Halve kabinet feest mee op Leids gala Fantastische oplossing voor Leiden' n Notaris Karstens tot golfsport bekeerd Leiden Regio Harry Mens doet het 'the American way' ïe LUCH tKASTELEN Project Marokkaanse ouders staat op punt van beginnen Wisseltruc in tankstation Duivenb erichten INSDAG 15 SEPTEMBER 1998 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 redactie: Miep Smitsloo-De Graaff. telefoon: 071-535 64 84. Sprankelend nieuws met een menselijke 'touch' haalt zelden de krant Recepties, openingen, jubilea, bijzondere feesten, uitreikingen: vanaf vandaag wil het Leidsch Dagblad hier wekelijks op dinsdag een speciale plek voor inruimen. 'Cocktail', zo heet de rubriek waarvan vandaag de eerste aflevering verschijnt. 'Cocktail' krijgt een lichtvoetige, luchtige toon. Het streven is een zo breed mogelijk scala aan evenementen aan bod te laten komen, of het nu gaat om een eredoctoraat, een bijzondere receptie, een modeshow, een groot feest of een actie van een (service)club om maar wat te noemen. Alle mogelijke bijeenkomsten waar inwoners uit onze regio samenkomen, kunnen voor deze rubriek interessant zijn. We houden ons graag aanbevolen voor tips van lezers om 'Cocktail' te vullen. Zelf verbaast het de sponsors van de Internationale 3 oktober-vie ring al lang niet meer: de impact van het jaarlijkse galafeest in de Pieterskerk wordt alleen maar groter. Voor het feest, dat op 25 september zijn achtste editie beleeft, biedt zo ongeveer het halve kabinet zich aan. Ook dit jaar komen er weer tal van ministers en staatssecretarissen, evenals ambassadeurs naar hét society-ge- beuren in Leiden. Waarmee eigenlijk het grootste probleem van de sponsors/organisatie van de Internationale 3 oktober-viering zich aandient. Want méér dan zo'n 1100 gasten kan de Pieterskerk tij dens het gala niet aan, willen de feestgangers elkaar niet verdrin gen. Iedere sponsor heeft derhalve maar een beperkt aantal toe gangskaarten te 'vergeven', voor een deel aan (inter)nationale re laties. En dat terwijl iedereen, die in de Leidse regio 'iets' bete kent, er graag bij wil zijn. „Ik kan zelfs mijn eigen broer niet uitno digen omdat mijn relaties op dit feest vóór gaan", verzucht één van hen. „Het is nu eenmaal een kostbaar evenement, dat door business moet worden gedragen", zegt een ander. En burgemeester Goe- koop: „Ik kan niet één van mijn vele bekenden vragen, omdat bij na alle vijftig uitgenodigde ambassadeurs dit keer van de partij willen zijn..." Vorige week kwam het sponsorgezelschap bijeen in de kamer van burgemeester en wethouders om de laatste puntjes op de i te zet ten voor zowel het komende galafeest als de editie van 1999. De meeste sponsors zijn vertegenwoordigers van grote bedrijven in en rond Leiden, die al jaren deelnemen op voorwaarde dat elk jaar een fors deel van de op brengst naar een goed doel gaat. Bij dat gezelschap horen inter nationaal georiënteerde bedrij ven zoals Fugro en Fokker Space, alsmede streekgenoten onder wie de Noordwijkse ar chitect Hans van Egmond, de Leidse bouwer Henk de Bolster Bas van Gellecum van Bas Neon Lichtreclame, Aage Ver meer van Vermeer Wegenbouw en notaris Nico Cusell, die voor de 3 October-Vereeniging in de organisatie zit. Ronald Rei- chert van Holiday Inn tekent voor de inmiddels vermaard geworden buffetten. En met ver maard bedoelen we de lange rijen, die binnen enkele minuten na opening voor de kreeften en zalmen ontstaan... Wat krijgen de 1100 genodigden de 25ste voorgeschoteld: voor de aller-allerlaatste keer een welkomstwoord van Cees Goekoop in zijn functie als burgemeester van Leiden. Na 'Goe' houdt illusio nist Monro de menigte bezig, waarna een spannend moment De sponsors/organisatoren van het 3 Oktober-galafeest en burgemeester Goekoop proeven alvast een ha rinkje VOOr. foto henk bouwman aanbreekt: wordt er dit jaar weer de Haring- en Corenwijn-onder- scheiding uitgereikt? Edgar Vos, praktisch de enige couturier die Nederland nog rijk is, bestormt vervolgens het podium met zijn modellen. Aan het slot van de avond zal dansorkest Rendez-Vous duidelijk maken dat je ook in avondtoilet en smoking een partijtje kunt wegswingen in een door duizenden waxinelichtjes verlichte kerk. 3or? Vat staat hij op dit moment in puil Ie spotlights, 'onze' Harry de lens. De Lissese zakenman nnex bekende Nederlander e'an lijft ervoor gaan. De hoogte- zou unten nog even op een rijtje, r ziji e wa Harry was afgelopen donder- :r op agde hoofdpersoon in het tv- >en i rogramma 'Wie denken ze wel ki atze zijn', waarin vriend vij- st nd z'n zegje over hem mocht jong oen. rijdt de jden Zijn huis in Lisse zou volgens :n bekend landelijk ochtend- h: lad onverkoopbaar zijn. Het irhaal klopt niet, in die zin dat et om een landgoed gaat dat stolj tracht te slijten, niet om zijn rivé-huis. Harry krijgt vanaf 4 oktober jn eigen talkshow op tv, 'Busi- best ess Class', waardoor hij 'de ensen weer stof tot spreken 'even'. zijn larry zorgde afgelopen taand voor veel spektakel in beke uid-Frankrijk. In en om St. nie topez bivakkeerde hij om 'te en én om gezien te worden'. o Ie zochten Harry afgelopen id vanuit Cannes per heli- opter (de Franse kustweg is één file) op in zijn villa in de heuvels van St. Tropez, waar hij als een soort vorst op het mon daine gedoe kan neerkijken. Trouwhartig staat hij bij de lan dingsplaats te zwaaien. Meteen is er de spraakwaterval. Breed gebarend: „Hier gebeurt het al lemaal. Je zit hier gewoon te lunchen naast Ivana Trump en Joan Collins, met uitzicht op het jacht van prinses Caroline. Niemand die er van opkijkt". Harry Mens nodigt ons uit voor de lunch in één van de bekend ste strandtenten van St. Tropez, 'Club 55'. Hij heeft er dag in, dag uit een vaste tafel. Ook aan die tafel kent hij weinig rustige momenten: vanuit alle hoeken en gaten wordt hij gedag ge zwaaid en worden hem drank jes aangeboden. „Ik word veel herkend. Kan soms niet eens over straat. Prachtig toch? Maar mijn vrouw moet er nog steeds aan wennen". De society-makelaar heeft min dere tijden gekend. Tijden waarin de politieke carrière bij de WD jammerlijk mislukte en sommige 'bekenden' hun hoofd omdraaiden als ze de Lissese makelaar ontwaarden. „Die tijd is nu weer voorbij. Binnenkort heb ik weer een po dium hè? Ik zal ze met dat tv- Harry Mens in St. Tropez: „Hier gebeurt het allemaal" programma weer 's even laten zien wat Harry Mens kan. Let maar op: ze staan straks in de rij om in mijn programma te komen. Jullie burgemeester Goekoop wil ik trouwens ook een keer hebben: hij neemt af scheid en die man praat zo rap. Ach, zo heb ik 180 man op mijn wensenlijstje. Ik weet zeker dat de hele wereld straks weer wat over me te kletsen heeft. Want ik ben natuurlijk samen met Vanessa de enige Nederlander die het op de American way doet, niet dat benauwde. Pri- De lunch wordt besloten met een bezoekje aan 'La Voile Rouge', weer een andere be kende strandtent, waar Harry in no time boven op de tafels staat te dansen. Waarna hij zwaaiend afscheid neemt. De honden moeten nog worden uitgelaten en Harry trekt zich weer terug in zijn vil la. „Want uit zo'n heksenketel moet je natuurlijk ook gauw weer weg zijn. Daar speelt het échte leven zich natuurlijk niet af, dat heeft niks met geluk te maken...". Weer of geen weer, voor de jaarlijkse golfmiddag van de ING halen tallo ze relaties van het Leidse bankfiliaal graag een streep door hun agenda van die dag. Rond de tachtig meer of minder be kende (za ken) lieden ontspanden zich afgelo pen vrijdag op de War- mondse golfclub Ka- gerzoom door mid del van 'dat kleine balle tje'. Want, weet ING-directeur Roel van den Berg: „Over za ken wordt op zo'n dag absoluut niet gepraat. Je moet natuurlijk enigszins discreet blijven: er lo pen andere mensen omheen. Bovendien is zo'n toernooi niet bedoeld om zaken te doen, maar om de contacten te ver stevigen". Van den Berg nodigde voor de De 'flight' oftewel het groepje golfers met v.l.n.r. advocaat Pim van Duuren, trainer Wim Rijsbergen, ING- baas Roel van den Berg en Bram de Feijter van het Da Vinci-college. foto henk bouwman golfdag (de vijfde alweer) rela ties uit van wie hij weet dat ze de sport beoefenen. „We krij gen wel een probleem/want er gaan steeds meer mensen gol fen. Je moet natuurlijk niet te veel deelnemers hebben, dan is de gezelligheid weg. Misschien gaan we het wel twee keer per jaar doen". De winnaar van de golfdag was Jan Karstens - tot veler verba zing. Iedereen weet dat de Leidse notaris, organisator van de 3M-Marathon, een fervent hardloper is. Is hij nu bekeerd tot de golfsport? Roel van den Berg: „Jazeker, en met een enorm fanatisme. Hij haalde een hoge score, 41 punten, en ging met een zilveren cham- pagnekoeler naar huis..." Karstens werd op de voet ge volgd door vermogens beheerder Dick Drechsel, in het Leidse ook bekend als pen ningmees ter van de Stichting Pieterskerk. Een eervolle derde plaats was er voor de War- mondse ac countant Jan Staal. De prijs voor de 'longuest drive' (de langste slag) ging naar de Leidse (ex- )voetballer Wim Rijsbergen, voormalig trainer van clubs als FC Volen- dam, NAC en FC Groningen. Zijn balletje legde zo'n 180 me ter af. Omdat hij momenteel zonder werk zit, kon hij er bij zijn. Hij zal allicht beter spelen dan Roel van den Berg, die handicap 36 heeft. „Maar ja, ik moet natuurlijk óók nog wer ken..." 3eko Grootse plannen die nooit werkelijkheid werden, itigieuze projecten die mislukten. Elke gemeente nt zo haar 'luchtkastelen'. Vandaag aflevering zeven: de droom van architect Meindert Barkema, die op ;en initiatief jarenlang werkte aan een alternatief Aalmarktproject. ïtbrekende schakel in het nerkant' tussen Haarlem raat en Breestraat. Het is jinderwerp dat de laatste ;r erg in de belangstel- it door het voortschrij- het Aalmarktproject, ït betreft is er de laatste I jaar niet veel veranderd len. Al in 1978 werd er in ïeentelijke nota voor ge- de Vrouwensteeg om "len tot een aantrekkelijke raat. Daarvoor werd se- gekeken naar de mogelijk- op de plek van de ïhoorzaal en de Lucas lenschool een waren- bouwen, itectuur-student Meindert lord: ema nam het plan om de sgehoorzaal af te breken als ngspunt voor zijn afstu- -1 'roject. Als de Stadsge- f y zaal er niet meer is, dan I er een vervangend mu- neater komen, redeneerde inge Barkema, en hij maak- n plan voor een theater op eestenmarkt. De architect 'e er zijn diploma mee, fna een presentatie aan het gemeentebestuur en publicaties in Trouw en de Leidse Courant werd het ijzig stil rond het thea ter op de Beestenmarkt. Maar Barkema bleef geboeid door het onderwerp. Zo kon het gebeuren dat hij in 1989 weer aan het tekenen sloeg met een eigen plan voor de Stadsge hoorzaal. „Het was een vervolg op het eerste plan", legt de ar chitect uit in zijn kantoor aan de Stille Mare. ,,lk zag wel in dat dat een onhaalbare toestand aan het worden was." Het resultaat was een plan voor een groot gebouw op de plek van de huidige Stadsgehoorzaal dat door loopt van de Breestraat tot de Aalmarkt. Op de begane grond en de eerste verdieping is een winkelcentrum ingetekend met een totale oppervlakte die aardig in de buurt komt van een voetbalveld. „Een beetje als Magna Plaza in het voormalige postkantoor achter het Paleis op de Dam in Amsterdam", stelt Barkema zich voor. Boven de winkels is plaats voor een nieuw rhuziektheater annex congres centrum. Eerste gesprekken over vier tot zes weken LEIDEN JANNEKE DE JONGE Meindert Barkema gebogen over de tekeningen van zijn Stadsgehoorzaalplan. „Bij elkaar zit er ongeveer een jaar werk in." foto mark lamers Voor het oog zou in de plannen van Barkema aan de kant van de Breestraat niet veel verande ren. Het voorste deel van de Stadsgehoorzaal zou gewoon blijven staan en alleen maar worden gerestaureerd. „Dat is goed te doen omdat de eerste twaalf meter een apart gebouw is, bouwkundig gezien dan", verklaart de architect. Toen Barkema het plan in janu ari 1991 bij de gemeente inle verde, had hij niet alleen een stapel tekeningen, maar ook een projectontwikkelaar die het gebouw voor eigen risico wilde neerzetten. Toch kreeg hij niet het warme onthaal waarop hij had gehoopt. „Ik mocht een paar keer langs komen. Dan kreeg ik weer te horen dat het een leuk plan was waar we nog eens over moesten praten. Maar vervolgens hoorde je dan drie kwart jaar niets meer." Zo werd hij jaren aan het lijntje gehouden. De reden daarvan is volgens de architect niet moei lijk te raden. „Ze hadden al lang afspraken met de MAB, de pro jectontwikkelaar die nu aan het Aalmarktproject werkt. Toch bleef hij aan zijn alterna tieve plan werken. In 1995 zette hij alles nog eens een kper op papier, in een ultieme poging om aandacht voor zijn ideeën te krijgen. De plannen voor de re novatie van de Stadsgehoorzaal zijn dan al in een vergevorderd stadium, zodat de tijd dringt. Toen uiteindelijk het besluit viel om het gebouw grondig te renoveren, gaf Barkema uitein delijk de moed op. „Vanaf dat moment behoorde mijn plan tot de luchtkastelen", verzucht hij. „Bij elkaar zit er ongeveer een jaarwerk in", rekent de archi tect voor. „En ik heb er nooit een cent voor gehad. Geen cent." Waar haalde hij dan de moed vandaan om steeds maar weer tijd en energie in het plan te steken? Barkema's antwoord stellig: „Ik weet zeker dat het een fantastisch plan is. Dat is voor mij duidelijk en echt niet omdat ik het toevallig zelf heb gemaakt. Het is een fantastische oplossing voor Leiden. Het is precies op de juiste plaats, je hoeft er geen monumenten voor af te breken en het is voor de laagst mogelijke prijs. Ik heb altijd heel sterk in het plan ge loofd. Wanneer de gemeente de Stadsgehoorzaal niet had opge kalefaterd, had ik nog steeds bij ze op de stoep gestaan." LEIDEN RUUD SEP Het project 'In gesprek met Marokkaanse ouders' begint over vier tot zes weken pas echt. De drie projectmedewerkers van Marokkaanse afkomst hebben die tijd nodig om contact leggen met Marokkaanse ouders via moskeeën, Marokkaanse organisaties en buurtcentra. Met behulp van de zelforganisa ties maken zij de ouders duide lijk dat het project bestaat. Zo dra er voldoende contacten zijn kan het project beginnen. De projectmedewerkers hou den dan groepsgesprekken met Marokkaanse ouders, waar schijnlijk in buurthuizen. De ouders kunnen tijdens deze bij eenkomsten al hun vragen over de opvoeding van hun kinderen stellen. In de tweede fase van het project, die van augustus 1999 tot augustus 2000 loopt, houden de project medewerkers thema-avonden voor de ouders en gesprekken tussen ouders en instellingen. Dan kan dieper op de vragen van de ouders worden ingegaan. Het jaar daarna wordt gebruikt voor kadertraining van ouders zodat zij zich kunnen inzetten voor allerlei maatschappelijke activitei ten. Het project wordt in juni 2001 afgesloten. Aanleiding voor het project, dat ook in Utrecht draait, is het gegeven dat grote groepen Marok- Veel ouders dreigen controle over kinderen te verliezen kaanse ouders de controle over hun kinderen antwoordelijkheid heeft. dreigen te verliezen. Ze zien met lede ogen toe hoe kinderen zich weigeren te schikken naar d< normen en waarden die ze vah huis uit hebber meegekregen. De ouders zouden de schuld var de ontsporingen leggen bij de samenleving. Dooi met de ouders in gesprek te komen, hoopt de ge meente het tij te keren en de Marokkaanse ou ders handvatten te geven hur kinderen voor schooluitval er ongewenst gedrag te behoeden. Eigenlijk had het project al op 1 juni moeten beginnen, maai misverstanden tussen de be trokkenen veroorzaakten dc vertraging. In juni zegde dc Stichting Marokkaanse Unie Moultaka haar medewerking ra dicaal op, omdat zij niet de ge legenheid had gekregen om mee te denken. Na spoedoverleg tussen welzijnswelhoudei Kruijt en Moultaka werd toen besloten het pro ject nog even uit te stellen om een evenwichtige! deelname mogelijk te maken. Eind augustus bereikten alle betrokken partijen uiteindélijk overeenstemming, te weten de Dienst Cultuur en Educatie van de gemeente Leiden, hel Onderwijsvoorrangsgebied (OVG) Rijnland, de Stichting Meander, de Jeugdzorg, de Marokkaan se organisaties Moultaka, El Hijra en Narcis en de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) die de eindver- Twee Leidse pomphouders trapten gisteravond in dezelfde wisseltruc en verloren daardoor 50 gulden. In beide gevallen kocht een klant een fles fris drank en betaalde met 100 gul den. Nadat hij wisselgeld had gekregen stelde hij dat hij 50 gulden te weinig teruggekregen had. De pomphouders raakten in verwarring en gaven het geld. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Peronne. PV Het Oosten P. Mooten 1,3,4, 6, 7,8, 10; B. van Putten 2, 5, 9. PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 4, 5; Comb. Groenendijk/Pikaar 2; Comb, v/d Blom 3, 7,8,9, 10; P. de Mooy 6. PV De Rijnklievers W.v/d Kooy&Zn. 1,2,3,4,7, 10; F. Ladan 5,6,8,9. PV Leiderdorp A. Petit 1, 4, 8, 10; M. Reijerse 2, 7; W. de Roode 3, 5, 6; W. Ja- cobi 9. PV De Reisduif N. de Groot Zn. 1,2,3,4. 5. 6, 7, 9, 10; S. van Iterson 8. PV De Vriendenclub F. v/d Nieuwendijk en Zn. 1 Straathof/v.d Berg 2, 3, 9; W. Koopman 4; Comb. Diersman Kramer 5; R. v/d Nieuwendijk 6; Th. Dongelmans 7; E. v/d Voorn 8; W. de Wit 10.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17