Leidsch Dagblad 23 VS zetten druk op onderhandelaars an neemt incident in Leiden hoog op GRATIS OM U HEEN. DOE DE DUINRELL DAG! Aardappelprijs omhoog Ook Schroder tegen aanleg vliegveld in zee UTO HEEMSKE andtekeningenactie gen luchthaven in zee DAG 21 OKTOBER 1998 i «-» OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Helft van alle branden blijkt te worden aangestoken Economie Cultuur en Kunst Sport Zaktelefoon komt bij Philips niet uit de verf Expositie over penningkunst van y J Leidse makelij Vitesse onderuit tegen Bordeaux HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Men spot met geen kaalkop die haar op zijn tanden heeft. soms wat r regeh C""' VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 20,21 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen18 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport23 t/m 26 Strips10 Uitgaan16 De kortingsbon betreft de voorstelling 'Tussen ons ge zegd en gezwegen' door Dood Paard in het LAKthea- ter in Leiden. VOETBAL OP TV 20.45 uur, Ned. 2, PSV-FC Kaiserslautern (Champions League, rechtstreeks). 22.30 uur, Ned. 2, Olympia- kos Piraeus-Ajax (Champions League, samenvatting). 23.40 uur, Ned. 2, Cham pions League, overzicht. Uw lijfrentepolis komt vrij? Bel vandaag tot 21.00 FBTO voor de gratis brochure. Tel: 058 234 53 00. FBTO doet het gewoon. FBTO Ja, lk wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oau'omatisch (f. 44,1 i automatisch (f. 32,70) Qaccepiglro (f. 95,15) Leidsch dÉ; Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 De spetterende attracties van het attractiepark en het tropische Tikibad van Duinrell zijn nog geopend tot 2 november 1998. Dus ongeacht regen of zon, een dagje Duinrell maakt de herfstvakantie compleet. DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! ie negeert drie bommeldingen bij opening Islam Instituut >eft officieel protest aangetekend bij lerlandse regering vanwege de klap jgi, [lementariër Faezeh Hashemi Rafs- r sis gisteren kreeg bij de opening van het itionaal Instituut voor Islam-studies en. De dochter van voormalig presi- sfsanjani van Iran werd in de hal van idse Stadsgehoorzaal aangevallen en Iraanse vluchtelinge, die tijdens ie van Rafsanjani drie zonen zou verloren. Iran neemt de zaak hoog vertegenwoordiger van het ministe- buitenlandse zaken werd gisteren in nop het matje geroepen, lemi zou spreken bij de opening van emational Institute for the Studie of in the Modern World (ISIM) in de ihoorzaal. Maar al na twintig minu- lieten het parlementslid en haar de- het gebouw via de artiesteningang. Bezoekers van de openingsdag hadden daar vooral na de chaotisch verlopen opening in de EWR-zaal alle begrip voor. Als zij daar had gesproken waren er ongelukken gebeurd." Hashemi toonde zich later op een pers conferentie in Wassenaar nog geschokt over de gebeurtenissen. „Als de Nederlandse re gering dit niet kan voorkomen, dan is het beter dat zij maar niemand meer uitno digt", zei zij. „Wat hier gebeurde is geen vrijheid, maar een uiting van onverant woordelijkheid van de Nederlandse rege ring." Woordvoerder P. van der Veer van het ISIM erkent dat het instituut verantwoorde lijk was voor het incident. „Dit was uiterst onplezierig", aldus de vertegenwoordiger van de universiteit van Amsterdam in het ISIM. „Dit hadden wij moeten voorkomen. Maar wij hebben niet ingeschat hoe fel de oppositie zou zijn." De organisatie van de open dag benader de pas vorige week vrijdag het beveiligings bedrijf PreNed. Daarvan waren tien mensen aanwezig, maar zij konden niet voorkomen dat tientallen demonstranten in de zaal de opening verstoorden. M. van Bruinessen, die de toespraak van de dochter van Rafs anjani wilde voorlezen, werd het spreken onmogelijk gemaakt. Een van de demon stranten stormde het podium op, greep de microfoon en slingerde leuzen de zaal in. De politie sleepte vier demonstranten de zaal uit, maar verrichtte geen arrestaties. Er kwamen drie bommeldingen binnen, maar daarin zag de politie geen aanleiding het gebouw te ontruimen. Na de ordeverstorin gen liet de politie geen nieuwe bezoekers meer binnen in de Stadsgehoorzaal. De prijs van aardappelen in Ne derland schiet omhoog. Dat is een gevolg van de aanhoudende regen waardoor oogsten op on dergelopen akkers soms onmo gelijk is. Tegelijkertijd wordt op de aardappeltermijnmarkt drif tig gespeculeerd op een drei gende schaarste. Gisteren moest de handel in Amsterdam zelfs tijdelijk wor den stopgezet om verdere prijs opdrijving te voorkomen. De prijs van bintjes steeg in één dag met 23 procent tot 52,90 gulden per honderd kilo. In sep tember lag de prijs voor levering in april nog ruim de helft lager. Naast grootverbruikers wagen ook veel professionele handela ren en particulieren een gokje op de termijnmarkt. Aviko luidde begin oktober al de noodklok. Het concern ver wacht dat de prijs van patat vol gend voorjaar flink stijgt, omdat er door de wateroverlast minder frites-aardappelen beschikbaar komen dan verwacht. Scheidend president-direc teur Martin Schröder van Martinair ziet niets in een luchthaven in de Noordzee. „Zo'n eiland is fysiek onmo gelijk en daarom geen reële optie", zei hij gisteren in Am sterdam. Schröder wil naast de geplande vijfde ook een zesde start- en landingsbaan op SchiphoL Het belangrijkste bezwaar van de Martinair-directeur te gen een vliegveld in zee heeft te maken met de benodigde infrastructuur. ,Je moet grote stromen mensen aan- en af voeren. Maar dat kan niet Daarvoor is Nederland te klein." Schröder vindt uitbreiding van Schiphol de beste oplos sing om de groei van het vliegverkeer op te vangen. „De geplande vijfde baan is echt ideaal. Je vliegt niet over woonwijken." Maar daar moet het volgens hem niet bij blijven. „Ergens bij Hoofdorp moet er ook een zesde baan bijkomen." De luchtvaart in Nederland kan niet ongeremd doorgroei en, zegt Schröder. Honderd miljoen passagiers, waarvan in de groeiscenario's wordt uitgegaan, is veel te veel. „Zestig miljoen bij maximaal 600.000 700.000 vliegbewe gingen is haalbaar", zegt Schröder. Schröder reageerde gisteren voor het eerst op de beschul digingen van de Anthony Ruys Stichting, waarin de slachtoffers en nabestaanden van de ramp bij het Portugese Faro zijn verenigd. Martinair heeft na die ramp in 1992 vol doende hulp geboden, vindt de scheidende directeur. Pagina 2: Hoogvlieger met geld van een boer 22, 23, 24 en zondag 25 oktober in onze vestiging Roelofarendsveen. Tegen zeer gunstige voorwaarden. BASF EQ-180 3uurs videobanden 3-pak. 19.- S eds meer ;ïj klachten en Pinochet mi ARNOLD AARTS ners van kustgemeenten n binnenkort de kans irotest te laten horen te- een vliegveld in zee. De ting Duinbehoud ver- idt 60.000 nieuwsbrieven, tij een antwoordkaart worden teruggestuurd. In raber worden de protest- tnen van de kustbewo- overhandigd aan het ka- Dat maakte directeur ching Duinbehoud. Het doel van de actie is vooral het benadrukken van de-gevolgen op regionaal en lokaal niveau, zegt Duinbe houd-directeur Janssen. „Er wordt alleen maar gesproken over het economisch belang voor Nederland en de main- port-functie voor Europa. Dat staat mij tegen in de hele dis cussie. Aan de plaatselijke ge volgen voor de kust wordt actie is vooral gericht op U Jvvoners van Zandvoort, II ijken Noordwijk. Zij zul- •olgens verwachting de te hinder krijgen van een feld voor de kust. In voort worden begin no- *r ruim achtduizend 5Q Rbrieven bezorgd. Ze kn ingestoken bij een -an aan-huis-blad. De ant- :di lücaarten kunnen wor- o" togegeleverd op diverse en in het dorp of wor- opgestuurd naar de Sti- De antwoordkaart die de kustbewoners ontvangen, is vergezeld van een nieuws brief. Daarin worden de ge volgen op een eenvoudige manier belicht. „We hebben namelijk de indruk dat het publiek vrij slecht is geïnfor meerd. We hebben een ge- luidscontourenkaartje toege voegd, waarop is te zien hoe de Randstad, van Den Haag tot Schoor!, één grote over- lastzone wordt." Pagina 5: 'Rotterdam Airport moet ruimtenood Schiphol oplossen' Faezeh Hashemi, de dochter van oud-president Rafsanjani van Iran, toonde zich gisteren op een persconfe rentie in Wassenaar geschokt over de gebeurtenissen. foto cpd phil nijhuis Na Clinton ook Jordaanse koning naar Wye Mills De Verenigde Staten voeren de druk op in de eindfase van de onderhandelingen over het Midden-Oosten. Was hington lijkt vandaag, op de zevende en mogelijk laatste dag van de onderhandelingen, een doorbraak te willen forceren. Daarbij gaat het er stevig aan toe. ,,Het zijn zeer harde onderhandelingen", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Ja mes Rubin. gewerkt aan een alomvattend akkoord. Maandag liet Israël doorschemeren dat een deelak koord mogelijk met meest haal baar was. De Palestijnse presi dent Arafat wees dat van de hand. „Ons doel blijft hetzelfde. Overeenstemming over de deel gebieden zodat wij door kun nen gaan naar de besprekingen over de eindstatus", aldus zijn woordvoerder. Voor het eerst sinds drie da gen zaten de Israëlische pre mier Netanyahu en Arafat giste ren tegenover elkaar. De ont moeting kwam tot stand onder druk van Clinton. Zowel Arafat Het grote belang dat de Ameri kanen aan de top hechten, kan worden afgeleid uit het feit dat Clinton bij vijf van de zes ge spreksrondes aanwezig was. Be halve president Clinton sloot gisteren ook de Jordaanse ko ning Hussein zich in Wye Mills aan om tussen de Israëli's en Palestijnen te bemiddelen. De Jordaanse vorst wordt sinds en kele maanden in de Verenigde Staten behandeld wegens kan ker. Functionarissen van alle par tijen benadrukten dat er wordt en Netanyahu voerde ook indi vidueel overleg met de Ameri kaanse president en Hussein. Clinton voerde verder telefo nisch overleg met de Egyptische president Mubarak, een belang rijke speler in het vredesproces. Washington is onder meer be vreesd dat een akkoord dat de Palestijnen onvoldoende recht doet tot woede zal leiden in de Arabische wereld. Grote struikelblokken blijven vooralsnog de harde voorwaar den die Israël stelt op het ge bied van veiligheid. Bovendien eisen de Israëli's dat Arafat de zevenhonderd leden tellende Palestijnse Nationale Raad bij eenroept om het Palestijnse handvest te wijzigen. Daarin staat nog altijd dat vernietiging van de staat Israël het hoogste doel van de PLO is. 'E ANP-Rtr-DPA or, dische problemen stape- W p op voor Augusto Pino- erwijl de Chüleense ex- in Londen in arrest zit, den tegenstanders giste- uwe initiatieven aan om beletten op korte ter- mg te keren naar Chili, naar Chili geëmigreerde ree familie gaat Pinochet ritserland aanklagen, zo het parket in Genève vond bekend. {jl° er op de dag meldde een Chileense ballingen in FcflBrittannië een civiele ht tegen de ex-dictator indienen. üleense ambassadeur in Irittannië, Mario Artaza, erder de hoop uit dat het rond de arrestatie van iet snel zal worden opge- Volgens het Chileense B eniet Pinochet als sena- plomatieke onschend- 1 id, waardoor hij niet kan ivervolgd. Ichet werd vrijdag in Lon- earresteerd op verzoek lanje. Rechter Baltazar wil de ex-dictator on- leI< jen over zijn rol bij de op tientallen Spanjaar- Zuid-Amerika in de jaren mj|gen tachtig. je zal Groot-Brittannië [levering vragen als de ie rechter daar officieel 3l: iagt. Spanje heeft veertig de tijd voor het uitleve- ïzoek. Volgende week het Madrileense ge- ie( ïof of de Spaanse justitie om Pinochet te ar men te vervolgen, iddels zou de gezond- nestand van Pinochet zijn hterd. Volgens een afge- |de van een Chileense e*e radicale partij leidt hij grote stress, veroorzaakt earrestatie. Een aanhanger van Pinochet kust zijn foto tijdens een protestactie voor de Spaanse ambassade in de Chileen se hoofdstad Santiago. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1