Leidsch Dagblad tegen itleveren inochet' 16 21 OMEINS ■IJK Rellen bij opening Islam-instituut I ©vervecht tailhandel beperkt baksverkoop jeugd ixidirekt op eerste langzaam op gang Strontrace op weg naar Warmond iOm Dichteres Vasalis (89) overleden Menselijke resten bij Brusselse McDonald's TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Tuincentrum OPGERICHT 1 MAART 1860 SPREK van de DAG Gouden handboeien voor Appie Baantjer Economie Cultuur en Kunst Weer Frans bedrijf 9 op Nederlandse vervoersmarkt Faithless viert triomfen op meerdere fronten Sport Ajax met vliegtuig vol zorgen naar Athene ouden achter de scher- aatl kin Chili actief zijn ge- "edv jdens de zeventien jaar IS ctatuur die op de coup Volgens The Guardian Amerikaanse regering 3iis(i, ien onderzoek informa- 185 de rol van Washington omt drijven. het werd vrijdag in Lon- arresteerd op verzoek Spaanse onderzoeks- Garzon. Die wil de ge- jeria; indervragen over diens >om fnheid bij de moord op R'ifc n Spanjaarden en bui- irs in Zuid-Amerika in zeventig en tachtig, n lijkt voorlopig niet n gas terug te nemen, 'rpte gisteren zijn arrës- el tegen Pinochet zelfs aan en breidde de lijst t-Chileense slachtoffers ochet uit van 79 tot 94. hets advocaten zeiden en zich met alle juridi- iksdetailhandel gaat op ;e basis de verkoop van en aan jongeren onder itw aar aan banden leggen, idens >e hoopt de branche dat heid afziet van een wet- van verkoop onder stvs' ar- i Spa ördinatie van de vrijwil- iat lerking ligt bij het pas ite Platform Verkoop- Tabak. Partijen die meedoen hebben hun goede bedoelingen in een convenant vastgelegd. Het is een initiatief van de brancheorgansaties van tabaksspeciaalzaken, benzine stations, horeca en het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). De vier initiatiefnemers verwachten dat zich meer orga nisaties bij het convenant zullen aansluiten. Volgens het CBL is de vrijwillige aanpak doeltref fender dan een wettelijk verbod. 10 fj er'tll AM»ANP ,gei Pt no niet storm bij de na:S ig geopende taxicentrale isterdam. Vanmorgen de chauffeurs van Taxi- ongeveer twintig ritten vertelt algemeen di ll. Weingarten. „Veel dan we zouden willen, fken hard aan de op- lio,f an het bedrijf. Vandaag gaat er een nieuwe mailing uit." Na de strubbelingen en het geschreeuw van de actievoeren de chauffeurs van de oud-mo nopolist Taxicentrale Amster dam, besloten veel rijders van Taxidirekt te wachten 'tot de storm geluwd was. Dreigementen bij nieuwe taxicentrale Amster dam inw iise rechter scherpt arrestatiebevel aan enigde Staten oefenen achter de schermen druk de Britse regering om de gearresteerde Chileense ptj ator Pinochet niet uit te leveren aan Spanje. Dat de Britse krant The Guardian vandaag. Volgens it hielpen vierhonderd Amerikaanse adviseurs Pi- in 1973 bij zijn staatsgreep tegen de socialistische •ntAllende. sche middelen tegen uitlevering te zullen verweren. Volgens hen maakt het verzoek weinig kans, omdat Pinochet met toestem ming van het Britse ministerie van buitenlandse zaken naar Londen was gekomen. In de Chileense hoofdstad Santiago was het afgelopen nacht opnieuw onrustig. Aan hangers van Pinochet protes teerden bij de Britse en de vlak bij gelegen Spaanse ambassade tegen de detentie en mogelijke uitlevering aan Spanje van de ex-leidêr. De politie, die charges uitvoerde met wapenstok, traangas en waterkanonnen, hield zo'n veertig betogers aan. Een tiental personen raakte bij de schermutselingen gewond. De betogers willen elke avond terugkeren, totdat de Britse re gering het huisarrest van Pino chet opheft. Londen wacht op een uitleveringsverzoek van Madrid. De Chileense regering heeft de bevolking inmiddels tot kalmte gemaand. haarlem» Grote witte zeilen steken af tegen een bewolkte lucht. 'Rust na arbeid', 'De Drie Gebroeders' of 'De Twee Gezusters' wachten voor een Haarlemse brug tijdens de 25-ste strontrace. In totaal doen 78 schepen mee met de traditionele race van Workum naar Warmond. Doel is de Friese stront zo snel mogelijk naar de bollenstreek te bren gen. De aangevoerde mest wordt daar vanavond geveild. „Als je voorop ligt en je moet wachten voor de brug dan baal je als een stekker", zegt een bemanningslid van De Drie Gebroeders. foto united photos de boer rob hendriks De demonstratie tegen de komst van Faezeh Hashemi, dochter varj de voormalige Iraanse president Rafsanjani, is vanochtend uitgelopen op een vechtpartij in de Leidse Stads gehoorzaal. Betogers drongen de zaal binnen waar Hashemi zou spreken ter gelegenheid van de officiële opening van het Is lam Instituut. Toen het op een handgemeen uitliep, verwijder den agenten de betogers. De Raad van Iraanse Vluchte lingen en de Iraanse Arbeiders Communistische partij in Ne derland en Duitsland hadden gisteren hun betoging al aange kondigd. Ze waren woedend dat naast staatssecretaris J. Cohen ook Hashemi was uitgenodigd voor de opening. De dochter van de voormalige Iraanse pre sident wordt gezien als een ver tegenwoordiger van het regime en de executies en martelingen die het in Iran heeft gepleegd. Het was vanochtend nog niet helemaal duidelijk of Hashemi ook inderdaad in de Stadsge hoorzaal is geweest. Aanvanke lijk werd gemeld dat ze samen met staatssecretaris Cohen de Stadsgehoorzaal via de achter kant was binnen gekomen. La ter kwam de mededeling dat ze na een 'incident', naar verluidt een klap van een demonstrant, alsnog verstek had laten gaan. Voor de Stadsgehoorzaal had den zich vanochtend zo'n zestig roden gpd De demonstratie tegen de komst van Faezeh Hashemi begon vanmorgen vreedzaam, foto henk bouwman demonstranten verzameld, binnen. Waarna de politie met den de demonstranten in de ga- Aanvankelijk verliep de beto- harde hand de betogers verwij- ten, terwijl twee agenten de in ging uiterst luidruchtig maar derde. gang van de Stadsgehoorzaal vreedzaam. Toen Hashemi zou De Leidse politie was in de bewaakten. Hoewel het officieel spreken, drongen er zo'n tien Breestraat niet massaal aanwe- om een 'open dag' ging, waren tot vijftien demonstranten naar zig. Vier agenten te paard hiel- de betogers niet welkom. NR. 41829 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gratis juridisch advies Tijdens liet inloopspreekuur van Hengst Advocaten HET WOORD IS AAN Marc van Halsendaele Wie jong wil blijven, moet oud worden met de kinde ren. perioden r met rëgén r'""' W 10716° 10716° 9713° »g 60% 80% 40% 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur -3,5,6 7 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips10 De kortingsbon betreft een optreden van Morin Khuur met muziek uit Binnen-Mon- golië in het Cultureel Cen trum de X in Leiden. Op 89-jarige leeftijd is afgelopen weekeinde in haar woonplaats Roden de dichteres Vasalis (M. Droogleever Fortuyn - Leen- mans) overleden. Ze ontving in 1983 de P.C. Hooftprijs voor haar gehele oeuvre, dat uit drie, nog altijd bijzonder populaire, dichtbundels bestaat. Vasalis debuteerde in 1940 met Parken en woestijnen. In 1947 volgde De vogel Phoenix en in 1954 verscheen haar der de en laatste bundel Vergezich ten en gezichten. Na 1954 publi ceerde ze sporadisch gedichten in literaire tijdschriften. Mevrouw Vasalis leidde een betrekkelijk teruggetrokken be staan in het Drentse Roden. Op één vraaggesprek na, met de journalist P.H. Ritter die zich in 1947 voordeed als patiënt (M. Droogleever Fortuyn-Leenmans was psychiater), heeft ze nooit interviews gegeven. In haar dankwoord bij de ont vangst van de P.C. Hooftprijs, zei ze over deze zelf verkozen anonimiteit: 'Ook de dichter is thuis. U, lezers en critici, kunt hem daar bezoeken, langs de touwladder van zijn woorden.' VOETBAL OP TV 19.55 uur, Ned. 3, Willem II- Real Betis Sevilla (UEFA Cup, rechtstreeks). Geen 'Lang zal ze leven' voor honderdjarige HAZERSWOUDE-DORP MARUN KRAMP De meezinger 'Lang zal ze leven' staat op de verbo den lijst van verzorgingste huis Driehof in Hazers- woude-Dorp. Dat ontdekte directeur M. de Jong gis terochtend, toen hij het aloude verjaarslied ter ere van de honderdjarige me vrouw Vos wilde inzetten. Mevrouw Louwers van de cliëntenraad stak daar on middellijk een stokje voor. „Meneer De Jong", riep ze vanuit haar rolstoel, „we hadden afgesproken dat we dat lied niet meer zouden zingen als iemand zo'n hoge leeftijd bereikt. We zouden het vervangen door 'Er is er één jarig hoe ra, hoera'." De directeur was niet op de hoogte van dit besluit, maar kon zich er wel iets bij voorstellen. Probleem was alleen dat hij het liedje niet kende. Ook mevrouw Louwers kwam daardoor in verlegenheid, omdat er geen voorzanger aanwezig was. Burgemeester M. Boelen doorbrak de im- Kasse. Met vaste stem zette ij in en bij de eerste 'hoe ra' deed iedereen mee. Te vreden keek mevrouw Louwers om zich heen. Dit was toch een veel toepas selijker verjaarslied voor Iemand die al zo lang leeft. Justitie vermoedt actie dierenbevrijders brussel marc peeperkorn correspondent Bij een Brusselse vestiging van McDo nald's is gisteren een vuilniszak met men selijke resten op de stoep aangetroffen. Het gaat om half vergane ledematen van een volwassen vrouw en het hoofd van een tweede persoon. Justitie in Brussel houdt rekening met een actie van het Ani mal Liberation Front (ALF), een militante dierenbeschermingsclub die al verschil lende aanslagen op fastfood-restaurants in België heeft opgeëist. Justitiewoordvoerder Colpin spreekt van een 'zeer onsmakelijke gebeurtenis'. De vuilniszak bevatte een linkerarm met hand. een dijbeen, een rechtervoet en een hoofd. De ledematen zijn zo goed als ze ker gestolen van een nabijgelegen kerkhof, waar recentelijk diverse graven werden opgeruimd. De gerechtsarts concludeerde dat bij één van de lijken in het knekelhuis op de begraafplaats precies die ledematen ontbreken die bij McDonald's voor de deur lagen. Het hoofd is waarschijnlijk ook afkomstig van het kerkhof. De menselijke resten zijn vermoedelijk afgelopen weekeinde van de begraafplaats weggehaald. Justitie verdenkt het ALF van de lugubere actie. Deze organisatie kwam de laatste tijd volop in het nieuws als de stichter van enkele branden bij fastfood- zaken. Het in Londen gevestigde ALF- hoofdkantoor voorspelde toen een nieuwe reeks acties. Zondag demonstreerden sympathisanten nog bij McDonald's in Brussel. De fastfood-gigant zegt 'geschokt' te zijn door vondst van de vuilniszak. Colpin wijst elk verband met de 'slager van Bergen' vooralsnog van de hand. Deze seriemoordenaar, die zijn vrouwelijke slachtoffers steevast in stulcken hakt en in vuilniszakken verpakt, is nog steeds niet aangehouden. Justitie beperkt het onder zoek in Brussel voorlopig tot grafschennis. - Plaats: Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95.15) Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. •en envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag IHeereweg 350 Lisse (Koopavond: donderdag en vrijdag)

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1