Leidsch Dagblad LLM getergd door olitieke spelletjes' troomstoringen leggen regio lam 4 Russen massaal op straat tegen Jeltsin WE dreigt met bod op Vendex Grote voeten in de Andes 'AS tasten in het duister over dood conducteur TWEI DE WERELD OM 1 HEEN. esluit over Kosovo vertraagd HET WOORD IS AAN Schiller Wie te veel denkt, zal weinig tot stand brengen. bewolkt én;' r miezerregeri' - N 7713° 8'/13o r/140 30% 80% 30% 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur22 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving.16 Meningen18 Regio15,17,19,21 Rubrieken10 RTV/programma's13 Sport24,25,27 Strips10 Uitgaan20 UITGAAN Toneelgroep Imperium pre senteert 'Het laatste kind' in zijn eigen theater, waarvoor een kortingsbon op de pagi na Uitgaan. Interview met astronaut Glenn live in Noordwijk noordwu k j an preenen esprek van de Dag Gespierde krekels vechten zich dood in China Economie Mislukte emissie pijnlijke blunder van Fortis Cultuur en Kunst Restauratie geeft Concertgebouw extra allure Sport Vriesekoop bezwijkt voor smeekbede NR. 41818 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 kila kila De Boliviaanse paleontologist David Keremba bestudeert de voetsporen van een nog niet geïdentificeerde dinosaurus op de bodem van een drooggevallen meer in het Andesgebergte. In een straal van zo'n twintig kilometer zijn onlangs honderden voetsporen van prehistori sche dieren ondekt, waarmee deze plek in Bolivia in één klap geldt als een van de belangrijkste gebieden ter wereld voor de dino-studie. foto reuters david mercado moskou hans hoogenduk correspondent De Russen zijn vandaag mas saal de straat op gegaan om op de Dag van de Grondwet te ei sen dat president Boris Jeltsin aftreedt en dat achterstallige lo nen worden uitbetaald. De vakbonden voorspelden dat tientallen miljoenen Russen op een of andere manier zou den demonstreren. Alle deelne mende organisaties hebben op geroepen geweld te vermijden en niet in te gaan op provoca ties. Er zijn honderdduizenden politieagenten ingezet. Inciden ten werden tot vroeg in de mid dag niet gemeld. Het protest begon in Vladi vostok, zeven tijdzones verwij derd van de Russische hoofd stad Moskou. De plaatselijke ac tieleiding had voorspeld dat zo'n 300.000 werknemers in sta king zouden gaan. In de stad waren echter maar enkele dui zenden op de been. Ze riepen leuzen als 'Jeltsin vertrek' en 'Betaal de lonen - Nu'. Het verre oosten van Rusland is zo mogelijk nog harder ge troffen door de crisis dan de rest van het land. Maar Moskou doet weinig om de toestand te verbeteren. Dat werd ook gister avond weer duidelijk toen pre mier Primakov op de televisie verscheen en zijn landgenoten opriep de rust te bewaren en gedisciplineerd te protesteren. „Ik begrijp dat velen die nu ac tie gaan voeren reden hebben ontevreden te zijn. Maar ik wil ook zeggen: laat de boot waarin we allemaal zitten niet te hard schommelen. De zee is vandaag te wild", zei hij. De acties worden vooral ge zien als een uitlaatklep voor de frustaties van tientallen miljoe nen Russen die vaak maanden op hun schamele loon moeten wachten. Het zijn vooral de communisten en de vakbonden die de demonstraties organise ren. De leuzen bij de protesten zijn buitengewoon vaag. Nu de communisten enkele van hun partijgenoten op sleutelposities in het kabinet hebben, kunnen ze moeilijk tegen de regering demonstreren. Het verbale pro test richt zich dus tegen Jeltsin, in de ogen van de meeste Rus sen de hoofdverantwoordelijke voor de crisis. Pagina 9: Primakov belooft Russen veel IlSDAG 7 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Detailhandelsketen WE Interna tional, eigenaar van de Hij- en Zij-modeketens, doet mogelijk een bod op branchegenoot Vendex. Dat zou kunnen gebeu ren als WE achter het net vist in de strijd met Vendex om KBB (Bijenkorf, Hema). WE-direc- teur en grootaandeelhouder R. de Waal zei dat gisteravond in het RTL 5-programma Business Update. De woordvoerder van De Waal kon echter niet aangeven of er al serieuze plannen in voorbereiding zijn om Vendex over te nemen. De Waal wil in elk geval dat de rol van KBB- commissaris Hazelhoff kleiner wordt, omdat hij ook lid is van het bestuur van de Stichting Preferente Aandelen KBB. Ha zelhoff keerde zich als presi dent-commissaris de afgelopen dagen fel tegen de avances van WE richting KBB. De Waal herhaalde dat WE absoluut van plan is om eerst met een nieuw tegenbod op KBB te komen, op voorwaarde dat de door KBB opgetrokken beschermingsconstructie van tafel gaat. WE overtroefde Ven dex met een bod van 160 tot 165 gulden op een aandeel KBB. Vendex verhoogde in een reac tie daarop zijn bod maandag tot 167,50. Pagina 9: Middenstand woe dend over warenhuisfusie ederlandse Spoorwegen tasten in het :r over de mysterieuze dood van een ucteur op het baanvak tussen Voor- it en en Leiden. De 36-jarige man uit rdam werd even na 14.00 uur zwaar- fro nd aangetroffen langs de rails op nog vierhonderd meter afstand van sta- De Vink. Door het ongeval was het verkeer tussen Leiden en Den Haag rende een uur gestremd, or de NS en de spoorwegpolitie is luidelijk of er sprake is van een onge- '<an een misdrijf of eventueel van zelf doding. Zeker is dat de conducteur niet is aangereden door een andere trein, maar zwaar letsel opliep door de val die hij maakte. Daarbij is hij vermoedelijk met zijn hoofd tegen een seinpaal geklapt Aan die verwondingen is hij, rond 16.00 uur, in het LUMC in Leiden overleden. Op het station van Voorschoten was er nog niets aan de hand, want daar zette de conducteur met het geven van een signaal de stoptrein tussen Den Haag en Leiden in beweging. Twee minuten later, op halte De Vink, bemerkte de verbouwereerde machinist dat hij zijn conducteur kwijt was. Diens lichaam was inmiddels door de machinist van een tegemoet komende trein langs het spoor ontdekt. Deze sloeg direct groot alarm. Het treinverkeer op het baanvak tussen Leiden en Den Haag kwam ter plaatse vrijwel meteen tot stilstand. De reizigers in een NS-dubbeldekker en de machinisten van een dubbele locomotief waren er zo doende getuige van hoe op de plaats des onheils al vrij snel de traumahelicopter in het weiland landde. Artsen vochten hier, tevergeefs zou later blijken, voor het leven van de conducteur. Pagina 19: Moeilijke klus voor hulpverle ners uier groei Schiphol is er straks geen KLM meer' chtvaart moet de komende jaren ook op Schiphol en blijven groeien. De komende vijftien jaar moet ntal vluchten van de huidige 400.000 kunnen oplo- Jaar 600.000. Dat zegt Dig Istha, directeur corporate Jiunications van de KLM. ,,De politiek klampt zich Jvast aan dat eiland in zee. Ze hebben het idee dat Itopia is. Maar zonder oplossing voor de korte ter- Is er straks geen KLM meer." yeen rudolf kleun rerwoordt de grote erger de KLM over de manier de politiek de lucht- scussue voert. „Iedereen irt de kool en de geit te Maar wij doen niet mee jlitieke woordspelletjes", elt hij op de discussie in 3 ner over het terugbren- 0(in het aantal gehinderde rond de luchthaven tot luizend. Volgens Istha is d loit aan de orde geweest, ebben in het voorjaar in lerhandelingen met pre- "ok aangegeven te willen naar vermindering. Het uitgangspunt was. en blijft voor ons het aantal van 15.100 hui zen, zoals "opgenomen in de Planologische Kern Beslissing Schiphol. Twaalfduizend kan gewoon niet. Of je dat nu onac ceptabel of onhaalbaar noemt, dat maakt niet uit. We hebben toen al gezegd, dat tekenen we niet." De KLM ondervindt inmid dels de gevolgen van de slepen de Schiphol-discussie. President John Dasberg van alliantiepart ner Northwest heeft al gedreigd de samenwerking op te zeggen als er geen groei mogelijk is. Die uitspraak is volgens Istha zeker geen ketelmuziek om de discus sie te beïnvloeden. „Bij onvol doende capaciteit kan North west het contract beëindigen. Hoe dan ook dreigen we anders gemarginaliseerd te worden." Na het ontstaan van andere grotere allianties is er sprake van meer maatschappijen te betrekken bij de allianties die de KLM nu heeft met Northwest en Alitalia. Air France zou dan een mogelijke partner zijn. Istha: „En in Parijs doen ze niet zo moeilijk als hier." Ook het eventueel verleggen van KLM-activiteiten naar de nieuwe luchthaven Malpensa bij Milaan, de thuishaven van KLM's Europese partner Alitalia, is volgens Istha geen alternatief voor Schiphol. „We zullen best wat verkeer uit praktische over wegingen over Malpensa kun nen leiden. Maar we kunnen simpelweg niet de hele operatie verhuizen. En waar blijft de po litiek die eerder wilde dat Schip hol een mainport zou worden. Laten ze dat maar eens waar maken." Bij Space Expo Noordwijk zal op 3 november een live-inter view kunnen worden gevolgd met astronaut John Glenn. Het gesprek dat vanuit de Verenigde Staten met de ruimtevaarder zal worden gevoerd, wordt per sa telliet doorgezonden naar Noordwijk. De inmiddels 77-ja- rige Amerikaan gaat op 29 okto ber de ruimte in. Ook die lance ring zal in elk geval in- Noord wijk te bekijken zijn. De vorige keer dat Glenn de ruimte in werd geschoten, was in 1963. Het is de bedoeling dat het gesprek behalve in Noordwijk tegelijkertijd ook te volgen is in grootbeeld-filmtheaters Omni- versum in Den Haag en Imax in Rotterdam. Het interview moet het hoogtepunt vormen van de Space-tiendaagse waaraan door Space Expo, Omniversum en Imax wordt meegewerkt. Uitspraken over De Deur onrechtmatig De beschuldigingen van De Keursteen over seksueel mis bruik en financiële onregelma tigheden in de evangelische ge meente De Deur zijn volgens de rechtbank in Den Haag „on rechtmatig". Dit heeft president mr. A.H. van Delden vanmor gen bepaald in het kort geding dat De Deur tegen de stichting De Keursteen had aangespan nen. De stichting bestrijdt mis standen in orthodox-protes tantse kring. Directeur M. van Hoeven van De Keursteen had in enkele krantenartikelen Europees lei der R. van Diermen van De Deur beschuldigd van „onge vraagde intimidaties rond de vagina". Therapeutische ge sprekken van Van Diermen met vrouwen in psychische nood zouden steevast in geslachtsge meenschap eindigen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: IPer maand Per kwartaal Oautomatisch If. 94,15) i I automatisch (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030 igheidsraad blijft vaag, NAVO stelt beraad uit is op een snel besluit over >en door de NAVO in Kos- afgenomen. De Veilig- - aad besloot vanochtend pslissing over luchtaanval- ip Servische doelen voor fit te schuiven. Een specia- penkomst van NAVO-mi- p, die morgen zou worden iden, is vanochtend tot [order uitgesteld, feens een anonieme hoge 5-functionaris heeft de Ikaanse minister van bui tenlandse zaken, Albright, afge zegd voor een speciale bijeen komst van NAVO-bewindslie- den. Aanleiding zou zijn dat Duitsland morgen nog niet klaar is voor vergaande beslui ten. Voor Duitse deelname aan luchtaanvallen is krachtens de grondwet de toestemming van de Bondsdag nodig. Die is niet binnen 48 uur te krijgen, nu Duitsland in een overgangsfase tussen twee regeringen zit. In een woord voor woord be vochten persverklaring stelde de Veiligheidsraad dat zijn twee resoluties over Kosovo volledig moeten worden nageleefd. Er wordt echter met geen woord gerept over mogelijke militaire actie om het Joegoslavische be wind in Belgrado te dwingen in te binden. Als gevolg van krach tige druk van zijn bondgenoot Rusland, wordt Joegoslavië in de tekst niet eens genoemd. Pagina 7: Ook mist wordt vij and van indrukwekkende luchtmacht Vriendschap temidden van een zee van haat 1 ïidse regio is gisteren tot ceer toe getroffen door een nstoring. De eerste storing Dnd toen gistermorgen bij aatsen van een damwand Bt terrein van het LUMC troomkabel werd doorge in. Een deel van Leiden zat korte tijd zonder stroom, iekenhuis moest overscha- op noodaggregaten. er in de middag, om- s half drie, trof een twee- )mvangrijkere stroomsto- lelen van Leiden, de Leidse I en de Duin- en Bollen- k. Deze onstond door een fluiting in een klein hoog- pingsstation in Leimuiden. (de grote spanningswisse- P die dat tot gevolg had, i ook een hoogspannings- pn in het hoofdnet het. idoor viel in korte tijd de fliing weg in het gebied bui de Leidse singels en in pchoten, Leiderdorp, Rijns- Sassenheim, Leimuiden, farendsveen en Rijpwete- Igens woordvoerder B. tthout van energiebedrijf [was omstreeks half vier de hg in alle getroffen ge- pten weer verholpen. De leze oorzaak van de kort- Een kapper in Voorschoten knipt ee sluiting in Leimuiden is nog niet bekend. „Vaak is in zo'n stationnetje alles zwartgebla kerd. Dus het is nog maar de vraag of we het ooit kunnen achterhalen." Kromhout denkt niet dat de storing nog zal lei- i klant bij het licht van waxinelichtje den tot schadeclaims. Door de storing hebben zich geen grote problemen voorge daan. meldt de politie. „Er was natuurlijk het nodige ongemak. Maar voor zo ver bekend zijn ongelukken achterwege geble- foto loek zuyderduin ven", aldus een woordvoerder van de Leidse politie. Pagina Leiden: Storing leidt tot veel gesloten deuren en een beetje paniek

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1