Leidsch Dagblad Enquête naar Bijlmerramp 120 Noord "entrum '45 ongewis ver nazorg na film Onsterfelijk nummer n rustig weer Vlietwijk Spectaculaire afname huisvuil in Zoeterwoude Shell heeft last van crisis Afsluiting Giessenbrug §-Cieba 'Waar vind je zo'n ambassadrice voor de mode?' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JJDAG 18 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1E LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Damesbrommertje Puch terug als cultsymbool Binnenland Sport Kunst Fietsers zelf verantwoordelijk voor ongelukken Historisch doelpunt ex-Katwijkspeler voor Heerenveen Danceprogrammeur Johan Andree 'aan z'n plafond' Jhlpvraag na Saving Private Ryan nihil iC'-i' •geest/amsterdam t koevoet lukkig voor de Stichting ïtrum '45 in Oegstgeest is de oefte in Nederland aan een jrek met een hulpverlener iet zien van de schokkende elfilm Saving Private Ryan l. Dat filmmaatschappij ted International Pictures het behandelcentrum oorlogstrauma's noemt als van de drie instellingen artoe mensen zich kunnen iden, was tot vanochtend bekend bij Centrum '45. hebben ons dan ook hele- I niet voorbereid", zegt irdvoerder H. Vogelaar „Zo het wel handig geweest als hulpverleners de film van en hadden bekeken." Kaptein van UIP reageert baasd „Ik heb zelf een me rker gesproken en hem jd dat wij een persbericht deur zouden uitdoen met drie telefoonnummers: van Centrum '45, de Stich- int legt nu al epernoten tde schappen ting Korrelatie en de Stichting Dienstverlening Veteranen. Ik heb de tekst naar alle drie de instellingen gefaxt. Bij oorlogs films is dat standaard. Hier moet sprake zijn van een stoornis in de interne commu nicatie." Saving Private Ryan, gisteren in première gegaan en door critici bestempeld als een nieuw meesterwerk van regis seur Steven Spielberg, bevat zeker in het eerste half uur zeer aangrijpende scènes. Ook hulpverlener Theo Ger- ritsma van Korrelatie zegt dat hij nog niet eerder zo'n realis tische oorlogsfilm heeft gezien. Dat hij desalniettemin niet één keer is gebeld, verbaasd hem en Kaptein van UIP echter niet. „Er hebben maar heel weinig Nederlanders gevoch ten op het strand van Norman- dië op D-Day. Ook grijpen mensen na een televisie-uit zending eerder naar de tele foon dan na een voorstelling in de biscoop." leiden Ruim zestien duizend mensen heb ben zich gisteren la ten inschrijven voor de uitdeling van ha ring en wittebrood op 3 oktober. Dat waren er enkele duizenden meer dan vorig jaar. Voorzitter Piet van Sterkenburg van de 3 October-Vereen iging was dan ook uiterst tevreden. „Fantas tisch. We hebben ex tra reclame gemaakt en ik ben blij dat dat resultaat heeft opge leverd. Dit is toch een van de onsterfelijke nummers van de vie ring." In totaal wer den gisteren 33.000 haringen en 4.300 broden besteld. Bo vendien meldden 2.500 mensen zich voor de gratis huts potmaaltijd op 2 ok tober op het Pieters kerkplein. Pagina Leiden: 'Ik hoop dat de zee niet is leeggevist' foto henk bouwman HET WOORD IS AAN Pierre Gaxotte Jeugd is een prachtig pas poort dat de deuren naar het leven opent. Alleen is het niet erg lang geldig. irmpoatuu' 1(T/20o ">720O 10720° IÏSaS, 10% 10% 10% 5SSS&? 50% 70% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur jort wie klopt daar kinde- ii? Voorlopig nog niemand, doen de schappen in som- jge winkels anders vermoe- 11. In de filialen van (onder idere) Albert Heijn en V&D jen deze week al peperno- I, chocoladeletters en ge lde speculaas. Speelgoed- nkels bestoken potentiële anten reeds met reclame- aadjes. „Een echt winterproduct", irdeelt een AH-woordvoer- ir over het sinterklaasas- Itiment. „Maar er is nu nmaal al vraag naar. Wij ;en nooit iets in de win- i waar geen vraag naar De Consumentenbond tgeen klachten te hebben tvangen over de vroege verkopen. „De één vindt vervelend en de ander 't Wij houden ons daar t echt mee bezig", aldus woordvoerster. 0 een enkel tuincentrum 1 al stiekem hoekjes inge- it met kerstspullen. Vol- is een zegsman van de derlandse Vereniging van ncentra gaat het om uit keringen. „Wellicht dat er het oog op de herfst artikelen worden ver- ht. Maar echte kerstspul- heb ik nog niet gezien, begint pas half oktober." 'Nog steeds moeten essentiële feiten boven water komen Supersnel auto wassen UITCAAN Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,21 RTV/ programma's Sport Strips 24,25 12 20 De Tweede Kamer zal via een parlementaire enquête en een extern onderzoek duidelijkheid proberen te krijgen over de Bijlmerramp in 1992. Een werkgroep onder lei ding van CDA'er Meijer adviseerde gisteren unaniem om een enquête te houden en de Kamer zal dat advies vrij wel zeker volgen. en het gevaar voor de volksge zondheid. Om dit snel te laten gebeuren, wil Meijer geen volle dige enquête. Dit zou minstens een half jaar duren. Om tijd te winnen, wil Meijer gelijktijdig een extern onderzoek houden. Hij hoopt zo voor eind dit jaar den haag gpd-anp „Er moet nog steeds een aantal essentiële feiten boven tafel ko men", zei Meijer gisteren in een toelichting. Hij doelde hiermee onder meer op de vracht die het neergestorte vliegtuig vervoerde alle feiten op tafel te hebben. De enquête is nodig om betrok kenen en overheidsfunctiona rissen onder ede te horen. Ook kunnen tot nu toe geheime do cumenten worden opgevraagd. Deze combinatie tegelij kertijd een enquête en een on derzoek is een compromis van de werkgroep. De WD heeft steeds laten blijken tegen stander te zijn van een enquête, omdat ze dit een te zwaar mid del vindt. Betrokkenen bij de Bijlmerramp hopen dat er nu meer duidelijkheid komt. Vol gens woordvoerder Bos van Het Klankbord zijn er vanaf de ramp leugens verspreid over de toe dracht, de lading van het toestel en de gevolgen van de ramp. Woordvoeder Schmidt-Apoll van de stichting Visie vindt een enquête op zijn plaats. „Men sen moeten onder ede gegaran deerd de waarheid vertellen. Gisteren ontstond commotie over een rapport van het Ener gie Centrum Nederland in Pet ten, dat concludeerde dat er waarschijnlijk geen of vrijwel geen verarmd uranium is ver brand bij de ramp. Het uranium diende als balansgewicht in de Boeing. Volgens de stichting Laka, die heeft meegewerkt aan het onderzoek, is buiten het medeweten van de stichting op het laatste moment de eindcon clusie sterk afgezwakt. Pagina 2: commentaar Pagina 3: De onbeantwoorde vragen van de Bijlmerramp Politiek bloed vloeit vaak al vóór enquête Ex-minister maij-Weggen vindt enquête goede zaak Kortingsbon op de pagina Uitgaan voor het fotoboek van het 5-jarige Kunstcen trum Haagweg4 in Leiden. Wethouder gelooft niet in 'afvaltoerisme rotterdam anp is het een stap in de ontwikke ling van nieuwe organisaties die goedkoper werken en dichter bij de klant staan. Op het hoofdkantoor van Shell Nederland aan het Hof plein in Rotterdam werken 450 mensen. De sluiting gaat voor alsnog niet gepaard met verlies aan arbeidsplaatsen. De betrok ken werknemers krijgen een nieuwe werkplek. De werk maatschappijen die aan het Hofplein zijn ondergebracht blijven wel bestaan. Het is niet bekend wanneer het kantoor dicht gaat en waar het perso neel naar toe gaat. Koninklijke Olie/Shell vreest de gevolgen van de crisis in Azië. Shell maakte vanmorgen be kend somber te zijn over de ontwikkelingen in de tweede helft van het jaar. Het oliecon cern voorziet een 'ruime daling' van het rendement. Dat zou al te merken zijn in de resultaten over het derde kwartaal. Shell grijpt drastisch in haar organisatie in. Het concern wil vier grote nationale hoofdkan toren in Europa, waaronder dat in Rotterdam, sluiten. Volgens Shell-topman M. Moody-Stuart 19 september t/m 20 september De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 - SHOWROOM! Kantoormeubelen zoeterwoude dimitri walbeek Aan 'afvaltoerisme' doen inwo ners van Zoeterwoude niet, meent wethouder H. van der Kooi. Maar een precieze verkla ring heeft hij ook weer niet voor de spectaculaire daling van de hoeveelheid opgehaald huisvuil, sinds de gemeente het afval per kilo afrekent. Na de invoering van het systeem, per 1 april van dit jaar, is de hoeveelheid 'rest afval' die de vuilnisman in het tweede kwartaal ophaalde meer dan gehalveerd (56 procent minder). De hoeveelheid groen te-, fruit- en tuinafval (GFT) is bijna met de helft (46 procent) afgenomen. Hoewel onduidelijk is waar de 'verdwenen' helft van het huis vuil is gebleven, is Van der Kooi trots. Van het dumpen van afval in vuilnisbakken in een andere gemeente wil hij niets weten. „We blijven goed controleren waar het vuil naar toe gaat. Nee, wij denken dat de mensen be wust minder afval weggooien nu ze de voordelen ervan voe len in de portemonnee", aldus Van der Kooi. Wel houdt hij er rekening mee dat Zoeterwoude nog snel vele kilo's afval aan de straat zette in de eerste maan den van dit jaar. Toen gold voor iedereen nog een vast afvalta rief. De gemeente overweegt nu de vuilniswagens minder vaak te laten voorrijden. Hierdoor kan de afvalstoffenheffing in Zoeterwoude in het jaar 2000 mogelijk omlaag, aldus de wet houder. Dit en komend jaar be talen Zoeterwoudenaren nog een vast bedrag van 180 gulden en daarnaast veertig cent per ki lo afval aan afvalstoffenheffing. Pagina 19: OZB Zoeterwoude nauwelijks omhoog Bonobo-aapje geboren in Apenheul apeldoorn anp Informatie Rijkswaterstaat E0U zie elders in deze krant. haarlem Met een daverend en kleurrijk optreden van slagwerkgroep Slagerij van Kampen en dans groep Close Act is gisteren in Haarlem het Interna tional Service Centre van platenmaatschappij Sony Music geopend. Vanuit het nieuwe gebouw wordt de Europese markt met cd's en muziekcassettes be voorraad. Speciaal voor de opening was de topman van Sony International, de Amerikaan Robert Bow- lin naar Nederland afgereisd. Sony heeft in het nieuwe centrum ongeveer zeventig miljoen gulden geïnvesteerd. Pagina 9: Sony verspreidt 100 miljoen cd's per jaar door Europa foto united photos de boer/rob hendriks Maarten 't Hart hulpverkoopster in Leidse bont- en leerwinkel In Apenheul in Apeldoorn is gisteren een bonobo geboren. Het is een mannetje, dat de naamTarishi (boodschapper) heeft gekregen. De geboorte van een bonobo is een zeldzame gebeurtenis. Bono bo's zijn apen die nog meer op mensen lijken dan chimpansees. De soort is in het wild ernstig bedreigd. Over de hele wereld verblijven honderddertig bonobo-apen in dierentuinen. Zij zijn afstammelin gen van een groepje van dertig wilde bonobo's. Op de Apenheul le ven nu 11 bonobo's samen in een groep. leiden cees v Maarten 't Harts voorkeur om zich in vrou wenkleren te hullen is bekend. Nog vers staat literair Nederland de dag in het ge heugen dat de auteur tijdens het Boekenbal in een zalmkleurig ensemble de trappen van de Amsterdamse Stadsschouwburg af daalde. Maar dat hij af en toe ook gehuld in vrouwenkleding als hulpverkoopster werkt bij de gerenommeerde modezaak in leer, bont en lammy van Paul van Egmond aan de Nieuwe Rijn in Leiden, zullen weinigen weten. Maarten is vooral een schrijver van ro mans, essays en columns. Voor zijn geliefde modewinkel heeft hij zich echter één keer bezondigd aan de poëzie. Decoratieschilder Jan Willem Bruins heeft in de winkel op een van de muren een gedicht van Maarten aangebracht. Van Egmond heeft de zaak verbouwd en om dat een beetje te vieren zal het vers van de bekende schrijver op 7 oktober vanachter een draperie tevoor schijn komen en door Maarten zelf worden ondertekend. Het gedicht gaat als volgt: Een vrouw mag alles dragen/blazer, broek of rokJDat kan een man niet wagenivoor hem slechts pak of sok. Een vrouw kan over straten gaan/gehuld in Bont of Leer/Ook ik wil soms een 'robe' aan/al ben ik dan een heer. Eigenaar Paul van Egmond is zeer ver guld met de literaire uiting van zijn vriend en klant. „Er kwam na de verbouwing een muur vrij en we dachten dat het leuk was om daar nu eens een gedicht op te laten schilderen. Een gedicht van Maarten, zijn eerste gedicht." „Maarten komt hier erg veel. Hij wipt meestal op dinsdag of donderdag even langs, als hij pianoles heeft gehad of zo. Dan past of koopt hij ook het een en ander. Vaak is hij dan ai als vrouw gekleed en geeft hij de klanten advies. Dan zegt hij of een jurk of jas goed bij hen kleurt of dat iets echt schattig of mooi is. Hij werkt dan een paar uurtjes als hulpverkoopster. „De meeste mensen herkennen hem wel als ze goed kijken. Vaak zijn ze zeer vereerd. Het gebeurt natuurlijk niet elke dag dat je een grote schrijver in zo'n omgeving tegen komt. Als hij weer eens in vrouwenkleren wil lopen, ga ik wel met hem mee. Ergens een borrelje drinken. „Ik maak veel kleding hier zelf. Maatkle ding. Ook voor Maarten. Hij is nogal groot en stevig, dus dameskleding van zijn maat vind je niet zo snel. Maar hier kan hij altijd terecht. Hij is een goede klant en daarbij af en toe voor ons ook een prima hulp. Waar vind je zo'n ambassadrice van de mode?' De schrijver was zelf helaas niet bereik baar voor commentaar. Adres: Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisih (f. 94.151 I i automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95,15) l Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Bijn Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 "712141 4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1