Stormloop op Internetpagina Grotere pompen moeten Zeeland droog maken 'Justitie voert heilige oorlog tegen Urka' alm: informatie joodse ïoeden wel bewaard Tentje weggespoeld? Kijk voor iravans in roze. Binnenland 'Voorlopig nog geen levens in gevaar' I BAG 15 SEPTEMBER 1998 uit plukken op dagje uit jjXER. Zo'n 150 medewerkers van de Gewestelijke Land- en jbouw Organisatie (GLTO) district Zuidmidoost ruilen hun soneelsdag in voor de fruitpluk. Omdat de fruittelers over on- loende plukkers beschikken gaat het personeel vrijdag de iden uit de mouwen steken bij 25 appel- en perentelers in het jerengebied. Het geld dat de medewerkers met de fruitpluk dienen wordt beschikbaar gesteld aan projecten die scholie- ikennis laten maken met de land- en tuinbouw. gent geschorst na seks tijdens werk iem. Een 46-jarige Arnhemse agent is onlangs door de «leiding geschorst omdat hij verschillende seksuele relaties aangeknoopt met vrouwen uit 'zijn' wijk. Drie wijkbewoon- 5ontdekten van elkaar dat ze alledrie tegelijk een liefdesaf hadden met de agent en lichtten vervolgens de politie in. nan zou volgens de vrouwen zijn 'overwicht' als politieagent jen gebruikt om hen het bed in te krijgen. Onder collega's at de politieman bekend als 'een hardwerkende diender'. He- iheeft hij, zo verzuchten zij, geen weerstand kunnen bieden jde 'verlokkingen van een aantal huisvrouwen'. De agent zou [voor al eens eerder zijn gewaarschuwd. oordtak Betuwelijn uitgesteld ihaaG' De aanleg van de noordtak van de Betuwelijn wordt ele maanden uitgesteld omdat de onderzoeken meer tijd gen. Dat heeft minister Netelenbos van verkeer en waterstaat gedeeld aan de betrokken gemeenten Eist, Renkum, Arn- ,Rheden, Brummen en Zutphen. Het gevolg is dat goede- reinen met bestemming Noord- en Oost-Nederland langer :onder meer de bestaande spoorlijnen Elst-Arnhem-Zut- ji-Deventer zullen rijden. Om de overlast voor omwonenden iperken, worden in de periode tussen 2005 en het tijdstip irop de noordtak klaar is langs de spoorlijn in dorpen en ste- geluidswallen geplaatst en de overwegen aangepast. De ge nten hebben gisteren laten weten niet te willen meewerken de maatregelen tegen geluidsoverlast. „Het uitzicht ver- 01 ijnten dorpen en stadsdelen worden van elkaar gescheiden", rijven ze in een verklaring. eding herrie Schiphol volgende week ïtcrdam Het kort geding dat vier milieu- en bewonersorgani- ies hebben aangespannen tegen minister Netelenbos van ver- ren waterstaat dient volgende week dinsdag voor de recht- in Amsterdam. De groeperingen eisen dat de minister de jke geluidsnormen op Schiphol respecteert en maatrege- imt om overtredingen te voorkomen. De vier organisaties iidefensie, Natuur en Milieu, Milieufederatie Noord-Hol en Platform Leefbaar Schiphol - baseren zich op gegevens Luchtvaartinspectie. Daaruit blijkt dat op negentien •n vlakbij woonwijken rond Schiphol overschrijdingen van lidsnormen dreigt. De groeperingen willen dat Netelen- [afzietvan haar plan om overtredingen te gedogen en in daarvan vluchten op Schiphol gaat schrappen. ivensgevaarlijk serum zoek In Sint Philipsland is in de nacht van zondag op maan- jeen auto van een dierenhandelaar gestolen, met daarin on- Imeer een levensgevaarlijke verdovingsvloeistof. Injectie van (serum bij mensen is volgens de politie bijna zeker dodelijk, irbij kinderen. Het gaat om een fles met 10 tot 15 cc van een procentsoplossing xylazine. Deze hoeveelheid is voldoende k|idrie stieren te verdoven. Naast het verdovingsserum waren igestolen auto ook twee luchtdrukverdovingspistolen aan- niet gevulde injectiepijlen en een hoeveelheid antibiotica, genaar van de auto handelde in dieren als reeën en herten. chtervolging leidt tot ongeval en file Een ruzie en daaropvolgende wildwestachtervolging entwee automobilisten op de A13, Den Haag-Rotterdam, (gisteren geleid tot een ernstig ongeval en een file van zeker Jlometer. Een bestuurder van een personenauto en van een telbus kregen het met elkaar aan de stok over een inhaalma- ^uvre, waarna de twee voertuigen elkaar links en rechts pas den en de weg afsneden. Even voorbij Delft raakte de bus de löfsonenauto, waarna de chauffeur van de bus de macht over stuur verloor. De bus sloeg enkele malen over de kop, waar- l; de bestuurder uit de auto werd geslingerd en bekneld raakte er zijn voertuig. Met een vorkheftruk is het slachtoffer be- Met hoofdletsel is hij overgebracht naar het ziekenhuis. De uurder van de personenauto is doorgereden. De politie ;en van het ongeval. 5hebbenden lopen niets mis lijst met kleine joodse te- te en tot honderd gulden aan rekeningen of effecten is had tegen de regels in igd. De kopiebewijzen nog waardoor belang- nformatie is bewaard ge- Minister Zalm van fi- ^èn schrijft bovendien aan. Kamer dat rechtheb- m door deze fout niets pen. ocaat R. Kiek maakte vori- ek bekend dat de lijst ver- igd was. Het gaat om gege- over de consignatiekas. In as bewaart de overheid uit erfenissen, dat niet opgeëist door nabestaan- Us gevolg van de Tweede doorlog bestaat bij veel ;n onduidelijkheid over namen. Abusievelijk werd voor deze gegevens een bewaringstermijn van twintig jaar gehanteerd, "maar dat had zestig jaar moeten zijn. Het gaat om joodse en niet-joodse tegoeden. Alle gege vens zijn elektronisch opgesla gen en daardoor makkelijk toe gankelijk. Het gaat in totaal om 41.000 gulden aan kleine tegoe den. Volgens Zalm is er steeds veelvuldig overleg geweest over de consignatiekas met de jood se gemeenschap. De archiefin spectie gaat de precieze gang van zaken rond het zoekraken van de gegevens onderzoeken. Eerder werd al een voorschrift van kracht binnen het ministe rie van financiën dat geen enkel archief, dat verband kan hou den met de Tweede Wereldoor log, mag worden vernietigd. 'al meer uit de Telefoongids. www.detelefoongids.com Honderden mensen klagen over medische fouten Enkele honderden mensen hebben sinds vrijdag via In ternet een vragenformulier gestuurd naar de Stichting Slachtoffers Medische Fouten. Op die manier kunnen ze zich beklagen over de gang van zaken bij hun behande ling door een specialist of een ziekenhuis. De Amster damse jurist G. Engelgeer, initiatiefnemer van de omstre den Internetpagina (www.medischefouten.org), wil met de openbaarmaking van klachten meer openheid rond medische missers bewerkstelligen. AMSTERDAM ANP geer zelf is letselschade-advo caat. Dat betekent dat hij scha- ,,Er is een enorme belangstel- devergoeding probeert te ver- ling voor onze Internetpagina", krijgen voor zijn cliënten die li- zegt Engelgeer gisteren. Engel- chamelijk letsel hebben opgelo pen als gevolg van een medi sche misser of een ongeluk bui ten hun schuld. Hij wil met zijn Internetpagi na een bestand aan te leggen, om aan te tonen dat openbaar making van de afhandeling van medische klachten noodzakelijk is om recht te doen aan de posi tie van consumenten. Patiënten die schade hebben ondervon den zouden dan via een klacht alsnog een schadevergoeding kunnen eisen, dis onderzoek aantoont dat de medicus een fout heeft gemaakt. Bovendien kunnen mensen, die behandeld moeten worden, volgens Engel geer een meer verantwoorde keus kunnen maken voor een bepaalde arts of een ziekenhuis. Volgens Engelgeer overlijden in Nederland jaarlijks driedui zend mensen door vermijdbare medische fouten en lopen naar schatting 25.000 patiënten on nodig letsel op in het zieken huis. De Orde van Medische Specialisten toont zich ernstig bezorgd over het initiatief, dat zou leiden tot een publiek tribu naal via het wereldwijde com puternetwerk. Volgens de Groningse hoogle raar gezondheidsrecht^ W. Ver kruisen, die onderzoek heeft ge daan naar klachten over medi sche behandelingen, zijn veel fouten niet te wijten aan de art sen, maar aan de structuur van de gezondheidszorg. Verkruisen noemt de slechte communicatie en overbelasting, maar ook overschatting van de mogelijk heden tegenover onderschat ting van de risico's, de grootste oorzaken van medische blun ders. Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Vandalen houden huis in complex voor studenten ROTTERDAM GPD De splinternieuwe studenten woningen in het voormalige be lastingkantoor in Rotterdam kunnen volgende week niet worden opgeleverd. Vandalen blijken het afgelopen weekeinde een enorme ravage te hebben aangericht. Volgens de politie zal opnieuw tot renovatie van zo'n honderd woningen moeten worden overgegaan. De schade loopt in de richting van een mil joen gulden. De vernielingen werden gisterochtend ontdekt. In diverse woningen waren mu ren en plafonds vernield. Ook was hier en daar de waterkraan opengezet. Dijkgraaf doet beroep op honderden vrijwilligers DELFT HANS VAN ALPHEN Anderhalve werkdag heeft de dijkgraaf van het hoogheem raadschap Delfland er al op zit ten, wanneer hij eindelijk de tijd neemt voor een broodje en een kop koffie. Twaalf uur aan één stuk is Pieter Zevenbergen dan in touw. Zondagavond vatte hij rond middernacht de slaap met een hoofd vol klanken en in drukken van Mozarts Don Gio vanni, de opera die hij had be zocht in het Danstheater in Den Haag. Een paar uur later werd hij ruw gewekt door een tele foontje van een medewerker: „Het Westland krijgt natte voe ten." Een hemel vol regen en een beukende storm lijken Zuid- Holland te veel te worden. Pie ter Zevenbergen: „Ik kende de weersverwachting toen ik in slaap viel. Maar dat het zo zou escaleren, had niemand voor zien. Met een neerslag van veer tig millimeter op een dag spre ken wij al van zware regenval. En dan blijkt er 115 millimeter binnen acht uur te vallen." Buiten beukt een aanhouden de westenwind tegen de ruiten. We zitten in de ruim bemeten werkkamer van de dijkgraaf van het waterschap Delfland, gesi tueerd in een eeuwenoud pand in hartje Delft. Terwijl zijn blik langs prachtige muurpanelen glijdt, afgelopen weekeinde nog veel bekeken door dagjesmen sen tijdens de drukbezochte Monumentendag, stromen me dewerkers binnen voor her nieuwd werkoverleg. Iedereen is onder de indruk van de grillige weerselementen. Zevenbergen eufemistisch: „Vroeger, als bur gemeester, heb ik weieens wa tersnood meegemaakt. Maar nu is het spannender. Ik word niet langdurig vrolijk van dit weer". In zijn gebied zijn precaire si tuaties ontstaan. „In één van de kaden in mijn gebied heb ik een gat ontdekt waar met gemak heel veel meters klei in verdwij nen", zegt Zevenbergen. „Mijn dijkleger heeft een beroep moe ten doen op honderden vrijwil ligers. De burgemeesters zijn alert, politie en brandweer pa raat, de burgerij geactiveerd, aannemers gewaarschuwd. Er is extra materiaal ingehuurd om het stuwende water te spuien, we hebben volop zandzakken achter de hand, de gemalen pompen op maximale capaci teit, maar het ziet er niet goed uit. De scheepvaart op de Schie is stilgelegd, de waterschappen Schieland en Rijnland bieden hulp, dijken worden instabiel. Wij gaan spannende tijden te gemoet. Het wordt pompen of verzuipen." De inventarisatie in de pol ders is dan al gemaakt. Midden in de nacht charterde de dijk graaf een chauffeur om bewa pend met mobiele telefoon en zwaailicht op zijn zware jeep een rondgang door het bedreig de land te maken. Op de pol derwegen doorkruiste hij bij herhaling ondergelopen lande rijen. Het wassende water leek van alle kanten tegelijk te ko pten. Voor hem op tafel ligt een stafkaart van zijn waterschap, met daarop aangekruist de meest bedreigde plekken. Dijk graaf Zevenbergen is niettegen staande alle commotie in zijn directe omgeving de rust zelve: „Wat gedaan moest worden, is gedaan. Als het zo ver komt, we ten we waar het eerst geëvacu eerd moet worden. Iedereen kent zijn verantwoordelijkheid. Wordt ervoor gekozen ergens de zaak te ontruimen, dan komt daar veel bij kijken. Er spelen grote economische en menselij ke belangen. Boerenbedrijven bijvoorbeeld die ontruimd wor den, tellen al snel honderden stuks vee." Verderop in de gang van de a 148mm 146mm 134mm record wolkbreuken 3aug 1948 9 augustus 1951 24 juni 1975 13 september 1998 Voorthuizen, Amsterdam Gouda Dirksland hoofdvestiging van het water schap Delfland huist de crisis staf. De telefoon staat er niet stil, de mobilofoon kraakt. Alle posten staan onder hoogspan ning. En de media liggen voor de deur van Zevenbergen, voor even misschien wel de drukst bezette man van Nederland. Ie dereen wil weten of het West- land het redt. Zevenbergen, berustend: „Ik heb een staf waarop ik kan bou wen. Het heeft geen enkele zin om te laten zien dat ik vieren twintig uur wakker kan blijven. Voorlopig doen zich geen le vensbedreigende situaties voor. Maar dit weer is onbereken baar. De afgelopen 150 jaar is het hier niet zo bar geweest. Sinds 1994 ben ik hier dijkgraaf, maar voor mij is dit ook alle maal nieuw. Het gaat erom dat wij iets substantieels uitrichten tegen dit weer. Er moet ge pompt worden. Continu en maximaal. Met een tuinslang al leen kom je nergens". Advocaten in hoger beroep: AMSTERDAM PETER DE KNEGT Officier van justitie F. van Straelen die Etienne Urka in januari van dit jaar voor zes jaar achter de tralies wist te krijgen, heeft hem zo zwart gemaakt dat Urka gedwongen werd overge plaatst naar een andere gevangenis. Urka, die volgens geheime CID-infor- matie met de dood werd bedreigd, zou een voorkeursbehandeling krijgen, de directie tutoyeren en ontsnappingsge vaarlijk zijn. De 'luxe positie' van Urka vond de aanklager „een gevaar voor de integriteit van de inrichting." Dat blijkt uit vertrouwelijke corres pondentie tussen Van Straelen en de justitiedienst van het gevangeniswe zen. De justitiedienst vond de bevin dingen van Van Straelen zo ernstig dat Urka moest 'verhuizen'. De briefwisseling werd gisteren openbaar bij het hoger beroep dat te gen de veroordelingen van de Urka- drugsbende is ingesteld. De verdedi ging vindt dat er sprake is van 'stem mingmakerij' en een 'heilige oorlog' doorVan Straelen. De advocaten eisten gisteren voor Urka en de zijnen onmiddellijke invrij heidstelling. Zoals vorige week al werd gemeld, betichten de advocaten het openbaar ministerie (OM) van een on heus strafproces. Het Amsterdamse gerechtshof zal zich morgen over de eis van de advocaten uitspreken. Urka's advocaat C. Korvinus haalde gisteren fors uit naar het OM. Justitie heeft op eigen houtje - zonder de ver dediging en de zonder aanklager in hoger beroep, advocaat-generaal P. Brilman - tot twee keer toe een trip naar Amerika gemaakt. Doel was om bij enkele gedetineerden in Jacksonvil le (op)nieuw het bewijs te vinden dat Urka wel degelijk bij een mega-hasj- transport op het schip de Great Alexander betrokken was. In de eerdere rechtszaak lukte het officier van justitie Van Straelen niet dit bewijs te leveren en werd Urka 'al leen' veroordeeld voor- binnenlandse hasjhandel, belastingfraude en deelna me aan een criminele organisatie. Als de betrokkenheid bij internationale transporten ook bewezen kan worden, zou de straf tegen Urka veel hoger kunnen uitvallen en hangt hem moge lijk ook celstraf in Amerika boven het hoofd. Volgens de juridische regels is het ongepast en oneigenlijk dat de advo caten niet aanwezig zijn bij dergelijke verhoren. Zelfs procureur-generaal Brilman, die in hoger beroep de taak van aanklager van Van Straelen heeft overgenomen, werd niet ingelicht. De verdediging meent dat door deze gang van zaken 'onherstelbare schade is toegebracht aan het proces'. Korvinus: „Van Straelen zegt dat hij het niet op zettelijk heeft gedaan, maar het is niet voor het eerst dat hij onvolledige en onjuiste verklaringen heeft overlegd aan de rechtbank." Van Straelen, in derhaast opgetrommeld om zich te verweren tegen deze beschuldigingen, erkende dat het dom was geweest zo te handelen („de PG was ook behoorlijk pissig op mij"), maar ontkende met opzet de advocaten buitenspel te heb ben gezet. Dat Van Straelen een misleidende maar succesvolle poging heeft ge daan Urka over te plaatsen van Almere naar de gevangenis De Schans in Am sterdam, vormt voor Korvinus hèt be wijs dat Van Straelen een persoonlijke oorlog tegen Urka voert. Van Straelen zou op basis van een bezoekje van twee rechercheurs aan Urka in Almere de situatie in de gevangenis tegenover de justitiële dienst van het gevangenis wezen zwaar hebben aangedikt en Ur ka tot vluchtgevaarlijk en gewelddadig hebben gebombardeerd. „Van Straelen heeft zich bezondigd aan ongehoorde verdachtmakingen en suggestieve beweringen. De verhoren in Amerika waren stiekem, de over plaatsing was stiekem. Dat kan de toets der kritiek niet doorstaan", aldus Korvinus. Uit een brief van de AJmeer- se gevangenisdirecteur P. de la Cham- bre aan Korvinus bleek gisteren dat de directeur zich achteraf lelijk te kijk voelt gezet door de aanpak van Van Straelen. De la Chambre noemt het ge drag van Urka in zijn gevangenis „on berispelijk". Aanklager Brilman zei 'ongelukkig' te zijn met de gang van zaken rond de verhoren. Maar hij verwierp de kritiek van de advocaten. Er was geen sprake van 'bewuste' misleiding. „Het had niet zo gemoeten, maar het kan de toets van de kritiek in het licht van de jurisprudentie net doorstaan." Brilman beschuldigde op zijn beurt de verdedi ging van een 'kruistocht tegen Van Straelen' en voegde in een adem tot ongenoegen van de advocaten een nieuw hasjtransport aan de aanklacht toe. Mocht de rechtbank de eis van de verdediging verwerpen, dan verschij nen komende maanden opnieuw tien tallen getuigen voor het gerechtshof. Uitspraak is op 10 december. Publiek in Valkenburg probeert te beoordelen of het water van de Geul boven de brug uitkomt. Aan het einde van de middag trad gisteren de rivier buiten zijn oevers. Het centrum van de Limburgse stad liep voor een groot deel onder water. foto anp jean-pierre jans ROTTERDAM-THOLEN ANP-GPD VERVOLG VOORPAGINA Rotterdammers die gisteren het speciale telefoonnummer van de politie Rotterdam-Rijnmond belden met de mededeling dat hun kelder vol water was gelo pen, hebben te horen gekregen dat de brandweer daar niets aan kon doen. De prioriteiten lagen ergens anders en leegpompen zou toch geen zin hebben. De kelders zouden door de aan houdende regen ongetwijfeld opnieuwvollopen. Op Goeree Overflakkee en de Zeeuwse eilanden lijkt de wa terstand zich te stabiliseren. Sinds vier uur vannacht is het water op Tholen en Schouwen- Duiveland niet meer gestegen. Op Goeree staan nog landerijen blank en is er nog wateroverlast in de dorpskernen van Oude en Nieuwe-Tonge, Stellendam, Melissant en Dirksland. De Zeeuwse brandweer heeft pompen met grotere capaciteit aangevraagd om met name op Tholen, bij Sint Philipsland, de overlast te bestrijden. De pom pen waar de brandweer nu mee werkt, pompen 4.000 kuub per uur, de aangevraagde pompen hebben een capaciteit van 30.000 kubieke meter per uur. Goeree-Overflakkee was gis teravond telefonisch nagenoeg niet te bereiken. In eerste in stantie dacht het regionaal poli tieteam nu ook met een tele foonstoring door de waterover last te maken te hebben, maar het bleek om een overbelasting van het net te gaan. „Iedereen is nu thuis en de mensen zijn nu kennelijk allemaal familie aan het bellen", aldus de politie woordvoerder. Van de circa der tig runderen die op de Veer mansplaat in het Grevelingen- meer graasden, zijn er twaalf omgekomen in het water van het meer. Dat is duidelijk ge worden na een zoektocht van de politie en rijkswaterstaat met boten en een helikopter maan dagmiddag. Bij het slaan van een damwand bij een NS-over- weg in Oosthuizen (Noord-Hol land) is vannacht een gasleiding geraakt. Daardoor is alle trein verkeer tussen Enkhuizen en Amsterdam ernstig ontregeld. Van de stations Purmerend en Hoorn vertrekken dagelijks tij dens de ochtendspits veel fo renzen richting Amsterdam. De NS is bezig bussen te charteren. Verwacht wordt dat het nog enige tijd zal duren voor het gaslek is gedicht. Politiemannen kijken naar een in de Grevelingen verdronken koe.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5