Leidsch Dagblad iektepolis wordt 2 procent duurder Nobelvredesprijs Hume en Trimble mmmm Belangrijk archief gevonden in Syrië Hini lantaarn Wegblokkade fietsers eindigt met rake klappen TWEE DE WERELD •JftCieba Geweld bij protest fC 16 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 jsprek van de öag Oranjeprinses Marianne pikte geen overspel Buitenland Akkoord over sluiting Duitse kerncentrales Cultuur en Kunst Sport NR. 41826 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Iets te verkopen? Beatles herleven in Antonius Zalencentrum Katwijk-Quick Boys ïlt' '^ee^ aan uitstraling -y, fj ingeboet' che bodem geeft weer een deel van zijn geheimen prijs. pr-foto rijksmuseum voor oudheden ■groei van zorg en inhaalslag 'J Mitsubishi komt hel voordeel u deze herfst aanwaaien. Wa u nu een nieuwe of zo goed als nieuwe Carisma* dan krijgt Mitsubishi Nederland tot 1.700.- retour. Dat wil zeggen l0P de toch al hoge inruilprijs. Komt u ook «1: 01.09.9 mitsubishi angen.' motors m 30 11 98 nvijderingsbijdrage. kosten rijklaar Imp MM sn BV (023) 55 55 222 Bij onderzoek door Leidse archeologen leiden annet van aarsen Archeologen van het Rijksmuseum van Oudheden hebben de afgelopen twee we ken in Syrië een archief met ruim 130 kleitabletten opgegraven. De tabletten met spijkerschriftteksten uit de twaalfde eeuw voor onze jaartelling agen in een woon- en kantoorruimte van een hoge ambtenaar in het versterkte paleis van Teil Sabi Abyad. De vondst is bijzonder omdat ze nieuw licht werpt op de bestuurlijke economische ver houdingen in de grensgebieden van het toenmalige Assyrische rijk. Tot nu toe namen de wetenschappers aan dat het westelijk grensgebied van deze grootmacht werd geregeerd vanuit een reeks kleine, geïsoleerde forten en dorpen en dat er op bestuurlijk gebied weinig sa menhang was. De spijkerschriftteksten uit het archief wijzen nu uit dat dat niet het ge val was. Tel Sabi Abyad vrij vertaald 'de heuvel van de witte jongen' was het ad ministratieve middelpunt van het gebied en vermoedelijk de belangrijkste stad in de re gio. Vanuit deze plaats werden talrijke be slissingen genomen en opdrachten gegeven voor het omliggende gebied. „Het belang van de ruïneheuvel van Tel Sabu Abyad is veel groter dan we tot nu toe gedacht hadden", zegt woordvoerder Birre Walvis van Oudheden. „Dat is voor ons echt groot nieuws. Tot nu toe werd het gebied beschouwd als een soort achterland, met weinig bestuurlijke samenhang. Maar het was een strak georganiseerd geheel." Tel Sabi Abyad is nu al tien jaar lang pleisterplaats voor de Leidse archeologen. Ze troffen vorig jaar al een archief aan in de opgegraven nederzetting. De 46 kleitablet ten die toen werden gevonden, bevatten echter meer persoonlijk getinte teksten van de grootvizier. Vlak voor zijn vertrek naar Syrië in augustus, verklaarde P. Akkermans, conservator Nabije Oosten bij het museum, dat hij hoopte de stadspoort en een heilig dom bloot te leggen. De stadspoort is in middels gevonden, de onderzoekers heb ben dit jaar nog twee weken de tijd om ook het heiligdom op te sporen. Maar het bestuurlijke archief dat nu is opgegraven, is een onverwachte en belang rijke bonus. Het behoorde toe aan Tammi- te, de rechterhand van de onderkoning. De kleitabletten vertellen onder andere over contacten met andere grootmachten zoals de Hittieten. Er zijn teksten gevonden over grootschalige handel in grondstoffen. Ook is er een melding dat 428 landarbeiders vanuit de hoofdstad Assur naar Tel Sabi Abyad werden gestuurd. Toch ontbreken persoonlijk getinte bood schappen niet in het archief. Zo was Tam- mite, net als veel andere tijdgenoten, niet onbekend met smeergeld. Hij vraagt in een van de gevonden teksten om een 'mooie jongen' in ruil voor zijn diensten. HET WOORD IS AAN Fridtjof Nansen Moeilijke dingen zijn er om direct te worden opgelost. Onmogelijke dingen doe je een beetje later. jaar overtrof de kostenstijging eveneens ruimschoots de pre miestijging. Daardoor is volgens Annard bij veel maatschappijen een 'inhaalslag' noodzakelijk. Vektis, het landelijk informa tiecentrum van de zorgverzeke raars, rekent erop dat volgend jaar de kosten met 8,6 procent stijgen. Samen met de inhaal slag rekent Annard op een stij ging van gemiddeld 12 procent. Hoeveel de premies bij de af zonderlijke maatschappijen stij gen, is volgens Annard nog niet te zeggen. Daarbij spelen de in dividuele vermogensposities en concurrentie-overwegingen een rol. Zilveren Kruis, de grootste particuliere ziektekostenverze keraar, verhoogde dit jaar als enige maatschappij per 1 juli tussentijds de premies met 5 procent om de kostenstijging het hoofd te bieden.' Of dat be tekent dat daar de premies per 1 januari minder zullen stijgen, wilde een woordvoerster van morgen 'uit concurrentieover- wegingen' niet zeggen. Rechtenstudie in Leiden minst populair ruswijk-leiden» anp j anneke de jonge Van alle rechtenstudies in Ne derland wordt de opleiding aan de Universiteit Leiden het minst door studenten gewaardeerd. Zij geven een 6,4 voor de Leidse studie Nederlands Recht, waar mee de opleiding op een negen de en laatste plaats staat. De Katholieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg is met een 7,3 het populairst onder rechten studenten. Dat blijkt uit de waarderings cijfers van studenten voor de opleiding Nederlands Recht. De cijfers staan in de Keuzegids Hoger Onderwijs 1998-1999 die 29 oktober verschijnt. Ongeveer 70 procent van de rechtenstu denten kiest na het eerste jaar voor de richting Nederlands Recht. Volgens W. van Amerongen, voorlichter van de Leidse Uni versiteit, zijn de cijfers inmid dels achterhaald. De lage waar dering van de Leidse studenten komt volgens hem door de slechte faciliteiten van de rech tenfaculteit ten tijde van het on derzoek. „We hebben dat onderkend. Daarom is de computerruimte in de Hugo de Grootstraat on langs aanzienlijk uitgebreid. Wij zijn er daarom zeker van dat Leiden bij het volgende onder zoek weer hoger scoort." Van Amerongen meldt dat inhoud en kwaliteit in Leiden juist hoog scoorden. Studenten gaven de inhoud van de rechtenstudie een 6,9. De lage cijfers voor faci liteiten haalden die score naar beneden. SSSSSÏÏ? 30% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 van 6,95 voor slechts »mies voor de particuliere ziektekostenverzekering olgend jaar gemiddeld met 12 procent omhoog, zo :ht de koepelorganisatie Zorgverzekeraars Neder- ?N). De stijging is vooral het gevolg van het kabi- isluit om de problemen in de zorg aan te pakken. ;ld daarvoor wordt hoofdzakelijk opgebracht via ziektekostenpremies. Hoeveel de afzonderlijke chappijen hun premies verhogen, is nog onduide- raalf procent komt voor een gezin uit op ongeveer lden per jaar. kost de zorg ruim 66 gulden. Dat bedrag loofdzakelijk opgebracht imies. Iedereen betaalt premie, daarnaast zitten ;r 10 miljoen mensen in enfonds en zijn 5,5 mil- ensen particulier verze- )ie laatste groep moet ZN flink meer gaan be- remiestijging voor parti- verzekerden is volgens ordvoerder Annard no- dat de kosten sterk stij gen. Het kabinet heeft besloten dat de zorg de komende jaren elk jaar 2,3 procent meer ingre pen mag doen en hulp mag ge ven. In de afgelopen kabinets periode was dat 1,3 procent. Daarnaast is dit voorjaar een veel duurdere CAO afgesloten dan was geraamd. Een aantal ziektekostenverzekeraars zit bo vendien nog met het probleem dat ze in 1996, toen onder meer de medicijnen weer van de AWBZ naar de gewone verzeke ring gingen, hun premies uit concurrentie-overwegingen veel te weinig verhoogden. Vorig rvol en :oratief iclusief ndaard RANZIJN LEIDERDORP 1 *uin dier hoocmadimwk6o* til07i sai 23 as I VANDAAG 28 PAGINA'S Economie8,9 Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport23,25 Uitgaan18 Kortingsbon op de pagina Uitgaan voor twee familie voorstellingen in de Leidse Schouwburg. UVS-speler 13 maanden geschorst parus Ongeveer een half miljoen Franse scholieren zijn gisteren de straat opgegaan om actie te voeren voor kleinere klassen en beter lesma teriaal. In Parijs en een aantal andere steden kwam het tot ongeregeldheden, waarbij deels gemaskerde jongeren etalages, bushaltes en tele fooncellen vernielden. Voor volgende week zijn opnieuw demonstraties aangekondigd. In bijna 350 steden gingen scholieren de straat op. In Parijs betoogden zo'n 30.000 demonstranten. Bij de ongeregeldheden raakten vijf personen gewond, onder wie twee agenten. Er werden zo'n 150 arrestaties verricht. Volgens de politie waren de ongeregeldheden het werk van relschoppers, die met het protest niets te maken hadden. FOTO EPA JACK CUEZ Protestactie tegen auto 's loopt uit de hand leiden eric-jan berendsen Bij een wegblokkade door de protestgroep 'Fietsen op vrij dag' is het gistermiddag op de kruising Haagweg/Rijn- zichtstraat in Leiden tot scher mutselingen gekomen tussen actievoerders en boze automo bilisten. De actiegroep versper de rond vijf -uur de spoorweg overgang naast het voormalige terrein van Van Gend Loos. Zo'n twintig actievoerders gren delden daar de doorgang af door een bakfiets midden op straat te posteren en daar om heen een aantal fietsen neer te leggen. Vervolgens werd de leus 'Ga toch fietsen' op het asfalt geschilderd. Een aantal ongeduldige auto mobilisten brak de blokkade door langs de fietsen te slalom men, maar ook door over de tweewielers heen te rijden. Toen een van de actievoerders op het dak van een passerende De Nobelprijs voor de Vrede is vanochtend toegekend aan de Noord-Ierse politici John Hume en David Trimble. Het tweetal wordt onderscheiden voor het vredesakkoord dat eerder dit jaar in de roerige Britse provincie is gesloten. Volgens de voorzitter van het Nobel-comité, Francis Sejer- sted, heeft de katholiek „John Hume van alle politici in Noord-Ierland het langst en met het meeste uithoudings vermogen gevochten voor de vrede" in Noord-Ierland. De protestant Trimble, nu eerste minister van Noord-Ierland, heeft 'grote vaardigheden' ge toond bij het teweegbrengen van een mentaliteitsverande ring bij de protestantse lei ders in Noord-Ierland. De voorzitter van het Noor se Nobel-comité, Francis Se- jersted, heeft vrijdag kritiek van de hand gewezen dat Sinn-Féinleider Gerry Adams zou zijn 'overgeslagen' bij de toekenning. „Wij slaan Adams niet over", aldus Sejersted. „Wij hebben één katholiek en één protestant onderschei den, die zich elk aan hun kant verdienstelijk hebben ge maakt voor het vredespro- auto sloeg, liep de demonstratie uit de hand. De chauffeur van die auto stapte uit en deelde en kele rake schoppen en klappen uit. Uiteindelijk maakte de poli tie een eind aan de demonstra tie. Eén actievoerder werd gear resteerd. Hem wordt het aan brengen van graffiti ten laste ge legd. Een vervolgactie, het planten van een boompje op de Boom- markt als protest tegen de voor genomen bouw van de parkeer- Beurzen stijgen amsterdam anp-krf Alle Europese effectenbeurzen zijn. vanochtend een flink stuk hoger van start gegaan. De on verwachte renteverlaging in de VS, die Wall Street ruim vier procent deed stijgen en ook in Azië voor grote koersstijgingen zorgde, gaf de koersen een ste vige duw in de rug. In Amster dam was de index kort na ope ning ruim drie procent hoger. Pagina 8: Banken VS komen aan wensen G-7 tegemoet OKTOBER WOONMAAND BIJ HEIN CIIRISPIJN Met de nieuwste collecties in grenen, riet, rotan, teak, leer, stof etc. garage, werd afgelast. Spontaan togen de actievoerders naar het politiebureau aan de Langeg- racht om de vrijlating van hun mede-demonstrant af te dwin gen. Die tocht veroorzaakte lan ge files in dë binnenstad. Het politiebureau werd hermetisch afgegrendeld en na overleg werd de actie even na zes uur afgebroken. De gearresteerde actievoerder is in de loop van de avond vrijgelaten. drawn c' Rotan Design Ja, ik wij een abonnement op het Lcldsch Dagblad. JML De gróótste selectie wrY kantoormeubelen (Jn 2000 m2 SHOWROOM! Kantoormeubelen Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Q automatic li if. 91 I automatisch (f 32,70) Dacceptgiro (f. 95,1 I Nr. bank/giro:Handtekening: 1 Rij machtiging tot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OFBEL 071-51 28 030 Binnenland3,5 Buitenland7 UVS-speler Nico van der Zeeuw is voor dertien maanden ge schorst. Tijdens het duel om de Leidsch Dagblad-Cup tussen Stompwijkse Boys en UVS-za- terdag sloeg Van der Zeeuw de arbiter. De voetballer mag tot 1 oktober 1999 niet in actie ko men. De wedstrijd werd op 1 september in de 85ste minuut gestaakt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1