Leidsch Dagblad hilips blijft actief mobiele telefonie SV zal niet 'overwinteren' 'Juich nou niet te vroeg over Ariane' arcel Vervloesem t de tegenaanval in In een groen groen knollenland DOE DE DUINRELL DAG! duim AUTO HEEMSKERK ICCASION (DAGEN J 998 Leidse onderzoekers trekken dunste draad TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DERDAG 22 OKTOBER 1998 Ut( OPGERICHT 1 MAART 1860 esi'kek van de Dag Holiday on Ice met show op reis door de tijd Economie i Kunst Regio Werkgevers vinden loonsverhoging van twee procent voldoende Bekaf bij workshop van topviolist Isaac Stern LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 LEZERSSERVICE 'Haagse annexatie biedt Leiden kansen' Bezoek bruisend Brussel Cultureel genieten in Rotterdam Leids Museum Festival 1998 Zie aanbieding elders in de krant OVEN GPD lagT démasqué van PSV, topclub in verval, vol- dU izich langzaam maar zeker en inmiddels tonder enig mededogen. Niets lijkt de ge- J n kampioensploeg bespaard te blijven in [ampseizoen, dat na amper twee maanden alctisch als verloren kan worden be- irte uwd, zowel nationaal als internationaal, gs iderde groepswedstrijd van de UEFA opions League, gisteren in het Philips-sta- gingen de Eindbovenaren tegen de Duitse nfla pioen Kaiserslautem ten onder op een ddat het fortuin zich op onbarmhartige itegen het team keerde. Onrechtvaardig je uitslag en hard waren de consequenties, eclub miljoenen guldens gaan kosten, jet eigen onvermogen of falen, maar de se scheids- en grensrechters hadden het ge- iin de ogen van de PSVers, die zich in de minuut bestolen voelden door een naar irdeel ten onrechte goedgekeurde treffer /aller Rische, een kopbal die doelman eus al of niet achter de lijn zou hebben gestopt. Sommige tv-beelden zouden nader hand het gelijk van de grensrechter aantonen, andere niet. De jonge en gehavende ploeg van Robson ver loor gisteravond niet alleen de wedstrijd, met 1- 2, maar ook het uitzicht op een plaats in de kwartfinales van het Europese kampioenenbal. In poule F is de koploper, Kaiserslautem, prak tisch onbereikbaar geworden. Ajax, tot gisteren mede-koploper in groep A, zakte naar de derde plaats na het 1-0 verlies van Olympiakos Piraeus in Athene. De Amsterdam mers bleken niet bestand tegen de niet eens uit zonderlijk zware beproevingen in het Louis Spi- ros Stadion. Ajax is geen held meer in het inter nationale voetbal, gaf trainer Morten Olsen toe: „Olympiakos was veel gretiger in de man-tegen- mansituaties. Dat is een belangrijke factor in het internationale voetbal. Als je het daarin laat af weten, krijg je problemen op het niveau van de Champions League." Pagina 29: PSV voelt zich alleen op een oneer lijke wereld inding met Lucent in VS wordt verbroken iblijft mobiele telefoons maken, maar beëindigt de iwerking met het Amerikaanse concern Lucent, vanochtend bekendgemaakt bij de presentatie van lartaalcijfers. Uit de gewone bedrijfsuitoefening be- i Philips in het derde kwartaal een winst van 449 n gulden. Vorig jaar hield het bedrijf in het derde lal nog 721 miljoen over. Het nettoresultaat liep in miljard gulden terug van 1.432 tot 425 miljoen. concern wil actief blijven in de mobiele telefonie omdat de sector van strategisch belang is voor zijn divisie consumenten elektronica. Wel zoekt het be drijf naar samenwerking met derden. Hoe groot de werkelijke ver liezen op de mobiele telefonie zijn moet nog worden vastge steld. Vast staat dat ze groter zijn dan de eerder geraamde miljard gulden, omdat de ont manteling van de joint venture ook veel geld kost. Straks keren zo'n vijfduizend personeelsle- s lijdt zwaar verlies op de telefonie. Kwalitatief i producten in orde, de elektronicagigant er niet in een stevige ide internationale markt ;en. De samenwerking cent is een mislukking is en Lucent hadden sa- aar 2,5 procent van de Nu Philips alleen verder 'iet een nóg kleinschali- ect geworden. Maar het den terug naar moederbedrijf Philips: de andere 8.400 gaan terug naar Lucent. Ook bij de platte beeldbuizen is het kommer en kwel. Bij de 'melkkoe' halfgeleiders steeg de winst nog wel, maar de marges staan sterk onder druk. De Phi- lips-omzet daalde - exclusief het af te stoten Polygram - in de eerste negen maanden van 1998 met één procent tot 51,9 miljard. Topman Cor Boonstra zei vanochtend te verwachten dat het hele jaar 1998 een nettobe drijfswinst zal opleveren die ongeveer op hetzelfde niveau ligt als in 1997. „En dat was het beste jaar dat Philips ooit heeft gekend", zo voegde hij er aan toe. Doordat grote voorzienin gen nodig zijn voor onder meer de opdeling met Lucent valt de nettowinst na verrekening van de buitengewone baten en las ten een stuk lager uit. l!mw.l.l,l.lm,l!l Humor en een goede nacht rust zijn de twee beste medi cijnen. Il7° WEERSVERWACHTING VOOR VRIJDAG {l 4- r noordwuk job de kruiff Zonder haperen s Haar eerste vlucht eindigde na 37 secon den, bij de tweede viel wereldwijd het beeld weg, maar nu lijkt alles goed te gaan. Zo'n honderdvijftig mensen volgen in Noordwijk Space Expo de derde vlucht van de Ariane- 5 en sommigen slaan elkaar al na de lance ring op de schouders. 'Goed gedaan, hoor.' Ceremoniemeester H. Graf maant het pu bliek tot stilte, al was het maar om de span ning op te voeren. Ga nog niet weg en juich nou niet te vroeg, waarschuwt ze. Spannend was het al even toen het aftel len tot twee keer toe werd onderbroken. De aanwezigen - medewerkers van Estec, Fok ker Space, het ministerie van economische zaken, genodigden en een paar studenten lucht- en ruimtevaarttechniek - tasten in het duister over de oorzaak. Er staan drie seinen op rood, maar welke en waarom? Ook de commentator op de lanceerbasis Kourou in Frans-Guyana geeft geen uit sluitsel. Waarschijnlijk een motor te warm of te koud, suggereert E. van Drumpt van Fokker Space. Bij het Leidse bedrijf zijn de ophanging van de motoren en het systeem om de stuwraketten (boosters) terug te vin den, ontwikkeld. Ongeveer zestig mensen daar danken hun werk aan het Arianepro- ject. De champagneflessen gaan in Noordwijk pas open als de Ariane, na een half uur, zijn vlucht voltooid en zijn taak heeft volbracht. Twaalf minuten na de lancering werd op 214 kilometer hoogte het prototype van een Europese ruimtecapsule met diverse meet instrumenten uitgezet en na 31 minuten de MAQSAT3, een nepsatelliet die meeging om de werking van de raket te controleren. Alles verloopt absolutely perfect, aldus Es- tec-directeur D. Dale. En dat betekent dat de Ariane-5 voortaan commercieel kan worden ingezet, met zo'n acht lanceringen per jaar. Daarmee neemt de Europese ruimtevaartorganisatie ESA een nieuwe voorsprong op haar Amerikaanse en Russi sche concurrenten. Belangrijke vluchten staan gepland voor 2000, wanneer onder meer de ruimtetelescoop XMM omhoog moet. De Noordwijkse en Leidse betrokkenen kijken eerst en vooral uit naar de vlucht met de Space Shuttle op 29 oktober van John Glenn. Op 5 november geeft Glenn - Amerika's eerste astronaut, inmiddels 77 jaar oud en senator - een interview vanuit de ruimte. „Dan zal het hier nog wel druk ker zijn", denkt Space Expo-directeur A. Eger. -.J 10714° 10716° *713° 5^*4 80% 60% 40% 5SSS2R5? 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzkht op pagina 30 VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 -6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving20 Regio19,21,23,25 RTV/programma's35 Sport29 t/m 33 Strips34 Uitgaan27 De Leidse Schouwburg pre senteert Introdans met 'Bach en vogue'waarvoor een kortingsbon. Jochie overleeft zeven meter val leiden ad van kaam Een 10-jarig jongetje uit Leiden heeft gisteren een val van zeven meter overleefd in het trappen huis van de Torenmolen, de hoogste flat van de Merenwijk. In de woontoren van het win kelcentrum speelde hij samen met een vriendje. Bij het glijden over de leuning raakte de jon gen zijn evenwicht kwijt, kwam aan de verkeerde kant terecht en viel en brak een been. Vacht van leider Werkgroep Morkhoven zomer met zijn Werkgroep Morkhoven het kindernetwerk in Zandvoort blootlegde, be weert dat er sprake is van 'af gunst'. „Iedere keer wanneer ik dreig succes te hebben, duiken er aanklachten tegen mij op. Dat is al zo sinds 1992. Het ge beurt ook steeds door dezelfde groep mensen. En de klachten treffen niet alleen mij, maar ie dereen die zich bezighoudt met de strijd tegen kinderporno." Het is niet de eerste keer dat Marcel Vervloesem in negatieve zin in het nieuws komt. Deze zomer kwam hij ook al in op spraak, toen bekend werd dat hij een strafblad heeft, onder meer wegens zedendelicten en afpersing. Vervloesem beweert nog steeds dat het daarbij om een persoonsverwisseling gaat. Daarnaast werd de acitivist af gelopen zomer verhoord door justitie in Nederland, omdat hij in eerste instantie weigerde be wijsmateriaal in de Zandvoortse kinderpornozaak af te staan. Pagina 3: Vervloesem heeft een dikke huid gekregen i» pauline blom/gpd Vervloesem heeft de te- val ingezet. De Vlaamse wmobestrijder zal van- ij justitie een aanklacht in Wegens 'laster en eer- lar aanleiding van de be- Kgingen die zes jongeren tegen hem uitten. De ider wie zijn jongere 1c Vervloesem, stellen ja- seksueel misbruikt te orde Belg. n interview in de Gazet twerpen vertelt Vic Ver- de openbaarheid te gezocht om te voorko mt er nog meer slachtof- allen. Drie van de jonge «gers staan nog steeds on dicht van een psychothe- I omdat ze het misbruik eboven zijn gekomen, tel Vervloesem stelt dat "Macht 'al maanden gele- Neponeerd is bij het par- Tumhout. .Alleen treden juist nu naar buiten om- Belgische tv met een do- U>,; ntaire over mijn leven be- De man die afgelopen londen Twee hazen in gevecht. Deze foto van de den beoordeeld in de strijd om de BG Wildlife Pho- Duitser Manfred Danneger is vanmorgen in Londen tographer of the Year 1998, de grootste competitie uitgeroepen tot natuurfoto van het jaar. Liefst twin- op het gebied van natuurfotografie ter wereld, tigduizend foto's uit meer dan zestig landen wer- foto manfred danneger Lezer heeft geen lijfblad meer den haag gpd De tijden dat tijdschriften kon den rekenen op een hondstrou we lezersschare zijn voorbij. Uit vandaag bekend gemaakte op lagecijfers blijkt dat de grote publieksbladen terrein verlie zen. De moderne consument koopt elke week een ander blad. Politiek engagement is uit: wonen, reizen, muziek, eten en uitgaan is in. Uitgevers proberen de overspelige lezer daarom te behagen met trendy, nieuwe titels. Vrij Nederland staat model voor de teloorgang van een 'lijf blad'. In 1980 had dit opinie blad nog een oplage van 120.000 exemplaren, nu is dat gezakt tot 80.000. De Groene Amsterdammer verloor het af gelopen jaar 14,1 procent, Her vormd Nederland moest bijna een kwart van de oplage schrappen. HP/De Tijd daalt licht. Alleen Elsevier boekte in 1998 winst. Pagina 9: Doelgroepbladen spelen steeds grotere rol Maak de herfstvakantie compleet met een dagje spektakel voor het hele gezin. Spetterende attracties in het attractiepark en het overdekte tropische Tikibad staan garant voor spanning en plezier. DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! 24 en zondag 25 oktober in onze vestiging Roelofarendsveen. ÜBA ®83&§l}§»© Tegen zeer gunstige voorwaarden. leiden ruud sep Leidse onderzoekers zijn erin geslaagd om de dunst mogelijke draad te trekken: een gouden draadje met een dikte van niet meer dan één atoom. De draad blijkt be stand te zijn tegen naar verhouding ex treem grote stroomstoten. De bevindingen van de onderzoekers worden morgen gepu bliceerd in het gezaghebbende weten schapstijdschrift Nature. Onderzoeker J. van Ruitenbeek, die werkt bij het Kamerlingh Onnes Laboratorium, heeft nog niet nagedacht over een eventue le vermelding in het Guinness Book of Re cords. „Nee, maar ik zou het kunnen aan vragen. Ik denk wel dat we er recht op heb ben", aldus de trotse ontdekker. Voor de extreem dunne draad ziet Van Ruitenbeek nu en in de toekomst geen praktische toepassingen. De kennis die met de experimenten is vergaard, kan echter wel nuttig zijn. De eigenschappen van materia len veranderen op het moment dat er nog maar heel weinig moleculen bij elkaar zit ten. Bij de productie van computerchips is kennis van dit soort situaties steeds meer van belang. ,|Daarom wordt er momenteel overal in de wereld onderzoek gedaan naar elektrische geleiding op atomaire schaal", vertelt Van Ruitenbeek. Hierdoor kon het gebeuren dat onafhan kelijk van de Leidse onderzoekers collega's in Tokyo er eveneens in slaagden om een één atoom dikke gouddraad te trekken. „Dat gebeurt wel vaker in de wetenschap", weet Van Ruitenbeek. „Het bijzondere is dat beide onderzoeken nu ook tegelijkertijd en in hetzelfde tijdschrift worden gepubli ceerd." De gouddraad kan een elektrische stroom van vijftig micro-ampère geleiden. „Dat lijkt heel weinig. Maar als je dat omrekent, zou een gewone elektrische installatie in een huis honderd miljoen ampère kunnen heb ben. Zoals we weten is een huisinstallatie gezekerd op zestien ampère; dat verschilt enorm." De onderzoeker wil de komende tijd wer ken aan het maken van langere draden. Tot nu toe breken de draadjes op het moment dat ze zeven atomen lang zijn. „Maar mijn indruk is dat we met een beetje handigheid in staat moeten zijn om veel langere draden te maken. Ik denk dan aan micrometers. Dan heb je het over duizenden atomen. Dat wordt de volgende klus." l Naam: 1 Adres: i Postcode: - •Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m rontrole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) l i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) W l Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1