Clinton: Top over crises Economie edrijven hebben haast et grotere Coentunnel Philips spendeert half miljard aan eigen PR De keerzijde van rode wijn ING stopt 2,7 miljard meer in Duitse zakenbank BHF Nederland moet koploper op kennisgebied worden Ondernemers: Lastig praten met Milieudefensie iisma (economische zaken) ertoe overhalen akkoord te gaan net hun fusie en gaan daarover met de bewindsvrouw praten. IVaarschijnlijk nemen de twee ook juridische stappen om een imvelijk af te dwingen. De Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa) is tegen het samengaan van de organisatoren van beur en en tentoonstellingen omdat ze een te dominante positie ouden krijgen. De kartelpolitie stelde als eis dat de partners alle eggenschap zouden opgeven over hun tentoonstellingsruim ten. RAI en Jaarbeurs vinden dat onaanvaardbaar en wijzen op le noodzaak om de internationale positie te versterken. Honig sluit rijstpellerij Zwijndrecht wündrecht Honig, dochter van levensmiddelenconcern CSM, luit de rijstpellerij in Zwijndrecht. De productie wordt gecon- :entreerd in Hamburg. Het bedrijf vindt de stap nodig wegens le overcapaciteit op de rijstmarkt. Door de sluiting vervallen testig arbeidsplaatsen. Honig, bekend van onder andere Brinta in Oryza heeft de bonden ingelicht en voorstellen voor een soci- tal plan gedaan. CSM maakte gisteren ook bekend de productie ran deegwaren in het Belgische Turnhout te verplaatsen naar (Jijmegen en Hamburg. Delen van het werk worden uitbesteed, waardoor er in totaal daar dertig arbeidsplaatsen vervallen. Sorsk Hydro op elektriciteitsmarkt luiskil/brussel De Noorse multinational Norsk Hydro gaat itroom opwekken en verkopen op de Nederlandse markt. Het :oncern studeert op de bouw van een centrale met een vermo- 'en van 490 megawatt. Een klein deel is nodig om de kunst- nestfabriek Hydro Agri in Sluiskil van stroom te voorzien. De est wil het bedrijf aan derden leveren. De stroomfabriek moet n 2001 draaien. Dochter Norsk Hydro Energy, die de centrale ;aat exploiteren, is al actief in Noorwegen, Zweden, Groot-Brit- annië en België. In Noorwegen gebeurt dat in samenwerking jU met Texaco. OR bij Kodak onderzoekt doorstart 'ESTduinen De ondernemingsraad (OR) van Kodak in Soestdui- en onderzoekt of een gedeeltelijke doorstart van de met slid ing bedreigde fabriek mogelijk is. Concrete plannen heeft de OR niet. Volgens vice-voorzitter Groen wil de OR nog deze week en bijeenkomst organiseren om het personeel te informeren. )e ruim 200 werknemers legden vorige week en twee weken ge len op dinsdag en woensdag het werk neer. Onderhandelin- en tussen directie en bonden liepen vorige week stuk op een 5-plusregeling en een schadeloosstelling voor de werknemers, odak wil de goedlopende fabriek sluiten, omdat productie in eVS goedkoper zou zijn. iC bereid tot steun varkenssector Bussel De Europese Commissie zal de varkenssector de hel ende hand toesteken. Ze wil meebetalen aan de tijdelijke op lag van vlees bij slachterijen. Voor een extra exportsubsidie rindt Brussel het nog te vroeg. De crisis in de sector neemt een larmerende omvang aan. Door overproductie liggen de prijzen ertig procent lager dan normaal. Over heel 1998 wordt een zes irocent hogere productie verwacht, ofwel zo'n 900.0000 ton neer dan in 1997. Bovendien zit de Amerikaanse concurrentie H niet stil. De crises in Azië en Rusland komen daarbij. De Russi- nart che markt was in 1997 goed voor 32 procent van de Europese xport. 'S willen twee keer zes rijstroken Vakbond banken wil vijf procent meer houten Vakbond De Unie, één van de grootste bonden in het /^j bankbedrijf, eist een algemene loonsverhoging van vijf procent - voor het bankpersoneel. De verhoging geldt voor een periode van vijftien maanden, zodat de looneis op jaarbasis vier procent bedraagt. Volgens De Unie is de looneis 'redelijk', omdat de banken 'historische winsten' boeken. De eis ligt boven de richt lijnen van FNV (3,5 procent per jaar) en CNV (3,25 procent), waar De Unie overigens niet bij is aangesloten. Ook tijdens de vorige onderhandelingen stelden de bonden bij de banken (110.000 werknemers) hogere looneisen dan elders. Terpstra nieuwe voorzitter CNV mtrecht Doekle Terpstra wordt vrijwel zeker de nieuwe voorzit- teTvan het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), de tweede vakcentrale van Nederland. Hij volgt Anton Westerlaken op, die begin september zijn terugtreden bekendmaakte. Terpstra is gis teren door het algemeen bestuur, het college van voorzitters van CNV-vakbonden, unaniem voorgedragen als opvolger van Wes terlaken. De officiële benoeming van Terpstra heeft plaats tij dens de Algemene Vergadering op 12 december. Terpstra is nu cao-coördinator bij het CNV. Aardappels duurder door slecht weer sterdam Op de Agrarische Termijnmarkt in Amsterdam zijn de gevolgen van de overvloedige regenval al te merken. De koers ér van de bintjes lag gisteren bijna drie gulden per honderd kilo and 29,16) hoger dan vrijdag. De prijzen zullen naar verwachting nog verder stijgen als het natte weer aanhoudt. „Er is op nu he- jemaal geen aanbod. De schuren zijn leeg, want er is nog nau- Vfflfelijks gerooid. Daarom is het effect van het slechte weer op de wftrijsvorming extra groot. Deskundigen vrezen ook voor de kwa liteit van de aardappels. Vooral als het nog enige dagen doorre- JJjjent, wordt de kans op rot groot", zegt de Dienst Landbouw [Voorlichting. Graanoogst in Rusland valt tegen iqskou Bovenop al de financiële en economische crisis krijgt Rusland ook te maken met een tegenvallende graanoogst. Het lussische ministerie van landbouw liet gisteren weten dat er dit aar maar 56 miljoen ton graan zal worden geoogst tegen een ■erdere raming van 62 tot 67 miljoen ton. De tegenvaller is het jevolg van uitzonderlijke weersomstandigheden. Het ene graan- ebied is geplaagd door grote droogte, het andere door aanhou- ende regenval. Vorig jaar haalde Rusland 88,5 miljoen ton jraan binnen. RAI en Jaarbeurs willen toch fusie ^sterdam/utrecht» De RAI en de Jaarbeurs willen minister Jor- bedrijfsleven in het noor van Noord-Holland heeft 'litiek gisteren opgeroepen te maken met de uitbrei- fg van de Coentunnel. Vol- gedeputeerde Tielrooij »D) kunnen de ondernemers de steun van de provincie iller 'ord-Holland rekenen. Tiel- koo »'j deed zijn uitspraken op get 1 bijeenkomst in Oudendijk, ar de Kamer van Koophandel j HWV Noordwest-Holland M n visie presenteerden op de 'nomische toekomst van ,n~ tord-Holland Noord. bnsterdam zei vorige week er onderzoek te willen doen varianten van een grotere entunnel. De hoofdstad wil beperktere uitbreiding van tunnel, die gericht moet zijn Heer ruimte voor econo misch verkeer en verbetering van het openbaar vervoer. Het Amsterdamse onderzoek zal volgens wethouder Kohier (Groen Links) zeker zes tot twaalf maanden in beslag ne men. Tielrooij wijt de situatie in Amsterdam aan 'linkse perike len'. De PvdA wil volgens hem minder mensen in de auto heb ben. „Wij kiezen echter voor twee keer zes stroken in de Coentunnel", aldus de gedepu teerde. Voorzitter J. Huber van de Hollandse Werkgevers Ver eniging (HWV) Noordwest-Hol land meent dat de komst van een tweede Coentunnel essen tieel is voor de ontwikkeling van Noord-Holland Noord. „Laten we zorgen dat Amsterdam de trukendoos niet nog verder opentrekt." Amerikaanse president roept Russische collega op tot 'robuustemaatregelen PERSONALIA De Amerikaanse president Clinton heeft een dringend beroep gedaan op de nieuwe Russische premier Primak ov om vast te houden aan de economische hervormin gen en robuuste maatregelen tegen de economische cri sis. Verder heeft Clinton het voortouw genomen voor een financiële topconferentie van ministers van financiën en centrale banken over de crises in Rusland en Azië. NEW YORK Rtr-AFP-DPA In een toespraak in New Yoik sprak Clinton gisteren de vrees uit, dat sommige Russen als ge volg van de politieke onzeker heid en de economische pro blemen 'het pad van de hervor mingen' willen verlaten. Hij waarschuwde dat in een derge lijk geval de samenwerking van de Verenigde Staten met Rus land op het spel komt te staan. De Amerikaanse president doelde niet alleen op economi sche samenwerking. Hij wilde ook aangeven dat een terugkeer naar de Sovjettijd problema tisch zou kunnen zijn voor de nucleaire ontwapening, de be strijding van terrorisme en het tegengaan van de verspreiding van wapans voor massavernieti ging. Clinton heeft zijn minister van financiën Rubin en voorzit ter Greenspan van van de cen trale banken in de VS gevraagd om het voortouw te nemen bij het organiseren van een finan ciële topconferentie met minis ters van financiën en presiden ten van centrale banken over de crises in Rusland en Azië. Het is nog niet duidelijk welke landen voor een eventuele top zullen worden uitgenodigd. Een zegsman in het Witte Huis sloot niet uit dat naast Groot-Brittan- nië, Canada, Frankrijk, Duits land, Italië, Japan en de Vere nigde Staten (G7-landen) ook andere landen zullen deelne men. Hoge ambtenaren van die zelfde G7-landen hebben na een bijeenkomst gisteren in Londen de oproep van Clinton aan Primakov nog eens dunne tjes overgedaan en Rusland op geroepen vast te houden aan de economische hervormingen. De Bedrijf met Beatlesliedje de boer op amsterdam anp Philips steekt rond de half mil jard gulden in een reclame campagne om het eigen merk over de hele wereld bekender te maken. De Verenigde Staten vormen het zwaartepunt van de campagne, waarin de Beat les-song Getting Better cen traal staat. In de VS wordt bij na 200 miljoen gulden aan PR uitgegeven. In de promotie voor de rest van de wereld steekt het concern nog eens 'honderden miljoenen gul dens'. Het Philips-merk en de bij behorende slagzin Let's make things better, zijn nog niet erg bekend bij de Amerikanen. Het gebruik van een deel van de Beatles-song Getting Better en de zin daarin It's getting better all the time moet de promotie een zet in de goede richting geven. Aan het eind van de cam pagne moet 95 procent van de doelgroep '55 maal in aanra king geweest zijn' met de één of andere reclame-uiting van het merk Philips. De campag ne is de grootste marketingin spanning in de geschiedenis van het concern. Op basis van een onderzoek onder veertienduizend consu menten in zeventien landen denkt Philips nu het juiste mo ment gevonden te hebben voor de campagne. De hoge kosten verklaart een woord voerder uit het feit dat een merkcampagne moeilijker en duurder is dat reclame voor een product. 'Imago provincie heeft knauw gekregen' Noord-Hollandse kaasfabriek niet blij met naamsbescherming leeuwarden gpd Jarenlang zijn kaasfabrieken in de weer om de namen Goudse en Edammer Europees te be schermen. Zodra dat sein uit Brussel komt, mogen deze soor ten alleen nog maar in ons land worden geproduceerd. Dat zou een enorme opsteker voor boer en fabriek zijn, want Goudse en Edammer rollen nu in alle lan den van de band. 'Brussel' heeft dat besluit nog niet genomen. Wat wel is gebeurd, is dat de kaasfabrieken in Noord-Hol land een bescherming hebben gekregen voor kaas uit die pro vincie. Noord-Hollandse kaas mag onder die naam nergens anders worden geproduceerd. Zuivelcoöperatie Cono in Mid- den-Beemster zit evenwel in haar maag met die naamsbe scherming. Je zou denken dat er een flin ke reclamecampagne tegenaan wordt gegooid, maar nee, niet door Cono. Want, zeggen ze bij die fabriek, het imago van Noord-Holland heeft een knauw gekregen. Je zit al met die Hoogovens. Dan is er nog boer Pauw bij wie het vee dood ging. Niet te vergeten die Ant werpse professor die beweert dat de bodem van Noord-Hol land sterk is vergiftigd. En tja, wie door Noord-Holland rijdt ziet steeds minder weilanden en steeds meer huizen in uitdijen de steden. Dus, Cono doet niks met het Brusselse besluit. Campina-Melkunie, die ook kaas in Noord-Holland maakt, is wel van plan de bescherming van de naam uit te buiten. „Het is interessant. Wij zien er wel mogelijkheden in", aldus woordvoerder J. Akkerman. Fiat naar India turun anp Autofabriek Fiat investeert de komende vijf jaar twee miljard gulden in India. Fiat zet in de westelijke deelstaat Maharasjtra een fabriek, waar motoren en versnellingsbakken voor de Fiat Palio worden gemaakt. kumagaya Een grote berg gekleurde wijnflessen, die elke dag hoger wordt. Op het moment dat de fotograaf zijn plaatje schoot, lag er al 20.000 ton glas. Probleem voor deze recyclingfabriek in Kumagaya bij Tokyo is dat men geen goede apparatuur heeft om gekleurde flessen te recyclen. Rode wijn, die veelal in gekleurde flessen wordt geleverd, is momenteel ongehoord populair in Japan. Dat komt met name omdat in de Japanse media recent veel aandacht is besteed aan de vermeende heilzame werking van een paar slokjes wijn per dag. foto ap Commercieel directeur van de Lissese bollenveiling CNB G. CARDOL vertrekt dit najaar naar de veilingcombinatie The Greenery in Den Bosch. Hij wordt daar directeur aanbods- manageijient. Cardol trad in 1988 in dienst bij CNB als hoofd stafbureau en werd in 1990 commercieel directeur. Wie Cardol opvolgt is nog niet be kend. W. WESTRA is op 1 september commercieel directeur gewor den van BJ/Media in Bloemen- daal. Voor zijn komst was hij achtereenvolgens achtereenvol gens werkzaam bij het NIPO, Select View, SNT Telefoondien sten en Vierhand Direct Marke ting. Bij het laatste bedrijven was hij ook commercieel direc teur. G. MANNAERTS, directeur van HP/De Tijd en ArtView treedt op 1 oktober toe tot de directie van vdBJ/Communicatiegroep in Bloemendaal. Hij gaat er De- cisionïData leiden dat gericht is op de markt van interactieve communucatie. Mannaerts (44) was voorheen hoofdredacteur, uitgever en directeur bij onder meer VNU Business Publiations en Audax. In de Raad van bestuur van bankverzekeraar SNS Reaal Groep wordt een aantal wijzi gingen doorgevoerd. G. VAN OLPHEN (36) nu vice-voorzitter van Reaal Verzekering volgt 1 oktober W. TUINMENBURG (60) op als vice-voorzitter van de SNS Reaalgroep en voorzitter van de hoofddirectie Reaal Ver zekering. W. VAN LEEUWEN (57) treedt 1 januari 1999 ver vroegd uit als vice-voorzitter hoofddirectie SNS Bank Neder land. Zijn opvolger is M. HINS- SEN (42) die ook lid van de Raad van bestuur van SNS Re aal Groep wordt. Ten slotte wordt T. WU (50) hoofddirectie lid van SNS Bank Nederland. Hij was dat al bij Reaal Verzeke ring. Financieel-directeur T. OLIE ROOK van de Free Record Shop is per 1 oktober benoemd tot vice-president van de directie. Hij zal per diezelfde datum wor den opgevolgd door W. Hurts, afkomstig van modeketen Miss Etam. Verder verlaat J. da Silva de holding-directie om zich vol ledig te richten op Free Record Shop BV, de belangrijkste werk maatschappij. J. LETSCHERT (48) is benoemd tot algemeen directeur Neder land bij chemisch-farmaceu- tisch bedrijf Rhóne-Poulenc Ro- rer. Hij werkte eerder onder meer bij Merck, Sharp Doh- me en Nefarma. Letschert volgt L. GUNNEFLO op, die alge meen directeur wordt van de Zweedse vestiging van farma ceutisch bedrijf Pfizer. F. MULLER is in dienst getre den als finance manager bij Prisma Facility Management in Capelle aan den IJssel. Hij is af komstig van Hago Nederland. Een vrouw kijkt en vergelijkt de prijzen van groenten en fruit op de markt in Sint Petersburg. De roebel is de laatste weken sterk in waarde gedaald. De steeds veranderende prijzen van eerste levensbehoeften moeten daarom goed worden vergeleken. foto reuters Alexander demianchuk zeven landen, de belangrijkste industrielanden in de wereld, zijn bereid Rusland te helpen bij het onverwinnen van zijn economische en financiële cri sis. Doel van de bijeenkomst in Londen was het uitwisselen van gedachten met Russische verte genwoordigers. Conclusies wer den er niet getrokken, omdat Primakov nog maar een paar dagen in functie is. De Russische staatssecretaris van buitenlandse zaken, Mame- dov, heeft het IMF uitgenodigd nog deze week spoedoverleg in Moskou te komen voeren. Rus land wil graag weer toegang krijgen tot het hulppakket van in totaal 22,6 miljard dollar, dat het in juli kreeg toegezegd. Bank breidt activiteiten uit amsterdam/frankfurt gpd Bank/verzekeraar ING Groep versterkt zijn zakenbanken in Europa met een Duitse aan winst. Voor ongeveer 2,7 miljard gulden wordt het belang in BHF-Bank fors uitgebreid, van 4,5 naar 39 procent. De afgelo pen elf maanden spendeerde het concern al vijftien miljard gulden aan buitenlandse over names. In de eerste helft van dit jaar boekte BHF Bank, met vestigin gen in tien grote Duitse steden, een nettowinst van 440 miljoen gulden. De instelling heeft een vermogen van negentig miljard gulden in de boeken staan. ING verwacht dat deze overna meprooi, door de aan eraan verbonden kosten, dit jaar geen cent winst oplevert. Het vergrote belang in BHF- Bank past in ING's strategie om haar activiteiten voor grote be drijven en rijke mensen in de eurozone (landen die meedoen aan de euro) uit te breiden. De transactie sluit tevens aan bij de afbouw van (nu: ING) Barings, de in 1995 overgenomen gere nommeerde en wereldwijd wer kende Britse zakenbank. Door aanhoudende, dure problemen opereert deze poot vooral in Eu ropa. De Nederlandse bank/verzekeraar onderstreept dat door te zeggen dat de aan koop van BHF Bank 'een essen tiële stap' in de uitvoering van haar Europastrategie, waarvan het opbouwen van een substan tiële marktpositie een belangrijk onderdeel is. Het legt de basis voor een breed scala van hoog waardige dienstverlening aan Europese ondernemingen, in stituten en vermogende parti culieren. De hoge waarde die ING hecht aan een overname in Duitsland komt verder onder meer voort uit het feit dat het land voor buitenlandse banken een zéér moeilijk te betreden markt is. Eerder dit jaar kreeg ING een - bescheiden - entree tot de Duitse consument met een 49-procentsbelang in de Al- lgemeine Deutsche Direckbank. den haag anp Steun voor IT-centrum Amsterdam tenschap samen. Wij zijn een grote voorstander van bunde ling van kennis", zegt een woordvoerster. In het WTCW komen onder meer de beta-faculteit van de Universiteit van Amsterdam, een virtuele onderzoeksinstel ling en een zogenoemd Twin ning Center voor startende IT- bedrijven. Dit laatste centrum is een initiatief van Economische Zaken, dat zeventig miljoen gul den investeert in het Twinning- project. Het totale budget van het WTCW moet rond de één miljard gulden uitkomen. De 150 miljoen uit de aardgaspot komt daar bovenop en moet het centrum nog sneller van de grond brengen. In 2010 moet het WTCW zo'n achthonderd bedrijven huisves ten. Op dit moment huizen in de Watergraafsmeer ruim veer tig bedrijven, waarvan 65 pro cent actief is in de informatie- en communicatietechnologie. Het Twinning Center voegt daar vanaf oktober 45 IT-bedrijfjes aan toe. In Eindhoven komt een gelijksoortig centrum. De overheid stelt alles in het werk om Nederland koploper te maken van Europa op het ge bied van informatie- en com municatietechnologie. Waar het ministerie van economische za ken de buidel al flink heeft opengetrokken voor startende IT-bedrijven, wil het ministerie van onderwijs honderdvijftig miljoen gulden steken in het kersverse technologiecentrum in het Amsterdamse stadsdeel Watergraafsmeer. Binnenkort beslist het kabinet of het geld naar Amsterdam gaat. Voor de totale investering van de overheid (330 miljoen gulden) zijn twintig projecten in de race. Het geld komt uit de aardgasbaten en is in het re geerakkoord toegewezen aan onderwijs- en kennisprojecten. Het ministerie van onderwijs ziet het geld graag naar het We tenschap en Technologiecen trum Watergraafsmeer (WTCW) gaan. „Het is een goed project. In het centrum komen informa tie- en biotechnologie - en we- DEN HAAG ANP De Vereniging Milieudefensie komt er niet goed vanaf bij Nederlandse ondernemers. Waar de werkgevers vrij positief staan te genover andere milieuorganisaties, krijgt deze club verhoudingsgewijs veel kritiek. Eén op de drie ondernemers vindt Milieu defensie geen goede gesprekspartner. Dit blijkt uit onderzoek van werkgevers organisatie VNO-NCW onder directieleden van vierhonderd middelgrote bedrijven (twintig tot vijfhonderd werknemers). Een ruime meerderheid (84 procent) vindt dat milieuorganisaties de afgelopen vijftien jaar een positieve bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling van Nederland. De meeste organisaties komen uit de bus als 'redelijke gesprekspartners', maar over Milieudefensie zijn de meningen verdeeld. Ongeveer 34 procent vindt het wel prettig praten met deze organisatie, 38 procent vindt dat niet. Het best valt er te converse ren met het Wereld Natuur Fonds (WNF). Daarna volgen de Vereniging Natuurmonu menten en de Stichting Natuur en Milieu. Vooral de werkwijze van Milieudefensie ligt onder vuur. Slechts 11 procent van de ondervraagden is het daarmee eens. Green peace komt op dit punt eveneens wat min der uit de verf, hoewel het aantal onderne mers dat de manier van werken van deze organisatie goed vindt wel een stuk hoger ligt (37 procent). Volgens VNO-NCW heeft „de agressieve, soms militante opstelling" van Milieude fensie mogelijk geleid tot de kritiek. „Zeker weten doen we dat niet, want we hebben het niet onderzocht. Maar bedrijven onder vinden niet zelden de gevolgen van mensen die zich aan hekken vastketenen of op vliegtuigen klimmen", zegt een woordvoer der. Directeur Warns van Milieudefensie ligt niet wakker van de resultaten. Impopulari teit hoort nu eenmaal bij het werk van een actiegroep, vindt hij. „Wij hebben bewust voor de strategie van pressie en gesprek ge kozen. Het werkt volgens het best om op het scherpst van de snede te opereren", al dus Warns. Hij wijst er overigens op dat de standpunten exact gelijk zijn aan die de an dere milieuclubs.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9