Leidsch Dagblad 2 16 23 Lonen stijgen onverwacht hard /anaf 5/2%* Zwembad De Zijl dicht wegens wateroverlast Nederlandse clubs ituntten in UEF A-cup omst 120 vluchtelingen aar Oegstgeest onzeker Engel van Dresden schittert weer Kok wil weer kampen voor crimineeltjes 'Schiphol maakt te veel herrie' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X OENSDAG 16 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41800 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Menno Buch en de geur van Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst ellende Weer discussie over aftrek hypotheekrente 'Kerken moeten Mohammed als profeet erkennen' Duet voor slijptol en kuisheidsgordel in het LVC Feyenoorders Van Gastel en Tininho bedanken het publiek. foto anp de wedstrijd door de Duitse politie werden opgepakt. Een aantal van hen zou betrokken zijn geweest bij diefstal uit een wegrestaurant bij Darm stadt. Anderen werden aange houden wegens openbare dronkenschap en geweldda digheden. Twee supporters zitten nog in voorlopige hech tenis. Twaalf fans bereikten gisteren Duitsland niet eens. De politie haalde hen al in Rotterdam uit de bus. Niet alleen Feyenoord, maar ook Vitesse en Willem II stuntten in de UEFA-Cup. De Arnhemmers, met topscorer Machlas in de hoofdrol, won nen met 3-0 van AEK Athene. In Tilburg won Willem II met dezelfde cijfers van Dinamo Tblisi, de voormalige club van de broertjes Arveladze. De ze ge van Willem II kreeg pas in het laatste kwartier gestalte. Pagina 25: Feyenoord levert 'geweldige prestatie' Pagina 27: Willem II heeft iets in Europa te zoeken eyenoord heeft gisteravond an zich doen spreken. Maar a de 1-3 overwinning bij VfB tuttgart viel er geen Rotter- aramer op grootspraak te etrappen. „We zijn halver se", zei coach Beenhakker. iV'e zijn er nog lang niet. Het lijven Duitsers", sprak aan- oerder Van Gastel. Feyenoord voerde in het eiste Europese duel van het ïizoen een echte show op. p het veld, maar ook er na. e koploper in de nationale orapetitie walste over Stuttg- rt heen, het niveauverschil as haast ontluisterend. Maar de catacomben waren de otterdammers veel te be theiden. „Onze kansen zijn wel heel, heel erg klein", irak de aanvoerder van Frank Verlaat. Een nsterdammer van wie het atste restje bluf is verdwe- Onbescheiden ich wel ruim honderd Rot- ridamse fans, die nog voor irakken misschien nodig voor studenten 5tgeest maarten keulemans tomstvan 120 vluchtelingen ide studentenbarakken aan Oude Rijnsburgerweg in |eest is op het laatste mo- onzeker geworden. De he universiteit wil eerst we- of de barakken niet nodig voor de huisvesting van enlandse studenten. Pas als niet het geval is, mogen er thtelingen in. Centrale Opvang Asielzoe- (C0A), die de statushou- 'aanlevert', reageert ont- od. „Ieder uitstel van op- van asielzoekers is jam- We hebben de plekken inodig." f universiteit, die eigenaar in de grond waarop de ba- en staan, vindt echter dat leuk op de kamermarkt voor 'enten is toegenomen, En [ijst naar de flat Nieuwer- aan de Rijnsburgerweg, in juni werd verkocht aan de eente Leiden. „Er woonden ad SportVisie al weer ter ziele toampauline blom weekblad SportVisie houdt e bestaan. Het als concur- van Voetbal en Sport Inter val opgezette magazine lal na zeven weken niet le fbaar. Uitgever/directeur van Es wil SportVisie mo ils maandblad voortzet ten. Begin volgende week ver wacht hij daarover meer duide lijkheid te kunnen verschaffen. De mededeling dat het blad ophoudt te bestaan, kwam voor de vijftien aan het blad verbo den journalisten totaal onver wacht. Gisterochtend kregen zij te horen dat de aandeelhouders het niet eens werden. Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 12 jaar vast. langs of bel 0800-8182. Of kijk op internet: www.vsb.nl t effectief, geldig tot 17 oktober 1998. Rentewijzigingen voorbehouden. VSB* BANK VSB. Daar kom je verder Prestatiebeloning neemt snel toe HET WOORD IS AAN Walter Lippmann IJver is een beter paard om te berijden dan genie. De lonen in Nederland zijn dit jaar veel harder gestegen dan tot nu toe was aangenomen. Gemiddeld hebben de werknemers hun brutosalaris met 4,5 procent zien stij gen ten opzichte van vorig jaar. Werkgevers hadden ver wacht dat de stijging tussen de 2,6 en drie procent zou uitvallen. Voor volgend jaar rekenen de werkgevers op een salarisstijging tussen de 3,4 en 3,7 procent. salarisverwerkers ter wereld, en consultancybureau Ned Worx. Alle functieniveaus zijn in het onderzoek betrokken, van di recteur tot baliemedewerker. Pechvogels hebben er slechts 1,5 procent bij gekregen. Deze werknemers hebben qua koop- den haag gpd Dit blijkt uit het Nationaal Belo- ningsonderzoek 1998, het grootste onderzoek op het ge bied van belonen in Nederland. Het onderzoek is uitgevoerd door ADP, één van de grootste kracht zelfs ingeleverd want de inflatie schommelt rond de twee procent. Daarentegen hebben de directeuren goed voor zichzelf gezorgd. Zij zijn er over het algemeen meer op vooruitgegaan dan de werkne mers in 'lagere banen'. Sommi gen zagen hun brutoloon met negen procent stijgen. Diezelfde directeuren hebben zich ook nog op een andere ma nier rijkelijk van wat extra's voorzien; via prestatiebonussen, winstdelingsregelingen en op ties. Daarmee verdiende de di recteur gemiddeld 12.250 gul den extra. Daarnaast kreeg hij aan vaste bonussen (niet afhan kelijk van prestaties, de '13de maand' bijvoorbeeld) nog eens 3.900 gulden cadeau. De top van het bedrijfsleven sleepte met de bonussen bijna twintig procent extra jaarsalaris in de wacht. De laagste functies (onder steunend werk, met weinig of geen verantwoordelijkheden) verdienden er slechts zes pro cent extra mee. Zij kregen ge middeld zeshonderd gulden prestatiegerichte bonus en vier honderd gulden vaste bonus. Bij de middelste functies (mensen die het uitvoerende werk doen) was het variabele inkomen ne gen procent van hun vaste bru to salaris. Zij kregen in totaal 2.450 gulden aan bonussen, waarvan veertienhonderd gul den prestatiebeloning. Van de vaste bonussen is de dertiende maand het popu lairst. Ruim achttien procent van de bedrijven betaalt deze uit, tegenover 6,5 procent vorig jaar. Pagina 9: Werknemer slechtst af bij Belgisch of Duits bedrijf Lease-auto populair extraatje Directeur verdient bijna vijf keer loon laagbetaalde daar veel buitenlandse studen ten", zegt een woordvoerster van de universiteit. „Met de ver koop van Nieuweroord is wel degelijk een probleem ont staan." De universiteit wil de kamer- nood eerst eens rustig in kaart brengen en houdt in afwachting daarvan de komst van vluchte lingen naar Oegstgeest tegen. De eerste groep statushouders zou eigenlijk deze week in de studentenbarakken gaan wo nen. „We zijn helemaal overtuigd van het belang van de huisves ting van vluchtelingen", bena drukt de universiteit. „Maar on ze eerste verantwoordelijkheid betreft de huisvesting van stu denten, en met name die uit het buitenland. De universiteit voert internationalisering hoog in het vaandel." Pagina 19: 'Studentenhuisves ting had de bui kunnen zien hangen' 7"/17° 10718° 10720° 30% 20% 10% <S3£3$i 30% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving16 Meningen18 15,17,19,21 Dresden De gouden engel Plata schittert de inwoners van Dresden weer in volle glorie tegemoet. Het beeld, dat bovenop de koepel staat van het expositiegebouw van de voormalige kunstacademie in Dresden, staat symbool voor deze stad van kunst en cul tuur. Met het verwijderen van de laatste steigers is na een jaar een einde gekomen aan de restauratie van Plata. foto epa voormalige kunstacademie in Dresden, staat symbool voor deze stad van kunst en cul- leiden aap rietveldpompen die binnensijpelend grondwater terugvoeren Om het defect in de stroomvoorziening te Zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat in Leiden moest vandaag de deuren sluiten wegens.... waterover last. Een medewerkster ontdekte vanmorgen in alle vroegte, dat de pompen het hadden begeven en dat het water drie meter hoog in de machinekamer stond. Een defect in een van de grondkabels is de oorzaak van de watersnood in het zwembad. Er staan twee soorten pompen in de kelder van De Zijl: pompen die het water in de baden verversen en pompen die binnensijpelend grondwater terugvoeren naar het riool. „We hebben hier vreselijk last van grondwater", vertelt woordvoerder Karei Caron van het Sportbedrijf, die vanochtend om kwart over vijf uit zijn bed werd gebeld vanwege de noodsituatie. Door sluiting in de grondkabel vielen vannacht alle pompen uit. Grondwater én zwembadwater stroomden de kelder in. Caron: „Het instructiebad was vanochtend helemaal leeg en in het diepe bad stond ook ai bijna geen water meer." De brandweer heeft vandaag de kelder leeggepompt. Om het defect in de stroomvoorziening te verhelpen moet een nieuwe kabel worden gelegd. „We mogen blij zijn als dat morgen kan gebeuren, want die kabel moet besteld worden", vertelt Caron. Het Sportbedrijf hoopt dat het leed morgen aan het einde van de middag geleden is. „Dan kunnen 's avonds de verenigingen die trainen in De Zijl ten min ste weer terecht", aldus Caron. Maar voor recreatie zwemmers blijven de poorten ten minste nog tot vrij- RTV/programma's_ Sport 25,26,27 Strips10 Uitgaan24 20.00 uur, Nederland 2: Voor beschouwingen op en verslagen van de voetbalwedstrijden Croatia Zagreb-Ajax en PSV- HJK Helsinki. Na afloop van de ze wedstrijden korte samenvat tingen van Porto - Olympiakos Piraeus en FC Kaiserslautern - Benfica. 23.40 uur, Nederland 2. Verslag van de wedstrijd Manchester United-Barcelona. hilversum anp Premier Kok wil opnieuw de mogelijkheid van speciale kam pen bekijken voor hardnekkige jonge criminelen. Voormalig premier Lubbers kwam al eer der met het idee van werkkam pen voor zogeheten 'draaideur criminelen'. „Experimenten met deze kampen zijn een zachte dood gestorven", zo constateerde Kok gisteren voor de televisie. Toch is hij 'zeer ge motiveerd' om opnieuw te kij ken of deze kampen alsnog van de grond kunnen komen. Eerder pleitte de Amsterdam se hoofdcommissaris Kuiper al voor kampementen voor draaideurcriminelen. Volgens Kuiper bedreigt een groep van driehonderd criminele illegalen voortdurend de veiligheid van de Amsterdamse binnenstad. De politie weet wie deze crimi nelen zijn, maar na een veroor deling komen zij doorgaans snel weer op vrije voeten, zei de hoofdcommissaris. Kok neemt deze signalen uit de samenleving serieus. „Wij mogen niet rusten bij de huidi ge situatie", zei Kok. Hij pleit ervoor de maatregelen te rich ten op 'degenen die de overlast veroorzaken'. „Het gaat om het aanpakken van het probleem." VVD en D66 willen vergoeding voor tuinders den haag«anp De WD en D66 vinden dat het rijk een schadevergoeding moet geven aan de door waterover last getroffen boeren, tuinders en particulieren. Volgens de Tweede-Kamerleden Geluk (WD) en Ter Veer (D66) biedt de wet Schadevergoeding bij Rampen daarvoor mogelijkhe den. Ze hebben vanochtend sa men met ander Kamerleden slachtoffers van het noodweer bezocht op het eiland Voome- Putten en in het Westland. Het CDA pleitte al eerder voor een schadeuitkering. Pagina 5: Al honderd miljoen aan regenschade bij tuinders Netelenbos wijst gebruiksplan luchthaven af den haag* anp theo van der kaau Minister Netelenbos van ver keer wijst het gebruiksplan 1999 van de luchthaven Schiphol af. De geluidhinder die het vlieg verkeer volgend jaar zal veroor zaken vindt de minister te groot. Schiphol moet maar een nieuw plan maken, vindt de mi nister, waarbij de volgens haar afgesproken norm van ernstige geluidsoverlast voor 12.000 hui zen niet wordt overgeschreden. In het gebruiksplan zijn dat er 14.000. Schiphol wilde gisteren nog niet reageren, maar wees er wel op dat in de wet een maxi mumaantal van 15.100 geluid- gehinderde woningen wordt ge noemd. Bovendien valt volgens een woordvoerster in de prak tijk de geluidshinder lager uit. Uit een gisteren gepubliceerd geluidshinderoverzicht blijkt dat lang niet alleen oude toe stellen uit ontwikkelingslanden veel herrie maken. In de top tien van de grootste lawaaima kers in het tweede kwartaal van dit jaar staan vier jumbojets van de KLM, op de derde, zesde, ze vende en achtste plaats. La waaimaker nummer één was op 11 juni een startende Boeing 707 van Trans Mediterranean Airways op weg naar Beiroet. Dit vrachtvliegtuig produceerde boven Amstelveen 99,9 decibel len. Dit type vliegtuig komt de laatste drie kwartalen voortdu rend voor in de Top Tien van de grootste lawaaimakers. In het afgelopen kwartaal betrof het negen Boeings en een Tupolev. Premier Kok heeft gisteren gezegd dat voor hem een nieu we luchthaven in zee voor de lange termijn de meest voor de hand liggende oplossing is om de groei van de luchtvaart te ondervangen. In een vraagge sprek voor de televisie sloot hij voor de kortere termijn een overloopluchthaven in Flevoland niet uit. Het kabinet zal voor het einde van dit jaar een besluit nemen over verdere groei van de luchtvaart. Uit gangspunt daarbij is wat Kok een 'beheerste groei' noemt. I Postcode: 'Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautoinatlsch (f. 94,15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. een envelop, zonder postzx*gel, OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1