TT 'Medicijnen ronddelen' 'Praatje in de gang' 'Met de bus naar het bloemencorso' 'Kopje thee zetten' door WIM KOEVOET Het verhaal over hetLeidse Zorgcentrum Lorentzhof dat op 23 oktober precies een kwart eeuw geleden werd geopend door toenmalig burgemeester dr. A. Vis, staat niet op zichzelf. Eigenlijk begint het ook niet in 1973 maar reeds in 1827 toen een begin werd gemaakt met de bouw van het Gereformeerd Minnehuis, de voorloper van Loren tzhof, op een terrein tussen Kaarsenmakersstraat en Binnenvestgracht. Het verhaal over de jubilaris staat model voorde revolutionaire ontwikkeling die de ouderenzorg in Leiden sinds de 18de eeuw heeft doorgemaakt: van armenzorg tot miljoenenbedrijf. FOTO'S MARC DE HAAN De foto's op deze pagina maken deel uit van een tentoonstelling die in Lorentzhof is te bekijken in de feestweek van 19 tot en met 25 oktober. Kanttekeningen bij een et verhaal over het Leidse Zorgcentrum Lorentzhof, waarvan op 25 'oktober pre cies een kwart eeuw geleden toenmalig burgemeester dr. A. Vis het lint doorknipte, staat niet op zichzelf. Eigenlijk begint het ook niet in 1973 maar reeds in 1827 toen een begin werd gemaakt inet de bouw van het Gereformeerd Minnehuis, de voorloper van Lorentzhof, op een terrein tussen Kaar senmakersstraat en Binnenvestgracht. Het verhaal over de jubilaris staat model voor de revolutionaire ontwikkelingen die de zorgcentra in Leiden sinds de 18de eeuw hebben doorgemaakt: van armenzorg tot miljoenenbedrijf. In het jubileumnummer van de Huisbel stelt vrijwilliger Nico Jasperse (62), dat een bejaardenoord als Lorentzhof 'inmiddels tot de middelgrote ondernemingen moet worden gerekend'. Niet dat alles nu koek en ei is, stelt diezelfde Jasperse. „Bejaardenzorg is een dienende taak die aan allen, hetzij uit christelijke overwegin gen, hetzij om humanistische redenen, is opgedragen. Helaas verliest men - de over heid niet uitgezonderd - dat nog wel eens uit het oog. De vele reorganisaties en her structureringen (lees: bezuinigingen) heb ben het werk van verplegenden en de le venssfeer van de verpleegden er niet aan genamer op gemaakt." Magda Jehee, manager activiteiten van Zorgcentrum Lorentzhof, onderschrijft dat het budget en het personeelsbestand (ruim honderd overwegend parttimers en zo'n 70 vrijwilligers) niet toereikend zijn. Maar uit haar mond is geen jeremiade op te teke nen. „Natuurlijk kan alles altijd beter - dat is ook het uitgangspunt - maar het perso neel en de bewoners hebben het hier niet slecht." Toch heeft ze voor het antwoord op de ogenschijnlijk simpele vraag of het gezellig is in Lorentzhof, enige bedenktijd nodig. Dan zegt ze: „We proberen het verblijf hier uit méér dan alleen eten en drinken te la ten bestaan. Mijn voornaamste taak als manager activiteiten is om bij te dragen 'Zwemmen op maandagmiddag'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 50