Leidsch Dagblad Asielzoekerstent in Leiden 29 'Ceessie bedankt' uit duizenden kelen jan Siemerink Schittert in Toulouse i)e Kuip krijgt EK-finale laatste poging Milosevic ït bezinning te brengen 1 Schiphol beperkt lawaai alsnog tot 12.000 huizen PostcodeMiljoenStraat Deze week: 5421 RR Deel Gemert postcode beWoiktr Pil tegen verlegenheid WEKEN GRATIS WERELD OM U HEEN. I IANDAG 5 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Boek 'Verleid!' van Jackie Collins al bestseller in Engeland Binnenland Herdenking Bijlmerramp emotioneel Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Siemerink heeft gisteren vierde toernooizege uit z'n ipbaan behaald. In Toulou- klopte de Rijnsburg de Brit Z eg Rusedski in twee sets: 6- 5-4. Siemerink was zeer te reken over zijn spel van af- I open week. ,,Ik heb een Har heel moeilijke wedstrij- ii gespeeld. Die heb ik eruit ileept omdat ik zo goed in nn ben." rmerink won met zijn zege ).000 gulden en stijgt door overwinning naar ae vijf- nnde plaats op de wereld- ïglijst. Twee jaar geleden reikte hij ook die vijftiende lats, z'n hoogste positie it. „Ik hoop die prestatie te j beteren. Aan een plaats bij Masters in Hannover denk biog niet. Ik probeer de ko- H;nde weken zo goed moge- Küe spelen, dan kijk ik wel r4 like doelen reëel zijn." lï gen Rusedski zette Sieme- k goede spel van de af lopen week door. „Je weet t je tegen hem een paar isen krijgt en datje die TTERDAi moet pakken. Ik denk dat ik toch beter in vorm was. In de tweede set begon hij met z'n racket te gooien. Dat is mooi. dacht ik. Daar moet ik je heb ben." De halve finale had de Rijns burger aanzienlijk meer pro blemen met deJZweed Tho mas Johansson, van wie hij in maart van dit jaar de finale van het ABN Amro-toernooi won. Siemerink besliste die partij met 7-5 in de derde set. „Johansson zei na afloop dat- ie nooit van me zou winnen, omdat ik zo goed speelde. Maar ik vond juist dat hij zo waanzinnig goed retourneer de. Ik dacht in de derde set steeds dat ik m'n opslaggame zou verliezen." De Rijnsburger begint nu aan een toernooiserie in Basel, Wenen, Stuttgart, Parijs en Stockholm. „Dat zijn supers terke toernooien. Normaal gesproken is het iets te lang om zes weken achtereen te spelen, maar je weet nooit hoever je komt, hoeveel par tijen je speelt." itterdam krijgt de finale van EK 2000 toegewezen. De rectie van het Feyenoord- a Jdion is daarover nog niet icieel ingelicht, maar in iFA-kringen is dit weekein- duidelijk geworden dat de ttdstrijd van het Europees 'i* mpioenschap in De Kuip rre l worden afgewerkt. Am- irdam is uit de gratie ge- akt wegens de erbarmelijke tat waarin de grasmat van ArenA voortdurend ver- ;rt, de problemen met sup- portersvluchten van en naar Schiphol en het gebrek aan accommodaties voor de me dia. In Rotterdam zijn alle fa ciliteiten voorhanden die de UEFA verlangt. Het enige na deel dat de organisatie van het EK 2000 aan Rotterdam als finale-stad vond kleven was het tekort aan hotelka- mers in de duurdere catego rie. De UEFA en de organisa tie van Euro 2000 maken hun besluit over drie weken (27 oktober) op een persconfe rentie in De Kuip officieel be kend. J IADO-WASHINGTON-PRISTINA rnerikaanse gezant Richard jrooke doet vandaag in Bel- o een laatste poging de Joe- tvische president Milosevic de orde te roepen. Hol- anpke gaat proberen Milosevic htiff te krijgen dat hij zich 't aan de eisen van de Vere- |e Naties ten aanzien van de jische provincie Kosovo, •teren brak tumult uit in Ibanese kamp. In een re- t voorstel zou Washington e(l te soepel zijn tegenover fado. De Albanezen willen liefst totale onafhankelijk- maar de internationale ge- ischap voelt daar niet voor. Amerikanen stemmen in lijnen in met de huidige itie, menen de Albanezen. plan is dat we binnen Ser- 'lijven", aldus de leider van Ibanese onderhandelings- - Fehmi Agani. ^Indaag komt een rapport vN-topman Kofi Annan. Op id daarvan zal de NAVO be ft of wel of niet luchtaan- rn worden uitgevoerd op jische doelen. Annan moet |en of Belgrado zich heeft ïuden aan resolutie 1199 Statenbijbel als teken van toenadering Bellen en bubbeltjes bij prikkelende wetenschapsdag Wethouder Laurier: 'Niet alleen rijk verantwoordelijk voor opvang vluchtelingen HET WOORD IS AAN Friedrich Nietzsche Alle werkelijk grote gedach ten ontstaan tijdens het Leiden is bereid asielzoekers op te vangen in een tent. De gemeente heeft het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) de camping in polderpark Cronesteyn aange boden. Daar zouden in een grote verwarmde tent zo'n zestig asielzoekers tijdelijk kunnen worden onderge bracht. Leiden is de eerste en voorlopig enige gemeente die heeft gereageerd op het verzoek van de COA om noodopvang. is vol. Wethouder J. Laurier (Groen Links) heeft zich, zegt hij, wel even achter de oren ge krabd toen hij het verzoek zag. „Want de coa heeft tot taak vluchtelingen 'sober doch hu maan' op te vangen. Je kunt je afvragen of dit nog aan die om- LEIDEN/RUSWUK AAD RIETVELD Nog voor het einde van de week moet de paviljoen-achtige noodvoorziening er staan. De COA heeft snel ruimte nodig, want alle gewonde opvangruimte schrijving voldoet. Maar het is allicht beter dan het plan van staatssecretaris Cohen om asiel aanvragen voorlopig niet meer in behandeling te nemen. Dan dwing je mensen om te gaan zwerven." Het officiële verzoek van de COA kwam pas vrijdag. „We zit ten geweldig in nood, hebben jullie een grasveld?", was de te lefonische boodschap van J. van der Valk van de centrale op vang. „De camping in Crones teyn zit in ieder geval dicht ge noeg bij het opvangcentrum aan de Willem van der Made- weg om van daaruit de voeding en de registratie te regelen", al dus Laurier. „Over de details moeten we nog praten." De COA is driftig op zoek naar plaatsen voor meer permanente opvangcentra om de groeiende stroom asielzoekers aan te kun nen. „Voor het einde van het jaar moeten er vijfduizend plaatsen bij gekomen zijn", zegt woordvoerder W. van Bastelaar. „Maar nu hebben we op korte termijn iets nodig." Uitbreiding van het gewone opvangcentrum was volgens de wethouder niet mogelijk. „De enige ruimte die we daar nog hebben is een basketbalveld en LEIDEN «JAN PREENEN 's Morgens om zeven uur werd tijdens de Reveille het refrein van de dag nog voorzichtig en slechts door enkelen gezongen: Ceessie bedankt. Twaalf uur la ter wordt burgemeester Cees Goekoop op de Garenmarkt voor het Vattegat massaal be wierookt. Vele duizenden dra gen hem net niet letterlijk op handen. Zij aan zij met Guus (Kedeng Kedeng) Meeuwis deelt de bekendste Amsterdamse Lei- denaar handtekeningen uit aan fans van wie sommigen hem om de hals vliegen. „Je bent een wereldburgemeester. Waarom kun je niet langer blijven?" Mede dankzij bier en Meeu wis wordt een antwoord gege ven op de vraag of Goekoop al leen de burgemeester van de elite is geweest, zoals vaak wordt verondersteld. „Hij is van iedereen", zegt een vrouw die haar handen niet van hem af kan houden. Innemend als hij in vele opzichten is laat hij het allemaal over zich heen komen. „Je wordt op zo'n dag geleefd. Dat weet je, maar dat geeft niet. Het geeft wel een lekker gevoel. Het gaat ook allemaal vanzelf. Eerst de Reveille, dan de Koraal, dan haring en wittebrood. Heerlijk. Ik zal dit missen. Ik moet ook afkicken", aldus Goe koop. Hij kijkt terug op een dag waarop hij danst, meedrinkt, veelvuldig de microfoon grijpt, haringen naar binnen wérkt en zich vanaf een praalwagen tij dens de Grote Optocht Scheiden doet Leiden laat toejuichen en toezingen op de melodie van Che sera sera: Cees jij gaat, jij gaat na achttien jaar aan het roer 'k weet niet wat er komen gaat burgevaar of-moer. Rijen dik stonden de toeschouwers zaterdagmiddag te kijken naar de optocht. Volgens de politie waren er ze ker honderdduizend mensen op de been. foto henk bouwman van 23 september, waarin de Veiligheidsraad onder meer een staakt-het-vuren en terugtrek king van de Servische troepen uit Kosovo eist. Belgrado be weert voor een groot deel aan de eisen tegemoet te zijn geko men, maar het Westen ver trouwt het niet. Tanks en pantserwagens van het Joegoslavische leger vorm den gisteren lange colonnes in Kosovo. Volgens Servië gaat het om terugtrekking van ordetroe pen uit Kosovo. Tegelijk ston den in de bossen bij het stadje Klina nog altijd drie mortieren gericht op een nabijgelegen Al banees dorp, terwijl een groot aantal politiemannen bij het voormalige rebellenbolwerk Malisevo geen aanstalten maak te om te vertrekken. De opstelling van Moskou is ondoorzichtig. Milosevic kreeg gisteren van twee Russische mi nisters de waarschuwing dat hij te maken kan krijgen met lucht aanvallen. Kort daarvoor had het Kremlin de NAVO gemaand geen aanvallen uit te voeren zonder toestemming van de V- raad. Pagina 5: Paus vraagt om snel le oplossing voor Kosovo Hij wordt ook behangen met onderscheidingen. Bijvoorbeeld in de Waag, waar hij het zilve ren insigne krijgt van muziek vereniging De Burcht die hier voor de veertigste keer in actie komt. Van de Vrienden van de 'eendagsclub' van de Reveilje krijgt hij een speld. „Ik wil u be- vereniging." Voorzitter Klaas maar u bent erelid geworden, Pagina 9: 'Ik ga hier denk ik danken voor het feit dat ik ere- Griffioen schrikt zich wezen- geen erevoorzitter. helemaal niet weg* voorzitter ben geworden van uw loos. „Sorry meneer Goedkoop, Netelenbos blij, Milieudefensie wantrouwt beloftes luchthaven AMSTERDAM ANP Schiphol denkt volgend jaar het aantal woningen in de lawaai- zone op maximaal 12.000 te kunnen houden. Eerder had de luchthaven het in het Gebruiks plan 1999 nog over 14.059 ern stig gehinderde woningen. Dat getal was voor minister Nete lenbos van verkeer aanleiding om het plan af te keuren. Netelenbos reageert verheugd op de brief van Schiphol. Milieudefensie vindt dat de luchthaven mooi weer speelt met de nieuwe beloftes. Schip hol zegt nu dat het aantal van 14.059 indertijd als uiterste maximum is genoemd. Daarbij werd rekening gehouden met Elke week 1 miljoen in een Postcode Tl NATIONALE ILOTERIJB Volgende week bij u in de straat020-677 68 68 een zogenoemde 'meteomarge' van twintig procent. De meteomarge is een me chanisme dat rekening houdt met gewijzigd baangebruik als- gevolg van buitengewone weersomstandigheden. Dankzij die marge schiet Schiphol niet meteen buiten de zone als het bijvoorbeeld een week lang stormt. Schiphol soupeert deze mar ge nu in één keer op, zo beves tigt woordvoerster Ingrid Pouw van Schiphol. „Wij gaan nog al tijd uit van 396.700 vluchten. Die passen volgens ons binnen de zone. Als er om welke reden dan ook een overschrijding van de zone dreigt, zullen wij tijdig maatregelen treffen. Schiphol rekent er echter op dat volgend jaar meer ruimte ontstaat wanneer aan de hand van de reële overlast een nieu we geluidszone van kracht wordt. Komt die ruimte er niet dan zal Schiphol dé minister vragen opnieuw overschrijdin- een speelterreintje. Die kunnen we niet zomaar voor opvang in gebruik nemen, want er zitten in het OC zo'n honderdvijftig minderjarige alleenstaande asielzoekers." Laurier heeft over het plaat sen van de tent op de stadscam- ping al ruggespraak gehouden met zijn collega-wethouders en de burgemeester. „Die staan achter deze oplossing. Wij vin den dat je de verantwoordelijk heid voor de opvang van vluch telingen niet alleen bij het rijk kunt neerleggen. De raad wordt natuurlijk ook binnenkort geïn formeerd." Kritiek op leerstoel jeugdliteratuur LEIDEN CPD „Een hoogleraar voor jeugdlite ratuur die in Leiden niet eens betaald krijgt. Wat zou Annie Schmidt daar niet van gevon den hebben? Kinderboeken worden niet belangrijk gevon den. Ouders kopen liever Nikes voor hun kinderen." Zilveren Griffel-winnares Imme Dros (ze kreeg de prijs voor de elfde keer, dit jaar voor Dit is het huis bij de kromme boomhekelde gister middag in Amsterdam bij de uitreiking van de Gouden en Zilveren Griffels de krenterig heid bij de recente aanstelling van een Annie M.G. Schmidt- hoogleraar jeugdliteratuur aan de Leidse universiteit. „In Leuven is die er al lang. En Annie M.G. Schmidt zou ze ker opnieuw sterven van schan de en veTdriet als ze wist dat voor deze hoogleraar maar een onkostenvergoeding van vijf duizend gulden per jaar en zes uur per week zijn gereser veerd." Na een donderende ap plaus deed staatssecretaris van cultuur R. van der Ploeg er het zwijgen toe. Hoogleraar moderne Neder landse letterkunde aan de Leid se universiteit, prof. dr. A. An- beek, noemt de kritiek 'contra productief. „Stank voor dank! Aan dit soort opmerkingen heb ben wij niets. Mevrouw Dros heeft geen idee hoe het er aan de universiteit toegaat: ik mag blij zijn als ik mijn stoel nog aantref als ik op mijn werk kom. Alles is wegbezuinigd, dus alles wat je er bijkrijgt, is meegeno men. Als mevrouw Dros zich zo druk maakt, laat haar het geld dan zelf maar geven." fAm r 7*/12° 7712° 7712° IÏSÜ& 50% 40% 70% 10% 10% 10% Jitgebrcid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur29 Economief6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Uitgaan30 LONDEN ANP Britse wetenschappers komen deze week met een pil tegen verlegenheid. Volgens de krant Sunday Times kan de pil alleen al in Groot-Brittannië uit komst bieden voor drie mil joen mensen die kampen met chronische verlegenheid. Het middel, Seroxat, ver hoogt de hoeveelheid serotoni ne in de hersenen. Deze stof brengt een gevoel van euforie teweeg, verhoogt gevoelens van welbevinden en leidt uit eindelijk tot meer zelfvertrou wen. Seroxat bestaat al langer en werd tot dusver onder meer voorgeschreven bij behande ling van depressies. Onderzoe kers van de universiteiten van Bristol en Southampton heb ben er echter ook grote succes sen mee geboekt bij het behan delen van sociale fobieën. Zo is het leven van een 29-jarige proefpersoon uit Londen radi caal veranderd, na drie maan den aan de nieuwe pil. Durfde ze vroeger de deur niet uit, sinds ze Seroxat slikt, zit ze ie der weekeinde in de pub 'om de verloren tijd in te halen', al dus haar psychiater. Het middel wordt opgeno men in het ziekenfonds. NA EEN GRANDIOOS FEEST KLOPT IEDEREEN ELKAAR OP DE SCHOUDERS.... Wij van café de Bonte Koe bedanken de buurtbewoners voor hun medewerking de gemeente voor de vlekkeloze gang van zaken de politie voor haar milde oplettendheid en iedereen die het feest met ons vierde voor de gezelligheid, het plezier en het stralende verloop LEIDEN DEUGT! BEDANKT gen te gedogen. De luchthaven benadrukt dat bij verdere groei van de luchtvaart na 1999 be perking van het aantal geluidge- hinderde woningen tot 12.000 niet haalbaar is. Ooit is een aan tal van 15.100 woningen als norm afgesproken in de Plano logische Kernbeslissing (PKB) rond Schiphol. Voormalig verkeersminister Jorritsma heeft begin maart een advies van de Rijkluchtvaart dienst (RLD) naast zich neerge legd. RLD-directeur J. Weck ad viseerde haar op 5 maart van dit jaar in een brief geen „harde koppeling" te leggen tussen een groei van de luchtvaart met 20.000 vluchten per jaar en maximaal 12.000 geluidgehin- derde woningen. Een dag later besloot het kabinet op voorstel van Jorritsma die koppeling toch aan te brengen, waardoor nu zoveel discussie en onduide lijkheid is ontstaan. ia, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. Plaats: - Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: 1 n Per maand Per kwartaal Oautomatlsch (f- 94. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1