V erpleeghuizen: Ook eigen CAO 'Misschien komt er nooit gerechtigheid' J Binnenland Wallenmanager maakt het criminelen lastig an Kemenade snijdt in ina mensenrechten aan Ton voor gouden tip moorden Hilvarenbeek Kamper kogge op weg ERDAG 10 OKTOBER 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbur 'lan ernstig gewond na steekpartij uhaag Afgelopen nacht werd een 30-jarige Utrechter in Den [agvijfkeer in zijn linkerbeen gestoken. Omstanders waar- luwden de politie dat er een man in een plas bloed lag. De Rechter had een slagaderlijke bloeding en moest met spoed in )t ziekenhuis worden geopereerd. Het slachtoffer had met een Ppstituee ruzie gekregen over de afgesproken prijs, waarna hij spr vier mannen uit haar pand werd gezet en gestoken. Drie jgenaars (25, 27 en 30 jaar) en een Vlaardinger (38) zijn gear- iteerd. ^Onderwijstelefoon wordt bekender Ruim duizend scholieren hebben in het eerste half jaar problemen aan de Onderwijstelefoon (0800-1608) voorge- Dat betekent dat de Onderwijstelefoon, die sinds 1995 be- langzamerhand bekender wordt. Een op de vijf scholieren ïgt over geweld op school. Een op de vier geeft aan last te iben van school- en leerproblemen. Ruzie met een leraar is k aanleiding om te bellen. Het merendeel van de scholieren bellen, vindt dat er op school niet naar hen wordt geluisterd. Voelen zich onbegrepen. De Onderwijstelefoon is in januari campagne gestart om meer bekendheid onder scholieren te -erven. ^'Gemeente moet weer de baas worden üerdam saskia gaster llijkt zo op het oog een lügewoon, bewoond grach- jand in de Amsterdamse buurt. Een pand waar nu 5 geen seksbedrijf is geves- Maar Wallenmanager IkPapineau Salm heeft eens Iter de gevel' gekeken en wat ft? Het is op één dag drie tvan eigenaar verwisseld en ton in waarde gestegen. De drachten werden alle drie [etzelfde notariskantoor be- iken. Dat riekt naar witwas- En hoe zit het eigenlijk met jeroepsethiek van notaris- lenmanager Salm werd in nber 1996 aangesteld naar jeiding van de publicatie het IRT-rapport, waarin de knologen Fijnaut en Boven- stelden dat de gemeente de op de hoofdstedelijke rosse rt kwijt was. Zestien crimi- jnetwerken zouden het ge- domineren. pn tweede halfjaarrapport, deze week door een ge- [nteraadscommissie werd ndeld, kondigt de Wallen- lager aan te willen kijken (de beroepsethiek van no pen, makelaars en advoca- j„Want ik kom steeds de- ïe namen tegen." Het is hts een van de vele kwesties JrSalm bijna dagelijks op tbij zijn onderzoek naar de ergrond van 9000 adressen e Amsterdamse Wallen, lenmale vraagt hij zich af of (•niet iets structureels aan te nis. Ittendeerde hij de fiscus op (roei van heihuizen. Die bie- :egen een laag tarief ge- eken naar het buitenland maar hadden meer weg itwasbedrijfjes. Hij initi- samen met de Jeugd- en inpolitie een gemeentelijk 'irzoek naar escortbureaus lar de aanwezigheid van lerjarige en illegale prosti- !)s. Iviseerde tevens burge- iter Patijn de groei van 'tshops (waar ecodrugs a en verhandeld) aan ban- te leggen, toen hem bleek r er het laatste halfjaar drie ier per maand bijkwamen. ;le eigenaren bleken ante- nten te hebben op grond van ze nog niet eens een kvergunning zouden krij- i rug gesteund door de me- irkingvan alle controleren- imeentelijke diensten, poli- ïstitie en sinds deze zomer >cus en de Kamer van ihandel, ging Salm aan de „Gewoon deur voor deur lellen en controleren of aan voorwaarden voor vergun- en en gemeentelijke nor men was voldaan. Kunnen we de criminelen niet wegjagen, dan kunnen we het ze in elk ge val moeilijk maken." Het zijn soms kleine steekjes, maar ze prikken wel. Neem nou dat grachtenpand vol met stu denten die circa 600 gulden be taalden voor een kamertje. De nieuwe eigenaar wilde het ei genhandig ontruimen en er een kantoor voor zijn seksimperium vestigen. De studenten kregen door tussenkomst van Salm ver vangende woonruimte. De eige naar kreeg echter geen toestem ming er een kantoor van te ma ken, omdat dat strijdig was met het bestemmingsplan. Hoe lastig het Wallenproject voor de ondernemers is, blijkt uit de wijze waarop Salm op de Wallen wordt begroet. „Durf jij hier nog wel te komen? Er zijn mensen die wel trek hebben in een broodje rauwe salm", zegt een medewerkefvan een seks- theater in onvervalst Amster dams. Tot echte bedreigingen aan het adres van de Wallenmanager is het vooralsnog niet gekomen. Dat kan volgens Salm twee din gen betekenen: öf hij is geen echte bedreiging voor de grote jongens, öf hij is een te bekend figuur op de Wallen, wat bete kent dat ze niet durven. Hij is toch bijna alle zestien door Fijn aut en Bovenkerk genoemde criminele netwerken tegenge komen. Soms zoeken grote uit baters zelf contact om te horen waar de Wallenmanager mee bezig is en wat hij van ze wil. Door de steegjes achter het Ou de Kerksplein zet Salm opeens koers richting het enige over dekte 'raampaleis' in de stad. Het is er benauwd binnen. Mannen verdringen zich in de smalle gangen langs de ramen. Niet lang na zijn aanstelling ontdekte de Wallenmanager tot zijn ontsteltenis dat de gemeen te een bordeelvergunning had verleend aan de toen al gedeti neerde eigenaar van het pand. De man bleek een handlanger van drugsbaron Etiënne Urka te zijn. Op dit moment werkt de gemeente aan voorstellen die het, net als bij de drank- en ho- recawet, mogelijk moeten ma ken exploitanten met specifieke antecedenten te weren. Een paar grote jongens zitten vast, maar de Wallenmanager heeft niet de illusie dat hij alle criminele netwerken uit de stad kan werken. Wel hoopt hij aan het eind van hét project, over een jaar, een draaiboek te pre senteren waarmee de gemeente het werk kan voortzetten. „Als de gemeentelijke diensten, poli tie, justitie en de fiscus goed sa menwerken, kunnen we ervoor zorgen dat de gemeente weer baas in eigen stad wordt." Noord-Hollandse commis- s van de koningin J. van iienade heeft gisteren in na voorzichtige kritiek ge- fltd op de mensenrechtensi- >ie in dat land. Hij roerde gevoelige onderwerp aan e laatste dag van zijn ver in China ten overstaan secretaris-generaal Wu enlandse zaken) van de ncie Shandong, waar 89 sn mensen wonen, waardeerde het dat de ünissaris, die met een han- .jflelegatie in China was, het Ijervverp mensenrechten feneed. Hij zei zich te reali- •n dat China op dat terrein I een lange weg heeft te 1- Over het algemeen zwij- i Chinese leiders wanneer inlanders het onderwerp Kemenade stelde „dat er Reactie op uitstappen van ziekenhuizen Eén CAO voor de hele zorgsector is verder weg dan ooit. Nadat eerder deze week de ziekenhuizen aankondigden dat ze geheel op eigen houtje een CAO willen afsluiten, heeft gisteren ook de vereniging van verpleeghuizen ge zegd dat ze uit de werkgeverssamenwerking binnen de Nederlandse Zorgfederatie (NZf) willen stappen. den haag anp Momenteel vallen de verpleeg huizen onder de CAO-Zieken- huiswezen, samen met de zie kenhuizen, de psychiatrie en de gehandicaptenzorg. De zieken huizen vormen binnen de sa menwerking in de NZf de be langrijkste partij. De bedoeling van de NZf was om deze CAO juist uit te breiden tot één grote zorg-CAO. Op die manier zou den de werkgevers in de zorg een grotere vuist kunnen ma ken tegen de overheid. Binnen die CAO zouden de verschillende zorgsectoren nog wel een beperkte ruimte krij gen. Over het streven naar zo'n gezamenlijke CAO werd twee jaar geleden al overeenstem ming bereikt, maar de afgelo pen tijd gaven met name de zie kenhuizen al signalen af dat ze er niet zo veel meer voor voel den. Ze vonden dat ze er bij de verdeling van het zorgbudget te bekaaid afkwamen. Maandag barstte de bom met de aankondiging van de zieken huizen dat ze een geheel eigen CAO willen afsluiten. Nu ook de verpleeghuizen het voor gezien willen houden, lijkt de weg naar een raam-CAO voor de zorgsec tor afgesloten. Voor het personeel heeft het gekissebis van de werkgevers verenigingen overigens voorlo pig geen gevolgen. De huidige CAO loopt immers tot 1 april volgend jaar. Wel kan er na die periode een verschil in beloning ontstaan tussen de verschillen de zorgsectoren. Met het dreigende vertrek van de ziekenhuizen en de ver pleeghuizen is het ook de vraag of er nog een toekomst is voor de Nederlandse Zorgfederatie. De ziekenhuizen hebben voor gesteld er een meer vrijblijvend overlegplatform van te maken. Dordrecht geeft burger straks digitale inspraak dordrecht anp Dordrecht wil beginnen met in spraak voor burgers via de com puter. Er moet een computer netwerk komen, waarop men sen aan de hand van thema's kunnen reageren. Deelnemers kunnen tijdens het brainstor men op een scherm suggesties van anderen lezen en daarop voortborduren. Zo wil de ge meente een kettingreactie van opinies laten ontstaan. Die ideeën zouden als uitgangspunt moeten dienen voor lokaal be leid. De beoogde werkwijze, GroupVision genaamd, moet meer en sneller ideeën en sug gesties losmaken dan bij de nogal tijdrovende inspraakpro cedures. Volgens woordvoerder J. Lagendijk, directeur van het Dordtse Stadsbestuurscentrum, is het grote voordeel van het systeem dat reacties anoniem zijn. „GroupVision verlaagt de drempel om mee te praten." Ook wie bang is voor het spre ken in het openbaar, kan dus meedoen. Maanden onderzoek levert niets op tilburg anp De politie van Tilburg looft een beloning van een ton uit voor tips die kunnen leiden tot de oplossing van de vier voudige moord in Hilvaren beek in juli van dit jaar. De zaak deed veel stof opwaaien omdat twee van de slachtof fers leden waren van de be kende zakenfamilie Tamini- au. Hun lichamen werden ge vonden op een bospad nabij recreatiepark de Beekse Ber gen. Ze woonden daar in een nabijgelegen villa. De politie ging er vanuit dat de broers, Polle en Frank, getuige waren geweest van een afrekening in het criminele milieu. Een eindje verderop lagen de stof felijke overschotten van de andere twee slachtoffers, van 45 en 39 jaar uit Maastricht, beiden bekenden van de Lim burgse politie. Een van hen was eerder veroordeeld voor de productie van XTC. Noch een uitgebreid buurt onderzoek, noch het benade ren van toeristen op de Beek- se Bergen leverde voldoende aanknopingspunten op voor de oplossing van het misdrijf. Met de beloning van een ton hoopt de politie dichterbij de ontknoping te komen. De beloning is aanzienlijk hoger dan gebruikelijk. De laatste jaren loofden justitie of politie gemiddeld 25.000 gulden uit als beloning voor gouden tips in moordzaken. Justitie in Den Haag was in april 1997 ook bereid om een ton te betalen aan degene die informatie kon geven over de dader van de brand in de Frans Halsstraat. Daarbij kwamen een Turkse moeder en vijf van haai' kinderen om het leven. Tips over delicten tegen de Staat kunnen nog meer ople veren. In juli 1993 loofde de Haagse hoofdofficier van jus titie twee ton uit aan degene die de beslissende tip gaf over de RaRa-aanslag op het mi nisterie van Sociale Zaken. akmpen Een Kamper Kogge, nauwkeurig nagebouwd aan de hand van een wrak uit de dertiende eeuw, is uit de haven van Kampen vertrokken naar Amsterdam. In zijn tijd was het schip revolutionair omdat het internationale handel mogelijk maakte. De Kogge komt tijdelijk bij het Scheepvaartmuseum in Amsterdam te liggen, waar vandaag een expositie wordt geopend over de Oostzee-handel onder de titel 'Goud uit graan'. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Hoofddotpse Mieke Kaaskoper opnieuw naar Turkse rechtbank bij alle kritiek die er in het Westen is op de mensenrech ten in China, en u weet dat die er is en het zou niet eerlijk zijn daarover als vriend te zwijgen, dat bij die kritiek niet uit het oog mag worden verloren dat de meeste essentiële rechten van de mens die rechten zijn op een menswaardig bestaan, dat wil zeggen op werk, op in komen, op gezondheid, op on derwijs en op huisvesting". Na afloop van het afscheids diner in de Chinese havenstad Qingdao zei Van Kemenade: „Het zou niet eerlijk zijn ge weest er niet over te spreken. Als minister zou ik dit niet zo gauw hebben gedaan, maar als commissaris heb ik toch een andere rol. Ik houd er ook niet van alleen maar rituele formu les uit te spreken." Van Ke menade vertrok vanmorgen met zijn delegatie naar Japan. haarlem pauline van der mue Mieke Kaaskooper uit Hoofd dorp reist vandaag naar Alanya in Turkije om het derde bedrijf van een rechtszaak mee te ma ken. Ze hoopt dat eindelijk ie mand wordt veroordeeld voor dood van haar vriend Marcel Moes. Hij overleed in juni vorig jaar tijdens een duikexpeditie. De instructeur die hem bege leidde, deed niets om hem te redden. „Ik weet niet wat er maandag in de rechtszaal ge beurt", zegt Mieke. „Misschien doet de rechtbank ineens uit spraak. Misschien komen er nog tien zittingen. Maar het kan ook zijn dat het nooit lukt om gerechtigheid te krijgen." Daar denkt ze liever niet aan. „Ik ge loof niet dat ik dat zou kunnen verwerken." Marcel en Mieke woonden ruim vijf jaar samen toen ze vo rig jaar op vakantie gingen naar Alanya. Marcel wilde zich meteen overgeven aan zijn fa voriete bezigheid, duiken. Ze zochten een duikschool op. „Niet voor lessen, hij was een ervaren duiker. Maar alleen dui ken is te gevaarlijk. En in dat onbekende water had hij een gids nodig." Maandag 16 juni bracht Mar cel de hele ochtend onder water door. „Daarna lunchten we sa men. Hij raakte niet uitgepraat over wat hij gezien had. Visje zus, inktvis zo, hij ratelde maar door. Ik weet zeker dat hij niet van plan is geweest een grot in te gaan. Dat zou hij zéker ver teld hebben tijdens die lunch." Toch werd Marcel de volgende dag achterin een labyrint van grotten gevonden. Mieke wachtte aan boord ter wijl Marcel, de instructeur en nog een duiker het water in gin- Mieke Kaaskoper op de bank met een foto van haar overleden vriend Marcèl. UNITED.PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS gen. Tot haar verbazing kwam die tweede duiker alleen terug. Maar ze schrok pas echt toen tien minuten later de instruc teur boven water kwam. Zonder Marcel. Ze kreeg geen antwoord op de vraag waar hij was. Haar pogingen om de instructeur te rug te laten gaan, mislukten. „Het kon niet, hij had teveel stikstof in zijn bloed zei hij. On zin, want ik weet nu dat Marcel maar op vier meter "diepte lag. Je kunt wel duizend keer naar die diepte zonder problemen te krijgen. Ik heb op mijn knieën gelegen en gesmeekt, ik heb ge schreeuwd, maar er gebeurde gewoon helemaal niets." De radio en de telefoon aan boord werkten niet. Mieke kon alleen maar wachten tot de boot terug in de haven was. Daar rende ze naar een andere duikschool om hulp te halen. Er voer direct een boot uit, maar de duikers konden Marcel niet vinden. Mieke bleef verbijsterd op de kade achter. „Een Neder lands meisje dat daar werkte, ving me op. Zij zei een paar uur later dat Marcel dood moest zijn." Enkele uren later is een ber gingsduiker het water ingegaan. Het water was echter te troebel. Hij kon pas de volgende dag bij Marcel komen. Die bleek in de achterste grot te liggen, tegen het plafond aan. „Hij had pre cies gedaan wat hij moest doen om zo lang mogelijk in leven te blijven", zegt Mieke. „Waar schijnlijk heeft hij rustig ge wacht en gedacht: Mieke zorgt wel voor hulp". De duikschool verklaarde te genover de pers dat Marcel zelf ondanks waarschuwingen de grot in was gegaan, dat het zijn eigen schuld was. „Daar is geen sprake van", zeggt Mieke. „Marcel was een ontzettend ge disciplineerde duiker, die deed geen gekke dingen." Mieke be sloot de duikschool en de in structeur aan te klagen. De offi cier van justitie liet meteen al blijken dat hij daar niets voor voelde. Maar de Hoofddorpse heeft met steun van de ANWB doorgezet. Ze heeft lange tijd het gevoel gehad dat de zaak in de doofpot werd gestopt. Niemand leek haar te willen helpen en raad selachtige gebeurtenissen volg den elkaar op. „Marcel had zijn duikbril op toen hij dook, maar niet toen hij gevonden werd. Na een paar dagen is die bril ge vonden op de boot van de duik school. Hoe kwam hij daar?" Enkele maanden later bleken getuigenverklaringen van Mieke en van Marcels vaste duikleraar ineens niet meer in het dossier van de rechtbank te zitten. „Ik ben op stel en sprong naar Tur- kijke gereisd om het dossier aan te vullen. Nu is een rapport van de kustwacht weer spoorloos verdwenen. Daar stonden ui terst belastende verklaringen Alles wat mis kon gaan, is het eerste jaar misgegaan. Maar in juni, een jaar na Marcels dood, is toch besloten dat de instruc teur strafrechtelijk wordt ver volgd. „Eindelijk gebeurt er iets. Dat heeft me weer een beetje vertouwen gegeven." De instructeur kwam in juni niet op de zitting. Mieke gelooft niet meer dat ze ooit zal weten wat er precies gebeurd is onder water. „Daar kun je alleen over speculeren. Ik wil me concen treren op wat bóven water is ge beurd. Die instructeur heeft Marcel gewoon aan zijn lot overgelaten. Hij had niet eens een diploma. Dat heeft hij pas na Marcels dood gehaald." Daarom gaat ze opnieuw met lood in de schoenen naar Ala nya. De confrontatie met die voor haar zo rampzalige plaats valt zwaar, maar niets doen is nog veel erger. Mieke heeft zo moeten knokken, dat ze aan het verwerken van Marcels dood nog helemaal niet is toegeko men. AS en toe gooi ik een glas tegen de muur", bekent ze. Maar ze houdt zich het grootste deel van de tijd sterk. „Dat moet wel. Als ik de druk niet op de ketel houd, gebeurt er niets." Genderkliniek overweegt schadeclaim utrecht anp Het juridische steekspel om de omstreden genderkliniek in Utrecht is nog niet voorbij. De Inspectie voor de Gezondheids zorg bepaalt volgende week of zij het openbaar ministerie in schakelt. De directeur van de kliniek overweegt intussen een schadeclaim van een paar ton in te dienen bij het ministerie van VWS. De kliniek voor geslachtsbe paling moest van minister Borst van volksgezondheid dicht. De minister had ethische bezwaren tegen geslachtbepaling om niet- medische redenen. Deze week de inspectie de kli niek bezocht en een 'open ge sprek' gevoerd met directeur Van Delen. Die heeft nog eens uitgelegd dat de kliniek niet meer bestaat en dat hij zich dus heeft gehouden aan het bevel van minister Borst. De kliniek is omgedoopt tot voorlichtings centrum, waar algemene infor matie is te verkrijgen over ge slachtsbepaling van een kind. Ook zijn er, los daarvan, labo ratoria waar mannelijke en vrouwelijke zaadjes in het sper ma worden gescheiden. Volgens Van Delen is dat geen medische handeling die onder het verbod valt. Het 'voorkeurszaad' kan el ders worden geïnsemineerd. Volgens Borst is ook deze spermaselectie verboden. Waar de onderdelen van de behande ling plaatsvinden, vindt zij daar bij van geen belang. DNA-test voor rhesusfactor ongeboren kind amsterdam anp Een nieuwe DNA-test maakt het mogelijk de rhesusfactor te be palen in het bloed van een on geboren kind. Dat gebeurt via het plasma van de moeder. De vinding, die is gedaan door B. Faas in het Centraal La boratorium van de Bloedtrans fusiedienst (CLB) in Amster dam, is van belang voor zwan gere vrouwen die een bloed groep hebben met een rhesus D negatieve factor. In Nederland zijn dat er ongeveer 30.000 per jaar. Nu kan eenvoudiger dan voorheen al tijdens de zwanger schap bepaald worden of vrou wen een afweerreactie (immunisatie) kunnen ontwik kelen tegen de rode bloedcellen. Dat kan gebeuren als hun baby rhesus D positief is, in ruim 20.000 gevallen. Sinds 1969 kregen alle rhesus D negatieve moeders binnen 48 uur na de bevalling een anti stofpreparaat toegediend, als bleek dat hun baby de andere rhesusfactor had. Meestal treedt de afweerreactie vlak na de ge boorte op. Als de antistoffen niet bestreden worden, kan dat schadelijk zijn voor een volgen de baby, die kans loopt op bloedarmoede, hersenbeschad i - ging en in extreme gevallen overlijden. Sinds juli van dit jaar krijgen in Nederland alle rhesusnega- tieve vrouwen het preparaat al tijdens hun zwangerschap toe gediend. Voor de ongeveer 10.000 vrouwen met een rhesus negatieve baby, is die behande ling met het dure, schaarse en niet ongevaarlijke preparaat echter overbodig.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5