gpd k|^eidse politie denkt een kinderpornonetwerk te en opgerold met de aan- jng van zeven verdachten, earn van tien rechercheurs zich wekenlang met de beziggehouden. Bij huis- ng bij één van de verdach- een inwoner van Aarden- (Zeeland), werd een grote èelheid kinderporno tonder videobanden, cd- ^LNi diskettes en van internet llde plaatjesin beslag- men. de in beslaggenomen in en verklaringen van de iburger bleek dat de Zee- op grote schaal kinder- afische afbeeldingen met de andere verdach- wie de politie de woon- nog niet bekend wil ma le hielden contact met el- Ha e-mail en een chat-pro- ma op Internet. Ipolitie heeft in totaal 3.000 panden, 3.400 diskettes, !d-roms en vijf computers jenomen. Een van de aan- Uden personen wordt te- herdacht van ontucht met ind, anderen zijn al eerder - praking met geweest met t andweerman ïveigerd bij ort Schiphol i)dorp richard mooyman ït ongeluk met het Transa- èstel vorig jaar op Schiphol de regionale brandweer- pandant H. Ernst gewei- aan de poort. Ernst, die de "ferlening moest coördine- uitte op onvermurwbare werkers van Schiphol. Hij Iniet over een pasje te he pen dat toegang geeft tot ndingsterrein en moest h blijven staan. J blijkt uit de bespreking jet Transavia-ongeval gis- door de Haarlemmer- gemeenteraad. Aan de was het evaluatierapport 1)de hulpverlening na de Ijkte landing van de Boeing I kerstnacht van 1997. Het Bnt kort voor middernacht pet enkele lichtgewonden laf, maar bij de alarmering feidinggevenden en de on- Tïpge communicatie ging Haarlemmermeerse weer stuitte bij voorbeeld a dicht hek. Burgemeester Houwelingen, opperbevel- er bij rampen, werd pas - drie kwartier na het onge- p de hoogte gesteld. Func- rissen die hem ter plekke iten informeren waren niet fczig of onvindbaar. Naar 'en bleek werd comman- ïn zelfs botweg de toegang igerd. Ernst moet een cru- I rol spelen in de coördina- in de hulpverlening en bij >p de hoogte houden van Urgemeester. „Uiteindelijk hij mij om twee uur :hts thuis gebeld", aldus ïouwelingen. politieke partijen drongen >p een verbetering van de leringsregelingen, proce- en opvang van slachtof- Van Houwelingen onder af de opmerkingen van de tiissie. moskou Een bomexpert onder zoekt de auto die gisteren bij de poorten van het Kremlin ontplof te. Volgens het persbureau Inter fax is de explosie veroorzaakt door de 65-jarige Ivan Orlov, die eerder is veroordeeld wegens ter rorisme en actief was in extreem rechtse kringen. Bij de explosie raakten drie bewakers gewond, waarvan één ernstig. Orlov, af komstig uit Podolsk en in Moskou vooreen psychiatrische behande ling, zou documenten bij zich heb ben gehad waaruit blijkt dat hij lid is van een tot nu toe onbekende beweging van Russische nationa listen. Volgens de officiële lezing negeerde Orlov gisteren op een afgesloten deel van het Rode Plein signalen van politiemensen en reed hij vervolgens naar de Spassky-poort, de hoofdingang voor de staf van het Kremlin. Zo'n twintig meter voor de plek waar het voertuig ontplofte, sprong Or lov uit de auto. Door de explosie die volgde, sprongen diverse ra men van het Kremlin. Volgens In terfax had Orlov een vuurwapen Motie van D66 over terugsturen Bosniërs verdeelt coalitie 3711° «712° *712° 30% 20% 70% ÏSÏÏSStf 20% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 32 PAGINA'S .3,5 Binnenland Buitenland Cultuur13,14,15,17,19 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving22 Regio21,23,25,26 Rubrieken 10 Premier Kok heeft gisteren D66 en WD gedreigd met een kabinetscrisis als ze vasthouden aan het snel terugsturen van de 17.000 Bosnische vluchtelingen. Dinsdag diende D66 daarover een motie in. Tijdens een overleg in het Torentje maakte PvdA-fractievoorzitter Melkert duidelijk dat zo'n doorkruising van het beleid van staatssecretaris Cohen voor hem 'onacceptabel' is. Kok sloot zich daarbij aan. CDA. Wordt de motie aangeno men, dan zal Cohen volgens Kok opstappen en riskeren D66 en VVD de val van het hele ka binet. De asielwoordvoerders gaan nog deze week met Cohen praten om te bezien of een ver gelijk mogelijk is. Cohen zelf be vestigde vanmorgen dat er „sprake is van een probleem waarover ik de komende dagen rustig wil praten met de coali tiepartners". Hij zegt niet te hebben gedreigd met aftreden. De standpunten van D66 en WD over het heenzenden van Bosnische vluchtelingen zijn niet geheel hetzelfde. De libera len willen alle Bosnische vluch telingen terugsturen. Het gaat in bijna alle gevallen om mos lims, die wat de WD betreft ook den haag gpd Kern van het probleem is de vraag hoe veilig Bosnië is. Duitsland stuurt al enige tijd Bosniërs terug, maar staatsse cretaris Cohen wil daarmee wachten totdat de Verenigde Naties daarvoor groen licht ge ven. De VN-vluchtelingenorga nisatie UNHCR vindt Bosnië nog te onrustig om al vluchte lingen terug te sturen. Het zou een schending zijn van het ak koord van Dayton om dan toch vluchtelingen terug te sturen, meent Cohen. D66 diende dinsdag echter een motie in om Bosniërs te re patriëren naar gebieden waar geen oorlog meer is. Die motie wordt gesteund door WD en terug kunnen naar gebieden in Bosnië waar moslims in de minderheid zijn. D66 vindt dat Bosnische moslims alleen kun nen worden teruggestuurd naar regio's waar moslims in de meerderheid zijn en waar hun veiligheid beter is verzekerd. Volgens Nederlandse hulp verleners zal de D66-motie, als hij al wordt aangenomen, in de praktijk onuitvoerbaar blijken. Vele duizenden Bosniërs zullen dan naar de rechter stappen, waardoor het justitiële apparaat nog verder dichtslibt. Boven dien schept het terugsturen van Bosniërs volgens hen rechtson gelijkheid, vooral voor vluchte lingen met een permanente ver blijfsvergunning. Directeur Van Tilborg van de interkerkelijke hulporganisatie INLIA: „Leg maar eens uit waarom Servi sche asielzoekers met een per manente verblijfsstatus uit voormalig Joegoslavië wél in Nederland mogen blijven en Bosniërs met dezelfde rechten niet. Geen rechter zal deze aan tasting van het gelijkheidsbe ginsel goedkeuren.'4 RTV/programma's 11 Sport27,28,29,31 Strips10 Uitgaan24 De kortingsbon betreft de voorstelling '(On-)gewenste ultimiteiten' door Pater Moeskroen in de Stadsge hoorzaal. Kunstschilder Aad Donker overleden leiden cees van hoore De Leidse kunstschilder Aad Donker is afgelopen zondag op 31-jarige leeftijd overleden. Donker maakte samen met zijn broers Gijs en Justus deel uit van de bekende kunstenaars stroming 'After Nature', een re actie op de abstracte richting in de schilderkunst. De Leidse schilders die nauw samen werkten met Peter Klashorst en Jurriaan van Hallwerkten naar de natuur en maakten kleurige stillevens, naakten en doorkijkjes in het Hollandse landschap. Leidsch Dagblad vraagt mening lezers bij zich. In de auto zouden twee bommen zijn gevonden waarvan er één onschadelijk werd ge maakt. In de auto zouden twee bommen zijn gevonden waarvan er een onschadelijk werd ge maakt. Een ooggetuige zou heb ben gezien dat Orlov op de auto had geschoten om de bommen te laten exploderen. President Jeltsin was overigens niet in het Kremlin. Hij verblijft in een vakantieoord in Sotsji aan de Zwarte Zee. Pagina 7: Jeltsin niet herkiesbaar. FOTO RTR VIKTOR KOROTAYEV leiden cees van hoore Horen de Zangeres zonder Naam en Lucas van Leyden on der één dak? Met andere woor den: moet er in De Lakenhal een speciale Mary Servaes-zaal komen of een kleine vitrine met daarin wat gouden platen en een foto van de geliefde volks zangeres? Of moet er misschien een apart Zangeres zonder Naam-museum komen in Lei den? Een andere oplossing: slechts één grote, eenmalige, tentoonstelling in Mary's ge boortestad en daarmee basta? Mary Servaes-Beij heeft haar laatste adem nog niet uitgebla zen of tussen de intelligentsia en het 'gewone publiek' in Lei den is al een strijd ontbrand. Een strijd waarin vooral door de degenen die Mary's levenslied niet erg hoog schatten op niets ontziende wijze met modder wordt gegooid. Een van de critici is de schrij ver Maarten 't Hart: „Die liedjes van haar zijn echt verschrikke lijk. Ze was een waardeloze zan geres. Ik kan me indenken dat je voor de aardigheid een paar van die jurken en wat gouden platen tentoonstelt in een of an der onderkomentje in Leiden. Maar toch niet in onze eerbied waardige Lakenhal De binnenkort vertrekkende Leidse burgemeester Cees Goe- koop denkt positiever over de zangeres. Hij heeft aan de rand van Mary's sneeuwwitte kist in Stramproy roerende woorden gesproken over Leidse 'Rietje', die het van dienstbode wist te brengen tot Koningin van het Levenslied. Als een ode aan Mary heeft Leiden Promotie VW zelfs een Leids Festival van het Levenslied in het leven ge roepen. Allemaal signalen dat velen Mary in haar geboorte stad Leiden graag op waardige wijze vereeuwigd willen zien. De redactie van het Leidsch Dagblad wil graag weten hoe haar lezers over een en ander denken. Reacties - een eenvou dig briefkaartje, fax of e-mailtje - zijn van harte welkom. Het adres luidt: Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, het faxnummer is 071-5321921, het e-mailadres: redactie.ld® damiate.hdc.nl OP VRIJDAG 6 EN ZATERDAG 7 NOVEMBER. 'Van dezelfde soort. Port, Sherry, Vermouth, en Champagne uitgezonderd. Zolang de GALLDGALL Altijd iets bijzonders. •nde wijnen cl strekt. 4V Ia, lk wil een abonnement op het leidsch Dagblad. fel: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oau'omatlsc h (f. 94,15; Winstdaling Koninklijke Olie den haag anp Dalende olieprijzen en de recessie in het Verre Oosten hebben de winst van Shell fors omlaag gebracht. De winst van Koninklijke Olie is in het derde kwartaal van 1998 met 896 miljoen dollar ruim 57 procent lager dan de winst over dezelfde periode vorig jaar. Over de eerste negen maanden van 1998 verdiende het concern met 4,089 miljard dollar 33 pro cent minder dan in 1997. I automatisch (f. 32,70) i Nr. bank/giro: Oacceptgiro (f. 95.15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB leiden OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1