Leidsch Dagblad 21 25 s'i3emm lad Ter Aar stuurt laatste wethouders naar huis I m buien Britse minister weg na 'dwaas' uitstapje TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 an der Wiel Bouw opt Meelfabriek Huibregtsen wint rechtszaak Aanklager rekent op veroordeling Urka otterdam kocht ale van EK 2000' ISDAG 28 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 esprek van de Dag Millennium Man loopt warm voor het jaar 2000 Binnenland Cultuur en Kunst Dierenbescherming wil 5 harde aanpak illegale handel Gemeentemuseum Den Haag na twee jaar weer open Sport Vitesse simpel verder in bekertoernooi (we waarnemend burgemeester Lyklema sluit andere opties dan herindeling niet uit OLLUM MARIETA KROFT 'er L. Lyklema (52) uit het Friese begint maandag als nieuwe |mend burgemeester van Ter Aar. voor onbepaalde tijd aan de slag niet uit dat er nog 'andere opties herindeling'. Ter Aar zit inmid- knder wethouders. De meerder- n de gemeenteraad heeft gister- Ie wethouders I. Riedel (WD) en k (PAK) naar huis gestuurd, om- geen vertrouwen meer in hen Vethouder J. Born (Gemeentebe- maakte zelf zijn aftreden be- ian het begin van de raadsverga- Dver de toekomst van Ter Aar. c en Riedel weigerden gehoor te geven aan de motie van wantrouwen, maar zullen op 12 november hun ont slag krijgen. De gemeenteraad was una niem in het besluit om te blijven streven naar behoud van de zelfstandigheid. De door de provincie aangedragen opties om tot een herindeling te komen, kwa men niet ter sprake. Lyklema volgt A. van den Berge (69) op, die sinds april vorig jaar het waarne mend burgemeesterschap vervulde. Ly klema was van augustus 1995 tot januari van dit jaar waarnemend burgemeester van de Drentse gemeente Ruinerwold, waar hij de herindeling met de gemeen ten Ruinen, De Wijk en Zuid-Wolde ge stalte gaf. Van 1991 tot 1995 was hij ge deputeerde in de provincie Friesland. De nieuwe burgemeester, die deze week wordt beëdigd, speelt de komende tijd een hoofdrol in de onzekere toe komst van Ter Aar. ,,Of het nog iets kan worden met Ter Aar? De wil is in ieder geval aanwezig om er nog iets van te maken", reageert hij vanuit zijn woon plaats Kollum. ,,Ik heb geen opdracht ge kregen en ben voor onbepaalde tijd be noemd. Als er wel een specifieke op dracht had gelegen, dan had ik het niet gedaan. Dan kun je net zo goed ergens anders burgemeester worden. ,,Ik heb er zin in, ja. Ik heb natuurlijk veel verhalen gehoord maar ik vorm graag zelf een oordeel. Als ik zeg dat het een moeilijke klus wordt, gaat dat een ei gen leven leiden. Ik zie er in elk geval niet tegen op. Dat de wethouders ver trekken, verbaast mij niet. Ik had al zo iets opgevangen. Lyldema heeft ervaring met herinde lingen. ,,In Ruinerwold had ik ook te ma ken met emoties: mensen hadden wei nig begrip voor schaalvergroting en wa ren ontevreden met de plannen. We hebben tot in de Tweede Kamer gevoch ten en uiteindelijk zijn er andere grenzen getrokken. Dat was een goede uitkomst. De provincie Zuid-holland stelt in haar brief van begin deze maand dat er maar één koers mogelijk is in Ter Aar: samen gaan met een andere gemeente. Maar ik ben altijd bereid om naar een andere koers te kijken. Ik wil met zoveel moge lijk opties rekening houden." L. Lyklema. ,,lk ben bereid om naar een andere koers te kijken.' FOTO CPD ■al in noordelijke provincies Ook problemen verwacht met waterpeil Limburgse rivieren NR. 41836 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Asielzoekers in Duin en Dal in Noordwijk NOORDWUK JOB DE KRUIFF In het Noordwijkse hotel Duin en Dal aan de Rembrandtwee worden vanaf volgende week maandag asielzoekers gehuis vest. Het hotel heeft daarover een overeenkomst gesloten met het COA, het centratil orgaan opvang asielzoekers. In de vijf tig kamers van het hotel komen maximaal tachtig asielzoekers, die er uiterlijk tot het voorjaar zullen verblijven. Het gaat om een tijdelijke opvang van asiel zoekers. Ook in jeugdherberg De Duinark aan de Langevelder- laan worden asielzoekers on dergebracht. Dat is al vier jaar het geval. Hier komen maxi maal dertig mensen tot uiterlijk 15 februari. Noordwijks onderwijswet houder J. Smit heeft het COA met het oog op de afgelegen lig ging van ae Jeugdherberg ge vraagd daar geen kinderen heen te sturen. De gemeente is na melijk verantwoordelijk voor het onderwijs aan de kinderen onder de asielzoekers. Die zou den daarvoor naar basisschool De Schapendel aan de Stakman Bossestraat moeten. Voor de kinderen in Duin en Dal laat de gemeente onderwijs 'op locatie' verzorgen, aldus Smit. Of het hotel en de jeugdher berg ook meteen op 2 novem ber zullen volstromen, is nu nog niet te zeggen. Evenmin is be kend in welk stadium van de asielaanvraag de vluchtelingen zitten. MtT WOORD 1% AAN Patricia T aal-lllsley Laat je slechte herinneringen van het verleden niet je le ven In het heden verpesten. pp* geregeld f Tn'ESr 9710° 4710* 6714° 70% 50% 70% 20% 30% 20% VANDAAG 2i PAGINA'S 3,5 8,9 21 7,10 2 14 16- Binnenland Buitenland Cultuur Economie Gesprek van de dag Kerk en Samenleving Meningen Regio 13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport23,24,25 Strips22 Uitgaan20 Kortingsbon voor het jubile umsconcert 'Drums of the World' door 'Circle Percus sion' in de Stadsgehoorzaal In Leiden. Blair heeft zijn eerste schandaal binnen LONDEN HARM HARKIMA CORRESPONDENT De regering van de Britse pre mier Blair is er na anderhalf jaar eindelijk tegenaan gelopen: haar eerste echte schandaal. Minister voor Wales Ron Da- vies, heeft gisteren ontslag ge nomen, nadat verschillende schandaalbladen meldden dat de keurig getrouwde Davis is opgestapt naar aanleiding van een homoseksuele escapade in een berucht Londens park Volgens de regering heeft het ontslag echter niets te maken met 'seksuele activiteiten of re laties'. In zijn ontslagbrief meldt Davies dat hij van zijn auto, portefeuille en mobiele telefoon is beroofd door een onbekende, met wie hij even daarvoor vrij willig op stap was gegaan in het park Clapham Common. Davies zegt dat hij 'dwaas' is geweest en blijk heeft gegeven van een Ungsvermogen'. Davies ging maandagavond wandelen in Clapham (lom mon. Hij raakte daar naar eigen zeggen in gesprek met de man, die hem uitnodigde voor een m.t.iiujd in /i|n Bit Samen pU ten ze met Davies' auto nog twee mensen op in Hrixton Daar werd Davies bedreigd en beroofd. Hij weigert in te gaan op de vraag waarom hij was meegegaan. De roddelpers heeft echter echter aan een half woord ge noeg: Clapham Common is een ontmoetingsplaats voor ho mo's. Nu doet de regering Blair in tegenstelling tot haar Conser vatieve voorgangers niet moei lijk over homoseksualiteit, maar er is wel een verschil,tussen ie mand die gewoon voor zijn ge aardheid uitkomt, en een mi nister die er voor de buitenwe reld een keurig familieleven leidt en vervolgens anders be- ernstig gebrek aan heoorde- wijst. BEROEPSKLEDING VRIJETIJDSKLEDING Haarlemmerstraat 203 205 Leiden - Telefoon 5121072 t lrl.lv h Dagblad." Na dc eerste twee weken betool Ik mijn abonnement: |U Per maantl U Per kwartaal O-u«li.. I. a - I I automotivh tl 12.70) (Jao «-piKlio'f V. I W I Nr. bank/giro: Handtekening J HIJ mathtlglng tot automatische betaling krijgt u een 1/5 Haalt lot met Jackpot cadeau Leidsch sDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon In een envelop, zonder postzegel, I eidscti I )aghlud. Abonnee wrvti c. Antwoordnummer 10050,2300VB lelden OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" oordwijkse ontwikkelaar r Wiel Bouw BV koopt de Meelfabriek. Directeur A. Wiel denkt dat de trans- net eigenaar Meneba uit iam voor het eind van beklonken wordt. het bedrijf met het kolos- :bouw aan de Zijlsingel len is nog niet duidelijk, testen tegen de sloop van de fabriek besloot de gemeente onlangs tot een 'brede maat schappelijke discussie'. „Dat wordt dus afwachten", zegt di recteur A. van der Wiel. Van der Wiel Bouw maakte al in 1988 voor eigen rekening een plan om de fabriek te slopen en er woningen te bouwen. „We zijn in tien jaar nog geen stap verder. Wij moesten nu afhaken en ons verlies nemen, of tot aankoop overgaan. MIDWEEK SPECIALS VERRASSEND VOORDELIG Vuur 50+e» un Ju Ucl.iu .Msl mul uxlra Loiting. Buulr nu un piu&tucr. 0546-54 21 21 Wouter Huibregtsen heeft de rechtszaak tegen de Volkskrant gewonnen. De Amsterdamse rechtbank heeft geoordeeld dat het door journalist Hans van Wissen gepubliceerde verhaal, waarin de ex-voorzitter van NOC'NSF kroonprins Willem- Alexander onder meer voor ju das en saboteur uitmaakt, on rechtmatig is. Huibregtsen zei vanmorgen in een eerste reactie op de uit spraak 'bescheiden verheugd' te zijn. „Er is komen vast te staan dat ik die uitspraken niet heb gedaan. Het heeft alleen veel tijd gekost en er is veel schade aangericht, niet alleen aan mij maar in het bijzonder aan de sportwereld. Of er sprake is van eerherstel laat ik graag aan an deren over." Gerechtshof stelt 'grootste drugshandelaar Nederlcitid' op vrije voeten I finale van het Europees enschap voetbal in 2000 de Amsterdam ArenA Igespeeld, ligt niet aan de kit van het stadion. Met Itdget van ruim één mil- ulden kon de gemeente frdam niet op tegen de iljoen. die Rotterdam be ar had voor het toernooi ef het fel begeerde slot- duel. In de hoofstad is gisteren cynisch gereageerd op de be kendmaking van het bestuur van de Stichting Euro 2000 dat de finale op zondag 2 juli 2000 in de Rotterdamse Kuip wordt gespeeld. Amsterdam vermoedde al dat de stad niet als winnaar uit de bus zou komen. 'De man van dertig miljoen' die de IRT-af- faire ontketende, twee ministers deed val len en heel boevenvangend Nederland te kijk zette, mag vandaag naar huis. Etienne Urka zorgt opnieuw voor opschudding. „We hebben de afgelopen week niet stil gezeten." Een groter, understatement had de president van het gerechtshof Vermeu len gisterochtend niet kunnen bezigen in de bijna uitgestorven bunker in Amsterdam Osdorp. Achter hem prijken ruim zeventig dikke ordners die ht bewijs moeten vormen tegen de man, die volgens justitie de groot ste drugshandelaar van Nederland is. Nog geen minuut later blijkt ten overstaan van drie advocaten, bewakers, een handjevol trouwe aanhangers van Urka en een enkele vasthoudende journalist, dat Urka als vrij man de rest van zijn proces mag bijwonen. Als er toch een straf volgt in het hoger be roep. zal die hoogstwaarschijnlijk niet ho ger uitvallen dan de bijna twee jaar die Ur ka en medeverdachten al achter de tralies zitten. In januari werd Urka door de recht bank veroordeeld tot zes jaar. Het nieuws slaat in als een bom. De fans van Urka zijn uitzinnig van vreugde. Mo biele telefoons doen hun werk. Aanklager Brilman belt met het College van procu reurs-generaal in Den Haag, advocaten zoe ken contact met de familie van de verdach ten. Kinderen komen de papa's alvast toe zwaaien. Camera's zoemen in op trotse ad vocaten en een aangeslagen Brilman. De advocaat van Urka. C. Korvinus, pakt flink uit: „We hebben vanaf het begin ge zegd dat het bewijsmateriaal tegen mijn cliënt nihil is en dat er talloze gronden zijn voor een niet-ontvankelijk verklaring van het openbaar ministerie". Ook H. Jahae, ad vocaat van een van de andere verdachten, juicht mee. „Het hof blijkt zich niets aan te trekken van de publieke opinie. Dat is goed. Feitelijk is er ook geen enkel bewijs tegen de/e verdachlrn Mei knip- en pl.dwrri i\ een strafzaak begonnen." Maar Brilman blijft geloven in een goede afloop. „Dit is geen nederlaag voor het OM. Het was niet de bedoeling dat ze vrij kwa men en ik ben er niet gelukkig mee, maar ik geloof nog steeds in een veroordeling. Het proces gaat gewoon door. Ik ga nog steeds voor de zaak. Het is een moeilijk bewijsbare zaak, maar ik ben een omnivoor en eet alle strafzaken." Pagina 2: Commentaar atte, stormachtige heeft in Drenthe, igen, Friesland en ssel flinke waterover- eroorzaakt. Bij veel igen en bedrijven zijn s ondergelopen. In tnd kwamen de wa- appen vanmorgen in zitting bijeen, omdat ater een kritiek punt te overschrijden. In ïrg dreigen kleine ri- buiten hun oevers te Voor de Maas morgen een zoge- d 'vooralarm' ver ingen gingen gisteren de ten van ruim veertig au- i een parkeerplaats aan n. Eerst werd gedacht door hagelstenen kwam, ermoedelijk heeft de har- el losliggend grit tegen de ;eblazen. iesland gaf de waterme- morgen 33,4 aan, terwijl V (Fries Zomerpeil) de s. De poldergemalen in trdelijke provincies wer- lop, maar kunnen de 29 eter water die in het afge- etmaal is gevallen abso- et kwijt. Door de ongun- tuidwestenwind kan er rater via de sluizen van elmeer worden geloosd, analen ten noorden van i Groningen konden als van de zware regenval en de wind het water haast eer verwerken. Het wa- ip heeft zesduizend kken klaarliggen om niet verrassingen komen te Op een aantal zwakke i zijn al zandzakken ge- Een medewerker van Rijkswaterstaat probeerde vanmorgen de sluis in het Hoogeveens Kanaal bij Noordseschut (Drenthe) vrij te houden van drljfvull. Ook in het Drenthe is de situ atie ernstig. De A28 bij Hoog- eveen is afgesloten, omdat een viaduct is ondergelopen. In Coevorden liggen zandzakken op de dijken langs het Stieltjes- FOTO ANP IACOB MELISSEN kanaal om drie woonwijken te In het zuiden dreigt ander ge- men. Het waterschap Roer en alarm voor de Maas moet ge- beschermen. De Noordoostpol- vaar als gevolg van de overvloe- Overmaas is extra waakzaam bij ven. Dat gebeurt wanneer de af der vertoonde vanmorgen veel dige regenval in België. De vrees de kleinere rivieren als de Geul, voer de grens van 1.250 kubieke overeenkomsten met een bin- bestaat dat de Limburgse rivie- de Gulp en de Jeker, terwijl meter water per seconde over nenzee. Veel akkers staan onder ren als gevolg van de vele neer- Rijkswaterstaat morgen zeer schrijdt, water. slag opnieuw zullen overstro- waarschijnlijk het eerste voor-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1