'verbazing, ontsteltenis ofidering Toerisme ZATERDAG 10 OKTOBER 1998 166 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Ze was knap en droeg een ijs muts. Waarschijnlijk omdat ze het mooi vond staan. Want koud kon je 't moeilijk noemen. Dertig graden of daaromtrent. 'Mis schien verborg ze op die manier wel een kaal hoofd', bedacht de man. 'Maar misschien ook, had ze domweg smaak.' Hoe dan ook: sinds zijn aankomst in Nepal - nu zeven dagen geleden - had hij nog niet zo'n geraffi neerde Ideurencombinatie ge zien. Het mat-beige gezicht, de espresso-bruine ogen en die hardgele wol. 'Heeft u soep?' vroeg hij. Ze knikte en giechelde. Een rij hagelwitte tanden vol maakte het beeld. In welk dorpje hij was, wist hij niet. De namen die z'n sherpa hem vanochtend op de landkaart had aangewezen, waren hem al weer ontschoten. Daar kon hij zich behoorlijk kwaad over ma ken, over die vergeetachtigheid. Maar zo was het nu eenmaal. Hij had niets met de taal van het land. Narnaste - hallo - kon hij nog net onthouden. Het in zijn brein opslaan van een woord als Macchapuchare - de vermaarde berg bij Pokhara die hij tijdens het ontwaken heel eventjes door de grijze wolken had zien piepen - kostte hem echter al de grootste moeite. Laat staan Syanglung. Of Tirkhedunga. 'Waar ben ik hier?', vroeg hij het meisje toen ze de soep kwam brengen. Maar in het Nepalese heuvelland spreken ze geen En gels. Ze haalde haar schouders op en lachte opnieuw. Wat de man wel zo prettig vond. Nor maal kon hij het niet uitstaan als hij niet exact wist, waar hij zich bevond. Nu lachte hij terug en zag hij op tegen het moment waarop ze zouden vertrekken. De verrukkelijke rust van een Nepalees bergterras. Weg van de wereld. Het groene dal, een kraaiende haan, klaterend water, het geroffel van blote kindervoet jes op het dorpspleintje en een bordje waarop de bezoeker werd verwezen naar 'the best toilet of the village'. Hoe langer hij in Nepai was, hoe beter hij de hip pies, de bloemenkinderen van de jaren zestig, zeventig begon te begrijpen. Dit moest inderdaad het nirvana zijn, waarvan ze zo hoog opgaven. Hotsebotsend De soep smaakte voortreffelijk en het plaatsje heette - de man kon niet nalaten het zijn sherpa-gids toch te vragen - Chandrakot. Ach ja, Chandrakot. Natuurlijk, nu wist hij het weer. Hij pakte de kaart en zocht het op. Het bleek een kilometer of vijftien ten wes ten van Pokhara te liggen, de stad waar hij twee dagen eerder vanuit Barathpur met een hotse- botsende autobus was gearri veerd. Een zondag waaraan hij nog vaak zou terugdenken. Niet om de lange, lange reis. En ook niet om het feit dat hij zich steeds misselijker en beroerder begon te voelen. Dat draaide en dat keerde en dat remde en dat trok weer op... Dertig kilometer per uur gemiddeld. En het was nog zo benauwd ook. Dumre kwam als een verlossing. Even uitstappen, even pauze. Op zomaar een zondagmiddag in Nepal. Stinkende door vliegen belaagde koeien, met hun neus in het straatvuil wroetende bok ken, knikkerende kinderen, ver legen grijnsjes van prachtige meisjes, kleedjes vol te koop aan geboden prullaria, het wegster vende gekrijs van een kip die werd gekeeld, bedelaars en daar omheen het geduizel van dui zenden Nepalezen die zich niets aantrokken van walmende en toeterende, zich langzaam door Nepal was tot diep in de jaren zeventig het nirvana van de hippies; nu is het vooral een land voor trekkers. Het land is met de ingebruikname van een nieuwe vliegverbinding sinds eind september een stuk dichterbij gekomen. Twaalf, dertien uur vliegen en je staat midden in Kathmandu. En dan? Keuze zat. De heuvels van Pokhara bijvoorbeeld. Of de tempels van Bhaktapur. Of de tijgers van Chitwan. Een reis, totaal anders dan alle andere reizen. ËPAL Barcelona De heuvels rondom Pokhara, vormen één van de mooiste trekking-gebieden van Nepal, het gewoel wringende autobus sen. Als de man - dat wist hij nu al - later aan Nepal zou terug denken dan zou tussen al die an dere herinneringen zonder twij fel ook dat beeld verschijnen: Dumre vlak voor het donker wor den. Dampendgroen Hij lepelde de laatste soep uit zijn kom en vroeg de rekening. The bill, dat verstond ze. Eén co la en één thukpas, één noedels oep: 205 rupees. Hij gaf er 250, drie rijksdaalders ongeveer. Voor 4,5 gulden kon je hier nog slapen ook. Maar er stond - een kilome ter of acht verderop - al een tent voor hem klaar. Hij gespte zijn rugzak om en vertrok samen met de anderen van de groep. Eén sherpa voorop; één sherpa ach teraan. Hadden die lui soms ogen in hun tenen? Zonder te kij ken, leek het wel, renden ze over de door de regen spiegelglad ge worden steentjes. De man en z'n metgezellen moesten daarente gen zo opletten dat ze minuten lang nauwelijks meer zagen dan het smalle kronkelpad onder hun voeten. Terwijl ze toch door zo'n onwaarschijnlijk mooi landschap trokken. Hier de dampendgroene jungle; daar - schuin boven hem - de witte, soms tot over de 8000 meter reikende toppen van de fe- nomenaleAnnapuma-keten. Althans, als ze niet door wolken aan het zicht waren onttrokken. De regentijd was nog niet hele maal voorbij en de afgelopen nacht had het nog geweldig ge onweerd. Het gedonder was zo verschrikkelijk geweest, dat z'n kussen was beginnen te zoemen en te trillen. Bovendien had het tot laat in de ochtend onophou delijk geplensd van de regen. Maar om zes uur, het was nog bijna donker, hadden de sherpa's (met een plastic vuilniszak over hun schouders) alweer hete thee rondgebracht en werd er voor de ingang van z'n tent een alumini um schaaltje met warm water neergezet. 'Good morning sir, have a nice day.' Hoe meer moeite je moet doen om haar te ontdekken, hoe gro ter de schoonheid is. Hij had slecht geslapen, pijn in z'n bo venbenen en een lichte vorm van diarree. Maar niets kon hem be letten onbekommerd verder te reizen door dat even vreemde als schitterende land. Hij kon zich niet herinneren eerder een reis te hebben gemaakt waarin verba zing, ontsteltenis en verwonde ring elkaar in zo'n razend tempo hadden afgewisseld. Kathmandu, de hoofdstad, was hem al snel gaan benauwen; maar van de hindoe-grandeurvan Bhaktapur - één van de drie koningssteden - kon hij maar moeilijk loskomen. Tempels, paleisjes en tientallen andere gebouwen in alle kleuren bruin, een gewemel van in hout gesneden godjes en goden in verschillende verschijningsvor men (veelarmige, vierhoofdige, Shiva met z'n drietand) en daar bovenuit bijna altijd het ijle, a - ritmische geneuzel van een fluit. Zelfs de nooit afgevende souve nir-verkopers en -verkoopsters hadden hem nauwelijks kunnen S ROB VAN DEN DOBBELSTEEN irriteren. Sterker nog: hij kocht volkomen tegen z'n gewoonte in een gebedsmolentje. Misschien dat hij zich had laten bedwelmen door die zoete mengeling van vreemde geuren, ver gemurmel en het luiden van een tempel- bel. Het was mistig geweest, maar plotseling had zich een zonnestraal dwars door de nevel geboord. Hij vlamde eerst over het als van kant gesponnen hout werk van de Golden Gate en gleed vandaar zoekend en tastend over het Paleis met de 55 vensters. Een mystieke ervaring bijna. Luipaard Nu, in de bergen boven Pokhara, leek het alweer maanden geleden dat hij Bhaktapur had bezocht. Hetzelfde gold voor Chitwan, het nationale park waarin hij dei nend op de rug van een olifant naar tijgers had gezocht. En neu shoorns. Maar al wat hij had ge zien was een snelle, plotselinge golf in het lange olifantengras. 'Leopard', had de drijver onbe wogen gelispeld, 'luipaard'. Misschien was het waar, mis schien ook niet. Maar wat maak te het uit? Ook Chitwan was een avontuur geweest. Even voorbij Bharatpur al reed de bus zich vast in een file. Verderop was een ongeluk gebeurd en uit piëteit met de twee doden die er waren gevallen, mocht er de eerste uren niet verder worden gereden. En ook niet - want dat was nóg on beleefder - worden gekeerd ten einde een andere route te kiezen. De chauffeurs die het toch pro beerden trotseerden een stenen regen van de plaatselijke bevol- king. Uiteindelijk was hij tegen de avond in Chitwan beland. Op nieuw avontuur. Voor vervoer zorgden zich in de modder vast zuigende jeeps, schommelende olifanten en van sigarenkistjes hout gemaakte veerbootjes die met het water tot aan het gang boord schuin over de snelstro- mende Naryana sneden. Daar hield de man wel van. Van die momenten waarop het net span nend genoeg was om er niet bang van te worden. Pas in z'n lodge, 's avonds, merkte hij hoe moe hij was geworden van die mix van reizen, nervositeit en zweethitte. Als een blok was hij in een diepe, droomloze slaap gevallen. Lijkverbranding En nu, nu had hij helaas nog slechts twee dagen te gaan. An derhalve dag lopen, met de bus terug naar Pokhara en vandaar vliegend naar Kathmandu. Daar zag hij een beetje tegenop. Niet tegen het vliegen, maar tegen de Nepalese hoofdstad. Misschien kwam het wel door de lijkver branding die hij er bij de Pashu- patinat-tempel had gezien. Hin does doen er niet moeilijk over. Althans, ze zien het als niets bij zonders. Van leven ga je dood. En je komt altijd weer terug op aarde. In wat voor een gedaante dan ook. Dus wat zou je jamme ren. Dat zou de overledene slechts ongeluk brengen. Maar de man was er licht onpas selijk van geworden. Die knispe rende brandstapel op de oever van de Bagmati, de uit de lijkwa de stekende voeten die steeds verder opzwollen, de stank en daaromheen de wereld die ge woon doordraaide. Zwemmende jongetjes, rochelende mannen, apen, honden, in t-shirts geklede toeristen die als in een voetbal stadion naar de langs het lijk lek kende vlammen keken, vrouwen die met dichtgeknepen neus zorgvuldig hun voeten wasten in de rivier, een man die een juist gekochte, jammerende bok met behulp van een touw op het dak van een autobus sjorde en een namaak geestelijke die achter een tempelmuurtje voor hon derd rupees z'n rok omhoog trok en liet zien hoe hij met z'n pie mel een 50 kilogram zware steen kon optillen. Hier, op die trekking, die wande ling door de heuvels boven Pok hara was het aanmerkelijk beter. De nacht kroop langzaam om hoog uit het dal en diep beneden hem glansde het water van een meertje lui in het laatste avond licht. De sherpa voorop neuriede iets onduidelijks en achter hem, in het dorpje dat ze net waren gepasseerd, werden de eerste houtvuurtjes aangestoken. 'Na rnaste', zei de vrouw die hem ge bukt onder een last van gras te gemoet kwam lopen. 'Narnaste' bromde hij tevreden terug. Zo, in deze atmosfeer, zou hij nog wel dagen door willen lopen. En ge lukkig schoof de ellendige herin nering aan die lijkverbranding ook langzaam maar zeker weg achter het beeld van een hardge le ijsmuts. FEITEN CIJFERS De beste maanden om Nepal te bezoeken zijn oktober, november (vlak na de regen tijd), maart en april. Maar wie het een beetje uitzoekt, kan er ook in de rest van het jaar goed terecht. Sinds kort organi seert de Nederlandse touroperator Oad in samenwerking met Transavia reizen naar het Himalaya-land. De vlucht duurt (inclu sief de tussenstop in Sharjah) ongeveer dertien uur. Hou rekening met een nogal krappe stoelruimte. Een visum kost 57,50 (15 dagen geldig) of 77,50 gulden (30 da gen) en het paspoort moet nog minimaal 6 maanden na lerugkomst in Nederland gel dig zijn. De goedkoopste aanbieding is een reis van tien dagen (inclusief drie hotelovernach tingen) voor 1.295 gulden, maar in Neder land al kunnen bij de organiserende tour operator extra's worden besteld als trek tochten (de fameuze 5-daagse Royal-trek kost 495 gulden), busreizen, raftings op onder meer de Trisuli-rivier (5-daagse tocht: 195 gulden) en een bezoek aan het Chitwan-park. Een 17-daagse vrij comple te reis naar Nepal komt op die manier op ongeveer 3.000 gulden. In Kathmandu biedt Oad verschillende ho tels aan. Daarvan is Yak Yeti het bekend ste, Dwarika's zowel het charmantste als veruit het mooiste en Garuda het goed koopste. In Phokara lijkt Shangri-La de beste optie. Wie opziet tegen de billijk ge prijsde, maar langdurige ritten met de bussen van Greerüine, kan eventueel voor het vliegtuig kiezen. De verbindingen tus sen de ruim 30 Nepalese vliegvelden zijn relatief uitstekend. Wel van te voren goed informeren of de machine op de afgespro ken tijd vertrekt. Er wil nog wel eens met het tijdschema worden geschoven. Prijsin dicatie: een enkele reis Kathmandu-Pok- har kost 35 dollar. Hoewel Nepal zijn grenzen al in 1951 opende, is het toerisme er nog steeds niet echt op gang gekomen. Vorig jaar werd het land bezocht door slechts 350.000 vakan tiegangers onder wie circa 9000 Nederlan ders. Hoewel de meeste toeristen naar het Himalaya-land komen om er een trekking te maken, kent het land in steden als Bhaktapur en Patan en hel centrum van Kathmandu ook culturele hoogtepunten. Na trekking wordt ook rafting in Nepal snel populairder. Vooral de stroomversnel lingen van de Trisuli-rivier trekken veel toeristen. Trekking concentreert zich vooralsnog vooral op de omgeving van Pokhara in het noorden (aan de voet van de Annapurna- keten), Langtang (niet ver van Kathman du) en Solu Khumbu (Mount Everest-ge- bied). Een trekking-permit (met twee pas foto's) Is vereist. De prijzen verschillen per gebied en lengte van de tocht. Hier en daar moet ook toegang worden betaald voor nationale parken die worden betreden. Wie niet in slaap kan komen zonder kus sen, moet dat zelf meenemen (opblaaskus- sentje) en kijk vlak na afloop van het re genseizoen niet op van een bloedzuigertje meer of minder. Het beklimmen van ber gen kan flink in de papieren lopen: van 1500 tot 10.000 dollar afhankelijk van de hoogte van de top. Wie een poging wil wa gen de Mount Everest te bedwingen, moet daarvoor zelfs 70.000 dollar op tafel leg gen. Het tijdsverschil ten opzichte van Neder land bedraagt 3.45 uur in de zomer en 4.45 uur in de winter (later). Bij het terugvlie gen moet in Kathmandu luchthavenbelas ting worden betaald (1.000 rupees; 1 rupee 3 cent). Geld wisselen kan bij elke bank, geldwisselkantoren en veel hotels. Credit cards worden in Kathmandu, Patan en Bhaktapur vrij algemeen geaccepteerd; pinnen is nog niet mogelijk. Voor reizen door Nepal zijn geen inentingen verplicht, maar aangeraden wordt zich te laten vac cineren tegen DTP, hepatitis A en tyfus. Raadpleeg eventueel de huisarts, de GGD of het landelijke vaccinatienummer 09 00 - 95 84. Trekkers wordt aangeraden medi cijnen tegen diarree mee te nemen alsme de zonnebrandcrème, antibiotica, mug- genmelk, pleisters en eventueel chloorta- bletten voor het desinfecteren van water. Meer informatie: het reisbureau. Na bijna anderhalf jaar gesloten te zijn geweest, is na de Collserola Toren weer voor het publiek geopel het 500 meter boven zee-niveau liggende platform gebouwd om als communicatie-knooppunt te dien? televisie-uitzendingen van de Olympische Spelen)? bezoekers een schitterend uitzicht over Barcelona! achterland. Het platform ('mirador') is geopend val' toten met zondag van 11 tot 14 uur en van 16 totf Annuleringsverzekering Umgarant heeft een annuleringsverzekering voorh; geïntroduceerd. De uitkering bedraagt 50 gulden r per 'ongenoten vakantiedag' en als premie moet lf de totale reissom per dier worden betaald. De verz£ keert alleen uit als het huisdier vlak vóór of tijdens' overlijdt. Informatie: Unigarant, telefoon 0528 - 29-99-99. L i Vrijmetselarij Al sinds 1984 bestaat er in Brussel een MagonnieJ- een museum over vrijmetselarij. Dat kon echter all bezocht door leden. Sinds kort is daar verandering! men. Op donderdagmiddag van 14 tot 17 uur is n( woon' publiek welkom. Op de permanente tentoon'1 wordt op een objectieve manier informatie gegeve! vereniging die toch vooral bekend staat om haar d( zwijgzaamheid. Gepoogd wordt de bezoeker aan tl te denken over de fundamentele ideeën van het Ie' wordt getracht de methodes van de vrijmetselarij t maken. Roemers, fluiten en bokalen^ Van 23 oktober tot en met 11 april volgend jaar is1 prachtige Museum Willet-Holthuysen aan de Heretf 605 te Amsterdam, de tentoonstelling 'Roemers, bokalen' te zien. Belangrijk onderdeel van de expci- het antieke Venetiaanse glaswerk dat kunstverzarrn Abraham Willet in de vorige eeuw bijeenbracht. Or is een grote roemer uit 1647. Veel aandacht wordj schonken aan unieke gelegenheidsglazen die zijnl door onder anderen Jacob Sang. De Wiersse Op zondag 25 oktober zijn de vermaarde tuinen plaats De Wiersse (tussen Vorden en Ruurlo) voorj keer dit jaar voor het publiek geopend. Naast het i? huis bloeien de laatste rozen, de heesters dragen F' langs de vijvers, de beek en de slingerpaden hebbf men hun eerste goudgele blad al laten vallen. DeP totaal zestien hectare groot - zijn geopend van 10 Informatie: VVV Vorden, telefoon 0575 - 55 32 22. WERELDWIJD Het World Wide Web, in de volksmond meesir net' genoemd, stroomt bijna over van toeristisf tie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wê. vinden op één van de miljoenen sites van het vP op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke?0 formatie en mogelijkheden om een reis te planif Nepal mag dan niet de eerste bestemming zijnjf nen schiet voor een vakantie, voor het Internet! lemaal niets uit. Zonder moeite is behoorlijk vrj te vinden over 'Het Dak van de Wereld'. Er is gisch, in Nepal-reizen gespecialiseerd reisbuif werkelijk prachtige site maakt. Keurig in het Nel, alles over het land, de cultuur, reizen er naar tt enz. Green Lotus Trekking is de naam en diei houden voor het geval u naar Nepal wilt. L i Elmar is één van de grote uitgevers van reisf vens maker van een mooie site met duidelijke formatie. Ook Nepal behoort tot het rijtje landL wijkse uitgever. Wie een hekel aan plaatjes he^ ternetsite, bijvoorbeeld door de laadtijd, kan recht. We vonden twee Nepalsites, waar nauvj dingen op staan, maar die aan informatie uitei ken laten zien. r http://www.green-lotus-trekking.com/ nederlands/landinfo-nepal.html http://www.elmar.nl/reizen/nepal/geo.html http://www.nepalpages.com/travel.htm http://asiatravel.com/nepalinfo.html

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22