Jeffrey Talan wordt alleen nog maar beter Comeback ,C 10 OKTOBER 1998 De tel zijn we kwijt geraakt, maar in 1988 stopte Bettine voor het eerst, naar wij ons me nen te herinneren. (Naderhand bleek dat zij slechts met haar trainer brak en niet met tafeltennis, maar dit terzij de. Want wéér naderhand stopte ze óók met tafeltennis. En daar na wéér). Wij, sportliefhebbers, namen van de week kennis van Bettine's voornemen de draad weer op te pakken. Het vaderland, in de persoon van de Duitser Peter Engel, de bondscoach, riep. Maar laten we beginnen bij het begin. Hoe begon dat ook al weer, dat stoppen. Tien jaar geleden, Seoel. Olym pische Spelen. Geen goud, toch erg goed. Nipt verloren van een Chinese, helaas. (Dit laatste weet ik niet zeker, of het inderdaad een Chinese was, maar de kans is groot dat dit zo was. Het waren altijd de Chine zen die het balletje langer op de tafel hielden. Je had van die toernooien, dan had ze de geest en ruimde ze vijftig Chinezen op, maar bleek de éénen vijftigste tegenstander, in de achtste fina les of zo, er toch weer ééntje uit China. Net mieren. Onbegonnen werk. Op Europese kampioen schappen niet anders. Half Rus land, die ene Frariaise, heel Duitsland (oosten west, toen nog), Scandinavië, het Gemene best en een stuk of wat Hongaar- sen opgeknapt, dan lootte Betti ne om een plaats in de halve eindstrijd uitgerekend de Luxemburgse tafeltennisster Ping-PongLi. Als je nog geen achtervolgingswaanzin had, zou je het ervan krijgen. Goede koks, daar niet van, aardige mensen ook, maar laat ze met hun but jes van ons EK afblijven. Ferm besluit van Bettine derhalve. No more ping pong. „Ik kap ermee", zei ze. „Dit was het. Het moet haar uitstekend zijn bevallen, dat stoppen met tafel tennis. Want nadien bleef ze het doen. Stoppen met tafeltennis. Nee, haar a.u.b. geen tweede Heintje Davids gaan noemen. Is flauw en ligt te veel voor de hand. (Voordejongere lezers, Heintje Davids is niet de moeder van Edgar, maar een volks toneel speelster die om de haverklap met betraande ogen afscheid nam van het toneel en haar pu bliek. Ze moet geweldig hebben kunnen spelen want elk afscheid trok een volle zaal en leverde Heintje een nieuw lintje van de koningin op. Zou mevr. Davids vandaag de dag nog leven (ze zou nu 112 zijn geweest) en haar honderdveertigste comeback overwegen, dan was ze in het 8 uur-journaal de tweede Bettine genoemd. Dat komt ervan). De comeback was het gesprek van de dag. Bettine dit, Bettine dat, Bettine zus, Bettine zo. Heb je het al gehoord van Betti ne?" „Jazeker, tweede geworden op de Gay Games!" „Ja, dat is waar ook. Waar die Chinezen je al niet dwarszitten. Maar ik bedoel iets anders. „Is ze gestopt dan?" „Halfgoed." Weer begonnen dan?" „Ook half goed." „Maar ze was toch al gestopt?" „Weer half goed." „En nu gaat ze weer beginnen?" „Halfgoed." „Maar ze is toch uitgeluid, met vuurwerk en al?" „De vorige keer wel, ja. „Erica heeft haar toch nog op beide wangen gezoend?" „Nou en of. Dat was de keer dddrvoor. „Koninklijkeonderscheiding. Bij wijze van eerbetoon in het panel van Waku Waku gezeten. Ster renslag. Straat naar haar ver noemd. Extra bijlage van de krant. „Allemaal tot uw dienst. „En nu begint ze weer?" „Ja. Dat wil zeggen, ze stopt. Het zit namelijk zo. Ze is gevraagd. Voor het Nederlands team. De tafeltennissters zijn namelijk op." „En? Doet ze het?" Eerst wel. Toen niet. Maar niets is zeker." „Dus nu is ze écht gestopt?" „Ja. Dat wil zeggen, ze gaat naar Beiroet om zich voor te bereiden op de Europa Cup. „Dus tafeltennist ze wél weer?" „Ja. Dat wil zeggen, niet dus. Of toch. 't Is maar hoe je het be kijkt. )e ironie druipt er vanaf. Jeffrey Talan, net 27, traint weer in Katwijk, zoals hij zelf al voor- e, Maar niet op De Krom. Het Neder- elftal heeft uitgerekend de accom- itie van aartsrivaal Quick Boys uitge- t om zich voor te bereiden op de oe- edstrijden tegen Peru (Phüips-sta- der en Ghana (dinsdag in het Gelre-do- De rechtsbuiten van Heerenveen is 'even terug in zijn geboortedorp. Sliep 3jissant nog twee nachtjes in het ver- (vde huis van zijn ouders. 'e mk dichtbij, maar veel minder ver- jvd, is sportpark Nieuw Zuid, de on- rond waarop hij de afgelopen week ?rdirile. Dat Talan zich nog onwennig komt beslist niet door het veld. ,,Het probleem om bij Quick Boys te AApnze& Talan- --Maar op dit niveau Üoen, is wennen, hoor. Ik moet op- jveel meer stappen vooruit denken. Ik lier geen balletje aannemen en weg- :n zoals bij Heerenveen. Er wordt «cherper getraind. Ik zat kapot na de Itraining. Maar dat gold ook voor l 'slapie' Marc van Hintum. We waren ibutanten total-loss. Maar het is lek- lijn, ja." caard laat Talan vanavond debuteren t Nederlands elftal. De flankspeler it de positie rechts op het middenveld jkaard stelt verder louter vaste krach- p. „Ik vind niet dat ik nieuwelingen brengen, omdat het nieuwelingen We hebben al een sterk elftal. Naar lebuut van Talan hebben we toege- jt. We moeten hem steunen, want het lannend voor hem worden." Span- was het al voor Talan tijdens de training in Katwijk. Hij had duide- jst van zenuwen. „Hij mag best ge spanning hebben", vond Rijkaard, inning of niet, Talan is geen echte r. Hij stelt zich schuchter op en laat rerweldigende media-aandacht deze gedwee over zich heenkomen. Het erbij, dat weet hij. Eraan wennen zal loit. „Ik ben vrij nuchter. Het is een wereld, maar je moet het niet over- m. Ik snap wel dat de tv-stations hun imma's willen vullen, maar van mij [het allemaal niet zo nodig. Ik blijf Iie- de schaduw. Ik zal altijd mezelf blij- ben ook een echte 'Katteker'. Als ik ree maanden niet ben geweest, moet :n terug om mijn vrienden te zien. :an ik ook rustig over straat. Ze zullen 'ccriier niet om mijn nek vliegen omdat ik de illig profvoetballer ben." een interview met Voetbal Intematio- )elèed Talan vorige maand nog zijn voor het vissersdorp. Hij liet zich fo- feren met zijn hoofd tussen de vuile ;en. Mooie symboliek, typerend voor ianier van denken. Want Jeffrey Ta- zich nooit 'meer' voelen dan een voorbeeld? Hij was al prof bij FC maar was niet te beroerd om tterdag te vlaggen bij Katwijk 12, het van zijn tweelingbroer Michael. 'Dat k kan voetballen is meegenomen, nog geen reden om kapsones te krij- [Mijn tweelingbroer is vrachtwagen- feur en werkt net zo hard* als ik, al- itaat hij niet in de belangstelling van ?dia. Maar daarom hoeft mijn respect [hem toch niet minder te zijn?', zei hij ;n eerder interview met het Leidsch lad. kind van een Rotterdamse moe een Indonesische vader, stapte van junioren van Katwijk over naar de FC laag. Eerder was hij afgetest bij Haar- n bij een open dag van Feyenoord de Rotterdamse scouts al evenmin en. Maar eenmaal toegetreden tot de :n van de profs ging het snel. Hij haal- ;t Nederlands jeugdelftal en speelde [bijvoorbeeld nog met Michael Reizi- FC Den Haag voetbalde hij twee sei- :n in de eredivisie en drie in de eerste le. Daarna maakte hij de overstap Heerenveen, waar hij inmiddels al- vier jaar vaste keus is. De stap naar ïbtop kwam dus relatief laat. Talan: teraf bekeken wel. Als het een beetje had gezeten, had het sneller gekund, ienstplicht zat me dwars. Vervolgens ideerde ik met Den Haag en in de e divisie val je natuurlijk minder snel an sondanks onderkende Heerenveen waliteiten. Bij de Friezen beleefde hij goede seizoenen, voordat een lies ure hem ver terugwierp. Talan was iels een jaar uit de roulatie. „Revalideren ne zwaar. Eerst wilden ze de lies met aten herstellen. Maar na twee maan- (ing het opnieuw fout. Dan word je let ergste was nog, dat ik twee goede achter de rug had. Daar wilde ik lek- p voortborduren." ewel hij naar eigen zeggen zijn pla- tog niet bereikt heeft, bleek de kers- bondscoach Frank Rijkaard zo ge lieerd van de rechtsbuiten dat hij opnam in Oranje-selectie. „Ik kan beter. Het niveau van de bekerfinale lei '97 tegen Roda JC red.) heb ik nog bereikt. De echte vorm, dus als alles elf gaat en je niet hoeft na te denken, nog niet. Ik twijfel nog te vaak, waar- ik voor mijn gevoel nog te dikwijls af- elijk ben van momenten." ;ar die momenten mogen er zijn na- ijk. Talan valt steeds meer op door de ngrijke) doelpunten die hij maakt. In edstrijd tegen Amica Wronki tekende 'oor het eerste treffer ooit door enveen in Europees verband ge valt ook zijn elf jaar oudere broer op. Die maakte ooit furore als spits AZ '67 en Vitesse. De oudste van de kinderen Talan, er is nog een zusje Katwijker debuteert vanavond in Nederlands elftal Ooit zou Jeffrey Talan weer een oranje shirt dragen op het voetbalveld. Talan, die op 17-jarige leeftijd de w Katwijk verliet om een bestaan als voetbalprof op te bouwen, wil na zijn carrière terugkeren op sportpark De Krom. Die gedachte heeft hij nog steeds niet uit zijn hoofd gezet. Wat er ook gebeurt: eens speelt hij de derby Katwijk - Quick Boys. Maar dat hij ook in zijn leven als profvoetballer een oranje shirt mag aantrekken, daar had hij nog niet bij stilgestaan. Want groot was de verrassing toen de nieuwe bondscoach Frank Rijkaard hem selecteerde. Vanavond maakt hij zijn debuut in het Nederlands elftal in de oefeninterland tegen Peru. Mariene, was veel doelgerichter dan Jef frey. „Er zijn momenten dat ik denk: hij moet wat brutaler zijn. Jef cijfert zich graag weg, terwijl het soms niet verkeerd is om voor je eigen kans te gaan. Alleen zal hij al tijd blijven kijken of er iemand beter voor staat. Als je tien keer een bal voorgeeft en er wordt niet gescoord, zeggen ze dat je een laag rendement hebt. Maar als je tien keer schiet en twee keer scoort, is dat ren dement er weer wel", aldus 'Rick Hattrick', die als accountant tegenwoordig zijn broertje adviseert. Rick Talan heeft altijd al beweert dat zijn jongere broer meer kwaliteiten als voetbal ler heeft dan hij. Hij zag twee jaar geleden in Jeffrey al een Oranje-kandidaat. „Als je momenteel naar de rechterkant kijkt, is er geen betere dan hij. Taument is geen optie meer en Overmars speelt op links. En Jef wordt gewoon elk jaar beter. Zolang dat zo is, kan hij nog ver komen. Wat zeg ik nou...? Hij zit al bij het Nederlands elftal." Of het bij een eenmalige uitverkiezing blijft, hangt volgens broer Rick van Jeffrey zelf af. „Hij krijgt de kans en die moet hij nu grijpen. Hij heeft natuurlijk nog geen krediet opgebouwd. De broertjes De Boer kunnen twee of drie keer falen en er is niks aan de hand. Jef heeft die status nog niet. Maar ik las over Rijkaard dat hij taakbe- wuste spelers zoekt en dat is Jeffrey. Hij zal nooit verzaken." 'Jef zelf is zich daarvan bewust. „Ik kan niet meer doen dan mijn best. Mijn taak zal ongeveer dezelfde zijn als bij Heeren veen. Aan de bal moet ik acties maken. Ik ben niet bang om fouten te maken. Je kan beter risico nemen, dan alleen maar dat balletje breed leggen. Daar schiet je niks mee op." Van het oranje van Katwijk, via het blauwwit van Heerenveen (ironisch ge noeg ook de kleuren van Quick Boys), naar het oranje van het Nederlands elftal. De opwaartse lijn in zijn carrière kromt voor lopig nog mooi en steil omhoog. Het is niet uitgesloten dat er straks nog eens een echte topclub bij hem op de stoep staan. Maar wat er ook gebeurt: eens keert hij terug op De Krom en is het de bedoeling dat hij als rasechte Katwijker met zijn voet balvrienden Hugo van Duyn (de keeper van Katwijk) en Carlo van Zeist (nu Ter Leede) de derby tegen Quick Boys speelt. „Daar heb ik het al vaak met hun over ge had, ja. Ooit spelen we weer samen. Ik weet dat Carlo nu bij Ter Leede voetbalt. Maar hem haal ik tegen die tijd desnoods zelf terug." programma's willen vullen, maar van mij hoeft het alle maal niet zo nodig. Ik blijf liever in de schaduw. Ik zal altijd me zelf blijven." FOTO KEES VAN HOOGDALEM Jeffrey Talan: „Ik ben vrij nuchter. Het is een mooie wereld, maar je moet het niet overdrij ven. Ik snap wel dat de tv- stations hun

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35