NAVO vrijwel klaar met voorbereidingen aanval Silvio Liotta velt Prodi's Olijfboom voortijdig Buitenland ^sen vragen Eüropa ^humanitaire hulp Akkoord EU en Italië over vliegveld Milaan De 'Stralende Zon der Natie' Sharon moet concessies doen aan zijn principes Nu geen f60,- maar f90 r beltegoed? Heel iZi. AG 10 OKTOBER 1998 en j jida laat 10.000 moordenaars vrij jvvanda gaat ruim 10.000 gevangenen vrijlaten die be- hemwaren volkerenmoord van 1994. Volgens de rege- zitten de verdachten al te lang in voorarrest. „Voor 1 dat de mensenrechten moet respecteren, is het niet te U tien dat iemand vier jaar wordt vastgehouden zonder dat 2jiderzoek is geopend", aldus minister Nteziryayo van uquipe gedetineerden mogen naar hun woonplaats terugke- Jorden daar in de gaten gehouden. Justitie gaat gewoon it het verzamelen van bewijzen voor hun deelname aan ;he oorlog. Waarnemers verwachten een nieuwe golf eld door wraakacties op vrijgekomen Rwandezen. field net zo besmet als Tsjernobyl De radioactiviteit in de buurt van de opwerkingsfa- J^JÖr nucleair afval in het Engelse Sellafield is net zo hoog Wigeving van de kernreactor in het Russische Tsjer- mat bhjkt uit onderzoek van de universiteit van Bremen, Idracht van Greenpeace is uitgevoerd. Een belangrijk echter dat op elf kilometer van Sellafield gewoon 1 (Avonen, terwijl het gebied in een straal van dertig kilo- jnd Tsjernobyl onbewoonbaar is verklaard. Milieu-orga- al jaren voor de sluiting van Sellafield. id tviv houdt eerste 'Loveparade' )t0 Ook Israël is gezwicht voor het verschijnsel Loveparade. ±60fOOO enthousiaste jongeren trokken gisteren dansend centrum van Tel Aviv. Naar Berlijns voorbeeld werd de door gedecoreerde wagens met geluidsinstalla- parade had als motto Muziek, Lol en Vriendschap, maar 14O0re verstandhouding tussen de volkeren stond niet op de disc jockeys brachten uitsluitend joodse dance-lief- slag]aan het dansen. Palestijnse jongeren waren niet te zien. idenjieiize joden niet al te zeer te provoceren, maakten de Fatoren bij het begin van de sabbat om vijf uur 's middags ]e aan de manifestatie. igien zijn bijzonder zwaarmoedig Slechts een kwart van de Russische bevolking heeft of meer stabiele gemoedstoestand, en maar drie pro- eekt van een uitstekend humeur. Vorig jaar was het aan- >65ie Russen nog bijna twee keer zo groot. Dit blijkt uit een ekvan het Russische onderzoeksbureau Publieke Opi- *ineldt ook dat het aantal Russen dat last heeft van ang- yjijwaarmoedigheid het afgelopen jaar meer dan verdub- jt twintig procent van de bevolking. De toenemende de- m ;it onder de Russen moet voornamelijk worden toege- de economische crisis in het land. 6H samenlevingscontract Frankijk iTin«et Franse parlement heeft gisteren een wetsvoorstel □43^n dat samenwonende homo's en hetero's meer rechten ten. Het nam een motie van de conservatieve oppositie dat het voorstel voor het samelevingscontract strij- t de grondwet. Omdat een deel van de linkse parle- afwezig was tijdens de stemming, konden de nders de motie door het parlement drukken. Minister QVtie Guigou legt zich hier niet bij neer. Zij komt zo snel '[met een nieuw voorstel. De katholieke kerk en Conser- OT Inkrijk zien het zogenoemde Burgerlijk Solidariteitspact iusji verkapt huwelijk voor homoseksuelen. 3291 _tste massagraf Bosnië gevonden 3 In Bosnië is een massagraf gevonden waarin vermoe it driehonderd moslims begraven liggen. Het is daar- erootste massagraf dat tot nog toe in Bosnië is gevon- |$jken van de in 1992 gedode slachtoffers zitten in ge- de plastic zakken, met een opdruk van het leger van pië. De nieuwe vondst is gedaan bij het dorp Glumina |k, dicht bij de grens met Servië. Zvornik werd in de Ie oorlog ('92-'95) 'etnisch gezuiverd' door de Serviërs, tele andere plaatsen. In totaal kwamen in de oorlog tus- '"ms, Kroaten en Serviërs in Bosnië 200.000 mensen om. itii llANS HOOGENDUK fhe premier Primakov idee hoe hij aan het -'"Tkomen om zijn anti- g-J|amma te financieren. (12 .alleen een ommekeer als we het tweede de toegezegde miljar- plvan het Internatio- Fonds ontvan- f %ei Primakov gisteren jvan zijn overleg met r rianter, de voorzitter ||t ppese Commissie. en"Jter was volgens Pri- over nieuwe Eu- gesproken. Dat ipns hem niet worden wo^als een mislukking „De EU is niet Q7|organisatie dat grote ferstrekt", aldus Pri- iters woordvoerder fOfll Rusland de Unie om •71 fre hulp heeft ge ïmporteerde vóór de if ongeveer 25 miljard t jaar aan levensmid- riërs in de EU en de jït grote overschotten Holbrooke praat tot diep in de nacht met Milosevic over Kosovo-crisis brussel anp De NAVO is vrijwel klaar voor een gewapend ingrijpen in de Kosovo-crisis. Het bondgenootschap treft de laatste voorbereidingen voor luchtaanvallen tegen Servische doelen. Dat zei de commandant van de NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Clark, gisteren in Napels. Voor een militaire interventie ontbreekt alleen nog het zogeheten activeringsbevel. Daarna kunnen de NAVO-partners onder leiding van Clark in actie komen. BELGRADO-BRUSSEL Rtr-ANP Waarnemers houden er rekening mee dat de NAVO-raad binnen enkele dagen tot ac tivering besluit, als de vierde bemiddelings missie van de Amerikaanse gezant Hol brooke op niets uitloopt. De speciale be middelaar ondernam gisteren zijn als 'laatste' betitelde poging om een Westers ingrijpen te voorkomen. In Belgrado probeerde hij de Joegoslavi sche leider Milosevic ervan te overtuigen concessies te doen. Hij had een eisenpakket bij zich van de internationale Contactgroep voor het voormalige Joegoslavië, dat de zes leden donderdagavond waren overeenge komen. In een eerste ontmoeting van drie uur stelde Holbrooke gistermiddag onder meer dat de Joegoslavische troepen hun zware wapens uit de opstandige provincie van de deelrepubliek Servië dienen terug te trek ken. De Westerse gemeenschap wil verhin deren dat de Joegoslavische militairen de Albanese meerderheid in Kosovo verder ter roriseren. Ook gisteravond en vannacht praatten de twee met elkaar. De uitkomsten van dat gesprek waren bij het ter perse gaan van de krant nog niet bekend. Steeds meer NAVO-lidstaten geven aan dat zij een eventuele aanval zullen onder steunen. Met hun verklaringen hopen zij ook de diplomatieke inspanningen kracht bij te zetten. België en Spanje verklaarden zich gisteren bereid mee te doen. Brussel wil vier tot tien F-16 jachtbommenwerpers inzetten. Net als boven Bosnië zullen de toestellen optreden met de Nederlandse F- 16's, waarvoor Den Haag donderdag toe stemming verleende. Van de belangrijkste NAVO-leden voelt Italië nog niets voor een interventie, Duitsland aarzelt. Rusland, de felste tegenstander van een gewapend optreden tegen zijn traditionele bondgenoot Servië, en China uitten giste ren nieuwe kritiek op de NAVO-plannen. Zij pleitten met nadruk voor een politieke op lossing van het Kosovo-conflict. Een com mandant van de Russische strijdkrachten verklaarde dat Moskou zijn kernwapenarse naal bij verslechtering van de internationale situatie op elk moment kan versterken. De Italiaanse regering en de Europese Commissie hebben gisteren alsnog een akkoord be reikt over het aantal vluchten dat de nieuwe luchthaven Mal pensa bij Milaan moet aan doen. Daarmee is een zaak voor de Europese rechter van de baan. KLM, dat door de allian tie met Alitalia meer op Italië gaat vliegen, reageerde ver heugd op het akkoord. De meeste Europese lucht vaartmaatschappijen wilden niet naar het grote, nieuwe vliegveld Malpensa, omdat dit vijftig kilometer van Milaan ligt. Volgens hen is Malpensa bo vendien niet goed bereikbaar per spoor of snelweg. De maat schappijen bleven daarom lie ver op de oude luchthaven Li- nate vliegen. Deze ligt slechts tien kilometer buiten Milaan. De Italiaanse regering stelde echter strikte richüijnen op voor de verdeling van vluchten. Na klachten van Europese luchtvaartmaatschappijen stak de Europese Commissie hier zitten, dringen er bij hun rege ringen op aan voedsel aan Rus land te leveren, omdat hun prij zen door de overproduktie zwaar onder druk staan. De We reldvoedselorganisatie FAO sloeg eerder deze week alarm. De dramatische val van de roe bel en de misoogsten in Rus-' land dreigen de komende maanden een voedselcrisis in het land te veroorzaken. De Russische ontwerpbegro ting voor het laatste kwartaal van dit jaar vertoont een onge dekt gat van omgerekend ruim tien miljard gulden. Het minis terie van financiën sprak de hoop uit te kunnen volstaan met het drukken van zo weinig mogelijk nieuw geld, waardoor de inflatie dit jaar beperkt zou blijven tot tussen de 110 en 130 procent. Een voorwaarde daar voor is volgens het ministerie wel dat geld in het buitenland kan worden geleend. Maar de kans dat het IMF met de ruim negen miljard van het tweede deel van de grote lening over de brug zal komen, wordt door analisten in Moskou op dit mo ment gering geacht. Bakoe Een straathandelaar in Bakoe, de hoofdstad van de voormalige Sovjet-republiek Azerbeidzjan, hangt een portret op van president Gajdar Alijev (75), voorzien van de tekst: 'Stralende Zon der Na tie'. Ruim vier miljoen Azeri's kunnen morgen naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. Volgens waarnemers maakt de sinds 1993 zittende President een goede kans op herverkiezing. Alijev eeft tweederde van de stemmen nodig om zonder tweede stemronde gekozen te worden. Vijf jaar ge leden kreeg de ex-communist bijna 99 procent van de stemmen. Tegenstanders van de autoritair rege rende Alijev hebben gewaarschuwd voor verkie zingsfraude. Sommige oppositiebewegingen boy cotten daarom de gang naar de stembus. Alijevs meest geduchte tegenstander is Etibar Mamedov, een populist die wraak wil nemen op Armenië we gens de nederlaag in de oorlog om de enclave Na- gomo-Karabach. Tijdens dit conflict van 1988 tot 1994 kwamen 35.000 mensen om het leven, en verloor Azerbeidzjan twintig procent van zijn FOTO AP SERGEI GRITS tel aviv ad bloemendaal vervolg van voorpagina Het staat nog te bezien hoe het zal gaan tussen Netanyahu en Sharon. De 70-jarige ex-gene- raal is niet iemand die makke lijk orders aanneemt. Hij be heert nu het ministerie van in frastructuur, dat speciaal voor hem in' het leven is geroepen toen het ernaar uitzag dat Neta nyahu hem buiten het kabinet zou houden. In zijn nieuwe post zal Sharon onmiddellijk concessies moeten doen aan zijn verklaarde princi pes. Omdat hij zal worden be last met het toezicht op de on derhandelingen met de Palestij- nen over de definitieve status van de bezette gebieden, zal hij ontmoetingen met Arafat niet kunnen vermijden. Sharon heeft gezworen dat hij 'die aartsterrorist' nooit de hand zal drukken, maar als minister van buitenlandse zaken zal hij ele mentaire beleefdheidsregels in acht moeten nemen. Sharon zal ook een concessie moeten doen als het gaat om de verdere terugtrekking van het Israëlische leger van de Westoe ver. Hij is tegen de dertien pro cent waarin het Amerikaanse compromis-voorstel voorziet (met inbegrip van drie procent 'natuurreservaat') en vindt ne gen procent meer dan genoeg. De vraag is welke prijs Neta nyahu moet betalen voor de steun van Sharon en andere rechtse leiders. Deze week had hij een cruciale ontmoeting met Optimistische mensen sneller uit ziekenhuis münchen ap Wie na een ongeluk in het zie kenhuis belandt en rotsvast ge looft in zijn genezing, mag veel sneller naar huis dan een pa tiënt die somber is. Dat blijkt uit een onderzoek van de Duitse psycholoog Dieter Frey. Hij volgde driehonderd men sen na een ongeluk. Na twee dagen op het ziekbed werd hen gevraagd hoe zij hun herstel kansen inschatten. De optimis tisch gestemde patiënten kon den het ziekenhuis na gemid deld twintig dagen verlaten. Sombere patiënten lagen ge middeld maar liefst twee keer zo lang. j-i^ren weet iedere Italiaan wie —-fa is. En vooral premier Ro- ji zal zijn naam nooit meer riep Liotta krachtig beurt was om bij de hoof- Jnming het vertrouwen in de uit te spreken. *4rteerde daarmee uit het pe regeringsfracties. Bij de eyj313 tegen en 312 vóór Pro- urefijn 'nee' dat de 'Olijfboom' no'ëOalitie van centrum en link- Italië sinds de verkiezin- Vejril 1996 regeerde. Liotta ver- ook Prodi's hartewens r 0 jpr van de 55ste regering 3jj>rl°g een stabiliteitsrecord iljy v°lgend jaar zou hij één kei aan de macht zijn geweest zin alistische premier Bettino inmiddels wegens corrup tie veroordeelde en naar Tunesië ge vluchte politicus hield in de jaren tach tig zijn regering 1.058 aangesloten da gen overeind, een niet eerder vertoond politiek kunststuk in Italië. Zelfs zijn politieke geestverwanten hadden niet verwacht dat de voormali ge christen-democraat Prodi zo lang aan het roer zou blijven. De Olijfcoali tie rammelde van het begin en dreef op de 34 gedoogstemmen van de Par tita della Rifundazione Communista (PRC), een bonte mengeling van stali nisten, trotzkisten en andere linkse folkloristen, om aan de helft plus één van de 630 zetels in het Huis van Afge vaardigden te komen. Prodi's afkomst uit de linkervleugel van de overleden christen-democrati sche partij, en zijn technocratische, bijna a-politieke opstelling maakten hem de aangewezen figuur om de meest linkse regering van het naoor logse Italië te leiden. Stam en wortel van de Olijfboom waren de tot de bur gerlijke democratie bekeerde commu nisten van Democratisch Links (PDS), de grootste politieke partij van het mo ment. Echt populair werd de afstandelijke econoom en hoogleraar niet. De dra conische bezuinigingsmaatregelen van de afgelopen twee jaar troffen vooral de middenklassen behoorlijk in de portemonnee. Prodi slaagde daardoor wel in zijn grote ambitie om Italië in de club van oprichters van de euro binnen te loodsen. Binnen twee jaar werd het overheidstekort met enkele kunstgrepen van zeven procent tot minder dan drie procent van het bruto binnenlands product teruggebracht. Daarmee kwalificeerde Italië zich voor euro-deelname. Maar tegenover dit succes stonden be langrijke nederlagen. Van de broodno dige hervorming van het vermolmde politieke stelsel is nog weinig terecht gekomen. En de daar nauw mee sa menhangende afrekening met politie ke corruptie en maffia is totaal in het slop geraakt. En hoewel het de afgelo pen jaren economisch voor de wind ging, wilden de werkloosheidscijfers maar niet dalen. Landelijk ligt het per centage op twaalf, maar in het zuiden loopt het tot ver in de twintig op. Dat laatste was de voornaamste aan leiding voor Rifundazione-leider Ber- tinotti om het kabinet te laten vallen. Hij wilde massieve overheidsinveste ringen in het zuiden om de werkgele genheid daar op te krikken. Prodi wei gerde die wensen te honoreren in zijn ontwerpbegroting voor volgend jaar. Italië lijkt nu weer terug bij af. Silvio Berlusconi, de mediamagnaat en lei der van de oppositiepartij Forza Italia, kan de grote winnaar van de huidige crisis worden: persoonlijk omdat hij af wil van de corruptiebestrijders die hem met succes voor de rechter brach ten wegens belastingontduiking en fraude, en politiek omdat zijn partij in de discussies over nieuwe regerings vertegenwoordigers van de ex treemrechtse Nationaal Reli gieuze Partij (NRP), in het par lement de spreekbuis van de meest militante kolonisten. De NRP verklaarde nog maar kort geleden dat er geen rege ring meer zal zijn als het komt tot een terugtrekking van der tien procent. Maar na de bij eenkomst met Netanyahu toon de de partijleiding zich opval lend mak. „De regering kan overeind blijven", liet NRP- voorzitter Jitschak Levy weten. Waarom? Omdat Netanyahu had verteld dat hij voet bij stuk zal houden op alle punten, en dat hij liever zonder overeen komst naar Israël terugkeert dan dat hij concessies doet. De partij lijkt bereid zich te schik ken in de dertien procent als de Israëlische premier maar iedere komma laat staan in zijn eisen aan de Palestijnen. De nieuwe NRP-beleidslijn heeft gezorgd voor onvrede bij rechtse activisten, die al met een nieuwe politieke partij drei gen. „De benoeming van Sharon is alleen maar bedoeld om ons rustig te houden", zei de woordvoerder van een kolo nistenorganisatie gisteren. Radicale groepen willen de komende dagen betogingen gaan houden bij de huizen van de drie ministers die Netanyahu meeneemt naar de Wye-planta- ge, onder wie Sharon. Had de kampioen van de kolonisten ooit kunnen denken dat hij dit soort demonstranten nog eens voor zijn deur zou vinden? een stokje voor. In reactie hier op dreigde de Italiaanse trans portminister Burlando woens dag nog naar het Europese Hof van Justitie in Luxemburg te stappen. „Het is een goede zaak dat beide partijen elkaar gevonden hebben", zei een zegsman van de KLM. De mogelijkheid ver der te kunnen groeien op een gloednieuwe luchthaven is voor KLM een belangrijk ele ment in de alliantie met Alita lia. KLM verwacht begin vol gende maand een uitgewerkt akkoord met de Italiaanse maatschappij te kunnen pre senteren. Het akkoord tussen de Eu ropese Commissie en de Itali aanse regering houdt in dat alle maatschappijen bij de opening van Malpensa op 25 oktober de nieuwe luchthaven gebruiken voor 66 procent van hun vluch ten. De overige 34 procent kan blijven vliegen op Linate. Aan de regeling verandert niets als in het jaar 2000 de nieuwe snelweg en spoorlijn van en naar Malpensa gereed zijn. Uitzetting Turk uit Duitsland komt dichterbij MÜNCHEN «AP De uitzetting van een 14-jarige Turkse crimineel uit Duitsland lijkt dichterbij te zijn gekomen, nu hij eergisteren door de kin derrechter in München tot een jaar cel werd veroordeeld. De zaak van de jongen, die wordt aangeduid als Mehmet, deed deze zomer veel stof op waaien, toen de Beierse autori teiten niet alleen de jongen, maar ook zijn ouders het land uit wilden zetten. De ouders wonen al dertig jaar in Mün chen, en zijn nooit met de poli tie in aanraking geweest. Een rechtbank heeft de uit zetting van de ouders inmiddels onrechtmatig verklaard, maar het ministerie van justitie blijft bij zijn voornemen de jongen naar Turkije terug te sturen. De kinderrechter veroordeel de Mehmet donderdag wegens beroving met geweld, mishan delingen diefstal. Mehmet heeft in juli met drie andere kinderen een 19-jarige jongen overvallen, beroofd en het ziekenhuis inge slagen. Het is de eerste keer dan Mehmet is veroordeeld. Voor de meer dan zestig misdrijven die hij zou hebben gepleegd, kon hij vanwege zijn leeftijd nooit worden berecht. Of de jongen wordt uitgewe zen, hangt af van het gerechts hof. Dat buigt zich over een uit spraak van een lagere recht bank, die oordeelde dat de be slissing van het ministerie van justitie om de jongen uit te zet ten rechtmatig is. vorming een hoofdrol kan veroveren. President Scalfaro staat namelijk voor de keuze om direct verkiezingen uit te schrijven of een nieuwe regering te la ten vormen die op een parlementaire meerderheid kan rekenen. Herstel van de Olijfcoalitie is uitgesloten vanwege de chantage van Rifundazione. En de politieke geruchtenmolen wil dat ex- communist d'Alema en zijn PDS het op een akkoordje willen gooien met Berlusconi, waarbij een figuur uit het politieke centrum zou kunnen funge ren als aanvoerder van een brede coa litie. Voor Europa heeft de Italiaanse crisis vooralsnog weinig gevolgen. Ook een meer rechtse coalitie die in theorie tot de reguliere verkiezingen van 2001 kan aanblijven blijft sterk pro-Euro pees. En met de verminderde beteke nis van radicaal-links zal Italië zich ook makkelijker kunnen vinden in NAVO- besluitvorming over militair ingrijpen in Kosovo. Libertel iZi: mobiel bellen zonder abonnement. Libertcl kwam als eerste met mobiel bellen zonder nnement. Oftewel Libertcl iZi. Makkelijk en tijdelijk kelijk. Neem nu Libertcl iZi Totaal of Libertcl iZi GO! en je krijgt geen f 60,- maar f 90,- beltegoed. Heel aantrekkelijk. Heel iZi. Bel voor meer informatie of het dichtstbijzijnde verkoop punt gratis Libertcl 0800 05 60. LIBERTEL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7