Leidsch Dagblad 14 Veiligheid Schiphol verslechterd Tehuizen in nood door financiering nieuwbouw 'Monarchie afschaffen zonder bloedvergieten' ïerun-record gebroken |frname Manchester rond ee gewonden overval nog in ziekenhuis armond economisch t van de Randstad' Laadbakken vol koorleden BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 'AG 9 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41794 ,1>R£K VAN DE DAG fScheiden, een ^vernederende ervaring' ►Economie Kerk en Samenleving Groei goed voor bedrijven en overheid Jaar met de Bijbel moet stof van Heilige Schrift afblazen Cultuur en Kunst Zeventig premières op Filmfestival Utrecht "\dn cpd b kaanse honkballer }wire schreef van- 18 minuten over Jerlandse tijd) ge- Pljs door voor eigen ?n prestigieus, 37 ecord aan stukken te joenentelevisie- het Amerikaanse keken toe hoe de je slagman van de St. dinals zijn 62ste van het seizoen armee passeerde hij 3 ris, die in 1961 voor örk Yankees 61 s sloeg. Swire homerun 62 gen. kwam het spel n in het Busch Stadi- Louis stil te liggen. ;re partijen in het mse profhonkbal nderbroken. Via ge televisieschermen W «schouwers in sta- 1 r heel Amerika en Mark McGwire, foto reuters Canada toe hoe McGwire de bal voor zijn doen laag over het hek joeg. Overal leverde het de bekendste slagman van de wereld sinds Babe Ruth (zestig homeruns in 1927) een staande ovatie op van spelers en publiek. Boven het stadion in St. Louis barstte onmiddel lijk een groot vuurwerk los. McGwire kreeg de afgelopen anderhalve week in de VS meer aandacht van de media dan de presidenten Clinton en Jeltsin samen. ,,Ik dank de man daarboven", zei McGwire gisteravond ter United heeft het ebod van mediaty- j/ >ert Murdoch geac- De Australiër had, ran zijn betaal-kanaal jq 25 miljoen pond ri 2 miljard gulden) de beroemdste En- tbalclub. rision News en The ïide onderdeel van Murdochs imperium, maakten gisteravond bekend dat het United-bestuur akkoord is ge gaan met een prijs, die nog 50 miljoen pond hoger ligt dan het eerste bod. The Times wist te melden dat het laatste bod, gedaan na een dag van keihard onderhande len, vergezeld is gegaan van een ultimatum. Dat kwam neer op 'slikken of stikken'. DIMITRI WALBEEK jhaven in de Noordzee jWarmond het econo- .'ntrum van de Rand en. In twee van de drie van de studie naar haven in zee, voor de i Noordwijk, is een weggelegd voor de re- meente. nancieel gezien 'meest optie is sprake van t overstapstation in de dse polders. Het sta- Ipleet met terminals en Sferium, moet volgens ant jaarlijks zeventig reizigers en misschien in miljoen kilo vracht aar de dependance van brengen. teinverbinding vanuit en Katwijk en Noord- r, sluit aan op het be- Spoor bij Warmond en jim, bij de kruising van en A44. In de Klinken- Ider, Alkemadepolder iris Schouten Vrouwen- ómen dan een station, 1, parkeergarages en holland anp jchtoffers van de explo- jrmiddag bij de overval grenswisselkantoor in n Holland liggen nog in inhuis. Het gaat om een j marrechaussee en een f Nederlandse vrouw, [aller is ondanks een in- zoektocht van de poli- steeds voortvluchtig.- dijk is of hij iets buit tmen maken, arechaussee heeft een bratie en de vrouw ver- ie snijwonden en een rd trommelvlies. Bij de ingen bij het GWK in de ial van Stena Line raak- er negen personen ge le naar ziekenhuizen in t werden overgebracht, hen bevond zich een imilie met kinderen van ar oud. (eryal was om ongeveer l Volgens een ooggetui- ii enkele explosies te ho- te zien. Waarschijnlijk granaten gebruikt. Ook dader volgens getuigen geschoten. Toverval is een gemas- n in het zwart geklede Minister Pronk wil nader onderzoek en pleit voor beperking van binnenlandse vluchten Er komt een nader onderzoek naar de veiligheid rond Schiphol. Minister Pronk van milieu zei dat gisteren in een reactie op het bericht dat de veiligheid voor omwo nenden van de luchthaven sinds 1990 sterk is verslech terd. Ook wil hij de mogelijkheid bekijken het aantal bin nenlandse vluchten te beperken, zodat de milieunormen rond Schiphol minder snel worden overschreden. keersongeluk in Nederland één op tienduizend. De kans op een vliegtuigongeluk rondom Schip hol is één op twintigduizend, al dus het RIVM. De aanleg van een vijfde baan zou het aantal woningen dat ri sico loopt aanzienlijk verminde ren. Als die baan er ligt, vliegen den haag gpd Pronk reageerde op passages uit de Milieubalans 1998, het jaar lijkse rapport van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) naar de kwaliteit van het milieu. Volgens het RI VM is de kans op een ver- er minder toestellen over be staande wijken en daalt dus het risico voor omwonenden. Die vijfde baan zou er in 2003 moe ten liggen. Maar de kabinets doelstelling dat Schiphol in 2003 net zo veilig moet zijn als in 1990 wordt waarschijnlijk niet gehaald, denkt Pronk. Dat komt doordat het aantal omwo nenden in de tussentijd sterk is gestegen, het aantal vliegtuigen is toegenomen en doordat vliegtuigen zwaarder zijn ge worden. Volgens Pronk is iedere analy se die erop neerkomt dat de vei ligheid afneemt, schokkend. „Veiligheid moet meer aan dacht krijgen." Toch blijft Pronk voor beheerste groei van het luchtvaartverkeer, zoals in het regeerakkoord is vastgelegd. Minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) vindt de conclu sie dat de afgesproken veilig heidsnorm in 2003 niet wordt gehaald, te voorbarig. Volgens haar gaat het RIVM uit van een verouderd rekenmodel. Boven dien trekt Schiphol modernere en veiligere vliegtuigen aan dan vroeger. Ook is volgens de mi nister van verkeer en waterstaat het door het RTVM gehanteerde meetgebied waar ongelukken Jrol in plannen voor luchthaven in zee terminals. Onduidelijk is nog op welk punt de 'shuttle' boven gronds moet komen. De zogenoeihde 'Stop bij Warmond' moet volgens de stu die uitgroeien tot een 'brand punt van allerlei economische activiteiten'. De komst van het station, over ongeveer 25 jaar, zou grote gevolgen hebben voor Warmond, haar omgeving en het Groene Hart. Het groene dorp (5.400 inwo ners) - gekozen vanwege de centrale ligging tussen drukbe- reden wegen en spoorlijnen in de Randstad - wordt dan vesti gingsplaats van bedrijven die anders bij Schiphol zouden bouwen! De werkgelegenheid rondom Warmond neemt in de ze optie dan ook enorm toe en de druk op de woningmarkt stijgt torenhoog, verwachten de onderzoekers. Werknemers van de toegestroomde bedrijven als ook van de luchthaven in zee zullen zich rond Warmond wil len vestigen. Pagina 17: 'Dit komt bijna over als een grap' pannerden Rijkswaterstaat bestaat tweehonderd jaar. Ter gelegenheid van dat feit ga- ten tijde van de Bataafse Republiek de wieg van de jarige stond: het knooppunt van de ven drie vrachtwagens vol zangers en zangeressen gisteren een concert op de plek waar Waal en het Pannerdens Kanaal. foto anp ben balster Klimgeldlening hangt als een molensteen om onze nek' man weggereden. In de hal van de terminal hangt een videoca mera. De politie heeft de band inmiddels bekeken maar kan nog niet zeggen of de beelden iets bijdragen aan het onder zoek. Pagina 3: 'Iedereen probeerde weg te komen' regio peter van egmond annetvan aarsen Een groot aantal verzorgingste huizen, waaronder vier in de re gio Leiden en de Duin- en Bol lenstreek, kampen met toren hoge schulden als gevolg van zogenoemde klimgeldleningen. Dat is een soort hypotheek - ge baseerd op de verwachting dat de inflatie toeneemt - die de rijksoverheid eind jaren zeven tig verplicht stelde voor nieuw te bouwen verzorgingstehuizen. Het Voorhoutse verzorgings tehuis Agnes en het Noordwij- kerhoutse Munnekeweij drei gen slachtoffer te worden van de klimgeldlening. Ook verzor gingstehuis St. Joseph in Alphen aan den Rijn, St. Willibrord in Wassenaar en het Leiderdorpse Dillenburg kampen met hoge schulden. In 2000 moeten de te huizen hun twintig jaar geleden afgesloten klimgeldrekening af lossen en vervangen door een nieuwe hypotheek. „Het door ons af te lossen be drag is honderd procent hoger dan de boekwaarde van onze gebouwen", zegt directeur H. Driesen van St. Joseph hier over. „En daarbij praten we over een bedrag van meer dan tien miljoen gulden." Een nieu we hypotheek afsluiten zal - denkt hij - niet gaan. „Niemand leent ons zoveel miljoen als daar geen honderd procent ga rantie tegenover staat." Ook directeur M. Mornut van het Agnes in Voorhout ziet de bui hangen. „De schuld groeit elk jaar. Zoals het er nu naar uitziet, moeten wij zo'n tien miljoen gulden op tafel leggen. Als er geen oplossing komt, zou dat een faillissement kunnen betekenen." Bij verzorgingste huis Dillenburg in Leiderdorp wordt eveneens het ergste ge vreesd. „Die lening hangt als een molensteen om onze nek", zegt directeur A. Paats. De rijksoverheid wees eind ja ren zeventig de klimgeldlening aan als enige geaccepteerde fi nanciering voor nieuwbouw. De overheid ging er toen van uit dat de inkomsten uit huur voor de tehuizen zo zouden stijgen dat de leningen konden worden LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? kunnen gebeuren, te groot. Volgens de woordvoerder van Schiphol is een verbod op bin nenlands vliegverkeer eerder slecht voor het milieu dan goed. De zakenreizigers die van deze vluchten gebruik maken, zullen volgens hem namelijk in plaats van het vliegtuig de auto pak ken. Dertig zakenmensen in dertig auto's veroorzaken meer schadelijke broeikasgassen dan wanneer ze met z'n allen het vliegtuig nemen, zegt hij. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Terugdringen uit stoot broeikasgas lukt niet HET WOORD IS AAN James Dent Het is met je intelligentie net als met ondergoed: je moet het wel hebben, maar je mag er niet mee pronken. WEERSVERWACHTING VOOR DONDERDAG 127170 "716° 9716° nwrsffg 60% 80% 80% ÏSÖ)!? 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .3,5 7 20 .6,9 terugbetaald. Maar omdat de inflatie uitbleef, en daardoor huurverhogingen, is hiervan niets terechtgekomen. De ver zorgingstehuizen, die zo'n twin tig jaar geleden nieuw bouw den, zien hun schuld juist groei- In het regiokatern: Verkoop verzorgingstehuizen stuit op weerstand Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan24 Medisch falen op Internet amstelveen anp Een nieuwe stichting wil vanaf vrijdag medische fouten en mis standen op een Internetpagina plaatsen. De Stichting Slachtof fers Medische Fouten die de Amsterdamse advocaat G. En- gelgeer dinsdag heeft opgericht, hoopt dat ziekenhuizen dan meer opening van zaken geven. Engelgeer vindt dat consu menten er recht op hebben om te weten of een arts veel fouten maakt. Mensen kunnen hun er varingen met slechte behande lingen doorgeven aan de stich ting. Die controleert de gege vens bij de instellingen, waarna de melding op Internet kan worden gezet (www.medische- fouten.org). De Orde van Medische Spe cialisten is bezorgd over het ini tiatief. Kabinet wil kijk en luistergeld afschaffen bussum gpd Het nieuwe kabinet overweegt het kijk- en luistergeld af te schaffen. Staatssecretaris Rick van der Ploeg van cultuur en media zei dit vanmorgen tijdens de eerste dag van het achtste Nationale Omroepcongres in Bussum. Kijk- en luistergeld moet door iedere bezitter van een televisie- en/of radiotoestel worden be taald. Van der Ploeg wil de pu blieke omroep in de toekomst, naast de geldstroom uit de re clameblokken, financieren uit de algemene middelen. Boek van Republikeins Genootschap wordt morgen gepubliceerd amsterdam kees van der linden De monarchie kan in Nederland een voudig en zonder geweld worden afge schaft. Dat schrijft hoogleraar staats recht prof. P.W.C. Akkermans in Het boek De Republiek der Nederlanden, dat morgen verschijnt. Een gekozen president met louter representatieve ta ken neemt de plaats van de koningin in; het bestaande parlementaire stelsel blijft ongeschonden. „Een omwenteling zonder bloedvergieten, door statuut, grondwet en wetten aan te passen." Leden en sympathisanten van het Re publikeins Genootschap treden morgen officieel naar buiten met de publicatie van een boek vol pleidooien voor het af schaffen van de monarchie. Ze noemen het erfelijk koningschap een 'relict uit het verleden' (Akkermans), een 'miljoe nenverslindend museumstuk' (publicist Martin van Amerongen) en 'potsierlijke fictie' (psycholoog Jaap van Heerden). De opeenvolgende Oranje-monar chen worden in het boek bepaald niet vleiend beschreven. Willem I was een autocraat, Willem II een opportunist, Willem III een 'hardnekkig potloodven- ter', Wilhelmina een 'vijand van kunst en wetenschappen' en Juliana slechts 'een brave vrouw'. Beatrix is 'een en al majesteitelijkheid en ijzigheid'. Schrij ver Jeroen Brouwers gaat het verst als hij troonopvolger Willem-Alexander 'de diepgang van een surfplank, het brein van een gup en de intellectuele uitstra ling van een krop sla' toedicht. De formele oprichting van het Repu blikeins Genootschap had plaats in het voorjaar van 1997 in Delft, op initiatief van president-commissaris van Reed El sevier Pierre Vinken en oud-minister van economische zaken R. Nelissen. Ook oud-commissaris van de koningin in Zuid-Limburg S. Kremers was van de partij. De bijeenkomst lekte uit naar de pers en zorgde voor landelijke tumult. Daarna deed het gezelschap er bewust het zwijgen toe. Ter gelegenheid van de presentatie van de boek wordt morgenavond in De Rode Hoed in Amsterdam gedebatteerd over de monarchie. Deelnemers zijn on der anderen hoogleraar politieke weten schappen Bart Tromp, adjunct-hoofdre dacteur van Elsevier Arendo Joustra en Eerste-Kamerlid Erik Jurgens (PvdA). De organisatie is in handen van de uitgever van het boek, De Bezige Bij, het Repu blikeins Genootschap en het minder deftige Nieuw Republikeins Genoot schap (NRG of 'Energf). Het laatste ge zelschap is eveneens vorig jaar ontstaan en trekt vooral aanhang onder jongeren en studenten. Ja, lk wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Tel: - Plaats: - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Permaand Per kwartaal Oau'omatisth (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1