Dagblad i Leidsch Rembrandt slecht uit scholentest wesselman I V/4'JIJ -^<Cieba Meer details lekken uit dossier van Starr Vlietwijk Kerk als doorgeefluik van mobiele telefoon wLr Ajaded TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IC studeert uitgifte roepgids Kleurrijke september in Rotterdam enkélë buièrf dood Hamas-militanten Groot alarm in Israël na Duikhond LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Sport 'Enorm draagvlak voor betaald voetbal inAlmere' Kerkstraat 110a, 2377 BB Oude Weterin Tel 071-3316800 Fax:071-3316502 Showroom óók op zaterdag geopend HET WOORD IS AAN JüM1ST r/15° 10717° "718° 80% 80% 60% 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur20 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,18 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport21 t/m 24 Strips10 Uitgaan18 UITGAAN Kosmos Buitenaards gevaar feit of fictie? Zaterdag 12 sept.. 14 uur, film Waren de Goden kosmonauten? Zondag 13 sept., vanaf 13.30 uui Kindermiddag: knutselen en film Museum Boerhaave. Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 De kortingsbon betreft de voorstelling 'Falamengo', Moorse flamenco, in Cultu reel Centrum de X in Leiden. OOK OP Z Al EK DAG GEOPEND kantoormeubelen I2000 m2 SHOWROOM! Kantoormeubelen liimimwmmniiiiMKiKiH Supersnel utowassen Kia dealer v. Beethovenlaan 67 Voorschoten ISPREK VAN DE DAG Frank van den Hoven 'spaart' I plaatsnamen Binnenland EK voetbal mag toch drie weken 3 duren Cultuur en Kunst Eigenzinnige Vlaamse ontwerper in Boijmans LEIDEN AD VAN KAAM De voorlichter van het bisdom Rotterdam is van deze tijd en dus communiceert hij per mobiele telefoon. Hoe ver hij ook weg is, hij is altijd bereikbaar. Trouwens, écht ver weg is hij de laatste tijd niet meer. Sinds het sig naal van zijn zaktelefoon wordt versterkt door zendapparatuur op de kerktorens van het bisdom mag de spreekbuis van de bis schop zich een stuk dichter bij huis wanen. Bij het eigen godshuis, om precies te zijn. De kerk als doorgeefluik voor het signaal van de mobiele telefonie. Aan dergelijke wereldse zaken willen ze in andere bisdom men zoals bijvoorbeeld Haarlem (nog) niet aan. Rotterdam daarentegen ging wél in zee met de drie nieuwe aanbieders van mobiele netwerken die de concurrentie aangaan met KPN, Telecom en Libertel. In ruil voor geld, naar verluidt zesduizend gulden, ver huurt het bisdom zijn (hoge) torenspitsen voor het plaatsen van zendapparatuur. Dat gebeurt overigens in nauw overleg met de betrokken parochies. ,.We beoorde len elke aanvraag van een bedrijf op z'n waarde", legt bisschoppelijk voorlichter De Witte via zijn mobieltje uit. „Met de bouw- inspecteur van het bisdom bespreken we de mogelijkheden. Het moet esthetisch alle maal kloppen, want een kerk is nu eenmaal geen kerstboom. Vaak wel een monument. Mocht het volgens de inspecteur allemaal kunnen, dan nog heeft het parochiebestuur van de betreffende kerk het laatstë woord. Als dat niet wil om ethische of esthetische redenen, gaat het niet door." Op twintig van de honderdtachtig kerkto rens in het bisdom Rotterdam staan inmid dels antennes. Voor wat betreft de Leidse regio lopen er wel aanvragen voor plaat sing, maar is voorlopig alleen De Goede Herder in Wassenaar overstag gegaan voor de uiteraard welkome vergoeding. Vanwege droeve familieomstandigheden was de secretaris van het parochiebestuur evenwel niet bereikbaar voor commentaar. Dat is pastoor Versteegen van de Meerburg in Zoeterwoude wel. Maar hij verkeert nog in de veronderstelling dat er een decreet van het bisdom ligt dat zulks verbiedt. Los daarvan is hij geen voorstander om de ka rakteristieke koepel van zijn kerk aan de Hoge Rijndijk van antennes te voorzien. „Al die kabels maken het er niet mooier op. En ik geloof dat de kerk dan de hele dag open moet zijn in geval van storing. Liever niet. Maar ik dacht dus eigenlijk dat het niet mocht." Het is overigens niet zo dat de telefoon maatschappijen louter afhankelijk zijn van de torenspitsen in het Hollands landschap om hun netwerk sluitend te krijgen. Han van der Zwan van Telfort, één van de nieuwkomers op de markt: „Nee, ook ande re hoge gebouwen komen in aanmerking. Flats of hoge kantoorpanden bijvoorbeeld." Frank en Ronald de Boer mo gen op 1 juli 1999 naar Barcelo na. Tot die tijd zet de voetbalt weeling zich nog in voor Ajax Dat is het compromis dat giste ren is gesloten tussen de werk gever en de twee opstandige werknemers. De Ajacieden gin gen vandaag direct aan de slag in de Arena. Het is niet waarschijnlijk dat ze zondag ai meespelen tegen FC Utrecht. Ze hebben inmid dels een flinke conditionele achterstand. De laatste wed strijd speelden Frank en Ronald de Boer met Oranje op 11 juli tegen Kroatië. Pagina 21: Barcelona moet nog even geduld hebben Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twe iD Per muand I automatisch (f. 32,70) weken betaal ik mijn abonnement: Pcrkwartaul ^automatisch (f. 94,15) I Oacceptgiro <f. 95,15) Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 712141 "4001 14" OF BEL 071 -51 28 030 maandag t/m vrijdag c 11 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 -eputeerde Z Jansen niet |g in staten 'UK. MONICA WESSELING deputeerde Ted Jansen nijpt ermee. Na zestien niafgebroken in het be- .jan de provincie Zuid- li, stelt de Noordwijker %t meer verkiesbaar. 3 maart 1999 als er staten wor- de WD-lijst rt, is nog niet bekend. keert begin volgend •ug naar het bedrijfsle- i(Wd 'er heeft er dertig ilitiek op zitten. Twaalf ng was hij wethouder ordwijk. Kort nadat hij e vierde keer als wet- was gekozen, kwam -rkiezing als gedeputeer- djn' regio, de Bollen- ~had Jansen onder meer _d in het Pact van Teylin- fspraken over woning en behoud van bollen- fientallen fietspaden en ciale wegen, de inpas- in de Betuwelijn en de dragen eveneens zijn il. Ugrmf is nog voor het an dit jaar van plan met gen omroepblad op de te komen. Het is de be- g dat het radio-en tv-ma- de lezers wekelijks gratis jfaangeboden. Daartoe is [vrijgemaakt door de Ne- Üse Mededingsautoriteit die gisteren uitsprak dat iepen niet langer het ex- recht hebben op pro- igegevens. ;rs dan het moedercon- [elegraaf Holding wacht landse Dagblad Combi- 1DC), de dagbladuitge- onder meer deze krant met het nemen van Volgens directie- Jvoerder Arnold studeert IC al enige tijd op de mo- leid om in samenwerking Indere regionale kranten aangesloten bij het re- lele samenwerkingsver- 'iPD (Geassocieerde Pers :n). tot de uitgifte van roepblad te komen. „Het bestuur van de iderzoekt de mogelijkhe- |Waar het zal nog wel- even ivoor een definitief stand- 'ordt ingenomen. Het is idenkbaar dat ook het :rsconcern VNU in het wordt ■ken. Ten eerste omdat de ie omroepbladen in hun lille hebben (AVRO, :n NCRV). Ten tweede die uitgever ook een niet bij de GPD aange- regionale kranten uit- Op die manier zouden de e^enlijke kosten van een ra- in tv-magazine kunnen tl gedeeld. Het probleem lelijk dat een omroepblad maar geld kost; nauwe- lvertentie-inkomsten op- Het moet echt als een pverlening aan de lezers In gezien. Eerlijk gezegd ifhoudens De Telegraaf ei- jk niemand in krantenland jp omroepblad te wachten, 'nu er één overstag gaat, 4de rest er in elk geval over fcken. Mochten de bespre- |i binnen GPD-verband tót leiden, dan zal de HDC-di- in overleg met het Lim- Dagblad de afweging ma- of het zinvol is het moeder- èrn te volgen." na 3: Omroepen moeten Vens over programma's Andersen Dankbaarheid is het geheu gen van het hart. Amerikaanse Huis van Afge vaardigden gaf het groene licht voor de publicatie van het rap- port-Starr op het wereldwijde computernetwerk. Vandaag stemt het Huis daarover. Waar nemers achten het zeer waar schijnlijk dat de Republikeinse meerderheid in het Huis het be sluit van de commissie zal on derschrijven. Ais de vergadering vrijdag im- stepit, komen de 445 bladzijden op zeker twee Internetsites, http:llthomcis.loc.gov en ww- iu.house.gov/icreport. In de ruim tweeduizend bladzijden bijla gen en zeventien dozen onder steunend bewijsmateriaal krijgt voorlopig alleen de commissie voor Justitie van het Huis inza ge. Die onderzoekt of publicatie schade toebrengt aan 'onschul dige getuigen'. Clinton bood gisteren tijdens een emotionele vergadering de Amerikaanse regering zijn excu ses aan voor de affaire-Lewins ky, aldus deelnemers aan het kabinetsberaad. Pagina 7: 36 Afgevaardigden beslissen over vier woorden JERUZALEM AD BLÓEMENDAAL CORRESPONDENT Israël heeft vanochtend vroeg de bezette gebieden voor onbe paalde tijd afgesloten en in het land zelf geldt groot alarm. De maatregelen volgen op de dood, gisteren, van twee Hamas-mili- tanten bij een actie van het le ger in de buurt van Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Volgens de Israëlische radio zijn de slachtoffers de broers Imad en Adel Awdallah, die de lijst aanvoeren van door Israël gezochte Palestijnen. De Awdal- lahs zouden betrokken zijn ge weest bij een groot aantal aan slagen op Israëlische burgers. Harnas, de Palestijnse islami tische verzetsbeweging, heeft vanochtend aangekondigd dat ze de dood van de broers zal wreken en Israël neemt die waarschuwing ernstig op Na de moord door de Israëli sche veiligheidsdienst op Yechia Ayash, in 1996, volgde een reeks bloedige terreuraanslagen in Afula, Jeruzalem en Tel Aviv, waarbij tientallen doden vielen. Ayash, alias 'de ingenieur, was lange tijd de belangrijkste bom- menfabrikant van Izadin al- Kossem, de gewapende arm van Harnas. Hij kwam om het leven toen een bom in zijn mobiele telefoon explodeerde. De ge broeders Awdallah stonden in nauw éontact met Ayash' opvol ger, Muchiyadin al-Sharif, die lange tijd de door Israël meest gezochte Palestijn was. Zijn li chaam werd in maart van dit jaar gevonden bij een geëxplo deerde auto in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. De omstandigheden waaron der de broers Awdallah gisteren om het leven zijn gekomen, zijn niet helemaal duidelijk. In ieder geval staat vast dat de broers zich verborgen hielden in een huis in de omgeving van He- bron, in een gebied dat nog vol ledig wordt beheerst door het Israëlische leger. synney» Hooch is een duikhond. De 7-jarige kruising tussen een Australische herdershond en een King Char- les-spaniël heeft geleerd onder water te zwemmen als een volleerde scubaduiker. Ze heeft inmiddels veertien duiken gemaakt in een pseciaal voor haar ontworpen duikpak in een zwembad in Sydney, Australië. Ook in de lucht was Hooch in haar element. Met haar baasje Sean Herbert maakte ze 53 parachutesprongen. Maar sinds ze een keer uit bed is gevallen, raad de dierenarts haar dergelijke uitspattingen verder af. foto ap WASHINGTON AFP-Rtr-ANP-GPD Er worden in de VS steeds meer details bekend uit het rapport dat de speciale aanklager Ken neth Starr woensdag naar het Amerikaanse Congres heeft ge stuurd. De vermeende misdrij ven van president Clinton, die volgens Starr aanleiding kunnen zijn een afzettingsprocedure te gen hem te beginnen, hebben allemaal te maken met zijn af faire met Monica Lewinsky. Niets in het rapport betreft an dere zaken. Volgens het bureau van de aanklager bevat het rapport 'aanzienlijke en geloofwaardige' informatie die een afzettings procedure rechtvaardigen. Amerikaanse tv-stations en kranten meldden dat Clinton wordt beschuldigd van elf delic ten. Volgens ingewijden gaat het onder meer om machtsmis bruik, meineed en het belem meren van een justitieel onder zoek. Een belangrijk deel van het rapport verschijnt vrijwel zeker vandaag nog op Internet. De commissie van orde van het Rotterdam Honderdtien mensen van verschillende lengte en omvang lieten zich gisteren in het Neder lands Architectuurinstituut beschilderen. De bonte manifestatie van bodypaintings vormde de opening van September in Rotterdam. Met dit twee weken durende festival begint ook de Maasstad aan het culturele seizoen. foto anp ed oudenaarden Onderwijsinspectie stelt kwaliteitskaarten vast Gratis toegang Tentoonstelling Groeten uit de De Leidse Rembrandt Scholengemeenschap komt slecht tevoorschijn uit een vergelijking met andere scholen voor voortgezet onderwijs. Dat blijkt uit de overgangs- en eindexamenresultaten die de inspectie van het onderwijs in Utrecht gisteren bekendmaakte. Ook het Ashram Col lege in Alphen aan den Rijn en het Rijnlands Lyceum in Wassenaar scoren slecht. De onderwijsinspectie heeft voor alle vestigingen van voort gezet onderwijs in Nederland 'kwaliteitskaarten' samenge steld. De kaarten bieden een overzicht van de sterke en zwakke punten van in totaal 1.100 scholen. Ze zijn vooral be doeld om ouders en leerlingen te helpen bij het kiezen van een middelbare school. De informa tie is afgedrukt in zestien regio- gidsen en is ook te vinden op Internet (http://www.o- winsp.nl). De inspectie verge leek de cijfers van het jaar 1997. Van alle scholen in de regio's Leiden, Rijnstreek en Duin- en Bollenstreek springt het Rem brandt er het slechtste uit. Slechts 77 procent van de leer lingen doorloopt de eerste drie leerjaren zonder te blijven zit ten. De mavo-leerlingen doen het vervolgens niet zo slecht. Van hen haalt 87 procent met gemiddelde cijfers het diploma, zonder dat ze een jaartje hoe ven over te doen. Bij havo en vwo valt de verge lijking veel ongunstiger uit. Van de havo- en vwo-leerlingen van het Rembrandt haalt slechts 46 procent de eindstreep zonder te blijven zitten. Er zijn veel leer lingen die examen doen in een extra vak, maar de cijfers zijn op alle fronten laag. Op het Ashram in Alphen is het aantal zittenblijvers in de eerste drie jaar laag. De eind examenresultaten van vwo-leer lingen zijn op alle fronten onder het gemiddelde. Voor havo- en mavo-leerlingen is dat beeld gunstiger. Maar voor de havo geldt weer dat weinig leerlingen in één keer doorstomen naar het eindexamen. Op het Rijnlands Lyceum zijn het weer de mavo- en havo leerlingen die ruim beneden het gemiddelde scoren bij het eind examen. Op het vwo springen alleen de resultaten bij de vak ken aardrijkskunde en geschie denis er negatief uit. Het aantal zittenblijvers op de Wassenaar- se school is gemiddeld. De scholen worden door de onderwijsinspectie verplicht de kwaliteitskaart af te drukken in hun informatieboekje. Direc teur A. de Zoete van het Da Vin ei College in Leiden vindt dat 'een redelijke zaak'. „Het is goed dat ouders kennis kunnen nemen van de gegevens van een school. Maar daar kun je als ouder natuurlijk niet alleen je schoolkeuze op baseren. Je moet wel kijken of de sfeer op een school bij je past. Dat is minstens zo belangrijk." Pagina Leiden: Cijfers maken scholen niet meer nerveus Bezette gebieden afgesloten'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1