Leidsch Dagblad Aantal orgaandonoren gedaald 1.00 Per stuk FEI3G Regio uiterst teleurgesteld over rijksweg 11 anje bevalt Rijkaard Jeffrey Talan goed lordwijk passeert Quick iys op 'lijst aller tijden' e gewonden bij brand eidse jongerenflat Wind speelt met reuzendoek Holbrooke bereikt geen doorbraak PIEKWEKEN Werknemers Hoogovens vrezen verlies banen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X »AG 12 OKTOBER 1998 3 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 sprek van de Dag Binnenland 'Haagse' hoeren hebben niets te zoeken op dag van de prostitutie lEN'GPD-ANP er Jeffrey Talan, de eiiweling in de basis- ngvan het Nederlands in terugzien op een stelijk debuut. Hij ceihard en veroverde len, maar had wel wat met het niveau, peelde de 27-jarige ran Heerenveen beslist lar zijn voorzetten n zelden aan. Niette- nd Rijkaard dat Talan ïstelijk had gedebu- /olgens de keuzeheer alan het spel goed Een hele verbetering in king met het afgelo- r, toen bijna alles over ng en de rechterkant Ueshiel was van Ne derlands elftal begon tg in Eindhoven zijn irapagne voor het EK iet een zege van 2-0 op tructieve Peru. De de- ide bondscoach Frank d vond zijn ploeg 'fris maar ook slordig', ijn eerste wedstrijd was eel goed bevallen', de komende wedstrij- orgen tegen Ghana en ember tegen Duits- ordt duidelijk of en in rorm Rijkaards Oranje krijgt. In elk geval is wedstrijd onder zijn Jeffrey Talan aan de bal in zijn eerste optreden voor het Ne derlands elftal. FOTO KEES VAN HOOCDALEM bewind al duidelijk dat hij de licate kwesties niet uit de weg gaat. Zo passeerde hij Seedorf en heeft hij lak aan reputaties. Net als Cruijff kijkt hij niet naar namen, maar naar posi ties. Rijkaard selecteert slechts spelers die bij zijn speelwijze passen. Pagina 15: Oranje-debuut Talan smaakt naar meer NICO VAN DUWENBODË wijk is naai' de tweede jestegen op de 'rang- er tijden' van het zater- itbal. Door een zege op Noordwijkers Quick Iet klassement wordt juden sinds de invoe lt de hoogste klassen in ateurvoetbal op zater dag in 1970. Na dit weekeinde heeft Noordwijk 915 punten op die eeuwige lijst. Quick Boys ver gaarde 912 punten. Op 30 au gustus 1994 was Quick Boys Noordwijk voorbijgegaan. Tot die tijd had Noordwijk steeds hoger gestaan. Eerste op de ranglijst is IJssel- meervogels. Die club verza melde tot dusver 978 punten. iic-jan berendsen it Nieuweroord aan de gerweg in Leiden heeft ond een korte, uitslaan- d gewoed. Het gebouw lewoond door buiten- itudenten van de Uni- Leiden en het Leids tair Medisch Centrum en een aantal werken- jeren. Drie bewoners, 23 jaar en twee van 26, met ademhalingsmoei- |n naar het op een steen- logen willen iselijk hart ii kweken ternationaal team van ici wil menselijke har- n kweken in een labo- in. Het -tekort aan do men moet hiermee uit eld worden geholpen, itenschappers zoeken ar fondsen om de ge- i kosten van twintig gulden te dekken. Dat n ze in de Sunday Ti- i gisteren. ïam is er van overtuigd met de huidige stand hniek mogelijk is bui lichaam uit menselijke «n hart te kweken, dat ens kan worden geïm- rd. Als het lukt om het leen te krijgen, zal het ïr tien jaar duren voor te hartpatiënt met deze k kan worden genezen, jks sterven honderd ien mensen in de wes- ereld aan hartziekten, nsplantaties worden smoeilijkt door een te il donoren en door de eactie van het lichaam ontvanger tegen een hart. Als het project is dat verleden tijd. De iarten kunnen dan wor- oaakt uit weefsel van de worp afstand gelegen LUMC ge bracht. De brand brak rond half acht uit in een appartement op de tweede woonlaag van het der tien verdiepingen tellende ge bouw. Dat appartement brand de volledig uit. Op het moment van de brand was niemand in de kamer aanwezig. Waar schijnlijk hebben gordijnen vlam gevat ómdat een branden de kaars daar te dichtbij was ge plaatst. Het vuur ging gepaard met een flinke rookontwikke- ling. De bewoners van de flat rea geerden volgens de politie snel op het brand- en rookalarm in het gebouw en konden een vei lig heenkomen zoeken. In de flat bevinden zich een kleine tweehonderd één-kamerappar tementen. Op het moment dat de brand uitbrak, waren naar schatting honderd mensen in het gebouw aanwezig. De meeste bewoners konden gis teravond na negen uur Nieu weroord weer in. Een klein aan tal bewoners van de eerste ver dieping moest de nacht elders doorbrengeh. Pagina Leiden: Vuur in Nieu weroord in half uur gedoofd Stadskinderen spreken thuis vaak andere taal Kerk en Samenleving Paus verklaart Edith Stein heilig, ondanks typ protesten Cultuur en Kunst Kinderboeken bal in Leidse bibliotheek Eurotransplant wijst naar ziekenhuizen, LUMC naar nieuw donorregister Het aantal orgaandonoren is dit jaar met ongeveer twin tig procent gedaald. Daardoor zijn de wachtlijsten voor orgaantransplantaties langer geworden. Moesten in de eerste acht maanden van vorig jaar nog 978 mensen wachten op een niertransplantatie, dit jaar is de wacht lijst uitgebreid tot bijna elfhonderd mensen. Ook moeten steeds meer mensen wachten op een hart- of levertrans plantatie. Dat blijkt uit cijfers van Eurotransplant. leiden »anpnieren beschikbaar. Dit jaar zijn annet van aarsen in dezelfde periode nog slechts 239 donornieren uitgenomen. Direct gevolg is dat er minder transplantaties zijn uitgevoerd. Medisch directeur G. Persijn van de Nederlandse afdeling Volgens de Nederlandse afde ling van de organisatie waren er in de eerste acht maanden van 1997 bijna driehonderd donor van Eurotransplant denkt dat de voornaamste oorzaak ligt bij de ziekenhuizen. Er zouden onvol doende mensen zijn om de transplantaties uit te voeren. ,,Er gaan genoeg mensen dood", zegt Persijn. ,,Maar ie mand moet ook het werk doen. En het vervelende is dat zoiets altijd midden in de nacht ge beurt of wanneer je dochter ja rig is. Als je daar de 36-urige werkweken bijtelt, dan zie je het probleem." M. van Gulp, transplantatie coördinator bij het Leids Uni versitair Medisch Centrum, vindt dat onzin. „Het LUMC heeft een team van vaatchirur- gen die de operatie kunnen uit voeren en ook in de periferie zijn er chirurgen die een nier kunnen uitnemen. Je doet men sen tekort als je de daling toe schrijft aan de personeelskrap- te." Van Gulp vermoedt dat dis cussies over het dit jaar inge stelde donorregister een grote rol spelen bij de daling. De transplantatiecoördinator on derhoudt contacten met zieken huizen in de regio's rond Lei den, Haarlem, Den Haag, Gouda en Breda. „We merken dat het weigeringspercentage dit jaar behoorlijk hoog is. Als in de ziekenhuizen zich een kan didaatdonor aandient, geeft de familie toch vaak geen toestem ming. De nieuwe wetgeving rond het donorregister heeft veel teweeg gebracht. De media kwamen met negatieve berich ten, over slechte ervaringen van nabestaanden bijvoorbeeld. Het maakt niet uit of die ervaringen van tien jaar geleden stammen, mensen lezen dat niet op die manier." HET WOORD IS AAN Pierre Boulez Nieuwsgierigheid is leven. Als je niet nieuwsgierig bent, sta je al met één been in het graf. af en 5taë zon 107-150 107150 107150 ncmSg 60% 50% 50% ^ngchljn 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag Kerk en Samenleving 10 .9,11,12 oegstgeest Een enorm schildersdoek, gemaakt door en voor kinderen, is zaterdag bij de hoofdingang van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) onthuld. Het 2.500 vier kante meter grote doek is het grootste ooit door kinderen gemaakte schilderij en krijgt als zodanig een vermelding in het Guinness Book of Records. Het schilderij is door vijftig Oegstgeestse kinderen gemaakt, onder begeleiding van kunstenaar Yeroen Oosterman. Het is een abstract werk, dat in vijftig stukken wordt gesneden om te verkopen aan bedrij ven. De opbrengst gaat naar de speelruimte van het Daktuin Project voor zieke kinderen van het LUMC. Bij de onthulling van het doek ging het een en ander mis. Toen het doek wind ving werd met man en macht geprobeerd het weer plat te krijgen. Bij het ophijsen van het reusachtige schilderij bleek de wind toch te sterk en scheurde het doek gedeelte lijk. FOTO ANP RTV/programma's Sport15 t/m 25 Strips14 Uitgaan28 Groep jongeren maakt amok in politiebureau NOORDWIJK ERIC DE JAGER Een groep van twintig jongeren heeft het afgelopen weekeinde voor tumult gezorgd in het Noordwijkse politiebureau aan de Duinwetering. De groep kwam een 20-jarige vriend uit Voorhout ontzetten, die eerder op De Grent was aangehouden omdat hij betrokken was bij een vechtpartij. Op De Grent had den de jongeren al geprobeerd de aanhouding van hun vriend te voorkomen. Op het bureau zette de politie een hond in Een aantal vech tersbazen liep bijtwonden op. Een 18-jarige en een 23-jarige Voorhouter moesten op het bu reau blijven wegens bedreiging. Tegen drie Voorhouters is pro ces-verbaal opgemaakt. BELGRADO AFP-Rtr-ANP van de vluchtelingen, opening van een dialoog met de Albane zen over de toekomstige status van Kosovo, vrije toegang voor humanitaire organisaties tot het gebied en samenwerking met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Een van de belangrijkste NAVO-lidstaten, Duitsland, geeft vandaag het groene licht voor een interventie. Italië en enkele kleine landen moeten nog een besluit nemen. Grie kenland blijft tegenstander. Het ministerie van buiten landse zaken raadt Nederlan ders in Joegoslavië aan het land te verlaten. Volgens het ministe rie bevinden zich nog ongeveer tachtig landgenoten in Joego slavië. Buitenlandse Zaken be kijkt ook van dag tot dag of het nodig is de Nederlandse ambas sade in Belgrado te sluiten. De Amerikaanse bemiddelaar Richard Holbrooke, die gisteren zo'n elf uur met de Joegoslavi sche president Milosevic heeft gesproken, zet zijn inspanning voort om een vreedzame oplos sing voor het conflict in Kosovo te vinden. Na hun marathonge- sprekken, die tot vannacht half twee duurden, hebben de twee vanmorgen hun overleg hervat. Holbrooke noemde de be sprekingen 'intens en soms zeer verhit'. Hij gaf geen enkele aan wijzing dat er een doorbraak op komst, is en sprak opnieuw van een 'zeer ernstige situatie'. Bij eerder overleg de afgelopen week stuitte de gezant op een muur van verzet voor zijn plan om de Albanese meerderheid in Kosovo een bepaalde vorm van zelfbestuur te geven. Ondanks zijn verwoede po gingen om Belgrado alsnog tot concessies te bewegen, is een vreedzame uitweg niet in zicht. Daardoor groeit de kans op mi litair ingrijpen door de NAVO, waarover mogelijk vandaag wordt besloten. De geheimzinnigheid rond de gesprekken in Belgrado heeft inmiddels irritatie gewekt bij de Europeanen. „Op een moment dat we mogelijk afstevenen op een militaire interventie in het hart van Europa, weten we bij na niets", zei een diplomaat. De Servische oppositieleider Vuk Draskovic riep Milosevic op in te gaan op de eisen van de Contactgroep voor voormalig Joegoslavië inzake Kosovo. Geen van die eisen vormt een gevaar voor de territoriale integ riteit van Servië, zei hij in de krant Dnevni Telegraf. De Contactgroep (VS, Groot- Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Rusland en Italië) heeft zes ei sen op tafel gelegd: een staakt- het-vuren, terugtrekking van troepen uit Kosovo, terugkeer speciaaltie fijn gekruid gehakt met verse groenten Gebakken of ongebakken Geldig van 12 t/m 18 oktober I998 velsen «rudolf kleun Zo'n driehonderd werknemers van Hoogovens (afdeling Lange Produkten) zijn vanmorgen in demonstratieve optocht naar het hoofdkantoor van de staal fabrikant in Beverwijk getrok ken. Daar hebben zij in een pe titie aan de raad van bestuur ge- eïst dat snel wordt gei@nvestee- rd in een zogenoemde electro- oven. De werknemers, gesteund door de vakbonden, vrezen dat anders de werkgelegenheid van zo'n zevenhonderd werknemers op de tocht komt te staan. Het personeel van Hoogovens Staal Lange Produkten (HSLP) kwam vanmorgen tijdens de werkonderbreking bijeen in Vel- sen-Noord. Daar werden vanuit andere afdelingen van Hoog ovens steunbetuigingen voorge lezen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat een kleine dele gatie van het personeel en de vakbonden de petitie aan de raad van bestuur zou overhan digen. Tijdens de vergadering werd echter en masse besloten naar Beverwijk te trekken. Daar werd later in de ochtend de petitie met eisen aangebo den. Volgens de raad van be stuur is de werkonderbreking van het personeel 'voorbarig'. Hoogovens laat momenteel McKinsey een onderzoek doen naar de wenselijkheid van een investering in een electro-oven. Zonder oven, zo vrezen de bon den, is het gedaan met HSLP. Wethouder Groen in 't Wout van Alphen: 'Dit is een ramp' Ja, ik wil een abonnement op het Leidscli Dagblad. ALPHEN AAN DEN RUN/LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het uitstel van de aanleg van het laatste stuk rijksweg 11 komt voor de gemeenten Al phen en Bodegraven en de Ka mer van Koophandel als een klap in het gezicht. Voor de aanleg van de weg tussen Al phen en Bodegraven is de eer ste jaren geèn geld. Dat blijkt uit delen van het uitgelekte Meerja renprogramma Infrastructuur en Transport (MIT), de begro ting van het ministerie verkeer en waterstaat. Het voornemen komt vrijdag waarschijnlijk in de ministerraad. Alphen, Bodegraven en de Kamer van Koophandel sloten begin deze zomer een deal met toenmalig minister Jorritsma. Het drietal beloofde mee te be talen aan de aanleg, als Jorrits ma beloofde dat het werk aan de weg in 2000 zou beginnen. Dat deed ze. „Er zijn afspraken met Den Haag gemaakt", zegt de Al- phense verkeerswethouder H. Groen in 't Wout. „Als dan nu wordt gezegd dat er geen geld is, dan vind ik dat nogal kort door de bocht." Groen in 't Wouts collega J. Karssen uit Bo degraven doet er nog een schepje bovenop. „Dat het rijk afspraken niet nakomt, is heel slecht. Dat is laakbaar." De gemeenteraden van Al phen en Bodegraven konden het vorige maand eens worden over hun bijdrage aan de Nil. Alphen betaalt drie miljoen, Bo degraven één miljoen. Een zelf de bedrag komt nog van het be drijfsleven. Rijkswaterstaat slaagde erin om op het totale budget voor rijksweg 11 (130 miljoen gulden) tien miljoen gulden te bezuinigen. „Ik ben natuurlijk ontzettend teleurgesteld", aldus Groen in 't Wout. „Voor de regio is het een ramp. Maar het is de politiek die het laatste woord voert. Die bepaalt of rijskweg 11 al dan niet doorgaat." Karssen: „Er moet eerst een besluit van de ministerraad komen. Mevrouw Jorritsma zal, naar ik verwacht, onze afspraak zich wel herinne ren." Het ministerie onthoudt zich van commentaar. Een woord voerster noemt de berichten over uitgestelde projecten 'spe culatief. Pagina 12: Bedrijven woest over uitstel Nil Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) f. 32,70) Qacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1