rovincie vkoord met meringseis 'Garage op Boommarkt ondergronds' LUMC heeft een paar naamgenoten jEiden Regio Geld rolstoelbus is binnen Kaplaars en kokosmat voor asielzoekers Leidse apotheker krijgt innovatieprijs ANGSTEN EN FOBIEËN? lAG 10 OKTOBER 1998 ■REENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 Zendingshuis yt -1 Oegstgeest verwijst I ook het tweede plan voor het Zendingshuis naar de prullenbak: 'Te bombastisch'. Hotel 1 Q Hotel Garden in I -7 Hazerswoude- Dorp, is waarschijnlijk nog voor het eind van het jaar weer in bedrijf. iinelmarkt Apothekersdijk Buurthuis 'Dijk 33' houdt morgen, 11 oktober, een rorp- rkt. Bezoekers kunnen tussen 10.00 en 15.00 uur snuffe len tweede-handsspullen. Dijk 33 is aan de Apothekers- De toegang is gratis. menkoopman tijdelijk verhuisd Het bronzen beeld van de bloemenkoopman op de Vis- tijdelijk weggehaald. Vlak voor 3 oktober heeft de ge- besloten het kunstwerk te verwijderen omdat het na een - ing door een vrachtwagen ernstig was beschadigd. Het n beeld van de Katwijkse kunstenaar Gerard Brouwer ïu gerepareerd. Hoe lang dat gaat duren, is onbekend. ve lente Leiden mag aan- saneringseisen stellen rojectontwikkelaars die JEM-terrein gaan bou- is de uitkomst van een dat ambtenaren van e en gemeente deze erden. Het provinciaal heeft grote gevolgen bij de sanering betrok- tijen. Projectontwikke- omeyn liet eerder deze eten dat wanneer de e de gemeente niet te- fluiten, hij een kort ge- zou spannen tegen de e. >ente eist dat er onder Dmstige wegen op het rrein een halve meter zand wordt aange- ^P1 Die eis komt voort uit lat de wegen na het ge nen van de wijk worden ragen aan de gemeente, emeente niet met ver- rond wil worden opge- Dat er schoon zand wegen moet komen is begin dit jaar afgespro- Wilma Bouw, de huidi- laar van de grond, het standpunt van Ro eit de gemeente echter inde saneringseisen die ik verder gaan dan het e provinvie goedgekeur- .n. Volgens de projectontwikkelaar kan de ge meente dit niet eisen. De extra sanering kost zo'n 700.000 gul den en komt volgens de con tracten voor rekening van het Leiderdorpse sloopbedrijf Vermeulen. Die staakte ruim een maand geleden alle werk zaamheden en liet vorige week het terrein verzegelen, terwijl hij claims indiende bij de gemeen te en Romeyn. Een woordvoerder van de provincie laat weten dat er geen bezwaar bestaat tegen de extra sanering. ,,Maar we willen het wel terugzien in het sanerings plan", voegt hij eraan toe. ,,Er moet dus nog wel een plannetje onze kant uit komen." Volgens de woordvoerder is nu de grote vraag of de gemeente er met de projectontwikkelaar uitkomt over de extra sanering. „Want het is natuurlijk de vraag of de projectontwikkelaar daartoe be reid is." Romeyn, die gisteren onbe reikbaar was voor commentaar, liet begin deze week weten dat hij in deze situatie de extra sa- neringskosten in eerste instan tie voor eigen rekening wilde nemen om verdere vertraging te voorkomen. Tegelijkertijd wilde hij bij de gemeente een claim neerleggen in een poging de ex tra kosten op het gemeentebe stuur te verhalen. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) heeft nogal wat afkortingsgenoten. Zoals de Lancaster University Mountaineering Club, de Lake- wood United Methodist Church, de Lexington United Methodist Church en het Loyola University Medical Center. archieffoto marklamers Nieuwe toegangspoort Leiden Leiden heeft een nieuwe toegangspoort. Niet in de stad, maar een virtuele op internet. Met ingang van dinsdag 13 oktober heeft Lei den een complete website, ontwikkeld door Leiden Promotie VW in samenwerking met diverse partners. Omdat de virtuele toe gangspoort zo veelzijdig is, heeft de gemeente besloten haar site adres beschikbaar te stellen. Daardoor kan iedere surfer voortaan via www.leiden.nl de hele stad bezoeken. Op het adres vindt de in ternetter een samenwerkingsverband van het LUMC, de gemeente Leiden, de Universiteit Leiden en Leiden Promotie VW. De gemeente studeert hard op de mogelijkheid om de garage die gepland staat aan de Boommarkt ondergronds aan te leggen. Dat liet wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) gisteren weten tijdens een door de PvdA beleg de bijeenkomst over de Aalmarktplannen. De eerste schetsen voor het plan komen op zijn vroegst eind deze maand naar buiten. Van Rij verwacht echter dat het wel november zal worden voordat er een tekening op tafel ligt. LEIDEN RUUD SEP LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het LUMC, de nieuwe naam van het voormalige Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL), is niet uniek. Het Leids Universitair Medisch Centrum heeft een te genhanger in de Verenigde Sta ten waar in Chicago het Loyola University Medical Center staat. Dit Amerikaanse LUMC is een privé-universiteit en -zieken huis met 500 bedden waar bijna 4000 mensen werken en ruim 500 medische studenten wor den opgeleid. De instelling is een 'dochter' van de Loyola University Chicago die in 1870 is gesticht door Jezuïten. De Loyola University heeft de afkorting LUMC overigens niet in Europa laten registreren, zo blijkt uit de laatste gegevens van het Benelux-Merkenbureau. Dat betekent dat het Leidse LUMC goed wegkomt. In het andere geval had het ziekenhuis zijn naam moeten veranderen. Het AZL veranderde zijn naam dit voorjaar vanwege de meer intensieve samenwerking met de medische faculteit van de Leidse universiteit. Het woord 'universitair' geeft die hechte banden met deze instel ling beter weer dan het woord 'academisch', zo oordeelde de raad van bestuur van het zie kenhuis. Hoewel de naam Leids Uni versitair Medisch Centrum niet lekker in de mond ligt, heeft het ziekenhuis flink wat geld uitge trokken om zijn huisstijl, - brief papier, folders en dergelijke - en het naambord op de gevel aan te passen. De woordvoerder van het Leidse LUMC reageert laconiek op de naamgenoot in de Vere nigde Staten. „Toen we deze naam gekozen hadden, hebben we uitgezocht wat er nog meer zo heet in Nederland, Europa en de rest van de wereld, maar we zijn niet op problemen ge stuit. Er zijn ongetwijfeld nog meer instellingen of bedrijven in de VS die dezelfde afkorting gebruiken." Dat klopt, vooral in kerkelijke hoek. Die van de methodisten om precies te zijn: de Lancaster United Methodist Church, de Lakewood United Methodist Church, de Lexington United Methodist Church, de Livings- ton United Methodist Church en de Lynnewood United Me thodist Church. Maar ook een paar Engelse bergbeklimmers maken gebruik van de zelfde af korting: de Lancaster University Mountaineering Club. Maakt niet uit. „In het buiten land noemen we onszelf toch al Leiden University Medical Cen tre", zegt de woordvoerder van het Nederlandse LUMC. „Dat woordje 'Leiden' zegt genoeg. Wij zullen in elk geval onze naam en huisstijlen niet veran deren. Loyola? Hoe schrijf je dat eigenlijk en waar ligt dat?" SJOERD KUIJPER JET BOEKE Signeren, lezen tekenen! Woensdag 14 oktober van 14.30 tot 16.00 uur Sjoerd Kuijper en op Zaterdag 17 oktober van 14.00 tot 16.00 uur Jet Boeke KINDERBOEKENWEEK natuurlijk bij: DEKUR v Libris boekhandel „Je kan beter nu wat meer geld uitgeven voor een goede oplos sing van het parkeerprobleem, dan iets boven de grond bou wen waar we straks spijt van krijgen", motiveerde de wet houder zijn voorkeur voor een ondergrondse parkeervoorzie ning. Hij liet daarbij overigens meteen weten dat wat hem be treft de parkeertarieven voor de vergunninghouders in de gara ge drastisch omhoog moeten. Nu betalen vergunninghouders niet meer dan 240 gulden per jaar. Wie straks een vaste plek in de garage wil hebben, moet daarvoor als het aan Van Rij ligt een veelvoud van dat bedrag voor gaan betalen. Door de auto's onder de grond te stallen, blijft er op de begane grond meer ruimte over voor winkels. Een nieuw LVC zou volgens de wethouder eventueel op de eerste verdie ping kunnen worden gebouwd. Het grote probleem voor het poppodium blijft echter de lan ge tijd die nodig is om de Aal marktplannen te verwezenlij ken. Óp zijn vroegst kan er in 2000 een voorzichtig begin wor den gemaakt met de uitvoering, en voordat het project helemaal is afgerond is het minstens nog vijf jaar later. Het is de vraag of LVC zo lang kan wachten. „Mis schien kun je daarom sneller op een andere plek een nieuw LVC bouwen", aldus Van Rij. Op de PvdA-bijeenkomst wa ren naast partijleden ook een aantal bewoners van het Aal marktgebied af gekomen in de hoop wat meer informatie over de plannen te krijgen. Een en keling probeerde aan te tonen dat het hele Aalmarktplan maar onzin is. De bereikbaarheid van de binnenstad is al slecht, waar om zou je dan nog een extra publiekstrekker aan dat cen trum toevoegen, wilde hij we ten. Van Rij betoogde dat het Aalmarktproject niet voor een enorme toestroom van klanten zal zorgen, maar hooguit pu bliek dat niet meer in Leiden komt winkelen ertoe zal bewe gen weer terug te komen. )en de tent - die juist dig was gedroogd en op- maar weer van zolder Luchtbedden, pompje, kken en gasstelletje: al- gcompleet, 't Gaat met Pn net als met het sper- je en de aardbei: vroe- nin de zomer, nu het 'rond. e sperzieboon - waar- taters het mooie Egyp- le grootste leverancier i de groenteman mogen -komen kampeerders et seizoen van ver. illander zal ooit op het ien bij slagregen of met de grond op een vanaf oor elzenbosjes aan onttrokken trekkers- ïrvan de bewoonde te gaan staan kleumen, mer ook niet trouwens: camping in de polder <yn is nog nooit boom- uiess geweest, insen die Kosovo, Pris- ndere barre gewesten hten zien daar volgens ale Opvang Asielzoe- >A) geen probleem in. wel wat gewend. Mod- ien ze ginds ook in id, hebben wij op foto's int kunnen zien. En hier te in een feesttent. Van waarin volgens bouwer onze kroonprins nog [partijtje gaf voor de ndsemedaille-winnaars ytnpische Winterspelen to. Ex-staatssecretaris rpstra danste er de drie- Dat begint al bijna de 'een uitje te krijgen, t overigens nog een rage en. dat kamperen in i winter. Het camping- aat gouden tijden tege- adat Leiden op verzoek ■-0A de bereidheid had i vluchtelingen in een tent op te vangen kwam plotse ling ook staatssecretaris Job Co- hen van justitie over de brug. Die wildé aanvankelijk alle nieuwe asielzoekers een zwer verspasje voor Nederland ge ven. Maar na enig aandringen van een kritische Tweede Ka mer beloofde hij legertenten. Die schijnen bij justitie op zol der te liggen. Leiden mag Cohen wel dank baar zijn. Door zijn snelle han delen zal geen gemeente in Ne derland nog op het idee komen het voorbeeld van Leiden te vol gen. De COA zal overal elders in Nederland vergeefs aanklop pen. Noodopvang voor vluchte lingen? Schei toch uit, zeg! De staatssecretaris heeft legerten ten beschikbaar gesteld. En zo blijft Leiden zijn faam als stad van vluchtelingen waarmaken. D'r zijn nog wel wat kleine din getjes te regelen. Zo is het de vraag of al die mensen uit verre landen, die aan de grens van Nederland staan om binnen ge laten te worden, bekend zijn met het fenomeen kaplaars. Die moesten, na het transport naar Leiden, maar van gemeentewe ge verstrekt worden aan de asielzoekers. Anders loopt straks iedereen met baggerpo- ten die feesttent in en uit. Eén oud-Hollandse kokosmat per unit is misschien ook wel praktisch. En bordjes met de tekst 'voeten vegen' in verschil lende talen. Dat kan er allemaal best vanaf. Want voor het eerst in de geschiedenis gaat de stadscamping in Cronesteyn geld opleveren. Buiten het sei zoen nog wel. Wie had dat ooit durven dromen. tekening maarten wolterink Lof Uitdagend moet het worden, vernieuwend en gedurfd. Dat ze in Amsterdam en Den Haag zeggen: In Leiden, daar gebeurt het. En het moet natuurlijk kwalitatief hoogwaardig zijn en precies passen bij de wensen van de toekomstige gebruikers. Mensen moeten in de stad een lapje grond kunnen kopen om daar geheel naar eigen inzicht een huis neer te zetten, niet be lemmerd door allerlei betutte lende regeltjes. t In de binnenstad moet het mo gelijk zijn om schreeuwende nieuwbouw neer te zetten - mits natuurlijk passend, uitda gend en van een hoog ambitie niveau - en de naoorlogse blok kendozen moeten worden ver fraaid door optoppen en uit- plinten. Wat dat is weet nie mand, maar het klinkt in ieder geval veelbelovend. De WD-dames Melanie Schultz van Haegen-Maas Geesteranus en Maya Virginia van der Steen hoven oogstten deze week veel lof voor het feit dat zij erin ge slaagd zijn om het Leidse archi tectuurbeleid op de politieke agenda te krijgen. Maar daar hielden de vriendelijke woorden ook meteen op. Want hadden de WD-dames niet erg veel no ten op hun zang? Beseften zij wel dat je als je experimenteert met architectuur altijd het ge vaar loopt dat er wanneer de steigers weg zijn ineens een monster is geboren? En weten zij niet dat wanneer mensen onbelemmerd hun droomhuis mogen bouwen niet de verbeel ding maar juist de onbegrensde truttigheid de macht grijpt? Maar genoeg gezeurd. De hele commissie ruimtelijke ordening was donderdag 'blij' (PvdA) of zelfs 'heel blij' (RPF). De WD- dames werden gefeliciteerd met hun discussienota (D66) die als 'heel aardig' (GroenLinks) en als 'zeer prijzenswaardig' (Van Rij) werd omschreven. Alleen de SP'er Paul Day kon geen loven de woorden over zijn lippen krijgen. Want hij had de nota nog niet kunnen lezen. Het SP- exemplaar was terecht gekomen bij Daan Sloos, die de ortho doxe socialisten inmiddels defi nitief de rug heeft toegekeerd en daar zichtbaar van is opge knapt. Aan Daan kwam dan ook de eer toe van het meest dode lijke compliment. „Ik heb hem niet gelezen, maar ik ben blij dat hij er is", lachte hij de WD- dames vriendelijk toe. En daar konden ze het mee doen. AAP RIETVELD EN RUUD SEP LEIDEN «SUZANNE BARBIER Het geld voor een aangepast rolstoelbusje voor de 3-jarige Wesley Pluym, het gehandicap te broertje van de verongelukte Laura Pluym, is binnen. Inwo ners van de Kooi hebben via een collecte en een gironum mer in totaal 16.500 gulden bij een gebracht. De landelijke stichting voor het gehandicapte kind STIN- AVO heeft daar nog eens 18.000 gulden bovenop gedaan. Het busje zal 24 oktober feestelijk worden overhandigd in de speeltuin aan de Borneostraat in de Kooi. Buurtbewoonster Lies Hoog- ervorst nam het initiatief voor de inzameling toen ze hoorde dat Laura, die samen met haar vriend in maart bij een auto-on geluk op de Langestraat om het leven kwam, in het geheim werkte voor een rolstoelbusje. Hoogervorst is trots en dank baar dat de buurt waai' de men sen 'op de centjes moeten pas sen' zo royaal voor dit doel in de portemonnee heeft getast. Open dag aula begraafplaats De begraafplaats Groenesteeg Leiden houdt morgen een open dag. Uiter aard is de begraafplaats op alle dagen van de week ge opend, maar op deze zondag is ook de aula voor publiek toegankelijk. De opkomst bij vorige keren toont aan dat het een gewaardeerd evene ment is. Tussen 13 en 16 uur kunnen de bezoekers langs komen in de Groenesteeg. LEIDEN «TIMOTEUS WAARSENBURG De Leidse apotheker H. Buurma van Apotheek Stevenshof heeft woensdag de jaarlijkse Innova tieprijs van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) gekregen. Buurma kreeg deze prijs voor het reali seren van de Masterclass. Hierin kunnen prakti serende apothekers op een 'indringende en in structieve' wijze kennis maken met praktijkon derzoek. Buurma zwaait al jaren de scepter over de eni ge academische apotheek in Nederland. Binnen de pharmaceutische wereld heeft hij verder be kendheid als directeur van het Stevenshof Institu te for Research. Dit instituut houdt zich bezig met praktijkonderzoek in de openbare apotheek. Met de oprichting van de Masterclass heeft hij dit onderzoek toegankelijker gemaakt voor meer apothekers. De KNMP noemt Buurma de „start motor, het gaspedaal en vooral de koppeling in dit project." INTERNATIONALE DAG VOOR DE GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID HEEFT U LAST VAN Bestel gratis folder Jaarlijks lijdt één op de acht Nederlanders angststoornis of fobie. Het gaat hierbij óm klachten, die niets met aanstellerij te maken hebben Enkele feiten: Een angststoornis is niet het gevolg van een slap karak ter De oorzaken van angsten en fobieën zijn onbekend De meeste angsten en fobieën zijn goed te genezen. BEL voor een gratis folder, de kennistest of hulp 030-233 13 35 KORRELATIE Test uw kennis Wat weet u van angsten en fobieën en wat weet u niet? Vraag de multiple-choice kennistest aan met vragen als: Bestaat er een 'Viagra-pil' voor angst stoornissen? «Wanneer is angst voor de tandarts ook een angststoornis? Hoe lang duurt gemiddeld de behandeling van straatangst? U kunt zelf uw score bepalen. De Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid 1998. De World Federation of Mental Health heeft 10 oktober uitgeroepen tot een dag om wereldwijd de geestelijke volksgezondheid te bevorderen door voorlichting. In Nederland wordt de dag georganiseerd door de Stichting Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid, waar- Gee'stclijkr Volksgezondheid in de GGZ-instellingen, cliëntenorganisaties en zorgverzekeraars samenwerken. De campagne 1998 werd financieel mogelijk dankzij het ministerie van VWS en het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid. Adres: Postbus 5103 3502 KC Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13