Snellere bodemsanering voor woningbouwlocaties Den Haag uit financiële dal Rotterdamse scholieren gaan leegstand van winkels te lijf A Binnenland git met kleine joodse ii>eden blijkt vernietigd Lassen voor politici 'Ons Gelderland' maakt einde aan liederenstrijd Rechter buigt zich over gedroogde paddestoelen Protest Snelrecht voor Utrechtse jeugd )AG 9 SEPTEMBER 1998 !Vj '^prinsen erevoorzitters Op# Kroonprins Willem-Alexander en zijn Japanse tegen- i/Or&ruhito worden erevoorzitters van de respectievelijke tsnen die zich zullen bezighouden met de herdenking van lidiNederlands-Japanse relaties. Dat heeft de Japanse am- INIgisteren bekendgemaakt. De festiviteiten, die eerder dit •gonnen, zullen hun hoogtepunt bereiken in het jaar it is dan 400 jaar geleden dat het Nederlandse schip De 3 je Japanse kust bereikte. Leiden staat bij de herdenking fiel /iel&chten hasjtransport vrij h<V De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren twee n vrijgesproken die terechtstonden voor hun aandeel in Telangrijk hasjtransport. Een derde verdachten kreeg tien 72)i en kwam doordat hij al langer in voorarrest zat, direct roeten. De rechters achten niet bewezen dat de ver- "^jsamen een criminele organisatie runden. Om de crimi- inisatie te bewijzen had justitie volgens de wet meerde- e®Bdingen moeten constateren, maar in dit geval ging het its één hasjtransport. De hoofdverdachte in de zaak, een °?amse zakenman, hoort zijn vonnis volgende week vrij- „^xier van justitie M. Witteveen eiste afgelopen vrijdag te- vier jaar cel wegens de verdenking van leiding geven >r jvereldwijd operende criminele drugsorganisatie. De ;en zouden in 1997 aan boord van de Asean Explorer ze- refron hasj van Pakistan naar Kenya hebben vervoerd, te rbaïlles bekend over BSE-koeien De gegevens over de moeder en een zus van de BSE- 1 fy Can Be uit het Groningse Vriescheloo en negen run- ren die op dezelfde boerderij zijn geboren, blijken niet ■^e achterhalen. Daardoor kan staatssecretaris Faber [g*w) niet garanderen dat de dieren buiten de voedselke- Jebleven, zo valt uit een brief aan de Tweede Kamer af Risico's voor de volksgezondheid bestaan er evenwel j0nikt Faber. Ze kan echter niet met zekerheid zeggen dat 398,1 op het moment van de slacht of destructie (begin ja- ïnotrij waren van de gekkekoeienziekte. De huidige, scher- itsjjnen om te voorkomen dat BSE-besmette runderen sla- jpermarkten bereiken golden in die jaren niet. Daar- :rkt het identificatie- en registratiesysteem voor runde- kJ; oormerken) pas sinds oktober 1992, wat het moeilijk 3 ïpi een goed beeld te krijgen wat er met runderen voor m is gebeurd. Sjast voor treinverkeer Randstad ticu i LaM» Het treinverkeer in de Randstad is gisteren uren- ideffegeld door seinstoringen in de Willemsspoortunnel. tijd reden er helemaal geen treinen tussen Rotterdam ^Ttterdam-Zuid. Het euvel in de nieuwe tunnel is waar- r te wijten aan computerstoringen. Als gevolg van de l(?Ten vielen veel treindiensten uit, met name naar JJJit en Roosendaal uit. Vanuit Leiden, Haarlem en Den 'g zrd reizigers gevraagd via Utrecht naar het zuiden te rei- j:de internationale treinen naar België en Frankrijk i een andere route kiezen. In de avondspits waren veel aken de Randstad korter, en daardoor nog veel drukker dan t<w>mdat NS zijn treinstellen niet tijdig op de juiste plaats 'PW ^a-J ten astroor doodschieten drugshandelaar ■it Voor de rechtbank in Dordrecht is gisteren zestien ^jêëist tegen een 29-jarige Rotterdammer. Hij stond on- terecht voor het doodschieten van een coffeeshopeige- ^10 maart. Het 25-jarige slachtoffer uit Hendrik-Ido-Am- grd in zijn zaak in Dordrecht in het hoofd geschoten en wan 22.000 gulden. Beiden waren verwikkeld in een al. De verdachte bekende dinsdag voor de rechtbank dat «ale schot had gelost. Hij verklaarde dat hij de eigenaar rugpakken, omdat die bij een eerdere transactie 750 gul- i-einig had betaald. in coma na vechten met politie Ml. Een 23-jarige man uit Drachten is gistermiddag in jnjraakt na een vechtpartij met twee politiemensen. De uerd betrapt toen hij enkele ruiten van een basisschool in Inplaats vernielde. Hij verzette zich hevig bij zijn arresta- eeg tijdens de worstêling een hartstilstand. Toen de de man aantroffen, zaten er geen kinderen in het lokaal, teerde eerst aan de politie te ontkomen. Toen dat niet 'eigde hij één van zijn polsen door te snijden met een Volgens de agenten verzette de man zich hevig tegen houding. Met veel moeite werkten ze hem tegen de Ja een worsteling van ongeveer twee minuten werd de te rustiger en sloegen de agenten hem in de boeien. Op nent voelden ze zijn hartslag niet meer. 'erk vrouwensmokkel opgerold De politie heeft met de arrestatie van drie mannen, J Lbers uit Boxtel en een man uit Utrecht, gisteren een om- 51«netwerk van vrouwenhandel opgerold. De verdachten tientallen vrouwen uit onder meer Oost-Europa hebben gen in de prostitutie te werken in Nederland en België. ie zette veertig mensen in bij de arrestaties. Agenten ver- huiszoeking op vier adressen in Boxtel en Utrecht. Vol- politie zijn de meisjes en vrouwen afkomstig uit Neder- (■ngarije, Tsjechië en Oekraïne. De verdachten sloten de 5|fers op, bedreigden ze met vuurwapens waarna de vrou- verdiensten moesten afgeven. Ook verkrachtten de drie gÉ enkele meisjes. r«L lief met kleine joodse i tot honderd gulden rrekeningen of effecten zijn vernietigd. De ver- •fkwam aan het daglicht IJpoek van de Haagse i R. Kiek, die daarover verslag deed in het Ra- inaal. oeden zaten in de Con- as, een kas waarin de het geld bewaart dat "ppgeëist. Volgens de Ar- hadden de daarbij be- archiefstukken ten n,izest'g Jaar bewaard jOlijven, aldus ICiek. e^agse jurist deed na- 1 n cliënt onderzoek naar e spaartegoeden van gpleden ouders. Daarbij jMj volgens zijn zeggen jjrerzet van de ambtena- mijn vraag of die klei lagen er nog waren, geen antwoord", aldus ^delijk kwam volgens ^Centraal Archief van de gdiensten met de ver dat de archiefstukken •de bij die in consignatie gelden per ongeluk al tig jaar waren vemie- arnhem. anp 'Waar der beuken breede kro nen Ons heur koele schaduw biën...' is vanaf nu de eerste re gel van het officiële Gelderse volkslied 'Ons Gelderland'. De tekst en muziek zijn lang gele den gemaakt door C. Geerlings. Gedeputeerde Staten van Gel derland willen met de keuze voor 'Ons Gelderland' een einde maken aan de al jarenlang voortslepende strijd over het enige, echte Gelderse volkslied. Er bestaan namelijk vier liede ren die de titel Gelders Volkslied dragen. Elke school of vereni ging beweert het echte gezang te kennen. De provinciale afdeling Wel zijn heeft het oudste lied, van de dichter A.C.W. Staring, laten afvallen omdat 'de tekst voor de gemiddelde inwoner van Gel derland wat al te gedateerd is'. In dat lied staan strofen als 'Bij d'eiken aan den top Eens heu vels wies ik op'. Ook het Gelders Volkslied van Jan van Riemsdijk is afgevallen vanwege 'chauvinisme, dat van daag de dag niet meer serieus genomen kan worden'. Van Riemsdijk spreekt over 'onze stam' en 'de Saksische Ger maan, die het recht heeft trots te wezen'. Het 'krachtige en op gewekte' volksgezang van H. Colenbrander tenslotte komt volgens de provincie niet uit bo ven clichématige algemeenhe den. Gedeputeerde Staten willen bij passende gelegenheden 'Ons Gelderland' laten zingen. Pro bleem is alleen nog dat er bin nen de provinciale organisatie - voor zover bekend - niemand is die de drie coupletten spontaan ten gehore kan brengen. Maar de bekendheid van het lied zal worden bevorderd, zo heeft het provinciebestuur zich voorge- den haag Het CDA-Kamerlid Gerda Verburg heeft gisteren de nationale laskampioenschappen voor politici gewonnen. De metaalwerkgevers or ganiseerden deze laskampioenschappen inmiddels voor de tweede keer. In 1995 ging het PvdA-Kamerlid Johanneke Liemburg met de eer strijken. Een vakkundige jury onder leiding van Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven beoordeelde de prestaties van de 33 deelnemende Kamerleden. De las kampioenschappen voor politici zijn bedoeld om werkzoekenden te attenderen op de vraag naar personeel in de metaal- en elektrotechnische indu strie. Sinds 1995 hebben zo'n tienduizend werkzoeken in die bedrijfstak een baan gevonden. Op de foto kijkt senator Elske ter Veld (PvdA) naar de verrichtingen van haar partijgenoot, het Tweede Kamerlid Waalkens. foto gpd guido benschop Provincie stort 4,3 miljoen gulden in speciaal fonds den bosch anp De winst voor het milieu is in Zuid-Holland niet langer het criterium voor het snel schoonmaken van een ver vuilde plek. Als door de schoonmaak eerder huizen kun nen worden gebouwd én de huizenbouwer is ook nog eens bereid een deel van de saneringskosten op tafel te leggen, dan is Zuid-Holland bereid een minder vervuilde plek voorrang te geven. Het extra geld dat hiervoor nodig is, komt uit een speciaal ingesteld stimuleringsfonds. Daarin wordt dit jaar 4,3 miljoen gulden gestort. neerd. De volgorde van sane ring wordt tot nu toe bepaald door de mate van vervuiling. Gedeputeerde staten willen daar nu verandering in bren gen. Niet alleen de huizenbouw, ook de aanleg van wegen of na tuurgebieden wordt nogal eens vertraagd omdat de plek ver- den haag monica wesseling Zuid-Holland telt naar schatting 150.000 meer of minder vervuil de plaatsen. Het schoonmaken daarvan kost meer dan een mil jard gulden. Dat geld is er niet, en dus wordt elk jaar slechts een fractie van de locaties gesa- vuild is en eerst moet worden geschoond. In die gevallen dat de beschikbaarheid van geld voor sanering voor de vertra ging zorgt, is de provincie be reid om bij te springen. Ten minste als zij iets in de bouw plannen ziet. Aan die welwillendheid ver binden ze wel de voorwaarde dat diegene die een plan op de ze manier wil versnellen, zelf meebetaalt aan de bodemsane ring. In de praktijk zullen dat vaak gemeenten en projectont wikkelaars zijn. Het omgekeer de kan ook voorkomen. Als een vervuilde locatie aan de beurt is om te worden schoongemaakt, maar 'niemand zit op het ter rein te wachten', dan kan de sa nering wel even wachten. Maar het voortrekken van plekken waar huizen of natuur moet ko men, betekent niet per definitie dat andere locaties langer wachten op een schoonmaak beurt. Drammende projectontwik kelaars of bedelende natuurvor sers kunnen, zo verzekert pro vinciaal milieuvoorlichter J. Wigboldus, nooit tot versnel ling van de sanering leiden als hierdoor het milieu wordt ge schaad. Sowieso moet elke ver andering in de oude volgorde door de politieke partijen van Zuid-Holland worden goedge keurd. Diezelfde politici moeten zich overigens ook nog uitlaten over de instelling van het fonds. De rechtbank in Den Bosch buigt zich morgen over de vraag of het kweken en in gedroogde vorm verkopen van paddestoe len met een hallucinerende werking strafbaar is. Dan staan zeven personen terecht die zich hieraan volgens justitie schuldig hebben gemaakt. Vanaf het begin van de ver koop in Nederland van deze zo genoemde 'magic mushrooms' in de zomer van 1994, bestaat er onduidelijkheid over de wette lijke status van dit omstreden product. Justitie meent dat de kweek en het verkopen van dit gedroogde genotmiddel straf baar is. De paddestoelen bevat ten de stoffen psilocybine en psilocyne en die staan op lijst 1 van de Opiumwet. Het verkopen van de padde stoel zelf is niet illegaal. Maar zodra dit product wordt ge droogd, is de verkoop strafbaar, meent justitie. De discussie gaat over het drogen van de padde stoel. Als een magic mushroom wordt 'bewerkt' dan wordt de grens overschreden, zo rede neert het openbaar ministerie (OM). Volgens de Vereniging Lande lijk Overleg Smart-Shops (VLOS) kan drogen niet als een Gemeente is artikel 12-status kwijt den haag anp Den Haag krabbelt uit het financiële dal. De ont- werp-begroting van de gemeente Den Haag voor de komende vier jaar vertoont voor het eerst geen tekort meer. Met de rijksbijdrage van 1,1 miljard gulden heeft de stad haar oude schulden afgelost en is er een einde gekomen aan de artikel 12-sta- tus. De begroting is vandaag aan de gemeente raad gepresenteerd. De afgelopen periode heeft Den Haag, gezien de financiële tekorten, nauwelijks kunnen inves teren. In 1999 en de volgende jaren wil het stads bestuur de achterstand inhalen. Een voorwaarde is het oplossen van de ruimtenood met de voor gestelde grenscorrecties door het college van ge deputeerde staten van de provincie Zuid-Hol land. De uitbreiding van de stad levert de komen de tien jaar een bedrag op tussen de 400 miljoen en 1,1 miljard gulden, aldus het college. Door zowel de ruimtenood als de financiële si tuatie is de economische groei van de stad ach tergebleven. Hoge prioriteit stelt Den Haag in de komende periode aan het creëren van werkgele genheid en het voorkomen van werkloosheid. Daarvoor wordt een beroep gedaan op het Rijk en het bedrijfsleven. Volgens het college is Den Haag in grote mate afhankelijk van de extra investeringen van de overheid en particulieren. Alleen dan kan de stad werken aan de uitvoering van een speciaal inves teringsprogramma. Deze bestaat uit drie master- plannen waaronder Hoog Hage, een project voor het bouwen van woningen en kantoren boven de sporen bij het Centraal Station. De ontwerp-begroting 1999-2002 komt uit op een totaalbedrag van ruim 4,1 miljard gulden. Daaruit blijkt dat de vaste lasten voor Hagenaars de komende jaren dalen. Zo gaan de tarieven voor de onroerendezaakbelasting (OZB) omlaag. Voor woningen gaat het om een jaarlijkse verla ging met vijf procent. Verder wordt de kwijtschel ding van de afvalstoffenheffing met ingang van 1999 voor minima uitgebreid tot honderd pro cent. utrecht» gpd tigd. Waar de tegoeden naar toe zijn gegaan en om welk bedrag het gaat, is niet duidelijk. R. Naftaniël van het Centraal Joods Overleg vermoedt dat het geld in de staatskas is verdwe nen. Hij vergeleek de nieuwe ontdekking met wat hij noemde 'het gegraai van ambtenaren bij het Liro-archiefUit dat archief bleek dat ambtenaren van het ministerie van financiën in be waring gegeven joodse kleino den en sieraden die niet waren opgeëist, onderhands hadden doorverkocht. Het Centraal Joods Overleg wil het er niet bij laten zitten en eist dat de minister van financi en er alles aan doet om te ach terhalen wat er precies is ge beurd. Woordvoerder Naftaniël van het Centraal loods Overleg. ,,Ook al gaat het om kleine be dragen, wij willen weten waar het geld is gebleven. Ik denk dat het is toegevoegd aan de rijksmiddelen." Het gaat het hem niet zozeer om het geld zelf, maar om de emotionele waarde voor de nabestaanden. Voorts wil Naftaniël dat de mi nister ervoor zorgt dat er geen archieven uit de Tweede We reldoorlog meer worden vernie- tigd- Justitie in het arrondissement Utrecht wil vanaf volgend jaar ook op minderjarigen een lik- op-stukbeleid toepassen. Jonge ren tussen de twaalf en de acht tien die over de schreef zijn ge gaan, krijgen op het politiebu reau te horen of ze voor de kin derrechter moeten verschijnen, een geldboete moeten betalen of een alternatieve taakstraf moeten uitvoeren. Het arrondissement Utrecht wordt het tweede in Nederland dat snelrecht voor jongeren gaat toepassen. Alleen in Roermond wordt dat lik-op-stukbeleid ge hanteerd. Justitie is nog in over leg met de arrondissements rechtbank, de Raad voor de Kin derbescherming en politiedis tricten over de precieze invul ling van het snelrecht. Doel van het lik-op-stukbe leid is om jongeren direct te confronteren met de gevolgen van hun misstap. Het snelrecht is alleen van toepassing op 'klei ne criminaliteit'; vergrijpen die normaal gesproken door de po litierechter worden afgehan deld. Te denken valt aan win keldiefstal en vernielingen. Voorts wil justitie het gebrek aan capaciteit bij de arrondisse mentsrechtbank in Utrecht op vangen. Jongeren die eigenlijk straf verdienen, ontlopen die nog te vaak doordat de recht bank niet alle zaken kan ver werken. Justitie dient elk jaar weer meer aanvragen in voor zittingen bij de kinderrechter dan de rechtbank kan verwer ken. De hoofdbureaus van deze districten worden bij de invoe ring van de nieuwe aanpak uit gerust met een secretaris van het openbaar ministerie die speciaal is opgeleid in het jeugdrecht. Die secretaris be paalt of het zinvol is of een van misdaad verdachte minderjari ge voor de rechter moet ver schijnen. In dat geval verlaat de jongere met een dagvaarding in de hand het politiebureau. Bij lichtere vergrijpen legt de secre taris een taakstraf op. Ook kan hij een transactie aanbieden. den haag Een Mariabeeld werd van stal gehaald bij een zogenaamde gebeds- en boetemanifestatie gisteren op het Binnenhof. De manifesta tie was gericht tegen het Nederlandse abortus- en euthanasiebeleid. foto anp koen suyk bewerking worden gezien, om dat het een 'niet-omkeerbaar' proces is. De paddestoel droogt namelijk vanzelf, zo luidt de re denering. Het OM heeft al eerder gepro beerd verkopers van de ge droogde paddestoelen met een geestverruimende werking strafrechtelijk aan te pakken. Maar dat blijkt niet eenvoudig. In januari 1995 deed de politie in Amsterdam een inval bij Conscious Dreams in Amster dam. Die zaak werd na twee jaar geseponeerd. Ook een po ging van de politie in Rotterdam om verkopers van de omstreden paddestoelen aan te pakken, is gestrand. Begin dit jaar bood de Werk groep Smart Shops een rapport aan minister Borst (VWS) aan. Daarin werd geen mening gege ven over het te volgen beleid voor geestverruimende paddo's. De minister besloot daarop dat de rechter maar moest uitma ken of de omstreden padde stoelen onder de Opium- of de Warenwet vallen. Eind vorig jaar oordeelde de Hoge Raad dat bewerkte padde stoelen verboden zijn. Of ge droogde paddestoelen daar ook onder vallen, is de vraag die woensdag centraal staat. Bouwer maakte fouten bij lekke Haagse tunnel DEN HAAG GPD De lekkage in de fundering van de tramtunnel in Den Haag is waarschijnlijk deels te wijten aan fouten van de bouwer. De constructie van de tijdelijke ondergrondse steunboog is waarschijnlijk niet vlekkeloos verlopen. De Haagse gemeen teraad is gisteren geïnfor meerd over de situatie. Eén en ander valt op te maken uit een rapport van het onaf hankelijke Nederlands Expertise Bureau (NEDEB), dat in op dracht van de verzekeraars de lekkage onder de Kalvermarkt heeft onderzocht. Als mogelijke fouten noemt het NEDEB: het op de verkeerde plek boren van gaten voor het cement, het scheef boren van die gaten en het inbrengen van te weinig ce ment, waardoor er zwakke plek ken overbleven tussen de ce- mentkolommen. Er zou ook sprake kunnen zijn van 'onregelmatigheden in de bo- demopbouw', Deskundigen van onder meer de TU Delft hebben eerder al verklaard dat er bij de bouw te veel is vertrouwd op de nog experimentele techniek. Welke fouten er zijn gemaakt, kan pas exact worden vastge steld als het water uit de tunnel is gepompt. De gemeente heeft bouwer en het ingenieursbureau formeel aansprakelijk gesteld voor alle schade die is ontstaan. Die.aan- sprakelijkheid wordt door deze partijen vooralsnog niet geac cepteerd. De gemeente heeft op haar beurt rekeningen gekregen van onder andere het Haags vervoersbedrijf HTM rotterdam anp Leerlingen van drie Rotterdamse scho len beginnen volgend jaar een aantal winkels. Ze kunnen op die manier praktijkervaring opdoen met het za kenleven. Bovendien leveren de scho lieren hun bijdrage in de bestrijding van de leegstand van winkelpanden. Wat voor winkels het precies wor den, is nog niet bekend. De 45 scholie ren die bij het experiment zijn betrok ken, moeten eerst een bedrijfsplan op stellen om te zien hoe de winkels weer levensvatbaar kunnen worden ge maakt. Vervolgens mogen zij de zaak zelf gaan runnen. Het idee is afkomstig van het Zeven- bergse managementbureau Rietveld Rietveld. Volgens directeur T. Rietveld bestaat er een grote behoefte aan het project. Voor de proef heeft hij vijftien panden in de wijk Oude Noorden op het oog die al meer dan een half jaar leeg staan. Hij is in onderhandeling met de eigenaren van de winkels. Te vens probeert hij naast subsidie ook sponsoren voor het project te werven. Rietveld selecteert de leerlingen vooral op 'creatief denkvermogen'. „Het is natuurlijk niet voor niets dat de winkels niet levensvatbaar zijn. Aan de leerlingen is dan ook de opdracht er toch voor te zorgen dat de zaken weer gaan draaien." Hij noemt als voorbeeld een knopenzaak. „Mensen vinden het vaak jammer als zo'n zaak ophoudt te bestaan. In combinatie met bijvoor beeld een ontwerpafdeling voor kle ding kan zo'n winkel misschien wel draaien. Het is aan de leerlingen om dat te onderzoeken." Om de scholieren klantvriendelijk te laten werken, krij gen zij ook toneelles. De drie Rotterdamse scholen die aan het project gaan deelnemen zijn het Albcda College, het regionaal onder wijs centrum Zadkine en de Ichthus Hogeschool. Het is de bedoeling dat de winkels minimaal drie dagen per week open zijn. De koopwaar zal behalve in de winkels zelf ook via Internet worden gepresenteerd. Rietveld verwacht dat na een jaar tweederde van de winkels kan blijven bestaan. Eventueel kunnen dan ook andere geïnteresseerde ondernemers de zaak overnemen. Ais de proef een succes wordt, wil Rietveld het project ook in andere steden laten draaien.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5