Leidsch Dagblad l WtxM 27 Veiligheid spoor onvoldoende fir ƒ55 Hf JwÊ Bezwaren tegen show Impotent Sea Snakes TA-bestand volgens ladrid 'een valkuil' Sloos keert SP de rug toe Verdronken akkers Hermans vindt prestatiebeurs te zwaar TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NDERDAG 17 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Binnenland Vrouwenhandel van Delfzijl tot Maastricht Kok voelt steeds meer voor een luchthaven in zee Cultuur en Kunst Wallis de Vries verlaat met weemoed Leidse fd? schouwburg Sport nald (links) en Frank de Boer weer in Ajax-shirt. foto anp 3 (jacied Frank de Boer: We hadden moeten winnen' greb» henk hoijtink ider het snerpende fluit- icert waarmee de Bad Blue de fanatieke aanhang Croatia Zagreb, de spelers Ajax ontving, betrad de Boer gisteravond als ■te het veld voor de war- ig-up. De pas parmantig, trainingsjack uitdagend De topverdediger wilde bewijzen. „Dit zijn de ;erste wedstrijden om er te beginnen", zou hij la- zeggen. Vlak voor de aftrap liep hij ar de linksbackplaats, toch ;er zijn positie zolang hij g bij Ajax speelt. Hij sprong en maakte, als altijd, een pbeweging in het luchtledi- ge. Zoals mandekkers doen die weten wat hun taak zal zijn. Hij omhelsde Oliseh en beantwoordde de high-five van Litmanen: Frank de Boer was weer opgenomen in de Ajax-ploeg. Ook na afloop klonk hij al weer als de oude. -„Op wat onwennigheidjes na, mag ik toch zeggen dat ik geen duel verloren heb." Ook broer Ronald ging, als invaller, bij een van zijn eer ste acties in de fout. Viduka miste de grootste kans voor Croatia en de broers konden met rechte rug van het veld. Ronald: „Ik had toch een beetje angst in m'n eerste ac ties, maar dat komt wel weer elona henk van den boom laskische afscheidingsbe lg ETA heeft aangekondigd morgen een bestand in te zullen nemen. In Spaans enland is daarop verheugd rd, maar de Spaanse beschouwt de belofte ten Valkuil'. Premier Aznar erde vanochtend overigens mentaar te geven. >or middel van een com- liqué aan het Baskische id Euskadi Información het bestand gisteravond ekondigd. De ETA stelt dat olitieke situatie in Basken- de afgelopen maanden zo- g is veranderd, dat er kan- ijn om op vreedzame wijze onafhankelijk Baskenland werkstelligen. ETA doelt daarmee op de aring van Lizarra, die vqri- eek zaterdag door alle Bas- advertentie QUIDATIE MEUBELVOORRAAD HAJES («termeer, sept '98. In verband met de sloop van ons pand gaan I oktober de deuren van ons pand definitief dicht Alle nog aan- zige kwaliteitsmeubelen worden ter beschikking gesteld, waaronder nkstellen stof en leer, salontafels, etc, etc Aanstaande zaterdag TRA KORTINGEN om het nog aantrekkelijker te maken Let op '12,00 uur 50 korting ,00 - 14.00 uur 50 10 korting 00 - 16.00 uur 50 10 10% korting Weer nu van deze aanbiedingen en kom naar Hajes Meubelen, 'vrza geopend vanaf 10 00 uur, vrijdag tot 21 00 uur Dorpsstraat Zoete rme er Vakbondsman in Zembla: 'Ondergeschikt aan commerciële belangen De opdeling van de Nederlandse Spoorwegen werkt de onveiligheid van het treinverkeer in de hand. De veilig heid is de laatste jaren ondergeschikt geworden aan het commerciële belang en het idee dat er op het spoor zou moeten worden geconcurreerd. Dat is de mening van de federatieve spoorwegvakvereniging (FSV). ven, de voorzitter van de Spoor wegongevallenraad en Bert Jan sen samen tot de conclusie dat de veiligheid bij de spoorwegen niet optimaal is. Uit onderzoeken naar onge lukken is de Spoorwegongeval lenraad de afgelopen jaren bij- kische politieke partijen is on dertekend. Daarin wordt de wil uitgesproken om in Baskenland tot een vredesproces te komen naar het voorbeeld van Noord- Ierland. Het zogenoemde Foro de Irlanda heeft sinds mei ach ter gesloten deuren vergaderd over een vredesproces in Bas kenland. Pas later vandaag zou de Spaanse regering in Madrid met een officiële reactie komen. Mi nister van binnenlandse zaken Jaime Mayor Oreja zei gisteren echter al'dat de regering het ETA-bestand beschouwt als een 'valkuil'. Ook de grootste lande lijke oppositiepartij, de sociaal democratische PSOE, stelt zich terughoudend op. Wel erkent de PSOE dat er een 'nieuwe si tuatie' is ontstaan. Algemeen secretaris Joaquin Almunia ver weet de regering vanochtend dat deze geen antwoord heeft op het ETA-bestand. haarlem rien polderman FSV-hoofdbestuurder Bert Jan sen komt vanavond aan het woord in het TV-programma Zembla waarin de veiligheid bij de NS centraal staat. In Zembla komen mr. Pieter van Vollenho- leiden aap rietveld Het Leidse SP-raadslid Daan Sloos heeft zijn partij de rug toegekeerd. Sloos, bezig aan zijn vijfde jaar in de gemeente raad, wenst niet langer lid te zijn van de in zijn ogen al te starre en dogmatische partij. Sloos, die een tijdlang fractie voorzitter was en bij de laatste verkiezingen tweede stond op de lijst van de SP, voelt zich door zijn partij in de hoek gezet. De druppel die de emmer deed overlopen was een artikel in de laatste editie van het par tijblad De Tribune, waarin TNO ervan wordt beschuldigd onder zoek te doen voor de internatio nale wapenindustrie. Sloos werkt bij TNO. „Zo'n artikel stuit mij tegen de borst. Als het waar zou zijn wat de SP schrijft, zou ik er niet werken. En aan mij is niets gevraagd. Dat zou toch logisch moeten zijn, als je iemand in je partij hebt die daar werkt?" Fractieleider Cor Vergeer en partijvoorzitter Paul Day vinden dat Sloos zijn zetel in de ge meenteraad moet opgeven. Hij heeft op verzoek van de SP ook een verklaring getekend, dat hij plaats zal maken als de partij dat 'wenselijk acht'. Sloos wil echter in de gemeenteraad blij ven als onafhankelijk raadslid. Pagina Leiden: 'Ik geef mijn zetel nooit op' Techniek klaar voor pinnen met het oog amsterdam anp Leverancier van elektronische betaalsystemen NCR is klaar voor een nieuwe manier van pinnen. Het bedrijf introduceert een iris-identificatiesysteem: pinnen met het oog. De geldautomaat maakt een foto van de iris en vergelijkt die met een eerder gemaakt plaatje. Brillen, oogoperaties en con tactlenzen hebben-geen invloed op het systeem. Net als de vin gerafdruk is de iris van het oog van elk mens uniek. De Ameri kaanse Citibank experimenteert al met het irissysteem, evenals de Britse Nationwide Building Society. Volgens NCR worden Neder landers gek van alle pincodes. Op hun beurt zoeken de banken naar het veiligste systeem. Zij volgen de ontwikkelingen voor nieuwe pinsystemen op de voet, maar vinden het nog te vroeg een keuze te maken. voorbeeld gebleken dat het sys teem van automatische treinbe- sturing (ATB) in feite verouderd en afgeschreven is. NS hebben wel een eigen nieuw systeem ontwikkeld, maar aarzelen met invoering daarvan omdat er een nieuw, Europees systeem op komst is. De verouderde ATB in combi natie met een verkeerde wissel stand en gebrekkige communi catie leidde tot het spoorwegon geluk bij Hoofddorp van een paar jaar geleden, dat in Zembla aan de orde komt. Een andere incident dat wordt belicht, is dat op 24 april bij Santpoort, waar een vrouw van het perron onder de trein raakte en een been verloor. Ook hier kan ge brekkige communcatie volgens een woordvoerder van de FSV een van de oorzaken zijn ge weest. Volgens een woordvoerder van de FSV bedreigt een combi natie van ontwikkelingen de veiligheid op en langs het spoor: een grotere werkdruk in combi natie met een tekort aan perso neel, de fragmentatie van de NS tholen Tholen is één van de gebieden in Zuidwest-Nederland die zwaar werden getroffen door de overvloedige regen van de afgelopen da gen. De verdronken akkers vallen weer langzaam droog, maar voor de aardappeloogst is dat waarschijnlijk te laat. De burgemeester van de ge meente Tholen deed gisteren een oproep om solidariteitscomités te vormen. Die zouden bijvoorbeeld kunnen helpen bij het schoonmaken van huizen en meubels. Pagina 5: Honderden miljoenen schade door wateroverlast foto gpd aero un photo Student mag van minister studie onderbreken om te werken den haag anp Minister Hermans van onder wijs wil het mogelijk maken dat studenten hun studie onderbre ken om een poosje te werken of dat ze naast hun studie bijver dienen en wat langer over hun studie doen. Nu is afstuderen binnen zes jaar verplicht op straffe van een hogere studie schuld en legt de pretatiebeurs een te zware druk op de studen ten, vindt hij. Hermans oppert zijn idee vandaag in het dagblad Trouw. Nieuw is het niet. Vorig jaar bracht hij het ook al te berde in het voorstel voor een nieuwe opzet van de studiefinanciering dat hij maakte voor de toenma lige minister Ritzen. Hermans opperde toen ook dat ouders weer verplicht moeten meebe talen aan de studie van hun kin deren, maar daarover laat hij zich in het vraaggesprek met Trouw niet uit. Ritzen voelde niets voor de suggesties van de WD'er en ook in de Tweede Kamer was er weinig animo voor. Het liefst zou Hermans de huidige prestatiebeurs, die Rit zen heeft ingevoerd, weer af schaffen. Maar dat is niet moge lijk. „Dat kost drie miljard en die zijn er niet. Maar ik wil ze ker bekijken of we meer flexibi liteit in de studiefinanciering kunnen aanbrengen, zodat wer ken en leren voor studenten be ter samengaan", aldus Her mans. Verder kondigt de nieuwe mi nister aan dat hij het bedrijfsle ven zal vragen om een bijdrage aan het computeronderwijs. „Het grote probleem zijn de software en de lerarenopleiding. Het gaat niet om het binnenrij den van een vrachtwagen met computers. Uitgevers zouden leermiddelen die nu in boek vorm verschijnen, vaker als cd- roms kunnen uitbrengen", al dus de minister. Na minister Jorritsma van eco nomische zaken en premier Kok heeft nu ook Hermans een topambtenaar die openlijk kri tiek uit. Volgens mevrouw Vis ser 't Hooft, de stuwende kracht achter 'het studiehuis', stelt vandaag in het weekblad Vrij Nederland dat er te weinig geld wordt uitgetrokken voor deze vernieuwing in de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Volgens haar vraagt de nieuwe aanpak, waarbij scholieren zelf standig leren leren, een enorme inzet van leraren. Dat er tegelij kertijd wel veel geld is voor klei nere klassen in het basisonder wijs, vindt ze zonde van het geld. „Dat leidt tot twee of drie kinderen minder." Het ministe rie van onderwijs wilde gisteren niet op de uitlatingen van Visser 't Hooft reageren. NR. 41801 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Kroes rijdt zich op thuisparcours longen uit het lijf HET WOORD IS AAN Maurice des Ombiaux Illusies zijn voor het hart wat zuurstof is voor de longen. in los van elkaar werkende be drijven en de toetreding van nieuwe bedrijven als Lovers Rail. Directeur H. Huisinga van NS Reizigers en R. van den Bosch van NS Infrabeheer spreken in de uitzending tegen dat het met de veiligheid bij de spoorwegen slecht gesteld is. Zij noemen NS een veilig bedrijf. De uitzending van Zembla, getiteld 'Het spoor bijster', be gint vanavond om 20.50 uur op Nederland 3. 0719° 10720° 10720° 10% 10% 10% 30% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 9,10,11,13 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving18 Regio17,19,21,23 Rubrieken14 RTV/programma's15 Sport25,27,29 Strips14 Uitgaan22 Voetbal op tv 19.50 uur, Nederland 2: Recht streeks verslag van SC Heeren veen - Amica Wronki in het toernooi om de Europacup ii; 23.00 uur, Nederland 2: Over zicht van de gisteren gespeelde wedstrijden in de Champions Leage. Dode zeezeiler aangespoeld bij Noordwijk noordwuk wim van wanrooy Op het strand van Noordwijk is vanmorgen het lichaam van een 52-jarige zeezeiler uit Amster dam aangespoeld. Het stoffelijk overschot werd rond half acht ter hoogte van de Koningin Ast- ridboulevard ontdekt door een trimmer. De zeezeiler was in het weekeinde voor de kust van IJmuiden tijdens een zware storm overboord geslagen. Een poging van een medeop- varende hem te redden misluk te toen de life-line met het zwemvest losschoot. De Am sterdammer kon zich nog even vastklampen aan de boot, maar verdween door uitputting uit eindelijk in de golven. De oner varen zeilers waren op weg naar Engeland. SUPERAANBOD NU OOK IN BREDA ^legwerkers A44 telOegstgeest I jlen hun gelijk kerkers aan de rijksweg bij Oegstgeest hebben gis- hun gelijk gehaald. Ze en dat de auto's toch wel 'ard voorbij stoven, terwijl aar 70 kilometer mag wor- gereden. Op hun verzoek n de politie de snelheid roleren en die slingerde in uur tijd elfhonderd van de luizend passerende auto- Histen op de bon. 'Kruistocht tegen de goede zedendinsdag in LVC leiden wim koevoet De fracties van RPF/SGP/GPV en Lei den Weer Gezellig/De Groenen protes teren tegen het optreden, komende dinsdag, in het Leids Vrijetijdscen trum van de Amerikaanse band The Impotent Sea Snakes. Dit veelkoppige gezelschap is op toernee met een show met veel seks erin. „Een kruistocht te gen de goede zeden", zeggen de band leden zelf. H. Vollaard van RPF/SGP/GPV en J. de Coo (LWG) stellen in een open brief, gericht aan het popcultuurcen trum, dat het zich moet schamen voor het programmeren van The Impotent Sea Snakes. „Kunst en muziek moeten plaatsmaken voor ranzige seks. De kwaliteit waar het LVC zich op laat voorstaan, is In het geding." Ook in Léeuwarden protesteert Vol- laards partij alsmede het CDA tegen het optreden van de Amerikanen. Het verschil is dat die partijen zich tot burgemeester en wethouders hebben gewend met het verzoek de show te verbieden. Vollaard en De Coo richten zich rechtstreeks tot het LVC en laten het daar verder bij, ongeacht de reac tie van de poptempel. „We willen niet de censor uithangen", zegt De Coo. F. Delemarre, voorzitter van het LVC, reageert woedend op de protes ten. „Ze kunnen beter een open brief schrijven over die verbouwing waar we al jaren op zitten te wachten. Dat is pas een schande." Delemarre stelt en De Coo pn Vollaard geven dat toe dat de bezwarenmakers geheel en al afgaan op het Interview met de 'im potente zeeslangen', gisteren in deze krant. Zelf heeft de voorzitter een vi deoband gezien. „Ik geef toe dat het geen Kleutertje Luister is, maar por nografisch is de show niet. Als je por no wilt, moet je het rapport van Starr over Clinton lezen. Van penetraties op het podium, zoals bij Rockbitch, is geen sprake. Bij The Impotent Sea Snakes blijft alles in het nette en bo ven de gordel. En als je onder de 18 jaar bent kom je er dinsdag niet in, wij kwetsen geen tere kinderzieltjes." Het stoort Delemarre ook dat De Coo en Vollaard de kwaliteit /an de LVC-programmering ter discussie stel len. „Een borst meer of minder heeft niets met kwaliteit te maken. In de popcultuur is seks drugs rock roll een heilige drie-eenheid. We springen met alle drie die ingrediën ten heel behoedzaam om. Seks in het LVC? Het enige wat ik kan bedenken zijn de condoomautomaten op de toi letten. We zijn eerder tuttig dan ran- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam; i Postcode: Tel: Plaats: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) I l automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f. 95,15) W I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch &s Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 "712141"4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1