'Zedenschenners weghouden bij kind' Hans van Dam krijgt gratie in India Genezen autist promoot eigen therapie Binnenland lijken in Vlaardingen in verdwenen tweetal Vertraagde maïsoogst Zonlicht uit straatlantaarns Misbruikte mannen vechten over boek Duizenden schildpadden zwemmen in de sloten NSDAG 29 SEPTEMBER 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbure etere controle vrachtvervoer iiphol» Schiphol gaat vrachtcontainers controleren met grote itgenscanners. Hiermee volgt de luchthaven de Rotterdamse ven die ook beschikt over containerscanners. De douane is rantwoordelijk voor deze nieuwe manier van controleren en aait ook op voor de kosten. Het systeem is te vergelijken met controleposten op vliegvelden waar de handbagage doorheen >rdt gehaald. Wanneer de apparatuur wordt neergezet, is nog bekend. ood na knappen cocaïnebolletjes iiphol» Een 21-jarige vrouwelijke drugskoerier uit Colombia is ;elopen weekeinde in het vliegtuig van Bogota naar Amster- m overleden. Sectie wees gisteren uit dat de vrouw is overle- n aan een overdosis. Zij had 96 bolletjes cocaïne in haar maag arvan er zes waren geknapt. ,,We hebben de indruk de koe rs steeds professioneler te werk gaan en de verpakking van de illetjes steeds beter wordt", aldus een woordvoerder van de arechaussee. Desondanks blijft de smokkelmethode gevaarlijk. lachtoffers brand vergiftigd tuwARDENDe beide slachtoffers van de brand van vrijdag- lond in Sneek zijn door koolmonoxidevergiftiging om het leven komen. De slachtoffers zijn een 28-jarige en een 34-jarige an. Beiden woonden in de appartementen boven een winkel het centrum van Sneek. Uit onderzoek van de technische re- t erche is gebleken dat de brand op de benedenverdieping bij jg trap is ontstaan. Een oorzaak is nog niet bekend. Er zijn geen pwijzingen voor brandstichting. luim 25 tips Arnhemse villamoord nhem» Ruim 25 mensen hebben gisteravond naar de politie in phem gebeld na een uitzending van het televisieprogramma bsporing Verzocht over de villamoord op 2 september. Op die ond werd een 63-jarige Arnhemse in haar woning doodge- ïioten door een onbekende man, die slechts een kleine buit penam. Veel bellers meenden de mogelijke dader te herken- |n van een compositiefoto. De politie beschikt over een goed fcnalement, omdat er op het moment van de overval ook een kcHarige vrouw in de woning was. Beide vrouwen moesten op d gaan liggen, waarna de overvaller schoot. De 35-jarige Icbuw liep een schampschot aan haar slaap op. De echtgenoot uJn het slachtoffer was die avond niet thuis. De hoofdofficier in justitie in Arnhem heeft 25.000 gulden uitgeloofd voor dege- ntjdie de gouden tip heeft. lusconflict Dordrecht muurvast }rdrecht De gemeente Dordrecht is vooralsnog niet bereid li voor alle tweehonderd personeelsleden bij Stadsvervoer prdrecht een werkgelegenheidsgarantie tot en met het jaar 00 af te geven. Daarmee is het conflict tussen de buschauf- urs en de gemeente verder aangescherpt. Het stadsvervoerbe- jf lijdt dit jaar een verlies van vier miljoen gulden als gevolg 1 een aantal tegenvallers. Daardoor staan de arbeidsplaatsen i veertig mensen op de tocht. De vakbonden vinden het on- st de financiële problemen van het vervoersbgdrijf over de rug het personeel op te lossen. Zij praten vanavond met hun le ft en vrijdag opnieuw met de wethouder. oldaten verlaten vuil oefenterrein i haag Nederlandse militairen die in Polen oefenen, hebben erdag onmiddellijk een militair complex verlaten omdat zich mogelijk asbestresten bevinden. Wellicht komt het spul uit de kazernegebouwen op het complex. Tijdens onderhouds- rkzaamheden aan hun voertuigen constateerden Nederland- militairen de vermoedelijke aanwezigheid van asbest. Om m risico te nemen zijn 250 militairen van de landmacht daar- if weggegaan. Milieuspecialisten onderzoeken of werkelijk ake is van asbest. De militairen nemen deel aan de oefening agon Zagan, die nog duurt tot donderdag. In totaal zijn 3.300 '9derlandse militairen in Polen. Zij oefenen samen met 300 Po- ^ieuw Ahoy moet mensen trekken aJTTERPAMDe grootschalige uitbreiding en renovatie van het jtterdamse sport- en evenementencomplex Ahoy is voltooid. j*et de verbouwing hoopt de^directie het jaarlijkse bezoekers- ghtal met een half miljoen tot twee miljoen te kunnen verho- §l Het uit 1971 stammende complex is uitgebreid met een tentoonstellingszaal van tienduizend vierkante meter, larnaast is de entree vernieuwd en hebben de restaurants, titoren en congresruimten een opknapbeurt ondergaan. Met ^renovatie die twee jaar duurde, is een bedrag van 115 miljoen Iden gemoeid. Verder wil Ahoy gaan samenwerken met Joop li den Ende en Mojo om bijvoorbeeld musicals en balletshows pet complex te laten plaatsvinden. ïan stal oorlogsdocumenten •ji haag Een 43-jarige man uit Maarssen heeft drie maanden «rwaardelijk gekregen wegens verduistering van oorlogsdocu- ■4nten. De man nam jarenlang-diverse documenten mee uit i Centraal Archief Bijzondere Rechtpleging in Den Haag dat bezocht omdat hij een boek schrijft over de Tweede Wereld oog. Onder de documenten bevonden zich militaire zakboe- n van Nederlanders die in de oorlog lid waren van de SS of de B. Volgens zijn advocaat had de man toestemming van het ksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) om de stukken bestuderen, maar nam hij ze mee omdat hij onder tijdsdruk lest werken. Hij mocht de omvangrijke dossiers niet kopiëren, r alleen mocht overschrijven. De politierechter was van me- ig dat hij de dossiers had verduisterd maar vond celstraf niet ffig. ree stoffelijke overschotten londerdagavond in Vlaar- n zijn gevonden, zijn van linds december vermiste Schilte en Ronald van nik. De politie ging daar vo- vveek al vanuit, maar na on- noek is het nu honderd pro- zeker, heeft de Rotterdam- ersofficier van justitie De se gisteren gezegd. Hoe de het leven zijn ge- ht, kon zij niet zeggen. Of eit dat één van de verdach- ifkomstig is uit Vlaardingen met de vindplaats van de heeft te maken, wilde zij zeggen. de verdwijning van Schilte an Hunnik, ontstond bij de ie al snel de overtuiging dat )m het leven waren ge- itjht. Naar de lijken werd ook cht met een F-16 van de tmacht, maar alleen in de t van Spijkenisse, de plaats de twee het laatst waren ;n. Al vrij snel hield de poli- If verdachten aan, van wie jf nog vastzitten, inge tijd bestond het ver-, den dat de stoffelijke over- schotten in een sloot in Spijke nisse waren gedumpt. Agenten die daar poolshoogte namen, dachten met slachtafval te ma ken te hebben en lieten het af voeren naar een vuilverbran dingsbedrijf, ondanks onde meer de vondst van een bh tus sen' het afval. Later sloeg de twijfel toe, en werden alsnog monsters genomen uit onder meer de vuilniswagen, waarbij menselijk bloed werd gevon den. De zakken met slachtafval waren toen al vernietigd. Volgens persofficier De Kim- pe wordt het verhaal dat de po litie de stoffelijke resten zich door de vingers heeft laten glip pen, nu 'ontkracht' door de vondst van de lijken. Zij beves tigde wel dat er DNA-onderzoek heeft plaatsgevonden op sporen die op diverse plaatsen zijn ge vonden. Maar welke dat zijn, wilde zij niet zeggen. De politie kwam de lijken onder meer door verklaringen van de ver dachten op het spoor. De zaak staat voor 12 oktober voor behandeling op de rol van de rechtbank. Of dat door gaat, kon De Kimpe niet zeggen. Rapport wijst op rammelende aanpak kinderporno Seksuele delinquenten moeten als werknemer of vrijwilli ger worden geweerd uit instellingen waar volwassenen macht hebben over kinderen. Scholen, kinderziekenhui zen en andere instellingen moeten dan ook rechtstreeks via justitie en politie informatie kunnen krijgen over mo gelijke zedendelicten van sollicitanten en personeel. niet afgeven op grond van bij politie en justitie ingewonnen informatie. Deze maatregelen grijpen diep in de persoonlijke levenssfeer. De werkgroep vindt ze toch te verdedigen, juist om dat het gevaar van herhaling bij de kindermisbruikers zo groot aanpak van kinderporno en kin derprostitutie niet van de grond komt door het ontbreken van een samenhangend beleid. Er is geen overzicht van wie wat doet, vrijblijvendheid is troef en er wordt vooral op incidenten den haag anp-gpd Dat is één van de maatregelen die een landelijke werkgroep voorstelt om kinderporno en kinderprostitutie beter te be strijden. De werkgroep die het rapport vandaag aanbiedt aan minister van justitie A. Korthals, vindt ook dat sollicitanten moe ten worden verplicht een bewijs van goed gedrag te overleggen. Gemeenten moeten die al of De werkgroep, die bestaat uit deskundigen van hulpverlening, politie, justitie en wetenschap, meent voorts dat een serieuze Volgens de opstellers ont breekt het politie en hulpverle ners ook aan kennis. Daardoor vallen slachtoffers tussen de wal en het schip. Het rapport be pleit dit onderwerp in de basis opleidingen van politie, onder wijs en hulpverlening op te ne men. Zo kan misbruik van kin deren voor porno in een vroeger stadium herkend worden. De speciale afdelingen voor Jeugd- en Zedenzaken, die in de mees te politieregio's zijn verdwenen, zouden weer moeten worden ingesteld. De rol van vertrouwensartsen moet worden uitgebreid, het anoniem melden van vermoe dens van kinderporno moet makkelijker worden gemaakt en er zou een 'landelijk recherche team misbruik minderjarige jongens en meisjes' moeten ko men, alsmede een landelijk re- gistratiepunt van minderjarige prostituees. Eén aanbeveling, een landelijk officier van justitie voor kinderporno, is inmiddels uitgevoerd. Omdat slachtoffers zelf niet gauw naar politie of hulpverle ners stappen, is het van belang dat meidprocedures worden heino» Als gevolg van de betrekkelijk lage temperaturen van de afge lopen zomer is de maïs trager gerijpt dan normaal. Enkele weken later dan gebruikelijk is, gaat de maïscampagne nu toch beginnen. De ma chinale oogst gaat wel snel. Op een akker bij Heino in Overijssel staat voor de oogstmachine nog juist een plukje overeind. De machine maait de planten af tot vlakbij de grond en spuit ze in kleine stukken in een er naast rijdende wagen. FOTO GPD VINVCENT JANNINK den haag«anp India heeft gratie verleend aan Hans van Dam. De Nederlan der, die een straf van tien jaar uitzit in een gevangenis in New Delhi wegens hasjsmokkel, kwam eerder in het nieuws om dat hij zwaar ziek is. De Neder landse ambassade in New Delhi zal alles in het werk stellen om Van Dam nog deze week terug Verzekeraar schikt in zaak doodgestoken man berkhout gpd Verzekeraar Nationale Neder landen heeft 'een minnelijke schikking' getroffen in de zaak van de in september 1996 om gebrachte Mark White. De 25- jarige Brit werd zonder aanlei ding voor zijn huis in Berkhout op straat doodgestoken door een toen 15-jarige jongen uit Hoorn. De levensgezellin van White eiste daarop een schadevergoe ding van anderhalve ton om haar zesjarige studie medicij nen zonder haar vriend en kost winner normaal te kunnen vol brengen. De moeder van de da der schoof de claim door naar de WA-verzekering. Woordvoerder Dreteler van de verzekeraar kan niet zeggen of deze zaak uniek is. ,,Wat va ker voorkomt, is dat er bij letsel schade bedragen aan slachtof fers zijn uitgekeerd. Maar of dat bij een overlijden ook al zo is geweest, weet ik niet." te halen. Of dit lukt hangt vol gens het ministerie van buiten landse zaken af van de mede werking van de Indiase autori teiten. Van Dam zit al zeven jaar in de Indiase gevangenis. Hij is be smet met het aidsvirus HIV. In mei van dit jaar heeft oud-mi nister Van Mierlo gratie op hu manitaire gronden voor Van Dam aangevraagd. De situatie van de Nederlander kwam in het nieuws nadat het televisie programma Zembla aandacht had besteed aan de situatie van Van Dam en aan die van andere gevangenen in het buitenland. In het programma werd harde kritiek geuit op de Nederlandse ambassades die te weinig aan dacht aan de Nederlandse ge vangenen zouden besteden. Van Mierlo erkende toen dat de ambassades inderdaad niet altijd genoeg tijd en menskracht hebben om Nederlandse gevan genen voldoende steun en aan dacht te geven. Maar van een structureel falende begeleiding was ook weer geen sprake, al dus Van Mierlo in juni in de Tweede Kamer. Van Dam had overigens wel regelmatig be zoek gehad van de Nederlandse autoriteiten in India. uithoorn Tussenkomst van een elektrische cen trale die brandstof omzet in stroom is niet altijd no dig om lampen te laten branden. Langs een tijdelij ke toegangsweg naar een sportpark in Uithoorn werd deze straatverlichting geplaatst die haar ener gie met behulp van zonnepanelen rechtstreeks uit de zonnestralen haalt. Zelfs als het somber weer is, dringt nog voldoende straling naar de panelen door om de lampen te laten branden. Langs de tijdelijke weg kon de dure aanleg van kabels dus achterwege blijven. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE verbeterd, menen de deskundi gen. „Hulpverleners moeten hun beroepsgeheim kunnen doorbreken als dat opweegt te gen de schade voor het slachtof fer." In haar advies gaat de werkgroep ook in op de aanpak van de daders. Zo zouden er meer behandelmogelijkheden moeten komen en moeten, als stok achter de deur, meer voor waardelijke straffen worden op gelegd. Ook wordt gepleit voor weerbaarheidstrainingen voor kinderen, de aanpak (door een proefproces) van handel in kin derporno via Internet, ruimere mogelijkheden om internatio naal politie-informatie uit te wisselen en betere opvang van alleenstaande minderjarige asielzoekers (AMA's), die een ri sicogroep vormen. De werkgroep heeft zich an derhalf jaar over de aanpak van kinderporno geboben op initia tief van ChildRight en Transact, twee organisaties die strijden tegen kindermisbruik. De groep was dus al actief voor in juli de Zandvoortse kinderpornozaak de publieke aandacht op dit probleem vestigde. Maar pas door die affaire lijkt nu ook de overheid de ernst van het pro bleem te hebben ontdekt. Mi nister Korthals kondigde al maatregelen aan, zoals een ac tievere rol voor de Centrale Re cherche Informatiedienst bij de opsporing van kinderporno via het Internet. Voorzitter Robert van der Luitgaarden van de stichting Schouder aan Schouder wil dat het boek 'Blijvend gepakt' van Klaas Jan Gerding uit Beilen uit de handel wordt genomen. Van der Luitgaarden stelt dat hij zichzelf herkent in een figuur uit het boek, hield hij gisteren in een kort geding de rechtbank in Assen voor. Beide mannen zijn in het ver leden seksueel misbruikt en wa ren in 1996 van plan een stich ting op te richten om lotgeno ten te helpen. Zover is het niet gekomen. Inmiddels hebben ze ieder een eigen organisatie op gericht: Van der Luitgaarden de stichting Schouder aan Schou der en Gerding de stichting Overleven. De Beilenaar heeft in zijn boek zijn verleden van zich af willen schrijven. In het boek voert Gerding een drugsgebrui- kende Robin op. Van der Luitgaarden herkent zichzelf in deze figuur en pikt het niet dat hij onder meer van drugsge bruik wordt beschuldigd. I lij voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast. Bovendien zou het Van der Luitgaardens contacten met justitie, politie, de CRI en de Belgische groep Morkhoven schaden. Zijn advocaat Tilburg noemde de uitgave van het boek gisteren daarom onrecht matig. Volgens advocaat Pel- linkhof van Gerding is onduide lijk waar de scheidslijn ligt tus sen de vrijheid van meningsui ting en het recht op eer en goe de naam. Gerding is niet van plan om ook maar iets uit het boek terug te nemen. Uitspraak dinsdag 6 oktober. apeldoorn gpd dumpt, veroordeelt hij het beest eigenlijk tot een pijnlijke cre- peertijd. De pad zal namelijk sterven aan een of ander virus waar hij als tropische schildpad niet tegen opgewassen is." De Dierenbescherming con cludeert in het onderzoek dat de schildpadden en de eigena ren voortaan moeten worden geregistreerd. Momenteel is daar geen sprake van: iedereen kan een schildpad aanschaffen zonder enige kennis over de verzorging van het dier. Volgens de Dierenbescherming is het met een registratie eenvoudiger om voorlichting te geven over de consequenties en de verzor ging van een schildpad. Importeurs hebben nu een speciale vergunning nodig voor de Europese schildpaddenhan- del. Winkels kunnen daardoor nauwelijks nog schildpadden verkopen, maar dat betekent niet dat de opvanghuizen van het probleem af zijn. Mattheus Blijenberg van de Dierenbe scherming: ,,De schildpadden die gedumpt worden zijn ge middeld twee tot drie jaar oud. Maar de roodwangschildpad kan wel 45 jaar oud kan wor den." De opvanghuizen voor tropi sche schildpadden zitten over vol. Met name de roodwang schildpad is heel populair onder kinderen, maar na verloop van tijd blijken de huisdieren toch niet zo attractief als gedacht. Uiteindelijk worden de schild padden naar opvanghuizen ge bracht, maar ook zomaar ge dumpt in kanalen, sloten en vij vers. Er zwemmen er naar schatting nu duizenden in Ne derlandse wateren rond. De Dierenbescherming wil daarom voortaan zowel de dieren als de eigenaren laten registeren. Omdat de schildpadden oor spronkelijk niet thuishoren in de Europese natuur, heeft de Europese Unie vorig jaar de cember besloten dat de dieren niet meer mogen worden geïm porteerd. De schildpadden kun nen namelijk wel een tijd over leven als ze in een sloot zijn ge dumpt. De EU noemt dit fauna vervalsing. Karin van der Bosch van stichting Schildpadden Op vang: „De dieren kunnen over leven, maar sterven toch een langzame dood. Als iemand zijn schildpad dus in een sloot maastricht gpd Stichting: Particulieren lopen schadevergoeding water mis zijn al aan het liquideren", zegt secretaris Kneepkens. „Maar dit wilden we toch nog signaleren. Tenslotte hadden we in 1995 ook een taak als belangenbe hartiger." Kneepkens benadrukt dat zijn stichting geen enkele behoefte heeft om betrokken te worden bij de schaderegeling in verband met de recente hevige regenval. De stichting keerde na de Maasvloed van 1995 circa 45 miljoen gulden uit aan negen duizend particuliere gedupeer den. Particulieren die bij de hoosbui en van twee weken geleden wa terschade hebben geleden, drei gen achter het net te vissen om dat er een eigen risico van twee duizend gulden geldt, zegt de Stichting Watersnood Particu lieren '95 (SWP). De stichting regelde de schadevergoedingen voor particulieren na de over stromingen en evacuaties door het hoge Maaswater in januari 1995. „Ons werk zit erop, we den haag dick hofland Raun Kaufman is 25, heeft gestudeerd en is goedgebekt. Niet zó bijzonder, ware het niet dat hij jaren geleden nog een autist was. Opgesloten in zichzelf, geen contact met anderen. Nu geeft hij lezingen en cursussen over de therapie die hem zo goed heeft gedaan: Son-Ri se. Kaufman praat er vanavond over in het tv-programma Hartbreak Hotel, geeft in januari in Amsterdam een cur sus voor geïnteresseerde ouders en van zijn vader Barry Kaufman ver schijnt deze week een boek over de therapie. „Raun is niet toevallig die ene briljante autist die is genezen. De Son-Rise the rapie is geschikt voor alle autisten, ze worden er allemaal beter van. Een domme autist wordt er geen slimme autist door, maar een ongelukkig kind kan er wel een gelukkiger kind door worden", zegt Anneke Groot. Zij is op richtster van de stichting Horison die voorlichting geeft over de therapie, die l vooral in de Verenigde Staten veel op- gang doet. Door toedoeh van Jaap van Zweden is Son-Rise ook in Nederland bekend ge worden. De dirigent/violist reisde en kele jaren geleden met zijn autistische zoon Benjamin naar het plaatsje Shef field in de staat Massachusetts, waar het Option-Instituut cursussen in de therapie geeft. De drijvende krachten achter deze instelling zijn de ouders van Raun Kaufman. In Nederland wordt autisme over het algemeen gezien als een psychiatri sche stoornis die niet is te genezen, maar wel kan worden verlicht door het kind veel structuur aan te bieden. De Son-Rise therapie is veel minder or thodox. In deze methode wordt het initiatief aan het kind zelf over gelaten. Daarvoor is een speciaal ingerichte speelkamer nodig waarin je niet naar buiten kunt kijken en waarin bijna niets staat, zodat het kind zo weinig mogelijk wordt afgeleid. Vanachter een eenzijdige spiegel kan het kind worden geobserveerd zonder dat het dit in de gaten heeft. Ouders mogen geen initia tief nemen om contact te maken, ze moeten wachten tot het kind iets on derneemt en daarop ingaan. Anneke Groot: „In andere therapieën is het juist andersom, daar wordt het kind veel meer geconditioneerd: als je iets goed doet word je daarvoor beloond. Het grote nadeel van zo'n benadering is dat als die structuur wegvalt, het kind ook meteen weer terugvalt in zijn of haar oude gedrag. De Nederlandse vereniging voor Autis me (NvA) is bang voor overspannen verwachtingen bij ouders. „Het is ge vaarlijk om deze therapie te zien als het paradijs op aarde", zegt woord voerster Ellen Amsing. „Wij willen nie mand een strobreed in de weg leggen, wij kunnen de keuze van ouders ook niet bepalen en er zitten zeker ook een aantal zeer goede elementen in Son- Rise. Maar ouders van autisten zitten vaak in zoveel ellende, dat je al snel denkt dat zo'n Son-Rise dé oplossing is. Daarom zeg ik: voorzichtig. Er zijn meer stromingen die denken dat ze de oplossing hebben. Bovendien vergt het heel veel van ouders en direct betrok kenen. Ze moeten heel veel tijd aan hun kind besteden en ook nog eens vrijwilligers organiseren. Want na een zogeheten start-up cursus, die 2.500 gulden kost, moeten ze het helemaal zelf doen." Enkele tientallen ouders werken in middels met de therapie, daarbij ge steund door een aantal vrijwilligers. Anneke Groot is enthousiast over de resultaten bij haar zoon Onno van vijf. „In anderhalf jaar is hij veranderd van een teruggetrokken, contactgestoorde jongen die zelden of nooit zijn mond opendeed in een open, leergierig en aanzienlijk vrolijker kind dat ook is gaan praten. Als ik het over Son-Rise heb, praat ik niet over genezen, maar zeg wel: het zou kunnen." Anneke Groot werkte met een ploeg van in to taal twaalf vrijwilligers die afwisselend elke dag drie tot zes uur met Onno 'speelden'.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5