Leidsch Dagblad 21 23 Beurzen veren op dankzij Greenspan Peer uitstel oor herstart m Fokker rs; k^iw: 'Geldkraan van rijk mag niet dicht' Ruim achtduizend oud-leraren willen hele week voor de klas Leiden tweede in top 10 gevaarlijke kruisingen i wesselman Hp-X HtoETERMEER BEDANKT n>: derdag 24 september van 10.00 -17.00 uur, 'Willem-Alexander en Emily zijn uit elkaar' JNDERDAG 24 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 |Gesprek van de Dag Belg wil Van Gogh lenen voor zijn herberg Economie Werkloosheid neemt sterk toe door crises Sport Onthutsende nederlaag Ajax tegen FortunaSittard Cultuur en Kunst Amcha-collectiete koop in kasteel Duivenvoorde phol» rudolf kleun lerstart van Fokker is giste- opnieuw uitgesteld. Volgens initiatiefnemer, de zaken- Jaap Rosen Jacobson, het nog 'enige weken' lat er duidelijkheid is over wel of niet doorgaan van het :t waarvoor hij de onder- ning'Rekkof (Fokker achter- oren) heeft opgericht, et lijkt er op dat de onrust le beurzen ook deze onder ling nu parten speelt. „De nciële en monetaire onrust aanleiding om even te hten en te zien waar het r toe gaat", verklaarde Ro- lacobson vanmorgen des- aagd. e zakenman kondigde twee en geleden op de luchtshow iet Britse Farnborough aan inisch klaar te zijn om weer kers 70 en 100 te gaan bou- De onderneming zou wor- gefinancierd door Rosen Ja son en een aantal andere öculiere beleggers. De Zwit- e herverzekeraar Suissere ook bij het project betrok- gjn. et plan dat toen werd gepre- leerd voorzag er in dat de te vliegtuigen in het voor van 2000 konden worden leverd. Enige struikelblok te beginnen was een onder- naar de onrust op de fi- ciële markten, dat gisteren worden afgerond, zodat daag definitief de knoop zou den doorgehakt. Maar dat is lus weer uitgesteld. een tentenkamp Leiden voor ielzoekers n» pablo cabenda er al tentenkampen komen de opvang voor asielzoe- dan komen ze hoogst- rschijnlijk niet in Leiden." zegt directeur R. van Dam het Leidse opvangcentrum de Van der Madeweg. Van n reageert daarmee op de iraak van staatssecretaris en (justitie) die niet uitsluit asielzoekers, door de grote loed, in tenten moeten wor- ondergebracht. \ls de opvang centraal wordt geld. ligt een tentenkamp den in een natuurgebied r voor de hand. Wordt de mg echter over alle inten uitgesmeerd, dan kun- mensen wellicht alsnog in laande gebouwen worden uisvest." Het Leidse opvang- trum kampt nu al met ern- ruimtegebrek. „Ik kan hier wat extra bedden neerzet- maar we zitten officieel al onze capaciteit.' Ina 3: Paniek regeert bij mg asielzoekers 4»st voor 'hubertlaan ^"rdwenen >5h :n verpleegtehuis aan de Ilse Apollolaan zijn gisteren t postzakken ontvreemd, zakken waren in de hal gezet door een postbe- te om later de brieven te ;en. Personeel van het heeft niets gemerkt. De was bestemd voor diverse •en aan de Schubertlaan. j17» Collegevoorzitter Vredevoogd wil méér voor Leidse universiteit leiden caroline van overbeeke Ja, hij wil dat de Leidse universiteit meer geld binnenhaalt van het bedrijfsleven en van stu denten. En ja, hij wil dat Leiden zijn eigen koers vaart en dat het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen zich minder met de universiteit bemoeit. Maar één misverstand wil hij in elk geval zo snel mogelijk de wereld uit helpen: de Leidse universiteit wil absoluut niet dat het ministerie de geldkraan dichtdraait. „We willen aanspraak blijven maken op het zelfde budget", haast collegevoorzitter Vrede voogd van de Leidse universiteit zich te zeggen. „Iets anders heb ik nooit beweerd." Maar het budget is niet toereikend, dus wil de universi teit op zoek naar extra geld. „De kloof tussen wat wij willen en de middelen waarover wij be schikken, wordt te groot." Leiden wil ook niet per se uit het door het ministerie gedicteerde onderwijsbestel stappen, benadrukt hij. „Het systeem kan zelf ook veranderen. Maar dat moet dan wel gebeuren, want zó gaat het niet langer." Loek Vredevoogd (60), sinds 1994 voorzitter van het college van bestuur, doet van zich spre ken. Hij wil zich met de Leidse universiteit, de oudste van het land, losmaken uit het 'keurslijf van het onderwijsbeleid van het ministerie. „We willen de vrijheid om een aantal dingen te doen. We willen nóg beter worden, uitstijgen boven die grijze massa, en daar is geld voor no dig. Dat geld krijgen we niet van het ministerie. Al jaren niet. Het wordt alleen maar minder, hoe hard we ook roepen, smeken, eisen of drammen." Pagina Leiden: 'De kloof tussen willen en kun nen is te groot' Amsterdamse beurs vanmorgen in één keer 2,5 procent hoger De koersen in vrijwel de gehele financiële wereld zijn gis teren en vandaag flink gestegen als gevolg van bedekte uitlatingen van president Greenspan van het stelsel van centrale banken in de VS. In Amsterdam reageerde de AEX onmiddelijk met een 2,5 procent hogere openings koers op 996 om rond kwart over tien de duizend-pun- tengrens te slechten. leiden Een spectaculair tafereel op de nieuwe expositie Indianenverhalen in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. De indianen van de Plains zouden de aanval van deze bizon tatanka in de Lakota Sioux-taal hebben beschouwd als een dappere daad. Een bizon die aanvalt, blijft leven. Wat dat betreft heeft dit exemplaar pech gehad. Hedy d'Ancona, voorzitter van de raad van toezicht van Volkenkunde, opent van middag om vijf uur de nieuwe publiekstrekker van het museum. Indianenverhalen is de eerste tentoon stelling in de nieuwe expositievleugel. Pagina 23: Zwarte Eland haalt herinneringen op foto dickhogewoning Vooral vrouwen tussen 35 en 45 jaar terug in onderwijs den haag anp Bijna de helft van de oud-lera ren die oud-staatssecretaris Ne telenbos heeft opgeroepen om weer voor de klas te gaan staan, wil een volledige baan. Het gaat om ruim achtduizend mensen. Vooral vrouwen tussen de 35 en 45 jaar hebben aan de oproep gehoor gegeven. Een kwart van hen heeft in het verleden als kleuteronderwijzeres gewerkt. Dat blijkt uit een enquête die het ministerie van onderwijs heeft laten uitvoeren naar de specifieke wensen en behoeften van de opgeroepen stille reser ve. In totaal overwegen 17.000 oud-leraren om weer les te gaan IfflE&SEKVItJE' geven in het basisonderwijs. Ongeveer tien procent geeft de voorkeur aan het speciaal on derwijs. Opvallend is dat de meeste herintreders het liefst in de laagste klassen van het basis onderwijs willen werken. Tienduizend docenten heb ben in de enquête aangegeven graag een actieve arbeidsbe middeling te willen. Ruim vijf duizend voormalige leerkrach ten zijn direct beschikbaar voor scholing of bemiddeling. Bijna zeventig procent van de leraren die hebben gereageerd, wil een opfriscursus aan de lerarenop leiding gaan volgen. Bijna één op de vijf van de ondervraagde oud-onderwijzers zegt behoefte te hebben aan kinderopvang. Minister Her mans van onderwijs heeft in middels vijf miljoen gulden ex tra beschikbaar gesteld voor de kinderopvang van het kroost van leraren. Dat geld is goed voor ongeveer driehonderd vol ledige plaatsen. Maar omdat veel kinderen niet de hele week opvang nodig hebben, verwacht het ministerie dat meer dan driehonderd leraren met de uit gebreide kinderopvang zijn ge holpen. Pagina 3: Oud-leerkrachten zijn stille reserve onderwijs amsterdam jan peter versteege De AEX-index, de 25 belangrijk ste fondsen in Amsterdam, opende vanmorgen meteen ruim 25 punten hoger. Dit als reactie op een 3,25 procent ho gere Dow Jones in New York. In het Verre Oosten gingen de koersen vandaag met drie (Tokyo) tot zes procent om hoog. Sommige beurshandelaren op het Damrak repten al gauw over het nemen van de 1000- puntengrens. Dat gebeurde in derdaad rond kwart over tien. Smaakmaker was het chemie concern DSM, dat 10 gulden 'MID werkt onderzoek naar Sebrenica tegen' den haag anp De Militaire Inlichtingendienst (MID) werkt het onafhankelijk onderzoek naar de val van de voormalige enclave Srebrenica door de Noordhollandse com missaris van de koningin Van Kemenade tegen. Dat stelt de vakbond voor defensieperso neel VBM/NOV. Volgens de vakbond blijkt uit een nota van het hoofd van de MID van 20 augustus dat MID- medewerkers die Van Kemena de wil horen, meteen contact moeten opnemen met de lei ding van de dienst. In de nota wordt ook onderstreept dat de MID-medewerkers niet onthe ven zijn van hun geheimhou dingsplicht. omhoog sprintte naar 170 De markt reageerde met de wind van Greenspans uitlatin gen in de rug op een bekend making dat DSM eigen aande len gaat inkopen. Hierdoor zal het resultaat per aandeel stijgen hetgeen een koersopdrijvende werking heeft. Greenspan heeft in een speech voor de bankencommis- sie van de Amerikaanse Senaat overigens niets concreets toege zegd. Wel heeft hij gezinspeeld om de mogelijkheid om de geldmarktrente in de VS op een iets lager niveau te zetten. Dins dag wordt daarover vergaderd. Ondanks groeiende werkgele- Gemeente kan gulden maar één keer uitgeven leiden aad rietveld De kruising Gooimeerlaan/IJs- selmeerlaan in Leiden staat tweede in een top 10 van ge vaarlijke kruispunten, die Veilig Verkeer Nederland (WN) heeft samengesteld. WN riep in de zomermaanden mensen op on overzichtelijke verkeerssituaties te fotograferen en die foto's met een korte toelichting op te stu ren. Uit de 107 inzendingen werd een top 10 samengesteld, waarin Leiden runner-up is achter Den Haag. Volgens de Leidse inzender F. Overtoom is de voorrangssitua tie op de kruising van Gooi meer- en IJsselmeerlaan door LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 genheid en snel stijgende lonen staan de winsten in de VS in een aantal sectoren onder druk en blijkt de omzetgroei bij veel be drijven af te nemen. Dat kan lei den tot minder investeringen, aldus Greenspan. Hij noemde de economische situatie in de VS aanzienlijk verslechterd. De beurzen in de wereld rea geren altijd sterk op de woorden van Greenspan. Nu hij van me ning is, zoals hij gisteren zei, dat de centrale banken snel moeten handelen om de wereldecono mie in rustiger vaarwater te brengen, wordt dat uitgelegd als indicatie van een rentestijging. Vooral omdat hij er aan toe voegde: „Ik denk dat we weten welke kant we op moeten." Een lagere rente betekent in zijn algemeenheid dat investe ren goedkoper wordt. Tegelijk wordt sparen minder populair, waardoor meer mensen ge neigd zijn hun geld in beleg gingsfondsen te steken of zelf rechtstreeks te t de vele borden en haaientanden volstrekt onoverzichtelijk. „Heel verwarrend", oordeelt ook WN, dat binnenkort een verkeers- deskundige naar Overtoom stuurt om advies in te winnen over een oplossing voor het probleem. De gemeente Leiden krijgt het advies vervolgens toegestuurd, maar zal er vermoedelijk niets mee doen. „We kunnen een gulden maar ééq keer uitgeven en we pakken eerst de echt ge vaarlijke kruisingen aan", zegt verkeersdeskundige H. van Zeijl. Pagina Leiden: Nummer twee bij wn staat in Leiden op 140 BII'llll-H'liHiM HET WOORD IS AAN Jean Boisson Een debat is een veelal ver hit gesprek waarbij twee mensen tegen elkaar praten en naar zichzelf luisteren. geleidelijk meëiy bewolking 11721* 13719° 13*/18° 10% 30% 60% SSSE&S? 40% 40% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur23,24,25,27 Economie9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,18 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport19,21 Strips10 Uitgaan29 Kortingsbon voor concert 'Het hoge noorden' door het William Byrd Vocaal Ensem ble in de Lokhorstkerk in Lei den. Vandalen slaan vier keer toe in Leidse school leiden herman joustra Voor de vierde keer deze maand hebben vandalen vernielingen aangericht in de Dr. van Voorthuysen- school aan de Marnixstraat in Leiden. Afgelopen nacht gooiden ze verschillende ruiten in en sloegen het in terieur van één van de loka len compleet aan diggelen. „Het lijkt wel of ze het uit wraak doen", zei een ont goochelde leerkracht van ochtend. „Elke keer acht, negen, tien ingegooide rui ten en andere vernielingen. Deze maand is het flink raak, maar ook daarvoor zijn ze geregeld langs ge weest. Hoe vaak is niet meer te tellen." De schade loopt inmid dels in de tienduizenden guldens, waarvan een be langrijk deel glas en inte rieur door de verzekering wordt gedekt. De leerkrach ten zelf zijn echter behoor lijk gedupeerd, omdat ook verschillende persoonlijke en niet verzekerde bezittin gen het de afgelopen tijd moesten ontgelden, zoals radio's. 'Deze week in lezersservice Tentoonstelling German Grobe in het Katwijks Museum Zie aanbieding elders m de krant - Njdag 25 september van 10.00 - 21.00 uur en tterdag 26 september van 9.30 -16.30 uur TC h ONZE LAATSTE VERKOOPDAGEN. Na déze dagen sluiten wi Vsfinitief onze deuren Wij stellen u in de gelegenheid om een ÊDELIJK BOD te doen op de nog aanwezige kwaliteitsmeubelen. Mis bankstellen, kasten, salontafels, etc etc Deze week is uw etste kans, dus profiteer nu nog zolang het kan want OP=OP ORTOM LAATSTE MOGELIJKHEID Hayes Meubelen, brpsstraat 144, Zoetermeer. amsterdam cpd Kroonprins Willem-Alexander (31) en Emily Bremers (28) hebben volgens het dagblad De Telegraaf hun relatie beëin digd. De geruchten die volgens de krant 'intimi in de afgelopen weken op discrete wijze naar buiten brachten', zijn dinsdag bevestigd door Josée van den Broek, echt genote van eurocommissaris Hans van den Broek en moeder van Marilène, die onlangs in het huwelijk trad met prins Maurits. De Rijksvoorlichtingsdienst weigerde vanmorgen elk commentaar. „Het begin van de vriendschap is door de RVD nooit officieel bekendgemaakt en er vallen der halve geen mededelingen te verwachten over een eventueel einde", aldus een woordvoerder. Willem-Alexander en Emily leerden el kaar in het najaar van 1994 in Leiden ken nen, waar de kroonprins geschiedenis stu deerde en Emily rechten. De relatie kwam in de openbaarheid toen het paar in janu ari 1995 betrokken was bij een ernstig au to-ongeluk in Duitsland. Sindsdien is in serieuze en minder serieuze bladen onop houdelijk gespeculeerd over het moment dat beiden zich zouden verloven. Willem- Alexander verklaafde het afgelopen jaar tot twee keer toe in een tv-interview met Paul Witteman en tijdens een reis door Brazilië dat hij in elk geval voorlo pig niet zou trouwen. De geruchten dat Emily Bremers de toe komstige echtgenote van Willem-Alexan der zou worden, werden in het afgelopen jaar vooral gevoed door twee gebeurtenis sen. Op 31 januari mocht ze door de ach terdeur van het Paleis op de Dam naar binnen, naar het bal dat koningin Beatrix er gaf ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag. En op 30 mei behoorde ze tot de genodigden die in de Grote Kerk van Apeldoorn de huwelijksplechtigheid bij woonden van prins Maurits en prinses Marilène. Voor Willem-Alexander was bei de keren echter een ander programma uitgestippeld. Van een officiële verloving was immers nog geen sprake, dus bestond er geen enkele vorm van relatie, dus mochten ze niet samen worden gezien. In de roddelpers werd koningin Beatrix vaak afgeschilderd als de 'boze schoon moeder' die niets zag in een rol van 'het burgermeisje' als toekomstige koningin, Emily het liefst zou verbannen uit de gan gen van het paleis en de officiële bevesti ging van de relatie steeds verder voor zich uitschoof. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. I automatisch II 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) l Nr. hank/giro:Handtekening: X Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1