3 halen, 2 betalen 'Hypotheekrente blijft aftrekbaar' om Binnenland Topambtenaar Geelhoed heeft gelijk, maar krijgt ongelijk De coalitie is tevreden, de oppositie mist daadkracht Ottermonument Onderwijsbonden vrezen oor groot lerarentekort Aanbiedingen voor Bonus kaarthouders. Dove cream bar, 3x2 stuks 200 g 11,97 Bonus voordeel 3.S 8x4 Deodorantspray, 3 bussen 150 ml 12.87 Schwarzkopf shampoo, 3 flacons 300 ml 11.91 Bonus voordeel 4.29 Bonus voordeel 3.97 Macleans tandpasta, mild mlnty of freshmlnt, triopak 8.67 Bonus voordeel 2.89 Libresse. inlegkruisjes, 3 pakken 12.87 Bonus voordeel 4.29 Aanbiedingen gelden t/m 20 september s mooi meegenomen tijdens onze weken. 7.98 8.58 7.94 5.78 8.58 ■rldezingen vanwege piastijden „jam Woede over vaste piastijden in sommige verzor- ^hüïzen drijft de OuderenUnie 55+ ertoe om deel te ne- aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in Zuid and. Volgens woordvoerster N. Overhand, tevens gemeente slid in Rotterdam, is het provinciebestuur dé plek om over !eleid in verzorgingstehuizen te praten. Daarom schrijft partij zich in voor de verkiezingen in maart 1999. Overhand jthet schandalig dat veel ouderen alleen op vaste tijden wor- aeholpen naar de wc te gaan. „Het kan je als familie gebeu- dateen verpleegster op haar horloge kijkt en zegt: nee, hoor, [een half uurtje pas. Een gedetineerde kan plassen wanneer lil, maar als je je leven lang hard gewerkt hebt, mag je blij als je mag wanneer je moet." tegen aantasten beroepsgeheim gr. De artsenorganisatie KNMG is er tegen om uitzonde en op het beroepsgeheim van artsen te creëren. „Het be sgeheim is een recht van de patiënt. De arts heeft de plicht iet geheim van de patiënt te bewaren en te bewaken", aldus NMG. De artsen stellen dat in een reactie de uitspraken het Oudkerk (PvdA)Oudkerk, die tevens arts is, luu.~tsen het beroepsgeheim mogen schenden als die ndlng het algemeen belang dient. Hij zei dit naar aanleiding .en operatie in een Rotterdams ziekenhuis, waarbij cocaïne van de patiënt werd gevonden. De cocaïne werd aan egeven, maar de naam van patiënt niet. van meer dan een meter Kok breekt verkiezingsbelofte niet WIM STEVENHAGEN Premier Kok heeft gisteren opnieuw de discussie over de hypotheekrenteaftrek geblokkeerd. „Het enige dat wordt aangepakt, is de hypotheekrenteaftrek op het tweede huis, zoals dat in het belastingplan staat. Daar blijft het bij", zei Kok gisteren in een reactie op uitlatingen van zijn partijgenoot Van Zijl. De vice-fractievoorzitter zei dit weekeinde dat er binnen de PvdA discussie mogelijk moet zijn over dit onderwerp. ken van Van der Ploeg. Kok, tevens partijleider van de PvdA, is niet van plan terug te komen op zijn belofte van toen dat er niet aan de hypo theekrenteaftrek voor het eigen huis wordt gemorreld. „Dat vond ik toen en dat vind ik nu." D66 en WD begrijpen niet waarom Van Zijl opnieuw de discussie over de hypotheken aanzwengelt. Zij vinden dat de PvdA zich op die manier 'onbe trouwbaar' maakt. WD'er De Vries: „We dachten dat we met het vertrek van Van der Ploeg naar het kabinet van deze dis- Kok weigerde in januari de hy potheekrenteaftrek aan een maximum te binden, ook al vroeg het PvdA-congres daar om. Die reactie was 'te kramp achtig', aldus Van Zijl nu. In de aanloop naar de verkiezingen laaide de discussie opnieuw op onder leiding van de PvdA'ers Adelmund en Van der Ploeg, maar die werd toen in de kiem gesmoord door de partij. Ook het toenmalig fractiebestuur, waarvan Van Zijl deel uitmaak te, nam afstand van de uitspra- cussie afwaren. Maar nu komt dus Jan van Zijl hiermee op de proppen. Dat is zeer opmerke lijk." In het regeerakkoord, dat nog geen twee maanden geleden is opgesteld, is de hypotheekren teaftrek voor het eigen huis vei liggesteld. Wel zal in het nieuwe belastingstelsel, dat in 2001 moet ingaan, de hypotheekren te van een tweede huis niet lan ger aftrekbaar zijn en wordt het tweede huis als vermogen be last. Groen Links zal tijdens de al gemene beschouwingen een plan lanceren om de renteaftrek te beperken tot de eerste vier ton van een hypotheek. In het verkiezingsprogramma werd nog uitgegaan van een grens van 250.000 gulden, maar dat bedrag is naar boven bijgesteld om het aantrekkelijker te ma ken voor met name de PvdA. Alweer heeft een topambtenaar pu bliekelijk een standje gekregen. Dit keer was het Koks eigen secretaris-ge neraal Geelhoed, die een vriendelijke maar niet mis te verstane reprimande kreeg. Ad Geelhoed, die Kok zelf vorig jaar van Economische Zaken naar Al gemene Zaken haalde en de belang rijkste adviseur is van de premier, mag zijn 'waardevolle adviezen' niet pu bliek maken. Hij heeft direct toegang tot Kok en zijn collega's en dient die weg ook te kiezen. Kok zei dat op zijn jaarlijkse bijeen komst met de pers, voorafgaand aari de Troonrede. Pal naast hem zat de schuldige onbewogen voor zich uit te kijken, hij had zijn 'fluwelen' schrob bering 's morgens al gehad. Geelhoed is er als secretaris-generaal traditiege trouw bij als Kok zijn toelichting op de Troonrede geeft. Nu kon hij er per soonlijk getuige van zijn hoe Wim Kok hem tegenover de journalisten verde digde, maar ook kapittelde. Geelhoed had in het juristenblad Mr. zijn zorgen geuit over de kwaliteit van de ambtenaren op het ministerie van justitie. Daar kon het kabinet zich wel iets bij voorstellen, zei Kok. Maar het is niet bepaald elegant dit in de publici teit te brengen, terwijl je als hoogste ambtenaar van Algemene Zaken met zoveel gezag de betreffende minister daarop kunt aanspreken, aldus Kok gisteren. De kritiek van Geelhoed is beter ge vallen dan die van Sweder van Wijn bergen, die man die Geelhoed vorig jaar als secretaris-generaal van econo mische zaken opvolgde. Die zei in het PvdA-blad Vlugschrift dat hij twijfelde aan de financiële onderbouwing van het regeerakkoord, waarmee hij direct inging tegen het kabinetsbeleid. Minis ter Jorritsma verbood hem in de toe komst uitspraken te doen zonder rug gespraak met te hebben. Geelhoed maakte een minder zware faux pas, aldus Kok. „Hij is op geen enkele wijze tegen het kabinetsbeleid ingegaan." Bovendien kon de premier op deze manier de ambtenaren op Jus titie ook nog een veeg uit de pan ge ven. Geelhoed mag het dan wel niet meer zeggen in interviews, maar hij had wel gelijk. „Het is van groot belang te werken aan kwaliteitsverbetering op Justitie", aldus Kok. Hieronder volgen in kort be stek de reacties van de politie ke partijen op de Miljoenenno ta. PvdA Fractieleider Melkert vindt dat het kabinet een goede start maakt. „Terecht wordt er gekozen voor investeringen in met name de gezondheidszorg, het onderwijs en de kinderop vang." De PvdA zal het beleid voor de komende jaren onder meer beoordelen op de vraag of er daadwerkelijk meer politie op straat komt, of de klassen echt kleiner worden en of er meer plaatsen voor kinderopvang be schikbaar zijn. Het beleid van de afgelopen jaren om de koop kracht voor de laagstbetaalden te verbeteren en hun toegang tot de maatschappelijke voor zieningen te vergroten, moet versterkt worden voortgezet. WD De WD acht het 'verve lend maar onvermijdelijk' dat er volgend jaar sprake een lasten verzwaring komt burgers en be drijven. De liberalen noemen het verstandig dat de regering kiest voor een solide financieel beleid en zijn tevreden over dat er niet alleen een formule is op gesteld voor het omgaan met meevallers, maar ook met te genvallers. De fractie pleit voor inspanningen 'op alle fronten' om de werkgelegenheid te be vorderen en de werkloosheid te rug te dringen. D66 Over het algemeen is D66 wel tevreden. De fractie spreekt van 'een evenwichtige en ade quate vertaling van de afspra ken uit het regeerakkoord'. Ze vindt het verstandig dat het ka binet fors meer investeert in on der meer onderwijs en zorg nu het economisch tij nog meezit. Volgens D66 is de keuze in het regeerakkoord voor een be hoedzaam begrotingsbeleid juist gebleken gezien de jongste economische ontwikkelingen. Maar de fractie vindt wel dat in de troonrede 'teveel de toon ge zet is van een wereld te verdedi gen' in plaats van 'een wereld te winnen'. Ze vinden verder dat het kabinet 'nog onvoldoende een brug naar de volgende eeuw weet te slaan' als het gaat om informatie- en communica tietechnologie. CDA CDA-leider De Hoop Scheffer vindt dat het kabinet een verkiezingsbelofte breekt door volgend jaar met een las tenverzwaring te komen. „De burger moet in 1999 meer gaan betalen, terwijl hem in de cam pagne door alle paarse partijen lastenverlichting is beloofd". De. CDA-voorman vindt verder dat het kabinet in de Miljoenennota en troonrede te weinig duidelijk maakt wat zijn ambities voor 1999. „Die man van 86 wil nu wel eens weten of hij volgend jaar van de wachtlijst naar het verpleeghuis kan, de mevrouw op het platteland wil weten wat de aanrijtijd wordt van de poli tie, een ander wanneer die zo noodzakelijke weg of spoorlijn in zijn regio wordt aangelegd en een volgende of hij veilig naar het voetbal kan". SP „Voorstellen voor een structurele aanpak van de ar moede ontbreken, de tomeloze verrijking wordt niet gestopt. De Socialistische Partij vindt dat de miljoenennota de mooie be loften van Paars niet waar maakt. De 175 miljoen die het kabinet uittrekt voor de huis houdens die op het minimum zitten noemt de Socialistische Partij een 'fooi'. Er moet een al gemene verhoging komen van het minimumloon en de daar aan gekoppelde uitkeringen. Groenlinks Juist nu de eco nomische groei op een hoogte punt is, zou de regering meer geld moeten inzetten voor het bestrijden van stille armoede, langdurige werkloosheid en de uitstoot van het broeikasgas C02. „Waar doemdenken de toon zet, blijft daadkracht ach terwege," aldus GroenLinks. De partij van Paul Rosenmöller komt tijdens de algemene be schouwingen met een eigen no titie, die voorziet in meer uitga ven, 'slimme bezuinigingen' en wat genoemd wordt een gerich te 'herschikking van de lasten druk'. SGP „Wij hadden gehoopt op een indringender reactie van het kabinet op de noden van de post-moderne samenleving. Ik denk daarbij aan geweld op straat, aan veiligheid in het al gemeen, aan kinderporno. De maatregelen van het kabinet om de sociale samenhang te verbeteren zijn uitdrukkelijk veel te vaag". Dat zegt SGP- fractieleider Van der Vlies in een eerste reactie op de miljoenen nota. De staatkundig gerefor meerden zijn tevreden over het behoedzame economische sce nario van het kabinet. De SGP wil wel meer geld uittrekken voor maatschappelijke zorg en minder voor sport en kinderop vang. RPF De troonrede geeft aan dat het kabinet-Kok eindelijk inziet dat er voor een stabiele samenleving meer nodig is dan economische doelstellingen. Maar vooralsnog blijft het bij bezweringsformules, aldus de RPF. Onder Paars-2 begint er terecht onrust te ontstaan over een tekort aan stabiliteit, aan onderlinge betrokkenheid en verantwoordelijkheid voor el kaar. Blijkens de troonrede droomt het kabinet alleen nog maar over een evenwichtige sa menleving. „Het kabinet moet wakker worden. Geen dromen maar daden." De paarse daad kracht geeft ook te denken als het gaat om financieel beleid, aldus de RPF. Als de plannen al echt worden verwezenlijkt, staat Nederland er in 2002 niet beter voor dan in 1997, toen het be grotingstekort 0,9 procent was. GPV Het kabinet moet de hei lige huisjes van onze consump tiemaatschappij doorlichten. Van de wereldconsumptie komt 86 procent ten goede aan slechts 20 procent van de we reldbevolking, blijkt uit een rap port van de Verenigde Naties. De regering moet op een rijtje zetten wat hieraan kan worden gedaan, zegt GPV-fractieleider Schutte naar aanleiding van de Miljoenennota. Met name de geraffineerde reclame zou wat hem betreft kunnen worden aangepakt. Schutte wil verder maatregelen tegen de armoede. Mensen die vijfjaar of langer zijn aangewezen op bijstand moeten een verhoging met vijf procent van hun uitkering krij gen. Werkgevers en bonden willen ander beleid den haag anp Vakbonden en werkgevers vin den dat het kabinet zijn beleid moet bijstellen. Werknemers willen dat het kabinet extra in vesteert in de sociale zekerheid, milieu, onderwijs en zorg. De FNV vindt als grootste vakcen trale dat er 300 miljoen gulden meer moet gaan naar de mini ma. Werkgevers eisen dat de re gering een pas op de plaats maakt met de uitgaven voor on der meer klassenverkleining. De werkgeversorganisatie VNO-NCW ziet ook liever niet te veel geld naar nieuwe Melkert-banen vloeien. Ook moet de regering meer werk maken van bezuinigen én be hoort ze na te gaan of de koppe ling van lonen en uitkeringen nog is te handhaven. Sterk stijgende uitgaven, een forse lastenverzwaring voor be drijven en burgers en een finan cieringstekort dat niet daalt, symboliseren volgens VNO- NCW het onvermogen van het kabinet om het beleid aan te passen aan de economische be dreigingen. MKB-Nederland verwijt het kabinet dat het te weinig doet om de krapte op de arbeidsmarkt weg te werken. De vakbonden noemen be zuinigingen op de arbeidsvoor waarden van het overheidsper soneel onaanvaardbaar. „De overheid toont zich geen be trouwbaar werkgever", meent het CNV. De opstelling van het kabinet kan leiden tot moeiza me CAO-onderhandelingen. Ac ties zijn niet uitgesloten, laat de AbvaKabo weten. Met zorg stelt de FNV vast dat de schade die het milieu onder vindt van de economische groei onvoldoende wordt goedge maakt. De milieubeweging moet daarom een volwaardige onderhandelingspartnerzijn. Weidevogels krijgen het steeds slechter zeist monica wesseling Het gaat niet goed met de wei devogels in Noord- en Zuid- Holland. Alleen in natuurgebie den en agrarische gebieden waar boeren aan natuurbeheer doen, groeit het aantal vogels die niet al te hoge eisen stellen aan hun leefomgeving zoals de grutto, de kievit en de scholek ster. Alle andere soorten zoals watersnip en tureluur nemen sterk af. Dezelfde ontwikkeling doet zich ook in de rest van het land voor. Hoewel Vogelbescher ming Nederland blij is met de vooruitgang van de drie soor ten, plaatst ze meteen kantteke ningen. „Zelfs de vogels die zich makkelijk aanpassen, nemen in aantal af. En kritische soorten zoals watersnip, tureluur en kemphaan, gaan zowel binnen als buiten de beschermde ge bieden sterk achteruit", zegt H. Peeters. Oorzaak is het steeds eentoniger wordende landschap en lagere waterstand, waardoor de vogels moeilijker een geschikte broed- en voed selplaats vinden. Overigens hebben de moeras vogels in Noord- en Zuid-Hol land het nog slechter. Er zijn steeds minder natte gebieden wetlands) waardoor roerdomp, waterral, purperreiger en zwarte stern sterk achteruitgaan. uitwellinggerga» Tien jaar geleden werd hier de laatste Friese otter doodgereden. Nu is hij in geprepareerde staat tot monument omgevormd. Gisteren onthulde de directeur van het otterstation Aqualutra het gedenkteken. Binnenkort worden in Friesland weer enkele otters uitgezet. FOTO GPD JAN DE VRIES Een regenworm van 110 centimeter, gisteren ge len langs de kant van de weg in Schoonebeeke. De worm De vindster bewaart hem voorlopig in de vriezer. FOTO ANP JAN ANNINGA doorstroom naar lerarenop leidingen. Volgens de CNV- bonden moeten de arbeids voorwaarden voor leerkrach ten snel verbeteren. Uit een notitie, die in op dracht van het ministerie van onderwijs is gemaakt, bleek begin september al dat eenderde van de basisscho len geen vervangers kan vin den voor zieke leraren. Maar volgens de AOb zijn er ook grote problemen in het voortgezet onderwijs. Vaca tures voor leraren Duits, klassieke talen, wiskunde en levensbeschouwing blijven volgens de bond regelmatig openstaan. Wanneer het te kort op de middelbare scho len echt toeslaat zou echter moeilijk te bepalen zijn om dat er veel verschillende vak ken zijn. Om de vraag naar leraren te bepalen heeft de AOb ge bruik gemaakt van cijfers van de Universiteit Maastricht. Het aanbod van docenten heeft de AOb berekend door middel van het verwachte aantal afgestudeerden aan lerarenopleidingen, het aan tal wachtgelders en het aan tal oud-leerkrachten dat weer voor de klas wil staan. ep mjk»gpd-anp lerarentekort zal in de or|*nende kabinetsperiode aarden in een noodtoe- V In 2002 is er een te- 3!j rtvan ruim 40.000 leraren, fel voor een kwart van het ,e'l italonderwijsbanen. Door tekort ontstaat waar- ie.| ijnlijk een 'docenten- in» iht' van de zwarte scho- in de Randstad naar 3V' lolen in de provincie. Dat l t de Algemene Onder- pbond (AOb) die onder- ,z: ik heeft gedaan naar de >1^ ag en het aanbod van on- ivijspersoneel. it het onderzoek blijkt er over vier jaar 27.500 ren te weinig zijn in het isonderwijs. Middelbare ig; lolen krijgen te maken V[j; een lerarentekort van ste eAOb pleit als oplossing r het lerarentekort voor 're|{ iliciteitscampagnes om -pF er scholieren naar de le- 151 «opleidingen te trekken, t zou gedacht moeten den aan het kwijtschel- V0 ivan studieschulden voor studenten. En verder aj[, leen beroep op mbo'ers "Jen gedaan voor de rds -

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3