Leidsch Dagblad 'Vliegveld in zee onhaalbaar' marskramer*^ Scholen moeten niets hebben van gogo's Grondstof gifgas in Bijlmer-Boeing 19 Litmanen schiet record Cruijff aan diggelen Janboel bij sociale zaken in Leiderdorp Werken op niveau Bosch Mobiele telefoon TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DONDERDAG 1 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Van Kemenade na 2Sebrenica naar China en Japan Buitenland Jonge honden roeren zich weer in Duitse CDU Leiden Leids Slaaphuis is XJ binnenkort alle NR.41813 Kunst Dulce Pontes op zoek naar de essentie van de muziek LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Bezoek het Duitse Harzgebergte in najaarskleuren. Vierdaagse minivakantie voor slechts fl. 308,- p.p. Zie aanbieding elders in de krant amsterdam anp Jari Litmanen heeft gisteren Johan Cruijff verslagen. De Fin scoorde zijn 24ste treffer voor Ajax in de Europa Cup, een verbetering van het record van Cruijff, dat op 23 staat. Ajax liet gisteravond in de tweede wedstrijd van de Champions League tegen Porto zien dat het nog wel degelijk goed en aantrekkelijk kan voetballen. Onder aanvoering van uitblin ker Litmanen won de ploeg in de ArenA dikverdiend met 2-1. Litmanen zelf was de match- winnaar; hij benutte een straf schop in de slotfase. Ajax speelde een goede wed strijd, waarin in tegenstelling tot de laatste weken het posi tiespel en de balcirculatie nu wel goed waren verzorgd. Bo vendien werkten de spelers keihard. Verbeten vochten ze voor elke bal, kennelijk waren ze extra gemotiveerd door de kritiek op het zwakke spel van de laatste weken in de compe titie. De zege moet dan ook een enorme opluchting en be vrijding zijn voor de spelers. Pagina 29: Ajax heeft weer rust in het spel Kamer onthutst over al bekend document den haag» gpd-anp In de Tweede Kamer is gisteren I grote commotie ontstaan over een in 1996 reeds openbaar ge maakt document. Nu pas is het de Kamer duidelijk geworden, dat daaruit blijkt dat de EL Al- Boeing die in 1992 neerstortte in de Amsterdamse Bijlmer, een grondstof voor zenuwgas ver voerde. Israel spreekt dat overi gens tegen. De Kamer besloot gisteren tot een parlementaire enquête over de Bijlmerramp. De vorige minister van ver- Ikeer en waterstaat heeft het do cument twee jaar geleden al 'naar de Tweede Kamer ge stuurd. Maar destijds is niet de relatie gelegd tussen de grond stof, 270 kilo dimethyl methylp- hosphonate DMMP, en het strijdgas Sarin. Het dagblad ,NRC Handelsblad berichtte gis teren dat de lading DMMP was bestemd voor een biologisch onderzoeksinstituut in Israël, dat verantwoordelijk wordt ge houden voor de ontwikkeling van het gifgas. I Volgens het TNO-laboratori- jum voor explosieven en strijd- I gassen zou de verbranding van leiderdorp afke van der toolen Het is een janboel op de afde ling Sociale Dienstverlening van Leiderdorp. Het ministerie van sociale zaken dreigt met een boete van zes ton, als er niet snel maatregelen worden geno men. Leiderdorp heeft daarom besloten drie van de negentien ambtenaren over te plaatsen. Volgens wethouder A. Roest van personeel gaat het om 'informe le leiders, die een cultuur van geslotenheid en oncollegialiteit instandhouden'. Klachten van uitkeringsge rechtigden. Zorgen van de ac countant over de achterstallige administratie. En als klap op de vuurpijl de waarschuwing van het ministerie dat de zaken heel snel op orde moeten zijn. „Het ging en gaat niet goed met de Juridische bezwaren volgens directeur van Instituut Lucht- en Ruimterecht Het plan om een vliegveld aan te leggen in de Noordzee, twintig tot dertig kilometer uit de kust, stuit op grote juri dische bezwaren. Op deze afstand komt de luchthaven buiten de territoriale wateren van Nederland te liggen. Landingsrechten mogen volgens het internationaal recht alleen verleend worden aan luchtvaartmaatschappijen met een bestemming binnen de landsgrenzen. schiphol. bill meyer verdrag van Chicago en naar de letter van luchtverdragen tussen Dat zegt directeur Mendes de landen onderling, heeft Neder- Leon van het Instituuut voor land of welk land dan ook Lucht- en Ruimterecht in Lei- geen jurisdictie over het gebied den. „Volgens het luchtvaart- buiten de territoriale wateren. Het Nederlands grondgebied strekt zich uit tot ongeveer 22 kilometer in zee. Het is wel mogelijk op de aangegeven plek een kunstma tig eiland te bouwen, maar ge bruik daarvan als luchthaven mag niet. Het eiland zou tot Ne derlands grondgebied kunnen worden uitgeroepen, maar on derhandelingen daarover ver gen volgens de directeur tiental len jaren. Naast dit bijna onneembare obstakel, bestaan er volgens Mendes de Leon nog een aantal bezwaren. Zo hebben douane noch marechaussee bevoegd heid om op een dergelijk eiland te opereren. Bovendien stelt Nederland aan binnen- en bui tenlandse luchtvaartmaat schappijen hogere veiligheids eisen dan internationaal gebrui kelijk. Dit recht vervalt bij een luchthaven in zee. In de onderzoeken die in op dracht van het kabinet zijn uit gevoerd wordt een voorkeur uit gesproken voor een locatie zo ver mogelijk uit de kust. Schip hol zelf heeft om redenen van de hoeveelheid dimethyl me- thylfosfonaat bij inademen geen gevaar opleveren. Wel lijkt het erop alsof de lading van het vliegtuig een meer militair ka rakter had, dan tot nog toe is toegegeven. Een weinig bekend aspect van Israëls defensie-in dustrie wordt bovendien verder blootgelegd. Het weekblad Ja ne's Foreign Report meldde vori ge maand al dat het Israëlische instituut betrokken is bij de ont wikkeling van chemische wa pens. PvdA-woordvoerder Van Gij zel wees er gisteren in zijn reac tie op dat nog steeds vrachtbrie ven ontbreken voor twintigdui zend kilo vracht. Trouw meldde vanochtend dat Zweedse en Nederlandse onderzoekers in grondmonsters van de rampplek de aanwezigheid van tributylfosfaat hebben aange toond. Deze stof wordt toege past bij de winning van urani um en plutonium uit gebruikte radioactieve brandstof. Ook dat zou wijzen op een militaire la- ding. Pagina 3: IIBR belangrijke Is- ralische staatsinstelling leiden» Aan de grote opknapbeurt van de monumentale Harteburg- kerk aan de Leidse Haarlemmerstraat wordt al sinds 1995 gewerkt. Onttrokken aan het oog van het publiek werden vooral reparaties aan het dak en de hemelwaterafvoer verricht. Maar nu kan niemand meer om de restauratie heen. De toren en de voorgevel van de Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen (zoals de 'Hartebrug' officieel heet) zijn momenteel volledig ingepakt met steigerwerk. Op de foto werkt een timmerman, hoog boven het stadse gewoel, aan het herstel van de koepel van het godshuis. Het zal nog enkele jaren duren voordat de restauratiewerkzaamheden zijn afgerond. Pagina 12: Behoorlijke te genvallers bij opknapbeurt FOTO HENK BOUWMAN Fabrikant laat nieuw speeltje gratis uitdelen afdeling Sociale Dienstverle ning", erkent Roest. Afgelopen week kwam een door het gemeentebestuur in geschakeld adviesbureau met een rapport dat die conclusie volledig rechtvaardigt: op de af deling heerst een verziekte cul tuur. Roest: „Met de mond wordt beleden: 'We doen het met elkaar'. Maar als puntje bij paaltje komt willen ze niet voor elkaar inspringen. We hebben deze week, met het rapport in de hand, met de leiding en de medewerkers gepraat. Helaas bleek daaruit dat men niet be reid was om te zeggen: 'Goed, we gaan ervoor om dat te ver beteren'." Pagina 15: 'Niets van verbete ringen terechtgekomen' leiden ilsethoonsen annet van aarsen De jojo mag weer terug in de speelgoedkast. Gogo's plastic hoofdjes met bizarre namen als Eggy, Menace, Wow, Top Hat waarmee kinderen knikker- en werpspeletjes kunnen doen moeten deze herfst de nieuwe trend op het schoolplein wor den. Tenminste, als het aan de fabrikant van deze plastic hoofdjes ligt. Die laat ze mo menteel gratis uitdelen op zo'n vijfhonderd basisscholen. On der de proefkonijnen vallen ook dertien scholen in Leiden. Maar de schooldirecteuren moeten Superlaag beltarief Zie voor meer informatie de advertentie elders Voor verkoopadressen tel. 0182-564 450 vooralsnog weinig hebben van dergelijke agressieve reclame technieken. „Ik stond totaal perplex", zegt directeur J. van den Helder van basisschool St. Joseph. „We zijn toch geen commerciële instel ling? Een dame heeft een doos vol met die dingen afgegeven bij de conciërge, zonder bege leidende brief. Heel bijzonder, maar ik doe er niet aan mee. Ik wil die handel hier niet hebben. De doos staat nu op mijn kamer te wachten tot ze hem weer ko men ophalen. Na lang zoeken vond ik in een boekje onder in de doos een telefoonnummer van een promotie-kantoor. Dat heb ik meteen gebeld." „Ja, bij ons staat ook een doos", zegt de conciërge van de Teldersschool. „Maar ik denk niet dat we gaan uitdelen. Een van de leraressen heeft er naar gekeken. Die dacht: 'Wat krijgen we nu, commerciële troep'. Het definitieve oordeel is nog niet geveld, de directeur heeft er nog 'Spannender dan knikkers', noemen leerlingen van de basisschool de gekleurde, plastic hoofdjes waar -onder andere- mee geknikkerd kan worden. Schoolhoofden zijn minder enthousiast. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENCELCHOR niet naar gekeken. Ik vermoed en." „Ik heb ze nog niet ge- dat die het niet zo ziet zitten. Ik zien", zegt directeur VV. Fran- zelf stond op het punt om die ken van de Dukdalf. „Maar als doos zo in de container te gooi- we een zending krijgen, denk ik toch niet dat de gogo het haalt. We zijn met zulke zaken heel selectief en heel voorzichtig. Uitgevers van kinderboeken willen ook nog wel eens wat gratis toesturen. Daarom ma ken we aan het begin van het schooljaar afspraken: wat wel en wat niet. De gogo is 'niet'." Dat de gogo's een rage wor den, zit er volgens een woord voerster van het distributiebe drijf echter 'dik in'. Door de hoofdjes van Spaanse makelij gratis uit te delen op scholen, maakt het bedrijf relatief goed koop reclame. „Met deze actie proberen we een extra zetje aan de bekendheid te geven. Maar als scholen dat niet willen, de len we zeniet uit." HET WOORD IS AAN Nederlands g Oktober met groene blaan, duidt een strenge winter aan. bereikbaarheid een voorkeur voor een locatie dicht onder de kust, op zo'n tien kilometer. Een woordvoerster van Ver keer en Waterstaat ontkent dat er geen onderzoek is gedaan naar de juridische gevolgen van een locatie in zee. Wat de uit komst daarvan was, kon zij van morgen niet zeggen. Mendes de Leon noemt deze reactie 'curi eus'. Lovers voorlopig nog niet op lijn Den Haag-Leiden amsterdam anp Het plan van Lovers Rail om nog dit jaar te beginnen met de twee nieuwe forensenlijnen Utrecht-Hilversum en Den Haag-Leiden is voorlopig van de baan. Directeur Sul wil eerst duidelijkheid van het kabinet over de toekomst van het open baar vervoer. Volgens de Lovers-directeur is er slechts sprake van uitstel. Lovers heeft al sinds mei vorig jaar toestem ming op de genoemde trajecten treinen te laten rijden. Door technische problemen is het daar dit voorjaar niet van geko men. Wel exploiteert Lovers sinds mei de forensenlijn Am- sterdam-Haarlem. Daarnaast rijden er seizoensgebonden toe- ristentreinen tussen Amsterdam en de Keukenhof en van Am sterdam naar IJmuiden. "nr" bewófkt r rfv en frré V 6-/i4° 4-/13" 6714» 10% 10% 10% 40% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 32 VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland_3,5 Buitenland9 Cultuur19,21,22,24,25 Economie6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,15,17 Rubrieken34 RTV/programma's35 Sport29,30,31,33 Strips Uitgaan .27 Hot House presenteert Trio Loek Dikker/Leo van Oostrom/Pierre Courbois in De Burcht in Leiden, waar voor een kortingsbon.' VOETBAL OP TV 19.50 uur, Ned. 2: recht streeks verslag van Amica Wronki-Heerenveen in het EuropaCup ll-toernooi. 23.00 uur, Ned. 2: compleet overzicht van de tweede ron de in de Champions League. Omzet Flora stijgt door koele zomer runsburg wim van wanrooy Flora heeft dit jaar al 48 miljoen gulden meer omgezet dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet van de Rijnsburgse bloe menveiling bedraagt daardoor 590 miljoen gulden. Verwacht wordt dat over het hele jaar 1998 een omzet van 850 miljoen gulden wordt behaald. De spectaculaire omzetstij ging (8,8 procent) is volgens persvoorlichter P. Kralt'te dan ken aan de koele zomer. De bloemen van de telers gingen daardoor voor betere prijzen van de hand dan in voorgaande jaren. Bij warm weer is de pro ductie doorgaans groot en de vraag naar bloemen kleiner om dat veel mensen hun vertier buitenshuis zoeken. Deze zo mer was binnenblijven vaak aangenamer en werden de huiskamers vaker opgesierd met een bloemetje. Uitschieters op de veiling wa ren de zonnebloemen en de gladiolen. Ook de lelie-aanvoer ders beleefden goede tijden. Ja, Ik wil een abonnement op ltd Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: IPer maand Per kwartaul Oautomaiisch M 'M. I!>) i automatisch (f. 32,70) Oacceptglro ff. 95,15) y Nr. hank/gin Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 '712141'400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1