Leidsch Dagblad !ongres geeft video verhoor Clinton vrij itHDAG 20 SEPTEMBER Joete voor wethouder e regels overtreedt' iljoen voor Nil 'een aaltje machtspolitiek' Vijfde baan: geen snelle onteigening Fietsster (19) gedood bij botsing in Leiden Virenque liegt de sterren van de hemel' [VANROYC.S. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. SCYLLA GKB [ERDAG 19 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 ert van istendael :dt Nederland een il polderland' I Hillary Clinton blijft achter haar man staan De Resident: Prestigieus bouwproject in Den Haag Broeder Dirkx, laatste station voor geestelijkverdwaalden Ite Huis veroordeelt openbaarmaking banden ien sfeer van grote onderlinge vijandigheid heeft de imissie van justitie in het Amerikaanse Huis van Af- iardigden gisteren besloten zowel aanvullend materi- iran het Starr-rapport alsmede de videoband van pre nt Clintons verhoor in de zaak-Lewinsky openbaar te iiNGTQNJohn wandersde videoband van het verhoor indent dat de president op 17 augustus aflegde ten overstaan van de t om 2.800 pagina's die grand jury wordt vrijgegeven, aanklager Kenneth Starr Het verhoor zal maandag om ijlagen bij zijn rapport over 15 uur (Nederlandse tijd) te zien ton werden gevoegd. Ook zijn op de Amerikaanse televi- burgemeester en wethou- e regels aan hun laars lap- moeten ze een boete beta- et zoals burgers hun por- nnee moeten trekken als trapt worden op een over- g. Dat schrijft M. Vlasveld, ivoorzitter van de Stads- LWG/De Groenen, in een aan het Leidse college, sveld constateert dat Leid- litici de eigen regels en ichriften met voeten tre- Zo beantwoorden B en W telijke vragen geregeld nadat de daarvoor gelden- rmijn is verstreken. En voorstellen worden soms te laat ingediend, af en lfs vlak voor een raadsver- ring. Dat moet maar eens open zijn, vindt Vlasveld, oplossing? Vlasveld stelt wethouders die hun eigen iraven robbert minkhorst nelle aanleg van het laatste van rijksweg 11 tussen en en Bodegraven staat allerminst vast. De ge- nte Bodegraven besloot gis- weliswaar een mil- gulden bij te dragen, maar :ns de oppositie is dat be niet volgens de regels ge en, De WD en de PvdA ligden tijdens de extra vergadering aan dat zij de Raad van State stappen raadsbesluit aan te raderdagnacht was tijdens eguliere raadsvergadering latstelling ontstaan. Burge ter A. Brugman schorste lie reden de zitting. Colle- ïtij Beter Bodegraven (BB) op dat moment nog tegen Voorstel over rijksweg 11. tethouder A. Rijnbeek bood •p aan dat hij alleen zou emmen als ook geld opzij gezet voor een 'sociaal Portefeuillehouder J. VAN 10.00 TOT 17.00 UUR WSiVlRKERKiKEUKCNS, I «MSTELVEEN: BINDERIJ 14a - 020-6402227 IpW VENNEP: HOOFDWEG, 1300 - 0252-672082 PAAR: WESTKANAALWEG 100 - 0172-604441 sie. Het materiaal wordt wel ge kuist voordat het wordt vrijge geven. Al te expliciete passages over seksualiteit worden verwij derd. Het Witte Huis heeft het be sluit scherp veroordeeld. Vol gens een woordvoerder heeft de commissie een 'verkeerde be slissing' genomen. Het Witte Huis kon de stap van het Con gres niet tegenhouden omdat er geen regel is dat mogelijk maakt. Het Congres is in deze autonoom. De documenten van de grand jury waren wel geheim, maar al leen zolang zij in handen waren van de grand jury. Vanaf het moment dat onderzoeker Starr ze aan het Congres overhandig de, was het Congres waarin de Republikeinen in de meer derheid zijn vrij om er mee te doen wat het wil. De documenten die onmid dellijk na het weekeinde open baar worden gemaakt, bevatten naar verwachting geen feiten die nieuw licht werpen op de positie van Clinton. Aangeno men wordt dat Starr zijn meest overtuigende bewijsmateriaal heeft opgesomd in het vorige week vrijgegeven hoofdbe standdeel van zijn rapport. Niettemin zou het aanvullende materiaal het zwaar beschadig de imago van Clinton verder kunnen aantasten. Dat geldt speciaal voor de vi deo van het verhoor. Clinton zou bij die gelegenheid zijn minder plezierige kant hebben getoond door veelvuldig te gemeentelijke regels overtreden gewoon te beboeten. Net als de burger die zijn auto verkeerd parkeert of zijn vuilnis een dag te vroeg buiten zet. ,,De overtre dingen van het college zijn bui tengewoon schrijnend", licht partijgenoot J. de Coo toe. „De afgelopen maanden hebben wij regelmatig schriftelijke vragen gesteld. Volgens het Reglement van Orde moeten deze binnen zes weken worden behandeld. Dat gebeurt vaak later of hele maal niet. Een ander voorbeeld is dat de raadsvoorstellen tien dagen van te voren moeten worden inge diend. Soms zijn ze er pas een dag van te voren. De rest van de raad ligt gewoon te suffen. Ze stellen wel regels voor zichzelf, maar geen sancties. Dat kan toch niet?" Vlasveld eindigt de brief met de vraag wanneer haar vragen worden behandeld. leg nieuwe weg nog allerminst zeker Karssen (CDA) hapte toe, en Be ter Bodegraven was prompt om. Dat was genoeg voor een meer derheid. Maar 'deze koehandel' gingen PvdA, WD en SGP veel te ver. „Dit is een verkrachting van procedures", zei fractieleider J. Meijers. „Dit kan niet en dit zal niet. We zullen allemogelijke middelen gebruiken om u terug te fluiten." De WD sprak van een 'oneigenlijke toevoeging'. „Dat komt op hetzelfde neer als: het weer is vandaag beter dan gisteren, dus kunnen we met het voorstel instemmen De liberalen meenden boven dien dat het college irj de fout was gegaan door dé raadsverga dering te heropenen met een aangepast voorstel. De zitting van donderdag was geëindigd toen een amendement van de PvdA en Beter Bodegraven in stemming moest worden ge bracht. Daar had de vergadering vrijdagmiddag mee moeten be ginnen, en niet met het aange paste voorstel. Kortom, een pro cedurefout. „Ik protesteer ook tegen deze ongebuikelijke behandeling", zei SGP'er A. van der Schans. „Dit is volstrekt irrationeel, het is een staaltje machtspolitiek van jewelste. Dit college respec teert zichzelf niet." De drie frac ties onthielden zich van stem ming en verlieten de raadszaal. Daarop stemde de rest van de raad 'unaniem' voor het nieuwe voorstel. Pagina 19: 'Beter Bodegraven' laat principes afkopen oosterbeek* Na 54 jaar kwam gisteren een eind aan de lange reis van drie jonge Engelse soldaten. Ze sneuvelden in 1944 tijdens de Slag om Arnhem, maar de sergeants Laurence Howes en David Thompson en korporaal George Froud kregen pas gisteren hun laatste rustplaats op de Airborne be graafplaats in Oosterbeek. Hun stoffelijke resten werden de afgelopen jaren in die omgeving gevon den. Honderden belangstellenden, onder wie velen militairen die actief waren in de Tweede Wereld oorlog, betuigden de laatste eer. De herbegrafenis met militaire eer stond extra in de belangstelling, omdat het de Engelse autoriteiten bijna anderhalf jaar kostte om de nabestaanden van George Froud op te sporen. Pas deze week na een oproep op de Britse tv vond men zijn zuster en zijn zoon in Colchester. Pagina 3: Terry heeft zich nooit een ver loren zoon gevoeld. foto apdusan vranic den haag gpd De rijksoverheid gaat niet over tot versnelde onteigening van grond voor de aanleg van de vijfde baan op Schiphol. Het ka binet heeft dit plan geschrapt na stevige kritiek van de Raad van State. Premier Kok zei gis termiddag dat het kabinet zo te gemoet komt aan de wens van een Kamermeerderheid. De mi- nister-president hoopte dat de Kamer nu snel begint met de behandeling van het wetsvoor stel voor de aanleg van de vijfde baan. Het schrappen van de bepa ling over 'onverwijlde inbezit neming' van grond kan wel ver traging opleveren van de aanleg van de nieuwe baan. Kok hoopt echter nog steeds dat de eerste vliegtuigen er begin 2003 kun nen starten en landen. De extra baan dient om de geluidsover last voor omwonenden te ver minderen. strooien met halve waarheden. Ook zou hij meermalen met een rood hoofd zijn uitgevaren te gen zijn ondervragers. De Chinese regering heeft de publicatie van een Chinese ver taling van het Starr-rapport ver boden. Het verslag van de spe ciale aanklager is volgens het kabinet 'smakeloos en schade lijk voor Clinton en het Ameri kaanse volk', aldus de South China Morning Post. Medewerkers van overheids kantoren en staatsbedrijven Traumahelikopter kan niets meer uitrichten leiden herman joustra Een 19-jarige Leidse fietsster is gistermiddag om het leven ge komen na een aanrijding met een vrachtauto op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan met de Haarlemmerweg. Het gealarmeerde team van de trau mahelikopter vocht op de plaats van de aanrijding voor het leven van de vrouw, maar eenmaal in het LUMC bezweek zij toch aan haar verwondingen. Het ongeval gebeurde toen de vrouw de kruising overstak. Zij werd daarbij aangereden door Festina-verzorger Voet doet boekje open la faurie gpd Willy Voet, de Festina-verzorger die vlak voor de start van de Tour de France bij de Frans- Belgische grens met honderden ampullen EPO werd aangehou den, heeft na maanden van stil zwijgen de tegenaanval ingezet. Nadat de Belg op de Franse te levisie ploegleider Roussel en teamarts Ryckaert heeft be schuldigd van handel en toedie ning van doping binnen de ploeg, is nu kopman Richard Vi renque die het gebruik van doping nog steeds hardnekkig ontkent aan de beurt. „Viren que liegt de sterren van de he mel", zegt Voet. „Ik stond dag en nacht klaar voor Richard, ook als hij niet koerste." Willy Voet was persoonlijke ver zorger, huisvriend en vertrou wensman van Richard Viren que. Aan de 'vader-zoon-relatie' kwam na Voets aanhouding abrupt een einde. Zeven jaar sa menwerking werden achteloos weggeveegd, toen de viervoudi ge winnaar van de bolletjestrui het nodig achtte de verzorger Sterk in opleidingen voor Exact en Microsoft als enige Festina-renner de rug toe te keren. „Hij denkt alleen aan zichzelf. Onbegrijpelijk. We gingen samen naar het voetbal, ik was te gast op zijn trouwfeest, was de enige van de Festina- ploeg die het doopfeest van zijn dochtertje meemaakte. Dat uit gerekend hij me als enige een mes in de rug stak, is wellicht de allergrootste ontgoocheling. De wereld van de verzorger stortte in toen Virenque tijdens de Tour verklaarde 'dat Voet zijn verzorger was, maar dat Willy buiten zijn medeweten een handelaar in dopingpro- ducten was, en dat hij aan die handel flink geld verdiende'. „Ik stak mijn hand in het vuur voor die jongen. Hopelijk worden de uitspraken hem ingefluisterd door zijn advocaten, komen de woorden niet uit zijn hart. Ik zou 'm nog graag één keer wil len spreken. Om hem te vragen wat hem heeft bezield. Maar daarna zal het over zijn, vrees ik." Pagina 29: 'Ik ben geen verra der, ik ben slachtoffer NR. 41803 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 advocaten [Tel. (071) 5122362 HET WOORD IS AAN Siegfried E. van Praag Voor zijn zonden wordt men gestraft, doorzijn niet-bega- ne gekweld. hebben een bevel ontvangen waarin ze wordt afgeraden via het Internet toegang te zoeken tot het Starr-rapport, aldus een officiële mededeling. Tot de maatregel is besloten na een bijeenkomst van de communis tische partij, waar president Jiang Zemin de verdiensten van Clinton bij de verbetering van de Amerikaans-Chinese betrek kingen had geprezen. Pagina 9: Republikeinen halen Clinton verder door het slijk een vrachtauto, bestuurd door een 40-jarige man uit Dordrecht, die over de Willem de Zwijgerlaan in de richting van Leiderdorp reed. Op het moment van de bot sing werkten de verkeerslichten. Het is nog niet duidelijk wie het rode licht heeft genegeerd. De verkeersdienst van de politie heeft een uitgebreid sporenon derzoek ingesteld. In verband met dit onderzoek is de Willem de Zwijgerlaan ruim anderhalf uur afgesloten geweest. Het ver keer werd omgeleid. °721° 10720° 10% 10% 10% 70% 60% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 VANDAAG 52 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 20,21 6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's10,11 Sport27,29 Strips Uitgaan 35 Puzzelactie voor goede doelen in Leidsch Dagblad Zaterdag 10 oktober begint de Leidsch Dagblad Puzzelactie. Zes heid om te puzzelen voor een zoeken om geld in te zamelen voor allerlei initiatieven of mensen die in de knel zitten. Zo onder steunde de krant in het verleden acties voor onder meer het Ronald McDonaldhuis, een dakloos gezin, een noodlijdend dierenasiel, de boot voor Zuydtwijck en een res tauratiefonds vooreen orgel. Met de najaarspuzzelactie willen wij geld inzamelen voor een of meer doelen die de lezers zelf hebben aangedragen. Een comité onder voorzitterschap van prof. dr. Leertouwer, oud-rector magnificus van de Rijksuniversiteit Leiden, bekijkt alle suggesties en kiest één of twee doelen uit. Wij stellen onze lezers vanaf van daag tot woensdag 23 september' in de gelegenheid voorstellen te doen voorde puzzelactie van dit jaar. De enige voorwaarden die wij stellen, zijn dat voorde aangedra gen doelen niet of nauwelijks op een andere manier aan geld te ko men is en dat een degelijke con trole op de besteding mogelijk is. Stuurt u uw inzendingen naar Leidsch Dagblad, t.a.v. Secretari aat Puzzelactie, Postbus 54,2300 AB Leiden of per e-mail naar re dactie. Ictö dam ia te. hdc. nl. Kosta Boda dealer Met het wetsvoorstel hoopte het vorige kabinet de procedure voor de aanleg van de vijfde baan aanzienlijk te versnellen. Maar de Kamer weigerde afge lopen winter de behandeling te beginnen, uit vrees voor on zorgvuldigheid. Pagina 5: Schiphol wil uitleg over afkeuring Gebruiksplan Nieuwe Rijn 26 - Leiden - Tel. 071 -5144288 Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. mmtwiMmp I ACA kVEvr Roelofarendsveen, telefoon 071-331 53 61 .vanderploeg.nl, Email: mailboxtvanderploeg.nl KOMO-certificaat en VKG-keur Vakkundige montage 15 Jaar ervaring VANDAAG DEZE ADVERTENTIE 19 SEPTEMBER AANGEBODEN DOOR: LR II )l VI 1)11 TALM TI NNIS m )Hein Chrispijn ""5*. [III IN ('KRISPIJN) j ri 8 B IliBigiL't' tegen ftwtSwPVP a salamanders Grenen Rotan Design HKAIIMSI.AAN 80 1 I I1I N Hoge Rijndijk 260 Leiden, AANVANG: 16.00 UUR Tel 071-5812348 (I.v.m, controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (□Per maand Perkwartaal Oautomatisch (f. 94,15) l I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) W iNr. bank/giro:Handtekening:?i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OFBEL 071-51 28030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1