1 Leidsch Dagblad Aanslag op busstation Israël 10 13 Juick Boys verslaat atwijk in dorpskraker jcht vaartlob by: rijk afstand van Schiphol erkomstandigheden politie zijn slecht stcodeMiljoenStraat |Deze week: 7335 BM Hezeweg Hdoorn Tentenkamp Hoogheemraadschap stuurt nota naar slordige gemeenten Uw lijfrentepolis komt vrij? Bel vandaag tot 21.00 FBTO voor de gratis brochure. Protest tegen komst van dochter Rafsanjani Onrust in Chili na arrestatie Pinochet TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ©AG 19 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 esprek van de Dag Sommige 'Spice Girls' duimen nog steeds Economie Kerk en Samenleving t Cultuur en Kunst Veel varkenshouders in grote problemen door lage prijzen Gekrookte Riet wil Hervormde Kerk voortzetten 'Musea als inspiratiebron voorschrijvers' van Beelen (rechts) viert de enige treffer yan de wedstrijd met ntenmaker Hans van der Plas. foto kees van hoogdalem k.gertjanvan geen Boys heeft de enige dorpskraker in het ama- ■oetbal gewonnen. Aarts- l Katwijk werd zaterdag Ie Krom met 0-1 versla- Het was voor het eerst het seizoen '92/'93 dat k Boys op het terrein van lijk won. Hans van der maakte het enige doel- uit een penalty, effer bleek het omslag- in de wedstrijd. Katwijk edreven begonnen, zakte weg naar een be denkelijk niveau. Quick Boys was feller en kreeg in de twee de helft kansen om de score op te voeren. Katwijk kreeg van invaller-scheidsrechter Brouwer nog wel een straf schop. De leidsman had ten onrechte een handsbal van Ronald van Dijk geconsta teerd. Maar Hans Zwaan maakte geen gebruik van het buitenkansje. Keeper Tom van der Niet keerde zijn inzet. Pagina 17: Juiste derby-in stelling brengt Quick Boys de winst isoverheid moet op een otere afstand komen te Ban Schiphol. De regering ^ch beperken tot de vraag banenstelsel eruit ziet. ït, chting van de omgeving i luchthaven, waaronder ouwen van woningen, an de lokale overheden lovergelaten. stelt het Platform voor de landse Luchtvaart in een 25 st dat gisteren is gepre- rd in het luchtvaartmuse- odome. Het platform wil een leerstoel voor ge inder op de Rijksuniversi- ii iden. Om dit hoogleraar- J te kunnen bekostigen is tform bezig met het wer- fondsen. platformvoorzitter en rsvlieger B. Baksteen ti le wijze waarop de pro- tiek van de luchthaven meel bestuurlijk is gere- fflc-jan berendsen lolitie in Nederland heer- ichte werkomstandighe- e Arbeidsinspectie heeft het land veel overtredin- de Arbeidswet gecon- Daardoor komen onder zware druk te Het ziekteverzuim is schietbanen en auto's onveilig te zijn. Deze isies staan in het rapport Arbeidsinspectie, tspecties zijn uitgevoerd 8n de 25 regionale poli- sen en bij het Korps Lan- Politie Diensten (KLPD) en. De politie Hollands wordt ook genoemd, politiebureau aan de racht in Leiden zou de •aan gesloten zijn ge degens slechte omstan- Volgens voorlichter T. Stuif bergen van de politie Leiden- /Voorschoten is de schietbaan inderdaad dicht geweest. „Maar dat was al drie jaar terug." Toen wees onderzoek van de Arbeids inspectie uit dat afgevuurde oe fenkogels terugkaatsen in plaats van naar beneden vielen. Een rubberen mat die de kogels moest 'absorberen' functioneer de niet naar behoren. De mat- ten werden vervangen door sta len platen die wel voor het ge wenste dempeffect zorgen. De schietbaan was gesloten van november 1995 tot januari 1996. Cees Jongh van de politie Hollands Midden kent het rap port van de Arbeidsinspectie niet. „Ik weet niet eens of er on derzoek binnen ons district is gedaan. Daarom kan ik niet rea geren." iweek 1 miljoen in een Postcode week bij u in de straat NATIONALE POSTCODE LOTERIJ! Van Eeghenstraat 70 Druk op top Arafat-Netanyahu neemt na explosies toe Een aanslag op een Israëlisch busstation heeft vanmor gen de topontmoeting in de Verenigde Staten tussen de Israëlische premier Netanyahu en de Palestijnse presi dent Arafat onder nieuwe druk gezet. Bij twee explosies in het busstation van Beer Sheba in het zuiden van Israël raakten zeker 47 mensen gewond. Zeker twee van de ge wonden waren er rond het middaguur ernstig aan toe. wye muls/Jeruzalem afp-RtrDe dader werd door omstan ders vastgegrepen en overgele- Volgens ooggetuigen gooide verd aan de politie. Getuigen een ongeveer 25-jarige Palestijn zagen een auto, waar vermoe twee granaten naar een menigte delijk een medeplichtige in zat, die op debus stond te wachten, direct na de aanslag wegrijden. In het Amerikaanse conferentie oord Wye Plantation werd Netanyahu van het nieuws op de hoogte gebracht. Een van de belangrijkste ge spreksonderwerpen is de veilig heid van Israëlische burgers. De jongste aanslag zal Netanyahu naar verwachting sterken in zijn opvatting dat de Palestijnen on voldoende in staat zijn om Is raëliërs te vrijwaren van aansla gen door Palestijnse terroristen. Dat is steeds zijn belangrijkste argument tegen ontruiming van verdere delen van de Westelijke geld 'los van de werkelijkheid'. Het platform wil een oplossing bieden voor de verkrampte en chaotische discussie rond Schiphol. De rijksoverheid zou alleen de ligging van het banen stelsel moeten bepalen, maar dan zonder de vertragende be zwaarprocedures. De inrichting van de omgeving zou het rijk geheel aan de regionale overhe den moeten overlaten. Volgens het platform moeten omwonenden zelf kunnen be palen of hun huis geïsoleerd wordt of dat zij liever verhuizen met een financiële vergoeding. De Haarlemmermeerse wet houder luchthavenbeleid M. Schoenmaker (WD) is voor stander van het idee. „We zijn nu te weinig betrokken bij de gang van zaken rond Schiphol. En dat terwijl de discussies wel gaan over de gemeente Haar lemmermeer." Volgens Schoen maker moet de rijksoverheid wel de wettelijke taken blijven uitvoeren. nijmegen» Ruim tweehonderd asielzoekers hebben dit weekeinde hun intrek genomen in de luxe tent die in allerijl is opgetrokken in Heumensoord bij Nijmegen. Behalve de groep uit Ermelo kwamen in de loop van de dag tientallen asielzoekers in de loop van gisteren via de aanmeldcentra naar Nijmegen. De verhuizing vanuit Ermelo begon zaterdagmiddag omstreeks half vier en nam de hele avond in beslag. De eerste bewoners van Heumenoord zijn vooral vluchtelingen uit Kosovo, Afghanistan, Somalië en Irak. Het kamp biedt plaats aan 894 mensen. foto anp leiden/regio Het Hoogheemraadschap van Rijnland dient een gepeperde rekening in bij veertig gemeen ten in de regio. Reden: gemeen ten zijn te slordig en te lang zaam als het gaat om het sturen van gegevens naar het water schap. Rijnland weigert mede delingen te doen over de hoogte van de claims. De 46 gemeenten in het Rijn land-gebied moeten ieder jaar gegevens naar het hoogheem raadschap sturen die nodig zijn om de waterschapsbelasting te berekenen. Doordat dit veelal te laat gebeurt, loopt het water schap schade op. „Van januari 1997 tot heden hebben we al een miljoen gulden aan rente inkomsten misgelopen", be klaagt woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraadschap zich. „Als we voortdurend min der rente ontvangen, kan dat consequenties hebben voor de hoogte van de belastingaan- slag." De Leidse gemeentesecretaris K. de Vries zegt dat de vertra ging komt door computerpro blemen. „De meeste gemeenten hebben dezelfde software-leve- rancier, dus dat zou een verkla ring kunnen zijn voor het feit dat de meeste gemeenten te Tel: 058 234 53 00. FBTO doet het gewoon. FBTO Jordaanoever geweest. De topontmoeting, die don derdag begon, had gisteren moeten worden afgerond. Maar zondagnacht werd besloten er nog twee tot drie dagen aan vast te knopen. Dit gebeurde op in stigatie van de Amerikaanse president Clinton, die gisteren naar Wye Plantation was afge reisd. Ook de Israëlische minis ters Sharon (buitenlandse za ken) en Mordechai (defensie) voegden zich gisteren bij de ge sprekken. Volgens waarnemers heeft Clinton gisteren vooral Israël onder zeer zware druk gezet om compromissen te sluiten. De Is raëlische legerradio meldde zelfs dat hij de Israëlische pre mier Netanyahu had gedreigd met erkenning van een onaf hankelijke Palestijnse staat, als hij niet zou meewerken om een akkoord te bereiken. Doel van Clintons dreigement zou zijn Israël eindelijk te bren gen tot verdere terugtrekking van troepen, uit dertien procent van de bezette Westelijke Jor daanoever. Bij opening van Leids Islam-instituut leiden cees van hoore caroline van overbeeke De aanwezigheid van Faezeh Hashemi, parlementslid van de huidige Iraanse regering en dochter van de voormalige Iraanse president Rafsanjani, bij de opening van het Islam-insti tuut morgen in Leiden heeft tot grote woede geleid bij Iraanse organisaties in Nederland en Duitsland. Hashemi wordt be schouwd als exponente van een moordenaarsregime. Zowel de Raad van Iraanse Vluchtelingen als de Iraanse Ar beiders Communistische partij in Nederland en Duitsland he kelen Hashemi's komst naar vluchtelingenstad Leiden en hebben een massale demon stratie aangekondigd in de Leid se Stadsgehoorzaal. De opening van het islamin- stituut aan het Rapenburg wordt morgen in de Stadsge hoorzaal aan de Breestraat ge vierd. Staatsecretaris van justi tie, J. Cohen, verricht de ope ning en Hashemi is een van de spreeksters. Het International Institute for the Study of Islam in the Modern World (ISIM) werd begin dit jaar opgericht. laat zijn geweest met het verstu ren van alle gegevens. Wij zijn ook niet binnen de inzendings- termijn gebleven." Volgens De Vries overweegt Leiden een schadeclaim te verhalen op de software-leverancier. santiago-lonpen-madrid anp-rtr-afp De Chileense politie heeft gis teravond in Santiago een beto ging van aanhangers van oud dictator Pinochet hardhandig uiteengedreven. Bij de charges raakte zeven personen gewond. Zeker tien betogers werden ge arresteerd. Een paar duizend Pi nochet-aanhangers hadden zich bij de Britse ambassade verzameld. Ze protesteerden daar voor de tweede achtereenvolgende dag tegen de arrestatie van de 82-ja- rige generaal, vrijdagavond in Londen. Ze eisten onmiddellijke vrijlating van de ex-dictator, en riepen anti-Britse leuzen. Ook voor de Spaanse ambas sade was het enkele uren onrus tig. Madrid wordt gezien als de aanstichter van alle kwaad. Het waren de Spaanse onderzoeks rechters Garzon en Castellon Dief laat lingerie op straat achter alphen aan den run Een spoor van slipjes en bh's in Alphen aan den Rijn: de man die zaterdagnacht in een winkel in de Raadhuisstraat inbrak, kon de buitgemaakte waar niet allemaal bij zich houden. Poli tieagenten konden op de Aarka de een 18-jarige inwoner van Alphen aanhouden die volgens getuigen de lingerie had gesto len. De politie sluit niet uit dat de jongeman ook verantwoordelijk is voor een inbraak in het club gebouw van golfvereniging Zee- gersloot. Uit het gebouw van de golfclub werden een televisie en een aantal flessen drank gesto len. De tv is compleet vernield teruggevonden. HET WOORD IS AAN Wie niet van ganser harte kan huilen, kan ook niet echt lachen. ^^wissejénd r Jar i bewolkt y Jt m*>P/'max' 5*/13° "715° 9*/15- 50% 60% 70% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnen dit instituut werken de Universiteit Leiden, de Univer siteit van Amsterdam en de Universiteit Utrecht samen. M. Bruinessen, islam-specia- list van de Universiteit Utrecht en lid van de Academische Raad van het Islaminstituut, vindt het 'leuk' dat er mensen komen de monstreren. „Dat betekent dat je je met relevante zaken bezig houdt." Hij heeft Hashemi uit genodigd omdat zij „als voor aanstaand parlementslid be wonderenswaardige dingen heeft gedaan in het islamitische Iran". „Ze is voorvechtster van meer rechten voor vrouwen en heeft door middel van wetswijzigigin- gen bewerkstelligd dat vrouwen aan sport mogen doen en mo gen deelnemen aan het open bare leven. Hashemi bevecht stap voor stap stukjes terrein voor vrouwen en doet dat bin nen het huidige politieke sys teem. Ze maakt ook een in vloedrijk tijdschrift voor vrou wen. Ze draagt een hoofddoek, maar is een uitermate ontwik kelde vrouw." Pagina Leiden: 'Dit is een re gelrechte klap in ons gezicht' Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 13 6,7 Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips16 Uitgaan 28 die de Britten eerder vroegen om de aanhouding van Pino chet. Ze willen hem vervolgen op grond van Spaanse wetten, die vervolging wegens volkeren moord mogelijk maken. Pino chet herstelde in de Britse hoofdstad van een hernia-ope ratie. De arrestatie van de ex- dictator luidt een steekspel in om zijn uitlevering aan Spanje, dat maanden kan gaan duren. De regering in Santiago dien de een krachtig protest in. Vol gens president Eduardo Frei heeft Spanje even weinig recht om Pinochet te vervolgen, als Chili zou hebben om zich te gaan verdiepen in misdaden onder het regime van de vroe gere Spaanse dictator Franco. Pagina 5: Despoot spaarde spijkers met massagraven Lot van Pinochet in handen van Aznar Cabaretier Marcel Verreck treedt op in Muzenhof met 'Een Wondermiddel', waar voor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. Man 'weet niets' van doodrijden twee fietsers bovenkarspel anp-gpd De 29-jarige automobilist die in de nacht van vrijdag op zater dag in Enkhuizen twee mensen doodreed, een derde ernstig verwondde en daarna doorreed, heeft in een eerste verhoor te genover de politie verklaard zich niets van de aanrijdingen te kunnen herinneren. Kort voor de dodelijke aanrij ding werd de bestuurder in Enkhuizen voor een routine controle aangehouden. Toen zijn papieren niet bleken te kloppen, gaf hij vol gas en doof de zijn lichten om ongezien te kunnen ontsnappen. De agen ten waren de auto vrijwel on middellijk kwijt. Ze zagen alleen in de verte tot tweemaal toe de remlichten aangaan. Achteraf bleek dat het moment te zijn geweest waarop de vluchtende automobilist op de fietsers in reed, die in Enkhuizen de ver jaardag hadden gevierd van een medelid van de voetbalclub. De automobilist reed vol gas ver der, terwijl de agenten hun zoektocht staakten om eerste hulp te verlenen aan de slacht offers. Uit zijn volgens de politie 'ui terst vage verklaringen' blijkt voorlopig dat hij zes glazen bier had gedronken voordat hij in Enkhuizen in de auto stapte. Omdat hij een bekeuring wilde voorkomen, ging hij er vandoor. Pagina 3: Bovenkarspe! rouwt na dodelijk drama la. IK wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: 1 Tel:(I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand DPerkwartaal Oautomatisch (f. 94,15) i i automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f. 95.15) W l Nr. bank/giro: Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8'712141 "4001 14 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1