Leidsch I Dagblad I 'Clinton bedroog loog en er op los' Dwergvleermuizen in en óp Naturalis na r Elf keer fout 'Ik heb gezondigdik heb berouw9 Opening Leidato ADAG 13 SEPTEMBER GEOPEND Jroeten uit de Kosmos Twee keer bij na-botsing KLM-toestel Allemaal welkom! Dronken man met 9,8 achter het stuur TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ©AG 12 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 EN een [rimaga^-v LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Orka keiko vliegt naar de vrijheid Sydney nu al bijna klaar voor olympische spelen roemenie heeft nog een lange weg te gaan In verwachting? Zondag 13 september vrij?? Zie advertentie op pag. 12 rzoeker Starr noemt eif redenen op grond ran Clinton kan worden afgezet. 11 v der ede liegen in de zaak-Paula Jones over jksuele relatie met Lewinsky. ede liegen tegen de grand jury over zijn relatie met Lewinsky. -der ede liegen in de zaak-Jones toen hij he le dat hij zich niet herinnerde met Lewins- te zijn geweest en toen hij het aantal utjes bagatelliseerde dat ze elkaar hadden en. er ede liegen in zijn verklaring over de ge en die hij met Lewinsky voerde over haar ie zaak-Jones. ing de rechtsgang te belemmeren in de mes, door met Lewinsky af te spreken dat waarheid over hun relatie zouden verber- 1 door de geschenken te verdoezelen die advocaten hadden opgevraagd. Lewinsky afgesproken dat ze in de zaak onder ede zouden liegen over hun verhou- in poging tot belemmering van de rechts- ioor het voorstel dat Lewinsky een beëd'ig- klaring zou afgeven, 'zodat zij niet onder u hoeven getuigen, waardoor ze niet zijn ;nis kon tegenspreken en hij kon proberen over Lewinsky in zijn getuigenis te ont- ing tot belemmering van de rechtsgang ewinsky aan een baan in New York te hei een tijd waarin ze tegen hem zou moeten :n indien ze de waarheid zou vertellen. ;n onder ede over gesprekken met zijn iweling Vernon Jordan betreffende Le- 's betrokkenheid bij de zaak-Jones. ng tot belemmering van de rechtsgang e proberen de getuigenverklaring van zijn iresse, Betty Currie, te beïnvloeden, png tot belemmering van de rechtsgang sven maanden lang te weigeren te getui- ti onderwijl te liegen tegen potentiële getui- )ge functionarissen van het Witte Huis), le dat zij die leugens aan de grand, jury 1 doorgeven. iton misbruikte zijn bevoegdheden door nuari 1998 te liegen tegen publiek en ;s over zijn relatie met Lewinsky, B. op fde moment te beloven volledig mee te met de grand jury,. C. later zes keer te ;n vrijwillig te getuigen voor de grand ju ich te beroepen op zijn ambt, E. in augus- )8 te liegen tegen de grand jury, en F. weer lubliek; en Congres te liegen op 17 augus- Amerikaanse president in toespraak tot kerkelijke leiders: washington john wanders „Ik heb gezondigd. Ik heb berouw. De pijn die ik voel is echt." Met die woorden betuigde de Bill Clinton gisteren voor het eerst in het openbaar spijt jegens zijn voormalige stagiaire en minnares Monica Lewinsky en haar familie. Hij vroeg om hun vergiffenis. De Amerikaanse president deed dat in het Witte Huis in een opmerkelijke toespraak tot een groep kerkelijke leiders. Hij verklaarde dat hij een zon daar is en dat hij Gods hulp nodig heeft om weer op het rechte pad te komen. Clinton erkende dat hij in zijn televisierede van 17 augustus, waarin hij zijn affaire met Lewinsky opbiechtte, te weinig berouw had getoond. Dat hij onvoldoende duidelijk had gemaakt dat hij zich bewust was van het feit dat hij een groot aantal mensen in zijn omgeving veel pijn had aangedaan. De president gaf verder aan dat zijn huidige crisis, de grootste in zijn persoonlijke en politieke leven, voor hemzelf en zijn gezin een keerpunt ten goede is. Hij erkende impliciet dat hij zich tot nu toe in zijn leven steeds liet leiden door onbedwingbare seksuele behoeften en dat hij inmiddels heeft ge broken met die gewoonte. „De muren rond mijn privéleven zijn verdwenen, mijn privacy ligt op straat. Maar dat zou in dit geval wel eens een zegen kunnen zijn. Omdat ik nog steeds zondigde. Er kunnen goede dingen uit voortkomen", zei hij. Sommige waarnemers in Washington maakten hieruit op dat de president niet alleen Gods hulp, maar ook de hulp van een psychiater heeft inge roepen om van een seksverslaving af te komen. Clintons woordvoerder McCurry sprak dit laatste echter tegen. Aanklager Starr in 445 pagina 's dik rapport: De Amerikaanse president Clinton heeft gelogen onder ede, zijn ambt misbruikt, getuigen onder druk gezet en ge probeerd de rechtsgang te dwarsbomen. Dat stelt speciaal aanklager Kenneth Starr in zijn gisteren openbaar gemaak te rapport over de affaire-Monica Lewinsky. De 445 pagi na's tellende samenvatting van Starrs bevindingen staat bol van de seksuele details. washington john wanders correspondent Meineed pleegde de president volgens Starr onder meer toen hij op 17 januari dit jaar tegen over de advocaten van Paula Jo nes die Clinton aanklaagde wegens ongewenste intimitei ten zijn affaire met Lewinsky ontkende. Starr schrijft het te betreuren dat hij zo gedetailleerd over het buitenechtelijke seksleven van de president moet berichten. Dat kan volgens hem niet an ders, omdat Clinton zelfs op 17 augustus toen de president zijn 'ongepaste relatie' met Le winsky opbiechttenog deed alsof er geen sprake was geweest van seks. Voormalig politiek adviseur Dick Morris zei tegen Starrs grand jury dat Clinton hem kort na het losbarsten van het schan daal in januari opbelde. Clinton vroeg hoe het volk zou reageren als hij zijn relatie met Lewinsky zou toegeven. Morris maakte duidelijk dat de opiniepeilingen aangaven dat een grote meer- Pagina 7: Clinton en Lewinsky; geen geslachtsverkeer Sperma, dassen en een kikker Witte Huis spreekt rap port tegen Peilingen: burgers tegen aftreden Internet helemaal ver stopt derheid/ dan Clintons aftreden zou verlangen. Volgens Morris reageerde Clinton met de op merking: 'We moeten winnen'. Daarna bleef de president zeven maanden lang zijn relatie met Lewinsky ontkennen, totdat hij half augustus zodanig in de hoek was gedreven dat ontkennen niet meer mogelijk was. In haar getuigenverklaring sprak Lewinsky over een diepe emotionele band met Clinton. ,,Ik had nooit verwacht dat ik verliefd zou worden op de presi dent, maar tot mijn verrassing overkwam mij dat toch." Op ze ker moment wekte Clinton de indruk dat hij na zijn president schap van Hillary zou scheiden en met Lewinsky zou trouwen. Monica sprak BiÜ soms aan met 'stuk' en Bill noemde Monica soms 'snoepje', 'schatje' en één keer 'lieverd'. Lewinsky vertelde elf personen in haar directe om geving over de relatie. Het Huis van Afgevaardigden besloot gisteren met 363 tegen 63 stemmen de samenvatting van het Starr-rapport onmiddel lijk openbaar te maken. 'iWUND): STQBBEWEG 19 - 0172-60588! AlfHEN A/D RUN: GOUWESTRMT 60a-0172-476672 Zondag 13 september: gratis toegang tentoonstelling Buitenaards gevaar: feit of fictie? Vanaf 13,30 uur, kinderactiviteiten, tot 12 jaar: knutselen, schminken en film Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071 - 5214 224 leiden Met een koksmuts op en een schort om heeft burgemeester Cees Goekoop gisteravond in de Groenoordhallen het startsein ge geven voorde 37ste Leidato. „Ik weet niets van huishouden. Toch heeft men juist mij gevraagd om deze huishoudbeurs te openen", zei Goekoop. Ondanks zijn ge brekkige kennis van het huishou den won Goekoop vervolgens een culinaire quiz. De prijs, een rond vlucht vanaf Zestienhoven, droeg hij over aan de nummer twee, Froukje Pechtold. „Ik heb al tien jaar een brevet en al zo vaak ge vlogen", aldus Goekoop. De Lei dato wordt gehouden tot en met 20 september en staat dit jaar in het teken van thema's, zoals een vloerenplein, een bruidsplein en een creatief plein. Pagina 15 is ge wijd aan het vertrek van burge meester Goekoop, later dit jaar. FOTO MARK LAMERS leiden ad van k Vandaag banenmarkt tussen 10.00 - 16.00 uur Zie onze advertenties in de personeelsrubriek tempo-team uitzendbureau Binnen hebben ze de grootste collectie dode dwergvleermui zen ter wereld. Maar of de twee levende exemplaren die mo menteel aan de buitenmuur van Naturalis hangen daar ook weet van hebben, betwijfelt conservator Chris Smeenk ten zeerste. „Je bedoelt dat ze hier misschien op zoek zijn naar verre voorouders", vraagt hij quasi-lachend. „Dat lijkt me sterk. Die muren zijn wel erg dik, hoor." Toeval of niet, van de ene op de andere dag zaten ze daar op eens, twee vleermuisjes ter grootte van een kinderhand. Of beter gezegd: hingen ze er, on dersteboven. Niet-ingewijden in het wereldje van deze nachtdie ren zouden ze in het voorbij gaan gemakkelijk kunnen ver warren met een hoopje aange koekt vuil of ze anders in het geheel niet opmerken. Maar bij het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden lopen louter experts rond op het gebied van dieren. Dus daar bleef hun aan wezigheid op de beschutte bui tenmuur niet lang onopge merkt. „Deze soort is één van de merk waardigste in Nederland", do ceert conservator zoogdieren Smeenk. 's Zomers komen hier alleen mannetjes voor, terwijl de vrouwtjes in de Baltische sta ten Esüand, Letland en Litou wen jongen krijgen. In het na jaar vliegen vrouwtjes en kroost terug naar het westen. Net als vogels gebruiken ze de kustlijn als markering. Ja, dat is een on gelooflijke krachttoer voor zulke kleine diertjes als deze. Ze wor den vijftien tot twintig jaar oud." De PipistrellusNathusius, zoals de Latijnse benaming luidt, komt 's winters met naar schat ting duizenden tegelijk voor heel Nederland. Maar de beest jes worden niet of nauwelijks opgemerkt omdat ze zich in de regel goed beschermen tegen de kou en zich verstoppen in bomen, tussen spouwmuren of onder dakgoten. En uiteraard ook omdat ze zo klein van for maat zijn en alleen 's nachts ja-, gen op insecten. Zoals gezegd, Smeenk gelooft niet dat de twee vleermuizen iets 'voelen' van de aanwezig heid van zoveel dode voorou ders binnenin het gebouw. „Nee hoor, ze hangen hier hele maal beschut tegen regen en wind. Het is gewoon een mooi plekje voor ze. Meer niet." www.era.nl ERA MEER MAKELAAR zurich «anp Een KLM-toestel heeft gister middag boven het zuiden van Ierland twee keer bijna een bot sing veroorzaakt met toestellen van andere maatschappijen. Eerst passeerde het rakelings een vliegtuig van Swissair, tien minuten laten naderde het een toestel van British Airways op korte afstand. Volgens een KLM-woordvoer der is het toestel, een MD11 die met 272 passagiers op weg was van Curasao naar Amsterdam, in beide gevallen van zijn route afgeweken. Beide keren vlogen de toestellen op ongeveer acht tien kilometer van elkaar toen in de cockpitten het zogeheten TCAS-systeem alarm gaf. Dit geavanceerde systeem waar schuwt piloten als er een bot sing dreigt. Automatisch kregen de piloten daarop een koerswij ziging op, die zij uitvoerden. Een veilige afstand tussen twee vliegtuigen in het luchtruim is zeker meer dan tien kilometer, zei de KLM-woordvoeder. Hoe het vliegtuig van zijn route is af geweken, is onduidelijk. De pas sagiers hebben volgens de woordvoerder niets van de inci denten gemerkt. Vorige week verongelukte een Swissair-toestel, ook een MD11, kort na de start van New York voor de kust van Canada. Alle 229 inzittenden kwamen daar bij om het leven. HET WOORD IS AAN Norman Vincent Peale Neem uw zorgen mee naar de kerk en laat ze daar ach- n' - aanhoudend I wisselvallige ioy17o 127180 13717° 80% 60% 80% 20% 30% 20% VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 35 10,11 2 Economie Gesprek van de Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's40,41 Sport23,24,25 Strips39 Al Dente speelt 'Een bruid in de morgen' van Claus in De Ware Liefde in Leiden. Op de pagina Uitgaan een kortings bon. Op zondag 13 september zijn de IKEA vestigingen Amsterdam, Delft, Groningen ei Sliedrecht geopend van 10.00-17.00 uur. De overige 4 vestigingen zijn gesloten. Iedere maandag t/m vrijdag koopavond lot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 235 45 32 (22 cl/min.). warschau dpa-a De politie in het noorden van Polen heeft vorige maand een 63-jarige man aangehouden die met een alcoholpromillage van 9,8 achter het stuur zat. Dat is de hoogste waarde die ooit in dat land is gemeten. Bovendien ligt deze waarde ver boven het promillage van 4 dat volgens deskundigen levensgevaarlijk is. De zaak kwam gisteren in de publiciteit, nadat een tweede onderzoek in een gespeciali seerd laboratorium de eerste meting bevestigde. In Neder land mogen automobilisten niet meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed hebben. Romantische bruidsshows Kookdemonstraties Modeilenwedstrijd Bekende artiesten Flitsende modeshows Bruidsplein Indonesisch pleintje Beauty Plaza Cre-adiefplein Zangfestival Attractief vloerenplein enz. enz. Leidato, 10 dagen lang "De grootste winkel van de Randstad' 1 Adres:- ja» ik wil een abonnement op het Ixidsch Dagbltul. role bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonn iDPermaand DPerkwarlaal Öffutomatisch (f. 94,15) l automatisch (f. 32,70) cceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1