Kloof tussen arm en rijk steeds groter Vrede in Congo is nog ver weg "Kijk het is •uitse politiek weet geen raad met economische stagnatie Buitenland irr geeft Clinton m inzage in rapport Lebed wil Rusland uit crisis halen Woelig Zuidoost-Azië Ex-wapeninspecteur: 'Irak heeft drie atoomwapens' iSDAG 9 SEPTEMBER 1998 jQ^ia wereldkampioen executeren r TTT» China heeft vorig jaar zeker 1.876 mensen geëxecuteerd, jan de rest van de wereld bij elkaar. Dit schrijft de men- .;htenorganisatie Amnesty International in een vandaag jenen rapport. Iran, het land waar na China de meeste worden voltrokken, executeerde 143 mensen. i6 er N.-Korea eet voedselhulp op igton Voedsel dat de Europese Unie naar het door hon )od getroffen Noord-Korea heeft gestuurd, wordt verdeeld 'soldaten. Dat heeft Mark Kirk, medewerker van het Ame- ise Huis van Afgevaardigden, gisteren gezegd. Kirk bezocht 1-Korea vorige maand. Hij zegt zijn bewering te baseren op ^aarnemingen. j! ners richten bloedbad aan i4 Ai Twee tieners hebben maandagavond een bloedbad Is richt in Aurora, een voorstad van de Amerikaanse stad is »r. Nadat ze vijf mensen hadden doodgeschoten, schoot 7 (n de twee jongens de andere dood, aldus de politie. De pende jongen (17) is gisteren aangeklaagd wegens zesvou- 53 noord. Zijn motief is nog onbekend. ie uwe arrestatiegolf in Myanmar in_i Het militaire bewind in Myanmar (Burma) heeft op- r 110 oppositieleden opgepakt. Daarmee is het aantal ar- ies in de afgelopen drie dagen op 220 gekomen. Eenderde eze groep bestaat uit parlementariërs die na de verkiezin- in 1990 in de volksvertegenwoordiging kwamen. Dit heeft tonale Liga voor Democratie, de partij van oppositieleid- ung San Suu Kyi, gisteren bekendgemaakt. en slaan om: 200 doden li Op het Afrikaanse Kivu-meer zijn zeker 200 mensen om- 7 nen doordat twee boten die teveel passagiers vervoerden 5 is een storm kapseisden. Dat heeft een radiozender in het 7 olese Bukavu gisteren gemeld. Slechts twintig mensen 6 [efden het ongeluk. ïkauto explodeert: 53 doden 7 tULO» Op een snelweg in Brazilië zijn gisteren 53 inzitten- 5 hn twee bussen om het leven gekomen toen vlakbij een uto verongelukte en explodeerde. Tientallen andere men- takten gewond. Het ongeluk voltrok zich op een snelweg in jurt van Araras, ongeveer 180 kilometer ten noordwesten ao Paulo. De tankauto vervoerde 26.000 liter diesel en 9 liter benzine. jeriaanse activisten vrijgelaten 1 Nigeria heeft twintig activisten van de Ogoni-minderheid 70 laten. Ze zaten sinds 1994 gevangen. Ze waren net als de 1 terechtgestelde schrijver Ken Saro-Wiwa gearresteerd op 7 tuldiging van de moord op vier stamhoofden die op de waren van wijlen dictator Abacha. Een rechtbank in de 7 Port Harcourt stelde de activisten maandag op vrije voeten, 3 srd gisteren bekend. Buurlanden trekken hun troepen het liefst snel terug ier de president, blijf uit de buurt van onze dochters'. Betogers die :e affaire rond Monica Lewinksy hun buik vol hebben van de :<aanse president Clinton posteerden zich gisteren in Silver Spring ind) bij een school. Clinton bracht een bezoek aan de school. foto ap» ron edmonds het Starr-rapport moet het Con gres beoordelen of een proce dure moet worden gestart om Clinton af te zetten. Meer tegenwind voor de pre sident kwam gisteren van mi nister van justitie Reno. Zij gaf opdracht tot een vooronderzoek naar de financiering van Clin tons verkiezingscampagne in 1996. Over negentig dagen be slist Reno of er aanleiding is een onafhankelijk aanklager op deze zaak te zetten. De vraag is of Clinton meer geld aan televi siespotjes heeft uitgegeven dan wettelijk is toegestaan. lIGTON Rtr-AFP-ANP [flerikaanse president Clin- itijgt het rapport van onaf- 'jlijk aanklager Kenneth over de Lewinsky-zaak ip zien voordat Starr het jfiet Congres stuurt. Dat ,Starr gisteren laten weten, igens twee tv-stations gaat Jnehonderd pagina's dikke ifa over Clintons buiten- iiijke escapades met Moni- rjwinsky komende vrijdag Jiet Congres. Het is dan t parlement om te bepa- het openbaar gemaakt. Op grond van nairobi frans van den houdt correspondent Het werd gisterochtend wel aangekondigd, maar tot een be stand in Congo heeft de topont moeting in Zimbabwe uiteinde lijk toch niet geleid. De Congo lese rebellen vertikken het de wapens neer te leggen. Wel werd tijdens het vredesberaad duidelijk dat Rwanda, Uganda, Zimbabwe en Angola de strijd zo snel mogelijk willen beëindi gen. Morgen wordt hierover op nieuw beraadslaagd in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Voorlopig is vrede in Congo nog ver weg. Het wantrouwen tussen het regime van president Kabila en de rebellen is gisteren alleen maar groter geworden. Als de omringende landen be sluiten hun troepen uit Congo terug te trekken, dan is het zeer de vraag of Kabila en rebellen er ooit in slagen een politiek com promis te bereiken. Congo's tweede rebellie in twee jaar heeft een totaal ander verloop dan de eerste. Toen Rwanda en Uganda enkele maanden geleden besloten dat het tijd werd voor een machts wisseling in Kinshasa, hadden ze ongetwijfeld een snel succes in gedachten. Het liep echter anders. Buurlanden schoten de belaagde Kabila te hulp. De eerste die inzag dat hij zijn hand dit keer behoorlijk heeft overspeeld, was Uganda's presi dent Museveni. Hij begreep dat zijn elite-troepen in west-Congo geen kant meer op konden als gevolg van militair ingrijpen van Zimbabwe en Angola. Museveni liet weten dat hem nu een di plomatieke oplossing van het conflict voor ogen staat. Ook Rwanda moest bakzeil halen. De Rwandese regering vroeg Zimbabwe om gevangen geno men Rwandese soldaten goed te behandelen. Bovendien viel de diplomatie ke steun van Zuid-Afrika voor Rwanda en Uganda weg. In eer ste instantie keerde de Zuid- Afrikaanse president Mandela zich tegen Zimbabwe en Ango la, omdat ze Kabila te hulp wa ren geschoten. Maar vorige week maakte Mandela een draai van 180 graden. Landen in de regio, zei hij, hebben alle recht om de Congolese leider te helpen. Al met al is Congo voor Uganda en Rwanda een wes pennest geworden. Ook de landen die Kabila steunen, zijn het meest gebaat bij een snelle diplomatieke op lossing van het conflict. Geen van hen kan zich een langduri ge militaire interventie in Con go veroorloven. De Angolese re gering heeft de handen vol aan een dreigende burgeroorlog in eigen land, terwijl Zimbabwe kampt met grote economische en politieke problemen. Deze landen alsmede Namibië, dat Kabila eveneens steunt wil len het liefst hun troepen snel uit Congo terugtrekken. Ze zullen dat echter alleen doen als ook Rwanda en Ugan da uit Congo vertrekken. Maar die landen blijven volhouden dat geen van hun soldaten mee vecht met de Congolese rebel len en dat er dus niets terug te trekken valt. Dat hun legers in oost-Congo uitvalbases hebben om hun 'eigen' rebellen te be strijden Interahamwe uit Rwanda en het Verenigd Demo cratisch Front uit Uganda is volgens Rwanda en Uganda een verhaal apart. Daarom willen ze die bases in Congo handhaven. De vraag is nu wat de Congo lese rebellen doen, wanneer buitenlandse troepen inderdaad uit Congo zouden worden te ruggetrokken. Het valt aller minst uit te sluiten dat ze dan met hernieuwde energie tegen Kabila's regeringsleger ten strij de trekken. Waarnemers wijzen erop dat de rebellen zijn begon nen met de opbouw van een nieuwe uitvalsbasis in buurland Congo-Brazaville. Van daaruit kan in de toekomst een tweede aanval op Kinshasa worden ge lanceerd. MOSKOU DPA-Rtr-AFP-GPD Als de toestand in Rusland ver der verslechtert, wil gouverneur Lebed van de Siberische provin cie Krasnojarsk zijn 'verantwoordelijkheid nemen'. De oud-generaal heeft dat van daag verklaard. Lebed zegt zo nodig bereid te zijn in te grijpen om Rusland uit de crisis te ha len. Hij liet in het midden of hij dan premier of president wil worden. Het parlement heeft kandi daat-premier Tsjernomyrdin tot tweemaal toe de voet dwars ge zet. President Jeltsin heeft nog steeds niet besloten of hij hem ook voor de derde keer aan de Doema zal voordragen. Jeltsins woordvoerder liet dat vanoch tend weten. In Moskou wordt steeds openlijker gespeculeerd dat de president Tsjernomyrdin misschien laat vallen. Minister van buitenlandse zaken Pri makov en burgemeester Ljoezk- ov van Moskou lieten gisteren weten dat zij in elk geval geen premier willen worden. Dag na dag stijgt de nood in het land hoger. In diverse gebie den en semi-autonome deelre publieken van de Russische Fe deratie hebben gouverneurs de noodtoestand uitgeroepen, hoewel alleen 'de president daartoe het recht heeft. Andere regionale leiders dreigen even eens het heft in eigen hand te nemen. De Russische patriarch Alek- sej de Tweede verzonk gisteren in gebed voor de icoon van de Heilige Maagd van Vladimdir, die volgens de legenden Rus land bij herhaling heeft gered in tijden van hoge nood. „Het erg ste wat de huidige politieke cri sis kan brengen is een bloedige burgeroorlog", zei het hoofd van de machtige orthodoxe kerk. Intussen verloor de roebel vandaag opnieuw terrein. De waarde zakte tot bijna 22 roebel voor een dollar. De maandag af getreden president van de cen trale bank, Doebinin, zei dat de bank in juli en augustus meer dan achttien miljard gulden heeft besteed aan mislukte in terventies om de roebel te steu- Phnom penh Cambodjaanse oproerpolitie heeft vandaag met geweld betogers weggejaagd bij het huis van oppositieleider prins Norodom Ranariddh en bij de Amerikaanse ambassade in Phnom Penh. Een boeddhisti sche monnik overleed nadat hij door een politiekogel was getroffen. Een onbekend aantal betogers werd ge arresteerd (foto). Soortgelijke taferelen speelden zich vanmorgen af in Surabaya, de tweede stad van Indone sië. Studenten die het aftreden van president Habibie eisen, raakten daar slaags met de politie. Habibie bracht vandaag een bezoek aan Surabaya. foto reuters chor sokunthea heeft alles om klassiek te wor- »Hoe is het mogelijk", schreef het Ameri- e Blad Newsweekvorig jaar verbijsterd over uitse economie. „Vier miljoen werklozen, je kunt op zondag nergens melk kopen." uitse economie is verstard. De vroeger zo ,s reus heeft tegenwoordig lemen voeten, i mens lijkt bij machte daarin verandering isngen. jj«peter van nuusenburg ijuitse economie staat er niet best voor. Al- omdat de conjunctuur momenteel meezit, jiet nog wat. De groei kan volgens sommige fts de laatste maanden van dit jaar oplopen sen kleine drie procent, de werkloosheid in het oosten van het land vooral dank zij verschaffingsprogramma's. Er zijn meer dan ïiljoen vacatures en de ondernemingen in- anfiren weer. Ons beleid werkt, roept bondskan- Kohl. Op 27 september zijn er immers ver- sociaal-democratische uitdager, Gerhard )der, heeft een geheel eigen verklaring voor —•pleving: het vooruitzicht dat hij'het roer bin- N tort van Kohl overneemt. Dat Schröders ei- ^T>PD het aantrekken van de conjunctuur een vuur' heeft genoemd, is de lijsttrekker kenne- ergeten. Nl^de heren kloppen zich ten onrechte op de 3A=t In werkelijkheid is de opleving vooral te -'Gfcen aan de export. Daarmee-gaat het goed 50 Mat de mark momenteel vrij zwak is en door- 9ode vakbeweging de laatste jaren loonmatiging heeft betracht. Het aandeel van de politiek is eigenlijk te verwaarlozen. De be zuinigingen op het ziektegeld, de herziening van het pensioenstel sel en de versoepeling van het ontslagrecht, allemaal vallen ze onder het hoofdstuk 'te weinig en te laat'. En de SPD heeft zelfs beloofd deze 'asociale' maatre gelen te zullen terugdraaien als ze mag regeren. De bondsregering heeft de af- gelopen jaren maar één hervor- ming voorgesteld die die naam ten volle verdient. Maar de verla ging en vereenvoudiging van de belastingen strandden op het nein van de SPD, die in de Bondsraad, de Eerste Kamer, de meer derheid heeft. Dat alles stemt niet vrolijk. Duitsland lijdt aan vrijwel alle kwalen van een verkalkte verzorgings staat: te veel bureaucratie, te hoge lasten, een vastgelopen arbeidsmarkt, te hoge loonkosten, vergrijzing, een starre vakbeweging, een subsidie cultuur en dat vooral een diep gewortelde achterdocht jegens verandering en vernieuwing. Veertig jaar geleden won de toenmalige kanselier Konrad Adenauer (CDU) de verkiezingen met de slogan 'Geen experimenten'. Sindsdien is dat de nationale lijfspreuk geworden. Met grote regelmaat laten kranten en televisie zien hoe andere landen hun haperende motor weer op toeren hebben gekregen. Het Nederland se model wordt vaak de hemel in geprezen, net VERKLE^IiMSEN als het Zweedse, het Oosten rijkse en het Nieuw-Zeeland- se. Maar net zo vaak wordt er aan toegevoegd dat 'het bij ons niet werkt'. Waarom niet? Die vraag wordt eigenlijk nooit bevredigend beantwoord. Duitsers zijn uiteraard niet dommer of kortzichtiger dan Nederlanders, Zweden, Oos tenrijkers of Nieuw-Zeelan- ders. Maar het overwinnen van mentale blokkades kost ze kennelijk meer moeite. Van Kohls CDU en Schrö ders SPD heeft de kiezer die wel beweging wenst, weinig te verwachten. Kohl is in de zestien jaar dat hij re geert de belichaming van de stagnatie geworden. Zijn 'kroonprins', fractievoorzitter Wolfgang Schauble, heeft wat meer dadendrang, maar het is de vraag of hij zijn partijgenoten kan bewegen tot het open zetten van de ramen. De christen democraten zijn, verwend door het Wirtschafts- wunder, eigenlijk een sociaal-democratische par tij van de oude stempel geworden, die de onbe taalbaar geworden verzorgingsstaat met hand en tand verdedigt. Bij de SPD is het niet veel anders. Het kernstuk van Schröders programma is het 'bondgenoot schap voor arbeid', een permanente ronde-tafel- conferentie van regering, vakbeweging en werk gevers. Daarmee wil hij de werkloosheid te lijf gaan. Op zichzelf geen slecht idee. maar de werk gevers hebben al gedreigd dat ze niet meedoen als Schroder doet wat hij heeft aangekondigd, na melijk de hervormingen van de regering-Kohl te rugdraaien. Van de kleinere partijen de Groenen, de li berale FDP en de (post)communistische PDS kunnen alleen de liberalen aanspraak maken op economische competentie. Hun voorstellen be helzen veel minder staat en veel meer markt. On afhankelijke deskundigen zien daarin het beste recept tegen de Duitse artritis. De FDP heeft als 'partij voor de rijken' echter een imagoprobleem en zij moet bij elke verkiezing voor haar leven vrezen. De Groenen zijn, ondanks de aanwezig heid van enkele bekwame financieel-economi- sche specialisten, nog steeds meer een actiegroep dan een geloofwaardige regeringspartij. En de PDS denkt de oplossing nog steeds tussen de mottenballen van de plan-economie te vinden. De meeste kiezers hebben volgens de peilingen een voorkeur voor een grote coalitie van CDU en SPD. De voorstanders daarvan denken dat zo'n monsterverbond in staat is om de noodzakelijke hervormingen aan het publiek te verkopen. De tegenstanders zien geen reden voor dat optimis me. Zij vrezen dat zo'n coalitie een verbond van stilstand wordt. Bovendien bestaat dan de kans op een weinig aanlokkelijk neveneffect. Van 1966 tot 1969 werd Duitsland al eens geregeerd door een grote coalitie. In de Bondsdag bestond daar tegen geen oppositie van betekenis. Het was ook de periode dat extreem-rechts met veel succes aan de weg timmerde. Niemand zit te wachten op een herhaling van die geschiedenis. UNDP-rapport schetst 'schandaal' De kloof tussen arm en rijk wordt steeds groter. Bijna de helft van de wereldbevolking, zo'n 2,7 miljard mensen, moet het doen zonder basisvoorzieningen als schoon drinkwater en medische zorg. De rijkste 1,2 miljard men sen (20 procent) beschikken over 86 procent van alle voedsel, onderwijs en andere levensbehoeften. Dat staat in een vandaag in Den Haag gepresenteerd rapport van de UNDP, de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties. oen haag gpd Momenteel wordt wereldwijd zes keer zoveel geconsumeerd als in 1950. Nog nooit werd zo veel uitgegeven aan voedsel, energie, onderwijs, vervoer, communicatie en ontspanning. Omdat tegelijkertijd gezond heidszorg, onderwijs en nieuwe technologieën toegankelijker zijn, leven mensen langer en hebben ze een grotere persoon lijke vrijheid. Maar de toenemende wel vaart is zeer ongelijk verdeeld, zo blijkt uit het Human Deve lopment Report. „Een kind dat in het Westen wordt geboren, zal gedurende zijn leven even veel consumeren, verspillen en vervuilen als vijftig kinderen in een ontwikkelingsland. Maar degenen die het minst consu meren, hebben wel het meeste te lijden van wereldwijde milieuverontreiniging", aldus het rapport. Terwijl de rijkste 20 procent van de mensheid 86 procent van de particuliere consumptie voor haar rekening neemt, con sumeert de armste 20 procent slechts 1,3 procent van het to taal. De 1,2 miljard rijkste men sen eten 45 procent van alle vis en vlees, verbruiken 58 procent van alle energie en 53 procent van de fossiele brandstoffen (olie, gas, kolen). Ze verbruiken 84 procent van alle papier, be zitten 87 procent van alle voer tuigen en zijn verantwoordelijk voor 53 procent van de uitstoot van kooldioxide (C02). Aan de andere kant van het spectrum staan de armen. Schoon drinkwater is voor 1,4 miljard mensen niet weggelegd, 1,1 miljard heeft geen behoor lijk huis, voor ruim negenhon derdmiljoen mensen is gezond heidszorg niet beschikbaar en 20 procent van de kinderen in Canada beste woonplaats, Nederland 7de NEW YORK Rtr Canada is het beste land om te wonen. Op de vandaag ge publiceerde landenindex van de Verenigde Naties staat Nederland op de zevende plaats. Bij de samenstelling van de lijst is rekening ge houden met de algemene ge zondheid van de bevolking, het niveau van onderwijs, de gemiddelde levensverwach ting en het inkomen per in woner. Canada, Frankrijk, Noor wegen, de Verenigde Staten, IJsland en Finland bezetten de plaatsen één tot en met zes. Nederland staat zeven de. Japan achtste. De ge bruikte gegevens stammen uit 1995. De lijst is bedoeld om te tonen dat de kwaliteit van het leven niet alleen af hangt van de economische groei. Zo zijn de oliestaatjes Koeweit en Brunei in verhou ding tot hun inkomsten laag geëindigd. Deze landen zijn er volgens de VN niet in ge slaagd de economische voor spoed om te zetten in betere levensomstandigheden voor hun bevolking. ontwikkelingslanden is onder voed en komt niet verder dan vijfjaar lagere school. „Overvloedige consumptie is geen misdaad", zegt UNDP-di- recteur Speth, „maar het is schandalig dat de armen niet voldoende kunnen consumeren om zelfs in hun meest elemen taire behoeften te voorzien." tel aviv ad bloemendaal ke militaire eenheden ze bewa ken. Volgens Ritter hebben de Veiligheidsraad en de Ameri kaanse president Clinton een verrassings-inspectie van de kernwapens tegengehouden. Ritter gaf er op 26 augustus de brui aan als wapeninspec teur in Irak. Zijn vasthoudend heid irriteerde de Iraakse rege ring al lang. Teleurgesteld stap te hij op toen hij het idee kreeg dat de Veiligheidsraad en de Amerikaanse regering niet meer tot het uiterste wilden gaan bij het opsporen van Iraks wapens voor massavernietiging. correspondent Irak verbergt drie technisch complete kernwapens. Alleen de noodzakelijke splijtstof ont breekt. Dat schreef vanochtend het Israëlische dagblad Ha'aretz op grond van informatie van William Scott Ritter jr. Ritter is de Amerikaanse wa peninspecteur die onlangs uit het VN-inspectieteam stapte dat de wapenarsenalen van Irak onderzoek. Hij zegt dat het Unscom-team weet waar de bommen zijn verborgen en wel- Nieuw. Zien wie er belt, met NummerWeergave. Hen abonnement op de nieuwe dienst NummerWeergave kost slechts f2,50 per maand. U kunt de dienst aanvragen bij 0800-0429. Het enige dat u verder nodig hebt, is een voor NummerWeergave geschikt display. Bel voor meer informatie gratis 0800-0402. <8> altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7