Leidsch Dagblad Overlast door regen en storm Methaangas maakt Bermuda-driehoek gevaarlijk ilver voor Eeke van Nes intons advocaten: ipport is louter laster sschop Bomers otseling overleden udenten in actie tegen irenhoge studieschulden' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Voetbalstadions voldoen niet aan eisen [NDAG 14 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 IlSPREK VAN DE DAG 'Dinosaurus' in autorally van Londen naar Kaapstad Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Klant bij Albert Heijn het langst voor de kassa Boeddhisten bestralen Zeedijk met goede energie Rhijnhof licht tipje van de sluier op ubbeltwee met Piëta van oeck en de Leidse Eeke sjes, uitgesproken favo- oor goud, hebben op het roeien in Keulen een zil- medaille behaald. Ei- jkwas op goud gerekend, ninuten duurde de te- telling bij Van Dishoeck Nes. „Vorig jaar ein- vve op de vierde plaats maar zaten we zes seconden achter de medailles", zegt Van Nes. „We hebben nadien hard gewerkt samen. We dachten nooit dat we zo'n ge weldig seizoen zouden heb ben. Nu zaten we 0,9 seconde achter de wereldkampioen." Pagina 17: Favorieten Van Nes en Van Dishoeck blij met zilver sident pleegde geen meineed' GTON» JOHN WANDERS iport van speciaal aan- Kenneth Starr is slechts ilitiek gemotiveerde las- ipagne tegen president li Starr is uit op de totale kering van de president en iruikt daarvoor een rap- it weinig meer is dan een rafisch pamflet. Geen aanklager zou dit verhaal ;n jury durven voorleggen. Hen Clintons advocaten reactie op het vrijdag ge- larde Starr-rapport over itie tussen de Amerikaan- iident en Monica Lewins- fitons advocaten houden at de president geen mein- jeeft gepleegd toen hij zijn ffile relatie met Lewinsky r ede ontkende. Volgens taf de president mogelijk irde informatie, maar de w daarvan was de verwar- iver de juridische interpre- ian het begrip 'seks'. Ook Clinton de rechtsgang niet Imerd. Toen secretaresse ■Currie de cadeautjes op- Ie die Lewinsky van de pre- it had gekregen, handelde jlgens de advocaten niet in Ichtvan haar baas. top Henricus Bomers van :m is afgelopen zaterdag ling overleden. Hij was 62 le rooms-katholieke kerk- zakte tijdens zijn gebrui- 1 wandeling door de stad 'erdagmorgen in elkaar, ibeurde op voor de deur begrafenisonderneming t lichaam van de bisschop pbaarde. risschop, die behoorde tot ngregatie van de Lazaris- in augustus met ernsti- irmoeidheidsklachten uit a teruggekeerd. Hij had enkele medebroeders tot er gewijd. Op aandringen ijn omgeving had hij in- ils een afspraak met een ïmaakt om zich later deze dte laten onderzoeken, uitvaart is zaterdag 19 mber in de kathedrale ba- Sint Bavo. Kardinaal A. Si- treedt op als hoofdcele- F. Bomers, een broer van nfen hebben vanmorgen ferse plekken Nederland bezet uit protest tegen ileid van Paars-2. Volgens tinsjesdag Actie Comité waarin de studenten zijn tniseerd. leiden de voor- 's van het nieuwe kabinet snhoge studieschulden, telft beklommen de actie fs vanmorgen eerst de te Kerk. Vervolgens werd techt de Dom bestegen, identen rolden daar een tek uit met de tekst: To- !e studieschulden. Het Politie sluit Nieuwe en Oude Zeeweg in Noordwijk tijdelijk af HET WOORD IS AAN Billy Joel Levensvreugde komt voort uit onopvallende en schijn baar onnozele overwinnin gen waaraan wijzelf enige bevrediging ontlenen. Evenmin hielp Clinton Le winsky aan een baan bij het Re- vlon-concern in New York, in ruil voor haar zwijgen, aldus het verweerschrift. Clintons vriend Vernon Jordan, commissaris bij Revlon, zorgde ervoor dat Le winsky die baan kreeg. Toen Jordan de verzekering had ge kregen dat Lewinsky zou wor den aangenomen, belde hij volgens zijn eigen getuigenis Clinton met de mededeling: .Opdracht voltooid De president heeft fiooit ge tracht de getuigenis van Betty Currie te beïnvloeden, stellen de advocaten. Toen Clinton volgens Currie tegen zijn se cretaresse zei dat ze toch hope lijk wel begreep dat de presi dent nooit alleen was geweest met Lewinsky, was Currie nog niet opgeroepen als getuige in het onderzoek van Starr, aldus Clintons raadslieden. Advocaat David Kendall stelt dat het Starr-rapport geen en kele grond biedt voor een afzet tingsprocedure. Pagina 5: Clinton lijkt weg te komen met berisping Geruchten: andere liefjes Monica-sigaar Mislukt project kost spoorwegen bijna 80 miljoen In het Westland is de wateroverlast enorm. Met zandzakken probeerden bewoners van het plaatsje De Lier vanmorgen het regenwater buiten de deur te houden. cleider zakt op straat in elkaar de overledene, is een van de concelebranten. De avond daar voor is er in dezelfde kerk een avondwake. Het bestuur van het bisdom is nu officieel in handen van het kapittel onder voorzitterschap van deken Stam van Amster dam. Volgende week wijst het kapittel een tijdelijke waarne mer van de omstreden bisschop aan. Dat hoeft niet vanzelfspre kend hulpbisschop J. Punt te zijn. Over de opvolging van Bo mers wordt inmiddels druk ge speculeerd. Voorzitter H. Baars van de progressieve Acht Mei Beweging ziet liever niet dat hulpbisschop Punt wordt aan gewezen als opvolger. „De komst van Punt heeft eerder voor een verharding dan ver soepeling van het beleid ge zorgd." Pagina 10: Bisschop Bomers: beminnelijk in de omgang, rechtlijnig in de leer Storm en hevige regenval hebben gisteren en van morgen in Zuid-Holland, Brabant en Zeeland voor grote overlast gezorgd. Honderden bomen waai den om, viaducten en stra ten liepen onder water waardoor het verkeer veel hinder ondervond. Ook lie pen talloze kelders vol. ROTTERDAM/DEN HAAG/DELFT/RIJSWIJK Op verscheidene plaatsen zijn zandzakken opgestapeld om het water te keren. Diverse ge meenten hebben crisiscentra ingericht. Ook in Noordwijk en Katwijk waren er problemen. De politie zag zich genoodzaakt zowel de Nieuwe als de Oude Zeeweg in Noordwijk enige tijd af te sluiten. Op de Katwijkse Prins Hendrikkade bleek dat het riool het vele water niet kon verwerken. Volgens een woordvoerder van het KNMI was er de afgelo pen periode sprake van zeer uit zonderlijke regenval. „Op som mige plaatsen is dit weekeinde honderd millimeter regen ge vallen. Als je bedenkt dat het gemiddelde voor ons land on geveer achthonderd millimeter per jaar is, dan kun je dus echt wel zeggen dat er gigantisch veel water is gevallen." De politie Rotterdam moest vanmorgen tijdens de ochtend spits diverse afslagen van de snelweg afzetten. Ook het trein verkeer had veel last van het woedende weer. Op het traject tussen Rotterdam, Den Haag, Leiden. Schiphol en Amsterdam raakte de bovenleiding defect en reden er daardoor minder intercity's. NS moesten interna tionale treinen omleiden. In Oud-Beijerland bezweek het dak van een subtropisch zwem bad onder het gewicht van het regenwater. Vooral in de dicht bebouwde gebieden kon de rio lering het grote aanbod aan wa ter niet aan. Omdat de gemalen het water niet konden verwer ken. steeg het peil in rivieren, grachten, kanalen en sloten in het gebied tussen Rotterdam, Delft, Den Haag en Hoek van Holland zeer snel. Om te voor komen dat de straten in Den Haag, Delft en Maassluis en de glastuinbouwgebieden onder water zouden lopen, zijn de poldergemalen uitgezet zodat het water de weilanden inloopt. De politie heeft boeren gewaar schuwd hun vee binnen te ha- Bij Scheveningen en Den Haag windkracht acht en bij vliegveld Valkenburg, hemelsbreed zo'n vijf kilometer verderop, serene rust. Jan Visser, de weerman van deze krant, spreekt van 'het interessantste meteorologische feno meen van de laatste tien jaar'. „In het ver spreidingsgebied van het Leidsch Dagblad was het gisteravond en vannacht windstil. Daarbuiten stormde het flink. De kern van de depressie lag in de Leidse regio. Dat die de pressie zich niet verroerde, is de oorzaak van die enorme verschillen", zegt hij. Ook de ver schillen in temperatuur vindt hij spectaculair. „In de Bloemendaalse duinen heeft het van nacht gevroren." En: „We raken trouwens vandaag van de wal in de sloot, want deze re gio krijgt z'n portie hondenweer alsnog." FOTO BURO JASPER JUINEN len. In de glastuinbouwgebie den wordt wél gemalen. In Scheveningen liepen giste ren twee strandtenten zware schade op onder de striemende wind en zwalkte het schip Char lotte Sif enige tijd stuurloos bij de ingang van de haven, pas seerde rakelings de pier en ram de vervolgens een boot van Rijkswaterstaat. Een sleepboot bracht het binnen. In Zeeland en aan de west kant van de Rijnmond (Spijke- nisse, Rozenburg, I loek van Holland, en Brielle) waaiden honderden bomen om. De poli tie in Zeeland sloot de Ooster- scheldedam af voor auto's met caravan of aanhanger. In Bra bant werden de centra van Ber gen op Zoom en Roosendaal onbereikbaar. HAMBURG ANP PAC heeft ook nog andere to rens op het oog. „Wij doen dit omdat de prestatiebeurs nog steeds niet is afgeschaft en om dat de OV-studentenkaart nu ook nog onder die prestatie norm is gebracht", aldus een actiecoördinator. „Verder wordt het collegegeld verhoogd, dus studenten moeten meer lenen en hun studieschuld wordt weer hoger." Het PAC wil dat het kabinet snel op zoek gaat naar geld voor hoger onderwijs op de begro ting. Financiële meevallers moeten verder ten goede ko men aan de studenten. s Bellen methaangas vormen mo gelijk de verklaring voor de tien tallen schipbreuken en verdwij ningen van vliegtuigen in de be ruchte Bermuda-driehoek. Dat stuk van de Atlantische Oceaan ligt ten oosten van de Ameri kaanse staat Florida. Door bewegingen in de aard korst op tien kilometer onder het wateroppervlak komen gro te bellen methaangas vrij. Ze verlagen het soortelijk gewicht van het water. Dat betekent dat het water zijn draagkracht ver liest, waardoor schepen zinken. De licht ontvlambare gasbellen stijgen bovendien boven het water uit. Ze verhitten vliegtuig motoren die daardoor kunnen exploderen. Die opmerkelijke theorie bracht geoloog dr. Ben Clennell naar voren op een conferentie van Britse wetenschappers in Cardiff, zo meldde gisteren de Duitse krant BilclAm Sonntag. De mysterieuze verschijnse len in de driehoek tussen Flori da, de Bermuda-eilanden en Puerto Rico gaan terug tot de tijd van Columbus. In 1492 schreef deze ontdekkingsreizi ger al over een 'grote vlam' en 'wit gloeiende strepen onder het wateroppervlak'. De afgelopen honderd jaar verloren meer dan duizend sry ZUID AMÉRII het leven in het gebied. Dat leidde tot de wildste specu laties. Ontvoeringen door bui tenaardse wezens en 'tijdspron gen' waren twee van de meest curieuze. Het eerste ongeluk van de 20ste eeuw dateert van 5 de cember 1945. Die dag verdwe nen vijf Amerikaanse legervlieg tuigen tijdens een oefenvlucht. In totaal is deze eeuw van zo'n twintig vliegtuigen en zeker vijf tig schepen in het gebied niets meer vernomen. Resten of wrakstukken zijn nog nooit te ruggevonden, maar een verkla ring hiervoor is simpel: de oce aan is in de Bermuda-driehoek tien kilometer diep, dus alles wat daar zinkt blijft voor altijd onvindbaar. De bellen methaangas ont staan volgens Clennell uit een tot nog toe onbekende substan tie in de bodem van de oceaan. Het gaat om een kristalachtige verbinding van bevroren water en methaangas. Die ontstaat door de activiteit van bacteriën die onder het aardoppervlak het gas produceren. Door hevige bewegingen in de aardkost komt de verbinding vrij. Clennell heeft dezelfde sub stantie ook ontdekt in de Noordzee voor de kust van Schotland, maar hier zijn de hoeveelheden zeer gering. UTRECHT ANP Een mislukt project voor luxe Europese nachttreinen voor za kenreizigers kost de NS 78 mil joen gulden. Sinds 1990 werk ten de NS met de nationale spoorwegbedrijven van Groot- Brittannië, Frankrijk en Duits land aan het project. Techni sche tegenslagen en de prijzen slag in de luchtvaart op de route Amsterdam-Londen zorgden voor een roemloos einde ervan. De vier bedrijven richtten in 1990 European Night Services (ENS) op. Daarin namen de NS voor 13,5 procent deel. Grootste aandeelhouder was British Rail met 61 procent. In totaal ging er in de loop van de jaren zo'n 600 miljoen gulden in ENS. Het was de bedoeling vooral de zaken reiziger uit het vliegtuig in de luxe treinen te lokken. Bij de bouw van het materieel in En geland traden echter direct al allerlei problemen op. Daarbij moest ook nog eens worden voldaan aan allerlei veiligheids eisen van de betrokken landen. Er staan nu tientallen treinen werkloos in Engeland. Een woordvoerder van de NS zei dat de verkoop van dit materieel naar Schotland wellicht nog enig geld kan opleveren. Door de technische proble men was het materieel pas be gin 1997 klaar. Intussen was de Kanaaltunnel klaargekomen. Exploitant Eurostar zag niets in de plannen en wilde nieuw on derzoek. De Fransen, Duitsers en Nederlanders besloten te stoppen toen nieuwe bereke ningen uitwezen dat ENS ver liesgevend zou zijn. HILVERSUM ANP/AD HEESBEEN De Nederlandse stadions voor het betaal de voetbal voldoen bij lange na niet aan de veiligheidseisen die de KNVB zelf stelt voor de verstrekking van de competitieli centies. Dat blijkt uit een intern rapport van het NOC'NSF. Met uitzondering van de Amsterdam ArenA, de thuishaven van Ajax, zijn bij alle grote stadions gebreken geconstateerd. Het NOC'NSF voerde begin dit jaar in opdracht van de KNVB inspecties uit bij alle 36 profclubs in Nederland. Het Radio 1 Journaal meldde vanmorgen dat de voetbalbond de clubs pas in de zomer over de onderzoeksresultaten informeer de. Formeel moesten de knelpunten voor 1 augustus zijn verholpen. In veel gevallen heeft de KNVB ontheffingen verleend, zo dat de clubs toch gewoon kunnen deelne men aan het huidige seizoen. Bij veertien clubs uit de eredivisie zijn gebreken geconstateerd in het ontrui- mings- en calamiteitenplan. Bij vijftien clubs waren de vakken voor de bezoeken de club niet in orde. Bij elf clubs consta teerde NOC'NSF problemen met de ver plichte video-installatie. Ook voldeden de meeste clubs niet aan de voorwaarden voor het stewardsysteem, het stelsel waar mee clubfunctionarissen zorgen voor een veilige en optimale supportersbegeleiding. De landelijke politiek is verbaasd en ge schokt over de uitkomsten van het rap port. Tweede-Kamerlid Rijpstra (WD) wil dat de staatssecretaris Vliegenthart (Sport) uitsluitsel geeft over de veiligheid van de stadions. Het PvdA-kamerlid Middel zei in het radioprogramma dat er een onafhan kelijke instantie moet komen die de KNVB op veiligheidsgebied gaat controleren. De voorzitter van het beraad van korpsbe heerders, D'Hondt, eist uitleg van de KNVB over de huidige stand van zaken in de stadions. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (ilf bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,15) j i automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. '7 i"2 41 114 0 O f A OF BEL 071 -51 28 030 maandag ,/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1