Alphen herwint vertrouwen Madonna Foto's van historische kinderoptocht gebundeld Alphen is te streng voor NS :eeleren vervangt klunen in Veense kermisweek Een 'beminnelijk mens' met hart voor de sport Rijn Veenstreek ]tuw en tijger krijgen e(i in Alphense centrum 5DAG 9 SEPTEMBER 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071 -5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071 5356411 tniissie vóór subsidie asielzoekers Ian den rijn. De commissie AMB (algemeen maatschap- ieleid) is akkoord gegaan met het collegevoorstel om gulden beschikbaar te stellen voor onderwijs aan asiel- 5 in het Alphense Getaneh Tessema Centrum. Wel moest leesterN. Schoof beloven binnen zes maanden de stand een in het nieuwe asielzoekerscentrum te schetsen en de van het beschikbare geld af te stemmen op de vraag van fekers. De PvdA stelt voor om door middel van een exposi- [elijk onbegrip bij Alphenaren weg te nemen. jmobiliste keert midden op de weg jEN» De politie van Rijn- en Aarlanden heeft een 54-jarige koopse automobiliste aangehouden na een botsing op de Hale weg in Nieuwveen. De vrouw keerde haar voertuig ben tegenligger naderde. Een 62-Nieuwkoper kon een i niet voorkomen. Bij onderzoek ontdekte de poltie dat de onder invloed verkkeerde van een stof die de rijvaardig- idelig beïnvloedt. Zij is voor onderzoek overgebracht naar [trictsbureau. \i Club Junior in Westerhaven •Aan den rijn Crea Club Junior houdt morgenavond de JBübavond na de zomervakantie. Kinderen van tien jaar fer kunnen in het Alphense buurthuis Westerhaven (Em- J145) creatieve activiteiten ontplooien. De Crea Club Ju- bij voldoende belangstelling om de twee weken sainen- ■Kder leidng van Bets van Zwieten en Manja den Dekker, Tan 19 tot 21 uur. ^iwkoop luidt burgemeester uit Om het afscheid van burgemeester W. de Vrey- ,op te luisteren, houdt de gemeente Nieuwkoop een bui- ine raadsvergadering. Deze feestelijke bijeenkomst in ieentehuis aan de Achterweg begint op vrijdag 25 sep- om 14 uur. Aansluitend daarop is er een afscheidsrecep tie burgemeester, die op 1 oktober als burgemeester van n de slag gaat. fce rekent 'man met de hamer' in ianden rijn» Een man met een hamer heeft vanmorgen n Alphen voor opschudding gezorgd. De politie Rijn- en jen hield de 51-jarige Alphenaar in de Prinses Irenelaan jlgens getuigen had hij twee ruiten van een winkel in de jsstraat even tevoren met zijn vuisthamer aan diggelen en te slaan. Omdat de ruiten van veiligheidsglas waren, klphenaar niet in de etalage komen. De politie ontnam i zijn hamer en nam de verdachte voor verhoor mee naar Itrictsbureau. ïpagne betere fietsverlichting Boude. Nu de dagen weer korter worden en goede ver- S&voor brommers en fietsers belangrijk is, begint de politie HBraassem een promotiecampagne. Op zaterdag 19 sep- Wkunnen bezitters van tweewielers van 9.00 uur tot 12.30 ■Imen op het politiebureau aan de Vondellaan in Hazers- jRijndijk. Daar zijn dan medewerkers van tweewielercen- an der Post aanwezig. Kleine reparaties voeren ze gratis (Heen voor materiaal hoeft betaald te worden. Bij grote re- s krijgen klanten tien procent korting. Op zaterdag 26 per hanteert fietsenhandel Grimsport dezelfde werkwijze jolitiebureau aan de Noortbuurtseweg in Zoeterwoude- ISCtN D (rjp en de tijger, fyet k De Ontmoeting van Boezem, krijgen een Jlek in het centrum van tan den Rijn. De ge- lat op voordracht van Abe van der Werff van beeldende kunst irchitect Gunnar Daan iken of het kunstwerk ttfuising van het Omlei- Baal en de Castellum- worden geplaatst, ter 'an het huidige stads- moeting stond tot vo- het Thorbeckeplein. (bouw van een horeca- p op het plein moesten w en de tijger wijken. jpre plek in het centrum ^jpr kunstenaar Boezem ''trde om akkoord te gaan Jfaatsing. e commissie beeldende id het vanzelfsprekend 'ntmoeting een plaats n in het nieuwe stads- Btijger en de leeuw zijn ijSjfiek ontworpen voor ibeckeplein, een ont- ^iplek voor veel mensen g zijn naar het winkel- n de markt. De grootte beeld, dat zich slecht bezichtiging op af- lin verhouding met het Bestuur jongerencentrum overwoog om op te stappen Alphen aan den Rijn heeft een deel van het verloren ver trouwen van jongerencentrum Madonna herwonnen. Na het eenzijdige besluit van de gemeente om het centrum vier weekeinden lang 's avonds en 's nachts te sluiten overwoog het bestuur om af te treden. Maar na een ge sprek dat het Madonna-bestuur gisteren had met burge meester N. Schoof en wethouder J. Korver is van opstap pen geen sprake meer, zegt secretaris D. van Leijden. rentie aan dat hij aanstuurt op intrekking van de horecaver- gunning. Dat dreigement handhaaft de burgemeester, maar, zegt Van Leijden, „het mes staat ons niet meer op de keel. Ik verwacht dat sluiting van tafel is, zodra wij ons plan presenteren." Daarin geeft Madonna aan hoe het het drugsprobleem te lijf ALPHEN AAN DEN RUN. ROBBERT MINKHORST Schoof legde de maatregel op nadat hij en Korver van de poli tie hadden gehoord dat in Ma donna harddrugs worden ver handeld en gebruikt. De politie baseerde zich volgens de ge meente op getuigenverklarin gen van vaste bezoekers van het centrum. Tevens kondigde Schoof tijdens een persconfe- Zowel de gemeente als Ma donna laat niets los over de om vang van de handel in cocaïne, speed en XTC in het jongeren centrum aan de Olympiaweg. De politie heeft geen aanhou dingen verricht en volgens Schoof en Korver zijn die op korte termijn ook niet te ver wachten. Onduidelijk is verder of de ge meente Madonna terecht ver wijt dat het van de handel en verkoop in drugs afwist en daar niet adequaat tegen optrad. Van Leijden: „Wij hebben daarover onze bedenkingen bij de ge meente geuit. Een welles- nietjes-spelletje heeft geen en kel nut." Het waarschijnlijke meningsverschil tussen beide hierover wil het bestuur kenne lijk niet op de spits drijven. Het vertrouwen in de ge meente liep een behoorlijke deuk op, omdat zij volgens het bestuur eenzijdig het besluit nam om Madonna in de week einden 's avonds en 's nachts te sluiten. „De wijze waarop we vorige week zijn opgetrommeld schoot ons in het verkeerde keelgat", zegt de secretaris. „Het besluit werd ons plomp verloren meegedeeld. Dat is niet de weg die wij bewandelen. In onze ogen was één van de be langrijkste fundamenten, de open dialoog, van de samen werking met de gemeente weg gevallen. De motivatie om ver der te gaan was verdwenen. We waren down. De vele positieve reacties van medewerkers en ouders hebben ons er bovenop geholpen." Het bestuur besloot aan te blijven, maar pas nadat Alphen had toegezegd dat zij met Ma donna voor één doel strijdt: het belang van de jongeren. „Voor ons was dat essentieel", aldus Van Leijden. „We staan met twee benen in het veld. We we ten precies wat er leeft en speelt." De felle kritiek die fractie voorzitters op het bestuur heb ben geuit, neemt Van Leijden voor kennisgeving aan. CDA, D66, RPF/GPV en de Alphense Stadspartij trekken de be kwaamheid van de bestuursle den in twijfel, omdat zij net als Schoof en Korver stellen dat Madonna onvoldoende deed om de drugshandel uit te ban nen. Het CDA vraagt zich af of het bestuur moet aanblijven. Van D66 geniet Madonna wei nig vertrouwen, omdat het vol gens de democraten een grote fout heeft gemaakt. Van Leij den: „Hoe vaak zijn zij in Ma donna geweest? Hun uitlatingen zijn ongenuanceerd. Madonna neemt ongeveer twee weken de tijd om een plan van aanpak te bedenken. Dat krijgt in samenspraak met de gemeente en na een positief ad vies van de GGD en de politie zijn beslag. Tegelijk vormt het maatregelenpakket een onder deel van een groot preventie project voor jongeren. Madon na krijgt daarin een wezenlijke rol toebedeeld, zegt Van Leij den. Daarmee gaat voor het jongerencentrum een wens in vervulling. Dat houdt in dat De Ontmoe ting opnieuw op een plein, of grote open ruimte moet komen. Dat bleek niet zo gemakkelijk, ook al diende zich een aantal al ternatieve plekken aan. De krui sing van de Van Boetzelaer- straat en de Van Mandersloo- straat is te klein. De plek bij de Adventskerk in het plantsoen aan de Paradijslaan moet vrij blijven voor verkeer rond de kerk. Het Hazeveld valt af om dat het buiten het centrum ligt en het Toussaintplein is behalve te klein ook te druk. Bleven over: het Burgemeester Visser park en het nieuwe Rijnplein, bij het nog te bouwen theater. Op die laatste plaats wil de commissie beeldende kunst echter een nieuw kunstwerk. Voorzitter Van der Werff heeft daarop met stadsarchitect Daan nog naar andere mogelijkheden gekeken. Beiden hebben een voorkeur voor de kruising van het kanaal met de Castellum- straat. Rondom die plek komen het nieuwe stadhuis (op het St. Jorisplein), het centrum beeldende kunsten (naast de Adventskerk) en winkels en ap partementen (op de plek van het gemeentehuis) De commissie beeldende kunst heeft ingestemd met de voordracht. Kunstenaar Boezem wordt later deze maand om toe stemming gevraagd. OUDE WETERING SASKIA BUITELAAR Ruim 170 foto's van Roomse Kindheidsoptochten in Roelo- farendsveen begin deze eeuw zijn uitgebracht in een boek werk. Stichting Oud Alkemade bundelde de foto's die dit voor jaar tentoongesteld werden in het Historisch Centrum in Roelofarendsveen. Het boek is voor 25 gulden te koop en ver krijgbaar in het centrum. De Kindheidsoptochten, een Roomse traditie, waren van 1918 tot 1956 zeer populair in Roelofarendsveen. De jaarlijkse optocht was bedoeld om geld in te zamelen voor het missiewerk van Veense paters, broeders en zusters over de hele wereld. Volgens Gerard van der Meer van de stichting Oud Alkemade waren dat er nogal wat. „Het thuisfront moest ervoor zorgen dat zij financieel gesteund wer den, hoewel veel mensen het niet breed hadden." Jaarlijks liepen enige honderden kinde ren mee in de optocht, vertelt Van der Meer. Verkleed als hei lige, kcirdinaal, zuster of broeder dienden zij als voorbeeld voor de 'heidenkindertjes' uit China, Afrika en Zuid-Amerika, die ook in de optocht meeliepen. Als neger geschminkte kinderen haalden tijdens de tocht bij om standers geld op voor het mis siewerk. De expositie over de Kind heidsoptochten in het Histo risch Centrum was volgens Van der Meer een groot succes. „Veel mensen hebben gehoor gegeven aan onze oproep om foto's van deze tochten in te le veren. Die hebben we op groot formaat gekopieerd en tentoon gesteld. In een tijdsbestek van een paar maanden kwamen er zo'n vijfhonderd bezoekers op af, allemaal oude Veners. We vonden het dan ook zonde om de foto's na afloop op de plank Gerard van der Meer: „Waar koop je te leggen." In het nu uitgebrachte boek zijn alle verzamelde foto's met onderschrift gepubliceerd. Van der Meer denkt dat nog veel kiekjes uit die periode in oude lades en albums verborgen zijn. „Als er nog meer mensen de moeite hadden genomen om voor 25 gulden nog 177 foto's met hun foto's uit te zoeken, hadden we dit boek met nog wel hon derd foto's kunnen uitbreiden." Hij vindt 25 gulden voor de bundel niet duur. „Waar koop je voor dat geld 177 foto's met uit leg? Voor de liefhebber roepen ze herinneringen op aan een gebeurtenis waaraan het hele uitleg?" dorp meewerkte." De stichting hoopt dat de opbrengst van de boekwerken haar wat extra geld oplevert voor nieuwe activitei ten. Momenteel zijn medewekers druk bezig een nieuwe exposi tieruimte in te richten. Vanaf half september is in het Histo- FOTO ANNETTE LAMEIIER risch Centrum een ouderwets levensmiddelenwinkeltje te be zichtigen. De expositie van schoolfoto's uit Oude en Nieu we Wetering van de eerste helft van deze eeuw blijft nog tot eind oktober te zien, evenals de tentoonstelling 'Wonen en wer ken op de boerderij'. Postagentschap Langeraar binnenkort weer open LANGERAAR SASKIA BUITELAAR Langeraar krijgt weer een postagentschap. Postkanto ren BV hoopt zo spoedig mo gelijk een agentschap te ope nen in de nieuwe kleding- en cadeauboetiek voor kinde ren, Joy Friends op de Lange- raarseweg. Postagenten zijn J. Kleijn en A. Sebel van de vandaag geopende boetiek. Het agentschap is op alle werkdagen open en op zater dag tot 12.30 uur. Het oude postagentschap in de de Extramarkt ging op 1 mei dicht omdat beheerder F. Verbeek van de super markt de zaak om gezond heidsredenen van de hand moest doen. Hij zegde het huurcontract met het post agentschap op om de over name door een nieuwe be heerder te vergemakkelijken. Langeraarders zitten sinds dien zonder postkantoor in het dorp. Volgens toekomstig post- agent Kleijn zijn veel inwo ners dan ook verheugd over de komst van een nieuwe winkel mét postkantoor. „De mensen moeten nu voor elke postzegel naar Ter Aar rijden. Dat werkt toch niet. Op de openingsreceptie van de winkel gisteravond kregen we veel leuke reacties." Kleijn verwacht dat, zodra het contract rond is, het agentschap binnen twee we ken kan worden geopend. Volgens haar is ook de PPT enthousiast over het nieuwe onderkomen van het post kantoor. „Alles is mooi ge schilderd, het ziet er pico bello uit." DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST NS Railinfrabeheer heeft zich terecht beklaagd over de strenge milieu-eisen voor het spoorweg emplacement die de gemeente Alphen aan den Rijn haar heeft opgelegd. Dat heeft de Raad van State bepaald. Alphen moet de verleende milieu vergunning versoepelen. De gemeente heeft op verschillende punten onzorgvuldig gehandeld. De Raad van State ver wijt Alphen daarom onbehoorlijk bestuur. De Raad stelt NS Railinfrabeheer in het gelijk in diens bewering dat de gemeente bij de bepaling van de milieu-eisen te ver is doorgeschoten. De vertegenwoordiger van de gemeente had dat tijdens de zitting op 27 juli op één onderdeel al toegegeven. Alphen verlangde van de NS- dochter dat zij ook bodemonderzoek moest ver richten op plekken van het rangeerterrein waar mogelijk al met giftige stoffen is gewerkt. Dat zou betekenen dat NS Railinfrabeheer ook verant woordelijk is voor vervuiling van anderen. Alphen erkende dat de bepaling onnodig bezwarend is en schrapte die uit eigen beweging. NS Railinfrabeheer protesteerde ook tegen de eis dat ze peilbuizen in de bodem bij en onder het transformatorhuisje moest plaatsen. Ze vond dat overdreven en heeft de Raad van State daarin meegekregen. De kans op lekkage van olie is zo klein, dat een 'lekbak' onder de transformator af doende is. Het rechtscollege bepaalde verder dat de ge meente minder strenge eisen moet stellen aan de geluidsinstallatie op het rangeerterrein. Alphen verweerde zich door aan te geven dat het om een standaard-bepaling gaat die bijvoorbeeld ook voor een horeca-inrichting geldt. De Raad van State vindt evenwel dat een rangeerterrein niet op één lijn is te stellen met een hotel, café of res taurant. 1NDSVEEN MARUN KRAMP lerlands kampioen- tortebaan klunen in ïndsveen gaat dit jaat >r. In plaats van dat eve- I waarvoor zich te wei- felnemers aanmeldden, ïn kampioenschap kor- Jskeeleren. Zondagmid- 13.30 uur gaan de eer- ^krs van start bij de pek in Roelofarends- eerste kluunfestijn en hardlopen over ieve ondergrond) in tendsveen, twee jaar ge neden naast amateurs >uterde marathon als Koudekerker Jan mee. Zo'n vierender- -ftien en vrouwen, warm Jan Dirk Corts. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS gemaakt door schaatser Arnold van der Poel uit Roelofarends veen, streden om de Nederland se kluuntitel. Het evenement kreeg landelijke publiciteit. Het jaar daarop lag het aantal deel nemers lager. „Het eerste jaar was een groot succes", zegt initiatiefnemer R. van der Geest. „Maar het tweede jaar waagden de mara thonschaatsers zich niet meer aan het evenement. Ze hadden er de vorige keer ruim twee we ken spierpijn van gehad, want klunen is een onnatuurlijke be weging. Dat risico durfden de westrijdrijders zo vlak voor het seizoen niet meer te nemen. Ze lieten het dus afweten en het aantal deelnemers bleef steken op 19. Hiermee was het evene ment aan het doodbloeden. Tijd voor iets anders dus." Voorzitter van het Oranjeco mité, J. Bakker, vindt het jam mer dat de wedstrijd dit jaar Arnold van der Poel. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS van het programma is ge schrapt. „Maar ja, als je geen deelnemers hebt houdt het sim pelweg op. Het klunen blijkt te gevaarlijk te zijn voor de enkels, dus dan moet je wat anders be denken. Skeeleren is een mooi alternatief." Het enige wat zondag nog herinnert aan de kluunwedstrijd is de afstand die de deelnemers moeten afleggen. Het blijft een kortebaan wedstrijd (160 meter voor mannen en 140 meter voor vrouwen). Niet alleen skeelers - vijf wieltjes - zijn welkom. Ska ters - vier wieltjes - mogen ook aan de start verschijnen van de sprint. Het verschil in wieltjes tussen de moderne rolschaat sen schijnt op de korte afstand niet veel uit te maken. Alle deel nemers moeten een valhelm dragen. Deelname is gratis en de inschrijving is van 12.15 tot 13.15 uur bij café-bar 'tVeen aan de Langeweg. Johannes Jacobus Goedhart 1922-1998 Oud-wethouder Jan Goedhart uit Alphen aan den Rijn is afge lopen zaterdag plotseling over leden. Goedhart was bestuur der vanaf 1969 tot en met 1984. Voor zijn verdiensten werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Goedhart werd 76 jaar. De geboren en getogen Al phenaar zat namens de CHU, later namens een combinatie van christelijke partijen en uit eindelijk namens het CDA in de gemeenteraad. Als voorman van de grootste fractie was Goedhart ook jarenlang loco burgemeester. Hij beheerde onder meer de portefeuilles sportzaken en financiën. Volgens oud-ambtenaar Ge rard Verschuur was Goedhart een 'beminnelijk mens'. „Hij was een man met een goed hart. Daar typeer ik hem heel juist mee." Verschuur en Goedhart zaten samen jaren lang in de Sportstichting, die als doel had nieuwe sportac commodaties in de jonge, snel groeiende gemeente te realise ren. Goedhart was er voorzitter, Verschuur secretaris en later directeur. „We hebben in al die jaren enorm veel van de grond getild", herinnert Verschuur zich. „De verdiensten van Goe- hart waren om de middelen te vinden en de achterstand die we hadden in Alphen om te zetten in een voorsprong. Hij wist waar hij wezen moest." Jan Goedhart. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Een jaar voor het aantreden van Goedhart als voorzitter van de Sportstichting was al zo veel van de grond gekomen, zegt de oud-ambtenaar. In de zomer van 1970 werd sportpark De Bijlen opgeleverd. In het najaar volgden de Rijnstreekhal en zwembad De Dillen Onder het bewind van Goed hart werd die voortvarendheid doorgezet. De verdere inrich ting van het Zegersloot-gebied komt vooral van zijn hand. Hij opende de atletiekaccommo- datie en, een jaar voor zijn po litiek pensioen, in 1983, sport park Zegersloot. Hij maakte de groei van de Alphense sport verenigingen mogelijk. Goed hart bereidde bijvoorbeeld de verhuizing van voetbalvereni ging ARC (spelend in de hoog ste klasse op zaterdag) van De Bijlen naar het veel ruimere Zegersloot voor. Ook Zwammerdam kreeg een nieuw sportpark. Verder kreeg Alphen aan den Rijn in Goedharts tijd haar tweede overdekte zwembad (De Ther men), in de wijk Ridderveld. De combinatie van de porte feuilles sportzaken en Financi en was niet zo'n nadelige, zegt Verschuur. Ook de samenstel ling van de Sportstichting - de helft van de leden was raadslid - werkte vaak in het voordeel van de sport. „In de Sportstich ting zaten de kopstukken van de gemeenteraad. Als het daar goed was, moest er heel wat gebeuren wilde een voorstel ema nog stranden. Ik kijk met veel plezier terug op de tijd die ik met Goedhart in de Sport stichting heb meegemaakt." Goedhart profileerde zich op meer terreinen in de maat schappij. Jarenlang was zijn naam verbonden aan verzor gingshuis Rijnzate en woon complex Magnolia. Hij was er voorzitter en penningmeester. De Interkerkelijke Stichting Zorgcentra Rijnstreek heeft 'zijn intensieve betrokkenheid bij de ouderenzorg bijzonder gewaardeerd', schrijft ze in een rouwadevertentie. Goedhart was weduwnaar van Johanna Jana Bossemeyer. ROBBERT MINKHORST»

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19