Leidsch Dagblad IMF somber over economie YD ALTIJD ^eyenoord-fans reageren eleurstelling af op politie erkrachting Marechaussee ctiegroep claimt iefstal Mondriaan Opnemen Afspelen door lid op Schiphol De bedoeïnen komen Ml Doorslikken drugsbolletjes blijft bloedlink Werkgever geeft voorkeur aan hbo'er ARMAND COFFEE DREAMS TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JENS DAG 30 SEPTEMBER 1998 ITTERDAM ANP OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag i Binnenland i Kerk en Samenleving i Kunst Majoor Bosshardt (85) is nog altijd druk, druk, druk Top marechaussee is zo lek als een mandje Kuitert wil 'Jezusvroomheid' niet afschaffen Fraai debuut Leidse verhalenwinnaar Rikki Holtmaat ikele honderden Feyenoord- ns hebben gisteravond hun deurstelling over de neder- ag van,hun favorieten in het EFA-bekertoernooi tegen Stuttgart (0-3), afgerea- erd op de politie. 2 j )e politie verrichtte in totaal ht arrestaties. Vier fans wer- tijdens de wedstrijd in het 7adion aangehouden wegens 12 srnieling, het brengen van de tlergroet en dronkenschap, politie hield de andere vier anhangers buiten het stadion jdens vechtpartijen aan. e ongeregeldheden na het iel begonnen toen de Rotter- amse fans de bus met Duitse tnhangers in het vizier kre- n. De vreugdeliederen van gasten waren een extra inleiding in actie te komen, supporters bekogelden aarop ook de politie met alles at zij maar in hun handen inden krijgen. Daarbij was jk een zware vuurwerkbom. vielen verschillende gewon- M; :yenoord leed een drama- ich verlies tegen VfB Stuttg- dat twee weken geleden in Feyenoord-trainer Leo Beenhak ker slaat de handen voor de ogen na de 0-3 nederlaag, foto eigen stadion nog met 1-3 werd afgetroefd. De beslissen de treffer van de Duitsers wel pas in de tweede minuut van de extra tijd. iPHOL ED BLAAUW/ANP 23-jarige wachtmeester van Koninklijke Marechaussee V ft bekend anderhalve week leden een 32-jarige Ecuadori- nse vrouw te hebben ver- echt op de luchthaven Schip- De rijksrecherche hield de in maandag aan. Hij blijft in verzekerde bewa- et ministerie van defensie ;ft, naar aanleiding van deze lire, de marechaussee op ïiphol gelast vreemdelingen verdachten voortaan door 'e mensen in plaats van één laten begeleiden. ,,Dat ge- ïrt met onmiddellijke in- zei vanmorgen woor- rder G. Pielage. „Deze maat- el houdt in dat we extra nsen gaan vrijmaken. En ischien moeten er wel men- bijkomen." folgens Pielage is het de 'al- .teerste keer' dat de mare- 0elburg gpd actiegroep zegt het schilde- De boom van Mondriaan uit Zeeuws Museum in Middel- te hebben gestolen. De po- van Zeeland neemt de serieus, zolang niet vast at wat er werkelijk is ge ard, zo liet een woordvoerder de recherche gisteravond ictiegroep De boze waterlan- s belde in de nacht van zon- op maandag een van de 'dewerkers van het joumalis- tiicollectief De Poldergeus uit 1 Deze groep had, zo werd egd, het schilderij 'ontvoerd' aandacht te eisen voor ver- '®jste Schipholcijfers en Betu- lijnmisleiding en nog een ital andere maatschappelijke vraagstukken. Het schilderij is niet beschadigd, zo werd in het telefoongesprek meegedeeld. Het bevindt zich op een veilig plekje. De ontvoering zou een eenvoudige operatie zijn ge weest: gewoon van de haakjes tillen en in een plastic envelop pe schuiven. Geen bewakers te zien, zo liet de anonieme beller weten. De politie in Zeeland maakte de diefstal pas maandagmiddag openbaar. Bij het zes man sterke team dat naspeuringen doet naar de diefstal was gisteravond nog niets bekend over het bericht. De politie is van plan voor het onderzoek een beroep te doen op het AVRO tv-programma Opsporing verzocht volgende week maandag. Sony 180V 3-pak 3 uurs videobanden met gratis 2 uurs band. 22.95 Licht herstel in 1999 twijfelachtig HET WOORD IS AAN Fraqoise Sagan Er is geen verschrikkelijker antwoord op jaloezie dan gelach. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zijn prog noses voor de economische groei flink verlaagd. ,,Het ri sico dat de huidige terugslag dieper en langduriger is dan nu wordt ingeschat, is groot., De onzekerheden zijn aan zienlijk", zegt het IMF in zijn vandaag gepubliceerde halfjaarrapport over de wereldeconomie. washington anp-gpd Het fonds concludeert dat de vooruitzichten de afgelopen maanden aanzienlijk zijn ver slechterd door de crises in Azië en Rusland en de onrust op de internationale financiële mark ten. De in mei gegeven groeiprog nose voor dit jaar is verlaagd van 3,1 tot twee procent en die voor volgend jaar van 3,7 tot 2,5 procent. Volgend jaar kan de groei dus weer wat aantrekken. Het IMF gaat daarbij wel uit van enkele optimistische veronder stellingen. Zo moet in Azië her stel van vertrouwen en groei optreden, en moet Japan eco nomische maatregelen stipt uit voeren. Dat laatste noemt het IMF van 'kritiek' belang. De Wereldbank waarschuwde gisteren in een rapport dat de economische storm in Oost- Azië nog steeds aan kracht wint. „De crisis heeft zich uitgebreid tot de financiële markten over de hele wereld en bedreigt nu de groei van de wereldecono mie." In reactie op die gevaren ver laagden de centrale banken van de VS (FED) gisteren de renteta rieven met een kwart procent. Daarmee hoopt de FED te voor komen dat de economische cri sis overslaat naar de VS. De beurs in New York reageerde te leurgesteld omdat de financiële wereld hoopte op een verlaging met minimaal een half procent. De renteverlaging zorgt ervoor dat lenen goedkoper wordt. Dat is gunstig voor de schuldenlan den. Omdat ook de dollar naai" verwachting iets goedkoper wordt, is het een stimulans voor de Amerikaanse export. Wat de Nederlandse econo mie betreft verwacht het IMF voor dit jaar een afname tot 3,8 en volgend jaar tot drie procent. De cijfers komen ongeveer overeen met de prognoses van het Centraal Planbureau. Dat verwacht voor dit jaar een groei van ongeveer vier procent en voor 1999 drie procent. Nederland komt ongeveer op het gemiddelde van de landen chaussee met een dergelijke verkrachtingszaak wordt gecon fronteerd. De baas van de mare chaussee op Schiphol, kolonel M. van Vianen, heeft vanmor- "gen de twaalfhonderd mede werkers op de hoogte gebracht van het besluit dat begeleiding van vreemdelingen zoals asiel zoekers door twee mensen moet gebeuren. De marechaussee heeft zijn excuses aangeboden aan de vrouw, die nog in Nederland verblijft. Zij deed op 18 septem ber aangifte van de verkrachting in een toiletruimte van de luchthaven door een geünifor meerde man. De marechaussee had haar de dag tevoren uit het doorgangsverblijf gehaald en gedwongen mee te gaan naar de toiletruimte. De Ecuadori- aanse werd in het passanten verblijf vastgehouden omdat zij te weinig geld bij zich had om Nederland binnen te komen. amman Op de grote Arabische paardententoonstelling in de Jordaanse hoofdstad Amman zijn ook kamelen welkom. Bedoeïnen uit het Jordaanse leger toonden er gisteren hun rijkunst. foto reuters alijarekji amsterdam aap luymes/anp De dood van een Colombiaanse drugskoe rier afgelopen weekeinde en een Dordtse koerier vorige week plus een aantal recente ziekenhuisopnames van koeriers met maagklachten laat zien dat het inslikken van bolletjes cocaïne nog steeds een linke bezigheid is. „Ook al werken sommige koe riers professioneler, je kan er nog steeds hardstikke dood aan gaan", aldus een woordvoerder van de Koninklijke Mare chaussee gisteren. Condooms zijn bij koeriers het meest in trek als verpakkingsmateriaal voor de drugs. De koeriers maken er bolletjes van om ze vervolgens door te slikken en in hun maag te vervoeren naar de plaats van bestem ming. Soms worden er twee condooms over elkaar geschoven om de kans op knappen zo klein mogelijk te maken. Ook is de kans dat agressieve maagsappen het rubber ver teren dan kleiner. Bij een deel van de tweehonderd koeriers die vorig jaar door de marechaussee zijn opgepakt, zaten de verdovende middelen in machinaal verpakte pakketjes. „Maar som migen gaan ook minder professioneel te werk en gebruiken gewoon een boterham zakje", aldus de marechausseewoordvoer der. Bij de koerier die afgelopen weekeinde in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis werd opgenomen, zat het spul verpakt in kleine 'worstjes' van dik plastic. De lengte van die worstjes was ongeveer vier a vijf centimeter, aldus een woordvoerster. „Het is ongeloof lijk hoe ze dat naar binnen krijgen. Ik denk dat ze eerst oefenen." De koeriers die tegen de lamp zijn gelopen, willen meestal niet veel kwijt over de wijze waarop ze hun vrachtje naar binnen wer ken. Uit politieverhoren blijkt dat ze vaak onwel worden en soms de grootste moeite hebben de bolletjes naar binnen te werken. Veelal gaat dit gepaard met braakneigingen. Koeriers die te grote bolletjes doorslikken lopen kans dat hun 'bagage' in de maag blijft steken en niet verder kan naar de dun ne darm. „Als de bolletjes te groot zijn, kun nen ze de maag niet uit. Dat betekent dat ze bloot gesteld blijven aan het maagzuur. Daardoor zal het rubber of plastic op den duur verterenaldus een woordvoerder van het AMC-ziekenhuis in Amsterdam. „Als het rubber kapotgaat, komt er opeens een grote wolk cocaïne vrij, waardoor je een overdosis krijgt." Wat er verder met de koerier gebeurt, hangt af van de vrijgekomen hoeveelheid drugs. „Het begint meestal met gevoelens van eu forie en opwinding, die snel overgaan in een angstdelirium of een angstpsychose." Het slachtoffer krijgt vaak koorts en begint te beven en te trillen. Vaak moeten ze over geven en krijgen ze last van hyperventilatie. Ook kan er opeenhoping van vocht in de longen ontstaan en kunnen lever- en nier- functiestoornissen optreden. Ook kan een hartinfarct of hersenbloeding optreden, waarna ze veelal in coma raken en mogelijk sterven. amsterdam. anp Werkgevers verkiezen steeds va ker afgestudeerden aan een ho gere beroepsopleiding boven academici. Toekomstige vaca tures zullen naar verwachting in 55 procent van de gevallen door afgestudeerden aan een hbo worden vervuld en slechts in vijf procent door academici. Dat blijkt uit een enquête die het onderzoeksinstituut Nipo in opdracht van de Volkskrant heeft gehouden. Het onderzoek werd uitgevoerd bij zowel het bedrijfsleven als bij de overheid. Hbo'ers worden door hun op leiding vaker geschikt geacht. Vier van de tien werkgevers hebben de laatste jaren voorna melijk hbo'ers in dienst geno men. Bij dertien procent van de bedrijven werden vooral acade mici aangesteld. Werkgevers, zo blij'kt uit het onderzoek, hechten veel belang aan een snelle afronding van de studie en aan nevenactiviteiten van de student, die met de stu die samenhangen. Werkgeversvoorzitter Blan- kert stelde vandaag tijdens het najaarsoverleg met het kabinet ZATERDAG 3 OKTOBER Aanvang 15.00 uur optreden van (van o.a. "Ben ik te min") Beestenmarkt - Leiden voor méér geld uit te trekken voor het hoger onderwijs. De VNO-NCW-topman wil de hon derden miljoenen guldens die worden uitgegeven aan klassen verkleining in het basisonder wijs overhevelen naar het hoger onderwijs. Nu wordt zeshon derd tot achthonderd miljoen gespendeerd om het aantal kin deren in een klas van 24 terug te brengen tot 22. Blankert is er niet voor dat het bedrijfsleven meer greep krijgt op de universiteiten. Momen teel worden de Nederlandse universiteiten voor ongeveer 30 procent door het bedrijfsleven gefinancierd. Dat moet zo blij ven, meent hij." die meedoen aan de euro. In het eerste kwartaal van dit jaar was nog sprake van versnelling van de groei, toenemende infla- tiedruk en verdere verkrapping van de arbeidsmarkt, zo stelt het IMF vast. Echt inflatiegevaar is er voor lopig niet. Het IMF voorspelt voor 1998 een lichte verminde rende geldontwaarding ten op zichte van 1997 van 2,2 tot 2,0 procent. Volgend jaar wordt het weer 2,2 procent. De werkloos heid zal verder dalen van 5,6 dit jaar tot 5,3 procent in 1999. 'Van der Lubbe volgend jaar naar Leiden leiden» janneke de jonge De onlangs gefuseerde begrafe nisondernemingen Ad Sanctos en Eenvoud hebben burge meester Goekoop van Leiden beloofd de herbegrafenis van Marinus van der Lubbe gratis te regelen. Wettelijk mag Van der Lubbe pas in 2007 vanuit Leip zig naar Leiden komen. „Maar wij hebben daar vaker mee te maken", aldus E. de Jong van het nieuwe uitvaartcentrum aan de Gitstraat. „De gemeente neemt dat voor lief aan, maar wij hebben onze contacten op dit gebied. Wij kunnen er waar schijnlijk voor zorgen dat Mari nus volgend jaar opgehaald kan worden." In 1934 wilde de begrafenis firma Lambooy het lichaam van Van der Lubbe al in Leipzig op halen, maar kreeg het toen niet mee. „Ze zeiden dat ze een half uur te laat waren omdat hij net begraven was, maar dat was na tuurlijk een smoes. Het Hitlerre- gime was bang dat Van der Lubbe als verloren held binnen gehaald zou worden in Neder land en daarom kreeg Lambooy hem niet mee." De Jong en de zijnen willen met hun aanbod het werk uit voeren dat toen niet gedaan kon worden. Hij vindt het ook wel logisch dat zijn bedrijf dit doet. De onderneming van Lambooy is via verschillende overnames namelijk opgeno men in het nieuwe rouwcen- trum. De Jong gaat er vanuit dat de herbegrafenis volgend jaar kan plaatshebben. bewolkt *2 en régen - 9vi3° 67140 8714o eid wmcrzicM pa*4M0 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland 3,5 Buitenland7 Cultuur21 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving16 Meningen22 Regio15,17,18,19 RTV/programma's13 Sport23,24,25 Strips12 Uitgaan .20 De kortingsbon betreft van daag de voorstelling 'Tiere lantijn' door Jeugdtheater De Wip in Noordwijkerhout. VOETBAL OP TV 20.00 uur, Ned. 2, Ajax-FC Porto. Aansluitend een sa menvatting van Benfica-PSV. Ook beelden van Olympia- kos Piraeus-Croatia Zagreb en HJK Helsinki-FC Kai- serslautern. 23.40 uur, Ned 2, samenvat ting Arsenal-Panathinaikos. IN ALMELO IS WAT TE DOEN! Het hotel met de AU-in formule 0546 - 54 21 21 LEEUWARDEN. ANP Nederlands broodbeleg verziekt nooit beneden deze veilige be- waartemperatuur. De steek proef leerde dat slechts zeven tien procent van de aangetrof fen vleeswaren deugde. Het be leg wordt doorgaans meer dan vier dagen na aankoop nog ge geten, terwijl het aantal bacte riën meestal na meer dan twee dagen al onaanvaardbaar hoog is. Veel vleeswaar wordt niet voorverpakt verkocht, waardoor een aanduiding tenministe- houdbaar-tot ontbreekt. Met de melk is het beter gesteld. Van de onderzochte monsters bleek 82 procent in orde. De doorsnee Nederlander is een kei in het verknallen van brood beleg. Ruim tachtig procent van de vleeswaren wordt te lang be waard en is bedorven als het wordt gegeten, constateert de Inspectie Gezondheidsbescher ming na een onderzoek in Friesland. De inspecteurs onderzochten honderdvijftig koelkasten. In bijna de helft daarvan bleek de gemiddelde temperatuur zeven graden of hoger en bijna een kwart van de kasten kwam 1 Adres: Ja, ik wil een abonnement op het I.eld»ch Dagblad. - Plaats: Tel: ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal 'Qautomatisch (f. 94,15) 1 Oacceptgiro (f. 95,15) I automatisch If. 32,70) I Nr. hank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 8 712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1