Leidsch Dagblad Blokker wil Bijenkorf ook l 24 Speelsters LZ gewond ia verkeersongeval PSV zit niet in crisis' Koningin van het Levenslied is niet meer eidenaars ontdekken ieuw melkwegstelsel Storm eist elf levens in Groot-Brittannië as Zes maatschappijen verlaten Schiphol TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. \ANDAG 26 OKTOBER 1998 w OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Economie Miss Nederland blijft vooralle foto's lachen 'Werknemers betalen te veel aan premies' Kerk en Samenleving Herstel Alphense A Maranathakerk I y vertraagd en duurder Cultuur en Kunst Leidenaar Cees van Oyen: de laatste entertainer eiden peter van der hulst ier speelsters van de Leidse raterpolovereniging LZ 1886 ijn zaterdagavond bij een erkeersongeval gewond ge lakt. Het eerste damesteam ras na een uitwedstrijd tegen leidelberg in Hengelo op eg naar huis. van de auto's met daarin vonne Flippo, Yvonne van Velde, Simone Lankhui- en Noeki Klein botste ter oogte van Apeldoorn mtaal op een Duitse wagen, et voertuig was door de jchte weersomstandighe- :n in de slip geraakt en blok- eerde een deel van de rijks- eg. „Ze konden niet meer hechts uitwijken, omdat aar een voertuig reed. Ze aren kansloos", aldus Jan an den Brink van LZ. Met een vaart van zo'n negentig kilometer per uur klapte de wagen met Leidse speelsters op de Duitse auto. De LZ-speelsters zijn na het ongeval overgebracht naar het Lucas-ziekenhuis in Apel doorn. Drie van hen mochten dezelfde avond nog naar huis. De met rugklachten kampen de Noeki Klein moest een nacht in het hospitaal blijven. De jeugdspeelster mag de eerstkomende zes weken niet in actie komen. Zij mist daar door een trip naar Tsjechië. Klein was uitgenodigd om het komende weekeinde een trai ningskamp mee te maken met de nationale jeugdselec- tie onder 16 jaar. In verband met her ongeval is het komende competitieduel van LZ, zaterdag thuis tegen OZ&PC, afgelast. .burg .anp it gaat heel slecht met PSV. tar van een crisis wil tech- ich manager Frank Arnesen ;ts weten. „Dat vind ik niet t juiste woord", zei de en zondagavond na de ijnlijke nederlaag bij Willem (4-2). Ve zijn niet gewend o'm op twaalfde plaats te staan", f Arnesen toe. „En al die ederlagen zijn ook nieuw oor ons. Maar een crisis vind te ver gaan. Ik spreek liever van een zeer moeilijke situa tie. We zitten duidelijk in de hoek waar de klappen val len." Over de positie van trainer Bobby Robson wilde Arnesen niet praten. Vragen in die richting vond hij ongepast. Wel zei hij dat hij niet ver wacht dat de doorgewinterde Brit binnenkort de eer aan zichzelf houdt. „Zo zit hij niet in elkaar. Ik ook niet trou wens. Wij zijn allebei vech ters. Dat moeten we allemaal zijn bij PSV. Juist nu." KBB blijft voorlopig voorkeur uitspreken voor overname door Vendex Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) is weer in een over namestrijd gewikkeld. Nadat eerder modeketen WE In ternational (bekend van de HIJ en ZIJ-winkels) vergeefs probeerde KBB op te kopen, werd vanochtend bekend dat ook Blokker aast op de warenhuisketen. amsterdam anp KBB (Bijenkorf, Hema en Praxis) geeft vooralsnog de voorkeur aan Vendex. dat al sinds begin dit jaar bezig is met de overname. Onduidelijk is nog of Blokker met een hoger bod komt om Vendex te over troeven. Het concern, waartoe ook Marskramer en Bart Smit behoren, wil geen enkel com mentaar geven. Het was KBB die het nieuws naar buiten bracht. Het bedrijf moet dat wel doen, omdat het om koersge- voelige informatie gaat. Blokker heeft geen beursnotering. KBB heeft geen zin in een nieuwe overnamestrijd. Het fu sieproces met Vendex heeft al lang genoeg geduurd, is de re denering. „Na een reeds lange periode van onzekerheid in de onderneming over de toekomst van KBB lijkt een verder op schuiven van een definitieve oplossing niet in het belang van de betrokkenen", schrijft KBB. Hoewel de warenhuisketen het niet nodig vindt om verder te praten met Blokker, houdt het de deur op een kier. Als Blokker inderdaad met een con currerend bod komt, zal KBB dat 'uiteraard' bestuderen. Dat is een vriendelijker reactie dan destijds bij we International, toen KBB sprak over een 'vijan dig bod'. Twee weken geleden kwam Blokker al als een duveltje uit een doosje. Uitgerekend op de dag dat yve de handdoek in de ring gooide, meldde de huis houd- en speelgoedketen dat het vijf procent van de aandelen van KBB in handen heeft. Toen waren de bedoelingen van Blok ker nog opduidelijk. Daarmee heeft Blokker al meer aandelen in handen dan timoteus waarsenburg sterrenkundigen van de versiteit Leiden, prof W. ton en dr. R. Braun, hebben nieuw melkwegstelsel ont- in het sterrenbeeld Cep- s. Niet eerder werd een der- jkc ontdekking op zo'n 'ge- e' afstand gedaan. „Dit stel- een zogenaamd Low Surface \htness-stelsel, ligt op slechts itig miljoen lichtjaren hier- daan. Het stelsel bevat lou- gas en geen sterren. Ook :om is het een bijzondere dekking", aldus Burton. Het iel is Cepheus 1 gedoopt, e Leidse onderzoekers de- hun ontdekking in eerste tantie met de radiotelescoop Dwingeloo. In een leeg ge- 1 van het heelal. Na de ont- king in Dwingeloo lichtten 'etenschappers hun Neder- dse collega prof. R. Walter- aan de universiteit van New ico in. Ook hij bestudeerde [aswolk en deelde de Leidse ling dat het hier een melk- stelsel betrof. Door het ont- :en van sterren en omdat stelsel in een relatief leeg van het heelal ligt, werd de lekking niet eerder gedaan. ontdekking is van groot tenschappelijk belang. „We inen nu, door de geringe af- nd, bestuderen hoe dit soort seis werkt. En bovendien linen we nu een aantal bewe gingen binnen ons eigen Melk wegstelsel begrijpen. Andere stelsels zijn van invloed op die bewegingen. De meeste reeds waargenomen stelsels zijn ech ter te klein om van invloed te zijn. Maar met Cepheus 1 kun nen we invloeden wel onder zoeken", aldus Burton. Overigens moet niet de in druk ontstaan dat het nieuwe melkwegstelsel echt heel dicht bij ligt. Burton: „De maan is zo dichtbij dat we de afstand in ki lometers uitdrukken en de zon ligt op acht lichtminuten van ons vandaan." leiden. cees van hoore pablo cabenda De vlag kan halfstok in de buurtcafés in Nederland. Mary Servaes-Beij, de onbetwiste Ko ningin van het Levenslied is vrijdagavond na een lang ziek bed overleden in een verpleeg tehuis in het Limburgse plaatsje Horn. Ze leed aan Parkinson en Alzheimer en werd 79 jaar. De Zangeres Zonder Naam zag op 5 augustus 1919 als Ma ria Beij het levenslicht. Na een moeilijke jeugd, brak ze in het begin van de jaren zestig door met haar levensliederen. Met een protestsong tegen Anita Bryant, de Amerikaanse die ho moseksualiteit als een ziekte zag, oogstte zij in de jaren ze ventig veel sympathie bij de Ne derlandse homobeweging. En kele jaren geleden werd zij tij dens een groots gala in de Leid se Stadsgehoorzaal ereburgeres van haar geboortestad Leiden. De man die aan de basis van haar carrière heeft gestaan is Johnny Hoes, die bijna al haar grote hits, waaronder 'Mexico' en 'Mag ik van u een lift, me neer?', heeft geschreven. Mary bracht de liedjes uit bij de maatschappij van Hoes. Samen vormden de twee een gouden duo. In 1976 kwam het echter tot een conflict met Hoes en stapte Mary over naar platen maatschappij EMI. Omdat zij contractueel nog vijf jaar bij Hoes moest werken, verloor zij met die stap een groot deel van haar royalties. Johnny Hoes reageert sober en bedroefd: „Je weet nooit het moment, de dood komt altijd op een onzeker uur. Toen ik het hoorde, ging er toch wel wat door mij heen. Ik weet niet of ik naar de begrafenis ga. Ik denk dat ik er in stilte heen ga om een mooi boeket op haar graf te leggen. Om nog eens te denken aan de mooie tijd die we samen hebben gehad. Toen haar man was gestorven, ben ik haar per soonlijk gaan condoleren. Maar het ging al na een paar minuten niet meer over het verdriet, maar over de royalties. Kijk, we zijn samen begonnen en we hadden het samen moeten af maken. Zo denk ik erover". „Maar laat ik ophouden. Ik weet nog dat ik zo'n vijfendertig jaar geleden een bandje kreeg opgestuurd. Een populair zan ger was net overleden en dit zou Mary Servaes-Beij voor een aantal van haar gouden platen. Leidse Kees, volkszanger van het levenslied in Leiden, is ka pot van de dood van Mary. zijn opvolger zijn. Maar die zan ger interesseerde me niet. Ik vroeg: 'Wie is dat kind daar op de achtergrond?' Dat bleek Mary te zijn, die al zesendertig jaar was. Ik ben voor haar gaan schrijven en we vormden een gouden duo." „Mary was een unicum, net zoals Marilyn Monroe. Met 3 oktober noemde ik haar al 'The First lady van het levenslied'. Als ik een nummer van haar zing londen/parus. anp-ap t nals veel mensen woei deze Schotse Collie gisteren lekker uit op het Noordwijkse strand. FOTO TACO VAN DER EB De storm die dit weekeinde over het zuidwesten van Enge land en over Wales raasde heeft aan zeker elf mensen het leven gekost. Daarnaast werd voor minstens 1,25 miljard gulden materiële schade aangericht. De Britse autoriteiten spraken van de grootste storm- en water overlast sinds twintig jaar. Veel wegen waren volkomen onbe gaanbaar. Een aantal veerver- bindingen over het Kanaal werd stilgelegd. Het merendeel van de dodelijke slachtoffers viel bij verkeersongelukken als gevolg van het noodweer. In de buurt van Parijs raakten zondag zeker zeventien mensen gewond bij vier kettingbotsin gen die verband hielden met de storm. Een Fokker 100 van KLM UK schoof zaterdag bij het lan den op de luchthaven van Southampton van de landings baan en belandde in een gras veld. KLM-passagiers die'gister- morgen om tien over acht per vliegtuig uit Parijs dachten te vertrekken naar Schiphol, kre gen tot hun verbazing een bus tocht naar de Nederlandse luchthaven aangeboden. Van wege de harde wind was de vlucht geannuleerd. In Nederland viel de schade mee. Op het spoor Leiden- Haarlem, even voorbij War mond, zorgde een omgevallen boom gistermorgen vroeg enke le uren voor vertragingen en omleidingen. In Voorschoten ontsnapte een Leidse taxi chauffeur aan de dood toen een boom zaterdagnacht rond half- vijf omwoei en vlak voor zijn wagen neerplofte. Vendex. Na het bod van WE In ternational verhoogde Vendex het oorspronkelijke bod met twintig gulden verhoogd tot 167,50 gulden De officiële bie ding loopt tot 12 november. Een woordvoerder van Ven dex wil niet vooniitlopen op een eventueel hoger bod van Blok ker. „Dan gaan we weer specu leren. Er is nog geen bod. Als dat wel gebeurt, kijken we dat allemaal aan." Vendex houdt toevallig vandaag een aandeel houdersvergadering waar de overname van KBB op de agen da staat. Extremisten zijn tegen Wye-akkoord tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische politie is gisteren massaal in actie gekomen tegen rechtse tegenstanders van de vrijdag in Washington gesloten Wye-overeenkomst. Groepen woedende kolonisten blokkeer den wegen op de Westoever. De politie had handen vol werk aan het wegslepen van betogers, en verrichtte 27 arrestaties. Twee agenten raakten gewond. Er ontstonden ook gevechten tussen kolonisten en Palestij* nen. De kolonisten zeggen dat ze zich door Netanyahu verra den voelen. Door Wye' zullen vijftien nederzettingen vrijwel geïsoleerd raken. De kolonisten raad in de bezette gebieden heeft aangekondigd dat de ac ties de komende dagen zullen worden opgevoerd. De Palestijnse politie heeft zaterdag sjeik I lamed al-Bitawi, een leider van de islamitische verzetsbeweging Harnas, gear resteerd. Hij had de overeen komst 'in strijd met het islami tisch recht' verklaard. Harnas heeft het akkoord verworpen. De gewone Palcstijnen lijken echter niet geïnteresseerd in de finesses van de akkoorden. Zij willen slechts een zo normaal mogelijk leven leiden. Daarom zijn ze vooral blij met overeen stemming over praktische pun ten, zoals de corridor tussen de Gazastrook en de Westoever, de opening van een eigen luchtha ven en de aangekondigde vrijla ting van gevangenen. Pagina 5: Verkiezingen in Is raël lijken onvermijdelijk HET WOORD IS AAN Julius Warren De puberteit is als verhui zen. Het is een puinhoop, maar wel een tijdelijke. "ff veel wind en régen y 11715* r/iv c/12* 90% 70% 60% 10% 20% 20% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving 10 Regio9,11,13 RTV/programma's 15 Sport17 t/m 23 Strips14 Uitgaan De kortingsbon betreft de voorstelling 'Trainspotting' in de Leidse Schouwburg. Teheran wil bestraffing klap Hashemi LEIPEN Rtr/CEES VAN HOORE Het Iraanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren bij de Nederlandse ambassa deur in Teheran aangedrongen op arrestatie en bestraffing van de persoon die algelopen dins dag, tijdens de opening van het Islam-instituut in de I>eidsc Stadsgehoorzaal, het Iraanse parlementslid l'aezeh Kafsanja ni een klap heeft gegeven, Iran stelt de organisatie van het Is lam-instituut hiervoor veranl woordelijk. Voorlichter Stuifbergen zegt dat de politie Leiden in principe weinig kan doen. „Er is geen formele aangifte van mevrouw Hashemi binnengekomen en het incident zelf is niet door po litiemensen waargenomen." FOTO» ARCHIEF dan zeg ik dat er altijd bij: even iets uit het repertoire van Mary. Dat hóórt, vind ik." Pagina 27: Een vrouw uit het volk is heengegeen Overval op motel Avifauna ALPHEN AAN DEN RUN ROÖBERT MINKHORST Drie jongens hebben gistermor gen motel Avifauna in Alphen aan den Rijn overvallen. Ze wis ten met een onbekend geldbe drag te ontkomen. De daders, vermoedelijk tussen de 16 en 18 jaar oud, dwongen de 24-jarige receptionist van het motel, on der bedreiging van een vuurwa pen, om geld af te geven. Na de overval vluchtten ze in de rich ting van de Stuyvesantlaan. De receptionist alarmeerde de poli tie. Volgens directeur P. van de Poel van Avifauna hebben de overvallers een 'verwaarloos baar bedrag' buitgemaakt. Er liggen nooit aanzienlijke som men geld in de kassa's. Daar door werd bij een overval van twee jaar geleden ook maar 85 gulden buitgemaakt. luchtvaartmaatschappijen besloten het komend wintersei zoen niet meer op Schiphol te vliegen. Gulf Air, Thai Air, Air I-anka en Korean Air geven daarvoor de economische crisis in Azië als reden op. De maat schappijen zouden een tekort aan vliegtuigen hebben. Ook Varig uit Brazilië heeft Schiphol de rug toegekeerd. Volgens Schipholdirecteur G, Geifontaine speelt naast de crisis in Azië ook de huidige op hef rond de nationale Uk htha ven een rol voor de buitenland se vliegtuigmaatschappijen Eerder zijn in (ie vrachtsec tor al maatschappijen minder gaan vliegen op Schiphol, zoals Polair en El Al. Ia, Ik wil een abonnement op hel l.elds» h lruKhl.nl. Postcode: Plaats: (t.v •oir hr/.orRJ>iK> Na de cerate twee weken betaal ik mijn abonnement: lO Per maand Per kwartaal QauioinatUrh If 'H, ,j -™i ptRlro (f 95, IS) y lomntluch (f 12,70) l Nr bank/gtri^: llandtrkcnliiK OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1