Complete chaos in Albanië Buitenland isschoppen Spanje ekelen abortuswet Onsterfelijke sterft Palestijns casino gokt op Israëlische klandizie Doden en gewonden bij voedselrellen Indonesië rs Diensten RTR Reuters Vj VS: Noord-Korea lanceerde satelliet R Washington De Verenigde Staten zijn tot de conclusie gekomen dat Noord-Korea vorige maand inderdaad een satelliet probeer- de te lanceren. In Japan en in andere landen in de regio ont- stond grote verontrusting over de lancering van een raket, die Op over Japan vloog. Gedacht werd aan een militaire lading. Het (ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei gisteren vt dat Noord-Korea inderdaad gepoogd heeft een satelliet in de ruimte te brengen, die er niet in geslaagd is in een baan om de cu aarde de komen. Desondanks is de ongerustheid in Washington 5'? gebleven, omdat Noord-Korea heeft aangetoond dat het in staat 16/ is een gevaarlijke lading te lanceren en zijn buren eventueel te io'.ï bedreigen. 6,6 4,fc li; Weer massaslachting in Algerije £LC!ERSï Algerijnse terroristen hebben zondagavond in de pro- 8,8 vincie Ain Defla, zo'n 130 kilometer ten zuidwesten van de 123 hoofdstad Algiers, 27 mensen vermoord. Dat melden bronnen in «Algerije. Er vielen twee gewonden. De overheid gebruikt de be- 119 naming terroristen meestal als het gaat om islamitische funda- i?3 mentalisten. Ain Defla was de laatste tijd vaker het doelwit van 8g'!; aanslagen van extremistische moslims, waarbij tientallen doden lo'j delen. Sinds de ongeldig verklaarde verkiezingen in 1992 zijn bij 2U het geweld in Algerije volgens westerse schattingen al zeker i{'! 65-000 mensen omgekomen. 8/j J Vrouw is oud-buurmeisje Clinton lij Washington De jonge vrouw die op een zondag door internet- 14V1 columnist Matt Drudge onthulde video na een stukje joggen met is.' (resident Clinton verdwijnt in het zijkamertje van de Oval Offi- 15j ;e, is een buurmeisje uit de tijd dat Clinton gouverneur was in 3/ (^kansas. Dat meldde Drudge gisteren. Het Witte Huis zou heb- 2gj ien bevestigd dat de vrouw een vriendin is van de Clintons. De i /teelden, gemaakt in augustus 1993, veroorzaakten grote com- 13,5 notie. Clinton vraagt na het joggen aan een medewerker wan- 32':' ïeer zijn volgende afspraak is. Vervolgens verdwijnt hij met de 3/ vrouw in de zijkamer waar hij drie jaar later seks zou hebben 19'®met Monica Lewinsky. Drudge onthulde in de zaak-Lewinsky al 131 eerder pikante details. 13; 5 Ramptoestel had Picasso aan boord 2j Qrich Het Swissair-toestel dat onlangs verongelukte voor de 26/kust van het Canadese Halifax, had een schilderij van Picasso net een geschatte waarde van drie miljoen gulden aan boord. ij )ok vervoerde het een koffer met vijftig kilo bankbiljetten. Dat iieeft Swissair gisteren bekendgemaakt. Het geld was bestemd J; foor een Amerikaanse bank in Genève. De waarde is niet be- 13; eend. Het Picasso-schilderij heeft de titel 'De Schilder'. Er be- ond zich nog een schilderij aan boord, maar Swissair maakte 20/ liet bekend hoe dit werk heet en wie de maker is. De maat- 34/ chappij vervoert vaker geld van en naar Genève. Inmiddels is gjj'j len Amerikaanse marineschip op de rampplek gearriveerd om 23 protere brokstukken op te vissen. Mogelijk zullen deze meer 2H icht werpen op de oorzaak van de ramp, die alle 229 inzetten- 3g' len het leven kostte. 'olitie Cambodja schiet op betogers *5 hnom penh In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft 3/ le politie gisteren het vuur geopend op betogers. Die waren de Haat op gegaan om te protesteren tegen de in hun ogen ver- 6;ialste uitslag van de verkiezingen. Oppositieleider prins Noro- ?,tlom Rannariddh had zijn aanhangers opgeroepen de protestac- ies te staken. Duizenden demonstranten trokken desondanks 5j oor de straten, toegejrucht door vele omstanders. De politie 3 rad hard op. Het is nog niet duidelijk of er doden of gewonden 3®; ijn gevallen. Zeker tien mensen werden opgepakt, onder wie 28; wee buitenlanders. Phnom Penh is al een week het toneel van |0'- ïevige gevechten. De tegenstanders van de regering beweren "i i lat er is gefraudeerd bij de verkiezingen van 26 juli, die door 3,i remier Hun Sen werden gewonnen. i; «Vliegtuig gekaapt met speelgoedpistool inkara» In Turkije is gisteravond een Airbus met 76 inzittenden 8 an Turkish Airlines gekaapt. Een man dwong de piloot op de lucht van Ankara naar Istanbul naar Trabzon aan de Zwarte cm ee te vliegen. Hij gebruikte daarbij een speelgoedpistool, naar aterbleek. De kaper, volgens de berichten een religieuze extre- i list, verklaarde na de actie dat hij het toestel had gekaapt uit rotest tegen het verbod op het dragen van hoofddoeken op 10S iirkse universiteiten. Het was de derde vliegtuigkaping van dit 109, iar in Turkije. De eerste twee eindigden eveneens zonder ]jlj loedvergieten. 108; Vatersnood Mexico erger dan gedacht Jjj iexico Nu de wind is gaan liggen en het niet meer regent, 128 ordt de omvang van het overstromingsdrama in de Mexicaan- iprovincie Chiapas pas goed duidelijk. Het noodweer heeft 15 ichtig mensen het leven gekost en bijna hnderhalf miljoen 128, lensen persoonlijk getroffen. Tweehonderd mensen worden og vermist. Vorige week overstroomden vijftien rivieren door 121' inhoudende zware regen. Sommige dorpen zijn volledig onder 102, ater verdwenen. In het politiek onrustige Chiapas zouden op 4 [°9 ttober verkiezingen worden gehouden, maar woordvoerders 128 m zowel de regeringspartij PRI als oppositiepartij PRD hebben jW ngedrongen op uitstel. De indianen in Chiapas kwamen in 101' 94 in opstand vanwege hun armoedige levensomstandighe- 102 en. Ze hebben zich verenigd in het 'Zapatistisch Bevrijdingsle- er' (EZLN). Er zijn al bijna 200 doden gevallen tijdens verschil - 117 mde incidenten tussen het leger en het EZLN. Italië bang voor nieuwe stroom vluchtelingen 'He campagne tegen liberalisering ILONA HENK VAN DEN BOOM bisschoppen in Spanje zijn zeer felle campagne begon- tegen liberalisering van de 2 rtuswetgeving. Het door de h2 ichoppen gewraakte wets- 37]c verP komt volgende week in 13,5 parlement aan de orde. De mse hoogwaardigheidsbe- U Iers vinden het wetsontwerp 1 vrijbrief voor de moeders 1 |vf hun kinderen te doden'. 2; ijdens een plechtige zitting }ff le kathedraal van Zaragoza, gelegenheid van het feest de Heilige Maagd van Pilar, de voorzitter van de bis- i;J°ppenconferentie, Elias Ya- op nadrukkelijke toon een n GW fvoor waarin het standpunt de katholieke Kerk nog eens 'd uiteengezet. Hij noemde wetsvoorstel 'immoreel en ln de grondwet' en deed een 'ep op de parlementsleden ?n de nieuwe wet te stem- lSF indieners van het voorstel, sociaal-democratische partij 'E en de kleinere linkse frac- „De bisschoppen overschrijden hiermee hun bevoegdheid en stellen zich anti-democratisch en intolerant op", aldus een PSOE-woordvoerder. De abortuswet in Spanje is al een jarenlang twistappel tussen voor- en tegenstanders van vruchtafdrijving. Sinds 1985 is abortus legaal in geval van ver krachting, wanneer sprake is van een mismaakte vrucht of wanneer de gezondheid van de moeder wordt bedreigd. Het nieuwe voorstel houdt een ver ruiming in, zodat vrouwen in de eerste twaalf weken van de zwangerschap een abortus mo gen laten plegen wanneer ze in geestelijke nood komen, of in ernstig conflict raken met hun familie of de sociale omgeving. Een soortgelijk voorstel is al eerder in het parlement ter sprake geweest, maar haalde het toen niet omdat de stem men staakten. De centrum rechtse regerende Volkspartij (PP), heeft aangekondigd ook ditmaal tegen het voorstel te zullen stemmen. Dat betekent dat kleine fracties de doorslag zullen geven. De chaos in de Albanese hoofdstad Tirana is compleet. Voor de tweede achtereenvolgende dag vochten gisteren opstandelingen tegen de regering van premier Fatos Na- no. Zwaar bewapende betogers veroverden naar eigen zeggen alle regeringsgebouwen. De politie verklaarde kort daarna dat 'de regeringszetels, het parlement en de staatstelevisie' waren heroverd op de rebellen. Oppositie leider Sali Berisha kondigde voor vandaag nieuwe acties aan. De regering heeft die verboden. TIRANA DPA-AFP-Rtr-GPD Berisha eist het aftreden van de socialistische coalitieregering. De vijf partijen die die coalitie vormen, hebben erkend dat veranderingen in de regering noodzakelijk zijn. Maar die kun nen volgens hen alleen worden doorgevoerd als de staat weer normaal functioneert. Dat laatste was gisteren be paald niet het geval. Gewapen de betogers vochten tegen de ordetroepen van de regering van premier Fatos Nano. Ze veroverden naar eigen zeggen alle regeringsgebouwen en de staatstelevisie- en radio. De po litie verklaarde korte tijd later dat 'de regeringszetels, het par lement en de staatstelevisie' weer heroverd waren op de re bellen. Waarnemers meldden dat de gewapende demonstran ten uit eigen beweging de be zette gebouwen verlieten. De regering zette tanks en pantser wagens in. Bij de gevechten in de hoofd stad Tirana kwamen volgens de politie zeker drie betogers om het leven. Veertien mensen raakten gewond. Het waren de ernstigste ongeregeldheden in Albanië in anderhalf jaar tijd. Bij het kantoor van premier Nano braken gisterochtend he vige gevechten uit toen woe dende betogers de lijkkist van de zaterdagnacht vermoorde oppositieleider Azem Hajdari het gebouw in wilden dragen. Zowel binnen als buiten het pand werd geschoten. De moord op Hajdari en diens lijfwacht is volgens oud- president en oppositieleider Sali Berisha de verantwoordelijk- Ali Khamenei mobiliseert bevolking Iran TEHERAN RtR-AFP De geestelijk leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft vandaag de bevolking en de strijdkrachten opgeroepen klaar te staan voor komende orders. Iran is verwikkeld in een hoog lopend conflict met de Afghaan se Taliban. Khamenei is ook de legerleider. Het overwegend sji'itische Iran heeft meer dan 70.000 mili tairen aan de grens gelegerd. Teheran accepteert niet dat de Taliban de sji'itische oppositie in het centrale deel van Afgha nistan met grof geweld uitscha kelen. Khamenei riep daarom giste ren al de sji'itische bevolkings groep in Afghanistan op te blij ven vechten tegen de Taliban. De fundamentalistische Taliban zijn soennitische moslims. heid van premier Nano. Volgens de betogers is Nano de 'de grootste crimineel van Albanië'. Aanhangers van de Democrati sche Partij van Berisha trokken zondag na de moord al muitend en schreeuwend om wraak door de stad. Gisteren dreigde de regering oppositieleider Berisha te arres» teren als hij Albanië niet verlaat. Berisha heeft echter laten weten dat geen haar op zijn hoofd er aan denkt naar het buitenland te vertrekken. De Italiaanse regering heeft gisteren gewaarschuwd dat er snel een einde aan de 'destabili sering' en het 'geweld' in Alba nië moet komen. De Italiaanse premier Prodi dreigde in tele foongesprekken met zijn Alba nese collega Fatos Nano en op positieleider Salvi Berisha dat alle internationale steun aan Al banië zal worden stopgezet als de straatgevechten in Tirana niet worden beëindigd. Italië vreest dat de chaos in Albanië een nieuwe vluchtelin genstroom op gang zal brengen. Vorig jaar namen ruim 13.000 Albanezen de wijk naar Italië. Albanië stond toen op z'n kop omdat duizenden gedupeerden de regering verantwoordelijk stelden voor het verlies van hun spaarcenten in een pyramide- spel. De rechtse oppositie in Italië heeft het kabinet-Prodi onder zware druk gezet om nu de hele Adriatische kust af te grendelen. Prodi beperkte zich gisteren echter tot een opdracht aan de strijdkrachten om zich gereed te houden voor evacuatie van Ita liaanse burgers in Albanië. Leden van de oppositionele Democratische Partij trokken gisteren door Tirana met een tank die ze op de re geringstroepen hadden veroverd. foto »ap» hektor pustina NECROLOGIE: YANG SHANGKUN China's voormalige president generaal Yang Shangkun is gis teren op 91-jarige leeftijd over leden. Als president en secreta ris-generaal van de Centrale Mi litaire Commissie speelde Yang een doorslaggevende rol tijdens de volksopstand in 1989. Samen met Deng Xiaoping zou hij des tijds direct verantwoordelijk zijn geweest voor het militaire in grijpen als gevolg waarvan een tot op heden onbekend aantal doden viel. Na het 14de partijcongres in ok tober 1992 verdween Yang Shangkun van het politieke to neel omdat hij met behulp van zijn halfbroer, politbureaulid generaal Yang Baibing, teveel macht naar zich toe zou hebben getrokken. De beide Yang's wer den door Deng Xiaoping uit hun militaire functies ontheven. Desondanks hebben waarne mers Yang Shangkun lang als een mogelijke nieuwe 'sterke man' beschouwd die het vaan del van Deng Xiaoping zou kun nen overnemen. Zover kwam het echter nooit. Yang maakte na 1989 deel uit van het 'pantheon der acht on- sterfelijken' (gepensioneerde Lange-Marsveteranen die ach ter de schermen de touwtjes in handen hielden). Op de 90-jari- ge Bo Yibo na is dat 'pantheon' nu uitgestorven. En Bo speelt geen rol van betekenis meer. Yang Shangkun werd in 1907 geboren in Tongnan in de pro vincie Sichuan. Als jong com munistisch activist studeerde hij vier jaar aan de Sun Yat-sen universiteit in Moskou. Tijdens de burgeroorlog (1947-1949) bekleedde hij politieke functies in het communistische leger. Na de communistische over winning in 1949 klom Yang op tot chef van het algemeen bu reau van het Centraal Comité van de communistische partij. Die functie verschafte hem toe gang tot het centrum van de macht. Tijdens de Culturele Revolutie (1966-1976) keerden zijn kan sen. Woedende Rode Gardisten beschuldigden hem van het plaatsen van microfoons in par tijleider Mao's persoonlijke trein. Li Zhisui, Mao's dokter, verklaarde later dat Yang Shangkun dit zou hebben ge daan omdat Mao geen steno grafen om zich heen wilde en er niemand was die zijn uitspra ken die het gewicht van wet ten hadden letterlijk noteer de. Maai' de Rode Gardisten za gen het als spionage. Yang werd door de straten gesleurd, be schimpt en gemarteld. Pas na de herrijzenis van Deng Xiaoping in 1977 keerde ook Yang terug op het politieke to neel. In 1988 bracht hij het tot president. In maart 1993 droeg hij dat ambt over aan Jiang Ze- PEKING JAN VAN DER MADE CORRESPONDENT Weinig kans op vrede in Congo GRANDE BAIE-GOMA Rtr-AFP De kans dat er in Congo snel vrede komt, lijkt verkeken. Gis teravond eindigde de topconfe rentie van de veertien landen van de Ontwikkelingsgemeen schap van Zuidelijk Afrika (SADC) zonder concreet resul taat. Op Mauritius bespraken de leiders onder leiding van de Zuid-Afrikaanse president Man dela de crisis in Congo. De lan den van de SADC wilden dat president Kabila gaat praten met de rebellen. Maar Kabila blijft erbij dat er helemaal geen rebellen zijn en dat Congo is aangevallen door de buurlan den Rwanda en Uganda. Congolese regeringstroepen lanceerden gisteren een offen sief tegen de rebellenbolwerken Goma en Kisangani in het oos ten van het land. Daarbij zou den tientallen doden zijn geval len. Nationalisten in Bosnië op winst SARAJEVO «AFP-DPA De nationalistische partijen van de moslims, de Serviërs en de Kroaten in Bosnië hebben giste ren de overwinning opgeëist bij de verkiezingen van het afgelo pen weekeinde. De eerste uit slagen wijzen uit dat vooral de Serviërs en Kroaten in grote meerderheid hun stem uit brachten op partijen die voor stander zijn van een etnische scheiding. De kiezers in de Moslim- Kroatische Federatie en de Ser vische Republiek konden dit weekeinde stemmen voor het collectieve presidentschap, het gezamenlijke parlement van Bosnië, de eigen parlementen in de twee zogeheten entiteiten waarin Bosnië is opgedeeld en regionale raden. Dat de nationalistische partij en aan de winnende hand zijn, is een teleurstelling voor de in ternationale gemeenschap. Die houdt vast aan een multi-et- nisch Bosnië. Bill Clinton irriteert Congresleden WASHINGTON ANP De gekunstelde definities van seks die de Amerikaanse presi dent Clinton aanvoert om aan te tonen dat hij geen meineed heeft gepleegd, irriteren Con gresleden. Op grond van een bijzondere definitie van wat seks is, zeggen Clintons advoca ten dat de president niet loog over zijn verhouding met Moni ca Lewinsky en geen seks met haar bedreef. Democratische kopstukken als senator Dick Gepphardt en Thomas Daschle hebben erop aangedrongen dat Clinton schoon schip maakt en 'het ju ridische steekspel' beëindigt. Hij moet gewoon toegeven dal hij heeft gelogen. Zowel politiek als strafrechtelijk zou hij daar door echter in grote moeilijkhe den komen. JERICHO AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Vrede hebben de Palestijnen vijfjaar na de Oslo-akkoorden nog altijd niet, maar wél een casino. Deze week gaat bij Jericho, op de Westelijke Jordaanoever, het grootste gokpaleis van het Midden-Oosten open. Het 'Oasis-casino' is het eerste onderdeel van een vijfsterren-vakantiedorp, dat ook drie hotels, een tenniscomplex en een golf baan gaat omvatten. Met een investering van 300 miljoen gulden vormt het de grootste nieuwe onderneming in de autonome Palestijnse gebieden. Dat levert banen op voor honderden Palestijnen en miljoenen guldens aan welkome belas tinginkomsten voor Yasser Arafats bestuur. Maar het is niet de droom van iedere mos lim-moeder haar kinderen te zien werken in een 'poel des verderfs', zoals islamitische geestelijk leiders Oasis al beschrijven. Het laatste woord over het casino is dan ook nog niet gesproken. Kort voor de opening lanceerde Moham med Hussein, de imam van de Al Aqsa- moskee in Jeruzalem, een felle aanval op ie dere Palestijn die medewerking verleent aan de omstreden onderneming. En ook sheik Shakr Amara, voorganger van de mos kee in het vluchtelingenkamp Akbed Jaber, noemt gokken taboe. Akbed Jaber, met zijn grauwe lemen hutten, ligt pal tegenover het protserige casino. Honderden vluchtelingen werken in de bloedhete woestijnzon aan het gokpaleis, waarin ze straks geen voet meer mogen zetten. Werkgelegenheid is geen argument, meent sheik Amara, want 'voedsel door de bouw van dit duivelsoord verkregen is vergif. Hij is van plan desnoods de hele Arabische we reld te mobiliseren om aan het gokken een eind te maken, maar van geweld wil hij niet weten. Of fundamentalistische groepen in de Palestijnse samenleving, zoals Harnas en de Islamitische Jihad, zich net zo zullen be heersen moet worden afgewacht. De directie van het casino is in handen van de Österreichische Spielbanken AG, de grootste casinoketen ter wereld. Het bedrijf, waarin ook de Oostenrijkse staat aandelen bezit, heeft ruime ervaring met de exploita tie van speelzalen in andere politiek gevoe lige gebieden, zoals Egypte. Wat de veilig heid betreft is dan ook weinig aan het toe val overgelaten. Het gehele complex is omgeven door een hoog hek met camera's. Een klein leger be wakers zorgt ervopr dat onbevoegden bui ten de deur blijven. Tot die onbevoegden behoren alle Palestijnen, voor zover ze niet over een buitenlands paspoort beschikken. Het Palestijnse bestuur wil daarmee de fun damentalisten rustig te houden. Hoewel Oasis openstaat voor alle nationali teiten, is het duidelijk dat de belangrijkste doelgroep in Israël woont. Het casino ligt maar een paar kilometer van de weg van Je ruzalem naar de Dode Zee, en pal aan de grens. Tot de jaren tachtig was de woestijn oase Jericho een geliefd doel voor Israëli sche dagjesmensen. De vele caféterrassen getuigen daar nog van. In één van de nu wat verwaarloosde restaurants hebben de afgelopen maanden zeventig Palestijnse croupiers hun opleiding genoten. De kern van het casinopersoneel bestaat voorlopig uit ervaren krachten die het Oos tenrijkse concern in zijn andere vestigingen heeft geronseld. Ze zijn ondergebracht in de Israëlische nederzetting Ma'aleh Adumim, een kilometer of tien zuidelijker op de Westoever. Is het een goed idee medewer kers van een Palestijns casino uitgerekend daar te huisvesten? „Het was de enige plaats waar makkelijk woonruimte was te krijgen", zegt bedrijfsleider Alexander Tu- cek. Het is de bedoeling dat er binnenkort gratis bussen rijden tussen Jericho en de belang rijkste Israëlische steden. In Israël is gokken in casino's illegaal. De echte goklustigen vonden jarenlang een uitlaatklep in Turkije, maar vorig jaar sloot de Turkse regering de speelzalen om de fundamentalisten te ge rieven. Het dichtstbijzijnde adres voor blackjack en roulette is nu liet casino van het Taba Hil ton Hotel aan de Egyptische Rode Zeekust, vlak over de grens bij Eilat. Gokken vanuit die havenstad kan ook. Tien casinoschepen brengen toeristen tot even buiten de Israëli sche territoriale wateren, waar dan de fi ches op tafel komen. Het probleem is dat Eilat te ver weg ligt. Jericho, op anderhalf uur rijden van Tel Aviv, leent zich beter voor een doordeweeks avondje gokken. Israël loopt door het casinoverbod miljoe nen guldens mis. Een commissie is al tot de conclusie gekomen dat een beperkt aantal casino's het Heilige Land niet automatisch zal veranderen in een Sodom en Gomorra. Maar onder premier Netanyahu hebben de religieuzen een stevige vinger in de pap. De religieuze regeringspartij Shas is tegen. En rabbijn Avraham Ravitz van de Verenigde Tora Partij heeft zijn achterban beloofd dat 'zoiets verschrikkelijks' nooit in Israël zal worden toegelaten. De regering vond een casino in Jericho daarom zó'n goede oplos sing dat ze er van harte aan heeft meege werkt. JAKARTA DPA-GPD Bij rellen op diverse plaatsen in Indonesië zijn de afgelopen dagen zeker drie doden geval len. Er vielen tientallen ge wonden. Het kwam tot onge regeldheden in de provincies Zuid-Sulawesi, Oost-Java en Noord-Sumatra. De onrust wordt veroorzaakt doordat steeds meer mensen honger lijden. Bij straatgevechten in'twee dorpen in Zuid-Sulawesi vie len twee doden. Een derde do delijk slachtoffer viel tijdens plunderingen in de Oost-Ja vaanse stad Malang. Gisteren trokken in de Noord-Sumatraanse hoofd stad Medan duizenden men sen de straat op om te protes teren tegen de hoge prijzen van rijst. De demonstratie ver liep grotendeels rustig, maar kleine groepjes demonstran ten staken toch twee auto's in brand en plunderden enkele winkels. Drie mensen werden gewond afgevoerd naar het ziekenhuis, enkele tientallen werden opgepakt. Ook in Ja karta werden enkele betogin gen gehouden, maar die ver liepen vreedzaam. De minister van defensie, generaal Wiranto, zei gisteren in het parlement dat 'bepaalde groepen' erop uit zijn de stabi liteit en eenheid van Indonesië te ondermijnen. Ruim 17 miljoen gezinnen hebben te weinig te eten, zo heeft de minister van voedsel, A. Saefuddin, laten weten. Mil joenen mensen kunnen zich maar één maaltijd per dag ver oorloven omdat rijst voor hen te duur is geworden. Het is de Indonesische regering er alles aan gelegen een eind te ma ken aan deze situatie. Honger leidt gemakkelijk tot uitbar stingen van sociale onrust, en uiteindelijk tot destabilisatie van het land. Bijna dagelijks vinden er plundertochten plaats, vooral in de dichtbe volkte provincies Oost- en Midden-Java. Met het Internationale Mo netaire Fonds zijn vorige week afspraken gemaakt die de voedselsituatie moeten verbe teren. De overheid zal extra rijst op de markt brengen en de armen zo snel mogelijk van gesubsidieerde rijst voorzien. Om de voorraden op peil te houden, wordt meer rijst ge- importeerd. Het staatsmonop olie op de import van dit volksvoedsel wordt opgehe ven. Prijsverhogende belastin gen komen te vervallen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7