Einde economische groei in zicht Op Wall Street is helemaal niets meer zeker Economie probleem warenhuisfusie TöfflEai Eerste kilometers Betuwelijn Franse blokkades treffen Nederlanders nauwelijks Steeds meer allochtone ondernemers overleven 'Werknemer in Chinese horeca wordt uitgebuit' Lingerie en kinderkleren jSDAG 9 SEPTEMBER 1998 958 Nederlanders zijn rijker dan 't lijkt Nederland is opgeschoven naar de zesde plaats op de ranglijst van rijkste Europese landen. Veruit het rijkst zijn de Luxemburgers, gedeeld laatste zijn de Portugezen en Grieken. Nederlanders zitten met 40.800 gulden per per soon zes procent boven het Europese gemiddelde. Eigen lijk scoort Nederland beter, vindt CBS-onderzoeker Keu- ning. Het nationale inkomen wordt namelijk in relatief weinig tijd verdiend. Neder land behoort tot de landen waar per persoon weinig be taald werk wordt verricht. Er is ook veel onbetaalde pro ductie. Concreet voorbeeld is het zelf opvoeden van kinde ren in plaats van het inhuren van een betaalde kracht. Het loon van de laatste telt mee voor het nationale inkomen, het zelf opvoeden haalt die statistieken nooit. ill en Fina ruilen tankstations 8 tpAMShell gaat met de Belgische oliemaatschappij Petro- 1 inzinestations ruilen. Shell neemt de 182 pompstations _ia in Noorwegen over. In ruil daarvoor draagt Shell enkele yjen stations in Nederland over aan Fina. Shell krijgt zo in «vegen een betere landelijke dekking, Fina in Nederland. 0jis directeur Turberville van Shell Europa is het de bedoe- Ver gemakswinkels in Noorwegen op te zetten. Shell heeft onvegen nu 449 stations. In Nederland heeft Shell 780 sta- sen Fina 191Verwacht wordt dat de ruil eind dit jaar rond G voorziet flinke winststijging .AfT» De beursgenoteerde medicijnenhandel OPG rekent v-Mitjaar op een stijging van het bedrijfsresultaat van zeven iraalf procent. Bij de winstverwachting houdt de groothan- kening met een toenemende druk op de prijsmarges. OPG t dit verlies te compenseren door betere kostenbeheersing, ïsie op eigen kracht en recente overnames. De verkoop van sjiachemie (onder andere in Haarlem) aan het Israëlische jfTEVA levert OPG 130 miljoen gulden op. Het bedrijf te vorig jaar een nettowinst van 67,5 miljoen en een omzet war|6 miljard, kou telbranche blijft groeien lagf rdam De Nederlandse hotellerie doet het in vergelijking hoglie in omringende landen bijzonder goed. De hotels in Am- hebben al bijna evenveel gasten als die in Londen en heef Dat blijkt uit het jaarlijkse Hosta-rapport van Horwath lilting. De bedrijfsresultaten van drie, vier en vijf sterrenho- legen meer dan verwacht: met bijna drie procent naar 34,4 1 »nt van de omzet. Dat was te danken aan de hoge kamerop- 15 jst en de stijging van de kamerbezetting. Landelijk was de tingsgraad 74,4 procent. Nog nooit eerder was dat percen- jo hoog. De groei over de laatste vijfjaar bedroeg zelfs 27,6 ;nt. Vooral hotels met meer dan 150 kamers noteren de ste bezetting. e-inkomsten OPEC naar dieptepunt |ngton De lage olieprijs gaat de olie-exporterende landen |e OPEC tientallen miljarden aan inkomsten schelen. Naar achting dalen de gezamenlijke inkomsten met 32 procent jna tweehonderd miljard gulden. Daarmee komen de in- iten op het laagste punt sinds 1972. Dat blijkt uit berekenin- •an het Amerikaanse Bureau voor Energie Informatie. Het au zegt dat de enorme daling de boekhouding van de ^-landen tot een chaos heeft gemaakt. Deze landen moeten In uitgaven schrappen. De gemiddelde prijs van een vat olie rond 24 gulden en was vorig jaar nog 38 gulden. Mrgmans in top van Unilever ■rdam Met de benoeming van de Nederlander Anthony (51) heeft Unilever het hoogste college van het con- uitgebreid naar acht man. Burgmans naam circuleert al ;r als opvolger van de huidige voorzitter Tabaksblat. Burg os wordt de tweede vice-voorzitter van de Nederlandse tak iet Brits-Nederlandse concern. Unilever is opgebouwd uit èderlandse Unilever NV en het Britse Unilever PLC. Tabaks- s voorzitter van de NV en vice-voorzitter van de PLC. De l| JitzGerald heeft precies de omgekeerde functies. Burgmans ^verantwoordelijk voor Unilevers ijs- en diepvriesproducten iropa. ischeques American Express in euro's Iik§N_ï American Express gaat vanaf 1 januari zijn reischeques p euro's verkopen. De cheques zijn te krijgen in coupures njftig, honderd en tweehonderd euro. American Express /acht dat de euro-cheque een groot succes zal worden. De wordt in de elf deelnemende landen van de EU op 1 januari ngevoerd als rekeneenheid, maar de circulatie van euro- tbiljetten en -munten begint pas in 2002. In de tussentijd ien reizigers in Europa in ieder geval de cheques van Ameri- Express gebruiken voor het doen van grote betalingen. t Ericsson stemt in met reorganisatie •n» De ondernemingsraad van de Ericsson-fabriek in Em- is akkoord met de reorganisatie die de directie wil doorvoe- De productieafdeling van de vestiging van de Zweedse tele- fabrikant gaat dicht, waardoor 135 arbeidsplaatsen verloren I. De ontslagen werknemers moeten nog voor het einde van aar weg. De vakbonden zijn inmiddels akkoord met het so- jplan. De fabriek in Emmen maakt mobiele telefoons en ers. Ericsson ziet de productie niet langer als kerntaak van HB>edrijf. Verder is het goedkoper de apparatuur in Azië in el- te laten zetten. De afdeling onderzoek en ontwikkeling (125 ;n) blijft wel bestaan. Ericsson heeft ook vestigingen in En- de en Rijen waar 2.200 mensen werken. Bedrijfsleven en overheid profiteren het meest Nederland is in 1997 een stuk rijker geworden. Vooral dankzij een economische groei van 3,6 procent konden de 15,6 miljoen Nederlanders vorig jaar netto 628 miljard gulden opmaken, bijna 39 miljard meer dan een jaar eer der. Bij de verdeling van de buit sprongen het bedrijfsle ven en de overheid er het beste uit. De huishoudens kwamen er re latief bekaaid af, want door de loonmatiging zat er voor de meeste huishoudens weinig meer in dan een procentje extra koopkracht. Aan de andere kant was die loonmatiging goed voor een flink deel van de bijna 200.000 nieuwe banen. De cijfers die het CBS gisteren publiceerde zijn een nog blin- kender opgepoetste versie van de toch ook al klinkende resul taten van het jaar daarvoor. Het enige echte minpunt vormt op nieuw het milieu. De uitstoot van de meeste vervuilende stof fen is weliswaar iets afgenomen, het betekent vooralsnog alleen dat de vervuiling minder snel toeneemt. Blijkens het CBS heeft vijftien jaar 'polderen' een indrukwek kend herstel opgeleverd, dat vo rig jaar resulteerde in een re- cordgroei van het aantal banen (190.000). Een oude en op zich hout snijdende kritiek op de loonmatiging is dat die de bin nenlandse consumptie als mo tor voor economische groei uit schakelt. Wie niets extra's heeft, kan immers ook niets extra's uitgeven. In de eerste helft van de jaren negentig heeft dan ook vooral de export gefungeerd als loco motief voor de groei. Pas in 1996 kwam daar de kooplust van de Nederlanders zelf bij. Het geld daarvoor kwam be schikbaar toen de Nederlanders hun verborgen spaarpot van het eigen huis open braken. Via tweede hypotheken pompten de huizenbezitters de afgelopen twee jaar vijftig miljard gulden in de economie. De aandelenhausse speelt ook wel een rol, maar die is be scheiden. De koerswinst is vooral terechtgekomen bij de ongeveer 800.000 Nederlanders die al langer in aandelen zaten. De bron van de extra consump tie is tevens het probleem. Het ligt immers niet voor de hand dat de huizenbezitters nog eens vijftig miljard gulden zullen op nemen aan tweede hypotheken. En van de aandelen zal het ook niet komen. De groei lijkt de komende ja ren weer vooral van de export te moeten komen. In de rest van de Europese Unie trekt de groei weer aan en op zich is dat gun stig. Daar staat tegenover dat het Nederlandse exportpakket veel basisgoederen bevat die re latief ongevoelig zijn voor de conjunctuur. Voor behoud van de concur rentiepositie is een voortgaande loonmatiging essentieel, maar het CBS constateert dat de ar beidsmarkt krap begint te wor den. Vooral naar technisch en economisch geschoolde mbo'ers en hbo'ers is veel vraag. Dat kan tot hogere lonen leiden, maar kan er ook voor zorgen dat werkgevers serieus gaan kijken naar de mensen die noodgedwongen een baan on der hun niveau accepteerden. Daarmee komen weer arbeids plaatsen vrij voor lager opgelei den. Een opmerkelijk punt dat het CBS tenslotte aansnijdt, is de hoogte van de economische groei. Dat die de afgelopen twee jaar meer dan drie procent was, is opmerkelijk hoog, maar toch is het vijfjaarsgemiddelde van 3,1 procent in 1990 gedaald tot 2,6 procent in 1997. Volgens het CBS is dat het gevolg van de overgang van een industriële economie naar een diensten economie. Productiviteitsgroei in de industrie door de inzet van snellere machines is sim peler te realiseren dan in de dienstensector. Hoe meer de dienstverlening de economie gaat domineren, des te waar schijnlijker is het dat de structu rele (mogelijkheid tot) econo mische groei daalt. king kost .M zes miljoen den per dag iking van 6.200 piloten bij rwest kost partner KLM zes kven miljoen gulden per fïet Amerikaanse bank- en bedrijf Morgan Stanley 'ert tot en met vandaag een [verlies voor KLM van ze- J tot negentig miljoen, wil geen commentaar le- i op de cijfers. Witte Huis gaat een rol in het vinden van een »ing voor het conflict. Een enwoordiger van presi- ülinton is aanwezig bij een inend gesprek dat de na- e bemiddelaar heeft be- nderd miljoen >r IT-bedrijven |OAG ANP Hpiinisterie van economi- ^kaken en particuliere in- erders steken honderd mil- gewgulden in jonge IT-bedrij- Dat geld komt ten goede 'pt Twinning Network, be ft jaar door oud-minister ,J opgericht om starters in iformatie- en communica- :hnologie te stimuleren. In terdam en Eindhoven wor- eind dit jaar de eerste ge ven geopend waarin veel- vende startende IT-bedrij- *n plekje krijgt. De warenhuizen van V&D draaiden I van één miljoen gulden terwijl een j< lies werd geleden. AMSTERDAM ANP Het gezamenlijk marktaandeel op het gebied van dameslinge rie en kinderkleding kan proble men opleveren bij de fusie van de warenhuizen van Vendex en KBB. De 'fiisiewaakhond' NMa (Nederlandse Mededingingsau toriteit) neemt deze product groepen nauwkeurig onder de loep om te kijken of de bedrij ven niet te veel domineren op deze deelmarkten. Bij de pre sentatie van de Vendex-half- jaarcijfers gisteren werd dit struikelblok aangestipt. Met de lingerieafdelingen van V&D en de Bijenkorf, de spe ciaalzaak Hunkemöller en de Hema kan het nieuwe concern in wording een te groot markt aandeel krijgen. Ook bij de kin derkleding legt de NMa het ver grootglas op het gezamenlijk marktaandeel. „Het gaat om de definitie", zëi Vendex-topman Hessels gisteren. „Als de NMa alleen kijkt naar kleding voor kinderen onder de twee jaar, kan ons marktaandeel wel eens iet eerste halfjaar goed: een winst ar geleden nog negen miljoen ver- foto anp toussaint kluiters te groot worden." Hessels wil niet speculeren op een mogelijk afstoten van win kelketens. „Dat is prematuur", zei hij ferm. Of een eventueel afstoten de fusie in gevaar brengt, vindt hij 'niet aan de or de'. Als de NMa eist dat er wa renhuizen buiten de fusie moe ten blijven, 'gaat het feest niet door'. Hessels hoopt binnen één tot twee weken duidelijkheid te krijgen. De officiële termijn dat de NMa witte rook moet laten zien, loopt op 8 oktober af. De topman gaat ervan uit dat de fusie doorgaat. Hessels is in zijn nopjes met de gepresenteerde halfjaarcij fers. Alle onderdelen profiteer den van de kooplust van consu menten, die nog steeds vertrou wen in de economie hebben. Hessels is ervan overtuigd dat het vertrouwen de rest van het jaar goed blijft. Vendex gaat er van uit dat omzet en bedrijfsre- sulaat het komende halfjaar zul len blijven groeien. Nederlandse vrachtwagen chauffeurs hebben gisteren wei nig last gehad van de tientallen wegblokkades die Franse chauf feurs in het kader van een Eu ropese actiedag hadden opge worpen. Voorzover bekend kwamen drie Nederlandse vrachtwagens vast te zitten. Files van enkele kilometers ontstonden bij de grensover gangen, zoals bij Rekkum op de snelweg Kortrijk-Lille, voor de brug over de Rijn bij Straatsburg en voor de Alpentunnels bij Fré- jus en de Mont Blanc. Ook op de grens met Spanje bij Biriatou in het Baskenland kwam een flinke rij vrachtwagens te staan. De Franse vrachtwagenchauf feurs hebben de Europese actie dag aangegrepen om hun eisen tot naleving van hun eigen ar beidsvoorwaarden kracht bij te zetten. Volgens de chauffeurs zijn de afspraken die na de gro te blokkades van vorig jaar zijn gemaakt nooit nagekomen. Elders in Europa beperkten de chauffeurs zich tot het uitde len van pamfletten aan colle ga's. In Europees verband kre gen de acties steun van de Eu ropese chauffeursbonden ITF en FST. FST liet weten dat het van de Europese Commissie zal afhangen of er de komende tijd nog meer acties komen. De bonden eisen van Brussel aan passing van de regelgeving waarin staat dat chauffeurs maximaal negentig uur in twee weken mogen werken. De tijd die de truckers kwijt zijn aan la den, lossen en grensformalitei- ten zijn daar volgens de bonden niet in opgenomen. Rotterdam De eerste spoorrails voor de nieuwe Betuwelijn wordt op dit moment aangelegd. Daarvoor wordt een Duitse machine gebruikt die volledig geautomatiseerd de betonnen bielzen neerlegd. De machine, die voor het eerst in Nederland wordt gebruikt, werkt snel gemiddeld drie honderd meter per uur maar kost wel anderhalf keer zoveel als het tijdrovende handmatige leggen. De aanleg van de eerste 4,5 kilometer spoor baan gaat drie dagen duren en kost twee ton. foto anp ton bobsboom Veel werknemers in de Chinese horeca ontvangen te weinig loon, werken vaak zestig uur per week, krijgen overwerk niet uit betaald en moeten het doen met slechts twaalf vakantie dagen per jaar. Vakantiegeld is vaak taboe. Dat zegt de Horeca- bond FNV. Strengere controle door Ar beidsinspectie, Vreemdelingen dienst en Belastingdienst moet volgens de bond een einde ma ken aan problemen van Chine se werknemers in de horeca. Scherp toezicht vermindert de uitbuiting en verbetert de con currentiepositie van medewer kers die volgens de CAO Horeca werken. Chinese werknemers zijn in middels op de hoogte van hun CAO-rechten, maar het blijkt nog steeds een groot probleem werkgevers de CAO-regels te la ten toepassen. Niet alleen een strengere controle, maar ook het verplichtstellen van een cur sus Nederlands kan volgens de vakbond helpen bij het oplos sen van die problematiek. Met Koninklijke Horeca Ne derland (KHN) praat de vak bond al geregeld over de pro blemen van werknemers in de Chinese horeca. Volgens deze werkgeversorganisatie is het woord uitbuiting niet passend. „Er zijn zeer veel goede onder nemers uit China. Maar een aantal is onwetend doordat zij uit een andere cultuur komen", zegt directeur Claes. Claes wijst erop dat zijn orga nisatie twee maanden geleden een project is begonnen om de ondernemers beter voor te lich ten. Bij de Chinese restaurants staan 2.800 werknemers geregi streerd. Het aantal mensen dat illegaal in die branche werkt is vele malen groter, zegt voorzit ter Koster van de Horecabond FNV. Bij het Bedrijfschap Hore ca staan 1.200 Chinese restau rants ingeschreven. Het aantal allochtone onderne mers groeit snel en ze doen het steeds beter. In ruim tien jaar is hun aantal gestegen van 9.000 tot 27.000. Dit staat in een rap port dat staatssecretaris Ybema (economische zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het rapport vermeldt de resul taten van een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen. In 1986 was 3,3 procent van de al lochtone beroepsbevolking in Nederland ondernemer,' vorig jaar was dat 7,4 procent. Hoewel het aantal allochtone starters dat het niet redt hoger ligt dan bij de totale groep star ters, zien de onderzoekers steeds meer nieuwelingen over leven. In de industrie en detail handel gaan meer allochtone ondernemers failliet dan au tochtone. In de horeca daaren tegen doen etnische groepen het beter. De Sociaal Economische Raad (SER) luidde eind mei de noodklok over de starterskan- sen van ondernemers van bui tenlandse komaf. Tc veel bedrij ven gaan volgens dit adviesor gaan van de regering binnen een jaar na oprichting al failliet. De meeste allochtonen begin nen een horecabedrijf, maar volgens het onderzoek komt daar langzaam verandering in. Meer allochtonen kiezen voor werk in de groothandel en dienstverlening. NEW YORK JOHN WANDERS CORRESPONDENT Tussen half juli en eind augus tus werden de aan Wall Street genoteerde ondernemingen negentien procent minder waard. De situatie is nu nog steeds uiterst onzeker al is gis teravond de weg omhoog weer ingeslagen met een spectacu lair herstel van 380,5 punten. Dat is de grootste sprong in het 102-jarige bestaan van de be langrijkste Amerikaanse beurs- 'thermometer. Nog vers in het geheugen ligt de minicrash van vorige week maandag. De Dow Jones mocht dan de volgende dag bij een recordomzet van ruim 1,2 miljard verhandelde aandelen 228 punten goedmaken maar de schrik zat er weer even goed in. Daarna was het de hele week halen en brengen. Tot gisteravond de beleggers op eens weer in actie kwamen. Grote Amerikaanse banken als Citicorp en Chase Manhattan schreven vorige week elk vier honderd miljoen gulden aan verliezen af op Russische le ningen. Eerder dit jaar boekten Amerikaanse multinationals forse verliezen op investerin gen in Azië. De economie van de VS oogt krachtig. Maar kun je nog scoren als je medespe lers op de grond liggen? 'Kiss your assets goodbye' (Neem afscheid van je aande lenbezit) schreeuwde de sensa tiekrant The New York Post nog maar enkele dagen gele den. Barman Sam, die werkt in een café op de 65ste verdieping Handelaren op de beursvloer in New York zagen gisteravond de aandelenkoersen de grootste dagwinst boeken: ruim 380 punten. foto ap stuartramson van het Rockefeller Center legt hij uit waarom hij juist reageer de met aandelen kopen. „Ik zit in de markt voor de lange ter mijn. Over verliezen die ik van daag of morgen boek, maak ik mij geen zorgen. Ik houd mijn aandelen rustig vast en koop als ze laag staan." Sam vertolkt de heersende op vatting van de kleine beleggers. Het aantal beleggingsrekenin gen van Amerikanen met een belang in een fonds met ge spreid risico, nam de laatste twaalf jaar explosief toe; van 30 miljoen tot 135 miljoen. Dat laatste cijfer vertegenwoordigt de helft van de Amerikaanse bevolking. De redenering van barman Sam loopt parallel aan die van de financiële dienstverleners. Bij de huidige lage rente op de kapitaalmarkt is de effecten- markt de aantrekkelijkste optie voor spaarders. Of zoals ze in de VS zeggen: 'Stocks are the only game in town' (Een ander spel dan beleggen is er niet). Hersteld van een mini-crash in oktober vorig jaar, stevende Wall Street deze zomer af op de magische grens van tiendui zend punten. Op 17 juli sloot de Dow op het record van 9337. In de zes weken die volg den op deze piek, zakte de beursbarometer 1800 punten terug om daar nu weer kleine vijfhonderd van terug te pak ken. Volgens vice-president Britz van de New Yorkse effecten beurs is een heftige reactie als die van vorige week maandag slechts ten dele verklaarbaar uit de economische instabili teit in Rusland en Azië. Hij legt 4 een deel van de schuld ook bij Internet. „Beleggers worden dankzij Internet met de snel heid van het licht geïnfor meerd", legt hij uit. „Ze kun nen met een simpele druk op de knop besluiten tot de aan- of verkoop van aandelen." Een grote serie verkooporders brengt door de gestegen groei van de informatiestroom veel sneller dan voorheen paniek verkopen op gang. Britz: „Dat proces gaat vandaag zoveel sneller dan tien of twintig jaar geleden. Ik zou bijna zeggen: Het is de prijs die we moeten betalen voor een zeer efficiënt informatienetwerk." Wat de beurs de komende da gen en weken doet, levert slechts tegengestelde reacties op. De ene analist houdt vol dat een Dow van plus tiendui zend punten rond de jaarwis seling 'ondanks alles' nog steeds realistisch is. Uitgever R. Russell van de Dow Theory Letter op zijn beurt schat dat de beursbarometer eind sep tember op een niveau van 4600 punten ligt. Die laatste schat ting zou neerkomen op een halvering van de markt ten op zichte van juli. Een 'financieel Tsjernobyl'.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9