Leidsch Dagblad £PN schrapt duizenden banen taMgü LIEFDESNEST 1 ©vervecht ie Graaf (D66) dringt -an op aanleg van Nil ,eidse archeologen inden goudschat Straks verbouwen. Eerst SR: ruimen! Appelpluk valt in het water Leiden zegt zusterstad Nicaragua 25 mille toe Tuincentrum Verkiezingen Congres gaan vooral over Clinton Overvallers benzinepomp aangehouden enkele buien 'Meer vangst schol en tong is mogelijk' I5DAG 3 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 [Gesprek van de Dag Nieuwe Nederlandse astronaut staat met beide benen op de grond Binnenland Vermeend: Duitsland is nu ook voor heffing op kerosine NR. 41841 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Cultuur en Kunst Zorgvuldige lancering van I Da Trust poort naar Afrika openen 'kbonden noemen gedwongen ontslagen onaanvaardbaar Koninklijke PTT Nederland (KPN) verdwijnen de ko- (ïde drie jaar 4.000 voltijdbanen en nog 1.300 werk- jcken die nu door gedetacheerden en uitzendkrachten rden vervuld. Bij de ingrijpende reorganisatie vallen gedwongen ontslagen. Tegelijkertijd worden er dui- id nieuwe banen geschapen, vooral in de informatica, vakbonden spraken vanochtend direct het 'onaan- irdbaar' uit over de maatregelen. terdamgpdonderhoud en beheer van het vaste telefoonnetwerk en de banen vervallen bij 'onren- stafdiensten. De directie snijdt ele' onderdelen van KPN, duizend banen weg op het s de inlichtingennummers, hoofdkantoor en de rayon- qlem anp ïtieleider De Graaf (D66) f i gisteren op een partijbij - komst in Haarlem aange- i Jgen op de aanleg van on- JneerdeNll (Alphen-Bode- ♦en). Volgens De Graaf is het goede zaak dat het kabinet Hiadruk heeft gelegd op het llibaar vervoer. „Maar op ^mige plaatsen is ook extra t nodig. Zeker als er met re- afspraken zijn gemaakt ten deze worden nageko- aldus het Tweede-Ka - id. j noemde specifiek de A73 lo-Maasbracht) en de Nil. praak is afspraak. De Nil il twintig jaar in de plan- zei de Democraat. De f verzette zich hevig tegen ïggestie van de WD om het voor inpassing van wegen n caroline van overbeeke leologen van het Leidse smuseum van Oudheden 10) hebben bij opgravingen e Syrische nederzetting Teil i Abyad (de Heuvel van de ie Jongen) een goudschat inden. De vondst, in een uit de twaalde eeuw voor Istus, bestaat uit veertien den voorwerpen en bronzen zeren sieraden zoals ringen, gers, oorbellen en zettingen edelstenen. e schat is gevonden in een in een kamer van Tammite, hoge Assyrische ambtenaar, irn lag in een kuil en bevat- ok de crematieresten van volwassene en honderden :n en hangers van steen en en geglazuurd aardewerk, ilgens de archeologen duidt erkomst van de sieraden op ïsieve handel met Libanon Wagenpark' supermarkt weg ad van kaam Het is tot nu toe een raadsel hoe de daders ongezien en vooral supermarkt aan het Dia- ongehoord een dergelijk aantal tplein in Leiden mist 75 wagentjes konden meenemen. :elwagentjes. De bood- De schade voor de supermarkt ppenkarretjes zijn het afge- loopt in de tienduizenden gul- n weekeinde ontvreemd, dens. Om ruimte te maken voor onze verbouwing en de nieuwe collectie van 1999 gaan wij flink opruimen. Tot uiterlijk zaterdag 14 november krijgt u 60% korting op vele showroommodellen zitgroepen, dressoirs, eethoeken en slaapkamers. Alle prijzen zijn meeneemprijzen. Direct meenemen, direct genieten! Kom snel. op is op' hoofdkantoren. Bij Inlichtingen vervallen 250 voltijdbanen doordat het aantal vestigingen wordt ingekrompen van acht tien tot zes, bij het onderdeel bouw en beheer van het vaste net verdwijnen 500 banen en bij de installatiediensten 1.500. Bij de 'verkoopeenhedenzoals Pri- mafoon en de winkels voor de zakelijke markt verdwijnen 750 banen. Verder worden oude centrales versneld afgeschreven en wordt extra geïnvesteerd in nieuwe apparatuur. De extra kosten worden volgens de directie gro tendeels goedgemaakt door de besparingen op de personeels kosten en de lagere onder houdskosten van moderne technologie. De investeringen van KPN blijven op een niveau van 3,6 miljard per jaar. Gedwongen ontslagen zijn volgens de concernleiding niet te voorkomen. En opnieuw zul len veel KPN'ers van werkplek moeten verhuizen, zoals twee jaar geleden gebeurde toen de 13 districten en 32 regio's wer den gehergroepeerd in vijf rayons en dertien vestigingen. De reorganisatie is niet alleen een inkrimping. Er komen ook duizend nieuwe banen bij in groeisectoren zoals mobiele te lefonie, Internet-diensten en automatisering (informatietech nologie). AbvaKabo, de belang rijkste bond van KPN-perso- neel, en de vakbond CFO heb ben al laten weten geen ge dwongen ontslagen te accepte ren. KPN heeft 800 miljoen gulden gereserveerd voor de reorgani satie. Volgens de directie zullen de resultaten van KPN door de reorganisatie verbeteren. De exacte effecten zijn pas te bere kenen wanneer er een definitief besluit is genomen over een ge dwongen verlaging van de KPN- telefoontarieven met 25 tot der tig procent in driejaar. KPN bestaat sinds het afsplit sen van PTT Post afgelopen zo mer uit KPN Telecom en enkele kleine onderdelen die al zijn of nog worden verkocht. KPN telt 32.000 voltijdbanen. Er werken relatief veel parttimers, waar door het aantal mensen dat zijn baan verliest veel hoger uit komt. in het landschap, bijvoorbeeld door verdiepte aanleg, te ge bruiken om extra wegen aan te leggen. Hij toonde zich wel po sitief over de aanleg van betaal- stroken bij de grote steden. Niet ter vervanging van rekeningrij den, maar als aanvulling erop. De Graaf had forse kritiek op de diverse WD-ministers van Paars-2. Minister van justitie Korthals heeft volgens hem 'een ambitieniveau van rond het vriespunt'. Het idee van de mi nister om gepensioneerde rech ters op te roepen biedt geen op lossing voor het justitiewerk dat zich opstapelt. De juridische opleidingen zouden volgens De Graaf korter moeten. Minister Zalm moet volgens de D66'er uitkijken geen 'brokkenpiloot' te worden en minister Jorritsma mag 'geen steekjes meer laten vallen'. en Egypte. De rijkdom van het -graf wijst volgens de onderzoe kers bovendien op de belangrij ke bestuurlijke en eoconomi- sche positie van de nederzetting binnen de westelijke provincie van het toenmalige Assyrische rijk. Het graf zou een van de be langrijkste goudvondsten uit de twaalfde eeuw voor Christus zijn. Een internationaal team van archeologen onder leiding van Peter Akkermans van het RMO is al tien jaar aan het graven op Teil Sabi Abyad. Onlangs vond het team een archief van 137 bijzondere kleitabletten met teksten in spijkerschrift. Hieruit kon de vooraanstaande positie van de Heuvel van de Witte Jon gen en van Tammite worden gereconstrueerd. zoelen De ergste wateroverlast lijkt in Nederland voorbij. De Rijn bij Lobith bereikt morgenmiddag het hoogste punt van 15,75 meter boven NAP. Daarna zal de rivier snel gaan zakken. Langzaam worden de gevolgen van de vele regen van de laatste weken duidelijk. Zoals in deze ap pelboomgaard in Zoelen in de Betuwe. Twintig centimeter water maakt het plukken van de vruchten onmogelijk. En met iedere appel die van de boom valt ziet de fruitteler ook een deel van zijn inkomsten in het water vallen. Pagina 5: Permanente bewaking dijken langs de Ussel. FOTO GPD WILLIAM HOOGTEYLING leiden ruud sep De Leidse wethouder Jan Lau rier (Groenlinks) heeft de Nica raguaanse zusterstad Juigalpa 25.000 gulden toegezegd als noodhulp voor de overstro ming. Hoewel er in de stad, voor zover bekend, geen slacht offers zijn gevallen als gevolg van de overstroming, is er wel veel schade aangericht. Een ri vier die door de stad loopt, heeft een groot aantal hutjes meege sleurd. Laurier was vanmorgen met het vliegtuig onderweg van Ni caragua naar Nederland. Zijn collega Huib Kruit (CDA) meldt dat Leiden wil proberen om uit eindelijk nog meer geld naar de getroffen zusterstad over te ma ken. „We willen met Den Haag, dat ook een stedenband met Juigalpa heeft, de financiering regelen. Verder hebben we con tacten met het Landelijk Beraad Stedenbanden Nederland-Nica- ragua. En minister Herfkens heeft inmiddels toegezegd dat zij de bedragen voor hulp zal verdubbelen", aldus Kruit. Inmiddels zijn twintig ge meenten die een Nicaraguaanse zusterstad hebben betrokken bij een inzameling. Naast Leiden en Den Haag onderhouden on der andere Rotterdam, Utrecht en Eindhoven nauwe contacten met het Midden-Amerikaanse land. Pagina 7: Nicaragua verbrandt zijn doden VOGELHUISJES Acht verschillende vogelhuisjes in vrolijke bonte kleuren en met diverse opschriften. De huisjes zijn gemaakt van hout en zijn 20 cm hoog. VANAF washington ap Amerika kiest vandaag, halverwege de laatste ambtstermijn van president Clin ton, een nieuw Congres. Het beleid van het Witte Huis speelt altijd een rol bij ver kiezingen voor het Amerikaanse Congres die in het midden van een presidentiële ambtstermijn worden gehouden. De ver kiezingen van vandaag beloven meer dan dat: zij kunnen beslissend zijn voor het politieke lot-van Bill Clinton, ook al staat zijn naam op geen enkel stembiljet. Als de Republikeinen hun meerderheid in het Congres kwijtraken zou dat kunnen betekenen dat het 'impeachment'-onder- zoek tegen Clinton, vanwege de seks- en meineedaffaire rond de ex-stagiaire Moni ca Lewinsky, snel wordt beëindigd. En ook als de Republikeinen slechts een kleine verkiezingsoverwinning boeken, kan dat worden opgevat als een teken dat de Le winsky-kwestie niet zo hoog moet worden gespeeld en de aandacht weer moet wor den gevestigd op belangrijkere staatsza ken. Als de Republikeinen hun meerder heid echter spectaculair vergroten, dan zouden ook veel Democraten wel eens overstag kunnen gaan en het aftreden van Clinton eisen. Prominente vertegenwoordigers van beide partijen zien de verkiezingen dan ook als een soort referendum over de pre sident. Opiniepeilingen die zijn gehouden na het besluit van het Huis van Afgevaar digden om een zogeheten 'impeachment onderzoek' de eerste stap in de richting van een afzettingsprocedure tegen Clinton te beginnen, geven de Democra ten hoop dat zij toch een goede kans ma ken. In de peilingen zeiden veel Amerika nen ontevreden te zijn over de manier waarop de Republikeinen in het Congres het afzettingsonderzoek er door hebben geramd. Daarnaast blijft de steun aan Clinton groot. In een peiling die eind vori ge week werd gehouden zei 65 procent van de ondervraagden dat Clinton zijn werk als president goed doet. Ook de strijd om de verlate begroting voor 1999 lijkt de kansen voor de Demo craten te vergroten. Na lange onderhande lingen tussen het Witte Huis en de Repu blikeinen in het Congres werd vorige maand een akkoord bereikt, waarbij de Republikeinen op veel terreinen bakzeil moesten halen. De Democratische fractieleider in het Huis, Dick Gephardt, zei dat de kansen voor zijn partij groeien. „Ik denk dat de stemming is omgedraaid. De mensen gaan zich weer voor andere kwesties inte resseren. Men heeft genoeg van de onder zoeken en alle andere dingen die er in de ze campagne zijn gebeurd." Koffie twintig cent goedkoper ruswuk anp De prijs van een half pond kof fie gaat morgen twintig cent omlaag. De goedkope dollar en de dalende prijzen op de we reldmarkt maken de verlaging mogelijk. Volgens een woordvoerder van Albert Heijn gaat de prijs over enige tijd mogelijk weer omhoog, omdat de orkaan Mitch de koffieoogst in Midden- Amerika heeft verwoest. Daar door zijn de prijzen op de we reldmarkt alweer aan het stij gen. Miljoenenclaim VAM afgewezen duin- en bollenstreek annette van der elst De acht gemeenten in de Duin en Bollenstreek die vuil leveren aan de VAM in Wijster hoeven de achterstallige rekening over 1998 aan het vuilverwerkings- bedrijf niet te betalen. Dit heeft de arbitragecommissie gisteren aan de betrokkenen laten we ten. Het gaat om een bedrag van 18 miljoen gulden over 1998. Katwijk, Noordwijk, Lisse, Hillegom, Noordwijkerhout, Rijnsburg, Voorhout en Valken burg werken samen in het vuil- afvoerbedrijf Duin- en Bollen streek (VAB). Sinds 1996 weige ren ze ongeveer de helft van de rekeningen te betalen, omdat ze de helft minder vuil leveren dan waar de VAM de rekeningen op baseert. Het vuilverwerkingsbe- drijf gaat uit van 100.000 ton af val per jaar voor een prijs v^n 260 gulden per ton. De acht gemeenten hebben echter in 1994 en 1995 al laten weten minder vuil te kunnen le veren. Belangrijkste oorzaak daarvan was de hogere prijs die de VAM rekende voor de vullin- name. Bedrijven uit de regio le verden daarom hun vuü niet meer aan het VAB maar aan an dere vuilafvoerders, waardoor- het VAB vervolgens de afgespro ken hoeveelheid niet haalde. noordwu kerhout/leiden Twee overvallers die de afgelo pen nacht bij een benzinesta tion aan de 's Gravendamseweg in Noordwijkerhout enkele bankbiljetten buitmaakten, zijn later in Leiden aangehouden. De daders zijn een 32-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats en een 33-jarige Leid se. Om half zes vanmorgen liep een man met een ijzeren staaf het benzinestation binnen en eiste geld. Hij deed een greep in de kassa, hoewel de 35-jarige caissière uit De Zilk hem pro beerde tegen te houden. De vrouw kreeg klappen en schop pen en liep een gekneusde vin ger op. Ze wist nog wel het ken teken te noteren van de auto waar de man in stapte en de vrouw al in zat. Die auto werd korte tijd later door de Leidse politie op de Houtmarkt gesig naleerd, waar de twee werdwn aangehouden. De man had de buit nog op zak. HET WOORD 15 AAN John Updike Vaagheid en uitstel zijn al tijd een toevlucht voor de zwakken van geest. vooruitblik don vru zat SïïTSJST 2*/7° 2*/8° 3*/11° 60% 50% 30% SSS5? 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving14 Regio 13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport 20,21 Strips 16 Uitgaan22 kortingsbon voor barokpro- gramma door The Academy of St. Martin In the Fields in de Stadsgehoorzaal. VOETBAL OP TV 20.45 uur, Ned. 3, Real Betis Sevilla-Willem II (UEFA Cup, rechtstreeks). UMUIDEN ANP Visserijbiologen van het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJmuiden verwachten dat er volgend jaar iets meer schol en tong in de Noordzee Zal zitten. Daarom kunnen de vangsthoeveelheden voor deze soorten voor 1999 wat hen be treft omhoog. Voor kabeljauw, wijting, makreel en horsmakreel zijn de adviezen verlaagd. Dat hebben de visserijbiologen gis teren bekendgemaakt. De biologen adviseren de maximaal te .vangen hoeveel heid tong te verhogen tot 20.000 ton. Ip 1998 was dat 19.000 ton. Voor schol gaat het advies om hoog van 87.000 ton naar 100.000 ton. Wat betreft de kabeljauw ad viseren de biologen niet meer dan 125.000 ton te vangen te genover 140.000 ton vorig jaar. De biologen geven ook lagere adviezen voor wijting (van 60.000 naar 40.000 ton), ma kreel (met 74.000 ton naar be neden tot 410.000 ton) en hors makreel (van 320.000 naar 200.000 ton). De Europese ministers van visserij beslissen eind december ovfer de definitieve vangstquota. sulomalUch (f. 32,70) fl.vm. controle bezorging) j li Ht mijn abonnement: O Per kwartaal Oautomatisch (f 94.15) i OaCcrpiglro if. 9">.l5) W Handtekening: i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 8 712141"400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1