Verslaafden en zwervers weggestuurd Binnenland 'Iedereen probeerde weg te komen' Omsingeld door waterfietsen Srigdringen uitstoot Jeikasgas lukt niet 'Geen tijd meer voor halfslachtige oplossing' >AG 9 SEPTEMBER 1998 Jerk genoemd als voorzitter PvdA Si PvdA-Kamerlid Rob Oudkerk geldt binnen de partij ■n de belangrijkste kandidaten voor het voorzitterschap ■ydA. Huisarts Oudkerk, fractiewoordvoerder op het ge- ™|volksgezondheid, zou begin volgend jaar Ruud Vree- opvolgen. Vreeman is interim-voorzitter sinds Ka- jiund staatssecretaris onderwijs is geworden. Oudkerk n nog niet beschikbaar gesteld. „Ik ben nog geen kandi- ir heb al eerder aangegeven dat ik het een interessante Jnd". Het PvdA-Kamerlid, bij een groot publiek bekend fttv-programma's over medische zaken, moet volgende ngeven of hij het voorzitterschap ook wil. llminapepermunt in trek Pepermuntfabrikant Koninklijke Fortuin uit Dokkum fel bij. De herdenking van de troonsbestijging van ko- ïelmina, deze maand honderd jaar geleden, heeft ge- jen run op de zogenoemde Wilhelmina-pepermunt. luntfabriek heeft een speciale gedenkbus gemaakt, is is de eedaflegging en de intocht in Amsterdam te 0Ibussen gingen vooral het afgelopen weekeinde in en Apeldoorn, waar de inhuldiging werd herdacht, als war- eiedjes over de toonbank, et.* "jjfcr positief over titel academici zijr. De Tweede Kamer voelt er wel iets voor om de titela- vadfjederlandse academici intemationaler te maken. Doc- Jsijsen kunnen dan met hun titel makkelijker in het bui- Maar hoe zo'n titel eruit moet zien, weet de Ka- ojniet. PvdA, CDA, D66 en WD reageren hiermee op het °Uvan rector magnificus F. van der Woude van de Rijks- Groningen. Hij zei maandag in zijn toespraak bij de het academische jaar dat doctorandussen een r uiitel moeten krijgen. Hij stelt de titel 'meester' voor, die gelijkbaar is met de masterstitel in het buitenland. belangstelling lerarenopleiding ""er. Het aantal vooraanmeldingen voor de lerarenoplei- isonderwijs is flink gestegen. De Informatie Beheer gistreerde een kwart meer vooraanmeldingen dan vorig 1(blijkt uit een evaluatie van een wervingscampagne voor Bidingen die staatssecretaris Adelmund (onderwijs) gis- ar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Tot de wervings- jie werd vorig jaar besloten omdat er op termijn een te- gt aan leerkrachten in het basisonderwijs door klassen- ng, arbeidsduurverkorting en een stijgend aantal ge- De precieze cijfers over het aantal studenten op de le- |eiding basisonderwijs worden pas in december dit jaar u :rzoek naar werking marihuana L u Drie Nederlandse instellingen gaan onderzoek doen geneeskundige werking van marihuana. De marihuana iroor wordt gebruikt, moet uit de Verenigde Staten of jJittannië komen, omdat het hier niet gekweekt mag Minister Borst (volksgezondheid) bekijkt al wel of er an- gelijkheden zijn. De Kamer was gistererf'eensgezind in het onderzoek, dat moet uitwijzen of met name aids, kanker of multiple sclerose (MS) baat hebben jnïuana. Maar de fracties zijn verdeeld over de vraag of rook op Nederlandse bodem weed geproduceerd moet worden. ?aa; ane brand in loodsen Uithoorn ien; jraiu In twee loodsen met verpakkingsmateriaal in Uit- cheeft gisteravond een hevige brand gewoed. De brand- atomoedt dat deze is ontstaan door een kleine explosie. Bij heeken van de brand waren drie werknemers aan het het brandbare ethanol. Twee mannen liepen brand- één van hen is overgebracht naar het brandwon- in Beverwijk. Eén loods is ingestort, de ander is ge- i hk uitgebrand. De brandweer vermoedt dat de schade in usten loopt. Eerder werd gevreesd voor het vrijkomen van zoffiaar metingen hebben niets uitgewezen. De provinciale n d)l Uithoorn-Mijdrecht, waar de loodsen staan, werd bij sktteken van de brand enige tijd afgesloten voor het ver- ,3n verjaagt leerlingen Ijlde. De 55 leerlingen van de openbare basisschool in Roderwolde en hun drie leerkrachten moeten op tmijn hun schoolgebouw verlaten. De vloeren zijn dus- door hout- en kelderzwam dat ze allemaal ver- worden. De schimmel kwam aan het licht bij re- ^werkzaamheden in verband met vochtige muren. De verwacht dat de leerlingen gedurende twee '^■jn elders ondergebracht moeten worden, art igicht gaat camera's gebruiken UMt Utrecht kan gebruik gaan maken van camera's in de .n gen geweld op straat. In de gisteren gehouden raads- letfsie voor financiën en algemene zaken gingen de meeste (akkoord met een experiment. Het experiment met de vi- wordt gehouden op de Mariaplaats. Juist deze lo- p bij enkele fracties vragen op. Men vond het merkwaar- illeen in de binnenstad het camera-experiment wordt terwijl er ook elders in de stad gevaarlijke plekken nfeffacties vroegen met klem om de nodige prudentie als 12) om de bescherming van de privacy, ieir óDIwikkelingsrelatie China stoppen' Iï De ontwikkelingsrelatie met China zou wat minister »s van ontwikkelingssamenwerking betreft over zeven iliaakt kunnen worden. De periode van zeven jaar hangt met de looptijd van de zogeheten Kok-gelden voor Chi- gaat hier om een bedrag van 500 miljoen voor de export ierlandse goederen en knowhow voor ontwikkelingsge- yjprojecten. Tijdens een Kameroverleg drong de Tweede Jlaan op een herbezinning van de ontwikkelingsrelatie met Het land is inmiddels een regionale grootmacht gewor- rond 30 miljard uitgeeft aan zijn defensie-uitgaven. tee pc klj De ravage bij het GWK ii de haventerminal van Hoek van Holland. foto o pd roel dijkstra hoek van holland gpd In de chaos was niet meteen duidelijk of er nu sprake was van een bankoverval of een bomaanslag. In de terminal van de veerdienst van de Ste- na Line in Hoek van Holland brak namelijk complete pa niek uit nadat een nog voort vluchtige bankrover vier gra naten tot ontploffing bracht bij het bankfiliaal van de Grenswisselkantoren. Dat is gevestigd in de hal van de scheepvaartmaatschappij in Hoek van Holland. Stena Line-directeur Pim de Lange sprak direct van een ter roristische actie. Hij zat op het moment van de aanslag in de restauratie een hapje te eten, samen met zo'n dertig ande ren. „Ineens zagen we iemand naar binnen lopen en wat gooien, gelijk gevolgd door de explosies. Het was een onge looflijke knal. Een medewerk ster van mij vloog echt van haar stoel. M'n oren doen nog pijn. De dader rende direct naar buiten. Tjonge, jonge, dat dit kan gebeuren." Een marechaussee werd door de klap van de explosie meters van zijn stoel geblazen. Een Brits gezin liep snijwonden op door rondvliegend glas. Bij el kaar werden negen slachtof fers naar ziekenhuizen ge bracht. Anderen werden ter plekke geholpen aan hun ver wondingen. De 24-jarige restaurantbedien- de Leonie Reinhoudt stond uren na de klap nog te trillen op haar benen. „Na die eerste klap, de hardste, probeerde iedereen weg te komen. Er zaten zo'n twintig mensen in de restaura tie. Het was rustig. Er was geen boot dus er zat bijna alleen maar personeel te lunchen. De hele glaswand lag in gruzele menten. De mensen van de bank zagen door een camera dat een in het zwart geklede man met een gasmasker op een pakje op de balie legde. Ze ver trouwden het niet en doken meteen weg. Dat heeft ze waar schijnlijk gered." Kok Petro Kools was in zijn keu kentje bezig toen de eerste gra naat ontplofte. „Ik deed de deur open om te kijken wat er aan de hand was, hoorde een tweede knal en zag dat die vent begon te schieten. Ik ben direct terug gegaan naar de keuken." Op dat moment beleefde de medewer ker van een expeditiebedrijf dat boven de bank is gevestigd angstige momenten. „Ik vloog van mijn stoel af, zo de lucht in. Daarna zijn we beneden gaan kijken, links en rechts liepen mensen met snijwonden. We zagen de dader voorbijkomen met een pistool in zijn hand. Eén van ons sloeg op de vlucht maar rende per ongeluk dezelf de richting op als de dader. Waarschijnlijk begon hij daar om te schieten. Ik weet niet of dat nou echt op ons was gericht want ik liep met mijn rug naar hem toe." Buurtbewoonster Tamara Haal- meijer werd bijna onderstebo ven gereden door de dader. „Ik hoorde drie knallen. De ramen trilden." Bij het naar buiten gaan zag ze een donker geklede man op een mountainbike. „Ik kon ternauwernood opzij sprin gen." De politie zette direct een helikopter in. Alle uitvalswegen werden gecontroleerd. Drie in zittenden van een verdachte au to werden gefouilleerd, maar de mensen bleken niets met de overval te maken te hebben. Met excuses van de politie zijn ze weer weggestuurd. Het is niet de eerste keer dat het filiaal van de Grenswisselkanto ren in Hoek van Holland door een bomexplosie wordt getrof fen. Op 14 februari 1995 ont plofte een bom waarbij twee medewerkers gewond raakten. Het gerucht ging toen dat het om een wraakactie zou gaan van de daders die in 1988 al probeerden om het bankfiliaal in de badplaats te overvallen. Zij werden indertijd veroor deeld tot lange gevangenisstraf fen. De daders van de bomaan slag werden niet gepakt. Is Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Uitlevering Brit gevraagd wegens kinderpornozaak ALMELO GPD Het openbaar ministerie in Al melo heeft Groot-Brittannië ge vraagd een 42-jarige Brit aan ons land uit te leveren. Hij wordt beschouwd als de 'kwade genius' achter de zogeheten Björn Tapes. Dat zijn overal in Europa wijd verspreide kinder pornofilms waarin een Almelo se jongen seksueel wordt mis bruikt door de Brit en z'n tien jaar oudere stiefbroer. De Brit was lange tijd voort vluchtig, maar werd anderhalve week geleden op een Londens vliegveld aangehouden toen hij uit het Verre Oosten kwam. Of ficier van justitie P. Quak rekent erop dat de man wordt uitgele verd. Wanneer hij wordt uitge leverd is mede afhankelijk van de vraag of de verdachte zijn medewerking daaraan geeft. Verzet hij zich, dan kan het nog maanden duren voordat hij in Nederland arriveert om vervol gens terecht te staan. De Björn Tapes zijn in 1990 opgenomen in de Hengelose flat van zijn tien jaar oudere stiefbroer en vonden daarna op ruime schaal hun weg naar pe dofielen in Europa. Volgens de officier van justitie was het de Brit die zei wat en hoe de Al melose jongen moest worden gefilmd. Minister Van Boxtel wil overlast junks in grote steden indammen De spoorwegpolitie is gisteren op het Centraal Station in Amsterdam begonnen met een permanente toegangscontrole van reizigers bij de ingangen. Mensen die niet kun nen aantonen dat zij reiziger zijn, worden verwijderd. Minister Van Boxtel (grote steden en minderheden) heeft naar aanleiding van de schoonveegactie laten weten in overleg met de grote steden tot een definitieve oplossing te willen komen voor de overlast die drugsverslaafden veroorzaken. utrecht «gpd-anp Het Amsterdamse station is tot verboden gebied verklaard voor iedereen die niet met de trein reist. De spoorwegpolitie houdt permanente toegangscontrole. De spoorwegpolitie wil zo jun kies, dealers en zwervers buiten de deur houden. Reizigers die bij de ingang aangeven aan het loket een kaartje te zullen ko- Onderzoek naar meineed politie amsterdam gpd Justitie in Amsterdam over weegt de rijksrecherche te laten onderzoeken of Amsterdamse agenten mogelijk meineed heb ben gepleegd in de zaak van een Eurotop-demonstrant. De agenten zouden gepoogd heb ben te voorkomen dat een ver oordeelde arrestant hoger be roep aantekende. De rechtbank in Amsterdam had de man een jaar geleden veroordeeld wegens het beledi gen van ME'ers tijdens de vorig jaar in de hoofdstad gehouden Eurotop. Ook zou hij demon stranten hebben opgeruid. Hij kreeg een boete van tweehon derd gulden opgelegd. Op de Amsterdamse tv-zen- der AT5 vertelde de man in het bezit te zijn gekomen van vi deo-opnamen van zijn arresta tie. Daaruitzou blijken dat agenten onder ede hebben ge logen over de toedracht. Toen hij de politie daarmee confron teerde, boden die hem excuses aan en tevens het verzoek geen hoger beroep aan te tekenen en niet in de publiciteit te treden. Ook zou hem tweeduizend gul den zijn geboden als schadever goeding. Het geld heeft hij ech ter nooit ontvangen. Juristen en gemeenteraadsle den zijn van mening dat de po litie over de. schreef is gegaan. De Amsterdamse hoofdcom missaris Kuiper liet weten dat deze zaak wel juist is afgehan deld. pen, kunnen zonder meer door lopen. Volgens regiodirecteur Rand stad Noord van de NS, F. Reits- ma, heeft de maatregel onmid dellijk resultaat gesorteerd. Gis teren waren er geen verslaafden of andere rondhangers meer te vinden op het station. Vijf men sen die niet wegwilden, zijn aangehouden. Treinreizigers zullen tijdens de spits geen ver traging oplopen bij de ingang, beloven de NS. Ook in Utrecht vinden schoonmaakacties plaats in en rond het Centraal Station en het winkelcentrum Hoog Catharij- ne. Utrechts burgemeester en korpsbeheerder Opstelten heeft gisteren bekendgemaakt op zeer korte termijn met een plan van aanpak te komen. Volgens Opstelten is de drugsoverlast in alle steden 'een grote bron van zorg'. Hij acht het daarom goed 'bij het rijk claims neer te leggen' om de problemen voortvarend te kun nen aanpakken. Maar over het binnenkort te verwachten Utrechtse plan van aanpak wil hij niet veel loslaten. Opstelten: „Het moet een inhoudelijk ver haal worden. Maar ik wil niet zeggen wat wij claimen om niet de onderhandelingsruimte met minister Van Boxtel prijs te ge ven." De aanpak van de overlast kan niet alleen repressief zijn, aldus Opstelten. „Het moet gaan om een uitgebalanceerd beleid. Maar het zou slecht zijn als je dealen en gebruiken van drugs verbiedt, zonder vervol gens die verboden te handha ven. Dan wordt het héél erg druk met junks in Hoog Catha- rijne." Bij het Utrechtse plan zullen ook omwonenden van Hoog Catharijne worden betrokken. Zij krijgen zitting in een zogehe ten klankbordgroep, die de be leidslijnen en de uitvoering er van van kritisch commentaar kan voorzien. Verder wordt in Utrecht de wens om meer opvangplaatsen bij voorbeeld uitbreiding van het Inloopcentrum in Hoog Ca tharijne, almaar groter, aldus Opstelten. „De overlast moet verdwijnen, maar aan de andere kant dient er tevens oog te zijn voor de zorg van de verslaafde medemens." Sinds vorig jaar voerde Utrecht de mogelijkheid tot het opleggen van een vcrblijfsver- bod in voor Hoog Catharijne en omgeving. Junks die herhaalde lijk voor overlast zorgen, kan door burgemeester Opstelten de toegang tot het gebied wor den ontzegd. Het verbod valt te vergelijken met het stadionver bod voor voetbalvandalen. Amsterdam In de Amsterdamse Prinsengracht kwam gisteren een rondvaartboot vast te zitten tussen de waterfietsen. De exploitant van de fietsen was de vaartuigen, die door toeristen op verschillende plaatsen in de grachten waren achtergelaten, gaan ophalen en had daarvan een lange ketting gevormd. Die slingerde zich zodanig om de rondvaartboot heen, dat deze geen kant meer op kon. foto paul van weel 5 ende economie zorgt voor toename zichte van referentiejaar 1990, niet haalt. In 1997 lag de uit stoot van C02 namelijk elf pro cent hoger dan in 1990. Ook de in EU-verband afgesproken re ductie van zes procent in 2010 lijkt nauwelijks haalbaar. Het RIVM wijt de toename van de C02-émissie aan de groei van de economie. De toe- genomen productie en con- 0pilans 1998, die gisteren sumptie veroorzaakten meer teister Pronk (VROM) (vlieg)verkeer, meer afval en een stijging van het energiever bruik. De C02-uitstoot door het totale wegverkeer steeg in 1997 met ongeveer drie procent. Door de toename neemt de broeikasgaswerking toe, met een stijging van de temperatuur als gevolg, aldus het RIVM. keifoorpagina m m?id slaagt er niet in de van het broeikasgas ide (C02) terug te drin- jgendeel, vorig jaar is de .^met twee procent ge- ,aren de komende jaren ,jearschijnlijk een verdere fa)i- Dat blijkt uit de e{jpresenteerd. De balans ne(teld door het Rijksinsti- ;ur3r Volksgezondheid en veljlijk is dat Nederland de jefÜog v°or het jaar 2000, ■nfetie van de C02-uit- et drie procent ten op- 111% Uitstoot C02 (kooldioxide) grafiek ruud vogelesang Het instituut stelt verder vast dat ondanks de hoge groei van de economie de emissie van stikstofverbindingen, fosfor en zwavel wél licht is gedaald, maar lang niet voldoende. Met name door het verkeer komt veel stikstof in de lucht. „Her stel van de vegetatie en de fau na is nauwelijks opgetreden", concludeert het RIVM. Een andere bron van zorg is het grondwater. Dat voldoet, zo concludeert het instituut, niet aan de kwaliteitsnormen van de Marcel van Dam pleit voor nieuw milieubeleid EU. De hoge emissies van stik stof en fosfor uit de landbouw zijn daarvan de belangrijkste oorzaak. Bovendien vormt de kunstmatig verlaagde grondwa terstand een bedreiging voor veertig procent van de inheem seplantensoorten. Overigens was er in 1997 door de varkenspest een eenmalige sterke afname van de hoeveel heid mest, waardoor achttien procent minder fosfor en elf procent minder stikstof in de grond terechtkwam. den haag hans sonders „Het is duidelijk, nu moeten er kwalitatieve sprongen vooruit worden gezet." Het milieube leid moet naar de mening van de voormalige staatssecretaris van volkshuisvesting Marcel van Dam volledig worden om gegooid. Van Dam: „Er is geen tijd meer voor halfslachtige oplos singen als bijvoorbeeld een sa tellietluchthaven van Schiphol in Flevoland. Schiphol ligt hele maal verkeerd. Een nieuwe luchthaven moet dan ook op een eiland in de Noordzee ko men. Want het kabinet heeft te recht gekozen voor groei van de luchtvaart, Nederland mag geen achtergebleven gebied in Euro pa worden". De voormalige politicus zegt gemengde gevoelens te hebben na lezing van de Milieubalans. Hij pleit voor een volstrekt an dere aanpak van de milieupro blemen. „Neem nou bijvoor beeld het autoverkeer. Zowel het personen- als vrachtverkeer zal de komende jaren sterk toe nemen. De files bestrijden door steeds maar weer nieuwe stuk jes weg aan te leggen is echter achterhaald." Hij noemt het 'te gek' dat de kosten voor de séhaarse wegen in Nederland collectief worden omgeslagen. „Iedereen betaalt evenveel we genbelasting, of je nu 10.000 km per jaar rijdt of 100.000." Van Dam ziet de oplossing in elektronische poortjes die weg gebruikers per kilometer laten betalen voor het gebruik van de wegen. „Technisch kan dat al en je kunt drukke wegen dan ook duurder maken dan minder drukke." Voor vermindering van de uitstoot van C02 ziet Van Dam veel in het inzetten van Neder landse lobbyisten die in de VS de geesten rijp moeten maken voor een accijns op vliegtuig brandstof. „Je kunt beter daar voor een keer vijftig miljoen gulden uittrekken dan die hier in Nederland besteden aan al lerlei kleine maatregelen die geen zoden aan de dijk zetten." Een duurder vliegticket is in zijn ogen de enige rem op ongebrei delde groei van de luchtvaart. Ook bij de verwarming van huizen en gebouwen pleit Van Dam voor een geheel andere aanpak. „De Gasunie heeft on langs de opvolger van de hoog rendementsketel geïntrodu ceerd. Een soort energiecentrale bij iedereen thuis. Dat apparaat verbruikt zo'n 25 procent min der energie en zorgt voor veel minder uitstoot. Maar ja, dan gaan de beheerders van de cen trales weer sputteren, omdat ze vrezen voor hun voortbestaan." De overheid mag in zijn ogen niet langer meer dralen. „Het beleid was er de afgelopen jaren op gericht om milieuvervuilen de uitsloot 'aan het einde van de pijp' aan te pakken. Bijvoor beeld filters in de schoorstenen van fabrieken. Dat lost echter niets meer op. Er moet nu wor den gekeken naar het begin van het proces."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3