Leidsch Dagblad 23 Opvang in asielcentra loopt spaak IRSK Nazomeren langs de vloedlijn icepsis over geslonken toeterwoudse afvalberg Julianabrug dreigt het te begeven Georges raast over Antillen iportbonden gaan iamen doping te lijf Reputatie Schiphol in één jaar om zeep geholpen9 BEL: 071-5128030 Felle gevechten na invasie in Lesotho TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. /OENSDAG 23 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Prinses Marilène verovert Mauritius opnieuw Economie Cultuur en Kunst Telfort verscherpt 9 concurrentiestrijd met KPN 'Leiden moet een echte festivalstad worden' Sport Ook PSV kan Feyenoord niet j stoppen katwijk» Als een erfenis van de najaarsstormen van de afgelopen week ligt het Katwijk- se strand bezaaid met kwallen, scheepsnetten en aangespoeld afval. Het mooie nazo- merweer trekt momenteel weer vele honderden wandelaars naar de kust, waar de Iisteem is fraudegevoelig' den wim koevoet spectaculair geslonken Zoe- iwoudse afvalberg wekt bij idere gemeenten in de regio rder scepsis dan afgunst op. der Kooi propageert in de soo inwoners tellende ge- eente, zal zich dan ook zeker et op korte termijn als een evlek uitbreiden in deze re- In Zoeterwoude wegen sinds lige tijd de vuilnismannen de houd van de mini-containers moeten de burgers betalen kilo afval die ze meegeven, it heeft ertoe geleid dat de leveelheid groente-, fruit- en linafval bijna is gehalveerd en hoeveelheid restafval zelfs im is gehalveerd. Weliswaar heeft ook Oegst- est plannen om de afvalhef- ig te differentiëren, maar vol- ns wethouder G. van Eisen togressief Oegstgeest) was dat strandpaviljoenhouders inmiddels zijn begonnen met het afbreken van hun tijdelijke on derkomens. Deze opname is gemaakt bij de Katwijkse uitwatering. Op de achtergrond is de Scheveningse 'skyline' zichtbaar. foto frans roomer alphen aan den rijn al de bedoeling voordat de op zienbarende Zoeterwoudse re sultaten bekend werden. Bo vendien is de kans groot dat Oegstgeest, dat wel flats heeft, minder ver gaat dan het vrijwel it zogenaamde Diftar-sys- geheel uit laagbouw bestaande im dat WD-wethouder H. *Zoeterwoude. De aanwezigheid van flats in Katwijk is volgens woordvoer ster H. Gerritse van die gemeen te de reden om Diftar van de hand te wijzen. „Het systeem is fraudegevoelig. Mensen die in laagbouw wonen zijn geneigd om hun afval te deponeren in de afvalcocons van flats. Voor flats bestaan er nog geen ge schikte systemen om zulke ge detailleerde rekeningen te ma ken. Ook komt er afvaltoerisme op, gang als een gemeente in haar eentje met Diftar werkt: naar gemeenten waar je niet per kilo hoeft te betalen." Pagina 19: 'Diftar is geen kwes tie van kunnen, maar van wil len' robbert minkhorst De Julianabrug in Alphen aan den Rijn verkeert in deplorabele staat. De kans dat de brug plot seling niet meer open of dicht wil, neemt toe. De gemeente stelt een diepgaand onderzoek in naar de slechte staat van het bouwwerk. De gemeente vreest niet voor gevaarlijke situaties. In het afgelopen voorjaar is tijdens de jaarlijkse technische inspectie van de brug al gecon stateerd dat er tal van manke- „Het enige wat de gemeente kan doen is snel zorgen voor omleidingsroutes en de ver menten zijn. Inmiddels is ook keersstromen verdelen over de duidelijk geworden dat de kwa liteit van de betonconstructie steeds slechter wordt en zelfs 'zorgelijk' begint te worden. Ook is ontdekt dat de tandwiel kast van de aandrijving van het beweegbare gedeelte geluiden maakt die duiden op meer dan normale slijtage. gemeente", schrijft ambtenaar J. van Meijel aan het college van burgemeester en wethouders. De Julianabrug is een cruciale verbinding in Alphen. ftndal» anp :tNOC*NSF wil in het overleg ft de nationale sportbonden dopinggebruik in de top- ort centraal gaan aanpakken, i sportkoepel wil een onaf- nkelijk instituut jaarlijks zo'n iOO controles laten uitvoeren, is vijf keer zoveel als er nu or de individuele bonden irden uitgevoerd. De kosten Tden geschat op ongeveer fee miljoen gulden per jaar. Cees Vervoorn van NOC*NSF, van de opstellers van het ui, zegt dat de nieuwe aanpak n enorm verschil heeft met de üdige praktijk. „De controles trden niet meer aangekon- »d", aldus de oud-zwemmer nmorgen voor de NOS Radio, 'et zal niet zo zijn dat de otters 's nachts van hun bed licht worden, maar ze worden 'kniet vooraf ingelicht over de 'tost van de controleteams." Volgens Vervoorn zullen de egende controles met name tden uitgevoerd in de op- 'iwfase naar het seizoen. „Er I vooral gecontroleerd worden 'middelen die tijdens de zwa- trainingen in de aanloop naar 1 seizoen van nut zijn, zoals 'Ofeihormonen en EPO." Vervoorn stelt dat veel atleten wachten op een gezamenlijke aanpak tegen het dopingge bruik vanwege het slechte imago van de topsport. Hij ver wijst daarbij naar de affaire in de Tour de France en die rond de Limburgse arts Sanders, die op grote schaal in dopingpro- ducten aan sporters zou hebben verstrekt. „De atleten hebben de uitdrukkelijke wens af te re kenen met dit imago", weet Vervoorn. Met de voorstellen wil het NOC'NSF de aanpak van do ping centraliseren. De financie ring van de voorstellen komt voor gezamenlijke rekening van NOC*NSF en regering. Staatsse cretaris Vliegenthart van VWS reageert verheugd en noemt het plan 'een goede zaak'. Ze bena drukt dat een goed antidoping- beleid voorwaarde is voor een sportbond om subsidie te ont vangen. De voorstellen van het NOC *NSF zullen volgende week aan de nationale bonden worden voorgelegd. Het comité gaat er van uit dat de bonden het licht op groen zullen zetten en dat het plan al volgend jaar in wer king zal treden. den haag anp In het opvangcentrum aan de Willem van der Madeweg in Leiden zijn alle kamers vol en zijn zelfs kantoren ontruimd om nog meer asielzoekers te huis vesten. Meestal wonen er in het centrum, dat een capaciteit heeft van zeshonderd plaatsen, zo'n 590 mensen. „Omdat je toch een kleine reserve nodig hebt, voor als er bijvoorbeeld een gezin met drie kinderen binnenkomt", zegt adjunct di recteur Maarten Korbee. „Maar nu hebben we 618 mensen bin nen. Zoals alle opvangcentra zitten we drie procent boven de normale capaciteit. Volgens Korbee is de situatie in het centrum aan de Willem van der Madeweg ondanks de drukte nog wel leefbaar. Het centrum krijgt vooral meer minderjarige alleenstaande asielzoekers binnen. Dat waren er doorgaans rond de honderd, nu zijn het er 150. „Over een paar weken kunnen mensen niet meer doorgeplaatst wor den. Dan loopt het vast." De Immigratie- en Naturali satiedienst waarschuwde vorige week dat er dit jaar waarschijn lijk vijftigduizend asielzoekers naar Nederland komen in plaats port-au-prince» Zwaar gehavend liggen enkele zeilschepen op de klippen bij de stad Fajardo aan de oostkust van Puerto Rico. De orkaan Georges hield hier gsiteren huis met windsnelheden van 120 kilometer per uur. In het Caribisch gebied zijn tot dusverre zeventien doden gevallen. Van de drie Bovenwindse Antillaanse eilan den waar de Nederlandse vlag wappert is Saba het zwaarst getroffen. Drie mensen raakten gewond. Van zes tig van de vierhonderd huizen op het eiland is het dak of de bovenverdieping weggeslagen. Op Sint Maarten veroorzaakte het noodweer een schade van naar schatting honderd miljoen gulden. foto ap marta lavandier Topman British Midlands bezorgd over ontwikkeling maseru-pretoria anp In het koninkrijk Lesotho wordt fel gevochten sinds Zuid-Afri kaanse troepen er gisteren bin nentrokken. Zeker 49 militairen zowel uit Lesotho als uit Zuid-Afrika zijn gesneuveld. Zeventien doden vielen in de strijd om de voor Zuid-Afrika belangrijke Katse Dam in het hooggebergte van Lesotho. In de 200.000 inwoners tellen de hoofdstad Maseru is het vol gens ooggetuigen een chaos. Winkels van vooral Chinezen en Zuid-Afrikanen worden geplun derd en regeringsgebouwen zijn in brand gestoken. Overheids functionarissen en anderen die banden hebben met de Zuid- Afrikaanse staat zijn Maseru ontvlucht. Zuid-Afrika zegt troepen naar Lesotho te hebben gestuurd na dat de regering van dat land daarom had gevraagd uit angst voor een staatsgreep. De minis ter van buitenlandse zaken van Lesotho, Thabane, heeft ver klaard dat Zuid-Afrika is ge vraagd een muiterij in het leger neer te slaan. Lesotho is een geheel door Zuid-Afrikaans NR. 41806 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? Asielzoekers blijven langer dan gepland De asielcentra kunnen de toevloed van asielzoekers niet meer aan. Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) zal volgens een woordvoerder 'geen enkel middel onbeproefd laten'. Of tentenkampen daar bij horen, wil de hij niet zeggen. Het COA heeft staatssecretaris Cohen van justitie gevraagd zo snel mogelijk iets te doen. HET WOORD IS AAN Generaal Patton Dapperheid is geen onbe vreesdheid; dapperheid is geen notitie nemen van je vrees. van de geraamde 35.000. Cohen zei toen in een reactie snel met maatregelen te zullen komen. In de asielcentra zijn 42.000 opvangplaatsen, die zijn be doeld voor eerste opvang. Het grote probleem voor de asiel centra is dat de asielzoekers veel langer blijven dan gepland. De procedures duren veel te lang, uigeprocedeerde asielzoe kers kunnen niet terug naar het land van herkomst, en asielzoe kers die mogen blijven moeten lang wachten op een huis. In een aantal gevallen weigeren asielzoekers ook een hen aange boden woning. Kort geleden is bij wijze van noodmaatregel al afgesproken dat vijfduizend asielzoekers mogen proberen om zelf onderdak te regelen. Dat biedt echter geen soelaas voor de huidige problemen. Het kabinet heeft zich als oplossing voor de wat langere termijn voorgenomen om de procedu res te stroomlijnen, zodat veel sneller duidelijk is of asielzoe kers in Nederland kunnen blij ven. In een reactie op de mel ding van de IND dat er dit jaar en volgend jaar veel meer asiel zoekers komen dan gepland, zei staatssecretaris Cohen van jus titie vorige week dat hij snel met maatregelen komt. 1721° 137200 13718° 10% 30% 50% 50% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 23 9,10 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving16 Meningen18 Regio.15,17,19,21 Rubrieken12 RTV/programma's13 Sport25,26,27 Strips12 De Leidse Schouwburg pre senteert liefdestragedie Béré- nlce door De Tijd, waarvoor een kortingsbon. Zuid-Afrika komt muiterij in leger neerslaan omringd koninkrijk. De regering van Lesotho kwam in de proble men door al weken aanhouden de acties van de oppositie en een kazernecoup binnen het le ger tegen regeringsgetrouwe hoge officieren. Volgens de op positie is de regering door ver kiezingsfraude aan de macht gekomen. Onderzoekers van de Ontwikkelingsgemeenschap van Zuid-Afrika (SADC) stuitten inderdaad op grove onregelma tigheden. Vorige week gingen de onderzoekers echter niet zo ver nieuwe verkiezingen te be pleiten. De oppositie van Leso tho eist wel een herstemming. De buitenlandse interventie wordt uitgevoerd namens de SADC. Zeker 650 Zuid-Afrikaan se militairen trokken Lesotho gisteren binnen. Ze krijgen bij stand van tweehonderd solda ten uit Botswana, die gister avond met tanks en artillerie de grens over trokken en later van daag in de hoofdstad Maseru worden verwacht. Kat opgesloten onder wc-pot LEIDEN caroline van overbeeke Plotseling was hij verdwe nen: de 5-jarige Perzische kat Speedy. Haar eigenaar, Gabriëlle Pieterse, had haar woning aan de Leidse Van Lennepstraat gisteren even verlaten vanwege een ver bouwing van haar toilet en ze kon net beest bij terug keer nergens meer vinden. Na een intensieve speur tocht en een nacht opblij ven hoorde ze vanmorgen rond een uur of vijf plotse ling een zacht, klaaglijk mi auwen. Haar zoektocht le verde nog geen kat op, maar de Leidse begreep wel waar Speedy zat: opgeslo ten onder de wc-pot. De reparateur van wo ningbouwvereniging De Sleutels had de poes daar per ongeluk ingebouwd. „In een onbewaakt ogenblik is Speedy uit de keuken ont snapt, waar ik hem had op gesloten", vertelt een opge luchte Gabriëlle. „Ze is toen uit nieuwsgierigheid onder het vloertje gekropen. De reparateur had dat niet in de gaten en heeft de vloer weer dichtgemaakt. Vanmorgen vroeg belde de Leidse de politie die de poes bevrijdde door de vloer open te breken. De angstige Speedy wilde pas na een uur en veel lieve woordjes van haar baasje weer naar boven komen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. amsterdam rudolf kleun De reputatie van Schiphol als één van de beste en meest punctuele luchthavens ter wereld is in een jaar tijd om zeep geholpen. Schiphol is nu één van de slechtste luchtha vens als het gaat om het op tijd vertrekken. Bovendien raakt bagage steeds vaker zoek. Dat zegt bestuursvoorzitter Sir Michael Bi shop van luchtvaartmaatschappij British Midlands (BM). Bishop sprak gisteren op een bijeenkomst in Amsterdam. Oorzaak van de problemen met afhande ling en vertragingen zijn volgens Bishop niet alleen de doorlopende bouwactivitei ten op de luchthaven, maar ook de maatre gelen om geluidhinder te voorkomen. „Schiphol was een makkelijke luchthaven. Je kon direct aanvliegen en landen. Nu moeten allerlei bochten worden gemaakt, starten en landen moet volgens aparte pro cedures. Dht- vreet tijd, daar beginnen de vertragingen." De BM-topman ziet nu al verkeer weglekken naar andere Europese luchthavens. „Als Nederland op de huidige voet doorgaat, verliest het zijn vooraan staande positie in de luchtvaart." BM vliegt acht keer per dag tussen Lon den en Schiphol en vier keer van en naar East Midlands. Het gaat nog altijd om de meest winstgevende lijnen van de maats- achappij. Over vertrekken piekert Bishop dan ook niet. „We willen groeien. Maar voorlopig kunnen we net als andere maat schappijen alleen maar grotere vliegtuigen inzetten." Bishop vindt dat de luchtvaart zich als bedrijfstak moet mengen in de discussie over Schiphol. „Het doet ons geen goed als we ons stilhouden. De tijd is voorbij dat het niet gepast was om je als buitenlander met zo'n discussie te bemoeien. We leven in Eu ropa en we zijn afhankelijk van elkaar." Volgens Bishop zijn de problemen met Schiphol voor buitenlanders nauwelijks te volgen. „In het verleden was de regering heel duidelijk. Schiphol moest een hub, een mainport zijn. Dat maakte Amsterdam een goede plaats om te investeren. Nu bederft de sfeer, straks verdwijnen er banen. Voor die tijd zal de politiek niet wakker worden." Postcode: •Tel: i (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: ld Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) i I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) V I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1